Anton Hunink Israëlische nota's over de nazistische uitingen WERELDNIEUWS Zwaardere raket moet een tractor op de maan brengen Frankrijk neemt maatregelen voor aanstaande kernproef Benelux overleg te Brussel V.S. kregen nota over proefbaan in Pacific Gevluchte Britse geleerde uit Polen teruggekeerd SLOT DEFECT? r In de wolken Lennox-Boyd naar Salomonseilanden 3 HONGAARS GELEERDE: Sjah in mei naar Brussel Gronchi nu niet vóór april naar Rusland Op de raatóteel échte Gelderse rookworst Arrestaties en veroordelingen in Duitsland NU WEER IN EEBRUARI Sekteleider geëxecuteerd in Brazzaville Hij wil weten wat er van acht er oom geworden is ZATERDAG 9 JANUARI 1960 BOEDAPEST (UPO - De lancering van nog zwaardere Sovjet-raketten in de komende weken, betreft voorbereidende proeven voor de plaatsing van een rijdend laboratorium op de maan, zo heeft de Hongaarse atoomgeleerde Gyoergy Ku- lin aan het Hongaarse persbureau M.T.I. verteld. Kulin zei, dat de voorgenomen proeven gericht zullen zijn op oplossing van drie belangrijke problemen: 1. De terugkeer van raketten naar de aarde, 2. de plaatsing van een rijdend la boratorium op de maan, 3. de lancering van raketten naar de planeten Mars en Venus. Kulin vertelde aan MTI, dat in geval van een landing op de maan, er uit de raket een rupswagen zou moeten vrijko men. De tractor zou een radius van on geveer 300 kilometer hebben. Hij zou moe ten worden bestuurd via radioseinen van af de aarde. Tot het instrumentarium zou den t.v.-camera's behoren, die foto's naar de aarde zullen seinen. Het succes van de onderneming zou echter afhangen van een geslaagde zachte landing op de maan. WASHINGTON (UPI) Het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft vrijdagavond bekendgemaakt, dat de Amerikaanse ambassade te Mos kou een officiële nota van het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ontvangen inzake het afvuren van raket ten in de Stille Zuidzee. Er zijn al eerder Russische raketten in zee neergekomen, onder andere in het noorden van de Stille Oceaan tussen Si berië en Alaska. Van deze raketproeven hebbende Russen nimmer enige aankon diging of waarschuwing laten horen. Dat is trouwens ook de gewoonte van de Ame rikanen, die raketten en satelliet-raketten in de Atlantische zowel als de Stille Oceaan hebben laten neerkomen. Ook hieraan waren geen waarschuwingen ver bonden, maar doorgaans is kort voor zul ke lanceringen het doelgebied door mili taire schepen of vliegtuigen verkend om te voorkomen, dat de scheepvaart of de luchtvaart er hinder van zouden onder vinden. Het thans aangewezen Russische doel gebied ligt 4800 km van Siberië, en meer dan 8000 kilometer van het gebied waar normaliter Russische raketproeven wor den gedaan. Gewoonlijk zal een raketdeel, dat niet voorzien is van een bijzondere ge stroomlijnde neuskegel, bij een vlucht van omstreeks 8000 km in de stratosfeer op branden door de wrijving met de luchtla gen. In een te Washington over de Rus sische proeven ontvangen wetenschappe lijke mededeling is gemeld, dat de Rus sische raketten gelanceerd worden zonder een „eindstadium" of laatste trap. Dat be tekent volgens Amerikaanse deskundigen dat de raketten ook niet van een bijzon- het op dere neuskegel zijn voorzien. Het Russische doelgebied komt dichtst bij Amerikaans territorium 250 mijl ten westen van het eiland Pal myra, dat zuidelijk van Hawaii ligt Het ligt verder 1100 mijl zuidwestelijk van Honoloeloe, en 400 mijl ten zuiden van het eiland Johnston. Politieke waarnemers zijn geneigd aan de raketproeven ook een politieke beteke nis toe te kennen. De proef wordt geno men in de periode van 15 januari tot 15 februari. Op 16 januari vertrekt een Ja panse delegatie naar Washington voor de ondertekening van een nieuw Ameri kaans-Japans defensieverdrag. De „Pravda" vermeldde vrijdag zo wel de raketproef als het nieuwe verdrag, dat „niet bijdraagt aan de vermindering van de internationale spanning". Krach tens het verdrag zullen Amerikaanse strijdkrachten de komende tien jaar Ja pan als basis mogen gebruiken, aldus het blad. „Het optreden van Japan brengt de vrede in het Verre Oosten in gevaar". LONDEN (AFP) De 38-jarige Britse geleerde Ian Grant Campbell, die acht jaar geleden naar Oost-Europa ging, is onlangs naar Engeland teruggekeerd, zo is in Londen vernomen. Campbell ver dween indertijd tijdens een vakantie op het Europese vasteland naar Polen, samen met een andere geleerde, Dennis O'Con nor. Later hebben hun gezinnen zich in Polen bij hen gevoegd. Campbell, deskundig op het gebied van radio-isotopen, werkte voor zijn vertrek bij het Britse nationale instituut voor me disch onderzoek. Volgens de „News Chronicle" kreeg Campbell in Moskou inzage van de stuk ken van professor Pontecorvo, de Britse kerngeleerde die voor zijn geheime ver trek naar Moskou in het kerncentrum Harwell had gewerkt. Volgens het blad heeft Scotland Yard hem na zijn terug keer ondervraagd. Campbell zou gezegd hebben dat de wijziging in de wereldtoestand hem ertoe gebracht had zijn politieke denkbeelden te laten varen. Hij besloot terug te keren omdat hij meende dat hij door de wijzi ging in zijn politieke inzichten, de belang- gen van de wetenschap het beste in zijn eigen land kon dienen. LONDEN (UPI-AFP) Het Franse mi nisterie van Luchtvaart heeft binnen- en buitenlandse luchtvaartmaatschappijen met diensten boven de Sahara onlangs per circulaire gewaarschuwd, dat zij bevel kunnen krijgen hun routes over een gebied van duizend vierkante mijl in de Sahara binnen twaalf uur te wijzigen of te vliegen op een hoogte van niet minder dan 3.000 meter. Deze wijzigingen zullen slechts enkele uren van kracht zijn. Dit heeft een woord voerder van de Britse luchtvaartmaat schappij B.O.A.C. meegedeeld. Hij beves tigde hiermee berichten in de „Times" en „Daily Mail", waarin verband gelegd werd tussen deze circulaire en de Franse plan nen voor het houden van een kernbom- proef in de Sahara. In de circulaire werd geen aanwijzing gegeven ten aanzien van de datum waarop het bevel voor de wijzi gingen verwacht kan worden. Van officiële zijde te Londen is verno men dat sedert donderdag in Nigeria (Afrika) posten in werking zijn getreden voor het waarnemen van radio-actieve straling. Deze posten moeten de radio-acti viteit registreren veroorzaakt door even tuele Franse kernwapenproeven in de Sa hara. De Daily Mail zegt dat meteorologen dag-aan-dag weerproeven nemen en „wachten op een constante oostenwind die de stofwolken en de radioactieve deeltjes in de richting tussen Reggan en de Franse Soedan zullen blazen". Volgens het blad patrouileeren er troepenafdelingen op kamelen, vliegtuigen van het vreemdelin genlegioen en helikopters in het gebied. Het verkeer langs de grote weg nummer Toen de Sjah van Perzië met zijn gemalin Farah Diba aan de oever van de Kaspische Zee, waar het keizerlijk bruidspaar de wittebroodsweken door brengt) een thee-plantage bezocht, bood een van de leiders van de plantage hem een busje met speciaal geselec teerde thee aan. De Sjah en zijn ge malin zullen op uitnodiging van ko ning Boudewijn in mei een staats bezoek aan België brengen. Op 11 mei komt het vorstenpaar te Brussel aan voor een bezoek van twee of drie dagen. ROME (UPI) In gezaghebbende kring te Rome wordt vernomen, dat de reis van president Gronchi naar de Sovjet-Unie, die eergisteren werd uitgesteld, vermoe delijk pas omstreeks april van dit jaar een feit wordt, in verband met de bezoeken van president Vorosjilov en premier Kroesjtsjev naar India, Nepal, Indone sië en Birma. De officiële woordvoerder heeft geen kommentaar op dit bericht ge geven, en verklaard dat het thans nog niet mogelijk is een nieuwe datum vast te stel len, mede in verband met de topconferen tie en andere internationaal-diplomatieke verplichtingen. ROME (AFP) Hetgeen kardinaal Ot- taviani donderdag, in een preek onder een mis voor de „zwijgende kerk", heeft ge zegd over de houding van hen die „zich christen noemend, er niet voor terugdein zen de onderdrukkers van de kerk de hand te schudden", vormt een aanval op presi dent Gronchi, aldus de mening van de uiterst linkse bladen. Het links-socialistische blad „Avanti", schrijft over „harde woorden van kardi naal Ottaviani tegen de president van de republiek". De communistische „Unita", schrijft, dat de kardinaal blijk heeft gege ven van vijandigheid tegen elk gesprek tussen christenen en niet-christenen. Advertentie ,DE SLEUTELSPECIALIST' Lange Veerstraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem 2 die door het gebied loopt naar Timboek- toe is stopgezet. „Het gebied waarboven de Timboektoe. Er is slechts een smalle cor ridor van anderhalve kilometer breed en ruim 1500 km. lang vrijgelaten voor het Franse militaire luchtverkeer," aldus de Daily Mail. Het blad bericht dat de bom van een vliegtuig uit zal worden afge worpen en anderhalve kilometer boven de grond tot ontploffing worden gebracht „Daardoor zal de neerslag zich niet verder dan een paar kilometer doen gelden," al dus het blad. Advertentie Raar allemaal Nu kunt u kiezen: Anton Hunink's echte Gelderse rookworst met het loodje ofAnton Hunink's vacuum verpakte rookworst. Blijvend kersvers met heerlijke rookworstsmaak. Klaar voor de boterham. Voor de warme maaltijd alleen even opwellen in water, dat nèt niet aan de kook is. Zie ze smullen! HOFLEVERANCIER LONDEN (Reuter) Israel heeft in een nota aan Groot-Brittannië de nadruk ge legd op de zin van de schok die de anti semitische uitbarstingen in het verenigd koninkrijk heeft teweeggebracht, zo is in gezaghebbende kringen in Londen verno men. Een woordvoerder van de Israëli sche ambassade in Londen zei dat de no ta niet de vorm van een protest heeft en niet in het bijzonder tegen Groot-Brittan nië is gericht. Gelijke instructies waren gezonden naar alle Israëlische diplomatie ke vertegenwoordigingen in landen waar anti-semitische demonstraties waren ge houden. In de nota wordt verwezen naar de ver klaring van de Israëlische minister van Justitie, dr. Pintas Rosen in het parle ment dat de bevolking van Israel geschokt is door de uitbarstingen van antisemitis me. Hij voegde daaraan toe dat zij gelijk tijdig morele steun ondervond door het feit dat deze demonstraties geen officiële steun hebben in de landen waar gedemon streerd werd. WENEN (Reuter) De Oostenrijkse journalist Alfred Borth is op verdenking van nationaal-socialistische bedrijvigheid gearresteerd. Het communistische dag blad „Volksstimme" noemt Borth de lei der van het „Europese Legioen", dat zijn hoofdkwartier te Wenen zou hebben. WEST-BERLIJN (Reuter) Een West- berüjnse rechtbank heeft de 49-jarige Al fred Staats, een employé van het stads bestuur, tot zeventien maanden gevange nisstraf veroordeeld wegens het brengen van de Hitler-groet in een restaurant. In West-Berlijn is vrijdag de 24-jarige Joachim Nerchert aangehouden, die in de neonazistische organisatie „Nationale jeugd van Duitsland" met de zorg voor culturele aangelegenheden was belast. Donderdagavond werd de zeventienjarige student Dietmar Strauch gearresteerd die lid is van dezelfde neo-nazi-organisatie. Een van de thans 23 arrestanten is de 39- jarige journalist Günther Walter die ge probeerd heeft een nieuw soort SS-orga- nisatie op te richten onder de naam „Dienst van Democratische Zelfverdedi ging". Een Westberlijns denazificatiehof heeft 756.000 mark van het bezit van wijlen Hermann Goering geconfisqueerd, zo heeft wethouder Lipschitz in het stedelijk parlement bekendgemaakt. Dit geld zal, evenals andere in beslag genomen fondsen van vooraanstaande nazi's, worden ge- De reeds enige malen uitgestelde Bene- lux-conferentie over het landbouwbeleid is nu vastgesteld op 6 en 7 februari aan staande. Dan zullen de ministers van Ne derland, België en Luxemburg te Brussel bijeenkomen indien er althans niet weer een kink in de kabel komt. De bespre kingen in Brussel betreffen de uitvoering van een aantal principiële punten van het gemeenschappelijk landbouwbeleid. Reeds in oktober werd door de Benelux- ministers gesproken over deze landbouw vraagstukken, doch zonder resultaat. In december zouden de ministers weer bij eenkomen. Er volgde toen uitstel tot begin januari, maar deze maand bleek het we derom niet mogelijk bijeen te komen. In dien er geen nieuw uitstel komt, zullen premier De Quay en de ministers Luns (Buitenlandse Zaken), De Pous (Econo mische Zaken) en Marijnen (Landbouw) op zaterdag 6 en zondag 7 februari in Brussel met hun Belgische en Luxemburg se collega's trachten de ingewikkelde landbouwproblemen op te lossen. Moge lijk zal ook minister Zijlstra (Financiën) deelnemen aan het overleg. Indien op deze conferentie resultaten wor den bereikt, zal de Tweede Kamer einde lijk het wetsontwerp Beneluxverdrag in behandeling kunnen nemen. Dit wetsont werp werd in november op voorstel van prof. Romme (K.V.P.) van de agenda af gevoerd in afwachting van nadere inlich tingen over de te houden ministerscon ferentie. Van Offelen: samenwerking versterken BRUSSEL (ANP) De Belgische mi nister voor de buitenlandse handel, de heer Van Offelen, heeft verklaard te be treuren, dat de samenwerking in de Be nelux door „kwesties van vrij gering be lang" wordt vertroebeld. Als voorbeeld van deze kwesties noemde hij de invoer in België uit Nederland van gecondenseer de melk, groenten en fruit. De minister zei dit tijdens de behandeling van het Belgische handelsbeleid met de commissie voor Buitenlandse Zaken van de Kamer van Volksvertegenwoordigers. Volgens het verslag daarover betoogde de heer Van Offelen, dat nooit mag worden vergeten, dat Nederland elk jaar voor een waarde van 31 miljard frank (2.325 mil joen gulden) uit België betrekt en de be langrijkste afnemer is. „De samenwer king in de Benelux moet worden ver sterkt", zei hij. Minister Van Offelen deelde voorts me de, dat de landbouw de meeste moeilijk heden in de Benelux-samenwerking met zich meebrengt. „De Nederlanders willen liberalisatie vóór harmonisatie, wij willen een harmonisatiebeleid vóór de totale li beralisatie". bruikt ter voldoening van aanspraken op schadeloosstelling van de zijde van slacht offers van het bewind van Hitier. Lip schitz verklaarde in een toespraak dat suggesties dat de communisten achter de incidenten staan, „kennelijk alleen een poging zijn om het geweten in slaap te sussen". In Dortmund is vrijdag een 42-jarige kelner tot vier maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens minderwaardige uit latingen over Joden in een café. Een 19- jarige vrijwilliger in het Westduitse le ger werd aan de politie overgeleverd, na dat gebleken was dat hij in een kazerne in Stuttgart een biljet met anti-Joodse leuzen en nationaal-socialistische symbo len had opgehangen. De dader, afkom stig uit West-Berlijn, zei een overtuigd an tisemiet te zijn en lid te zijn geweest van de extremistische „Deutsche Reichspar- tei". In Aschaffenburg bij Frankfort werden donderdagavond twee jongelui aangehou den, die hakenkruisen op een school schil derden. Voorts werden hakenkruisen en antisemitische leuzen aangetroffen in West-Berlijn, Hamburg, Weilburg en Of fenbach. De minister voor Culturele Zaken van Hessen, professor Schütte, heeft opdracht gegeven in de hogere glassen van de open bare scholen te vertellen, welk een ver derfelijke rol het hakenkruis in de ge schiedenis van Duitsland heeft gespeeld. In West-Berlijn hebben vrijdagavond tienduizenden jongeren een „stille mars" gehouden om te protesteren tegen de an tisemitische en neo-nazistische inciden ten. De betogers droegen spandoeken mee met opschriften als: „tegen rassen haat", tegen anti-semitisme", Weg met de kladderaars" en „Geen nazi's meer op de universiteiten". Zowel bondskanselier Adenauer als de socialistische oppositieleider Ollenhauer heeft zijn instemming met de protestac tie betuigd. Een woordvoerder van de regering van de deelstaat Rijnland-Palts heeft mede gedeeld dat het ministerie van Binnen landse Zaken een verbod heeft uitgevaar digd voor alle openbare bijeenkomsten, die in het komende weekeinde ter gelegen heid van een plaatselijk congres van de Duitse Rijkspartij te Kaiserslautern zou den worden gehouden. PARIJS (Reuter) In Parijs is donder dagavond een protestvergadering gehou den tegen de uitingen van antisemitisme. De vergadering werd door 1200 mensen be zocht. Duizend anderen, die geen plaats meer konden krijgen, gaven op straat van hun verontwaardiging blijk. Voor zondag staan ook protestbetogingen op het pro gramma. BRAZZAVILLE, (Republiek Kongo) (UPI) Vrijdag bij zonsopgang heeft een vuurpeloton van inlandse militairen te Brazzaville Auguste Moumbassa geëxecu teerd, de leider van de sekte der „Mats- wanisten" die op 12 november vorig jaar ter dood was veroordeeld wegens de op 1 augustus te Bacongo door zijn sekte aan gerichte moordpartij. In Bacongo, een buitenwijk van Brazza ville, doodden de Matswanisten acht per sonen, en verwondden zij 43 anderen ern stig, als bloedige vergelding voor de dood van 35 leden dezer ongeveer 2500 leden grote sekte. Enkele dagen voor het bloed bad hadden een aantal Matswanisten in Bacongo een opslagplaats bezet. Zij wer den ten slotte door de politie en leden van de Lari-stam, die de Matswanisten vijan dig gezind is, na een fel gevecht verdre ven. De vergelding kwam op 1 augustus 's nachts. De „Matswanisten" zijn een sekte die dertig jaar geleden gesticht is door een mysticus die zich Matswa noem de. Van oorsprong is het een religieuze groep, die echter tijdens het Frans be wind in de kort geleden onafhankelijk ge worden Congo-republiek ook passief ver zet, en acties van burgerlijke ongehoor zaamheid heeft gevoerd. LONDEN (UPI) Alan Lennox-Boyd, voormalig Brits minister van koliniën, is in gezelschap van zijn echtgenote uit Lon den vertrokken naar de Salomonseilanden om daar te zoeken naar sporen van Ben jamin Boyd, een achteroom, die 109 jaar geleden met zijn geweer het oerwoud in wandelde en sindsdien niet is terugge keerd. De veronderstelling is, dat Benja min Boyd aan zijn einde is gekomen in een kookpot van een kannibalenstam, „een nogal onaangenaam einde", zoals een Lon- dens dagblad het noemde. Benjamin Boyd had in Londen als scheepsbouwer fortuin gemaakt. Met een zelfgebouwd jacht voer hij naar Australië, waar hij tussen Melbourne en Sydney aan de kust een stadje stichtte. „Boydtown" geheten. Hij kreeg zin in avontuur, nam wat extra wapens aan boord en zeilde naar de Salomonseilanden. Op één ervan, het is niet bekend welk, besloot hij een tocht door de jungle te maken. Zeelieden uit de jaren omstreeks 1870 hebben op de Salomonseilanden lange, roodharige inboorlingen gezien. Maar hun reisbeschrijvingen bevatte niets over Ben jamin Boyd. Toen de ex-minister van Londen Airport vertrok was Julian Amery, thans onder minister van koloniën, aanwezig om af scheid te nemen. „Hebt u gehoord van het Maori-stamhoofd dat heeft gezegd" van absorptie Schots te zijn?" vroeg hij zijn voormalige chef. „Wie weet vindt u daar nog familie. De reis van de ex-minister is als vakan tie bedoeld, maar de opsporing van mo gelijke afstammelingen van getuigen van diens einde zal toch een belangrijke rol spelen in de plannen van Allan Lennox- Boyd. Het Office du Vocabulaire Francais de instantie die voor de instandhouding der Franse taal zorgt is hard doende het Franse woord voor Sex-appeal te vinden. Ik lees dat het beste, dat het te offreren heeft, le viens-par-ici is. In som mige woordenboeken wordt het woord attrait gebruikt. Het Duitse woord voor Sex-appeal is uite-'aardte Duits: Ero tische Anziehungskruft, maar men gebruikt toch liever der Sexappeal, waarvoor de Italiaanse term luidt Attrazione del S esso en de Spaanse Attracion Sexual. Ik denk nu vanzelf aan de Turken, die de term Cinsi Cazib e gebruiken, waarvan ik de letterlijke be tekenis niet ken, doch ik heb nooit anders dan vriendelijkheid van Turken onder vonden en dus veronderstel ik dat Cinsi C a zi be een zachtaardige term is. Onze grootvaders zouden van jSexuele of erotische aantrekkingskracht" hebben gesproken als zij ooit over dit onderwerp gesproken zouden hebben, maar dat zou in hun tijd ongepast zijn geweest, al wa ren hun ogen op de dame in kwestie ge richt en al bemerkte uw grootmoeder dat heus wel. De schalkerij is zo oud als de mensheid, maar men heeft haar altijd op ander wijze bejegend. Uw opa was op dit gebied wel een bijzonder miezerig man netje en uw oma een geduldige dame. Intussen zitten die Franse lustwoorde- naars maar te zoeken. Met een vlijt en een toewijding, die niet in verhouding staan tot het onderwerp In de eerste plaats we ten de Fransen precies wat zij bedoelen als zij „Sex appeal" zeggen en in de twee de plaats kan niemand een gefabriceerd woord in de volksmond stoppen. Het merkwaardige is dat het gebruik van zulk een term op zo vrijmoedige wijze kan geschieden en dat diezelfde oma van u het als een grove belediging zou hebben op gevat, als iemand tegen haar gezegd zou hebben, dat zij Sex-appeal had. Ik geloof trouwens dat w ij de Engelse (of Amerikaanse) term gebruiken om ons daarachter te verschuilen, want u moogt wèl van een dame zeggen: „zij heeft Sex appeal", maar niet„daar zou ik best een kopje thee mee willen drinken". Wij hebben allerlei camouflage-termen voor begrippen, die wij niet bij hun naam wil len of mogen noemen en dat geldt voor ieder gebied en niet alleen voor het appealerige. De verzachtende invloed van het wel overwogen woord is formidabel. U zegt: „ik geloof dat je hem goed moet kennen om hem te waarderen", wanneer «be doelt te zeggen: ..het is een nare vent", en wanneer u zegt: Ze is niet knap maar reuze-sympathiek", betekent dat „wat is dat mens lelijk!" Het wonderlijke is, dat iedereen precies begrijpt wat u wilt zeggen, maar dat iedereen net doet of hij dat niet be grijpt. Als ze tegen u zeggen „wat zie jij er jong uit", verzwijgen ze de woorden „voor zo'n oud kereltje" En toch bent u er verguld mee. Eigenlijk wel raar allemaal, hè? Floris Flaneur Advertentie „Zeemonster" Het „zeemonster" dat te Arcachon bij Bordeaux aangespoeld is, is waarschijnlijk een zee-olifant. Vol gens een deskundige is het een groot zoogdier dat per schip vervoerd werd en om de een of andere reden over boord is geworpen. Wonder. Boer Herman Schumer uit Stel- lenbosch in Zuid-Afrika heeft een haan die eieren legt. Het dier heeft vier eieren in vijf dagen ter wereld gebracht, een gemiddelde waarvoor een kip zich niet behoeft te schamen. Exclusief. De leider van de Ku Klux Klan in de Amerikaanse staat Georgia, Lee Davidson, heeft bekendgemaakt dat zijn organisatie te Atlanta en elders scholen zal stichten die uitsluitend voor (blanke) aanhangers van rassen scheiding toegankelijk zullen zijn. Mysterie. Het Britse passagiersschip Co- rinthic heeft op zijn laatste reis van Londen naar Nieuw-Zeeland vier da gen lang gevaren door een zeegebied in de Stille Oceaan waarin een vreem de, gelige substantie dreef. De substan tie is mogelijk afkomstig van een on derzeese vulkanische uitbarsting. Inzinking. Jozsef Mecser. een rechter in het hooggerechtshof te Boedapest die betrokken is geweest bij vele proces sen tegen politieke gevangenen, is omstreeks Kerstmis om het leven ge komen door de val uit een raam. Vol gens te Wenen aangekomen reizigers uit de Hongaarse hoofdstad leed de rechter sinds enige tijd aan een ze nuwinzinking. Avontuur. Te Sydney (Australië) is een man in een zwembad, toen een bad meester de uitlaatklep voor verver sing van het water opende, door het wegstromende water meegezogen en via de afvoerbuis van het zwembad in zee terechtgekomen. Hij kon worden gered met ernstige wonden aan armen en benen. Explosie. Te Marignier in Zuidoost-Frank rijk is een hogoven van een staalfabriek geëxplodeerd. Door het gloeiend me taal dat rondspatte, werden vier ar beiders gedood en vijftien zwaar ge wond. Radicaal. De Britse filosoof Bertrand Rus sell heeft de radicale suggestie gedaan dat pacifisten hun strijd tegen de wa terstofbom zover doorvoeren als tot zelfmoord op de drempel van het huis van premier Macmillan. Russell zei in het programma „This Week" van de onafhankelijke televisie-omroep te ge loven dat de eerste minister dit zeer onaangenaam zou vinden. Geen kip. Toen verslaggevers een bezoek brachten aan de collectieve boerderij, die geleid wordt door Alexander Ge- risrimenko, kwamen zij voor een grote verrassing te staan. De journalisten ontdekten dat hoewel Gerisrimenko had beweerd dat zijn boerderij een overpro duce aar. eieren had. op de boerderij geen kip te bekennen was. Dit bericht stond in het Russische regeringsor gaan Izvestia. Diepterecord. De bathyscaph „Trieste" van de Amerikaanse marine heeft een nieuw diepterecord gevestigd. Na in no vember een record van 18.600 voet ge vestigd te hebben, daalde hij nu 24.000 voet (8315 meter) af in de Stille Oceaan, ongeveer 200 mijl ten zuidoosten van Guam. De 75 ton metende bathyscaph wordt bemand met een marine-officier en Jacques Piccard. mede-uitvinder van dit duikapparaat. Brand. Zeven baby's die sliepen in cou veuses, zijn vermoedelijk omgekomen bij een brand in een ziekenhuis in Joko- hama. Honderdtien patiënten konden gered worden, maar de zeven kinderen waren daar niet bij. De lijken van ze ven andere patiënten werden tussen de verbrande resten van het ziekenhuis ge vonden. Paniek. Bij de uitdeling van speelgoed op een school in Guatemala ter gele genheid van het feest van Driekonin gen zijn drie vrouwen gedood en twaalf kinderen gewond. De uitreiking verliep rustig, maar de wachtende menigte buiten werd ongeduldig, verbrak de af zetting en drong het gebouw binnen, waarbij de drie vrouwen onder de voet werden gelopen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3