Stijlista Het Holland Festival 1960 In muziek vergrijsde kapelmeester door NZH-kapel gehuldigd Elise Hoomans regisseerde Australisch successtuk Huldiging Jos. de Klerk Radio Moors ZATERDAG 9 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 „De zomer van de zeventiende pop" ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Hekster kwartet speelde voor slechts vijftig toehoorders Duitse auteur ontstemd over uitgeversfirma Michel Gallimard overleden binnenweg 95 - heemstede tel. (02500) 39470 Het vorige festival in cijfers RF.INIFR VAN 'T HOF F 85 JAAR Kerk muziekavond Geen beiaardconcerten Jubileum Sportfondsenbad Postduivententoonstelling van „De Reisduif" Oelanova houdt wellicht met dansen op N.Ph.O.-concerten in het Minerva Theater In 1957 bracht Sir Laurence Olivier, terugkerende na een tournee door Australië, vandaar een gezelschap mee met een door de auteur gespeeld en geregisseerd stuk, te weten „The summer of the seventeenth doll" door Ray Lawler, dat in Londen een bijna sensationeel en zeker langdurig succes boekte. Onder de letterlijk vertaalde titel „De zomer van de zeventiende pop" heeft de toneelgroep Theater er op de eerste dag van dit jaar de Nederlandse première van gegeven. Vrijdagavond kon het Haarlemse publiek er reeds mee kennismaken. De weinigen, die van deze gelegen heid gebruik maakten, lieten het aan bewijzen van dankbaarheid voor de vertoning niet ontbreken. De handeling speelt zich af in een reeds enigszins vervallen Victoriaans huis in Carlton, een voorstad van Melbourne, waar telkenjare twee riet snijders uit het noor den, Roo en Barney, het vijf maanden du rende stille seizoen bij hun vriendinnen Olive en Nancy ko men doorbrengen. Bij iedere terugkomst hebben zij een pop als geschenk meege nomen. Zestien van deze souvenirs ge tuigen langs de wan den van de besten digheid der iedere zomer opnieuw als een grandioos feest Dpbloeiende liefde. Maar de zeventiende keer gaat alles kapot, ook de pop. Nancy heeft de zekerheid van het huwelijk met een boekhandelaar verkozen boven de corgeloze verkwisting van een periodieke verhouding. De grote sterke Roo heeft voor het eerst tegenslagen en moeilijkheden in Barney moet ondervinden, dat het don- juanisme een aan slijtage onderhevige aantrekkingskracht is. Olive heeft een mededienster in het café, waar zij haar zijn werk gehad. Advertentie In de Tuinzaal van het gemeentelijk Concertgebouw (is het algemeen bekend dat deze zaal sinds de vernieuwing van het interieur allerminst gemeden behoeft te worden wegens ongezelligheid?) gaf het Heksterkwartet een kamermuziekavond voor de vereniging „Geloof en Weten schap". De vier musici vonden een wel zeer slecht bezette zaal tegenover zich: niet meer dan vijftig personen woonden dit concert bij. De afwezigen hebben in ieder geval een bijzonder mooie, even wichtige uitvoering gemist van het Strijk kwartet van Ravel, dat de tweede helft van het programma vormde. Deze compo sitie, betrekkelijk gesproken een jeugd werk Ravel was dertig jaar oud toen hij zijn enige kwartet schreef is dikwijls niet geheel bevredigend doordat, na de bij zondere rijkdom van eerste en tweede deel, de beide andere delen, die van hetzelfde materiaal gebruik maken, wat vermoeiend werken. Het Heksterkwartet vermeed dit gevaar door juist het eerste deel niet over- expressief te spelen, waarmee het zwaarte punt tevens op de goede plaats, namelijk het vóórlaatste, langzame deel kwam te liggen en de spanning tot het eind bewaard bleef. Overigens kenmerkte zich deze interpretatie ook door een bijzondere con centratie op de afronding van iedere frase en een grote aandacht voor de klank, in het bijzonder inzake het „doorgeven", het overbrengen van de timbres der verschil lende instrumenten naar en van elkaar. Het kleine publiek heeft de uitvoering met grote aandacht gevolgd en met een wel gemeend. uitdrukkelijk applaus beloond. Lag het aan mij, of waren de vier uit voerenden vóór de pauze er minder „in"? Het kan ook zijn dat de lapidaire, een zelvige muziek van Janaceks kwartet naar Tolstoi's novelle „Kreutzersonate" als" openingsstuk minder geslaagd was. Ik be hoor niet tot de bewonderaars van deze stamelende, onsamenhangende confiden ties (iemand die nu eens eerlijk wil ver tellen wat hij op het hart heeft, maar in de taal verdwaalt). En het lijkt me dat een pakkende uitvoering hiervan nog ruiger f schijnbaar) ongeschaafder zou moeten klinken. Het is een instinctieve muziek, die om een eigenaardig on-westers raffine ment vraagt. Het klassieke werk op het programma was Beethovens ..Harfenquartett" op. 74 De uitvoering bleef wat neutraal door een gebrek aan plastiek in de frasering en te weinig expressieve nuances. Natuurlijk kan men er toch nog altijd veel goeds van zeggen: de vier partners: de violisten Jo Hekster en Frits Waterman, de altviolist Karei Schouten, de cellist Johan de Nobel zijn prima musici die in een langjarige samenwerking steeds meer op elkaar zijn ingespeeld en van elkaar weten waar ze aan toe zijn. Nog één opmerking, eigenlijk aan het adres van de organisatoren. Het is alge meen bekend dat kamermuziek minder ge makkelijk aanspreekt dan orkestrale mu ziek of een piano-recital. Het is een con ventie dat men meestal alleen bij orkest concerten een gedrukte toelichting op het programma verstrekt. Hiervoor zou bij een kamermuziekavond namelijk minstens zoveel reden zijn. En. (een schoolmeesterij) laat men dan het Franse woord voor ..kwartet" goed spellen, vooral als het. zo als nu, twee maal op het programma voor komt. Sas Bunpe (Het Heksterkwartet zal binnenkort t\ve< ">ncerten in Zwitserland geven. Op 27 ja- luari wordt in Bern een concert gegeven 'at tevens door de radio wordt uitgezon den en op 28 januari wordt in Lausanne ~en opname gemaakt voor de zender Sot- 'ens. Uitgevoerd worden werken van .Tané- oek. Beethoven, Franck, Ruvneman en °ijper. Red.). Anny de Lange als Olive en Robert de Vries als Roo in „De zomer van de zeventiende pop". broodwinning vindt, overgehaald de plaats van Nancy in te nemen. Deze Pearl pro beert met haar principes van burgerlijk fatsoen de anderen enig verantwoordelijk heidsgevoel bij te brengen, doch bereikt in feite niet meer dan een bijdrage tot de ontluistering van de illusie van het ple zierige verleden. En zo verkeert het fuiven in vechten, tot men de onmogelijkheid be seft ermee door te gaan. Intussen is er een idylle opgebloeid tussen twee leden van de jongere generatie, Bubba en Dowd, die naar het zich laat aanzien de zaken des harterz ernstiger zullen opnemen. Uit deze vluchtige beschrijving kan men opmaken, dat het een vrij oppervlakkig stuk is. Misschien moet men juist daaruit de gebleken aantrekkingskracht verklaren Het heeft namelijk wat men in Engeland ..face-value" noemt, hetgeen wil zeggen dat men het moet nemen zoals het is, zon der er jets achter te zoeken. De afwezig heid van verborgen bedoelingen, van een diepere zin. van symbolische bovenlading ook. verfrist de sensatie van de gevoelige kennismaking met een ongewoon milieu. Daardoor kan het tot op zekere hoogte overtuigen, zonder dat men verder naar de bestaanbaarheid van de voorgeschiede nis vraagt, want de oppervlakkigheid is het wezenlijke thema. Kijk maar. lijkt Rav Lawler tot de toeschouwer te zeggen, hoe de dingen komen te staan als men meent te kunnen volhouden dat het geluk duur zaam voortvloeit uit een verbintenis van speelgoed met speelgoed. De natuur laat niet onbeperkt met zich sollen. Zij wreekt zich meedogenloos. Op geraffineerd sug gestieve wijze heeft de schrijver in vijf handig verbonden scènes het fatale ver loop der bestraffin» van de zonde der romantische onvolwassenheid gedemon streerd. U't wat ik mil van h«cnrekingen d»stüds in Engelse bladen herinner, heeft de Au stralische groep een onvergetelijke echt heid" weten te bereiken, zodat men waar de ging hechten aan wat er met deze vol strekt onbelangrijke mensen gebeurde. Die kwaliteit moest in de Nederlandse voor stelling. hoe scherpzinnig ook door Elise De Duitse auteur Hermann Kesten wil tegen de Utrechtse uitgeversfirma „Het Spectrum" een proces aanhangig maken. De uitgeverij „Het Spectrum" bleek des gevraagd over dit voornemen niet „offi cieel" te zijn ingelicht. In 1958 heeft de uitgever een bundel verhalen het licht doen zien in de „Prisma"-reeks, Duitse verhalen ontleend aan de bloemlezing Unsere Zeit", samengesteld door Kesten. De zakelijke aspecten werden geregeld via het internationaal litterair bureau H. Kohn te Hilversum. De Duitse auteur, aldus dit bureau, is ontstemd dat blijkbaar zijn toestemming niet is gevraagd en men in persoonlijke relatie is getreden met de auteurs van de verhalen, die voor de overname zijn ge honoreerd, terwijl de samensteller van de bloemlezing daarvoor geen honorarium heeft gekregen. Vooits is Kesten gegriefd omdat „Het Spectrum" een ander verhaal van elders toevoegde aan de twaalf ver halen uit „Unsere Zeit", dat op zichzelf veertig verhalen bevat. De uitgeverij ver klaarde, dat deze aanvulling zuiver toe vallig en niet om redenen van bezwaren tegen de rest van de bloemlezing ge schiedde. Het gebeurde op suggestie van de vertaalster. „Het Spectrum" deelde voorts mede, dat een bevriende relatie van Kesten voor stelde de schrijver te verzoenen door enkele andere werken van hem uit te geven. De uitgeversfirma achtte deze op lossing onjuist en wees ze af. De 42-jarige Michel Gallimard, die de auto bestuurde waarmee de Franse schrij ver Albert Camus deze week om het leven kwam, is heden in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Gallimard was een neef van de Parijse uitgever Gaston Gallimard. Advertentie moderne Interieur verzorging Hoomans geregisseerd, wel ontbreken. De acteurs en actrices konden uiteraard niet anaers, omdat zij van nature niets „mee brachten" voor hun rolien, dan gaan ver tolken wat eigenlijk geen interpretatie zou dienen te behoeven. Dit in aanmerking nemende mag men de wijze, waarop de vele en afwisselende speeikansen, zowel de sentimentele als de numoristische, be weeglijk en met intensiteit werden uitge buit, ongetwijieid bewonderen. Annie de Lange (in haar afwijzing van het huwelijksaanzoek niet helemaal over tuigend) maakte als Olive, dat men zich ging al'viagen of men van innige frivoli teit kan spreken. Tine de Vries was tot op het onuitstaanbare voortreffelijk als de vriendin, die zelfs in het lichtzinnige avontuur de deugd probeert te redden. Deze beide actrices waren op haar best in de nerveuze spanning van het begin, waar uit het publiek het voorgevoel kreeg dat de verhoudingen wel stuk moésten lopen Robert de Vries belichaamde geladen de verongelijkte krachtpatser, zich daarbij onderscheidend door een zeer mannelijke tederheid. Bomhard Droog overwon door gaans bevredigend de handicap niet de aangewezen figuur te zijn voor de amou reuze profiteur. In de bijrollen bevestigde Enny Mols de Leeuwe met een rake typering haar repu tatie en versterkte Ingeborg Elzevier de belofte, die in haar eigenaardig talent ligt opgesloten. Ad Hoeymans maakte als de jonge veroveraar zijn opwachting in het fraaie decor, dat door Harry Wich is ont worpen. Alfred Pleiter heeft er kans toe gezien de vlotte toon van het oorspronke lijke werk in zijn vertaling te bewaren David Koning Tijdens een persconferentie in het I.C.C. te Amsterdam lieeft de heer Peter Dia mant mededelingen gedaan over het pro gramma van het Holland Festival 1960, dat van 15 juni tot 15 juli wordt gehouden. De heer Diamant wees eerst op de twee grote problemen waar de organisatoren mee kampen, het financiële en het gebou wen-probleem. Het festival wordt, zoals bekend, gesubsidieerd door het rijk en door de gemeenten Den Haag en Amster dam. Terwijl echter deze subsidies onver anderd zijn gebleven, hebben de kosten een grote stijging te zien gegeven. Men verwacht echter elk jaar een festival, dat even goed en liever nog beter is dan het voorgaande jaar en het is begrijpelijk, dat het steeds moeilijker wordt om met deze perspectieven aan deze eis te voldoen. Het gebouwenprobleem nadert zowel in Am sterdam als in Den Haag zijn (hoogtepunt. Het voorlopige programma geeft reeds enige opmerkelijke uitvoeringen te zien. De Nederlandsche opera zal de wereld première verzorgen van Henk Badings opera „Martin Korda, D.P." (displaced person) en voorts een uitvoering geven van Janacek's „Jenufa" onder leiding van de Tsjech Krombholc en met mede werking in de titelrol van Gré Brouwen- steijn (die in Chicago hiermee een groot succes boekte). De Bayerische Staatsope- ra München komt naar Nederland om vermoedelijk onder leiding van Keilberth Richard Strauss' „Capriccio" (met mo gelijk Lisa della Casa in de hoofdrol) en Alban Berg's „Wozzeck" te verzorgen. The English Opera Group zal Benjamin Britten's „A Midsummer Night's Dream" (continentale première) brengen onder leiding van de componist. De regie zal be rusten bij John Cranko, terwijl John Pi- per de decors verzorgt. Jennifer Vyvyan vertolkt de hoofdrol; verder werken mee de countertenor Alfred Deller (als Obe- ron), Owen Brannigan, Peter Pears en Marjorie Thomas. De Nederlandse Comedie zet in Delft de traditie van de „Elckerlyc" voort, de Compagnia Morelli-Stoppa uit Rome brengt Goldini's „L'Iinpressario Delle Smir- ne" onder regie van Luchino Visconti, het Nationale Toneel van België: „Spiegel der Zinnen" en de Nederlandse toneelmanifes tatie zullen in 1960 bestaan uit 'n opvoering van Brecht's „Der Kaukasische Kreide- Kreis" in een vertaling van Gerrit Kouwe- naar. Orgelconcours Het tiende Internationale Orgelconcours jaarlijks te Haarlem gehouden binnen het raam van het Holland Festival, zal dit jaar plaatshebben van 4 tot en met 8 juli en wel te Haarlem en Alkmaar. Laatstge noemde stad is mede ingeschakeld, om dat het orgel in de Haarlemse St. Bavo momenteel wordt gerestaureerd en het merendeel der concerten zal dit jaar wor den uitgevoerd op het orgel van de Grote of St. Laurenskerk te Alkmaar. Deelne mers aan het concours zijn dit jaar dr. Hans Haselböck uit Wenen, de prijswin naar van het vorige jaar Johan van Dom- mele uit Ede; Stanis Deriemaeker uit Nu- kerke Belgiëen Sven Olof Ohlsson uit Solna (Zweden). Het door de mededingen- den te geven concert vindt plaats op 4 ju li. Op 6 juli volgt dan de improvisatiewed strijd over een gegeven, thema; dit jaar zullen de improvisatoren vrij zijn in de keuze van een muzikale vorm. De jury zal worden gevormd door prof. Anton Nowa- kowski uit Stuttgart Luigi F. Dagliavili uit Bologna en Louis Toebosch uit Breda. De juryleden concerteren op 7 juli. Het ge heel wordt besloten met een concert voor orgel en kamerorkest, te geven op 8 juli in de Nieuwe Kerk te Haarlem. Het orgel van de Grote Kerk te Alkmaar werd gebouwd in 1645 door Galtus-Gcrmer. Jacobus Galtus van Hagerbeer en Levinus Eekmans; het frontontwerp is van de Am sterdamse bouwmeester Jacob van Cam- pen. Het orgel werd tussen 1723 en 1725 geheel gerestaureerd, vernieuwd en uitge breid door Frans Caspar Schnitger. Het orgel in de Nieuwe Kerk te Haarlem da teert van 1791. Het werd gebouwd met ge bruikmaking van vele delen van het zo genaamde „Vrouwen"-orgel, dat in 1523 werd gebouwd door Jan van Covelen voor de kapel van de Broederschap van Onze Lieve Vrouw in de St. Bavo. Door alle res tauraties heen is men er in geslaagd nog een aantal van de oorspronkelijke pijpen Het Holland Festival 1959 is in vele opzichten een succes geworden. In to taal werden dat 'jaar in het kader van het festival 124 uitvoeringen gegeven, waarvan 78 in Amsterdam en Den Haag-Scheveningcn. Deze 78 uitvoerin gen werden door 80.000 personen be zocht, hetgeen e*n toename van onge veer 10 percent ten opzichte van 1958 betekent (in 1958 trokken 86 uitvoerin gen in dezelfde steden 82.000 bezoekers). Buitenlandse radio-omroepen, twaalf landen vertegenwoordigend, zonden 78 uitvoeringen direct of indirect uit. Hier van nam Duitsland er 29 voor zijn reke ning en de Scandinavische landen 13. In Amerika werden 4 uitzendingen ver zorgd. De festivalvoorstellingen werden door 95 buitenlandse journalisten be zocht. De 662 artikelen die zij tezamen schreven werden geplaatst in bladen van dertien Europese en tien buiten- Europese landen. De heer Reinier van't Hoff, de bekende Haarlemse musicus en dirigent vierde vrijdag ten huize van zijn zoon in de Oos terparkstraat in Zandvoort zijn 85ste ver jaardag. Een grootse huldiging is daarbij de nog altijd zeer vitale en krasse, in de muziek vergrijsde kapelmeester ten deel gevallen. Ook op deze hoge leeftijd heeft de heer Van 't Hoff de muziek nog niet vaarwel gezegd. Hij geeft nog altijd mu zieklessen. Momenteel heeft hij nog twaalf leerlingen, die hij les geeft op de schuif- trombone, trompet klarinet, saxofoon en viool. Het musiceren heeft deze thans hoog be jaarde van kind af aan in het bloed geze ten. Reeds op vijfjarige leeftijd ontving hij vioolles en hij was nog maar net zeven jaar toen hij in de St. Bavo voor het eerst als jeugdig solist optrad tijdens een con cert, dat daar werd gegeven door de regi- mentsmuziek van het zevende regiment Infanterie. In Haarlem werd hij een bekende figuur. Op 13-jarige leeftijd kwam hij als klarinet tist bij de Haarlemse schutterij, toen on der leiding van kapelmeester Müller en later onder directie van de heer Kriens. Onder laatstgenoemde ging na verloop van tijd de schutterij over in de Haarlem se orkestvereniging, waarna de heer Van 't Hoff benoemd werd tot eerste violist te zamen met de heer Karei Kerkhof. Op 14-jarige leeftijd had hij als klarinet tist enige tijd gewerkt bij de stafmuziek van het vierde regiment infanterie in Lei den. Na zijn dienstplicht te hebben ver vuld vertrok hij op uitnodiging van de hoboïst Staal, eveneens werkzaam bij de H.O.V., met deze naar Rusland, waar hij als solo-klarinettist en violist optrad tij dens concerten in het toenmalige St. Pe tersburg en in Kiëv. Een langdurige en uitgebreide toernee volgde daarna door Duitsland. In het Burg-theater in Duisburg trad hij aanvan kelijk op als solo-klarinettist, doch werd kort daarna tot kapelmeester benoemd. In dezelfde functie werkte hij achtereenvol gens in Strassbourg, Mühlhausen en Bel fort, waarna hij, na een verblijf -van een half jaar als kapelmeester in het theater Thomas in Parijs, opnieuw naar Duits land trok. In 1903 keerde hij voor goed terug naar Nederland met de door hem toen gevorm de „Marine Schauspieler Kapel", waarme de hij in Zandvoort zou komen concerte ren. Door het zeer slechte weer werd dit optreden echter niet lonend en de kapel keerde, zonder de kapelmeester weer naar Duitsland terug, nadat deze per soonlijk aan alle leden de gecontracteer de gage had uitbetaald. Korpsen opgericht Hierna werd hij benoemd tot dirigent van de Zandvoortse muziekkapel daar schoolmeester Tates deze functie had neer gelegd. Ruim veertig jaar bleef hij hier als zodanig werkzaam. Vervolgens deed hij zijn entree als kapelmeester bij de E.S.M.-fanfare, thans de N.Z.H.-kapel, waar hij eveneens ruim veertig jaar werk zaam bleef. Hij werd benoemd tot diri gent bij „Excelsior" en „Kunst na ar beid" in Heemstede, richtte de Haarlem se Politie muziekkapel op en had er jaren lang de leiding. Hij was werkzaam als dirigent bij de muziekvereniging „Wilhel- mina" in Santpoort, „Kunst na arbeid" in Bennebroek, de Haarlemse Postfanfare, (thans Harmonie), de Harmoniekapel van de Leidse tram, die hij óók oprichtte, hij had een eigen strijkorkestje in Haarlem en zag bij dit alles nog kans de leiding op zich te nemen van twee zangverenigingen en een kinderoperettevereniging in Zand voort en een mandolinevereniging in Ben nebroek en Zandvoort. Onder zijn energie ke en bekwame leiding bracht hij al deze verenigingen tot grote bloei. Ter gelegen heid van zijn 75ste verjaardag werd hem de zilveren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uitgereikt Een stroom van bloemen, geschenken en gelukwensen zijn de heer Van 't Hoff op zijn 85ste verjaardag ten deel gevallen. Overduidelijk heeft men getoond, deze oud-kapelmeester niet te zijn vergeten. Reinier van 't Hoff. zoals men hem in vroeger jaren door Haarlems straten zag lopen. Donderdagavond bracht een deputatie van de Zandvoortse muziekkapel hem een bezoek en schonk hem een geschenk onder couvert. Het hoogtepunt van de huldiging kwam vrijdagavond toen de N.Z.H.-kapel met het tamboerkorps een serenade kwam brengen, waarbij alle in de loop der jaren behaalde prijzen en alle verenigingsvaandels werden meegevoerd. Toen het grote ensemble voor zijn deur overging tot het brengen van de serena de en hij begreep, dat het voor hem was, werd het hem wel wat machtig bij het horen en zien van deze kapel waarover hij bijna 45 jaar de scepter zwaaide. De bejaarde musicus heeft zelf het ge heim van zijn vitaliteit gegeven „Ik heb m'n leven lang nooit geweten hoe oud of ik was. en als ik nu geen lessen meer had, zou ik een oude heer zijn, maar nu voel ik me nog een jonge vent". uit 1523 in het orgel van de Nieuwe Kerk te handhaven; men treft deze aan in hoofd werk en bovenwerk, onder andere een Prestant 8', een Quintadeen 8' en een Gemshoorn 2'. Concerten Concerten zullen verzorgd worden, on der andere door het Concertgebouworkest onder leiding van Giulini, Bernard Hai- tink, Rafael Kubelik, Erich Leinsdorf en met solistische medewerking van onder anderen Isaac Stern, viool, Elisabeth Schwarzkopf, Ursula Boese en Nan Merri- man het Residentie-Orkest (Willem van Otterloo, Paul Klecki e.a. en met solisten Rudolf Firkusny, piano, en Henryk Sze- ring, viool) Het Radio Philharmonisch Orkest (onder anderen onder leiding van Sir Adrian Boult. Haitink cn Henk Spruit) De Nederlandsche Bachvereeniging zal in Gouda een kerkconcert en in Naarden de „Hohe Messe" uitvoeren. In het kader van de Gustav Mahlerher- denking (7 juli aanstaande is het 100 jaar geleden dat de componist geboren werd) zullen de drie eerstgenoemde orkesten on der meer de tweede en vijfde symfonie Dat Lied von der Erde en Lieder eines Fahrenden Gesellen uitvoeren. Onder handelingen om de Gustav Mahley-ten- toonstelling van Wenen naar ons land te krijgen hebben een gunstig resultaat ge had. (Den Haag: Gemeentemuseum) Voorts staan er uitvoeringen op het pro gramma door het bekende „I Musici" en het Nederlands Kamerorkest (als soliste onder andere Elisabeth Schwarzkopf). De kamermuziek-liefhebbers zullen blij ver rast zijn door de komst van het Juilliard Quartet uit New York. Bij het ballet zien we aangekondigd het Nederlands Ballet met onder meer de premières van Hindemith-Balanchine's ..Die vier Temperamente" en van Tsjai- kofski-Balanchine's „Serenade". Verder treedt op ,.The American Ballet Theater Beiaardconcours Het tweede Jatern#tionale Beiaard Con cours te HilversurP zal dit jaar worden gehouden op vijf achtereenvolgende avon den van 27 juni' tot éln met 1 juli. Gelijk bekend werd dit concours, dat zich af speelt op het carillon van het Hilversum- se raadhuis, het vorig jaar door de ge meente in samenwerking met enkele an dere instanties geïnaugureerd. De jury, die dit jaar in tegenstelling tot de vorige keer niet uit uitsluitend Nederlandse des kundigen zal bestaan, zal worden voorge zeten door mr. Romke de Waard, voorzit ter van de Ned. Klokkespelvereniging. Evenals in de afgelopen jaren zal ook tijdens het Holland Festival 1960 zowel in Den Haag-Scheveningen alsook in Am sterdam een aantal uitvoeringen (con certen, opera, ballet en toneel) worden georganiseerd ten gerieve van hen die fi nancieel minder draagkrachtig zijn. Na dere bijzonderheden hieromtrent zullen binnenkort worden bekendgemaakt. Onder auspiciën van de Heemsteedse Kunstkring wordt donderdag 21 januari in de hervormde kerk aan het Wilhelmi- naplein een kerkmuziekavond gegeven waarop protestantse, joodse en katholieke kerkmuziek zal worden uitgevoerd. Hier aan wordt medewerking verleend door de Joodse voorzanger Harry Ereira; het ka tholiek kerkkoor uit Heemstede, onder leiding van Paul Chr. van Westering Laatstgenoemde dirigent zal tevens de verbindende teksten uitspreken. Met het oog op aan de toren van de Grote Kerk te Hrarlem te verrichten werkzaamheden kunnen tot nadere aan kondiging de beiaardconcerten geen door gang vinden. Blijkens het artikel naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van het Sportfondsen- bad in Haarlem, in ons blad van vrijdag jl„ zou het bestuurslid mr. J. A. C. Bie renbroodspot, sprekend over de plannen tot aanleg van een nieuw buitenbad, heb ben verklaard dat het bestuur van de Sport fondsen de hiervoor benodigde grond (in het Frederikspark) ter beschikking heeft Dit laatste is onjuist. Deze grond is eigen dom van de gemeente Haarlem. Bedoeld is dat het Sportfondsenbad dit deel van het Frederikspark weer gaarne ter be schikking zou krijgen zoals 25 jaar gele den de toestand was. Voorts zullen de heren C. H. Vrugt en M. K. de Graaf, beiden chef-badmeester, op 19 januari de dag herdenken waarop zij 25 jaar tevoren bij het Haarlemse Sportfondsenbad in dienst traden. Op zaterdag 9 en zondag 10 januari houd de postduivenvereniging „De Reisduif' te Haarlem haar jaarlijkse hoktentoonstel- ling in haar clubgebouw Achterweg 2a na bij het Soendaplein. Als keurmeester fungeert de heer Chr. R. Braun uit Oegstgeest. Voor deze tentoon stelling zijn zeer vele mooie prijzen. De tentoonstelling is op zaterdag van 17.00 tot 22.00 en op zondag van 10.00 tot 17.00 geopend. Het comité ter huldiging van de gisteren vijfenzeventig jaar geworden Jos. de Klerk onder voorzitterschap van de burgemeester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cremers heeft een circulaire uitge zonden naar verenigingen, particulieren en overheidsinstanties, waarin allen die een geldelijke bijdrage willen leveren aan de huldiging op 14 januari, worden uitge nodigd dit te doen op postrekening 3674 van Oscar Smit's Bank n.v. te Haarlem onder het motto „Huldiging Jos de Klerk". De circulaire vermeldt dat Jos de Klerk, die zich in 1914 in Haarlem vestigde, sinds dien een grote muzikale activiteit heeft ontplooid, die hem als jurylid in direct contact bracht met talloze harmonie- en fanfarekorpsen, zangverenigingen en met vele amateurmuzikanten, die op prestatie- concoursen hun krachten kwamen meten. Talrijk zijn ook zij aldus de circulaire die persoonlijk aan De Klerks pedago gische capaciteiten hun bekwaamheid op een omvangrijk muzikaal gebied danken. ..Hoe groot zal het aantal muziekvrien- den zijn, die hun kennis van de toonkunst konden verrijken of zich een oordeel over muziek konden gaan vormen bij het lezen van zijn vele artikelen en verslagen van muziekuitvoeringen? En hoeveel vereni gingen en solisten zij zijn te vinden zo wel bij de amateurs als bij de beroepsmu sici hebben op grond van De Klerks oordeel hun prestaties niet op hoger ni veau kunnen brengen?" aldus de cir culaire. Tot allen, die zich kunnen beschouwen als te behoren bij de verenigingen en per sonen, die hiervoor bedoeld zijn en tot al len, die zich met dankbaarheid de samen werking herinneren, die zij met de heer De Klerk mochten hebben en die voor hen van zoveel betekenis mocht zijn, wordt dan in de circulaire de hierboven omschre ven oproep gericht. Zoals bekend heeft de commissie het Noordhollands Philharmonisch Orkest be reid gevonden op donderdag 14 januari een concert te geven in het gemeentelijk concertgebouw te Haarlem onder leiding van Marinus Adam, met medewerking van de fluitist Frans Vester, waarin on der meer de cantate „Herboren Holland" voor orkest en kinderkoor onder leiding van de componist Jos. de Klerk, zal wor den uitgevoerd. Na afloop van dit concert zal de huldiging plaats vinden. In het comité voor aanbeveling hebben onder voorzitterschap van de burgemees ter van Haarlem vijfenzeventig kunste naars en autoriteiten op bestuurlijk, pu blicistisch en muziekgebied zitting geno men. Galina Oelanova, die als 's werelds beste ballerina wordt beschouwd, heeft gisteren haar vijftigste verjaardag in slechte ge zondheid thuis gevierd. De danseres, die een van de meest geliefde vrouwen in de Sovjet-Unie is, bracht de avond door met haar man en een paar vrienden. Het Bol- sjoi-theater had één van de balletten van Oelanova's repertoire „Rode Bloemen", op het program gezet, in de hoop dat zij deze voorstelling zou bijwonen om zich te laten toejuichen op haar verjaardag. De zaal was uitverkocht, maar de ballerina weiger de te komen. Het gerucht doet in Moskou de ronde, dat zij zich spoedig, na ruim 31 jaar dansen, zal terugtrekken. (UPI) Advertentie TELEVISIE RADIO erkend - gediplomeerd KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Tel. 14609 Onder leiding van Henri Arends zullen op de dinsdagen 9 februari, 22 maart en 26 april door het Noordhollands Philhar monisch Orkest, in samenwerking met de Heemsteedse Kunstkring, wederom drie concerten worden gegeven in het Miner va Theater te Heemstede. Dit keer zijn de drie programma's gewijd aan de compo nisten Bach, Mozart en Beethoven. Op ieder concert zal een pianoconcert van een ran deze drie componisten worden uitgevoerd. Het eerste concert op 9 februari wordt geopend met de h-moll suite van Bach. Hierna is de Nederlandse pianist Jean Franssen solist in het Pianoconcert in c kl.t. KV 491 van Mozart. Het concert wordt besloten met Beethovens achtste symfo nie. De pianist Jean Franssen werd in 1920 te Maastricht geboren. Na zijn gymna siumstudie volgde hij op het Koninklijke Conservatorium te Luik de lessen bij prof. Closson en ontving op 20-jarige leef tijd het solistendiplomt piano met de hoog ste onderscheiding. Na de bevrijding trad hij met stijgend succes in vele Ne derlandse en Belgische steden op. Begin 1957 onderbrak hij twee jaren zijn con certcarrière en volgde lessen bij Edwin Fischer. Voorts legde hij zich in die tijd op compositie toe. Zijn terugkeer op het podium oogstte een opvallend succes. Het tweede concert op 22 maart heeft als soliste Varda Nishry, die verleden jaar met het pianoconcert van Chopin een groot succes behaalde. Dit jaar speelt zij het eerste pianoconcert van Beethoven. Het concert wordt geopend met de Ouver ture Prometheus van Beethoven. Na de pauze volgt de Praagse symfonie van Mo zart. Varda Nishry, geboren in Israel, treedt reeds sinds haar achtste jaar in het open baar op. Nadat zij haar diploma had be haald op het Conservatorium te Tel Aviv, zette zij haar studie voort te Parijs. In 1552 won zij de eerste prijs Prof. Lazar Levy en keerde hierna terug naar Israel. Zij maakte tournees door Canada en de Verenigde Staten. Het derde concert op 26 april wordt ge opend met het derde Brandenburgs con cert van Bach. Als soliste werkt mede de Portugese pianiste Helena Costa. Zij treedt voor de eerste keer met het N.PH.O. op. Door haar zal worden uitgevoerd het pianoconcert in d kl.t. van Bach. De serie wordt besloten met de tweede symfonie van Beethoven. Helena Costa stamt uit een zeer muzi kaal geslacht; haar ouders waren voor aanstaande musici. Zij wordt beschouwd als een van de beste leerlingen van Ed win Fischer, met wie zij vele malen sa men optrad met concerten van Bach. Zij speelde onder Markewitch, Ansermet, Van Kempen, Klecki en anderen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5