3ie.es Qxifftioen „Operatie Petticoat" voorbeeld van Amerikaanse filmkomedie Haarlem gaat zich opmaken voor eeuwfeest „Bloembollencultuur" SB Bloemenstad Dat democratische gemeentebestuur..." Pastoor J. J. Tesselaar in Haarlem-N. geïnstalleerd Jubileum vereniging van scholen met de Bijbel neven aan de redactie 4 In en om de stad Versieringen en historische optocht op Bevrijdingsdag Zaadhandel JAN ROOZEN Alles voor uw tuin Burgerlijke Stand van Haarlem Huishoudster in Bloemen- daal onderscheiden Koninklijke onderscheiding W. Kars te Bloemendaal DANSSTUDIO voor R.K. Deze week aanvang der nieuwe danscursussen antieke juwelen sieraden Burgemeester Cremers sprak voor Haarlemse huisvrouwen Circuit verwacht dit jaar de lOO.OOOste auto G. J. Willemse treedt af als voorzitter K.A.B. Driekwart eeuw Dr. J. J. Raimond spreekt voor Haarlemse jongeren J. C. Corver geen lid van Provinciale Staten A. F. P. Vermeulen spreekt op 18 januari over Canada Ravage na aanrijding in Haarlem-Noord Nieuwjaarsbijeenkomst Sportraad en Jeugdzorg „Vluchtelingennood in onze moderne tijd" Record spaarsaldo bij Nutsspaarbank Haarlem UIT STAD EN STREEK ZATERDAG 9 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Haarlem gaat nog steeds prat op de ere titel „bloemenstad". Deze benaming, die is ontstaan in de tijd toen er binnen de grenzen van de gemeente nog een groot aantal bloembollenkwekerijen waren, is van lieverlede meer van toepassing ge worden op het aanzien van de stad aan de rand van de bloembollenvelden die nog immer de zetel van de Koninklijke Alge mene Vereniging van Bloembollencultuur is. Nu deze vereniging binnenkort haar eeuwfeest gaat vieren, is er alle re den toe het uiterlijk van de stad van haar zetel eens te meer met bloemen te tooien. De gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen heeft het loffelijk initiatief ge nomen het aantal bloemversieringen aan zienlijk uit te breiden. De Stichting Haar lems Bloei heeft met een zelfde loffelijke ijver haar medewerking toegezegd en heeft zich met het Comité Centrumbelan- gen verstaan teneinde te bewerkstelligen dat ook het particulier initiatief zijn aan deel in deze plannen zal nemen. In de eerste plaats is hierbij gedacht aan winkeliers, straat- en buurtverenigingen. Evenals dit onder meer in 1955 is gedaan, denkt men aan de mogelijkheid de Haar lemse winkelstraten met bloemenslingers op te smukken. Verder aan een aantrek kelijke versiering van winkeletalages. Voorts ligt het in de bedoeling op verschil lende markante punten in de stad opval lende bloemversieringen aan te brengen. Het gaat hierbij allereerst om de invals wegen naar Haarlem en verder om be langrijke pleinen als Grote Markt, Hout plein, Stationsplein en Kennemerplein. Haarlem noemt zich nog steeds „bloe menstad", al is in het verleden wel eens opgemerkt, dat hiervoor toch eigenlijk méér bloemen te zien zouden moeten zijn in de binnenstad. Het eeuwfeest van „Bloembollencultuur" biedt een welkome gelegenheid te bewijzen, dat deze ereti tel niet misplaatst is. Behalve aandacht van gemeentebestuur en gemeentelijke en semi-gemeentelijke instellingen is het echter ook gewenst dat iedere Haarlem mer van de noodzaak van een fleurig aan zien van de stad overtuigd is. Het is thans nog de tijd om in gezamenlijk overleg met plannen te komen, plannen, niet alleen voor een aantrekkelijke bloemversiering van de belangrijkste straten in de binnen stad, maar ook van bepaalde openbare zowel als particuliere gebouwen die daar voor in aanmerking komen. Met de verwezenlijking van dergelijke plannen zou Haarlem zichzelf en het jubi lerende „Bloembollencultuur" een grote dienst bewijzen. Misschien dat de op deze wijze geuite belangstelling voor het be langrijke jubileum de leden van het ko ninklijke „Bloembollencultuur", er eens te meer van kan overtuigen, dat Haarlem óók in de toekomst de plaats van zijn zetel zal moeten blijven. DE AMERIKAANSE FILMPRODUKTIE munt niet "it door een kwantitatief ver bluffend aantal komedies. De Britten eisen die eer voor zich op. Er is trouwens een duidelijk verschil tussen het Amerikaanse en het Engelse filmblijspel. De Amerika nen leggen doorgaans sterk de nadruk op de handeling. Ze verlangen actie, door lopend, en ze absorberen een ongenadige hoeveelheid tekst. De Engelse komedie richt zich meer op de karakteristieke hoe danigheden harer figuren, die ze niet ver geet nauwlettend in beeld te brengen. De tekst is soberder, droger ook Ze is origi neler, omdat ze niet zo gauw met de meest voor de hand liggende vondst genoegen neemt. Daarom ligt het soort humor van de Engelse komedie niet iedereen. De Amerikanen daarentegen kunnen altijd aanspraak maken op een groot publiek. Het blijspel gaat hun gemakkelijker af, omdat zij aan de geestige situatie niet zulke hoge eisen stellen. Een goéd voor beeld is daarvan de film „Operatie Pet ticoat", die amusement brengt van een licht verteerbaar gehalte zonder nu direct tot een der uitschieters van Hollywood gerekend te mogen worden. In feite draait alles maar om het idee. Bezorg een duikboot in oorlogstijd een officier, die alles van „organiseren" af weet. Het gevolg, aldus de scenarioschrij ver, zal zijn dat hij op een gegeven ogen blik met vijf marva-officieren verschijnt, die ergens op een eiland zijn achtergeble ven. Wat doet de commandant in zo'n geval? Hij is een heer en verschaft de dames passage. De gevolgen zijn onweer houdbaar. Amor zelf komt aan boord en de bemanning krijgt een lichte zenuw schok. Laat nu diezelfde ondernemende officier opnieuw een eiland betreden en u kunt er van op aan, dat hij de halve bevolking evacueert plus de bevolking, die nog geboren moet worden. Stop die alle maal ook in de duikboot. Zorg dan nog dat de duikboot helemaal rose van kleur is, wanneer de grijze verf blijkt opgebruikt en er is een situatie ontstaan, die ronduit lachwekkend is. Dat dan de lingerie van de dames voor de redding moet zorgen, wanneer de duikboot met dieptebommen van een eigen torpedoboot jager wordt be stookt, is niet onmogelijk meer, al blijft het gek, maar juist die dwaasheid is de druppel, die de emmer doet overlopen: men zal er zich tranen om lachen! Het enige wat dan nog nodig blijkt is een eeuwig verschil van mening tussen de commandant en de officier, een onhandige marva, die de commandant telkens tot wanhoop brengt en een gelukkige afloop, die tenminste twee geslaagde echtparen voor een nieuwe generatie doet zorgen. VOLGENS DIT procédé is „Operatie Petticoat" gemaakt. Ik moet zeggen, dat ik mij met de film goed heb vermaakt, al was het alleen maar omdat in de personen van Cary Grant en Tony Curtis de ideale vertolkers voor de hoofdrollen bleken ge kozen. Men raakt gehecht aan de prutte- Haarlem wil als „bloemenstad" een belangrijk aandeel hebben in de feeste lijkheden ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de Konink lijke Algemene Vereniging van Bloem bollencultuur. Als straks in april en mei dit eeuwfeest gevierd zal worden, hoopt Haarlem een fleurig jasje aan te schieten, waardoor de oude stad met eer en deugd de naam „bloemenstad" zal mogen olijven dragen. De gemeentelijke dienst van Hout en Plantsoenen zorgt er in overleg met de Stichting Haarlems Bloei voor, dat het aantal bloembakken in de gehele staad aanzienlijk zal worden uitgebreid. Op het Stationsplein komen weer de oude ver trouwde masten met kleurige nationale vlaggen. Verder komt er een groot aantal platte schalen met veelkleurige bloemen, onder meer op het Stationsplein, de Grote Markt, het Houtplein, bij de viaducten, bij Kenaupark en Korte Verspronckweg en op de Zijlsingel. Aan de bruggen worden weer bloembakken aangebracht, evenals op het verkeershuis van Haarlems bloei en het nieuwe haltegebouw van de N.Z.H. op het Stationsplein. Tenslotte zullen in verschei dene parken en plantsoenen bloemversie ringen worden aangebracht. Het eeuw feest van Bloembollencultuur wordt ge deeltelijk in Haarlem en gedeeltelijk op de Floriadetentoonstelling in Rotterdam ge vierd. In Haarlem zal op bevrijdingsdag 's middags na de traditionele kinderop tocht een grote historische optocht worden gehouden waaraan onder meer vier praal wagens en twee muziekkorpsen zullen deelnemen. Haarlems Bloei verleent daar bij medewerking door naast Hout en Plantsoenen een deel van de uitrusting van de praalwagen van de stad Haarlem voor haar rekening te nemen. De stoet eindigt op de Grote Markt, waar het gemeentebe stuur van Haarlem aan het bestuur van „Bloembollencultuur" een officieel ge schenk zal aanbieden. Een zelfde corso wordt later in Rotter dam gehouden, waaraan Haarlems Bloei ook met een wagen zal deelnemen. Op 6 mei wordt in het Krelagehuis een herden kingszitting van de jubilerende vereniging gehouden, waarna vermoedelijk een sou per zal worden gegeven in de gravenzaal van het Haarlemse stadhuis. Teneinde Haarlem in de week van 30 april tot 7 mei een zo feestelijk mogelijk aanzien te geven, heeft Haarlems Bloei zich verder veel voorgesteld van particu liere deelneming. De directeur van de stichting heeft zich per brief tot het be stuur van het Comité Centrumbelangen gewend, teneinde de leden van de door dit comité vertegenwoordigde verenigingen en bedrijven te bewegen een actie te on dernemen, die ten doel heeft het stads- schoon van Haarlem op te vrolijken door het versieren van straten en het aantrek kelijk maken van winkelétalages. De directeur van Haarlems Bloei stelt in zijn brief voor om in samenwerking met de winkeliers en de grootwinkel- en filiaal bedrijven een bijeenkomst te beleggen, waar eventuele plannen in deze richting lende sputterende en vrouwelijke duik boot, waarmee zij varen, aan hun bravour en kwajongensachtigheid, aan de malle obstakels, die op hun pad komen en ten slotte aan de lach zelf, die uit dit alles spontaan voortkomt. P. W. Franse Levensroman van Joseph Schmidt (Minerva) Tot en met zondag kan men in de avondvoorstellingen de voor de oorlog zo populaire zanger Joseph Schmidt volgen in een geromantiseerde bewerking Vc.n zijn leven. Als Jood was Schmidt steeds op de vlucht voor het nazisme. Hij stierf vereenzaamd in Zwitserland. De matinees vermelden Abbott en Costello in „We zien ze rennen". Tot woensdag „Inter rupted Melody". Donderdag „Van het wes telijk front geen nieuws". Operatie Petticoat (Frans Hals) Elders op deze pagina meer over deze amusante film. Geef mij maar 'n miljoen (Cinema Palace) Het aantal klucht spelers is weer met een vermeerderd, Arthur Askey, die het volgens Amerikaan se begrippen uitstekend doet. Men kent zo langzamerhand wel het genre, waarin zulke rare mannetjes uitmunten. Niets is te dol. Ditmaal moet de reclame op de televisie het ontgelden. Die is in de V.S. al zo ingeburgerd, dat er zoals Chaplin al deed een hele exploitatie van grap pen aan de markt is. Voor de lachers dus. Fort Bowie (R o x y) Ditmaal roken wij geen vre- despij Een hele horde Apachen heeft het op een handjevol pioniers begrepen. De pijlen snorren over het witte doek, de tomahawks volgen hen op hun vlucht. Van maandag „In de riolen van een wereld stad". FILMS HD Room at the top (L i d o) Enige weken geleden hebben wij reeds met bewondering over deze film ge sproken, die met beheerste bewogenheid een jongeman volgt op zijn weg naar de top, de hoogste sport op de maatschappe lijke ladder. Zijn karakter wordt ontleed tot, wat men zou kunnen zeggen, het bot. Geen plezierige film. wel een, die tot na denken stemt. Orfeu Negro (Studio). Voor de vierde week deze orgie van ritme, gesitueerd tegen de ach tergrond van het carnaval in Rio. Vrouwen verdwijnen L u x o rWeer een Franse rolprent over de handel in blanke slavinnen en ditmaal één waarin de makers meer aan dacht besteed hebben aan het scheppen van sfeer en spanning dan aan logica en aanminnelijkheid. De trieste affaire speelt zich af in Parijs waar een aantal jonge vrouwen onder valse voorwendsels naar dure fèestjes gelokt worden door een stel bijzonder louche individuen. De bedoeling is hen na zulke bacchanalen per vliegtuig te ontvoeren, maar voor het zover is komt een jonge vriend van een der slachtoffers in-spe de heren een spaak in het wiel steken. Het is allemaal erg griezelig en verdorven, maar omdat het er overal veel Zó zag de Grote Houtstraat er in 1955 uit. Groen-gele slingers met bloem motieven overhuifden Haarlems be langrijkste winkelstraat van Houtplein tot Grote Markt. kunnen worden besproken. Opdat Haar lem zich zal kunnen opmaken het eeuw feest van het belangrijke „Bloembollen cultuur" waardig en fleurig mee te gaan vieren. Advertentie SPEKSTRAAT 5 - TELEFOON 16061 BEVALLEN van een zoon: 2 jan.: M. Rosenberg-Berger; 6 jan.: M. J. van Bem- melen-van Giessen; 7 jan.: M. M. van Smaalen-Gillot; D Steffens-Deen; C. E. Bos-Klooster; 8 jan.: A. C. M. Vuijst- Heemskerk BEVALLEN van eer dochter: 8 jan. J. P. de Vries-van der Wel; M. Peek-Nijen- huis; P. J. G. M. Bai endregt-Lenting. ONDERTROUWD 8 jan.: H. D. Muller en C. M. Overbeek GETROUWD: 8 jrn.: D. Machiels en S. Brink. OVERLEDEN: 7 ian.: H. Koning-Eel- man, 87 j., Jansstraat Vanmorgen heeft de burgemeester van Bloemendaal, dr. D. H. Peereboom Vol ler, aan mejuffrouw M. Beenen, die 34 jaar als huishoudster werkzaam is waar van 25 jaar bij de familie Van Wessem, Pinèllaan 6, Duinlustpark, gemeente Bloemendaal, de medaille in brons beho rend bij de orde van Oranje-Nassau uit gereikt. Van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, afdeling Haarlem en om streken ontving mejuffrouw Beenen een oorkonde voor trouwe dienst. De heer W. J. Kars, magazijnmeester bij de dienst van Publieke Werken te Bloemendaal, die veertig jaar bij de ge meente Bloemendaal werkzaam is, is de zilveren eremedaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, verleend. Tij dens een huldiging in het gebouw van Pu blieke Werken heeft burgemeester dr. D. H. Peereboom Voller mededeling gedaan van de onderscheiding. In zijn toespraak herinnerde de burgemeester aan de ver diensten van de heer Kars als ambtenaar en aan diens belangrijk werk in de illega liteit. Ook werd de heer W. Schipper gehuldigd die zijn zilveren jubileum vierde. Advertentie Inschrijving 45.30 en 79 uur, Parklaan 6a, Tel. 13143, Haarlem SNEL-PRI VéLES te dik bovenop gelegd wordt, overtuigt het maar matig. De climax wordt gevormd door een bijzonder smakeloze knokpartij tussen de held en de aanvoerder van de vrouwenhandelaars, van het genre zoals men dat in jongensfilms pleegt te aan schouwen. Een zonderling stukje „opvoed kunde". Babette op het oorlogspad (Rembrandt) Ditmaal B.B. als Fran se contra-spionne, die een Duitse generaal het hoofd op hol moet maken en hem met hulp van de ondergrondse naar Engeland ontvoeren. Natuurlijk raken er meer hoof den op hol en is de opdracht bijna onuit voerbaar. Men kan er zijn genoegen zeker aan beleven, niet in het minst omdat Christian Jacque als regisseur de touwtjes stevig in handen heeft en er heel plezierig komedie wordt gemaakt Journaals „Spiegel van Nederland" brengt deze week leuke shots van de jaarlijkse voet balwedstrijd tussen HFC en de oud-inter nationals en van een der simultaanseances die de Russische grootmeesters Petrosian en Flohr tegen de Nijmeegse schaakjeugd speelden. Ook werd aandacht besteed aan de uitvaart van Cees Laseur en aan het vertrek van de Nederlandse delegatie naar de luchtvaartbesprekingen in Amerika. Advertentie Wij zoeken voor een onzer cliënten broches, ringen, gouden dozen etc. Voor meer of minder belangrijke objecten komen wij gaarne persoonlijk bij u. Directe prijsopgave en contante afrekening. N.Y. Juweliersbedrijf SIMONS Plein 9a - Den Haag - Telefoon 114144 17 De Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen afdeling Haarlem heeft in sa menwerking met andere vrouwenorgani saties een serie van acht bijeenkomsten georganiseerd over de gemeentelijke huis houding. In de Gravenzaal heeft de Haar lemse burgemeester mr O. P. F. M. Cre mers vrijdagmiddag deze serie ingeleid onder de zoals hij zei suggererende titel „Dat democratische gemeentebestuur.." In deze tijd is de democratie niet meer het ver vervlogen ideaal van volksverga deringen, maar het gemeentebestuur is democratischer dan menig pessimist denkt. Men kan zich afvragen: hebben B. en W. en de gemeenteraad nog een over zicht? Het aantal verzorgende taken is de laatste tien, twaalf jaar zeer toegenomen. Daartoe behoort de geïntensiveerde zorg voor de 3400 gemeenteambtenaren, van wie er al 800 bij het openbaar onderwijs en 325 bij de politie werkzaam zijn. Gaat het gemeentebestuur niet verloren in de massa van taken? Heeft de kiezer nog in vloed op de gang van zaken? Spreker noemde allerlei manieren, waarop de bur ger zijn mening kenbaar kan maken. Hij legde er de nadruk op dat de democratie een kwestie is van diepgeworteld en ge grond vertrouwen. Vertrouwen moet er zijn tussen kiezer tot partij, tussen de raadsleden in de frac tie, tussen de wethouders, vertrouwen van B. en W. in commissies. Zonder vertrou wen kan men niet werken. De burgemeester, wethouders en raads leden kunnen niet alles weten. Er zijn za ken, waarbij men moet vertrouwen op deskundige ambtenaren. Maar zo zei bur gemeester Cremers, men behoeft niet bang te zijn voor een ambtenarenregering. Er is bijvoorbeeld nog het „politieke zin tuig". Het is mogelijk dat de raad een tot in de puntjes voorbereid voorstel van B. en W. afwijst. Dit bewijst dat de demo cratie leeft. Alleen als college en raad vaak met elkaar overhoop liggen, zoals wel in gemeenten gebeurt, is er iets mis. De gemeenteraad is er ook voor de open baarheid. Zonder openbaarheid is er geen democratie, aldus spreker, die een beroep op de aanwezigen deed meer van haar be langstelling te doen blijken en zo nodig scherpe, maar opbouwende kritiek op het gemeentelijk apparaat te oefenen. Na de inleiding van de burgemeester maakten verscheidene dames gebruik van de gelegenheid vragen te stellen. Uit het jaaroverzicht van het circuit van Zandvoort blijkt, dat 7603 auto's, 1410 mo toren en 61 autobussen in 1959 het circuit bezochten. Het vorig jaar was het circuit gedurende 132 dagen in exploitatie. Op de ze dagen hadden plaats races, trainingen, individuele trainingen, rallys, behendig- heidsproeven Cubraces, demonstraties proeven en tests voor handel en industrie, sterritten en sprints. In de loop van dit jaar wordt op het cir cuit de 100.000-ste bezoekende automobiel verwacht. Op 31 december 1959 werd de 93897ste auto geboekt sinds de openstel ling op 1 april 1950. De 6103ste auto die in 1960 het circuit bezoekt zal dus de 100.000 ste zijn. De berijder daarvan wacht een speciale verrassing. Sinds de open stelling zijn er ruim 31000 motoren op be zoek geweest. Met de 714 autobussen mee in totaal 125.614 voertuigen. In de r.-k. kerk aan de Paul Kruger- straat in Haarlem-Noord heeft de deken van Haarlem mgr. W. N. Zijlstra vrijdag avond pastoor J. J. Tesselaar plechtig ge ïnstalleerd als nieuwe herder van de pa rochie van de H. II. Elisabeth en Barbara als opvolger van de onlangs overleden pastoor S. Mol. Omstreeks half acht kwam pastoor Tesselaar bij de kerk aan in gezelschap van het kerkbestuur, dat hem per auto van de pastorie van deken Zijlstra had afgehaald. Bij de grens van de parochie in de Pres. Steijnstraat had de jeugd de nieuwe pastoor eerder met brandende lam pions verwelkomd. De geestelijkheid en bruidjes begroetten hem bij de ingang van de kerk. In de kerk werd pastoor Tesse laar eerst toegesproken door de oudste kapelaan, de heer Th. Steenland, die hem de deugden van de H. H. Elisabeth en Bar bara, goedheid en liefde voor de Eucharis tie voor ogen stelde. Voorts las kapelaan Steenland een tekst voor over de liefde uit het evangelie van Johannes. Na enige woorden aan de nagedachtenis van pastoor Mol te hebben gewijd hield deken Zijlstra pastoor Tesselaar zijn priesterlijke taken voor en nam hij hem de eed af. De instal latie geschiedde volgens de nieuwe ritus, waarbij de deken de nieuwe herder langs de preekstoel, de biechtstoel, het doopvont en het kerkbestuur leidde. Na de plechtig heid begeleidden de bruidjes pastoor Tesselaar op zijn weg naar de pastorie. Op 17 januari zal in de pastorie een re ceptie worden gehouden tijdens welke de parochianen persoonlijk met hun nieuwe pastoor kunnen kennismaken. Op de jaarvergadering van de Heem- steedse afdeling van de Katholieke Arbei dersbeweging, welke woensdag in ge bouw „Nieuw Berkenrode" aan de Heren weg wordt gehouden, zullen de leden een nieuwe voorzitter moeten kiezen. De voor zitter, de heer G. J. Willemse. is aan de beurt van aftreden en heeft zich niet meer herkiesbaar gesteld. In zijn plaats draagt het bestuur de heer P. Zegwaart voor. De heren J. J. de Bruin en G. W. Kui per, respectievelijk tweede secretaris en penningmeester, die eveneens aan de beurt van aftreden zijn, zijn herkiesbaar. Na behandeling van het huishoudelijk gedeelte, zal de heer A. Nunnink uit Heem stede een causerie houden over zijn rei zen naar Amerika, en Spanje. Dit reisver slag wordt geïllustreerd met een aantal kleurendia's. Op 29 december was het vijfenzeventig jaar geleden, dat te Haarlem de Vereni ging tot stichting en instandhouding van scholen met de Bijbel werd opgericht. Dit jubileum zal in de loop van de volgende week gevierd worden met een dienst in de Bakenesserkerk. Woensdagavond om acht uur wordt de bijeenkomst gehouden waar op prof. dr. G. P. van Itterzon het woord zal voeren. Donderdagmiddag 14 januari houdt het bestuur van vier uur tot half zes in restaurant Brinkmann een recep tie. Voor bestuur, hoofden, onderwijzers en andere personeelsleden wordt op donder dag 21 januari in hotel De Leeuwerik een bijeenkomst gehouden, waaraan het gezel schap „Tingel-tangel" zijn medewerking zal verlenen. In februari wordt de schooljeugd (on geveer drieduizend meisjes en jongens) in de feestvreugde betrokken. Tussen 15 en 2 februari bezoekt het Merlijns handpop penspel uit Heemstede de lagere en kleu terscholen, om voor de kinderen uit de eerste en tweede klasse een voorstelling te geven. 4 De leerlingen uit de derde en vierde klas se komen op 18 februari in het Concertge bouw bijeen en zullen een voorstelling van „Twee emmertjes water halen" door het gezelschap „Arena" uit Den Haag bijwo nen en op dezelfde dag zal „Arena" voor de leerlingen uit de vijfde en zesde klasse en van het voortgezet lager onderwijs een opvoering geven van „De Sterrenkijker". Het bestuur heeft in de loop der jaren negen lagere scholen gesticht waarvan er een is opgeheven en zes kleuterscholen opgericht of overgenomen. Het aantal leerlingen op de lagere scholen bedraagt bijna 2200 en op de kleuterscholen bijna zevenhonderd. Het is niet de bedoeling van het bestuur nieuwe scholen te stichten, omdat er de laatste jaren een goede samenwerking be staat tussen de besturen van christelijke scholen. Er is een apart bestuur gevormd dat onder meer plannen heeft scholen te bouwen aan het Theemsplein en in Schalk wijk. Maandag 11 januari des avonds om acht uur zal dr. J. J. Raimond jr. voor het district Haarlem van de Nederlandse Jeugdgemeenschap in het Remonstranten huis, ingang Oranjekade 1 te Haarlem, spreken over het onderwerp „Sterren, planeten, ruimtevaart". Deze lezing, die de eerste van een serie is, is toegankelijk voor jongeren boven de zestien jaar. De heer J. C. Corver in Heemstede, wethouder aldaar en lid van de Tweede Kamer, zal zijn benoeming tot lid van de Provinciale Staten van Noordholland als opvolger van de naar Utrecht vertrokken mevrouw mr. J. M. Stoffels-Van Haaften in verband met zijn drukke werkzaamhe den op politiek terrein niet aanvaarden. Op 18 januari zal de oud-Haarlemmer de heer A. F. P. Vermeulen, thans in Canada, als vertegenwoordiger van de Re formed Church in Toronto en thans met vakantie in Nederland, in het wijkgebouw Gedempte Oudegracht 104 des avonds om acht uur spreken over de vele mogelijk heden die zijn land heeft te bieden aan hen die daar een toekomst willen opbou wen. Deze avond is georganiseerd door de christelijke emigratie centrale, Wagenweg 30 rood, Haarlem. Vrijdagavond om acht uur heeft zich op de hoek van de Roemer Visscherstraat en de Geusevesperstraat in Haarlem-Noord een aanrijding voorgedaan tussen een vrachtwagen en een personenauto, die ontstond omdat volgens de politie de bestuurder van de vrachtwagen geen voorrang verleende. Bij de botsing kantelde de vrachtauto en het gevolg was. dat 25 liter jenever, 15 liter cognac, 360 flessen bier en 100 fles sen limonade verloren gingen. Een passa gier in de personenauto werd gewond. Beide auto's werden zo ernstig beschadigd dat zij moesten worden weggesleept Bep, stad Bil Vrijdagavond werd in het nieuwe ge bouw bij de sportvelden aan de Kleverlaan te Haarlem een nieuwjaarsbijeenkomst gehouden voor leden van de Haarlemse Sportraad, de Haarlemse Raad voor de Jeugd en de Stichting Kindervakantiekam pen. De heer W. J. van Liemt, voorzitter van de Raad voor de Jeugd, verwelkomde de talrijke aanwezigen en gaf een korte te rugblik op het afgelopen jaar. De Raad voor de Jeugd heeft een taak naar boven en naar beneden, aldus de spreker. Naar boven bestaat deze taak uit een goede sa menwerking met de gemeente en naar be neden is zij gericht op de jeugdverenigin gen om deze bij te staan bij het leiden en opvoeden van de jeugd. De dames Schellekes en Van de Boog aard hebben enkele amusante cabaret liedjes gezongen. De Franse film „Crin Blanc", die de vriendschap tussen een vissersjongetje en een wild paard tot hoofdmotief had, hield de aanwezigen aan genaam bezig. Na de pauze richtte de heer D. A. J. Spek, voorzitter van de Stichting Kinder vakantiekampen. nog een kort woord tot de aanwezigen. De voorbereiding die deze kindervakantiekampen vereisen is groot, maar er worden vaak contacten gelegd die voor de verdere uitbreiding van deze kam pen van betekenis zijn. Bovendien heerst er een prettige sfeer in de kampen en wordt er door verschillende groepen op goede wijze samengewerkt. De heer D. Beets voorzitter van de Sportraad besloot deze avond, en zegde de medewerkers, die gezorgd hadden voor de ontspanning dank. Ter gelegenheid van het vluchtelingen- jaar is in het winterprogramma van het Bijzonder Kerkewerk van de Nederlands hervormde gemeente in Heemstede een bijeenkomst opgenomen, die geheel aan dit onderwerp zal zijn gewijd. Deze wordt gehouden donderdag 21 januari in de ka pel „Nieuw Vredenhof" aan de Johan van Oldenbarneveltlaan. De burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. ridder van Rap- pard zal deze bijeenkomst openen, waar na een tweetal korte films zal worden ver toond, die op de vluchtelingenkampen be trekking hebben. Daarna spreekt de heer J. H. Elffers, vertegenwoordiger voor Nederland van de Hoge Commissaris der Verenigde Na ties voor vluchtelingen over het onder werp „Vluchtelingennood in onze moder ne tijd." Aan deze avond wordt verder nog medewerking verleend door Coby Rie- mersma (piano), Herman Schey (zang), mevrouw I. André de la Porte-le Roy (viool), Jacques Moolenijzer (hobo) en Frans Boutellier (orgel). De inleggingen bij de Nutsspaarbank bedroegen in 't afgelopen jaar ƒ40.741.745 en de terugbetalingen 34.413.009, zodat het spaarsaldo 6.328.736 beliep. Dit is het hoogste spaaroverschot dat ooit in enig jaar bij de Nutsspaarbank is voorgekomen. In het topjaar 1955 bedroeg het spaar saldo f 5.9 miljoen. Na bijschrijving der aan inleggers toekomende rente steeg het inleggerstegoed met een bedrag van 8.075.353 tot een totaal van 62.371.871. Het aantal spaarders steeg met 3.707 tot een totaal van 93.744. (Verkort weergegeven) Medewerking gevraagd. Het gebeurt menigmaal, dat adverteerders om begrij pelijke en te billijken redenen in hun ad vertenties reflectanten aan een zekere tijd binden. Er wordt een paar rolschaatsen aangeboden na 4 uur. Iemand vraagt voor zijn zoontje een leerkracht. Telefoon na 6 uur. Af te halen een zindelijk poesje na 5 uur. Maar wanneer ik, die H.D. om 6.30 uur in de bus krijg, mij tegen 7 uur aan de bedoelde adressen meldt, zijn de rol schaatsen allang verkocht, van een leer kracht is men voorzien en het zindelijke poesje vond een gezellig tehuis. Kunnen adverteerders gewenste tijden niet na 7 uur stellen? EEN TELEURGESTELDE. Nieuws in het hort Kindermatinee in Minerva. Woensdag 20 januari wordt door het Leids Kinder toneel een jeugdmatinee verzorgd in het Minerva-theater. Opgevoerd wordt „Sim- mie met zijn bondgenoten", kinderklucht in vier bedrijven door Gé Berton. Ned Chr. Vrouwenbond. De afdeling Haarlem-Noord zal op vrijdag 15 januari haar huishoudelijke vergadering houden in de Wijkkapel Eenhoornstraat 29 te Haarlem. Daarna volgt een voorlichtings programma van de vereniging „Nederlands Fabrikaat",

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4