ZWITSAL AKU had uitzonderlijk goede resultaten Officier had de wind tegen in „walletjes"-rechtszaken Provinciaal Waterleiding bedrijf bestaat veertig jaar HOEST UW KIND...? en Vannacht matige vorst 2 Dorpshotelier begon clandestien nachtcafé SOUTENEUR OF KOOPMAN? Een zaak terugverwezen naar de instructie Kamerlid stelt vragen over het tekort aan buschauffeurs Tragedies verzonnen om aan geld te komen Gemeentelijk herindeling Noord-Veluwe Kraan heeft pomp op het platteland bijna volledig verdrongen Uitzetting uit Curacao voor het hof ZATERDAG 9 JANUARI 1960 Het landelijke en idyllische Veluwedorp Loenen werd in de afgelopen zomer spe ciaal rond het middernachtelijk uur druk bezocht door automobilisten, motorrijders en bromfietsers, zo druk, dat het de poli tie opviel. Een onderzoek wees uit dat de automobilisten, motorrijders en brom fietsers allen het hotel van W. B. tot doel hadden. Op zekere nacht werd er daarom een inval gedaan. Toen bleek dat de heer B. van zijn zaak een soort nachtcafé had gemaakt, waar men bij een pittig mu ziekje een drankje kon nuttigen. B. had zich thans voor de Apeldoornse kantonrechter te verantwoorden, omdat hij bepalingen van de drankwet en de al gemene politieverordeningen had overtre den, teneinde de liefhebbers van het nachtleven uit naburige grote plaatsen het vertier te bieden dat zij in hun eigen woonplaats niet konden vinden. De bezoe kers werden om dit mogelijk te maken als hotelgast in het gastenboek ingeschreven, maar vertrokken weer zonder van hun be taalde kamer gebruik te maken. „En daar mee heb ik ten slotte niets te maken", aldus de hotelhouder. De officier was het met deze redenering niet eens. Hij eiste tegen B. wegens het verstrekken van sterkedrank aan niet-ho- telgasten een boete van drie maal 20.- wegens het toestaan van musiceren in zijn lokaal eveneens 20.- en wegens overtre ding van de bepalingen betreffende de slui tingstijd een boete van 35.-. De kanton rechter maakte er drie boetes van respec tievelijk 15.-, van 20.- en van 35.-. Hoezeer het openbaar ministerie in de strijd tegen „de walletjes" de wind tegen heeft, is vrijdag op een zitting van de Am sterdamse rechtbank gebleken, waar zich twee van souteneurschap verdachte lieden hadden te verantwoorden. Het waren de 46-jarige F. B., (sinds eind oktober in voorarrest), en de 44-jarige A. C., (sinds midden september in preven tief). Veel bewijsmateriaal, waarvan de justitie veel verwacht had smolt ter zitting als sneeuw voor de zon weg en de raads man van de eerste verdachte, mr. Fran cois Pauwels, zorgde tijdens het verhoor dat de president de verdachte afnam, voor een verrassing, toen hij zijn opgewonden cliënt kalmerend toeriep: „Maak je maar niet zo druk, je wordt toch vrijgesproken". Hoewel dat nog dient te worden afge wacht, kwam zijn voorspelling in zoverre uit, dat de rechtbank tenslotte de zaak voor een voortgezet onderzoek naar de in structie terugwees en de verdachte op ver zoek van zijn raadsman in vrijheid stelde. Tevoren was de zaal tot steeds toene mende ontsteltenis van de president ver gast op een meer emotioneel dan juridisch steekspel tussen de officier en de verde diger, die geen van beiden een blad voor de mond namen. „Het vooronderzoek ln deze zaak is zon der meer miserabel geweest", zei mr. Pauwels. „Het openbaar ministerie is niet gelukkig met deze zaak. In de strijd tegen de elementen op „de walletjes" heeft het allerlei mensen gevangen genomen, die naderhand door het gerechtshof weer in vrijheid zijn gesteld. Men grijpt er wel eens naast en dat is in dit geval gebeurd. Deze verdachte zit volkomen onschuldig al drie maanden in de gevangenis. Anders had ik hier niet als raadsman gestaan, want ik ben niet dol op dit soort zaken. Er is geen bewijs in deze zaak, hoogstens een vage aanwijzing. Deze man leefde niet van het geld dat zijn vrouw met ontucht ver diende. Hij deed zelf zaken met Japan en verdiende 15 tot 20 mille per jaar". De officier van justitie trok toen van leer tegen de verdachte en diens raadsman. „Ik had het eerst niet willen zeggen, maar nu de raadsman zich zo sterk uitdrukt, kan ik het niet laten", zei hij. „Deze ver dachte heeft in het Huis van Bewaring een bewaker omgekocht om een brief naar buiten te smokkelen. Die brief hield in. dat zijn toenmalige raadsman door mr. Pau wels moest worden vervangen. Het hono rarium, dat mr. Pauwels zou krijgen was 1500". Mr. Pauwels: „Dat is bijzonder onbe hoorlijk van de officier. Hoe komt u er bij, mijn salaris hier in het openbaar in het ge ding te brengen? Ik maak toch ook geen opmerkingen over uw salaris? Ik verlang uw excuses hiervoor". Officier :Inderdaad is in deze zaak de in structie niet Mr. Pauwels: „U hebt niet over mijn sa laris te spreken. Ik spreek ook niet over het uwe. Maar voorzover het deze tenlas telegging aangaat, is het zeker te hoog". Officier: „De instructie is inderdaad niet volledig, maar ik moest de zaak nu voorbrengen. Ik heb de raadsman ge vraagd, mij de boekhouding van verdach te te tonen. Maar ik heb niets te zien ge kregen". Mr. Pauwels: „Dat is niet waar". Officier: „De zaak moet dan maar terug verwezen worden naar de rechter-commis- saris, maar in het belang van het onder zoek acht ik het nodig dat verdachte in het Huis van Bewaring blijft". Hoofdgetuige in deze zaak was de vrouw van verdachte, een bijzonder smaakvol geklede dame, die zelf haar man had aan gegeven, nadat deze haar had verlaten en zijn intrek had genomen bij een veel jonge re vrouw. Ter zitting maakte zij echter ge bruik van het verschoningsrecht. De tweede getuige, een man die om streeks 1950 zaken met verdachte had ge daan, doch daarna twee civiele processen tegen hem verloor, verklaarde, dat ver dachte inderdaad nog in geïmporteerde Japanse goederen handelde. De verdachte had hem echter zelf eens gezegd: „Dat doe ik als dekmantel, anders zeggen ze dat ik souteneur ben". „Gelogen" interrumpeerde de verdach te. De brigadier van politie, die zowel die getuigen als de verdachte tijdens het voor onderzoek had gehoord, verklaarde als ge tuige, dat de boekhouding van verdachte een chaos was en dat een accountant, die er iets mee te maken had gehad, inlichtin gen weigerde omdat hij eerst een honora rium van enkele honderden guldens, dat verdachte hem nog schuldig zou zijn. op tafel wilde zien. Tenslotte verwees de rechtbank de zaak naar de instructie en stelde de verdachte, op verzoek van de verdediger, in vrijheid. De tweede verdachte bleek enkele jaren geleden een schedelbasisfractuur te heb ben opgelopen. Het gevolg was dat deze, een kundige behangdrukker, zijn werk niet meer kon doen en ontslagen werd. In dezelfde tijd werd zijn huwelijk door scheiding ontbonden, maar man en vrouw bleven niettemin bij elkaar wonen ten be hoeve van hun enig kind. De vrouw was toen in de donkere buurt van Amsterdam haar geld met ontucht gaan verdienen, terwijl de man thuis voor de huishouding en voor het kind zorgde. „Ik was gewoon huisknecht", zei deze man, „ik deed thuis alles, ook de boodschappen. Zij deed zelf niets. Maar volgens de vrouw was hij blijk baar te gemakzuchtig geworden. Hij wilde een werkster hebben maar ze meende, dat hij met deze vrouw te vriendschappelijk omging. „En dat kon ik niet hebben", had ze tegenover de brigadier van politie ver klaard, toen ze aangifte kwam doen. „Ook begon hij te drinken". Verdachte: „Ik zweer u bij mijn moeder in het graf, dat het allemaal leugens zijn. Dat is sterk, he?". President: „Ik moet toegeven, dat zij haar beschuldiging twee weken later weer ingetrokken heeft. We zullen haar zelf eens horen". Een ander geval, was het met -een ex-- schoonzuster van verdachte. Zij past te genwoordig op het kind en antwoordde op haar gestelde vragen de indruk te hebben, dat verdachte nooit werkt of bereid is te werken. „Maar ik deed alleen toch maar het huishouden", riep verdachte uit. „Dat doet toch geen souteneur?" President: „Dat is juist het werk van een souteneur" De publieke tribune barstte in lachen uit, waarop de president met ontruiming van de zaal dreigde. Eind september was de vrouw haar be schuldiging bij de politie komen herroe pen. „Hij was mijn huisknecht", zei ze, „hij kreeg van mij de kost en inwoning. Ik wil hem niet meer terughebben, maar ik wil hem ook niet in de gevangenis hebben. Ik heb het allemaal gezegd uit jalouzie". De officier eiste twaalf dagen hechtenis De raadsman weidde uit over het juri dische begrip souteneur. Volgens hem mag pas van een souteneur gesproken worden, wanneer er sprake is van een be vorderen der ontucht, teneinde zo gunstig mogelijke opbrengst te verkrijgen „Deze verdachte heeft hoogstens een beetje op zijn vrouw geparasiteerd, maar zich nim mer met haar beroep bemoeid". Uitspraak volgt op 22 januari a.s. „Heeft de minister kennis genomen van publikaties, inhoudende, dat bij som mige busondernemingen het personeelste kort zo groot is, dat, in het bijzonder tij dens spitsuren, op een afdoende ver- voersgelegenheid niet kan worden gere kend?" Dit is een van de vragen, die het Tweede-Kamerlid de heer Van Eibergen (A.R.) aan de minister van Verkeer en Waterstaat gesteld heeft over het tekort aan personeel van ongeveer 25 pet., waar mee de onderneming „Citosa" te Boskoop te kampen heeft. De heer Van Eibergen vraagt voorts aan de minister of ook bij andere vervoerson dernemingen soortgelijke moeilijkheden bestaan. „Worden naar aanleiding van dit tekort aan personeel ontheffingen van het rijtijdenbesluit verleend, en als dit het ge val is, tot welke omvang en over welke perioden geschiedt deze ontheffing dan?" zo vraagt hij. De heer Van Eibergen verzoekt de mi nister, als de oorzaken gelegen zijn in on juiste lonen en andere arbeidsvoorwaar den, maatregelen te bevorderen om hierin verbetering te brengen. „Kan men geen personeel, afkomstig uit de zg. overschot- gebieden, zo nodig met overheidshulp, aan trekken? Welke maatregelen denkt de mi nister te nemen, opdat een goede ver voersvoorziening verzekerd blijve, de vei ligheid niet in het gedrang komt en het rijtijdenbesluit wordt nageleefd?" De autobusdienstonderneming „Citosa" te Boskoop gaat in overleg met de rijks verkeersinspectie enige beperkingen in de dienstregeling invoeren, welke hoofd zakelijk neerkomen op frequentieverlaging op zondagen en op werkdagen in de latere avonduren. Het bedrijf heeft reeds zeer lang met een grooi tekort aan rijdend per soneel te kampen, voornamelijk als ge volg van te lage lonen en onvoldoende vergoeding voor onregelmatige arbeid door het uitblijven van een gunstige regerings- beslissing in de huidige loononderhande lingen. Een voormalig medewerker van een Rotterdams weekblad, A. R. heeft voor de rechtbank in de Maasstad tweeënhalf jaar tegen zich horen eisen terzake van oplich tingen tot een totaal van 20.000. Bijzonder kwalijk nam de officier van Justitie hem de twee gevallen die hij ten laste had gelegd. Daarbij had R. een ver haal gefantaseerd dat zijn vrouw en zoon tje bij een ongeluk in Amerika waren om gekomen en dat hij het nodig had om er heen te gaan, of om de stoffelijke over schotten over te laten komen. Van de heer Ph. van O uit Rotterdam had hij op die manier in augustus '59 4.000 los gekre gen, en van de heer J. P. J. van H. uit Den Haag in oktober 1958 2.000. „Deze man liet zijn vrouw, zijn kind en ook eens zijn moeder dood gaan om geld los te krijgen," aldus de officier. Schril noemde hij de tegenstellingen in het dos sier: de condoleancebrieven die de ver dachte had gekregen en zijn rekeningen van taxiritten en verteringen van duizen den guldens in restaurants e.d. Bij zijn oplichtingen zocht R. mensen uit, waarvan hij kon veronderstellen dat ze niet naar de politie zouden gaan. Toen iemand hem toch aangaf, was het eerste wat R zei: „Ik had niet gedacht dat die naar de politie zou lopen." De officier onthulde dat de verdachte en kele jaren geleden al twee keer veroor deeld is wegens diefstal en verduistering. De rapporten spraken toen van: onbe trouwbaar, arrogant, geslepen. Dit keer had een psychiater over hem .verklaard: een pathologische ..fantast, maar toch wel toerekeningsvatbaar. De president merkte nog op, dat R zich in- In Maastricht is vandaag een nieuw middengedeelte van de Wilhelmina- brug op zijn plaats gebracht. Het brug- deel is 200 m lang en 17 m breed. Het weegt 1600 ton. ïn 1940 en in 1944 werd de oude brug gedeeltelijk opge blazen. Na een voorlopig herstel in 1945 begon in 1957 de definitieve restauratie. FotoHet nieuwe brugdeel wachtend op de verschuiving. troducties verschaft had bij vele voor aanstaande zakenlieden. De verdediger, mr. M. A. van Peski, be toogde dat zijn cliënt van eenvoudige kom-af er te veel van hield om te gaan met mensen uit de zogenaamde betere mi lieus. Hij wilde dan graag „iets terug doen" maar kon zich dat financieel niet permitteren. De raadsman vroeg clementie. Uitspraak over veertien dagen. Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben enige Noord-Veluwse gemeente raden een voorstel gedaan tot een gemeen telijke herindeling. De voorgestelde wijzigingen komen in grote lijnen hierop neer, dat het dorp Er- melo en omgeving bij de gemeente Har derwijk wordt gevoegd. Bij Nunspeet komt een gedeelte van Doornspijk. De dorpen Doornspijk, 't Harde, Oostendorp en Elburg zullen samen een nieuwe ge meente vormen. Een gedeelte van de hui dige gemeente Doornspijk, namelijk Oos- terwolde en Noordeinde zullen bij de nieu we gemeente Oldebroek komen. De huidi ge gemeente Oldebroek zal aan Hattem moeten afstaan het gedeelte liggende tus sen de IJsel en de oude spoorlijn Hat- tem-Kampen. Deze maand bestaat het Provinciaal Waterleidingbedrijf in Noordholland veertig jaar. Ter gelegenheid van deze gebeurtenis zullen de bijna honderd zeventigduizend afnemers geen cham pagne of een andere heildronk uit hun kranen kunnen tappen, want het water leidingbedrijf gaat ongemerkt aan de ;ebeurtenis voorbij. Particuliere be- I rijven mogen nog al eens gauw een jubileum vieren, overheidsinstellingen zijn hierin wat soberder. Nu zouden de afnemers natuurlijk allang tevreden zijn, als zij puur water konden drinken. Maar voorlopig kunnen zij het doen met de verzekering van de directeur, ir. S. Kramer, dat gezocht wordt naar een financieel verantwoorde oplossing voor het probleem van de smaak. De be kwame staf van het provinciale bedrijf zal er waarschijnlijk wel een oplossing v'oor weten te vinden. Het P.W.N. is ontstaan uit een samen bundeling van enkele plaatselijke en regio nale bedrijven, waarvan de eerste twee, die van Alkmaar en Zaandam, in 1919 door de provincie werden overgenomen en van 1 januari 1920 af geheel onder provinciaal beheer stonden. Het Alkmaarse bedrijf liet in 1885 in Bergen een pompstation plaatsen. Nog steeds is het pompstation, zij het belangrijk gemoderniseerd, in ge bruik. De directie van het P.W.N. vestigde zich in januari 1920 in een villa in Overveen en had het de eerste tijd druk met het opstel len van een werkprogramma. Het had een dankbare taak, want bijna het gehele Noordhollandse platteland was nog versto ken van waterleiding en in vele plaatsen waren de mensen nog op pomp en put aan gewezen. Vanuit de pompstations in Castricum, Bergen en Wijk aan Zee spon het water leidingbedrijf zijn buizennet over de pro vincie uit. In Purmerend, Koegras en de Beemster, overal verschenen de mannen van „het water", legden buizen en plaat sten kranen. En ieder jaar groeide het aantal aangeslotenen al waren er na tuurlijk conservatieven die van het moder ne gedoe met die kranen niets moesten hebben en nog lang de pomp trouw bleven. Nog steeds groei. Er waren ook in verafgelegen delen van de provincie mensen die wel graag een aansluiting op het waterleidingnet zouden hebben, maar deze toch niet konden krij gen omdat zij in een zgn onrendabel ge bied woonden. Dit aantal mensen wordt steeds kleiner. Een bewijs dat het water leidingbedrijf nog steeds groeit Vorig jaar kwamen er bijvoorbeeld niet minder dan 5.779 aansluitingen bij. Een record in de na-oorlogse jaren. Aan buizen werd een afstand van 108 km. gelegd. Voor de zgn. onrendabele gebieden geldt een speciale regeling. Eind vorig jaar waren er nog ongeveer zevenhonderd percelen niet op de water leiding aangesloten. Ook deze percelen ko men binnen niet al te lange tijd aan de beurt. Verwacht wordt dat binnen drie jaar ook deze percelen van water kunnen worden voorzien. En dan is er haast geen plek op het platteland van Noordholland waar men niet profiteert van wat de bijna zeshonderd personeelsleden iedere dag weer doen om te zorgen dat men in Jisp, Geestmerambacht en Tuitjehorn niet te vergeefs de kraan openzet. Dit jaar zullen er honderdzeventigdui zend aansluitingen zijn. Voor al deze afne mers halen de pompstations in de duinen meer dan twintig miljoen kubieke meter water uit de grond. In de nabije toekomst zullen die cijfers nog belangrijk oplopen. Verwacht wordt dat men in 1983 boven het Noordzeekanaal zo'n dertig miljoen kubie ke meter water nodig zal hebben. Dit is uiteraard afhankelijk van de stads- en dorpsuitbreidingen. Aan de duizenden ki lometers buisleiding zullen er dus nog wel enkele worden toegevoegd. En dan te be denken dat er in 1922 nog maar 285 km. buis in de Noordhollandse bodem lag. Om de capaciteit van de pompstations gelijke tred te laten houden met de uitbrei ding van het net, is in 1955 in Castricum een nieuw station gereedgekomen. En in 1957 kwam het bekende Lek-project tot stand, waardoor het mogelijk is geworden de duinen te bevloeien met Lekwater. Het inbrengen van dat water dient om de wa terhuishouding in de duinen op peil te hou den en te zorgen dat de watervoorziening ook voor de toekomst wordt veilig gesteld. Van de constante groei van het bedrijf heeft de directeur, ir S. Kramer, in zijn nieuwjaarstoespraak tot het personeel een overzicht gegeven. Vorig jaar werd het in- filtratiegebied in de duinen met 58 bronnen en vijftienhonderd meter kanaal vergroot. Tussen de stations van Castricum en Ber gen kwam een aanjaagstation en gebou wen werden uitgebreid of verbeterd. Mo menteel is ondermeer in uitvoering of voor dit jaar staat op het programma: een uit breiding van het infiltratiegebied met 118 bronnen, het leggen van transportleidin gen in Haarlemmermeer, van Heiloo naar Egmond aan Zee en van Hoogkarspel naar Enkhuizen, de bouw van een reinwaterkel- der in Aalsmeer en van een nieuw dis trictskantoor in Hoofddorp. Gelijk met het P.W.N zal de heer H. Th. Jantz jubileren. Deze oud-Haarlemmer heeft vele jaren toezicht gehouden op de aanleg van hoofdleidingen in de provincie. Op 20 juli 1926 werd hij aangesteld als chef van de fitterij en plaats-vervangend dis trictshoofd van het kantoor in Zaandam, waar hij thans nog steeds woont De procureur-generaal bij het Amster damse hof heeft conclusie genomen in het civiele proces van de in Suriname gebo ren apotheker J. R. A. Simoons (eiser) te gen de Nederlandse Antillen over de uit zetting van S. uit Curagao in 1956. De rechtbank te Amsterdam besliste in ja nuari 1959 dat de uitzetting onrechtmatig was geweest en bepaalde, dat de Neder landse Antillen de inkomens- en vermo gensschade moeten betalen, die de apothe ker heeft geleden en zal lijden. Dit was ook de conclusie geweest van de officier van Justitie. De Nederlandse Antillen gingen van dit vonnis in appèl. De procureur-generaal concludeerde thans dat de apotheker juridisch behoor de tot de van rechtswege in Curagao ge- vestigden en derhalve niet kon worden uit gewezen. Hij zei dat het hof naar zijn oor deel het vonnis van de rechtbank moet be krachtigen. De procureur-generaal merk te o.a. op: „De gedachte dringt zich op dat het in de Nederlandse Antillen niet onge woon was. indien zulks door het algemeen belang geboden voorkwam, tot uitzetting van niet in de Antillen geboren Nederlan ders over te gaan en dat zich daarbij een praktijk had ontwikkeld die rechtens op losse schroeven liep". Advertentie Talm niet langer, grijp dadelijk in! Bestrijd kinderhoest met KINDER HONING SIROOP 4 N.C.A.B. en B.S.B. De Nederlandse Christelijke Aannemers- en Bouwvak patroonsbond heeft in zijn algemene leden vergadering in Utrecht na langdurige dis cussies besloten, niet uit de stichting Be hartiging Samenwerking Bouwbedrijf (B.S.B.) te treden. De N.C.A.B. heeft zich nu al vier jaar lang verzet tegen een dras tische wijziging van de eigen-beheers-be- palingen in de B.S.B -reglementen die door de minister van Economische Zaken werd verlangd. De N.C.A.B. was de enige bij het B.S.B. aangesloten organisatie, die zich uitsprak tegen aanpassing van de B.S.B.- reglementen aan de wensen van de minis ter. Thans is echter besloten de compro misregeling te aanvaarden. „Rotterdam" te Buenos Aires. Het nieuwe Nederlandse passagiersschip „Rot terdam" is donderdag in de Argentijnse hoofdstad aangekomen. Met het oog op de grote diepgang had men er speciaal een vaargeul voor in de Rio de la Plata laten baggeren. Al het overige verkeer in die waterweg lag stil toen de oceaanreus er door voer. Huurauto terecht, huurder zoek. De huurauto waarmede de 49-jarige Goudse huisschilder T. P. met zijn gezin medio december naar Oost-Duitsland vertrok, is terecht. Na de briefwisseling van P. met de autoverhuurder, waarin stond vermeld dat deze laatste de auto voor het station in Osnabrück kon aantreffen, is de garage houder, de heer C. Michaelis uit Gouda, met zijn echtgenote naar Duitsland ver trokken, waar hij de auto op de aangege ven plaats aantrof. P. schijnt zelf met zijn gezin naar de Oostzone vertrokken te zijn. De door hem gemaakte kosten moeten uit de verkoop van zijn inboedel te Gouda be streden worden. In zijn op zaterdag 9 januari gehouden jaarrede, tydens de nieuwjaarsreceptie in Musis Sacrum te Arnhem, heeft ir. A. J. Engel, president-directeur van de Algemene Kunstzijde Unie n.v. een overzicht gegeven van de gang van zaken in 1959. De bruto winst van de Nederlandse bedrijven was in de eerste drie kwartalen van 1959 reeds even hoog als in het gehele jaar 1958. De omzet over het gehele jaar 1959 was bijna een kwart hoger dan in 1958. Ook de resultaten van sommige dochtermaatschappijen zijn belangrijk verbeterd. De ervaring heeft geleerd dat de onderneming door allerlei oorzaken in haar resultaten wisselend kan zijn. „Wij hebben nu een jaar achter ons waarin deze wisseling duidelijk in gunsti ge zin is uitgevallen. De fabrieken kon den, over het geheel genomen, op volle capaciteit werken, terwijl de stijging in de kosten kleiner was dan de groei in de omzet. De produktie kon ruimschoots ver kocht worden, zodat aanmerkelijk op de voorraden is ingeteerd; deze liggen nu op een zeer normaal peil en zijn zelfs voor sommige soorten lager dan de gewenste werkvoorraad. In het moeilijke jaar 1958, toen in vele industrieën het spook van de werkloos heid weer opdoemde, hebben wij het ver trouwen in de toekomst behouden en een aanmerkelijke toename van de voorraad gerede produkten aanvaard. Dit vertrou wen is niet beschaamd en wij hebben in het afgelopen jaar de vruchten daarvan geplukt," aldus de heer Engel. „De AKU kon deze periode van ongunstige conjunc tuur doorstaan, zonder dat zij tot maat regelen gedwongen werd die het levens geluk en het dagelijks brood van de me dewerkers in gevaar zouden brengen." AKU en HKI Vervolgens behandelde de heer Engel de ontwikkeling in de verhouding tussen de AKU en de Hollandse Kunstzijde industrie te Breda. In 1955 heeft de AKU de over grote meerderheid van de aandelen en op- richtersbewijzen van de HKI verworven en aan de HKI in het besef van het belang van krachtige bedrijven in Breda en Steenbergen haar volle technische en fi nanciële steun toegezegd. Als een gevolg daarvan is het cellofaanbedrijf in Breda tot stand gekomen, dat thans in alle op zichten aan de verwachtingen voldoet, zo dat in 1959 besloten kon worden tot ver dubbeling van de capaciteit. Intussen groeide de overtuiging dat de scheiding in de financiële verantwoording van AKU en HKI geen voldoende duidelijk beeld van de situatie meer kon geven. Toen beslo ten was aan de aandeelhouders van de HKI voortaan een dividend uit te keren van de helft van het percentage dat de AKu-aandeelhouders krijgen, was de weg vrij om alle inkomsten en uitgaven van AKU en HKI samen te doen vallen, er be staan nu dus geen hinderpalen meer voor een zover mogelijke integratie van AKU en HKI. Nadat de heer Engel een beschouwing gewijd had aan de gedifferentieerde loon vorming en als zijn mening had uitgespro ken dat deze in beginsel juist is, wees hij erop dat men het gevaar van een nieuwe inflatiebeweging voortdurend indachtig diende te zijn. Gebruik makend van de mogelijkheden, die de nieuwe loonpolitiek biedt heeft de directie de lonen en salaris sen met ingang van 1 oktober 1959 met 6 percent verhoogd. Er zal een begin wor den gemaakt met de verkorting van de wekelijkse werktijd. De heer Engel gaf vervolgens een over zicht van de gang van zaken bij de ver schillende produkten. De maatschappij tot stroveredeling SOVE, die strocellulose vervaardigt, had een moeilijk jaar, daar de verkoopprijzen daalden en de stroprij- zen ten gevolge van de droge zomer zeer hoog zijn geworden. Ten aanzien van 1960 merkte de heer Engel op dat het begin van "het jaar er hoopvol uitziet, al is ten gevolge van prijs dalingen op de bandengarenmarkt de in zet voor rayonbandengaren minder gun stig. Dat wij over 1960, aldus besloot ir. Engel zijn toespraak, even juichend kun nen zijn als over 1959 mogen wij nauwe lijks verwachten, maar met aller mede werking zullen wij er toch wel een goed jaar van kunnen maken. Het K.N.M.I. deelt mede: Koude lucht, die langs de oostflank van een boven Noorwegen gelegen hogedruk- gebied naar het zuiden stroomt, was van morgen tot in Nederland, België en een groot deel van Duitsland doorgedrongen. In onze oostelijke provincies vroor het bijna overal 5 graden, in de westelijke 1 tot 4 graden. De koude lucht is boven zee onstabiel. Als gevolg hiervan kwa men vanochtend in hoofdzaak in noord holland en in het Friese en Groningse kustgebied enkele sneeuwbuien voor. Tussen Spitsbergen en Noord-Noorwegen bevindt zich een depressie, die over het Oostzeegebied naar het zuiden gaat trek ken. In verband hiermede verplaatst het Scandinavische hogedrukgebied zich wat in de richting van Denemarken. Daar door blijft de wind noordoostelijk en gaat de aanvoer van koude lucht tijdens het weekeinde door. De temperatuur daalt nog verder. De komende nacht is op de mees te plaatsen matige vorst te verwachten. WERKRAPPORTEN Zondag 10 januari Zon op 8.46 uur, onder 16.49 uur. Maan op 14.34 uur, onder 5.21 uur. Maandag 11 januari Zon op 8.45 uur, onder 16.50 uur. Maan op 15.16 uur, onder 6.16 uur. Maanstanden 14 januari 0.51 uur volle maan 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 9 januari Hoog water 0.21 en 12.50 uur. Laag water 8.10 en 20.37 uur. Zondag 10 januari Hoog water 1.27 en 13.49 uur. Laag water 9.15 en 21.36 uur. Maandag 11 januari Hoog water 2.16 en 14.28 uur. Laag water 10.08 en 22.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen es 5 ?d binnen- en buitenland af d i Neerslag laatste 34 uur. E ÏC s Sji Den Helder sneeuwbui ono 7 1 Ypenburg onbewolkt ono 8 2 Vlissingen onbewolkt no 8 1 Eelde sneeuwbui ono 6 0,1 De Bilt onbewolkt nno 7 1 Twente onbewolkt nno 6 0,2 Eindhoven onbewolkt no 7 0.6 Zd Limburg licht bew. nno 6 2 Helsinki licht bew. nno -12 1 Stockholm licht bew nnw -6 1 Oslo onbewolkt w -6 0 Kopenhagen onbewolkt nno 1 0 Aberdeen zwaar bew windst. 7 0,6 Londen onbewolkt no 5 0 Amsterdam onbewolkt ono 8 2 Brussel half bew. nno 7 1 Luxemburg sneeuw nno 4 0,2 Parijs zwaar bew nno 5 0 Bordeaux onbewolkt nno 9 0 Grenoble geheel bew. windst. 4 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn licht bew. n 3 0,5 Frankfort sneeuw no 6 4 Miinchen sneeuw n 1 10 Zürich sneeuw nw 2 0.5 Genève sneeuw windst. 3 0 Locarno zwaar bew ozo 8 0 Wenen half bew n 4 4 Innsbruck sneeuw windst. 0 2 Belgrado zwaar bew no 2 1 Athene zwaar bew. nno 10 Rome geheel bew zzo 12 1 Ajaccio regen O 12 24 Mallorca zwaar bew. nno 0 Lissabon geheel bew. q 18 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2