Economische achtergrond van China's agressie tegen India J WERELDNIEUWS Groeiende Westduitse twijfel aan westelijke vastberadenheid r Van dag tot dag Teleurstelling Adenauer in maart naar Washington en Tokio? 3 FELISOL écht kleurecht Nauwere samenwerking tussen Adenauer en Brandt HIMALAYA: GRENS TUSSEN OOST EN WEST Door irF. B. Carbasius Weberadviseur namens de F.A.O. bij de regering van India in de periode 1952-1959. (<Pr Op de raatótoel EEN O PLOSSI N G VOOR WINTERHANDEN: UNIVERSELLE tube 2.50 WOENSDAG 13 JANUARI 1960 Een „nota van teleurstelling" die de Zuidafrikaanse regering dezer dagen op het departement van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft aangeboden, vestigt nog eens de aandacht op het onderwerp der rassendiscriminatie, voor zover dat in de Unie van Zuid-Afrika een rol speelt. Die aandacht is sterker, nu allerwege in de wereld uitingen van rassenhaat losbarsten en de noodzaak van scherpe attentie op dit verschijnsel steeds duidelijker maken. Het gaat in Zuid-Afrika niet tegen Jood se burgers, doch tegen kleurlingen dat is eigenlijk een verschil van betrekkelijk weinig belang Een verschil van meer importantie is echter, dat de rassendiscri minatie in Zuid-Afrika ontspruit uit de kring van blanken, niet inboorlingen dus, tegen de oorspronkelijke bewoners van het land, terwijl het antisemitisme overal zijn bron vindt in een (overigens volkomen on redelijke en ongemotiveerde) stellingne ming van een meerderheid „oorspronkelij- ken" tegen hen die men zelfs na een aantal eeuwen nog voor „vreemdelingen" uit maakt. Dit verschil maakt de zaak voor Zuid-Afrika echter zo mogelijk nog erger. Het betreurenswaardige is en dat is door alle bestrijders van de apartheid reeds zo vaak en zo ondubbelzinnig be toogd dat de Zuidafrikaanse kleurlingen een nationalisme wordt opgedrongen dat gebaseerd is op rancune tegen de blanke kolonisten-van-afkomst. De gedachte dat de blanken in Zuid-Afrika eigenlijk niets te maken hebben en enkel op hun machts overwicht steunen, wordt automatisch ge wekt en aangekweekt bij de inboorlingen. De kloof tussen blank en zwart wordt uit gediept en geconsolideerd, wat trouwens in het woord „apartheid" volkomen wordt erkend. Twee kampen worden kunstmatig tegenover elkander gesteld en een ervan onderdrukt het andere. Wie maakt zich il lusies over het resultaat daarvan? De Zuidafrikaanse regering motiveert haar apartheidsbeleid onder meer met het argument, dat de blanke minderheid in dat land zich in gevaar bevindt. Niemand zal dat willen ontkennen doch het is een ge vaar dat steeds sterker wordt aangewak kerd door haar eigen principes en praktij ken. Met het oog op de ontwikkelingen el ders in Afrika moet men deze opzettelijke verscherping der tegenstellingen in de Unie als een extra gevaarlijk element in de internationale verhoudingen beschou wen. Vandaar, dat de vraag of de UNO zich bevoegd moet achten de Zuidafri kaanse politiek tot onderwerp van haar aandacht te maken, in het belang van de wereldvrede bevestigend moet worden be antwoord. Formeel echter kan men met dit antwoord aarzelen. Dat heeft de Neder landse regering in 1959 gedaan, toen zij zich onthield van stemming over de anti- apartheidsresolutie van de UNO. In een communiqué heeft zij later verklaard, dat deze onthouding niet een goedkeuring van de apartheidspolitiek inhield, doch twijfel moest uitdrukken over de vraag, of de UNO bevoegd was. De Zuidafrikaanse nota van teleurstel ling sloeg op het eerste deel van deze uit lating. Wij hadden de Zuidafrikaanse poli tiek dus moeten goedkeuren, als wij prijs bleven stellen op de Zuidafrikaanse vriendschap. Ongetwijfeld zou met veel meer recht en redelijkheid een nota van teleurstelling aan onze regering kunnen worden gericht namens al degenen, die de noodzaak en de rechtvaardiging aanwezig achtten tot een ondubbelzinnige, krachtige en duidelijke veroordeling van de Zuidafrikaanse apart heidspolitiek. Want in Zuidafrika wordt sinds jaar en dag de voedingsbodem be reid voor een gevaar, dat in zijn eventuele losbarsting zeker niet alleen Zuid-Afrika, doch een groot deel van de wereld zou kun nen treffen. Dat het belang van economische voorde len op korte termijn bij dit vooruitzicht in het niet valt, is een nevenoverweging die dan misschien ook nog politieke aarzelin gen kan overwinnen, als men tenminste bij de waarneming van de schrikbarende tekenen van deze tijd niet zonder deze tot een besluit zou komen. Advertentie Textiel stoffen met hetFELISOL-etiket zijn kleurecht 1 Let U dus voortaan op FELISOL. Aan India's grens met Tibet en Nepal staat dit Binayak-schooltje tegen de machtige achtergrond van het berg- massief. Vrouw met kind in Kulu, aan de Indische grens met Tibet. (Van onze correspondent in Bonn) Het tweedaagse bezoek van bondskan selier Adenauer aan West-Berlijn en een verklaring van'de minister van Buiten landse Zaken Von Brentano hebben dui- lijk gemaakt, dat de Westduitse regering in zekere zin twijfelt aan de westelijke vastberadenheid, waar het de westelijke positie in Berlijn betreft. Von Brentano verklaarde voor de C.D.U.-Bondsdagfrac- tie te Bonn, dat er geen reden is aan de trouw van de westelijke partners te twij felen, maar dat zelfs een verschil van mening in kleine nuances tussen de bond genoten, waar het Berlijn aangaat, van groot gevaar kan worden. toen zongen reeds de Veda's van de onwereldse glorie der Himalayas. Als een onmetelijke maatstaf van de grond der dingen staat de Himalaya aan India's noordoostgrens, waaromheen legers en verhuizende volken in de loop der eeuwen de rijke vlakten binnenvielen. Maar hoe groot ook de macht was van de binnentrekkende volken die er toentijdse wereldrijken grondvestten, hoogtepunten van cultuur schie pen en dan vervielen, het eeuwige „Vaderland van de Sneeuw" „hima" is sneeuw; „alava" is vaderland bleef immer zichzelve, hoog en verheven tronend boven de ru moerige wereld; de Himalaya's waren en bleven de wereld der goden. Toen Europa het bronzen tijdperk inging, toen op Kreta Griekse jongelingen aan de Minotaurus werden geofferd, Men was altijd welkom zich bij een groep van pelgrims aan te sluiten; de mannen vriendelijk, de vrouwen gastvrij. De hartelijkheid van deze groepen, vaak vele maanden onderweg, deed de ongeloof lijke moeilijkheden van de lange reis ver geten, want wegen zijn er hier eigenlijk niet; het zijn uitgetrapte muildier- en geitenpaden, ruig van ruw steenslag of spiegelglad van natte modder, onbescha- duwd en zonder andere gemakken dan hier en daar een houten stalletje waar gloeiende zwarte thee te krijgen is. Na korte rust ging het dan verder door tro pisch hete dalen, over ijzige 5000 m hoge passen, terwijl de ijle klanken van tempel bellen of de doffe dreunen van zware trommen de hevige vermoeidheid deden vergeten. Men trekt door eeuwenoude dorpjes, waar de Pahari's „pahar" is berg; dus de bergbewoners hun moei zame bestaan voeren. Op de schrale veldjes verbouwen zij grove graansoorten, abri kozen, aardappels; in de dalen groeit rijst en in het hooggebergte vindt men, onder de sneeuwgrens, machtige wouden van okkernoten en van chilgoza, een den, waar van de geroosterde zaden gegeten wor den. Het leven is hard, de gemiddelde levensduur omstreeks 27 jaar. Inkomens ter waarde van 25 tot 100 per jaar en per persoon zijn normaal, de kosten van levensonderhoud ongeveer gelijk aan die in Nederland. India had het niet nodig geoordeeld, de grens hier militair te versterken, en waar om ook? Er was wat politie, die goedmoe dig toezicht hield op de handelskaravanen der Bhotia's, van oudsher de van India naar Tibet en terug reizende geharde handelaren. Naar Tibet droegen de geiten en schapenkudden tarwe, aardappelen, textiel en vanuit Tibet brachten zij wol, zout, borax en huiden mee naar India. In vroeger eeuwen brachten pelgrims boven dien ijs mee terug, waardevol luxe-goed voor de vorstenhoven in de gloeiende vlakten tussen Ganges, Jumna en Gumti. De traditionele grenshandel is groten deels tot stilstand eekomen. sinds de Chi nezen in 1951 Tibet bezetten en vooral, nadat de 1500 km lange weg van Gartok naar Lhasa, aangelegd onder leiding van Sovjet-experts, in 1953 gereed kwam. Daarop is. in Tibet, de aanleg gevolgd van wegen die naar de Himalaya leiden en er kwamen vliegveldjes. In 1954 en 1956 „verdwaalden" toen de eerste Chinese militaire patrouilles in de Indische Hima laya's; en het aantal pelgrims dat vanuit India in 1959 de heilige berg Kailash kon bezoeken, was welgeteld 238. In 1959 is de Chinese golf tegen de Himalaya-„dijk" opgelopen; communis tisch China eist grote gebieden van India op en heeft met militair geweld enkele Zo is de Himalaya boven-menselijk symbool gebleven van Indische levenskunst; jaar in, jaar uit, trokken tien duizenden pelgrims, Hindoes en Boeddhisten, door Tarai en Bhabar, de heuvelachtige landstroken die parallel aan het grote gebergte lopen, langs de eeuwenoude pelgrims wegen naar de aan ingewijden bekende grotten, waar boeddhistische heiligen hun meditatie volbrachten, of naar de heiligdommen van Mansarovar en Kailash, van Gangotri en Jamnotri naar Kedarnath en Badrinath, alwaar zij de vervulling van hun aardse reis verwachtten te beleven. dert een geleidelijke omschakeling van landbouw naar tuinbouw plaats vond, doch hier „verdwaalden" danook de eerder ge noemde Chinese patrouilles in 1954 en 1956. Kumaon is rijk aan mineralen: ijzer, goud, zilver, koper worden op primitieve wijze gewonnen .terwijl er aanduidingen zijn van radio-actieve gesteenten op de grens van Nepal, Tibet en India. Deze grenzen zijn duidelijk en ondubbelzinnig gemarkeerd, overal waar paswegen naar Tibet voeren. Het aan Kumaon grenzende gebied van Himachal Pradesh en Punjab is de grote watervang, waar de Ganges, de Jumna, en de Sutlej ontspringen of aan belangrijk heid winnen. Het zijn moeilijk toeganke lijke land- en tuinbouwgebieden, waar bovendien de aanwezigheid van oliehou dende lagen is aangetoond, evenals in het aangrenzende Kashmir, waar de Chinezen reeds een weg hebben aangelegd over In- djsch grondgebied (Aksai Chin) en mili taire acties hebben gevoerd. Ten noorden hiervan liggen Sinkiang, waar Chinezen en Sovjets uranium winnen en de zuide lijke Sovjet-republieken, doch ook het onder sterke druk staande Afghanistan. Zo tekent zich dan de economisch-strate- gische betekenis van de jongste Chinese agressie af tegen de achtergrond van genocide in Tibet en tegen de achtergrond van gewapend conflict tussen de grootste Aziatische republieken, India en China. Nehroe heeft er onlangs in het Indische Lagerhuis op gewezen, dat India niet zal willen noch kunnen wijken, doch dat mili- strategische posten bezet, zoals Longju in het oosten, ontwijfelbaar op Indisch grondgebied. Op de grote kaarten komt Longju niet voor, maar 250 km hemels breed naar het zuidoosten ligt Digboi, waar India's enige olieproducerende bron nen liggen. De produktie van de Digboi-bronnen is nog slechts 500.000 ton olie per jaar, ter wijl India jaarlijks 6 miljoen ton olie ge bruikt en bovendien 500 miljoen ton koe mest als „huisbrand" opstookt, zeer ten nadele van de landbouwproductie. Veel belovende proefboringen nabij Sibsagar, ingezet onder leiding van Roemeense des kundigen, zijn stop gezet, want ook Sibsa gar ligt slechts 250 km hemelsbreed van Longju in de vlakte van de Brahmaputra. Nabij Digboi liggen de rijke steenkolen velden van Margherita; zij leveren de energie voor Assam en Bengalen. Doch niet alleen rondom Digboi, doch ook in de aangrenzende gebieden van Manipur en Tripura zijn potentiële olie velden gevonden; en zo krijgt de Chinese greep op de Indische grens van Assam een geheel andere betekenis dan die van een geografische „afronding": zij is een werkelijke bedreiging van India's indus triële ontwikkeling. Rondom de wijde vlakte van de Brah maputra liggen in de heuvels de rijke thee-ondernemingen van Assam; de As- sam-thee is India's belangrijkste export- produkt 1,1 miljard in 1956), zodat ook in dit opzicht de Chinese agressie fatale gevolgen voor de Indische economie zou kunnen meebrengen. De westelijk van Longju gelegen vor stendommen van Bhutan en Sikkim zijn protectoraten van India; ook zij zijn rijk aan nog nauwelijks aangeraakte minerale grondstoffen. De verklaring van Chinese ambtenaren dat China deze staatjes bin nenkort zal bezetten, accentueert de ernst van de dreiging. Trekt men weer verder westwaarts, dan ligt daar het koninklijk Nepal als een sluitsteen in het massief van de Hima laya's. De banden tussen Nepal en India zijn van oudsher zeer vriendschappelijk en India verleent aan Nepal alle mogelijke bijstand om het land tot ontwikkeling te brengen, terwijl de Verenigde Naties on langs een uitgebreid onderzoek naar de natuurlijke rijkdommen van Nepal hebben afgesloten en onder andere vrijwel onuit puttelijke gipslagen hebben gevonden. Deze gips zou wellicht de sleutel tot de weder-vruchtbaarmaking van de verzit tende Gangesvlakte kunnen worden; ook Nepal wordt door de Chinezen bedreigd met bezetting. Noordwestelijk van Nepal ligt het mach tige berggebied, dat Kumaon genoemd wordt. Hierdoorheen voert de oude pel grimsweg naar Kailash en hier is het eco nomisch klimaat belangrijk verbeterd se- India's jeugd op 3000 meter hoogte in de Himalaya. Hij is een van de jonge „dijkwachters" op de grens van twee werelden. taire tegenacties India heeft de laatste jaren ongeveer éénderde van zijn in komsten aan modernisering van het leger ten koste gelegd een oorlog in Azië en mogelijk een wereldoorlog zouden kunnen inluiden; zolang de kans bestaat om op vreedzame wijze tot oplossing van deze geschillen te geraken, zal deze kans worden benut. Ondertussen blijven de steenmuren, de ,mani-walls", hoog boven de huidige con flicten uit, op de ijle pashoogten van de Himalaya's getuigen van de religie der Tibetanen. Zij staan er als geluidloze, stenen gebeden en iedere keer, als een Tibetaan een met eindeloos geduld en de vote toewijding in steen gegraveerd ,.Om mani padme Hum" aan het collectieve ge bed toevoegt en. de „mani-wall" rechts passerend, verder trekt met zijn yaks en zijn honden, iedere keer wordt in waar heid een steen aangedragen ter versterking van de serene hoogheid der heilige Hima- lava's, grens én verbinding tussen Oost en West. Von Brentano legde er overigens alle na druk op, dat Bonn regelmatig in contact staat met Washington, Londen en Parijs. Medio april zullen de ministers van Bui tenlandse Zaken der vier landen te Wash ington bijeenkomen om overleg te plegen over de topconferentie met Kroesjtsjev. Volgens de Westduitse minister moet men rekenen op een voortzetting van de huidige zogenaamde bezoeken-diplomatie. Von Brentano verwacht niet, dat van Russische zijde ook maar een enigszins tegemoetko mende houding terzake van Berlijn zal worden retoond. Hij meent, dat de positie van het Westen tot het midden van 1961 niet gunstig genoemd zal kunnen worden. De presidentsverkiezingen in de Verenig de Staten (november) maken het Washing ton bijna onmogelijk tot de zomer van 1961 over te gaan tot belangrijke politieke stappen in het buitenland. In de periode tot midden 1961 zou de Sovjet-Unie vol gens de Westduitse minister weieens kun nen komen met een nieuw ultimatum in zake Berlijn Wat zei Gromyko? In West-Berlijn had Adenauer gister middag een langdurig onderhoud met de socialistische burgemeester Willy Brandt. Men meent dat zij besloten hebben el- kaars standpunten nog meer dan tot dus ver te coördineren en wel met het doel om de positie van West-Berlijn op de komen de topconferentie zo stevig mogelijk te doen zijn. Bij Adenauer zit hier vooral de wens voor het lot van Berlijn te koppelen aan de westelijke partners van Bonn. Brandt is er voornamelijk op uit de band tussen West-Berlijn en Bonn te verstevi gen. Beiden staan erop, dat aan de wes telijke rechten in Berlijn niets wordt ver anderd. Adenauer gaat hierbij nog een stapje verder dan Brandt. Te Berlijn hamerde hij er de afgelopen dagen steeds weer op, dat de westelijke voorstellen inzake Berlijn zoals die in de zomer van 1959 op de Ge- neefse ministerconferentie zijn gedaan, geen geldigheid meer hebben, niet meer bestaan omdat zij toen door de Russen zouden zijn afgewezen. „Niets is foutie- ver", zei hij, „dan daar weer te beginnen waar men is geëeindigd. Toen is men tot aan de grens van het aanvaardbare ge gaan". Deze westelijke voorstellen van 28 juli 1959 voorzagen onder meer in kleine consessies inzake het verkeer, de inlichtin gendiensten te Berlijn en dergelijke. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Herter heeft onlangs even wel gezegd, dat dit aanbod nog niet van de baan is. Het opmerkelijke van dit aan bod is, dat het gedaan is met toestem ming vande Westduitse regering, die er thans niets meer van wil weten. De Russische minister van Buitenlandse Za ken Gromyko, zo is van Amerikaanse zij de gezegd, heeft het aanbod niet nadruk kelijk van de hand gewezen, zoals Ade nauer thans beweert. Hierom wordt van Amerikaanse en Britse zijde met dit aan bod geschermd: men hoopt in zekere krin gen in Washington en Londen via dit voor stel te komen tot een soort interimoplos sing van 't Berlijnse probleem, een metho de die Adenauer, en ook Brandt, princi pieel onjuist acht en waarover zij zich thans ongerust tonen. Aziatisch toerisme Advertentie Ik weet niet of u daar wel eens over hebt nagedacht, maar wat zal er gebeu ren als de Russen, de Pakistaners, de In- diajers en de Chinezen, plus alle andere Aziaten en de Afrikanen aan toerisme gaan doenDie tijd komt onherroepelijk. Waarom wij, Westerlingen, wel en zij niet? Er komen dan een stuk of duizend mil joen potentiële toeristen bij. Die zullen niet allemaal Volendam wil len zien en velen zullen er de middelen niet voor bezitten. Zullen wij voorzichtig zeggen: vijf procent? Nu, dan zijn er dan altijd nog zo'n vijftig miljoen, die het Frans Hals Museum en het Vredespaleis binnen willen. En die dan vervolgens een drankje willen drinken op onze terrassen. Over, laat ik zeggen, vijftig jaar zal dat toch zeker wel zo ver zijn. Wij zitten dan met 'n man of 20.000.000 van ons zelf op ons pleksken grond en voor ons zelf zal er dan nauwelijks meer een plaatsje zijn, laat staan voor alle Amerikaanse en Euro pese toeristen plus dan nog die vijftig miljoen van zo even. Vijftig jaar is maar zó om. Voor je 't weet is de heer De Quay 110 jaar, en tegen die tijd wordt het óf een reuze-gedrang of het is overal zó vol dat niemand zich meer verroeren kan. Onze grootouders hebben er geen idee van gehad hoe druk het in 1960 zou zijn dat iedereen naar Italië en Spanje zou rei zen en dat er dan zoveel vreemdelingen bij ons zouden komen voor de windmills, de Nachtwacht, de Bohnenkaffee, de as bakjes en de Stier van Potter. Als iemand hun voorspeld zou hebben, dat het in 1960 zo zou zijn als wij met onze eigen ogen kunnen zien dat het is, dan zou den zij met hun wijsvinger tegen hun voorhoofd hebben getikt. Als ik u zeg dat in 2010 de Chinezen met trossen aan onze bussen zullen hangen en dat dan op onze stranden meer Russisch dan Nederlands gesproken zal worden, dan reageert u misschien net zo als opa en dan hebt u het even mis als hij het heeft gehad. Ik vind het maar een angstig vooruit zicht. U zult van mij het eerste onaardige woord over Chinezen nog moeten horen. Het enige wat ik hun kwalijk neem ts bami. Maar ik vind het niet prettig dat ze mij van mijn stoel in de zon zullen gaan dringen. Het enige middel om dit te voor komen zal zijn dat, als zij naar Nederland komen, wij naar China gaan. Zo'n soort wisselregeling zal trouwens wel van hogerhand worden ingevoerd. Daar zullen wel internationale regels voor worden vastgesteld. Voor elke hon- der Thailanders naar Nederland honderd Nederlanders naar Thailand enzovoort enzovoort. Dat zal wel verplicht worden gesteld. Dat wordt een enorm geren en geros dat kan ik u voorspellen. Maar hoe die mensen allemaal ver voerd moeten worden en hoe wij het met de asbakjes, de kroketten en de Bohnen kaffee moeten klaarspelen, daar heb ik geen idee van. Vijftig miljoen Chinezen in Zandvoort is geen kleinigheid. Ik vrees dat sommigen zullen moeten staan. Wij moeten desnoods heel Zandvoort af breken om voor hen plaats te scheppen. Ten slotte heeft de gast, die helemaal uit Peking is gekomen om u en mij te zien, recht op een kop thee. Tea will cheer you up, old man. Dan zal i k wel zo lang in Peking gaan zitten. Wij moeten iets voor elkaar over heb ben, als wij willen dat alle mensen broe ders worden. Elias hamol BONN (Reuter) In Washington ver wacht men dat bondskanselier Adenauer van West-Duitsland van 14 tot 16 maart een bezoek aan de Amerikaanse hoofd stad zal brengen. Uit diplomatieke bron verneemt het persbureau D.P.A. voorts dat Adenauer op 17 maart een eredoctoraat van de universiteit van Los Angeles zal ontvangen. Mogelijk zou hij daarna door reizen naar Tokio. Op de schots. Wegens daling van de tem peratuur tot meer dan 40 graden on der nul moest dinsdag de evacuatie van 15 man van een afbrokkelende ijs schots in de Poolzee worden uitge steld. Vijf man zijn gisteren naar Alas ka gevlogen. Er zijn nu nog drie bur- ger-geleerden en twaalf man militair personeel op de ijsschots. Zij ook altijd. De Amerikaanse Democra tische afgevaardigde Cornelius E. Gal lagher heeft dinsdag verklaard, dat de jongste antisemitische uitbarstin gen heel wel door de communisten zouden kunnen zijn geïnspireerd om nieuwe verdeeldheid te zaaien. Hij deed de suggestie, dat de UNO een onder zoek naar de incidenten zou instel len. Christelijkheid. De Ghanese regering heeft op paus Joannes XXIII het be roep gedaan bij de Franse regering te bemiddelen opdat de proef met een atoombom in de Franse Sahara wordt afgelast. Als de proeven worden uitge voerd zullen zij niet alleen de betrek kingen tussen de volken van Afrika en Frankrijk nog meer verslechteren „maar ook onze gehele opvatting van christelijkheid vernietigen", aldus Gha na. Toeristen import. De Russische plannen voor de jaren 1960-'65 voorzien in een belangrijke toeneming van het buiten landse toerisme in de Sovjet-Unie. In het maandblad van het Russische mi nisterie van Buitenlandse Handel wordt gezegd, dat de autoriteiten om buiten landse toeristen te trekken een aantal maatregelen overwegen, zoals de bouw van talloze nieuwe hotels, motels en kampeerplaatsen. Meer dan vijftig steden zijn reeds in staat meer dan 42.000 personen te ontvangen. Niet storend. In een ziekenhuis te Edin burgh wordt een nieuw elektronisch apparaat in gebruik genomen, dat de thermometer vervangt wanneer het sto ren van patiënten ongewenst is. Er is een draad aan de patiënt bevestigd en de verpleegsters kunnen aan hun werk tafel door het drukken op een knop de temperatuur van de patiënt aflezen. Melden beter. „Nieuw-China" meldt dat drie in Hongkong opgeleide spionnen, die op zich hadden genomen in de Chi nese volksrepubliek sabotagedaden te plegen ter dood zijn veroordeeld. Drie andere spionnen, die zich bij commu- nistisch-Chinese autoriteiten hadden gemeld, werden niet veroordeeld. Omgekocht. In Warschau is maandag een proces begonnen tegen 21 hoge Poolse functionarissen, onder wie verscheide ne directeuren van levensmiddelenbe- drijven, die ervan worden beschuldigd steekpenningen te hebben aangenomen. Het proces zal ongeveer een maand du ren. Papegaaienziekte. In Hamburg zijn vier personen aan de papegaaienziekte over leden. Dertig besmette personen moes ten naar het ziekenhuis worden ge bracht. Artsen schrijven de infectie toe aan de grote verkoop op Kerstmis van papegaaien, die niet afdoende gecontro leerd waren. Men heeft 1.500 papegaaien die men een gevaar achtte voor de volks gezondheid, gedood. Rechtstreeks. Amerikaanse geleerden zijn erin geslaagd warmte rechtstreeks om te zetten in wisselstroom. Het experi ment zou kunnen leiden tot het gebruik van apparatuur, die dit proces recht streeks verricht, waardoor stoomketels en turbines niet meer nodig zullen zijn. Om de as. Het Franse blad „Le Monde" meldt, dat er in Parijs een vereniging is opgericht „voor de terugkeer van de as van het keizerlijke gezin" (Napo leon III, keizerin Eugenie er> hun zoon prins Eugene Napoleon). De stoffelij ke overschotten zijn begraven in Chisle- hurst bij Londen. Geen staatsplaten. Een groep „stiljagi", Russische nozems, is door de Russi sche autoriteiten gearresteerd omdat zij duizenden rock 'n roll- en boogie woo- gieplaten voor dik geld had verkocht De platen waren opgenomen op oude röntgenclichés. De 20-jarige Moskoviet Dmitri Pavlov, die de „verkooporgani satie" had opgericht, kreeg 2 jaar ge vangenisstraf. verscheidene „agenten" die werkten tot in Novosibirsk en As trakan toe, kregen mildere straffen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3