O.E.E.S. ZAL NIET ONMIDDELLIJK WORDEN OPGEHEVEN OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER MORRIS beforeijouênif! Gesprek Luns-Dillon Justitie waakzaam tegen antisemitisme CONTROVERSE IN HET FRANSE KABINET NOG NIET OPGELOST Volgens „Die Welt" zou Oberlander aftreden Boycot van Westduitse goederen in Engeland Minister Luns tot voorzitter gekozen Een aantal farmaceutische produkten duurder In de krant van heden: Twee leidende neo-nazis Over landingsrechten? Aanhoudende vorst Brief van minister aan procureurs-generaal Chinese „Mig" stortte neer op Formosa Ontknoping wordt niet voor morgen verwacht Het woord is aan DE ATLANTISCHE CONFERENTIE TE PARIJS Japan vraagt Rusland van raketproeven af te zien Engels dorp ontsnapte aan cyaanvergiftiging 74e JAARGANG No 157 WOENSDAG 13 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 5 Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T T I 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I I AVI /"N C* I 1 /V /V I /V Verschijnt dagelijks bek op zon- en feestdagen. Drukkerij Gr. Heüig.and 10. Tel. 15295 Bij- I I Q[ Q 1 iC 111 O LJ U U I U U U kantoor Haarlem-N. Soendaplem, TeL 57755 UJ" r*-T A «-<■ n y Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urALuniD nnnnuDiYiounti o w u i\ n in i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije 'Advertentie feARTEUORISSTfT HAARLEM TEL 13439 LElOStSTRAAT «au KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 773596 CAMEL MONTY COATS IVeerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 9 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstod 3 Uit het buitenland3, 7, 9 Buitenlands nieuws 3, 9 Agenda van Haarlem en IJ mond 4 Uit stad en omgeving4, 5 Kunst 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 In het gezondste dorp ter wereld (Garcia de Léon)11 Panda; Ydo en de draak11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Alfred Zitzmann (links), voorheen een hooggeplaatste functionaris bij de SS, thans een van de leiders van de neo- fascistische Westduitse „Nationale Jeugd-beweging", die verantwoorde lijk wordt gehouden voor de anti semitische uitbarstingen in de Bonds republiek. Raoul Nahrath (rechts), lei der van de „Vikingen", een onder afdeling van de Nationale Jeugdbe weging. De 55-jarige Nahrath was vroeger functionaris bij de nazi-partij en thans aangesloten bij de radicaal rechtse Duitse Rijks Partij. De politie gelooft, dat ook de „Vikingen" propa gandisten van het ani-semitisme zijn. (Van onze correspondent in Parijs) Ondanks de verschillende ontmoetingen die gisteren in Parijs tussen president De Gaulle, premier Michel Debrc, minister van Financiën, Antoine Pinay en zijn even tuele opvolger, de gouverneur van de Fran se bank Wilfrid Baumgartner, hebben plaatsgehad, is er nog geen oplossing ge vonden voor de nijpende economische en politieke tegenstellingen die sedert een week een ernstige crisis in de regering veroorzaakt hebben. Na zijn ontmoeting met het staatshoofd heeft Antoine Pinay tegen de pers ver klaard, dat hij in rustige toon met de ge neraal gesproken had over de perscam pagne waarvan hij de laatste dagen het lijdend voorwerp vormde. Vanmiddag zou hij opnieuw een bezoek bij De Gaulle af leggen en de kabinetsraad, die voor van daag was voorzien is tot morgen uitge steld. Speculaties Men meent inmiddels te weten dat gou verneur Baumgartner geaarzeld zou heb ben om Pinay's portefeuille over te nemen. De naam van Couve de Murville wordt ook genoemd, zowel als opvolger van Pinay de minister van Buitenlandse Zaken was vroeger inspecteur van Financiën als eventueel van Baumtgartner in diens func tie van gouverneur van de staatsbank. De huidige staatssecretaris en vroege re secretaris-generaal van de Quay d'Or- say, Louis Joxe, zou in dat geval minis ter van Buitenlandse Zaken kunnen wor den. Ofschoon de Franse frank zich op de Parijse beurs gisteren iets had hersteld, acht men het in politieke kringen toch wel zeer gewenst dat aan de onzekerheid over het economisch-financiële beleid van de regering zo snel mogelijk een einde wordt gemaakt. Over het algemeen wordt verwacht dat de interne reorganisatie van de regering nog deze week haar beslag Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met plaatselijk enige sneeuw. Van nacht matige tot strenge, morgen overdag matige tot lichte vorst. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige noordooste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister van Justitie mr. A. C. W. Beerman heeft in een rondschrijven aan alle procureurs-generaal bijzondere aan dacht gevraagd voor antisemitische acti viteiten in hun rechtsgebied. De minister beveelt aan, ongewenste activiteiten op dit terrein scherp in het oog te houden en aan de vervolging van de schuldigen voor rang te geven. De bewindsman wenst voorts, van alle gebeurlijkheden in deze sfeer op de hoogte gehouden te worden. TAIPEH (Reuter) Een straaljager van communistisch China die ongeveer 100 km ten noordoosten van Taipeh op Formosa een noodlanding probeerde te maken, is daarbij .verongelukt. De Mig-straaljager heeft eerst het wateroppervlak van een riviertje geraakt en is vervolgens twee honderd meter verder neergestort, waarbij hij in brand geraakte. De piloot is in de vlammen omgekomen. Romain Rolland De eenheid der mensen is een produkt van kracht doch niet van de kracht van wapenen, maar van de geest. zou krijgen. (De portefeuille van Onder wijs is nog onbeheerd na het aftreden van André Boulloche naar aanleiding van de overheidssubsidie aan particuliere scho len). (Reuter) In welingelichte kringen is gezegd, dat Pinay de functie van minis ter van Staat, speciaal belast met de coör dinatie van de economisch-technische po litiek, is aangeboden. De financiële poli tiek zou de taak worden van een nieuwe minister van Financiën. Pinay zou tijd ge vraagd hebben om zich over dit aanbod te beraden. In het verleden zou hij niet veel gevoeld hebben voor het denkbeeld van een dergelijke functie. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse minister van Vluchtelin genzaken. professor dr. Th. Oberlander zal binnen enkele maanden het slachtof fer worden van een kabinetsreorganisa tie, zo meldt het Hamburgse blad „Die Welt". Oberlander is de laatste tijd voor al in het nieuws wegens een internatio naal onderzoek naar de reeks moorden welke in de oorlog in de Poolse stad Lem- berg zijn gepleegd. Communistische krin gen beweren dat Oberlander hieraan heeft deelgenomen. De minister zelf schuift de schuld voor deze moorden op Russische schouders. Van socialistische zijde is met nadruk het aftreden van de minister ge- eist. Men gelooft evenwel niet dat bonds kanselier Adenauer het ogenblik geko men acht om Oberlander van zijn taak te ontheffen. Dat zou enerzijds neerkomen op een bui gen voor de socialistische critiek, ander zijds op een soort capitulatie voor de bui tenlandse druk op de Westduitse regering een druk welke er op neerkomt dat Ade nauer alle met nazi-vlekken besmette hoogwaardigheidsbekleders dient te ont slaan, na de antisemitische uitbarstingen in de Bondsrepubliek. Van socialistische kant te Bonn legt men er evenwel de na druk op dat het voor de S.P.D. niet in de eerste plaats gaat om de anti-semiti- sche uitingen van de laatste weken of het geval-Lemberg. De S.P.D wil het ontslag van Oberlander omdat hij tijdens het Hit- Ier-regime de nazi-rassentheorieën en de toepassing daarvan zou hebben gepropa geerd. Bovendien heeft zeker ook de persoon lijkheid van de Nederlandse minister, die om zijn soepele omgangsvormen en zijn zin voor humor ook in de internationale diplomatieke kringen veel sympathie ver wierf, een gewicht in de schaal gewor pen. Ten slotte behoort minister Luns in het Europese concert zo zoetjesaan tot de veteranen, zodat men ook op zijn rijke er varing gaarne een beroep heeft willen doen. Geheimhouding Nadat mr. Luns gisteren de voorzitters hamer van zijn Franse collega en gast heer Couve de Murville had overgenomen, heeft de Amerikaanse onderminister Dil lon een rede van ongeveer een half uur ge houden waarin de gedachten en verlan gens van Washington met betrekking tot de Amerikaans-Europese economische sa menwerking, die tot dusver voornamelijk bij geruchten bekend waren geworden, in concretere vormen werden geformuleerd. Op dit Amerikaanse exposé, dat dus een soort blauwdruk voor de toekomstige wes terse relaties in het economische verkeer bevatte, is geen debat gevolgd en de eerste zitting was zo in een goed uur al weer be keken. Op verzoek van voorzitter Luns hebben de gedelegeerden een eed gezworen dit keer nu eens met geen woord uit de di plomatieke school te klappen en de Neder landse woordvoerder heeft zich tegenover de pers in ieder geval scrupuleus aan die afspraak gehouden. Bijzondere procedure De vreemdsoortige samenstelling van de conferentie, waar zeven O.E.E.S. landen buiten werden gesloten, heeft de procedu re intussen niet eenvoudiger gemaakt. Al vorens vanmorgen de conferentie kon wor den hervat hadden zowel de zes als de ze ven eerst onderling en toen nog eens met hun afwezige groepsgenoten voeling wil len houden. De indruk na de eerste dag was echter wel, dat Amerika sterker naar de zes van klein Europa dan naar de zeven van de Engelse vrijhandelszone overhelde en vooral de Fransen bleken over die ont wikkeling niet weinig opgetogen te zijn. De voorstellen PARIJS (ANP) Hoewel over de in houd van de Amerikaanse voorstellen op voorstel van minister Luns geen medede lingen zjjn gedaan, wordt in conferentie kringen vernomen, dat deze procedurele en materiële suggesties inhouden over de volgende drie punten: 1. De aanpas sing van de O.E.E.S. aan de huidige om standigheden, 2. De handelspolitieke moei- (Van onze correspondent in Londen) De Westduitse ambassade te Londen heeft bekend gemaakt dat er Britse fir ma's zijn, die Duits personeel ontslaan als vergelding voor de hakenkruisactic. Een beroemd Londens warenhuis heeft alle Duitse goederen zoals schrijfmachines, mantels en schoenen uit de etalages ver wijderd en bestellingen bij Duitse fir ma's ongedaan gemaakt. De ambassade heeft een rapport over deze golf van anti-Duitse gevoelens naar Bonn gezonden. De Westduitse ambassa deur Von Herwarth is over de situatie diep geschokt. Op verschillende plaatsen in Groot-Brit- tannië verschenen gisteren opnieuw ha kenkruisen. De Labourpartij heeft een op roep gepubliceerd, waarin opgewekt wordt tot nieuwe strijd tegen het fascisme. (UPI) De raad van de Nationale Unie van Mijnwerkers in Zuid-Wales heeft een resolutie aangenomen waarin wordt ge zegd dat „deze wederopstanding van het fascisme moet worden toegeschreven aan het feit dat de westelijke landen West- Duitsland hebben herbewapend en zelfs generaal Speidel hoofd van de NAVO- strijdkrachten in Europa hebben ge maakt. In de resolutie wordt de raad van de Britse vakbonden en de Labourpartij gevraagd te eisen dat de Britse regering zijn diplomatieke betrekkingen met West- Duitsland zal verbreken. (UPI) De Daily Mail heeft bondskan selier Adenauer beschuldigd van het leg gen van een censuur „over de waarheid omtrent het verleden van vroegere na zi's." Robin Smyth, de correspondent van het blad in Berlijn, meldt dat geen enkele buitenlandse journalist thans de dos siers van tien miljoen nazi's mag inkijken. „Zij bevatten de waarheid over het nazi verleden van drie vooraanstaande West duitse politici en over duizend in hun functie herstelde rechters en advocaten," aldus Smyth. (AFP) Vier kerkelijke leiders hebben In een brief aan de Times krachtig tegen de antisemitische incidenten geprotes teerd. Het zijn dr. Geoffrey, hoofd van de Anglicaanse kerk, dr. Israel Brodie, opper rabbijn van Engeland, Russel-Shearer, moderator van de federale raad van vrije kerken, en dr. Sheapherd, moderator-ge neraal van de kerk van Schotland. De kou heeft de Parijzenaars wier leven zich meer dan het onze op straat afspeelt, onaangenaam getroffen. Men is er dan ook vlugger bij om vuurpotten buiten te zetten als de temperatuur ondraaglijk wordt. Deze foto werd gemaakt op de markt op de hoek van de Rue de Seine en de Rue Buci, waar de groente vrouwen en de klanten zich bij de „braséro" kunnen warmen. Weinig reacties Op de openingsvergadering waren er dan ook nog weinig reacties op de Amerikaan se suggesties. Alleen de Zweedse en Zwit serse delegatie drongen aan op een spoedi ge oplossing van de tussen de zes en de zeven gerezen moeilijkheden, ook met het oog op de verdere tariefsverlagingen, die reeds per 1 juli door de zes E.E.G.-landen onderling zullen worden toegepast. De conferentie is hedenochtend om elf uur voortgezet Behalve als president van de conferentie zal minister Luns blijven optreden als voorzitter van de Nederland se delegatie, waarvan ook minister Zijl stra deel uitmaakt. (Van onze correspondent in Parijs) De ministersconferentie, die officieel slechts „officieuze gedachtenwisseling" wil heten en waaraan dertien landen deelnemen, heeft in Parys gisteren op Zweeds- Italiaans voorstel het hoofd van de Nederlandse delegatie tot haar voorzitter uit geroepen. Het beraad, dat gistermiddag begon zal vandaag zfjn einde weer bereiken nadat de twee agendapunten de verhouding tussen de zes en de zeven en de hulp aan de onderontwikkelde landen v^n verscheidene kanten zullen zyn belicht. De keuze van minister Luns tot president kan aan drie overwegingen worden toe geschreven. Ten eerste bezet Nederland een soort scharnierpositie tussen de zes en de zeven, waardoor minister Luns door beide partyen politiek aanvaardbaar bleek te zyn. lijkheden tussen de westelijke landen: de zes en de zeven, 3. De steun aan de onder ontwikkelde gebieden. De voorstellen zouden overigens niet een onmiddellijke opheffing van de O.E.E.S. beogen, doch een vervanging daarvan zo dra een ander orgaan voor de economische samenwerking tussen de westelijke lan den zal zijn gecreëerd. Minister Dillon zou voorts hebben voorgesteld, dat deze gelei delijke vervanging van de O.E.E.S. zal worden opgedragen aan een college van wijze mannen, waarvan de zes E.E.G.- landen, de zeven landen van de Kleine Vrijhandelszone en Amerika en Canada ieder een lid zouden benoemen. De directe handelspolitieke moeilijkheden zouden moeten worden aangevat door de landen, die aan de Atlantische economi sche conferentie deelnemen de „dertien- plus" waarbij echter de mogelijkheid is opengelaten voor de inschakeling van de door de Europese Executieve Commissie van de E.E.G. voorgestelde contactcom missie. Voor het vraagstuk van de hulp aan de onderontwikkelde gebieden zou een afzonderlijke werkgroep in het leven wor den geroepen, waarvan de omvang en de status nog niet vaststaan. De rede van minister Dillon, die ook ter kennis zal wor den gebracht van die O.E.E.S.-landen, die niet op de conferentie zijn vertegenwoor digd, is gisteravond door de verschillende delegaties nader bestudeerd. Een aantal eenvoudige geneesmiddelen, alsmede enkele produkten uit de sector baby- en verzorgingsartikelen, zijn in prijs verhoogd, welke verhogingen variëren van vijf tot tien percent. Het gaat hier om produkten van Mijnhardt uit Zeist en Zwitsal te Apeldoorn. Deze verhogingen zijn aangemeld bij het ministerie van Eco nomische Zaken, welk departement een onderzoek instelt of gewijzigde omstandig heden een rechtvaardiging bieden. Zo'n onderzoek wordt onder meer ook gedaan ten aanzien van emaille-artikelen en bak stenen. Een zegsman van de Ver. Pharmaceu- tische Fabrieken (Zwitsal) wees ons erop, dat men in een reeks van jaren de prijzen praktisch niet heeft verhoogd, doch dat wel geleidelijk diverse grondstoffen en verpakkingsmiddelen in prijs omhoog zijn gegaan. LONDEN (Reuter-AFP) Het dorp Ashby-Parva in Leicestershire dat 135 be woners telt, is aan een groot gevaar ont snapt nadat een hoeveelheid kaliumcyani- de, genoeg om een miljoen mensen te do den, in de hoofdstraat verspreid was. Drie vaten met dodelijk gif waren van een vrachtauto gevallen en opengesprongen, waardoor de vloeistof wegstroomde. De dorpelingen namen de vlucht. Brandweer lieden en politiemannen met gasmaskers op maakten de straten schoon. Er was een hele dag nodig om, met behulp van chemi ci, de straten en velden te desinfecteren. De bewoners mogen voorlopig geen pomp water drinken. TOKIO (AFP) De Japanse regering heeft de Sovjet-Unie woensdag verzocht geen raketproeven in de centrale zone van de Grote Oceaan te nemen. Japan behoudt zich het recht voor vergoeding te eisen voor eventuele schade. Wilfrid Baumgartner, gouverneur van de Franse Nationale Bank, wiens naam is genoemd als eventuele opvolger van de minister van Financiën, Antoine Pinay. De Amerikaanse onder-minister van Buitenlandse Zaken Douglas C. Dillon, die in Parijs is om aan westerse economi sche besprekingen deel te nemen, heeft geconfereerd met de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken J. M. A. H. Luns. In Washington is dezer dagen de veron derstelling geuit dat Nederlandse autori teiten de aanwezigheid van Dillon in de Franse hoofdstad misschien zouden be nutten om de kwestie van landingsrech ten voor de K.L.M. in Californië ter spra ke te brengen. Het is niet bekend of deze kwestie aan de orde is gekomen. Advertentie Advertentie Goed Foto- en Smalfilm uitrusting tegen lage prijzen: UITVERKOOP FOTOHANDEL HEUPERS en LOHR ZANDVOORTSELAAN 163 HEEMSTEDE-AERDENHOUT Bijvoorbeeld: Leica Ila synchr. in tas met Summar f/2 f-5 cm (door Leitz gecoat) 290. Summacron f/3.5 f-3.5 cm 155. Elmar f/4 f-9 cm 175. Eumig 8 mm Electric in tas75.— Al deze artikelen verkeren in uit stekende staat en worden ten volle gegarandeerd. Tweehonderd studenten zullen de be- fraaie flat, die aan de Haagweg in woners zijn van de vier door loop- Leiden is opgetrokken. Prins Bem- gangen verbonden vleugels van de I hard zal het gebouw op 28 januari officieel in gebruik stellen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1