Terugblik op '59 noopt tot grote bedachtzaamheid in toekomst Belangrijke uitbreiding van maatschappelijk buurtwerk Het Oosten-Kijk Uit na veel spanning verdaagd RESTANTEN Nieuwjaarsrede van burgemeester Cremers Wijkcomité's zijn van belang voor ontwikkeling van burgerzin Scholenbouw wordt steeds moeilijker Agenda voor Haarlem en de IJmond Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, nog zeker drie maal verkouden zult worden, dan bent U degene die geregeld Aflukin-C moet nemen. SPECIAALZAAK JAC. van MARIS ZORG OM DE MENS Overheidssubsidie verminderd bij aanvang activiteit in Parkwijk Shlwy VoJlomo^ WOENSDAG 13 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Velsen-IJ muiden Beverwijk Raamventilator gestolen A F L U KIN - C ter voorkoming van verkoudheid en griep. Pools jazzkwartet speelt 17 januari in Haarlem Jubileum van 't Nut Optreden in Haarlem van Cilly Wang Vragen over gebreken aan gemeentewoningen J. Poen veertig jaar bij het P.E.N. Oprichter Oosterkwartier overleden Postduivenvereniging houdt tentoonstelling Doorstroming IJsclub Christiania hield feestavond Burgerlijke Stand van Haarlem Buurtcentrum Minder subsidie Faillissementen tv i f-ty-Wv-»-»-»*"*• i-rimplrlrip Hp hureemeester met. trots AAN HET BEGIN van de vanmiddag gehouden vergadering van de Haar lemse gemeenteraad heeft burgemeester mr. P. F. M. Cremers zijn traditio nele nieuwjaarstoespraak gehouden, waarin hij een met cijfers gestaafd overzicht heeft gegeven van het wel en wee van de gemeente Haarlem in het afgelopen jaar. Spreken over de zorgelijke toestand van de gemeentelijke financiën achtte mr. Cremers welhaast een gemeenplaats geworden. „Idealisme en volharding, gepaard aan wijs inzicht, zullen dit jaar meer dan ooit noodzakelijk zijn", aldus de burgemeester, die er aan toevoegde, dat de stand van zaken in de gemeente tot grote behoedzaamheid noopt. Van grote betekenis bij de bestuurlijke arbeid noemde mr. Cremers het bestaan van de verschillende wijkcomités in de stad, die een belangrijke rol spelen bij de ontwikkeling van de burgerzin bij de be volking. Spreker betreurde het aftreden van het wijkcomité Spaarndam, te meer waar 'met de wijkcomités Oud-Schoten en Haarlem-Oost een prettig contact bestaat. De bevolking van Haarlem is in het afgelopen jaar iets toegenomen: van 168.863 inwoners op 1 januari 1959 tot 169.208 op oudejaarsavond. Er was een geboorteoverschot van 1561 en een vertrekoverschot van 1216 personen. De woningnood noemde de burge meester nog steeds een pijnlijke zaak. Al te zeer is men afhankelijk van door hoge re instanties geboden mogelijkheden. „Ik wil slechts de hoop uitspreken", zei mr. Cremers, „dat de minister bij de verdeling van het bouwvolume in het komende jaar meer aandacht zal geven aan de in de gro te steden zo ontstellend grote woning nood". In 1959 zijn gereedgekomen: 776 woningen (waarvan 524 woningwetwonin gen). In aanbouw zijn thans 1050 woningen (waarvan 62 in opdracht van de gemeente, 297 woningwetwoningen en 691 premiewo ningen). Onrustbarend noemde de burgemeester Concertgebouw: Donderdag 20.15 uur: Huldigingsconcert N.Ph.O. voor Jos. de Klerk. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Geef mij maar een miljoen", alle leeftijden. Donderdag 19 en 21.15 uur: „Schinderhannes", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14. 19 en 21.15 uur: „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Room at the top". 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Vrou wen verdwijnen", 18 jaar. Donderdag 14 en 20 uur: „The king and I". Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: ..Interrupted Melody', alle leeftijden. Donderdag 20.15 uur: „Van het westelijk front geen nieuws", 14 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14. 19 en 21.15 uur: „Babette op het oorlogspad", 14 jaar. Roxy Theater: Vandaag en donderdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „In de riolen van een wereldstad", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur: ..Orfeu Negro", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De glorie van het moederschap 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 17 uur (bovendien donderdag van 19 tot 21.30 uur) en zondag van 13 tot 16 uur: ..Expositie Kerkbouw nu". „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Exoositie van tekeningen van Anje Ziilstra Museum „Het Huis Van Looy" (Kam- perlaan): tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur. zondag 14 tot 17 uur: KerstexDOsitie van werken van leden van de Hollandse Aquarellisten- kring. DIVERSEN Bakenesserkerk: Vandaag 20 uur: Her denkingsdienst Ver. tot stichting en in standhouding van scholen met de bijbel Spreker prof. dr. G. P van Itterzon. SchaeeheMraat 26: Contactsam»nkoms4 Leger des Heils. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 8 januari) WOENSDAG 13 JANUARI Rcx, 20 uur: „In de schaduw van de guillotine". Thalia. 20 uur: „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Hervormd Jeugdgebouw, 14 en 16 uur Poonenspel Frank Kooman. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum. 1416.30 uur. DONDERDAG 14 JANUARI Rex, 20 uur: „In de schaduw van de guillotine". Thalia, 20 uur „Hoe vertel ik het mijn dochter?" Raadhuis, 9.30—12 uur: Spreekuur wet houder van openbare werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur alcoholics anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, als woensdag WOENSDAG 13 JANUARI Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Met de kapitein aan tafel". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Du bist Musik". Kennemer Theater, 9.3011.30 en 13.30 —18 30 uur: 6e ronde Hoogovenschaak- toernooi: 20.30 uur: afgebroken oartijen. „De Opgang". 20 uur: Concert Hervorm de kerkvereniging. DONDERDAG 14 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: Film avond Commissie Cultureel Beverwijk. Kennemer Theater, 9.3011.30 en 13.30 —18.30 uur: Hoogovenschaaktoernooi; 20.30 uur "Bonte avond en bal. de groeiende achterstand bij de perso neelsbezetting van de politie. De huis vesting van de politieschool is aanmerke lijk verbeterd. Intussen is een intercom munale commissie werkzaam om te ko men tot een politieschool met internaat voor heel Noordholland met inbegrip van Amsterdam. In het afgelopen jaar heeft de Haarlem se politie ongeveer 20.000 processen-ver baal opgemaakt, waarvan het grootste deel verkeersovertredingen betrof. Hoewel 1959 een stijging te zien geeft van verkeersongevallen, was het aantal ver keersongevallen van ernstige aard iets ge ringer dan in 1958. Verkeersongevallen met dodelijke afloop kwamen in 1958 vijf tien keer voor, in 1959 twaalf keer. Ten op zichte van 1957 daalde het aantal ernstige vciKeersongevallen met 13,1 percent, lui da raad zei de burgemeester „Blijft u ha- zinnen op maatregelen, die tot verbetering kunnen leiden en weet dat ik steeds bereid ben uw voorstellen en vragen te bespre ken. Wacht daarmee niet tot de behande ling van de begroting". De burgemeester sprak voorts als zijn verwachting uit, dat de wijziging van het Wegenverkeersreglement In 1960 het ge bruik van parkeermeters en -schuiven zal mogelijk maken, waardoor de lang- parkeerders op bepaalde plaatsen in de binnenstad geweerd kunnen worden. Brandweer In het afgelopen jaar werd 505 keer de hulp van de brandweer ingeroepen, waar van 220 keer voor brand. De vrijwillige brandweer werd 56 maal gealarmeerd. In 1959 ontstonden drie belangrijke branden met een directe brandschade van meer dan 20.000. In vergelijking met de brand schade van ƒ300.590 in 1958 betekent het bedrag van brandschade van ƒ214.400 in 1959 een reële vermindering. Ten aanzien van de dienst Bescherming Bevolking merkte de burgemeester op. dat hef in het vooriiemen Hgf om 'in' 1'960 en 1961 telkens ongeveer de helft van het totaal benodigde contingent noodwach- ters in te lijven en op te leiden. Er is voorts een reorganisatie nodig gebleken van de zelfbeschermingsploegen, waar door het aantaj van 3000 vrijwilligers zal kunnen worden teruggebracht tot op de helft. De burgemeester wijdde een woord van dank en waardering aan de vrijwilli gers, die reeds enkele jaren van burgerzin hebben blijk gegeven. Ten aanzien van maatschappelijke zorg merkte de burgemeester op, dat een aan passing van de wijze van hulpverlening aan nieuwere zienswijzen, de voortdurende aandacht heeft. Het aantal werkloze werk zoekenden bedroeg op 1 november 1959 511 tegen 840 in 1958. Mr. Cremers ver wachtte dat indien zich geen bijzondere omstandigheden zullen voordoen, de da llende lijn zich zal voortzetten. Er waren voorts op 1 november 70 werk lozen in zorg bij de gemeentelijke dienst van Sociale Zaken. In G.S.W.-verband zijn 450 personen tewerkgesteld. Voor 1960 ver wacht de burgemeester een mogelijke uit breiding van het aantal tewerkgestelden in G.S.W.-verband. Openbare Werken Met betrekking tot Openbare Werken zei de burgemeester dat spoedig een begin ge maakt zal worden met de ophoging van het derde gedeelte van Schalkwijk. Voorts zal in 1960 het winkel- en wooncentrum in Delftwijk gereedkomen. Met betrekking tot culturele zaken ver meldde de burgemeester met trots het steeds stijgend aantal bezoekers van het Frans Halsmuseum en de verheugende activiteiten van de Werkplaats tot herstel van antiek textiel. Mr. Cremers hoopte dat na de zeer geslaagde restauratie van een tapijt voor het Victoria and Albertmu- seum in Londen meer buitenlandse op drachten zullen worden verkregen. Zodra B. en W. concreet weten welk ter rein voor de eventuele vestiging van de derde Technische Hogeschool geschikt en groot genoeg is, heeft Haarlem voldoende argumenten om met succes de vestiging van deze hoger onderwijsinstelling bij de minister te bepleiten. De ontwikkeling van het industriegebied is gunstig te noemen. Naar de toestand van de tot de gemeen te behorende monumenten in Haarlem wordt een onderzoek ingesteld. Aan de hand van de verzamelde gegevens zal een restauratieschema worden opgesteld, dat zich waarschijnlijk over tenminste tien jaar zal uitstrekken. De scheepvaart in Haarlem heeft zich hersteld. In de industriehaven bevonden zich in het afgelopen jaar het dubbele aan tal vaartuigen van 1958, terwijl het aantal kustvaarders met bestemming Haarlem verdrievoudigde. Het uitbaggeren van het Spaarne zal over enige maanden gereedkomen. Onderwijs Sprekend over het onderwijs memoreer de de burgemeester het succes van de Lie ven de Keyschool voor individueel nijver heidsonderwijs en het grote aantal aan meldingen voor de Mr. A. Bruch-uloschool met vereenvoudigd leerplan. Op 1 februa ri zal de b.l.o.-school voor slechthorenden worden geopend. Er worden thans bouwplannen gemaakt voor de school voor gebrekkige kinderen, nadat hiervoor met niet geringe moeite een geschikt terrein is gevonden. De scholenbouw wordt steeds moeilij ker. Tengevolge van het door de regering gevolgde rijksgoedkeuringenbeleid is het vrijwel onmogelijk op tijd een rijksgoed keuring voor de bouw van scholen te ver krijgen. De lichamelijke opvoeding dreigt door gebrek aan voldoende gymnastieklokalen steeds meer achterop te komen. De tot standgekomen zalen betekenen slechts een geringe verlichting. De plannen voor een nieuw Lorentzlyceum zijn nog niet door de minister in behandeling genomen. Voorts liggen nog ter tafel plannen betreffende de uitbreiding van de openluchtschool met drie lokalen en een gymnastiekzaal. In de loop van het jaar zal een voorstel worden ingediend voor de bouw van een gebouw voor de school voor kinderen met leer- en opvoedingsmoeilijkheden. In het vorige jaar werden twee scholen bestemd tot zogenaamde contactscholen van het Pedagogisch Centrum der N.O.V. te Amsterdam met de bedoeling om ge stalte te geven aan de praktische onder wijsvernieuwing. In vier scholen werd op grond van de sociale geaardheid van de schoolbevolking een leerplan samenge steld door de pedagogisch-didactische me dewerker, die door regelmatig contact wil komen tot vruchtdragend onderwijs en schoolopvoeding. Een opvangklasse werd in drie scholen ingesteld met medewer king van de minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen en van het ge meentebestuur om de didactisch-pedago- gische achterstand van de betrokken leer lingen in een aangepast tempo in te ha len. Dit experiment heeft in den lande grote belangstelling onder meer van de leden van de onderwijsraad. De vraag naar boeken bij de stadsbi bliotheek nam iets toe. In 1959 werden 440.000 boeken uitgeleend. Het sterk toe genomen toerisme veroorzaakte een gro te drukte en doet vragen naar een goed ingerichte en georganiseerde camping aan de periferie van de stad. Aan het slot van zijn toespraak zei mr. Cremers het te betwijfelen of het nieuwe jaar zoveel roos kleuriger zal zijn dan 1959. De burgemees ter besloot met het uitspreken van zijn dank aan de ambtenaren en aan de pers en met het aanbieden van de beste wen sen voor het nieuwe jaar. Bij een café aan de kop van de Zeeweg in Bloemendaal is in de afgelopen nacht een raamventilator ontvreemd. De ven tilator is uit het glas gerukt en meegeno men. Van de dader(s) ontbreekt tot nu elk spoor. Advertentie Een modern jazzkwartet, bestaande uit vier Poolse studenten van de Technische Hogeschool uit Gliwice, is in ons land ge arriveerd. Het zal onder auspiciën van het Nederlands Bureau voor Buitenland se Studentenbetrekkingen tussen 17 en 29 januari achtereenvolgens optreden in Haarlem (Concertgebouw, 17 januari), Gouda, Alkmaar, Groningen, Maastricht, Enschede, Breda, Den Bosch, Eindhoven, Deventer en Arnhem. Het kwartet dat uit piano, alt-sax, bas en drums bestaat, is twee jaar oud. Het heeft in Polen tweemaal een hoge onder scheiding op jazz-concoursen ontvangen. Het speelt in hoofdzaak Amerikaanse en Engelse nummers. De dansparodiste Cilly Wang is weer in Haarlem opgetreden en heeft vooral bij hen die haar voor het eerst zagen veel succes geboekt. Zij verzorgde dinsdag avond in de Stadsschouwburg het pro gramma, dat de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de leden van een aantal de partementen uit Noordholland ter gele genheid van he t honderdvijfenzeventig- jarig bestaan aanbood. Een gedeelte van het programma was gewijd aan de jubilerende maatschappij en haar werk. Later trad zij in gezelschap van haar begeleider Wim de Vries op in nummers waaruit duidelijk bleek wat er in de loop van 175 jaar op het gebied van de bouw van scholen, het stichten van bibliotheken en spaarbanken en van kin derbescherming door de Maatschappij tot stand is gebracht. Cilly Wang had een programma samen gesteld, dat over het geheel genomen niet nieuw voor Haarlem was. Het weerzien van haar nummers was echter een genoe gen, zoals de persiflage van de strijd tus sen Oost en West en de verscheidene ko mische nummers, zoals het optreden van twee clowns, de kantoorbediende, de ama teur-tuinier en het dienstmeisje. Veel suc ces oogstte Cilly Wang weer met haar uit beelding van een bloeiende plant. Na afloop heeft de voorzitter van het departement Haarlem van de jubilerende maatschappij, de heer M. C. de Jong, de kunstenares dank gebracht en bloemen aangeboden. Wim de Vries deelde in de hulde. Voor de voorstelling begon heette de heer De Jong in het bijzonder welkom de Com missaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, de burge meester van Haarlem, mr. O. P. F. M. Cre mers en de secretaris der Maatschappij, dr. P. H. Schroder. Vervolgens hield de al gemeen voorzitter der maatschappij, prof. mr. H. R. Hoetink, een toespraak, waarin hij de geschiedenis van het Nut releveerde. Advertentie Welf Barrevoetestr. 19 - Tel. 15051 Het ziet er naar uit de de Haarlemse schaakclub Het Oosten in de competitie van de NHSB dit seizoen tegen Kijk Uit (IJmuiden) nog ongeslagen zal blijven. In gebouw „Cultura" in Haarlem werd een spannende wedstrijd bij de stand 2V22V2 verdaagd. De IJmuidenaren hebben een kleine kans op de overwinning, hoewel een gelijkspel het waarschijnlijkste resultaat lijkt. Opnieuw werden de reserves van VHS verslagen. De 3H6y2 nederlaag tegen het Alkmaarse VVV drukte Van der Tak c.s. nog vaster op de laatste plaats. Santpoort en Zaandam 2 hebben in hun onderling gevecht getracht uit de buurt te komen van de laatste plaats. Tot nu toe is het geen van beide clubs gelukt. De kansen op de eindzege'staan voor de Zaandam mers iets gunstiger. In de eerste klasse A verraste Edam de MSC-schakers. Oppositie bleef door de nederlaag tegen Schaakmat in de gevaar lijke zone. Met Het Oude Slot wil het in de derde klasse nog steeds niet vlotten. Nu weer werden de Heemsteedse schakers met ruim verschil verslagen door Hoofddorp. Een spannend gevecht tussen Bloemendaal 2 en Halfweg 2 bracht de volgelingen van Lan- kamp de kleinst mogelijke zege. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: Overgangsklasse: VHS II—VW: A. C. v d. TakF. Hildama remise, R. Mol E G. Kayser remise, W. MazeeJ. Bos re mise, mr. G. Snoeck HenkemansD. Appel 01, F. W. MeulenbeldJ. Schnnns 10, W. KrijnenR. Pijning 01, I. Marinus H. J. Mostert remise, K. NederkoornJ. de Waal 01, J. NijmanA. Haksteen 01, R. van DijkR. Zaal remise. Totaal 3*—6V2. Het Oosten—Kijk Uit: C. Hovingh—F. J. Walda afgebr., A. HerfstJ. Blok remise, R. Faase—ir. W. Mees 1—0, J. Wolff—K. Steijn 01, C. KosterTj. de Jong remise, S HerfstA. Kistemaker remise. C. Hoog landJ. L. Wijdoogen, J. J. van Kampen C J. Gordijn, H. C. HonsbeekT. Hölscher en L. KensenT. Langedijk alle afgebro ken. SantpoortZaandam II: G. KrooneJ. Leeuwerik 10, C. PelsD. van Hoorn afg., J. WoltersH. C. Siebeling 01, J. P. J. v. d. BerghJ. D. Mordhorst afg.. J. BlansjaarD. Dekker 01, P. SterkA. C. van Hinte remise, II. HaanappelJ. Rijneker afg., J. W. Brugmanv. d. Velde 01, G. J. GeusD. Bakker remise en W. KievitJ. Veenis 10. Totaal 2Vz3y2 voorlopig. Eerste klasse, afd. A: SchaakmatOppo sitie 64, Edam—MSC 7*4—2y2. Tweede klasse, afd. A: Zaandam III Wieringermeer 64. Derde klasse, afd. C: Bloemendaal III Weenink II 37, afd. D: HoofddorpHet Oude Slot 73. Halfweg IIBloemendaal II 4^—5^. Vierde klasse afd. B: AssendelftWest- zaan 4%4'/2 voorl., De Pion IIPur- merend III 4Vi4U2 voorl., Saende II Bergen 37. Rectificatie tweede klasse: De UilAals meer 55. Het raadslid mevrouw M. van der Wall- Duyvendak (Arb.) heeft aan B. en W. van Haarlem vragen gesteld over het com plex van zestig gemeentewoningen aan de Einsteinstraat. Zij vraagt of het B. en W bekend is dat de woningen van dit com plex buitengewoon ernstige en voor de bewoners bijzonder hinderlijke gebreken vertonen. De tweede vraag luidt: zijn B en W. van oordeel dat er voldoende toe zicht op de bouw van deze huizen is ge weest. Ten slotte vraagt mevrouw Van der Wall-Duyvendak, welke maatregelen B en W. denken te nemen om deze wonin gen zo spoedig mogelijk te herstellen. Dinsdag heeft de heer J. Poen het feit herdacht dat hij veertig jaar geleden bi het P.E.N. in Bloemendaal in dienst is ge treden. De heer Poen, thans werkzaam als hoofdopzichter bij de afdeling meters is ter gelegenheid hiervan gehuldigd 's Morgens heeft de directie hem ontvan gen. De directeur ir. J. den Boesterd heeft de jubilaris toegesproken en hem de gebruikelijke gratificatie overhandigd. De jubilaris werd op zijn afdeling gehuldigd door zijn chef, de heer J. Beets. Voorts boden de heren K. Steyn en A. Knipmeyer hun gelukwensen aan. 's Middags hield de heer Poen in het jeugdhuis aan de Donkerelaan in Bloe mendaal een receptie, die druk werd be zocht. De heer G. E. Noordhof heeft de ju bilaris hier namens het jubileumfonds ge feliciteerd. Hij herinnerde eraan dat de heer Poen een van de initiatiefnemers tot de oprichting van het fonds is geweest. Namens de naaste medewerkers voerde de heer A. Schinkel het woord. Als afge vaardigde van de A.B.V.A. bood de heer A. Eterman zijn gelukwensen aan. I.i de ouderdom van 72 jaar is dezer dagen overleden de heer C. M. van de Berg, in leven oprichter en erelid van de Haar lemse korfbalvereniging Oosterkwartier Zijn stoffelijk overschot zal donderdag op Westerveld ter aarde worden besteld Op zaterdag 16 en zondag 17 januari houdt de Haarlemse postduivenvereniging H.A.K. in het clubgebouw aan de Lange Boogaardstraat 1 de jaarlijkse verenigings tentoonstelling. De tentoonstelling is op zaterdag geopend van vijf tot tien uur en op zondag van tien tot vijf uur. (Van een onzer redacteuren) De stichting Bijzondere sociale zorg en Maatschappelijk buurtwerk te Haarlem bereidt zich voor op de uitbreiding van haar taak door de aanstaande gereedko ming van het complex van tweeënzestig woningen in Parkwijk, dat een zogenaam de woonschool zal worden voor die ge zinnen welke, tegevolge van verscheidene omstandigheden en factoren, moeilijkhe den ondervinden bij de aan- en inpassing bij of in de maatschappij In de afgelopen drie jaren heeft de stichting waardevolle ervaring opgedaan bij haar werk in de Thorbeckebuurt, welke zich door haar tot de opening van de Prinsenbrug geïsoleerde ligging en te vens beperkte omvang uitstekend leende voor de aanpak van het maatschappelijk buurtwerk. Het zou zeer verkeerd zijn indien men hieruit afleidde, dat deze Haarlemse stadswijk een bijzonder stempel van min dere maatschappelijkheid eigen is. De stichting stelt het integendeel op prijs, dat in de bevolkingssamenstelling van de Thorbeckebuurt zoveel verscheidenheid wordt betracht, dat die gezinnen welke in derdaad in sociaal opzicht ernstige proble men stellen door een dagelijks contact met een „normale", hen niet bij voor baat afwijzende omgeving, gesteund wor den bij het overwinnen van hun specifieke moeilijkheden De zorgen en moeiten van het stichtings bestuur, van het zestal maatschappelijke werkers en werksters en van de leiding van het buurthuis zijn in vele gevallen dan ook niet vergeefs geweest. Met de bereikte aanpassing van een ge zin begint echter een nieuwe moeilijkheid. Het is namelijk voor de exploitatie van de geheel door de overheid (rijk en ge meente) gesubsidieerde stichting, welke over een budget van anderhalve ton be schikt, het best wanneer steeds voldoende woningen vrij komen om weer nieuwe voor hulp en bijstand in aanmerking komende gezinnen te kunnen opnemen. In de Thor beckebuurt was dat in het verleden slechts zelden mogelijk en dat kwam ook omdat deze wijk nimmer het tijdelijke karakter van een échte woonschool heeft gehad. Er wonen daar reeds jaren lang volkomen normale en gezonde gezinnen naast fami lies die al lang in maatschappelijk op zicht als gerevalideerd beschouwd kunnen worden. Er bestaat een vrij hechte onder linge binding en men gaat meestal niet graag naar een onbekende omgeving. Bo vendien dient men ten behoeve van de doorstroming over woningen in een aan vaardbare huurklasse te beschikken, ter wijl ook een zekere nazorg niet mag ont breken. In het verleden heeft men bij sommige gemeentelijke instanties niet altijd oog ge had voor de noodzaak en de voorwaarden die de doorstroming van de betrokken ge zinnen moesten bevorderen: daarin zal nu, mede op aandrang van het ministerie van Maatschappelijk Werk, verandering komen. Het stichtingsbestuur wenst ech ter evenmin een al te snelle doorstroming, want daardoor wordt het evenwicht van de De ijsclub „Christiania" uit Zuid-Schalk wijk heeft zondag in de zaal var de H.K.B. in Haarlem de jaarlijkse feestavond ge houden. De voorzitter, de heer T. Hulsebosch, ver welkomde de aanwezigen en richtte zich in het bijzonder tot de bejaarde erevoor zitter de heer H. Vink. De beschermheer, burgemeester drs. J. J. M. Visser was verhinderd. De heer Hulsebosch zei er over verheugd te zijn dat er in de vereniging, die volgend jaar haar zeventigjarig bestaan viert, zo'n goede geest heerst. Vervolgens bracht „The Maluku Show band" de cabaretrevue „Show-time" over het voetlicht. Het daverende applaus aan het eind bewees hoezeer de aanwezigen van deze revue hebben genoten. Tot diep in de nacht bleven de ijsclub mensen dansen op de muziek van het zelf de gezelschap. BEVALLEN van een zoon: 10 jan.: M. Plaatsman—Venniker, 11 jan.: B. J. Veer man—Erftemeijer, C. J. W. Veen—Beliën, 12 jan.: A. H. BleijswijkLute, P. J. van LuitVersteeg, A. J. SchippersBijster. BEVALLEN van een dochter: 11 jan.: Q. N. Geerlings--Joosten; 12 jan.: H. W. Bijl- Heemskerk; E. Hilders—Verwer. OVERLEDEN: 10 jan.- L. B. Haasnoot— Verbon, 38 j., Hazepaterslaan. C. M. van den Berg, 72 j., Vosmaerstraat. J. M. Celie, 1 j., Kamperlaan. H. van Geldorp, 68 j., Planetenlaan. A. I. Haartsen, 57 j., Gast- huisvest ONDERTROUWD: 12 jan.: H. Philippus en M. Conzen. GEHUWD: 11 jan.: H. Muller en I. J. Groen. 12 jan.: W. J. Duijn en J. Verkerk. samenleving in de buurt letterlijk en fi guurlijk verstoord. Bij het maatschappelijk buurtwerk in Parkwijk begint men met een schone lei. De gegadigden voor de woonschool zij nemen daaraan op basis van vrijwillig heid deel worden zorgvuldig gekozen uit de door het algemeen maatschappe lijk werk (zoals dat der kerkgenootschap pen), de gemeentelijke dienst van sociale zaken, de instellingen op het gebied voor de sociale jeugdzorg en Bouw- en woning toezicht opgegeven kandidaten. Evenals voor de Thorbeckebuurt zal voor Park wijk gelden, dat de overgrote meerderheid van de te huisvesten gezinnen niet tot de zeer gecompliceerde gevallen zullen beho ren. Het is van belang, dat ook de bewo ners van de aangrenzende wijk dat be grijpen en dat zij niet bij voorbaat de deel nemers aan de woonschool in een isole ment plaatsen. Het maatschappelijk buurtwerk in Park wijk zal met twee, later met drie maat schappelijke werksters worden begonnen. Daarbij dienen een projectleider en een buurthuisleider met assistenten te komen. Dat veronderstelt dus ook een buurthuis, hetgeen trouwens een voorwaarde is om voor rijkssubsidie in aanmerking te ko men. Prof. ir. H. T. Zwiers had bij de door hem ontworpen huizen van de woon school ook een voortreffelijk buurtcen trum geschetst, dat echter te duur 220 duizend gulden bleek te zijn om uitge voerd te kunnen worden. Mede dank zij het ministerie van Maatschappelijk Werk overweegt men thans een dubbele houten barak aan te kopen, welke op een stenen fundering kan worden gemonteerd en waarin een „natte cel" (toiletten, douches, wasruimten en keuken) kan worden aan gebracht. Daarmee is een bedrag van on geveer tachtigduizend gulden gemoeid. Het laat zich aanzien, dat B. en W. bin nenkort dit krediet aan de raad zullen vragen. Intussen hebben zich andere donkere, financiële wolken boven het stichtingsbe stuur samengepakt. In het laatst van het afgelopen jaar ontving men namelijk van het ministerie van Maatschappelijk Werk bericht, dat de overheidssubsidie met in gang van 1 september daaraanvooraf- gaande met vijf percent was besnoeid. Het ministerie wenst namelijk, dat die vijf percent uit particuliere middelen bij een wordt gebracht om de directe belang stelling en medewerking van de in aan merking komende instellingen (bij voor beeld kerkgenootschappen) te stimuleren. Uiteraard valt een dergelijke met terug werkende kracht opgelegde last niet zo gemakkelijk op te brengen. Bij informa tie op het ministerie van Maatschappelijk Werk verzekerde men ons evenwel, dat men in Den Haag niet van plan is de stich ting onmiddellijk het vel over de oren te halen. Tot 1961 is zeker wel een soepele overgangsregeling mogelijk, daarna zal men echter ook over eigen middelen die nen te beschikken. Advertentie IMP. OUD - HAARLEM De Haarlemse rechtbank heeft dinsdag in staat van faillissement verklaard: M. Nieuwjaar, koopman. Nassaulaan 25 rd. te Haarlem. Rechter-Commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. H. Luijken, Ged. Oude Gracht 65. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst zijn geëindigd het faillissement van de vennootschap onder firma Transportbedrijf De Verwachting te Nieuw-Vennep, en haar vennoten H. van Marsbergen en J. D. van Marsbergen, Kabel 14 en Kabel 16 te Nieuw Vennep. Rechter-Commissaris: mr. H. J. M. Cokart. Curator: mr. H. Luijken, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem; en van n.v. Garage „Hel Oosten", gevestigd Pontweg 5 te Aalsmeer Rechter-Commissaris mr. H. J. Ferwerda Curator: mr. G. J. H. de Leeuw, Wilhel- minastraat 5 te Haariem. Bij beschikking van de rechtbank te Haarlem is aan T. E. R. Lieve, tandarts. Middenlaan 60 te Haarlem, voorlopig sur séance van betaling verleend, met benoe ming van mr. J. Spreij, Ged. Oude Gracht 65 te Haarlem tot bewindvoerder, terwijl het verhoor van de schuldeisers is bepaald op dinsdag 23 februari des middags om drie uur.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5