Regering acht verlaging van belasting urgent SCHEEPVAART Amerikaanse pers steunt het Nederlands verzoek Ir. Vos bepleit samenvoeging particuliere en Staatsmijnen Nieuw ontwerp voor „kleine herziening" KSG-verdrag De beurs 9 Jasper gearresteerd Plan van C.S.W.V. voor centrale loonadministratie Emissie Vlisco van 5 miljoen verwacht Economisch beraad in Parijs Twee senatoren noemen regeling inflatoir Recordproduktie van staal in K.S.G. Enige soorten Duitse huisbrand duurder Vele verzoeken om steun Prijsverlaging: Osram gloeilampen MAANDAG 11 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MINISTER DE POUS IN INTER VIEW: Verdere prijsverlagingen te verwachten Onderminister Dillon uit Washington aangekomen De luchtvaartonderhandelingen Het staalconflict Conferentie Wiarda Beekman Stichting te Sittard Na de berichten van deze week waarin vermeld werd dat het in de bedoeling van enige grote Nederlandse concerns zou liggen hun prijzen voor bepaalde artikelen te verlagen, hebben enige andere op deze gebieden werkzame maatschappijen aan gekondigd mede tot prijsverlagingen over te gaan. Deze schijnen in de lijn van de verwachtingen te liggen die de minister van Economische Zaken, de heer J. W. de Pous, op dit punt heeft. In een exclusief interview met The Financial Times deelde de minister mede, dat in de komende weken verscheidene verlagingen van de klein handelsprijzen konden worden verwacht. Hü vertrouwde dat de prüsstabilisatie- politiek van de Nederlandse regering de verhoogde uitgaven van dit jaar zou be hoeden voor stijgende prijzen. Minister De Pous noemde in het inter view de algemene economische toestand in Nederland „bepaald gunstig", daar zo wel produktiviteit als werkgelegenheid stijgende is. Hij verwachtte dat de op gaande lijn zich over geheel 1960 zal voort zetten, ofschoon het tempo van de stijging langzamerhand zal verminderen. De mi nister baseerde zijn hoopvolle verwachtin gen op een stabiele maximale werkgele genheid met naar schatting gemiddeld circa 60.000 werklozen in 1960 en de ver wachting, dat de stijging van drie tot vier percent in de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud deze winter waar schijnlijk niet zal verdwijnen. Prijsstijgingen beperken De regering zal er op toezien, zo zei de minister, dat de prijsstijgingen strikt be perkt zullen worden tot de enkele indus trieën waar hogere arbeidskosten anders tot financiële moeilijkheden zouden lei den. De uitgaven zullen dit jaar „aanzien lijk" stijgen, door de recente loonsverho gingen. De minister verwacht dat de uit gaven met f 1 miljard meer zullen stijgen dan de produktie, waardoor het overschot van de betalingsbalans in 1959 dat mis schien de voorspelde 1,6 miljard zal heb ben overtroffen met naar schatting f 1 miljard zal verminderen. Nieuwe loonpolitiek In vier opzichten noemde minister De Pous de nieuwe nationale loonpolitiek een verbetering: 1. De loonsverhogingen per industrie staan een grotere „spreiding van tijd" toe dan algemene loonronden. waardoor ge concentreerde koopkrachtinjecties verme den worden; 2. Er is nu een iets betere kans om de prijzen stabiel te houden; 3. Wanneer, zoals nu, produktiviteit de voornaamste maatstaf is, zijn werkgevers en bonden geneigd meer „produktiviteits- bewust" te worden; 4. een gezonde overdracht van verant woordelijkheid aan de industrieën zelf. De prijsverlagingen De minister beschreef vervolgens hoe hij bij de industrie aandringt op prijsver lagingen. „Ieder loonvoorstel dient te wor den goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars. Wanneer de voorge stelde loonsverhoging in een bepaalde in dustrie of bij een bepaalde firma geba seerd is op een geconstateerde toeneming van de produktiviteit die duidelijk het na tionale gemiddelde overtreft, vraag ik de Harry Jasper, directeur of eigenaar van verscheidene financiële ondernemingen, en Herbert Murray, secretaris en beheer der van de „State Building Society" een maatschappij, die hypotheken verleent, zijn zondagavond te Londen gearresteerd. Jasper wordt beschuldigd van frauduleu ze transacties en Murray van medeplich tigheid aan verduistering van meer dan drie miljoen pond sterling van de „State Building Society". Murray zou dit hebben gedaan tezamen met Friedrich Grünwald directeur van enige van Jaspers onderne mingen. Alle drie zullen heden voor de rechter verschijnen. De voorbereidende plannen van het Centraal Sociaal Werkgevers Verbond (C.S.W.V.) te Den Haag om te geraken tct een elektronisch centrum, waar kleine en middelgrote bedrijven hun loonadmi nistraties centraal kunnen laten verzor gen, verkeren in een vergevorderd sta dium. Binnenkort zal de „werkgroep voor elektronische administratie", die onder auspiciën van het C.S W.V. werd opge richt, haar eindrapport aan het bestuur van het verbond aanbieden. De belangstelling in het bedrijfsleven voor een dergelijk centrum is blijkens een gehouden onderzoek bijzonder groot. De deelnemende bedrijven zullen, wanneer het centrum definitief is opgericht, de routinebehandelingen voor de loonadmi nistratie overnemen. Het bleek, dat er geen behoefte bestond aan een uniform ad ministratiesysteem. De bedrijven blijven de verantwoording dragen voor hun eigen loonadministratie. Over de Dlaats van vestiging van het centrum, zo werd ons desgevraagd meegedeeld, is nog niets be kend. Het bestuur van P. F. van Vlissingen en Co's katoenfabrieken, te Helmond, zal zich maandag in laatste instantie beraden over een voorstel om grote en kleine aan deelhouders tegemoet te komen, zo bericht „Texpres". Dit blad zegt voorts reden te hebben voor de verwachting, dat een uit gifte van f 5 miljoen nieuwe aandelen zal worden voorgesteld Met elk thans uit staand aandeel kan dan voorkeursrecht worden uitgeoefend om in te schrijven op een nieuw aandeel. Prof. H. J. Hellema is opgetreden als be middelaar tussen het bestuur van Vlisco enerzijds en de oppositiegroep Bonda en de heren H. L. Fentener van Vlissingen se nior en junior anderzijds Van de zijde van de oppositie was kenbaar gemaakt, dat haar geduld op is en dat men actie zou gaan voeren, wanneer het bestuur van de n.v. zijn stilzwijgen over de emissie en andere plannen niet zou verbreken Deze actie zou onder meer inhouden, het mobi liseren van de „kleine aandeelhouders" betrokken werkgevers een deel van hun verbeterde resultaten te gebruiken als prijsverlaging. Ik heb nu verscheidene be loften van bepaalde kleinhandelsprijsver lagingen in januari of spoedig daarna, ont vangen. Ik ben van plan met dit systeem door te gaan." Belastingverlagingen Minister De Pous noemde monetaire en fiscale maatregelen eveneens onontbeer lijke instrumenten voor de nrijsstabilise- ring. Over de mogelijkheid van belastingver lagingen in de begroting over 1961, die in september aangeboden zal worden, zei de minister: „Ik kan uiteraard geen defini tieve mededelingen doen, maar de huidige regering is vast besloten om belastingver laging te zetten op de lijst van zaken die voorrang moeten hebben en deze 'n gelij ke kans te geven als vele andere belang rijke dingen die we willen doen" Aldus het interview in de „Financial Times". WASHINGTON (Reuter) De Ameri kaanse onderminister van Buitenlandse Zaken, Douglas Dillon, heeft kort voor zijn vertrek naar Parijs, waar deze week zeer belangrijke economische besprekingen worden gevoerd, verklaard te hopen, dat de naties van het Westen nieuwe wegen voor samenwerking zullen vinden om de wereldhandel te vergroten en de hulp aan onderontwikkelde landen te stimuleren. De eerste conferentie, die morgen en overmorgen wordt gehouden, gaat over de hulp aan onderontwikkelde landen en de handelsproblemen van de zes en de zeven. Dillon verwacht niet dat deze problemen op de conferentie al zullen worden opge lost Hij zei dat er geen besluiten zullen worden genomen die andere landen raken, zonder deze landen eerst te raadplegen. Amerika wil gegarandeerd zien, dat de zes en de zeven geen discriminatie jegens buitenstaanders plegen. Donderdag vergadert de uit achttien landen bestaande Organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking ter bespreking van economische vraagstuk ken. Amerika en Canada nemen hieraan als geassocieerde leden deel. Geen „brug"? Een studiecommissie van drie uit het Amerikaanse congres heeft er in een ver slag aan het Congres op aangedrongen, dat Amerika dezelfde vriendschappelijke belangstelling jegens de zeven toont als het gedaan heeft jegens de zes van de Euromarkt. De commissie kritiseert het woord „brug" bij het spreken over een mogelijke band tussen de zes en de zeven. Zij stelt een „economisch forum van geïndustrialiseerde landen" voor, dat alle industrielanden omvat. Dit zou open moe ten staan voor beide handelsgroepen en voor de Europese landen daarbuiten. De Detroit Free Press geeft een redactioneel commentaar op de berichten be treffende de luchtvaartonderhandelingen tussen de delegaties der Verenigde Staten en Nederland te Washington. Onder de kop dollars en landingsrechten schrijft het blad, dal het er niet alleen om gaat aan een buitenlandse luchtvaartmaatschappij toestemming te verlenen haar luchtnet in de Verenigde Staten uit te breiden tot aan de westkust. „Kunnen wij een land, dat de Amerikanen zien als een zeer goede afnemer van onze produkten, op dit punt een verzoek weigeren dat in dat geval veel op discriminatie zou lyken? Nederlandse afnemers kopen voor een bedrag, dat twee maal zo hoog ligt als het totaal van de export van Holland naar Amerika", aldus het blad. De schrijver van het artikel gaat dan verder: „Deze feiten scheppen een ongun stige handelsbalans. Aangenomen dat Ne derland in de Verenigde Staten blijft ko pen dan kan dat alleen maar goed wor den gemaakt door de inkomsten op trans portgebied en op die van de luchtvaart in het bijzonder. De K.L.M. gebruikt een vloot, welke voor een belangrijk deel in de Amerikaanse vliegtuigfabrieken is ge bouwd. Op het ogenblik heeft de K.L.M. orders uitstaan voor 108 miljoen dollars. Indien de mogelijkheden van de maat schappij om inkomsten uit de Verenigde Staten te verkrijgen beperkt blijven, zou het dan niet begrijpelijk zijn, indien de K-L.M. haar vliegend materieel en de daarbij behorende uitrusting buiten de Verenigde Staten gaat kopen? Het komt ons voor", zo eindigt het artikel in het blad van Detroit, „dat het commercieel volkomen verantwoord is indien men een land helpt de dollars te verdienen die de Amerikaanse industrie weer ten goede komen". Ook Washington Star steunt Nederland „Het is een goede zaak die de Neder landers bepleiten", zo schrijft de „Wash ington Star" in een hoofdartikel over het Nederlandse verzoek om landingsrechten voor de K.L.M. in Los Angeles. Nadat de V.S. aan de B.O.A.C., de West- duïtse Lufthansa, de Air France en de Scandinavian Airlines System (S.A.S.) lan dingsrechten aan de westkust hebben ver leend, kan men zich moeilijk indenken hoe Washington dergelijke rechten aan Ne derland zal kunnen weigeren, zonder de indruk van een oneerlijke discriminatie te geven, aldus het blad, dat besluit met de woorden: „Het State Department zal, naar wij vertrouwen, aan het Nederland se verzoek een aandachtig en welwillend oor lenen". Baltimore Sun steunt KLM De „Baltimore Sun" reageert gunstig op het Nederlandse verzoek voor het ope nen van een luchtverbinding met de Ame rikaanse westkust. Het blad schrijft on- De republikeinse Senator John Butler en zijn democratische ambtgenoot William Fulibright hebben kritiek uitgeoefend op de voor de Amerikaanse staalstaking be reikte oplossing. Zij zeggen dat de door de regering-Eisenhower tot stand gebrachte regeling een inflatoire uitwerking zal hebben. Senator Butler verklaarde tegenover verslaggevers dat de directies der Ameri kaanse staalbedrijven eerst hun goedkeu ring aan een nieuwe gemeenschappelijke arbeidovereenkomst hadden gehecht, na dat de regering had gedreigd met een straffere wetgeving met betrekking tot de regeling van arbeidsgeschillen. Senator Fulibright verklaarde dat politieke over wegingen een rol hadden gespeeld bij het bereiken van overeenstemming. Hij maak te melding van berichten volgens welke de staalbedrijven met vice-president Nixon en de minister van Arbeid Mitchell overeen waren gekomen in verscheidene maanden geen algemene verhoging van de staalprij- zen te zullen invoeren. der andere in een hoofdartikel dat reke ning moet worden gehouden met de be zwaren van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen, maar het voegt hieraan toe dat er andere overwegingen zijn, voor al het feit dat Nederland meer van de V.S; koopt dan verkoopt -olbai) Uwsiisi -0397 9V9RD197 fir,/ UOUdAfl blS^SIlA Aviation Daily Het vakorgaan voor de luchtvaart „Aviation Daily" heeft verklaard dat het tot dusver weinig waarschijnlijk lijkt dat de KLM de toestemming van de Ameri kaanse regering zal verkrijgen voor een route naar Californië. Het blad tekent hierbij aan dat de onderhandelingen over het KLM-verzoek nog een week of meer kunnen duren. Het blad schrijft verder: „De Nederland se onderhandelaars werken hard voor hun zaak, maar zij hebben geen enkele nieuwe reden naar voren gebracht, waarom de Verenigde Staten hun vlaggendrager, KLM. zou toestaan Los Angeles te bedienen." „Om hun zaak te steunen hebben de Nederlanders een krachtige campagne in en rond Los Angeles, voor zover kan wor den vastgesteld, gevoerd. Dit is de eerste maal dat een buitenlandse luchtvaartmaat schappij haar best doet om de steun van pers en publiek te krijgen voor iets wat gewoonlijk een kwestie is van vertrouwe lijke diplomatieke onderhandelingen." Sommige Amerikaanse functionarissen blijven herhalen dat er geen aanwijzingen zijn dat de KLM erin zal slagen landings rechten in Los Angeles te verkrijgen Zij zeiden dat de Nederlandse functionarissen over hun handelsbalans plegen te praten, maar dat zij moeten bedenken dat de Ver. Staten een ongunstige handelsbalans heb ben en ook, dat indien de KLM besluit Amerikaanse straalvliegtuigen te kopen, zij hierbij geholpen wordt door de Export Tmport Bank. De Hoge Autoriteit heeft bekendge maakt, dat de staalproduktie in 1959 in de zes landen der Europese Gemeenschap voor kolen en staal (E.G.K.S.) de record- omvang heeft gehad van 63.142.000 ton. De geproduceerde hoeveelheid was 5.145.000 ton groter dan het vorige hoogtepunt der produktie, dat in 1958 werd bereikt. De produktietoeneming was in Nederland en West-Duitsland het grootst De produktie van ruw ijzer beliep in 1959 in de zes lan den 46.669.000 ton tegen 43.516.000 ton in 1958 De kolenproduktie verminderde onder invloed van de kolencrisis van 246.390.000 ton in 1958 tot 234.880 000 in 1959. De Hoge Autoriteit heeft besloten over de maand augustus 633.000 dollar uit te ke ren voor de financiering van onverkochte kolenvoorraden bij mijnen in de E.G.K.S. Hiervan gaat 372.000 dollar naar Duitse mijnen, die deze hulp later moeten terug betalen. Het voor deze hulp beschikbare fonds van 5 miljoen dollar is thans vrijwel uitgeput Naar wij uit de kring van de brand stoffenhandel vernemen, zijn met ingang van deze maand de prijzen van enkele soorten en afmetingen Duitse huisbrand kolen verhoogd, welke verhogingen va riëren van tien tot twintie cent oer mud Juwelendiefstal. Voor veertigduizend gulden aan juwelen en sieraden is zater dagavond gestolen in een woonhuis aan de Offenberglaan in het Haagse Marlotpark. De buit omvat broches, horloges, parelket tingen, oorclips, ringen, armbanden, man chetknopen, vele versierd met edelstenen (Van onze correspondent in Limburg) De Dr. Wiardi Beckmanstichting. het wetenschappelyke bureau van de Party van de Arbeid, heeft zaterdag In de schouwburg te Sittard een conferentie-bijeenkomst gehouden over vraagstukken van de steenkolen-mijnbouw. Drie Tweede-Kamerleden van de Party van de Arbeid, ir. S. A. Posthumus, drs. G. M. Nederhorst, beiden ook lid van het Europese Parlement en ir. H. Vos, lid van de münraad, hebben in belangwekkende inleidingen, welke waren vastgelegd in een aantal stellingen, hun visie gegeven op de vraagstukken van gecoördineerd energiebeleid, de standpunten van de K.S.G. en de E.E.G. ten aanzien van de kolencrisis en haar invloeden in en buiten West-Europa, en over de toekomstige positie van het Limburgse kolenbekken. De belangstelling uit de Limburgse mijnindustrie op deze studiedag was be grijpelijkerwijs groot. Maar ook de olie industrie bleek er vertegenwoordigd en voorts leidinggevende personen uit de sec tor der elektriciteitsproduktie. De inlei dingen /an ir. Posthumus en drs. Neder horst betroffen voornamelijk een ken schetsing van de onzekerheden voor de ontwikkeling der kolenindustri' ten aan zien van een door allen noodzakelijk ge oordeelde gecoördineerd energiebeleid, waarbij intussen ter oplossing van de eveneens bekende problematiek der ver houdingen tussen olie. kolen en kernener gie, mogelijke wegen werden aangege ven. De voorzitter van de Wiardi Beck manstichting, oud-minister J. G. Suur- hoff, heeft zowel in zijn openings- als in zijn slotrede er de nadruk opgelegd dat 't hier ging om het aan de orde stellen van problemen ter overweging en bestudering, maar waarvan de beslissing uiteraard el ders op een ander niveau dient tvallen Aagtedijk pass. 10 Gibraltar n. Marseille. Aalsdijk 10 75 m. z.o. Kp. Palos n. Tripoli. Abida 10 v. Teesport n. Tripoll. Achilles 1 lte Paita. Acmaea 10 v. Sydney n. Geelong. Albireo 11 te Genua. Alblasserdijk 10 te Hamburg verw. v. Bremen. Alchiba verm. 10 v. Hamburg n. Rotterdam. Alcor pass. 10 Rio Grande n. Buenos Aires. Algenib 10 720 m. o. Bermuda n. Jacksonville. Alioth 9 275 m. n.o. Barbados n. Curacao. Alkaid 10 33 m. n.n.o. Las Palmas n Las Palmas Alkes pass. 10 Fernando Noronha n. Las Palmas Almdijk 10 v. Houston n. Le Havre. Alnati 9 v. Montevideo n. Santos. Alphacca 9 v. Hamburg n. Bremen. Alpherat 11 ten anker Villa Constitucion (Arg.). Amalie B pass. 10 Bizerta n. Rotterdam. Amerskerk 10 780 m. z.w. Colombo n Fremantie Ammon 8 v. La Guaira n. Puerto Cabello. Amsteldijk 9 v. Galveston n. Le Havre. Amstelmeer 9 v. Aruba n. Cristobal. Annenkerk 10 v. Aden n. Suez. Appingedijk 10 v. Bremerhaven n. Hamburg. Arendsdijk 10 te Mobile verw. v. New Orleans. Arendskerk 10 v. Durban n. Lorenzo Marques. Argos 10 te Hamburg v. Rotterdam. Arkeldijk 10 v. Port Said n. Halifax. Asterope 10 610 m. n.n.w. Azoren n. Baltimore. Bali 10 v. Belawan n. Port Said. Bengalen 11 te Marseille. Bengkalis 11 te Bangkok verwacht v. Singapore. Beninkust 10 v. Antwerpen n. Hamburg. Billiton 10 t. ank. Shat Al Arab n. Khorramshahr Bintang 10 te Houston verwacht v. Houston. Borneo 10 op Elbe verwacht. Boskoop 10 10 m. z. Beachyhead n. Curacao. Breda 10 op Weser v. Bremen. Celtex Arnhem 10 te Bahrein v. Suez. Caltex Delft 10 Singapore. Caltex Delfzijl 10 te Fredericia. Caltex Eindhoven 10 155 m. t: Goa n. Rastanura. Caltex Gorinchem 11 v. Rotterdam n. Fredericia Calttex Pernis 10 98 m. o.z.o. St. Vine. n. Pt Caltex Nederland 10 86 m. n.n.w. Musmat naar Rastanura. Camerounkust 11 te Port Harcourt verwacht. Camitia 10 v. Curacao n. Bombay. Carillo 11 te Armuelles. Cartago 11 te Cortez Castor 8 v. Volos n. Izmir. Celebes 11 te Dar Es Salaam verwacht v. Beira. Ceronia 10 te Yokkaichi verwacht v. Hongkong Charis 8 v. Hamburg n. Bremen. Cities Service Valley Forge 10 60 m. z.z.o. Durban naar Bandar Mashur. Clavello 11 te Curacao. Concepcion pass. 9 Kp. Santa Martha n. B Aires. Cradle of Liberty 10 20 m. o Aden n. B Mashur. Crania 10 100 m. o. East-London n. Curacao. Cumulus (weerschip) 12 v. Reykjavik te R'dam. Dalerdijk 10 te Londen v. Antwerpen. Daphnis 10 v. Ciudad Trupillo n. Kp. Haitien. Diemerdijk 10 620 m. z.o. Bermuda n. Londen. Dinteldijk 10 v. Portland n. Stockton. Doris 9 v. Port of Spain n. Mobile. Drente 11 te Surabaja verwacht. Eemland 10 v. Santos n. Rio Grande. Eenhoorn 10 82 m. w. Kreta n. Beyrouth. Eos 9 v. Rotterdam n. Amsterdam. Esso Rotterdam pass. 10 Gibraltar n. Rotterdam Gaasterkerk 10 v. Hamburg n. Antwerpen. Gaasterland 10 te Bremen v. Amsterdam. Graveland 11 v. Itajai n. Paranagua. Guineekust 10 70 m. z. Pointe Noire. Haarlem 11 te Point a Pitre. Helicon 10 te Rotterdam v. Amsterdam. Hera 10 720 m. n.o. Trinidad n. Rotterdam Hersilia 10 v. San Juan n. Port Au Prince. Hestia 10 v. Sint Maarten n. Puerto Ordaz. Hilversum 10 te Amsterdam verwacht. Jagersfontein 10 v. Antwerpen n. Amsterdam Java 10 130 m. n.w. Djeddah n. Damman. Johannes Frans 10 v. Baltimore n. Cartagena. Kaap Hoorn 10 v Wellington n. Dunedin. Kara 10 500 m. n.w. Kp. Verd. eil. n. Las Palmas Karakorum 10 te New Orleans verwacht v. Lake Charles. Karimata 7 v. Biak n. Davao. Kellia 10 v. Punta Cardon n. New York. Kenia 11 te Dakar. Kennemerland 10 v. Las Palmas n. Natal. Kertosono 10 te Basrah v. Khorramshahr. Kieldrecht 10 te Hamburg verwacht v. Bremen Koningswaard 10 te Dakar. De Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. heeft een nieuw ontwerp opgesteld voor een „kleine herziening" van het E.G.K..S- verdrag, in de plaats van het door het ge zagsorgaan en de Ministerraad van de E.G.K.S. opgestelde ontwerp, dat kortge leden door het Hof van Justitie der Euro pese Gemeenschappen werd ontworpen. De bedoeling van deze „kleine herziening" is de hulpverlening door de Gemeenschap aan werkloze mijnwerkers ook na 10 fe bruari mogelijk te maken. Volgens de thans geldende bepalingen van het ver drag zou deze hulp op die datum aflopen. Volgens welingelichte kringen zou het nieuwe ntwerp van de Hoge Autoriteit er op gericht zijn, dat de hulp gedurende de gehele werkingsduur van het verdrag (vijftig jaar) kan worden verleend aan ar beiders uit de steenkolen- en staalindus trie, die als gevolg van structurele veran deringen in de economische omstandighe den werkloos zijn geworden. Het nieuwe ontwerp van de Hoge Autoriteit, dat woens dag aan de Europese Assemblee in Straatsburg zal worden voorgelegd, zal daarna door de ministerraad van de E G.K.S. moeten worden besproken. De inwerkingstelling van de kleine her ziening zal afhankelijk zijn van de goed keuring door het Hof van Justitie en het Europese Parlement. Het valt te betwij felen of deze procedure vóór 10 februari zal kunnen worden voltooid Het is niet uitgesloten dat onder deze omstandighe den voor eventuele dringende gevallen van hulpverlening een beroep zal worden gedaan op een verdragsartikel, dat han delt over „onvoorziene gevallen". Communiqué der vakbonden De organisaties van mijnwerkers en me taalarbeiders van de zes landen van de E.G.K.S., die zijn aangesloten bij het In ternationale Verbond van Vrije Vakver enigingen, hebben zaterdag in een commu niqué de opstelling geëist van een nieuw ontwerp voor een kleine herziening van het E.G.K.S.-verdrag op het punt van de wedertewerkstelling van werkloze arbei ders. De vakverenigingen dreigen hun houding ten aanzien van de instellingen van de Gemeenschap te zullen herzien als te dezer zake niet voor 10 februari een „aanvaardbare oplossing" is gevonden. Te veel aanvragen West-Duitsland, België, Frankrijk en Italië hebben de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. financiële hulp gevraagd om de wederaanpassing te vergemakkelijken van arbeiders, die in hoofdzaak door de ko lencrisis werkloos zijn worden. Dit ver zoek heeft betrekking op arbeiders van 60 ondernemingen in de Bondsrepubliek, 25 Belgische ondernemingen, 11 Italiaanse en 5 of 6 Franse. Een woordvoerder van de Hoge Autoriteit verklaarde dat de Hoge Autoriteit verhaast, was over het aantal der verzoeken, dat de verwachtingen aan zienlijk overtreft Kinderdijk 10 te Houston verwacht v. Havana. Kopionella 10 v. Kristiansand n. Rotterdam. Korendijk 10 te Baltimore verw. v. Philadelphia Kosicia pass. 10 Santa Marta n. Rotterdam. Kreeft 10 te Rotterdam. Laarderkerk 10 ten anker bij Weser n. Bremen. Laertes 10 125 m. o. Sabang n. Trincomalee. Larenberg 10 75 m. n.o. Ouessant n. Martinique Laurenskerk 9 v. Hamburg n. Bremen. Leiderkerk 10 400 m. z.o. Suez n. Antwerpen. Lelykerk 10 25 m. z.w. Lissabon n Port Said. Lindekerk 10 v. Akaba n Suez. Lissekerk 10 310 m. z.z.o. Suez n. Suez. Leopoldskerk 10 te Gdynia v. Kielerkanaal. I oosdrecht 10 te Londen. Lopersum 10 360 m. o. Bahamas n. Houston. Mariekerk 10 70 m. w. Gibraltar n Marseille. Mariscal Lopez 10 140 m. n o Recife n. Asuncion Mataram 10 te Rotterdam. Maureen 10 370 m. n.o. Azoren n. Charleston. Merseylloyd 10 40 m. z.w. Minicoy n. Suez. Minos 11 te Holtenau verwacht. Mitra 10 te Rotterdam. Molenkerk pass. 10 Str. Bad El Mandeb n. Aden Montferland pass. 10 Abrolhos n. Las Palmas.. Moordrecht 10 140 m. o.z.o. P. Sudan n Landsend Muiderkerk 10 v. Stettin n. Hamburg Munttoren 10 800 m. o. Bermuda n. Rotterdam Mijdrecht pass. 10 Mona Pasage n. Amuaybay. Nanusa 10 v. Basrah n. Bahrein. Naess Tiger 10 120 m. w Algiers n. Port Said. Noordam 11 te New York. Noordwijk 10 45 m. n.w. Dakar n Monrovia. Njjkerk 10 te Antwerpen v. Marseille. N. Amsterdam 10 te Port Au Prince v. Kingston Notos 9 te Savona verwacht. Oostkerk 10 te Antwerpen. Oranje 10 te Fremantie verwacht v. Melbourne. Oranjefontein 8 v. Southampton n. Las Palmas. Oranje Nassau 9 v Puerto Limon n. Kingston. Orestes pass 10 Miami n. Le Havre. Osiendfecht 10 70O m. n'. P'maribo n. Ria de Jan Ouwerkerk 10 V Antwerpen n Amsterdam. 10 v. Genua n Port Sa:c! Papendrecht 10 5 m. z St. Vincent n. Wismar. Philippia 10 158 m. n. Massawa n. Gibraltar. Pieter S 10 te Rotterdam, rolyphemus 10 v. Kobe n. Nagoya. Prins Alexander 9 te Antwerpen v. Haifa. Prins Frederik Hendrik 10 v. Cartagena n. R'dam Prins Frederik Willem 9 v. Antwerp, n. Hamburg Prins Johan Willem Friso 10 90 m z.z.w. Sardinië naar Antwerpen. Prins Willem George Frederik 10 75 m. n.n.w. Kp St. Vincent n. Tel Aviv. Proven.sirigel 10 350 m. w.n.w Finist. n. Europa Purmerend 9 v Pernis n. Curasao. Pygmalion 10 186 m. n.n.w. Benghazi n Alexandr Radja 10 te Bilhao v. Santander. Kandfontein 11 tq Durban verw. v. Lor Marques Ridderkerk pass. 10 Gibraltar n Marseille. Riouw 10 v. Padang n. Sabang. Roebiah 10 te Ilo Ilo verwacht v Manilla. Roepat 9 v. Kocsichang n. Singapore. Roggeveen 10 660 m. z. Colombo n Mauritius. Rondo 8 te Beira. Rossum 10 350 m. n.n.o. Azoren n. Trinidad. Rotterdam 10 te Montevideo v Buenos Aires. Rotti 11 te Singapore verwacht. Rijndam 9 v. Rottérdam n New York. Rijnkerk 10 v. Genua n. Marseille. Samarinda 11 te Assab. Sarangan 10 250 m. n.w. F. Noronha n. Kaapstad Saroena 10 v. Pladju n. Singapore Sarpedon 11 v. Paramaribo n. Georgetown. Schouten 10 ten anker L.vttelton v. Nelson. Senegalkust 10 20 m. z. Accra n. Freetown. Silindoeng 10 62 m. z o. K. Ventenat n Hollandia Slamat 10 te Napels verwacht. Sloterdijk 9 v. Rotterdam n. Antw./New York. Solon 9 te Hamburg n. Antwerpen. Stad Amsterd 10 200 m. n. Kp Blanco n. IJmuid Stad Arnhem 10 35 m. o. Tunis n. Las Palmas. Stad Delft 10 620 m. w.n.w. Flores n Rotterdam Stad Dordrecht pass. 10 Kp. St. Vine n Palermo Stad Gouda 10 dw. Las Palmas n. Luanda. Stanv. Talangakar 10 v. Buatan n. Sungeigerong Steenwijk 10 445 m. z.z.o. Kp. Race n Belfast. Stentor 10 te Paramaribo verw. v. Georgetown. Steven 10 v. Lavaletta n. Piraeus. Straat Cook 10 te Zanzibar verwacht. Straat Soenda 11 te Durban. Straat Lombok 10 v. Melbourne n. Adelaide. Straat Madura 10 te Sydney. Straat Maegelhaen 10 v. Lour. Marques n. Durban Straat Mozambique 10 te Montevideo. Straat Saroena 11 te Durban verw v Kaapstad Sunetta 10 800 m. z.w. Formosa n Yokkaichi. Tahama 10 15 m z.w. Kreta n. Landeend. Tamara pass. 10 Malta n. Hamburg. Tara 10 te Buenos Aires verwacht v. Rosario. Telamon 8 v. Port of Spain n. New York. Teucer 11 te Honolulu verwacht v. Balboa. Texel 10 120 m. z.w. Okinawa n. Osaka. Tjibantjet 11 te Saigon verwacht v. Hongkong Tjimenteng 11 te Hongkong v Tiisadane 9 v. Penan Balikpapan. Mauritius. Tjikampek 10 330 m. z.z.w. Sabang n. Penang. - - - ig n. Tjitarum 10 15 m. o. Perim n. Mombasa. Tomocyclus 11 v. Amuaybay n. New York. Triton 11 te Carupano v. Ponta Delgada. Tweelingen 10 v. Monrovia n. Rotterdam. Van Cloon 10 v. Hongkong n. Singapore. Van Heemskerk 11 te Pt. Elisabeth verwacht. Vlieland 10 te Abadan. Vlist 10 te Rotterdam. Waikelo 10 te Zanzibar verwacht v Taiga. Waiwerang 10 v. Hongkong n. Bangkok. Waterland 10 v. Santos n. Montevideo Westerdam 11 te Rotterdam. Wieldrecht 10 op Delaware rivier n. Paulsboro. Willem Ruys 10 v. Suezkanaal n. Colombo. Willemstad 10 600 m. w.z.w Madeira n. P. a Pitre. Witmarsum 10 70 m. w. Key West n Le Havre. Woensdrecht 11 te Lagos verwacht. Wonosobo 10 v. Aden n. Penang. IJssel 10 45 m. n.w. Oporto n Rotterdam. Zonnewijk 10 310 m. o. Miami n. Batonrouge. KLEINE VAART Ank T 10 te Kiel v Amsterdam n Karlshamn- Appingedam 8 v. Rotterdam te Antwerpen. Bab T 8 v. Oxelosund n Kopmansholmen. Bloemgracht 9 te Antwerpen. Draco 9 v. Aarhus n. Amsterdam Elsa 8 Brunsbtittel gepass. n. Zaandam. Inspecteur Mellema 10 te Texel n. Svindsborg. Joost 7 v. Zaandam te Stettin. Kaap Falga 7 v. Hudiksvall n. Zaandam. Kaap St. Vincent n. IJsselmonde. Lucas Bols 8 v. Kopenhagen n. Karlsvik. Mare Liberum 10 dk. Cherbourg n. Brest. Midas 8 v. Hamburg n Amsterdam. Pavo 8 Kiel gepass. n. Ostrand. Flato 9 te Le Havre n. Bordeaux. Ponza 7 v. Gefle te Zaandam. PQuo Vadis 10 te Royal Sovereign n Dublin. Strabo 10 dw. Casquest n Rotterdam. Thaletas 10 80 m. o Spartivento n. Burreanan Tilly 8 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam SLEEPVAAR1 Argus 7 v. Vlissingen te Rotterdam. Atlas 8 v. Vlissingen te Rotterdam. Gele Zee 8 v. Rotterdam n zee. Rode Zee 5 v. Port Said n. Perzische Golf. Ir. Vos beval in zijn levendige behan deling der problemen rond het Limburg se kolenbekken aan om het resultaat van de totale onderneming te laten gelden voor de vaststelling van de rentabiliteit. Hij sprak over het nut van samenvoegen van particuliere mijnen en staatsmijnen. Het zijn bij de gedachtenwisseling spe ciaal pres.-directeur H. Wemmers en de Oranje-Nassau-directeur, ir. C. Raedts, geweest, die er geen twijfel aan heb ben laten bestaan, dat zij de werkwijze van de K.S.G. die ter sanering van nation e mijnindustrieën in een der aan gesloten landen miljarden franken steun verleende niet konden waarderen. Dit te meer omdat die industrieën reeds lang voo. de oorlog in een crisis-toestand ver keerden en dat er dus van een gezondma king in het kader van de K.S.G.-gedach- te geen sprake was. Een gemeenschappe lijke markt met prijsbeleid komt daar door in verdrukking, zo meende de heer Wemmers en ook ir. Raedts concludeer de dat de recente toepassing van artikel 37 van het K.S.G.-verdrag de zaken scheef trok en buiten de verhouding van de gemeenschap voerde. A E.G.-Amsterdam en Siemens-Den Haag die in Nederland het Osram con cern vertegenwoordigen delen mee, dat met ingang van 9-1-1960 de prijzen van normale gloeilampen 40-200 watt in prijs worden verlaagd. Ook de prijzen van sili ca-, kaars-, kogel-, en k-lampen worden verlaagd. De genoemde lampen worden 5-10 percent goedkoper. Ook de V.I.R.- ~n Splendorlampen wer den goedkoper. V.I.R. verlaagde de prijzen voor de standaardlampen tot 100 watt met vijf cent, tot 150 watt met tien cent en tot 200 watt met vijftien cent. VOORBEURS VAN HEDEN A.K.U. Kon. Olie Philips Unilever lste tijdv. 503—514 169.50-170.40 806—808 778—786 Nat. Hand.b.187—189 DE STEMMING VAN 2de tijdv. 500—504 169.60169.70 805—806 776 gb778 188—189 BIJ DE OPENING HEDEN De nieuwe week zette in met over het algemeen een zwakke tendens. Bijzondere berichten ter stimulering waren er niet en vrijdag had de koersdruk in Wall Street aangehouden. Op de voorbeurs had de nieuwjaarsrede van ir. Engel voor een vaste stemming voor AKU gezorgd. De notering steeg 12 punten tot 514, maar sloot op 501!/t. Ook de andere hoofdfond sen brokkelden in de ochtendbeurs af, tot beneden de officiële slotkoers van vrijdag. AKU opende vanmiddag met 4>/t punt koersverschil op 497'/t. Philips reageerde 6 punten tot 802, Unilever 7 punten in reactie op 773. Kon. Olie prijshoudend op 169.90. bijkans pari New York. Delimy. vaster op 196 a 197, maar A'dam Rub ber 4 lager op 123. Scheepvaartwaarden verloren 1 tot 3 punten De staatsfondsen- markt was beter gedisponeerd Slotkoers vrijdag Advieskoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 344 344 Ned. Handel Mij. 263 S 262 J4 Rotterd. Bank 303 303 Twentsche Bank. 278 278 AKU 503 498 Albert Heijn 409 407 Amstel Bier 520 510 Billiton Mij. II 377 378 Bols 545 537 exdiv. Rührmann Papier 436 V$ 440 Del i- Mij 19275 194.50 Dordtsche Olie 797 H 798 Fokker 339 338 Heineken's 477 470 Hongenhnsch Sch 232 233 Hoogovens 815 820 H V A. 168 165 394 395 460 450 KLM 119 50 11950 Kon Zout 690 690 Kon Olie 169 90 169.70 Müller Nat. Bez 390 V4 390 Ned er 1 Ford 405 405 Ned. Gist. en Sp 325 321 Ned Kabelfahr. 455 450 Philips Gem. Bez 808*4 805 Philips Pref 30014 300 A'dam Rnhhpr. 127 123 Sikkens T/tk 640 640 Stokvis R S 229 229 Thomassen Dr 690 680 Nnilever 779 Yk 775V4 Van BerVel's Pat 311 310 Van Gelder Pap 266 266 Van der Heem 24014 240 Ver. Machinefabr 226 226 Wessanen 292 292 Wilton Feijenoord 239 230 7wanenherg-Org. 570 560 Tnterunie 205 205 Robeco 232 232 Unitas 525 525 Ver. Bezit v. 1894 121 121 H.A.L 171 170 K.N.SM 193 <4 192*4 Scheepv. Unie I6214 161 Ommeren, v 2621/» 263 Stoomv. Mij. Ned. 185 184 Anaconda 66t< 66 Kennecot Copper 100 98 Af Aluminium Ltd.. 351/» 5514 RethVhpm steel AR V, 551/t US Steel 100 QR14 Republic Steel 71 73 American Motors R9*4 R9*f General Motors AR .4 AR Cities Service... 50 49*4 Shell O.T 80 Af 79''t Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9