Crisis in Franse regering over financieel-economisch beleid Citroën I Wegvervoer naar Frankrijk thans weer normaal B.M.W. „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Men verwacht dat De Gaulle zich van Pinay zal ontdoen HET WEER J. J. v. Kooten RAMBLER GEERT HOOGEVEEN /X CITROËN CAO's goedgekeurd Prijzenfront in beweging Nog 400 vergunningen voor januari Koning Boudewijn einde juni naar Frankrijk Van Loon's Automobielbedrijf Vermaat trekt zich terug uit Utrecht Heemstedenaar bij Delft omgekomen Oorzaak en gevolg y Andere jabrikanten volgen met verlagingen In de krant van heden: Vorst EEN O PLOSSI N 6 VOOR WINTERHANDEN: éee MORRIS êeforeijouêuif! De broodoorlog Twee doden in het verkeer Het woord is aan 74e JAARGANG No 154 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks ZATERDAG 9 JANUARI 1960 Haarlems Dagblad 305e JAARGANG No 2 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) Na zijn vervroegde terugkeer van vakantie heeft de minister van Financiën Antoine Pinay gisteren een onderhoud van een uur met de Franse premier Michel Debré gehad over de ernstige, economisch-technische en politieke tegen stellingen waardoor beide bewindslieden sinds een week of drie gescheiden worden. Over het onderhoud is niets officieel bekendgemaakt, zodat aan genomen kan worden, dat er geen compromis werd bereikt. Dinsdag wanneer ook president De Gaulle terugkeert van zijn vakantie in het zuiden, zullen op het Elysée achtereenvolgens Debré en Pinay worden ontvangen en gehoord. Uit het feit, dat de minister van Financiën gisteren vóór zijn ontmoeting met de premier tegenover de journalisten op bijna agressieve toon al zijn bezwaren tegen verschillende collega's nog eens driedubbeldik onderstreepte maakte men op dat Pinay nauwelijks meer prijs stelt op zijn portefeuille. Het ontwerp van zijn ambtgenoot van justitie Michelet voor nauwere betrekkingen tussen arbei ders en fabrieksdirecties zou, volgens Pinay, rechtstreeks tot een gesovjetiseerde Franse staat moeten voeren. Geen uitlatingen, zoals men ziet, die voor verder overleg nog deuren open laten, zelfs niet op een kier. De Gaulle De collectieve arbeidsovereenkomst voor de «oud- en zilvernijverheid is door het College van Rijksbemiddelaars goed gekeurd. De in deze overeenkomst voor ziene verbeteringen van de arbeidsvoor waarden, waaronder een verhoging van de lonen met 5 percent, treedt in werking met ingang van de eerste volle loonweek na de datum van goedkeuring. Over de bekorting van de arbeidsduur, welke eveneens in beginsel is goedgekeurd, zullen partijen nader overleg plegen. Al dus is meegedeeld door de Vereniging Edelmetaalindustrie. C.A.O. textielindustrie Het overleg, dat gevoerd is tussen par tijen, betrokken bij de C.A.O.-textielin- dustrie en het College van Rijksbemidde laars heeft tot goedkeuring van een loons verhoging in deze bedrijfstak kunnen lei den. Deze loonsverhoging, die deze loonweek nog ingaat, komt voor de volwassen werk nemers van 23 jaar en ouder inclusief de verwerkte huurbijslag van 1957 neer or een verhoging van 11 cent per uur. Tungsram-Nederland zal met ingang van maandag de prijzen v-n zijn lampen met circa zes percent verlagen, hetgeen betekent dat deze lampen naar gelang de grootte vijf twintig cent per stuk goedko per worden. Verwacht mag worden, dat nog meer gloeilampenfabrikanten een prijsverlaging voorbereiden. In de sektor was- en reinigingsmidde len heeft de Persil maatschappij eveneens een verlaging aangekondigd voor een af- wasmiddel. Het prijzen-front is derhalve in beweging, na de aankondiging, dat twee grote concerns (Unilever en Philips) verla gingen voorbereiden op het terrein van wasmiddelen en verlichtingsartikelen. pog VVeerrapporten 1, - Uit het binnenland Buitenlands nieuws 3 Op de Praatstoel3 Films 4 In en om de stad4 Uit stad en omgeving 4, 5, 6 Kunst 5 Agenda van Haarlem en IJ mond 6 Kerkdiensten 3 Medische verzorging 6 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Taal-laria 7 Filatelie 7 Beurs 9 Economisch nieuws9 Effecten en Geldmarkt 9 Scheepsberichten 9 Kamer van Koophandel in 1959.. 11 Op en om het Binnenhof11 Erbij13 tot 17 Sport 18 Dit nummer bestaat uit twintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting tot morgenavond: Zonnige perioden en voorname lijk in de kustgebieden ook hier en daar een sneeuwbui. Matige tot vrij krachtige wind tussen noord-oost en oost. Lichte tot matige vorst. Volledige weerrapporten op pagina twee. Men verwacht nu dan ook wel in het algemeen dat De Gaulle weinig anders over zal blijven dan Pinay voor te stellen de regering maar liever te verlaten. De minister van Financiën zou tegenover De bré gisteren geweigerd hebben zijn ont slag vrijwillig aan te bieden. De grond wet geeft het staatshoofd echter het recht ministers zonder meer te ontslaan. Men verheelt zich in politieke kringen in Parijs niet, dat het vertrek van Pinay die zeker door twee of drie andere con servatieve ministers en staatssecretaris sen gevolgd zal worden, een ernstige poli tieke crisis dreigt te veroorzaken. Of schoon deze breuk constitutioneel niet tot een formele regeringscrisis hoeft te lei den, zal de politieke situatie in feite toch een ingrijpende wijziging moeten onder gaan. Ontegenzeggelijk zijn de economisch financiële plannen van de minister van Industrie, Jeanneney, van linkse of ten minste dirigistische strekking en men zal moeten afwachten hoe het Franse en vooral het buitenlandse kapitaal op deze zwenking in het economisch beleid zullen reageren. Politiek gesproken kan worden voorzien dat het verbond tussen conser vatieven en gaullisten, dat van het begin af op een zwaar misverstand berüstte of zo men wil. op een speculatie van De Gaulle's eigenlijke plannen officieel verbroken zal worden. De grote vraag wordt dan of de linkse groepen van radi calen, socialisten en volgelingen van Men- dès-France zich bereid zullen tonen de plaats van Pinay's conservatieven in te nemen. Mochten ze daartoe niet bereid zijn dan zou De Gaulle op den duur nog slechts de weg van een presidentieel beleid, zon der parlementaire grondslag, open blij ven. De uitslag van de arbitrage van De Gaulle, dinsdag aanstaande, belooft dus zeer verstrekkende politieke gevolgen te zullen hebben. Critiek (AFP) Pinay heeft tegenover de pers verklaard, dat hij niet akkoord kan gaan met een project, dat in strijd zou zijn met de tot dusverre door de Franse regering gevolgde politiek. Hij deelde verder mede evenzeer gekant te zijn tegen de oprich ting van een staatsbank voor economische ontwikkeling, wat volgens hem een staats bank voor kreupele ondernemingen zou worden. Verwezenlijking van dit plan zou naar de mening van Pinay alle zwakke ondernemingen ertoe brengen kredieten aan de staat te vragen. Ook de geprojec teerde oprichting van een nationale maat schappij voor de distributie van aardolie acht Pinay onaanvaardbaar. Hij merkte op, dat een dergelijke onderneming zou concurreren met de ondernemingen waar in de spaarders hun vertrouwen hebben gesteld. Pinay zei ten slotte: „Indien ik genoodzaak word mijn functies op te ge ven, zal dit voorgoed zijn en ben ik niet van plan ooit weer een politieke werk zaamheid te aanvaarden. Achtergronden (Reuter) In Parijs beschouwt men het conflict tussen Pinay en Debré als in we zen meer politiek dan financieel van aard. aldus schrijft Reuters correspondent Ha rold King. P'nay heeft geen geheim ge- Advertentie vanaf 3987. Vraagt demonstratie Ook voor prima service Houtplein 18-20 - Telefoon 16615 - 12000 Advertentie hamol UNIVERSELLE tube 2.50 Gezant in Birma. De heer J. B. Ha- verkorn van Rijsewijk is benoemd tot ge zant in Birma. De heer Haverkorn van Rijsewijk was tot dusver ambassaderaad in Canada. maakt van zijn verschil van mening met Be Gaulle over zekere aspecten van de buitenlandse politiek, waaronder het aan dringen van De Gaulle op meer zeggen schap van Frankrijk bij strategische be slissingen van de NAVO en het gebrek aan geestdrift dat De Gaulle zou hebben voor het streven naar ontwikkeling van de su pranationale politieke instellingen van de Europese Economische Gemeenschap. In het openbaar heeft Pinay zijn critiek tot de economische en financiële politiek beperkt, maar de werkelijke onenigheid tussen Pinay en de rest van het kabinet vloeit naar de mening van waarnemers te Parijs voort uit het feit, dat Pinay denkt aan de toekomstige positie van zichzelf en zijn conservatieve partij. De conserva tieven zijn helemaal niet gelukkig met De Gaulle's politiek van zelfbeschikking voor Algerije. Zij zijn ook van oordeel, dat de president te veel macht uitoefent en zou den graag terug willen naar een regime waarin het parlement een grotere rol speelt bij de bepaling van de regeringspo- litiek, aldus Harold King. Vrijdagochtend is een groep aandeel houders van de n.v. Salland Coöp. Zuivelfabriek naar de Hoge Raad in Den Haag getrokken. Daar werden de pleidooien gehouden inzake het hoger beroep op de uitspraken van de recht banken Almelo en Arnhem over de nietig-verklaring van de besluiten tot statutenwijziging van genoemde n.v. De eisers stellen, dat deze besluiten nietig verklaard moeten worden om dat zij niet in een algemene aandeel houdersvergadering zijn behandeld. De aandeelhouders bestijgen de trappen van het gebouw van de Hoge Raad. Advertentie DE EERSTE" COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGING ZIJLWEG 63 .TELEEOON.15141 (2 LIJNEN) Het vrachtvervoer over de weg naar Frankrijk, dat vorige week door het Fran se ministerie vrijwel werd lamgelegd, om dat de Nederlandse Internationale Weg vervoer-,organisatie te Den Haag zo goed als geen vergunningen meer uit Parijs doorkreeg, is sinds vandaag (zaterdag) weer in normale banen gekomen. Vanoch tend ontving de N.I.W.O. namelijk van het Franse ministerie van Verkeer twee honderd vervoersvergunningen er boven dien de mededeling dat men er deze maand nog tweehonderd bij zal krijgen. Als voorwaarde werd echter door Pa rijs gesteld, dat men met deze vergun ningen niet meer ritten door Nederlandse wegvervoerders zal doen verrichten dan in januari 1959. In die maand werden er 1.200 uitgevoerd. Gedurende de komende maand :anuari zal de N.I.W.O. in totaal dus over zevenhonderd vergunningen be schikken: namelijk de driehonderd die men in de afgelopen periode ontving, de tweehonderd thans ontvangen autorisa ties en de tweehonderd nog toegezegde. Verder bedong het Franse ministerie, dat met de afgegeven en nog af te geven vergunningen geen ritten zullen worden gemaakt met goederen, die ook per trein verzonden kunnen worden. Het blijkt dus, De filmacteur Yul Brunner, gefotogra feerd in zijn hoedanigheid van afge vaardigde met speer ale verantwoorde lijkheden van de vluchtelingencom- missie der V.N., bit de plaatsing van de eerste steen voor een blok flat woningen in Marl West-Duitsland. De flats zullen huisvesting bieden aan de leden van het Hongaarse vluchtelin- genorkest „Philh-jirmonia Hungarica". dat Parijs de voor de N.I.W.O. opgestel de richtlijnen heeft afgestemd op janua ri verleden jaar. Men ontving toen in Den Haag 720 vergunningen, waarmee 1.200 ritten werden gedaan. Er zijn vergunnin gen voor een enkele rit en ook voor meer dere reizen met dezelfde auto, dezelfde goederen en dezelfde verlader. Vanzelf sprekend is men bij de N.I.W.O. zeer verheugd over het feit, dat Parijs begrip heeft getoond voor de moeilijkheden, die door de jongste maatregelen zijn gerezen voor de Nederlandse exporteurs en weg vervoerders. 4 BRUSSEL (AFP) Koning Boudewijn van België zal op 28, 29 en 30 juni een staatsbezoek aan Parijs brengen. Op uit nodiging van president De Gaulle. Dit be zoek is Boudewijns vierde officiële bui tenlandse reis. Reeds eerder bezocht de Belgische Koning de Verenigde Staten, Luxemburg en (het vorig jaar) ons land. Boudewijn zal dit jaar op uitnodiging van president Thomas ook pog een staats bezoek aan Portugal brengen. Groot-Brit- tannië en West-Duitsland staan voor later op het programma. Toespraak De Belgische rad'o heeft vandaag een toespraak van koning Boudewijn in het Nederlands en Frans tot zijn Belgische en Kongolese landgenoten uitgezonden. Daar in zegt de koning bij zijn reis getracht te hebben de vertegenwoordigers uit de meest verschillende middens te ontmoeten en van hun opinies nota te hebben genomen. „Uit deze verklaringen blijkt het alge meen verlangen de^ toekomstige staat te organiseren op basis van een brede auto nomie der provinciën, wier grenzen en statuten aan hun plaatselijke kenmerken dienen te worden aangepast", aldus koning Boudewijn. Advertentie Korte Kleverlaan 30 - 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TIL 223596 CAMEL MONTY COATS Naar wij in Utrecht vernemen zijn de directies van Vermaats bakkerijen n.v. in Haarlem en bakkerij Manschot in Hoog raven (Utrecht) tot overeenstemming ge komen ten aanzien van het terugtrekken van hun belangen in eikaars afzetgebied. Zoals bekend namen in de broodoorlog in het najaar van 1959 de Haarlemse en Utrechtse firma stellingen in eikaars af zetgebied in door aankoop van winkels. De heer Manschot steunde een zaak in Haar lem waarop Vermaat een zaak aan de Ju- lianaweg in Utrecht kocht. Deze situatie bleef tot voor kort gehandhaafd maar de zer dagen zijn Vermaat en Manschot, op aandringen van de Haarlemse rayonale bakkerijcomnvssie, tot een overeenkomst gekomen. De heer Manschot trok zich te rug uit Haarlem en de heer Vermaat han delde op dezelfde wijze met zijn belangen in Utrecht. Van de directie van Vermaat konden wij vanmorgen geen bevestiging van dit be richt krijgen. Naar wij nader vernemen zal in Haar lem en Heemstede de broodprijs niet met een cent verhoogd worden. De beslissing is aan de bakkers zelf overgelaten. Men verwacht, dat de patroons rond Haarlem en Heemstede wel tot deze prijsverho ging zullen overgaan. De zestien rebellerende bakkers blijven een prijs berekenen die vijf cent lager ligt dan de normale. Advertentie AUTOMOBIELBEDRIJF JN HOOFDAGENT f x Showroom: ZIJLWEG 26 HAARLEM Op rijksweg 13 nabij Delft is gisteravond omstreeks zes uur een verkeersongeluk gebeurd, waarbij de 32-jarige heer J. H Schreurs uit Heemstede om het leven is gekomen. De heer S. stond bij zijn auto op de middenberm. Uit de richting Rotterdam naderde een bestelauto op de linkerbaan van de drie rijstroken. Een vóór deze wa gen rijdende auto remde plotseling zo sterk, dat de bestuurder van de bestelauto uitweek naar de middenberm, waar hij echter de heer S. aanreed. Deze werd op de rijbaan van het tegemoetkomend ver keer geslingerd en tweemaal door een auto overreden. Op de Oosthavenkade te Vlaardingen verleende de 81-jarige wielrijder G. van der Schee geen voorrang aan een auto Hij werd bij de botsing ernstig gewond en is later in een ziekenhuis overleden Advertentie Verhuur van nieuwe auto's zonder chauffeur, o.a.: Opel Rekord, Kapitan en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphins Volkswagen en 9 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-rlsks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 10454 De Zakenweield: Een nieuw denkbeeld ontmoet altijd drie tegenargumenten: Het is niet waar, het is niet belangrijk, het is niet nieuw. Het is nu langzamerhand wel duidelijk geworden dat het kladden van anti semitische leuzen op de Keulse synagoge in de kerstnacht niet alleen maar voort kwam uit de baldadigheid van een paar opgeschoten rekels die zich door een oud nazi van de wijs hadden laten brengen. Dat er in West-Duitsland weer een geor ganiseerde fascistische en antisemitische beweging bestaat is komen vast te staan dankzij de invallen van de politie in loka liteiten die vaste vergaderplaatsen van nazi's bleken te zijn, en kon ook al worden opgemaakt uit het wederverschijnen van de hakenkruisvlag met de als vanouds daarachter marcherende jongelui, terwijl het openbare gebruik van de nazi-groet ook weer is gesignaleerd. Een van de merkwaardigste aspecten van deze wederopleving van het hyper- nationalisme en de rassenwaan is dat deze plaats vindt in een tijd van gTote econo mische voorspoed. Gewoonlijk komen der gelijke uitwassen alleen in slechte tijden voor, als er hetzij bij een regering, het zij bij het publiek behoefte is aan een zondebok. Maar bij de welvaart, die thans in West-Duitsland heerst, kan daarvan moeilijk sprake zijn. Men moet dus wel aannemen dat de nieuwe nazi-beweging een min of meer geforceerde aangelegen heid is, vermoedelijk ontsproten aan het brein van gewezen Hitlerianen die menen de aanwezigheid van sommige hunner (vroegere) politieke vrienden in het amb tenarenkorps, bij de rechterlijke macht en zelfs in de regering als een vrijbrief te kunnen beschouwen. Een vrijbrief niet alleen om hun rassenhaat opnieuw bot te vieren, maar ook om in 't openbaar te getuigen van hun onverminderde ver knochtheid aan de misdadige ideeën waar mee Hitier de wereld twintig jaar geleden in de vreselijkste ellende heeft gestort. Daar komt nog bij dat, als de ene oud nazi een ministerszetel bezet, andere oud nazi's hun onterende verwijdering uit hoge en vaak lucratieve posities vanzelf sprekend des te slechter kunnen verkrop pen. Het is dan ook logisch dat de handhaving van de bewuste oud-nazi's op belangrijke openbare posten door velen wordt be schouwd als de hoofdoorzaak van de hui dige herleving van het Duitse antisemi tisme en fascisme, ook al zijn de gehand- haafden persoonlijk er vermoedelijk niet aansprakelijk voor. Wat dat laatste betreft: het ligt voor de hand dat zij, die bij de de-nazificatie niet alleen hun leven maar ook hun sociale positie hebben kun nen redden, alle reden hebben om uit het volle licht der openbaarheid inzake het neo-nazisme te blijven. Zij zullen zich er dan ook wel voor wachten, die beweging aan te voeren, en zij keuren haar al was het alleen om redenen van eigenbe lang misschien niet eens goed. Maar ongeacht de persoonlijke houding van deze mensen is één ding toch wel zeker: de weinig consequente manier, waarop de na-oorlogse autoriteiten eerst de bezetters en daarna de bondsregering met het nationaal-socialisme hebben af gerekend, wreekt zich nu. Die autoriteiten hebben sommige belhamels uit de nazi- periode streng gestraft, enkele zelfs héél zwaar, maar vele andere nauwelijks of in 't geheel met. De aanblik van de onge- straften geeft de gestraften thans weer moed, al is het alleen maar de treurige moed om, zelf verscholen blijvend, jonge ren met hun ziekelijke denkbeelden te besmetten. De lankmoedigheid, die zovele aanstichters, aanprijzers en profiteurs van de Duitse agressie hebben ondervonden, blijkt nu dus wél averechts te hebben ge werkt. Het is zeer te hopen, dat niet alleen de Westduitse maar ook de Nederlandse re gering hieruit lering zal trekken vóór het te laat is. Immers, in ons land wordt het „vergeven en vergeten" de laatste tijd nogal royaal toegepast met betrekking tot veroordeelde oorlogsmisdadigers die hun straf nog maar zeer gedeeltelijk hebben ondergaan. De voortijdige vrijlating van deze lieden waaraan vaak geen enkele ruchtbaarheid wordt gegeven (misschien omdat de betrokken autoriteiten beseffen dat er anders een sterm van verontwaar diging in het land zou opgaan) is een zeer riskante zaak. Het geval-Berends heeft al aangetoond, dat men van de aldus lank moedig behandelden niet veel dankbaar heid en nog minder respect voor de wetten der democratie kan verwachten. Vóór de regering die lankmoedigheid ook uitstrekt tot lieden als Lages en Aus der Fünten die thans door hun voormalige partij genoten In Duitsland stellig met open armen zouden worden ontvangen dient zij zich dat wel heel goed voor ogen te houden. Simon Koster

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1