Discussie over Sociaal Fonds leidt tot overeenstemming Brussels auteur verdacht van reeks brandstichtingen Westduitse regering trekt te velde tegen verkwisting De Schrijver doet verslag over de koninklijke reis in Kongo Europees Sociaal Handvest 7 HET EUROPEES PARLEMENT L> v Lt§ Eigen romans over jeugdmisdaden herhaaldelijk in praktijk gebracht? Afschuwelijke moord op meisje in W enen Nieuw beroep van Chessman Massale betoging voor de regering in Venezuela Bewind in Laos wil vreedzame neutraliteit Reorganisatie aanbevolen van het State Department Strenge vorst en sneeuw in Spanje en Italië Het kernproef-overleg Russen beschuldigen V.S. van vertragingstaktiek Luxe-belasting en declaraties onder de loep Gemoederen van zowel blanken als negers bedaard Trein bij Nancy ontspoord; vier doden, vele gewonden WOENSDAG 13 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT STRAATSBURG (UPI) Het belangrijkste discussiepunt voor de Parlementaire Assemblee van de Euromarkt, is de instelling van het Europees sociaal fonds, een van dc belangrijkste onderdelen van het Euromarktverdrag, bedoeld om de belangen van de arbeiders veilig te stellen bij de sociaal-economische ontwikkelingen die in het Euromarktgebied verwacht worden. Het doel van het fonds is drievoudig: j) Werkvoorziening in andere bedrijven voor werkloos geworden arbeiders; 2) Financiële hulp voor het vestigen van arbeiders in meer bedrijvige gebieden; 3) Financiering van de herscholing en aanpassing van arbeiders in nieuwe produktie- activitelten. De zes aangesloten regeringen hebben een bedrag van tien miljoen dollar voor het fonds beschikbaar gesteld, een bedrag dat door veel leden van de Assemblee als te klein wordt beschouwd. Het beheer over het fonds ligt bij de Euromarktcommissie, geassiteerd door een groep vertegenwoor digers van de regeringen en werkgevers- en werknemersorganisaties. Het geld mag uitsluitend worden be steed voor werknemers (behalve voor de werknemers in overheidsdienst). Werkge vers moeten hun speciale hulp betrekken van hun regering of van de Europese In vesteringsbank. De regeringen behouden nog een belangrijke vinger in de pap wat betreft de besteding van het geld. De gel den worden namelijk verstrekt aan de re geringen der landen waar arbeiders op speciale uitkeringen aanspraak kunnen maken, en niet direct aan deze arbeiders. Bovendien moeten de regeringen vijftig percent van de herscholings- en nieuwe vestigingskosten dragen. De Euromarkt commissie blijft echter de uiteindelijk be slissende instantie, aangezien zij bepaalt in hoeverre de programma's die de rege ringen opstellen op dit terrein voor de sub sidie van vijftig percent in aanmerking komen. STRAATSBURG (ANP) De Executie ve Commissie van de E.E.G. heeft in het Europees Parlement bij monde van de Italiaan Petrilli verklaard, dat het uitein delijke doel van de economische integra tie een volledige werkgelegenheid is en dat het op te richten Europese sociale fonds hierbij een belangrijke rol moet spelen. Petrilli voegde hieraan toe dat men een volledige werkgelegenheid alleen kan bereiken en behouden als er steeds nieuwe plaatsingmogelijkheden voor de arbeiders worden geschapen. Maar dan moet men tevens arbeiders opleiden om die plaatsen in te nemen. Hii legde er dan ook vooral de nadruk op, dat de zes rege ringen onder bepaalde voorwaarden de helft van de kosten zullen kunnen vergoe den voor herscholing, ondersteuning en verplaatsing van werkloze arbieders tij dens het tot stand komen van de gemeen schappelijke markt. Uit de verklaringen in het Parlement is duidelijk gebleken, dat de afgevaardig den het fonds ook na de overgangsperiode in stand willen houden en dat volgens hen de werkingssfeer ervan zou moeten wor den vergroot. Zo vroeg de Nederlandse aandacht voor gebieden, waar structure le werkloosheid heerst. De Nederlandse K.V.P.-afgevaardigde Van der Ploeg wees ook op dit vraagstuk van de onderontwik kelde gebieden. Hij geloofde dat het fonds met name zou kunnen helpen om het over schot aan arbeidskrachten op het platte land te verminderen. Zijn a.-r.-collega Hazenbosch stelde in dit verband, dat men er in beginsel naar moet streven, het werk naar de mensen te brengen en niet an dersom. Hij drong aan op een nauwe sa menwerking tussen het sociale fonds en de Investeringsbank van de E.E.G. Alle sprekers waren voorstander voor het invoeren van een dergelijk fonds. De Duitse christen-democraat Hans Richarts bepleitte dat ook boeren onder deze rege ling zouden vallen en dat een boer zou worden benoemd in de Raadgevende Com missie die over het gebruik van het fonds adviezen zal uitbrengen. A.** W—- p% - Vandaag wordt in Romsey Abbey (Engeland) het huwelijk voltrokken van lady Pamela Mountbatten en de heer David Hicks. Tot de bruidsmeisjes hoort prinses Anne. Links: het japon netje van prinses Anne. De voetvrije creatie is van witte organdie met fichu halsdoek. Het geheel is afgezet met ge borduurde organdie. Rozerode schoen tjes en dito ceintuur zullen mooi bij de japon afsteken. Rechts: de bruidsjapon van lady Pamela Mountbatten. Als stof werd zuivere witte satijnzijde ge bruikt. De V-hals is afgezet met mink. De grote afhangende sluier wordt op zijn plaats gehouden door een tiara met diamant en parel. STRAATBURG (ANP) Na jarenlange studie en voorbereiding hebben deskundi gen voor de vijftien landen van de Raad van Europa een ontwerpverdrag voor een Europees 'Sociaal Handvest opgesteld, dat een soort completering is van de Conven tie van de Rechten van de Mens, Het ont werp, dat op de komende vergadering van de raadgevende vergadereing van de Raad van Europa (18 tot 23 januari te Straats burg) zal worden besproken, geeft een op somming van de principiële rechten van de arbeider, die de landen welke het ver drag zullen sluiten, erkennen. De rechten omvatten recht op werk, een redelijke le vensstandaard, recht op beroepsopleiding, veilige arbeidsomstandigheden, sociale zekerheid, speciale bescherming voor kin deren en jonge arbeiders, recht op vakan tie, gelijke beloning voor mannen en vrou wen en zovoort. In de preambule van het ontwerp-verdrag wordt verklaard, dat de deelnemende landen tegen alle vormen van discriminatie op grond van geloof, ras, nationaliteit, klasse of politieke overtui ging zijn. Wensen. De Raadgevende Vergadering zal het ontwerp-verdrag, dat het comité van mi nisters haar voor advies heeft toegezon den, bespreken aan de hand van een ver slag van haar sociale commissie waarin een aantal wijzigingen wordt voorgesteld. Zo moet volgens de sociale commissie de werkweek geleidelijk op veertig uur wor den gebracht, de vakantie moet drie we ken per jaar bedragen en de arbeiders moeten elke week een ononderbroken rust periode van tenminste 36 uur genieten. In het regeringsontwerp wordt de duur van de werkweek niet bepaald en als vakantie twee weken per jaar gesteld. De sociale commissie wenst voorts nog dat het sta kingsrecht formeel in het verdrag wordt erkend. Het ontwerp voorziet in de mogelijkheid dat de deelnemende landen zich verbinden voor slechts tien van de achttien artikelen van de uitvoeringsovereenkomst. Die lan den moeten dan elke twee jaar aan de raad verslag uitbrengen over de uitvoering van de door hen aanvaarde artikelen. De sociale commissie meent dat de deelne mers zich in ieder geval moeten binden aan een aantal zelfde artikelen van de uit voeringsovereenkomst, zodat in ieder ge val een kern van een gemeenschappelijke sociale politiek ontstaat. Voorts zouden na verloop van vijf jaar alle deelnemende landen alle artikelen van de uitvoerings overeenkomst moeten aanvaarden. WENEN (UPI) Een afschuwelijke moord op een knap meisje in Wenen, de 18-jarige Ilse Moschner, is reeds opgehel derd: als verdacht van de moord is gear resteerd Johann Rogatsch, een 27-jarige hoofdopzichter van gebouwen. Deze heeft inmiddels al bekend. Hij vertelde dat hij een mevrouw, met wie hij samenwoonde vrijdag naar het sta tion had gebracht en dat toen hij alleen was teruggekeerd in haar woning, het meisje de verzekeringspremie kwam in nen. Toen Ilse opmerkte, dat het haar zo veel moeite kostte iemand thuis te treffen op dit adres, was Rogatsch volgens zijn zeggen kwaad geworden en had hij haar een klap in de nek gegeven. Zij viel. nog steeds volgens zijn zeggen, dood neer en om zich van het lijk te ontdoen, had hij het in stukken gezaagd en het vervolgens over vuilnisbakken in het gehele gebouw verdeeld. (Van onze correspondent in Brussel) De schrijver van hartstochtelijke ro mans over nozems, onderwereld en brand stichtingen, de Brusselaar André Viatour, is maandagavond gearresteerd op het ogenblik, dat hij brandstichtte in een boek handel in het centrum van Brussel. André Viatour was reeds vroeger door de politie langdurig ondervraagd naar aanleiding van de enorme uitslaande brand van de grote „Agora-bioscoop", vlak bij de his torische grote markt van Brussel. De po litie is er thans vrijwel zeker van, dat Via tour de beruchte pyromaan is, die in Brus sel in de afgelopen jaren ongeveer 50 mis dadige brandstichtingen op zijn geweten beeft. tlKWl/t 0ÜIIIOVI Deze jongeman werd in 1929 in Schaar beek bij Brussel geboren, hij is dus am per 30 jaar oud. Het feit, dat men sedert enkele maanden in Brussel slechts het te lefoonnummer 906 hoeft te draaien om de politie op de hoogte van een misdrijf te brengen heeft de arrestatie van Viatour zeer vergemakkelijkt. Immers, drie nachtwakers die hem in een boekhandel in het centrum van de stad zagen inbre ken telefoneerden direct naar de politie, die onmiddellijk een overvalwagen naar de plaats stuurde. Het was net op tijd en Viatour werd na een reuze achtervolging gegrepen. Het was de politie overigens reeds opgevallen, dat er in de Brusselse bioscopen en winkelgalerijen geen enkele brand was gesticht gedurende vier maan den welke Viatour in het zuiden van Frank rijk, te Saint Paul de Vence, niet ver van Cannes, doorbracht. Maar in dat arties tendorp in Zuid-Frankrijk is gedurende die vier maanden een brand uitgebroken, waarvan de oorzaak niet kon worden ach terhaald. Het kwam er echter op aan Via tour op heterdaad te betrappen, wat thans gelukt is. Een bioscoopbezoeker heeft, geconfron teerd met Viatour, verklaard in hem de dader te herkennen van de brandstichting in een kleine bioscoop in Schaarbeek, al waar het vuur echter snel kon worden ge doofd. In de afgelopen weken zou Viatour aldus meer dan tien brandstichtingen of pogingen daartoe hebben gepleegd. Hij blijft echter hardnekkig ontkennen en gaf onder meer een vage verklaring voor het feit, dat zijn rechterhand was gekneusd, waarschijnlijk als gevolg van het verbrij zelen van de ruit van de boekhandel. In november brandde in Schaarbeek de bioscoop „Elite" af, met het tragisch ge volg, dat een vrouw in de vlammen om kwam" en vier personen ernstig werden ge wond. Het wordt dus een groot proces. De oorzaken van de meeste branden van bios copen en winkels konden totnutoe in Brus sel en omgeving niet worden opgehelderd. Het eigenaardige van het geval is, dat Viatour wegens zijn kwalijk verleden reeds dikwijls langdurig werd onder vraagd, maar het gerecht diende hem tel kens wegens gebrek aan bewijs vrij te laten. Hij werd reeds veroordeeld voor diefstallen van portefeuilles in sportclubs en van boeken, echter nooit voor misdadi ge brandstichting. In 1951 schreef Viatour een roman over de nozems van Saint Germain des Prés in Parijs, waarin hij de opstand van die nieu we jeugd verheerlijkte. Hij deelde enkele maanden geleden mede, dat hij een roman „De Maniak", een verhaal over een pyro maan. zou uitgeven. Gedurende de gehele SAN FRANCISC O (UPI) Nadat het Opperste Gerechtshof een nieuw verzoek om zijn laatste beslissing inzake Caryl Chesman te herzien had afgewezen, heb ben de raadslieden van Chessman te San Francisco een petitie ingediend om de executie af te gelasten. De basis voor dit verzoek is een beslissing van het Opperste Gerechtshof dat een vijf jaar geleden uitge vaardigd bevel tot afgelasting van de exe cutie opnieuw van kracht heeft doen wor den. Derhalve kan Chessman niet zonder meer op 19 februari in de gaskamer van de San Quentin-gevangenis worden geëxecu teerd, aldus de raadslieden. Er zal een speciaal executiebevel noodzakelijk zijn. CARACAS (UPI) Naar schatting een miljoen Venezolanen legde dinsdag het werk een kwartier neer om uitdrukking te geven aan hun trouw aan de regering van president Romulo Betancourt. De actie verliep zonder incidenten. In Caracas was het rustig. Maandag kwam het tot felle gevechten tussen werkloze demonstranten en zes duizend politiemannen. De Venezolaanse pers is vrijwel unaniem van mening dat weloverwogen een poging is gedaan om de toestand rijp te maken voor een staats greep. Ook de leiders van de regeringsge zinde groeperingen hebben zich in derge lijke zin uitgelaten. LONDEN (Reuter) De nieuwe regering van Laos heeft de Britse regering ver zekerd, dat zij een politiek van „vreed zame neutraliteit" zal voeren, aldus is dinsdag te Londen officieel meegedeeld. Zij heeft voorts verklaard, de overeen komsten die door de vorige regering zijn aangegaan, te zullen eerbiedigen. nacht van maandag op dinsdag werd Via tour ondervraagd. Een geneesheer van het gerecht constateerde, dat de wonden aan Viatours rechterhand niet ouder kon den zijn dan zes a zeven uur, wat de po sitie van de vermoedelijke dader sterk be moeilijkt. De pyromaan riskeert in elk geval levenslange gevangenisstraf, wan neer hij schuldig wordt bevonden aan de brandstichtingen. Wanneer hij bovendien schuldig is aan brandstichting, die de dood van personen tot gevolg had, kan het Hof van Assisen van Brabant hem de dood straf geven. De boekhandelaar kende Viatour goed, daar hij er vaak boeken kocht. Deze boek handel is namelijk gespecialiseerd in tweedehands boeken in vele talen. Alge meen wordt aangenomen, dat Viatour spoedig door de mand zal vallen. De po litieambtenaren, die hem gedurende 24 uur voortdurend ondervragen verbazen zich over zijn uithoudingsvermogen en zijn grenzeloos cynisme. WASHINGTO N(Reuter) In een stu die, bestemd voor de Amerikaanse Se naatscommissie voor buitenlandse be trekkingen. zegt het instituut Brookings dat de instelling van de nieuwe functie: „Amerikaans minister van Buitenlandse Zaken" noodzakelijk is. Deze minister, die boven de huidige minister van Buitenland se Zaken zou staan, moet optreden als voornaamste plaatsvervanger van de president bij de algemene leiding van de buitenlandse politiek. In het rapport van het instituut wordt gezegd dat de nieuwe minister de algeme ne leidinggevende autoriteit moet zijn voor de belangrijkere internationale pro grams op politiek, economische en voor- lichtingsgebied van een nieuw ministerie van Buitenlandse Zaken. Het instituut Brookings is een invloed rijke particuliere organisatie die regelma tig publikaties uitgeeft over de buiten landse politiek en andere onderwerpen. Vooraanstaande figuren uit het openba re leven maken deel uit van de raad van beheer. Het wil onder meer wetenschap pelijk onderzoek onder de gunstigste om standigheden mogelijk maken en de onaf hankelijkheid van wetenschappelijk per soneel garanderen. LONDEN (UPI) Sneeuwstormen hebben dinsdag in Europa en de Britse eilanden veel schade en persoonlijke onge vallen veroorzaakt. In Duitsland alleen al werden in de afgelopen drie dagen 18 per sonen gedood. In Spanje noemde men de stormen een van de ergste in 's lands geschiedenis. Hoewel het sneeuwen dinsdagmorgen na 48 uren ophield bleef de vorst het land in zijn bitterkoude greep houden. De tempe ratuur bedroeg ongeveer -10 graden Cel sius. In Madrid werden 90 personen in zie kenhuizen behandeld voor verwondingen bij glijpartijen in de spiegelgladde stra ten van de hoofdstad. In Valencia, het hart van de citrus- teelt van Spanje, vrezen de boeren, dat voortgezette vorst ernstige schade aan de gewassen zal veroorzaken. In vele delen van Groot-Brittannië werd het verkeer door de sneeuw gestagneerd. Nabij Whitstable strandden 14 bussen en 50 auto's. De schoolkinderen moesten hun bussen verlaten en naar school lopen. In het Kanaal werd het zicht ernstig ver minderd door de sneeuwstormen. Ten minste twee personen kwamen in Italië om van de kou, toen de temperaturen in sommige steden tot 20 graden onder nul daalden. In Oostenrijk veroorzaakten sneeuw en ijs 400 ongelukken. IJsbrekers zijn voor de Finse kusten op geroepen daar dr. Erkki Palosuo, een vooraanstaande oceanograaf had voor speld, dat ijsformaties op zee zich dit jaar sneller en vroeger dan gewoonlijk zullen vormen. GENèVE (Reuter) De vertegenwoor digers van de Verenigde Staten, de Sov jet-Unie en Groot-Brittannië, die al gerui me tijd te Genève beraadslagen over een staken der proefnemingen met kernwa pens, hebben hun overleg, dat voor Kerst mis 1959 werd opgeschort, dinsdag met een bijeenkomst van 75 minuten hervat. Van conferentiezijde wordt vernomen, dat de Amerikaanse vertegenwoordiger James Wadsworth uiting gaf aan teleur stelling over het feit, dat de Westerse en de Sovjet-Russische geleerden geen over eenstemming hebben bereikt over de wij ze, waarop toezicht kan worden uitge oefend op de naleving van een verbod voor kernwapenproeven wat betreft onder grondse ontploffingen. „De beschuldiging van Sovjet-zijde, dat de Amerikaanse geleerden op dit punt niet ernstig hebben gestreefd naar het berei ken van overeenstemming, is ongerecht vaardigd," aldus Wadsworth. De Britse afgevaardigde Sir Michael Wright trok een vergelijking tussen de vorderingen, die vóór het opschorten der besprekingen op politiek en organisatorisch gebied wa ren bereikt, en de onenigheid tussen de wederzijdse geleerden-deskundigen over het vaststellen van ondergrondse kernwa penontploffingen. „Het is onze taak een oplossing te vin den, waar de geleerden geen overeen stemming konden bereiken," aldus Wright De Russische vertegenwoordiger Tsoe- rapkin meende, dat het Westen helemaal geen verdrag wenste. „De Amerikaanse geleerden werden ingeschakeld om het verloop der onderhandelingen te vertra gen. Het zijn de Amerikanen en niet de Russen, die om politieke redenen'het ovèr- leg vertragen," aldus Tsarapkin. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse regering lijkt zeer erns tig van plan te zijn tegen dc dreigende loon- en prijsgolf een hoge dijk op te wer pen. Bondskanselier Adenauer heeft dezer dagen in het kabinet voorgesteld desnoods een luxe-belasting in te voeren wanneer bepaalde bevolkingsgroepen door gaan met het over de balk gooien van hun ver diensten. Anderzijds worden maatregelen overwogen een eind te maken aan het de claratiestelsel, zoals dat thans in de bonds republiek geldt en waardoor zekere lieden een apart belastingvrij inkomen in de wacht weten te slepen. Te Bonn meent men dat de huidige eco nomische ontwikkeling van de Bondsrepu bliek in de eerste plaats bedreigd wordt door de stijgende prijzen van artikelen over een breed front. Van regeringszijde overweegt men prijsopdrijvers uit te slui ten van regeringsopdrachten. Voorts wil men ondernemingen die geen maat weten te houden met prijsstijgingen of geen ge bruik willen maken van de mogelijkheden de prijzen te doen dalen onder druk zet ten, onder meer met fiscale afschrijvings mogelijkheden. Vier percent loonsverhoging Men gelooft voorts dat zekere loonsver hogingen zo langzamerhand onvermijde lijk zullen zijn. Er wordt te Bonn gezegd, dat een algemene loonverhoging van vier percent tot de mogelijkheden behoort, waarbij geen repercussies op het prijsni veau behoeven te worden gevreesd. Veron- BRUSSEL (Belga) De minister voor Belgisch Kongo en Roeanda-Oeroendi, De Schrijver, heeft voor de commissies van de Belgische Kamer en Senaat verslag uitgebracht over de reis van koning Bou- dewijn. Hij zei dat de psychologische uit werking van de reis uitstekend is ge weest. De koning is erin geslaagd de ge moederen van de blanken en negers te bedaren. In Roenada-Oeroendi was men tevreden over de manier waarop de strijd krachten de rust en orde hadden her steld. In Roeanda was men overgegaan tot de aanwijzing van een bijzondere resident, kolonel Logist en tot benoeming van een aantal Bantoe-leiders op die plaatsen, waar de vorige heersers, de Watoetsi, ge vlucht waren. De Schrijver zei dat de Beheerschaps- commissie van de UNO vermoedelijk in februari een bezoek aan Roeanda-Oeroen di zal brengen. Over de komende rondetafelconferentie die op 20 januari in Brussel zal beginnen merkte hij op dat deze moet resulteren in bepaalde besluiten, die door het Belgische parlement bekrachtigd dienen te worden. Over het aantal deelnemers is nog geen definitieve overeenkomst bereikt. Verzoening? Voor de oplossing van het geschil tussen de Baloeba en Loeloea heeft de gouverneur generaal van Belgisch Kongo een commis sie in het leven geroepen, aldus De Schrij ver, die meedeelde dat de strijd tussen beide stammen ruim honderd levens heeft geëist Er zouden 25.000 Baloeba van hun landerijen verdreven zijn. (Reuter-AFP) Op het Brusselse mi nisterie voor Kongo is een telegram ont vangen waarin van een overeenkomst tus sen de Loeloea en Baloeba wordt gewaagd die maandag een eind aan de stamoorlog zou hebben gemaakt. De regeringscom missie had een verzoeningsbijeenkomst belegd die werd bijgewoond door vijftig stamhoofden van beide partijen. Eerder op die dag hadden Loeloea nog Baloebakra- len aangevallen en vier dorpelingen ge dood. Baloeba namen wraak door een hon derdtal hutten van Loeloea in brand te steken. D ebond van in Belgisch Kongo gebo ren blanken heeft de Belgische regering verzocht om een plaats aan de rondetafel conferentie. De bond wenst dat de confe rentie, die geen directe bevoegdheden heeft, vaststelt waar en wanneer een con ferentie over de staatsrechtelijke vorm van Kongo zal worden gehouden. De bond die kortgeleden is opgericht, streeft er naar dat de blanke Kongolezen in een toe komstig onafhankelijk Kongo, als vol waardige burgers worden beschouwd. dersteld wordt, dat dit percentage ook zal worden genoemd in het rapport over de loon- en prijssituatie in de Bondsrepubliek, dat in opdracht van Adenauer door Bles sing, de president van de Westduitse cen trale bank, de Bundesbank te Frankfort aan de Main, wordt opgesteld. Blessings rapport zal een overzicht geven van het verband tussen koopkracht en gestegen geldsomloop ten gevolge van de loon- en prijsstijging. Dit rapport zal binnen drie weken gereed zijn. Inmiddels is reeds cri- tiek geuit op voorstellen uit werkgevers kringen om het bouwen van officiële ge bouwen en kleine woningen in te perken. Vanwege het ministerie van Woningbouw te Bonn is daarop gezegd dat de zogenaam de sociale woningbouw geen middel van conjunctuurpolitiek is. In de jaren 1960- 1961 en 1962 zullen jaarlijks driehonderd duizend woningwetwoningen worden ge bouwd. volgens een speciale wet. Wanneer dit aantal met vijftigduizend verminderd zou worden, zoals in zekere kringen is voorgesteld, zou de gehele regeringspoli- tiek ten aanzien van de woningbouw in be weging geraken. Op de achtergrond van deze situatie staan twee belangrijke politieke feiten. Al lereerst de verkiezingen voor de Bondsdag in augustus-september 1961: de regering- Adenauer wil er koste wat het kost voor zorgen dat er in de komende twintig maan den rust in het land zal heersen. De anti semitische uitspattingen van de laatste weken en de te verwachten loon- en prijs golf komen Adenauer bepaald niet ge legen Voorts staat de huidige regering ervoor meer geld uit te trekken voor de bewape ning en de hulp aan de onderontwikkelde landen. In de Verenigde Staten gaan steeds meer stemmen op om speciaal West-Duits- land meer te laten betalen voor de NAVO- defensie. In Afrika en Azië en ook in Ame rika gelooft men dat de Bondsrepubliek wel iets meer van haar welvaart kan af staan ten behoeve van de achtergebleven volken. In beide gevallen dreigen grote moei lijkheden te Bonn, daar bij de huidige be grotingen zonder overschotten grotere uit gaven onvermijdelijk gepaard zullen moe ten gaan met belastingverhogingen het geen met 't oog op de verkiezingen in 1961 voor de regeringspartij, de C.D.U. zeer ongewenst is. NANCY (Reuter) Een wagon van een trein, die uit Nancy, in Oost-Frankrijk, naar het 31 kilometer verder gelegen Cha- teau-Salins was vertrokken, is juist buiten Nancy uit de rails gelopen en omgeslagen. Men heeft uit de wrakstukken van een wagon drie stoffelijke overschotten gebor gen. Er werden 22 personen gewond, van wie een later is overleden. De toestand van verscheidene gewon den is ernstig. In het Limburgse plaatsje Eygelshoven hebben de kinderen extra vakantie: hun oude schoolgebouw werd zo oud en vervallen, dat het gesloten moest worden om ongelukken te voorkomen. In de nieuwe school, die vlak naast de oude staat, is geen verwarming aan gebracht, aangezien het schoolbestuur en het gemeentebestuur het niet eens kunnen worden over de soort verwar ming: kolen of olie

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7