RENAULT FLORIDE OPRUIMING I. KAN EFFECTENBEURZEN WORDEN BEHEERST DOOR DE ONTWIKKELING VAN DE RENTESTAND v Effecten -en Geldmarkt GARAGE DEN HOUT SCHEEPVAART De beurs r »compleet« Bij ons nog redelijke verhouding tussen aandelen- en obligatierendement Introductie Olin Mathieson „Schrootkartels breken" 11 Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Verschure was vol bezet Juwelier Hor loger io vitaminen 12 mineralen. N.V. PHILIPS.DUPHAR Louis Worms verklaart: De Parijse conferentie Ook niet deelnemende landen gaan akkoord met besluiten VRIJDAG 15 JANUARI 1960 (Van onze financiële medewerker) De effectenbeurzen zijn voor niets zo gevoelig dan voor dreigende onheilen. Is het kwaad eenmaal geschied, dan treedt doorgaans een herademing in en past men zich vrij spoedig bij de nieuwe situatie aan, als deze tenminste niet een al te drastische verstoring van de bestaande verhoudingen teweegbrengt. Deze week heeft daarvan weer een duidelijk beeld te zien gegeven. Men is op de effectenbeurzen, zoals de vorige week bleek, het nieuwe jaar met een groot optimisme begonnen, zodat in New York het indexcijfer voor de Industriële aandelen, dat ultimo 1959 679.36 was, tot 685,47 opliep en in nog veel sterkere mate kwamen de hoopvolle verwachtingen voor het nieuwe jaar in de koersontwikkeling op de Amsterdamse beurs tot uit drukking. Hier was men 1959 met een algemeen indexcijfer voor de gewone aandelen van 358.11 geëindigd, dat ruim 100 punten hoger lag dan dat van ultimo 1958, maar op 4 januari stond het op 371,70, terwijl dat van de internationale aandelen de eerste dagen van het nieuwe jaar van 523,64 tot 546,91 opliep. Hoogmoed komt ook op de beurs voor de val en toen New-York het liet zitten en van dag tot dag lagere koersen noteerde, ging ook op het Damrak het roer om en trad, met name voor de internationale aandelen een scherpe koersdaling in. Van 371.70 op 4 dezer ging het algemeen index cijfer op 12 dezer tot 353 64 terug, dat van internationale aandelen van 546.91 tot 515.75 en ook de andere zware aandelen op onze beurs leden grote verliezen. Zelfs de aandelen Koninklijke, die in 1959 van 178 tot f 168,- per aandeel van f 20.- wa ren gedaald en begin januari tot 178,- konden stijgen, vielen tot 166 terug (een daling dus van 60 percent.) ondanks guns tiger beschouwingen over de ontwikkeling van de olie-industrie, welke de laatste tijd van deskundige zijde zijn gepubliceerd. De staalprijzen Ook overigens houdt trouwens, noch in de V.S., noch in ons land. de recente koers daling op de effectenbeurzen verband met de conjunctuur als zodanig, want wat men hierover leest en hoort is onverminderd gunstig. In de V S heeft het einde van de staalstaking allerwegen een versnelling van de industriële activiteit gebracht en vooral de voorgenomen investeringen bij de industriële en spoorwegondernemin gen worden als een aanwijzing beschouwd voor de grote verwachtingen, welke het bedrijfsleven voor het nieuwe jaar koes tert. Dat deze industriële ontwikkeling met 'n waardevermindering van de dollar zal ge paard gaan. zoals velen menen, kan voor de effectenbeurs moeilijk als 'n baisse fac tor worden beschouwd. Er wordt op gewe zen dat de kleinhandelsprijzen in de V.S met 125.6 (19470949= 100) een nieuw hoog te punt hebben bereikt en aan deze stij ging vooreerst nog wel geen einde zal ko men, hoewel voorlopig van een prijsver hoging in de staalindustrie geen sprake zal zijn. De stijging van het particulier in komen, welke in 1959 belangrijk was en nog aanhoudt doet de vraag naar goede ren in het binnenland nog steeds toenemen, waartoe ook de toenemende afbetalings kredieten bijdragen en zo gezien schijnt er dus alle grond te zijn voor de verwach ting dat 1960 een verdere opgang van de Amerikaanse conjunctuur zal te zien ge ven. Wat echter ook in 1959 de beurs af en toe ongunstig beïnvloedde, namelijk de stij gende rentekoersen, werd tegen het einde van de vorige week plotseling als een drei gend gevaar gezien, omdat ze niet ten on rechte in verband worden gebracht met de voor de V.S. nadelige handels- en beta lingsbalans, welke op hun beurt, althans tot op zekere hoogte, een aanwijzing zijn voor de zwakkere concurrentiepositie, wel ke de V.S. op de wereldmarkten innemen. Zoals meer dan eens opgemerkt, ziet de Amerikaanse regering dit verloop met le de ogen aan en haar vrees voor een nieu we inflatie, zomede haar voornemen deze zoveel mogelijk te keren, deed dan ook reeds de vorige week 'n verdere verhoging van het disconto verwachten, dat in de loop van 1959 reeds van 1% pet. (april) tot 4 pet. (september) was verhoogd. Ze is toen uitgebleven en ook deze week is ze niet gekomen, hetgeen op de Newyorkse beurs tot een koersherstel heeft geleid. Het is dus de ontwikkeling van de rente stand en vooral die in de V.S., waardoor de effectenbeurzen thans in sterke mate wor den beïnvloed en die de kapitaalbelegger bMikbaar weer meer oog heeft doen krij gen voor het groot verschil tussen het aandelen- en het obligatierendement. Van prima obligaties wordt in de V.S. nog een rendement van omstreeks 5 pet. gemaakt en de schatkist heeft deze week voor half jaarspapier reeds 5 pet moeten betalen, waartegen het rendement van de aande len. dat gemiddeld niet meer dan 2'/» en 3 pet bedraagt, schril afsteekt. ..in Europa Hetzelfde verschijnsel kan trouwens in andere landen worden geconstateerd. In Frankrijk is het gemiddeld aandelenrende- ment tot circa 2 pet. gedaald bij een obli gatierendement van omstreeks 6 pet, in West-Duitsland bedraagt het aandelenren- dement ook niet meer dan circa 2'/* pet. bij een obligatierendement van 6 pet. en meer. Werd daar in december een staats lening geplaatst van Dm. 2 miljard tegen 5percent en een koers van 96'/, pet., van 15-20 januari staat de inschrijving open op een lening van Dm. 500 miljoen met een rentevoet van 6 pet., een looptijd van max maal 15 jaar en tegen een koers van 98 pet. hetgeen op een rendement van 6% pet. neerkomt. Nu kan men. gelijk de laatste tijd door velen werd gedaan, wel redeneren dat bij de beoordeling van de koerswaarde der aandelen het rendement er niet toe doet, maar wij schreven reeds eerder dat de wal ten slotte het schip keert en het is begrijpelijk dat obligaties meer aantrek kelijkheid beginnen te krijgen naarmate het rendement stijgt en de aandelen markt hiervoor niet ongevoelig blijkt te zijn. Door de scherpe koersstijging op de aandelenmarkt heeft men als het ware bij voorbaat reeds dekking tegen de waarde vermindering van het geld gevonden, als men tenminste de koerswinst realiseert en hiertoe zijn de laatste weken blijkbaar velen overgegaan, het zekere voor het on zekere nemend. Ook in ons land heeft de koersdaling, wel ke voor aandelen heeft plaatsgevonden, niets uit te staan met de gang van het economische leven, die nog altijd hoopvol le verwachtingen wettigt. Zo viel b.v. de scherpe koersval van de aandelen AKU van 545 tot 480 samen met een nieuw jaarsrede van de president-directeur ir. A. J. Engel, waarin hij mededeelde dat in 1959 alle verwachtingen zijn overtrof fen, de fabrieken thans op volle capaci teit werken en de stijging van de kosten kleiner was dan de groei van de omzet. Ook ten aanzien van 1960 is de heer En gel hoopvol gestemd, al heeft hij niet na gelaten tegen een te groot optimisme te waarschuwen. Hard van stapel Men is ook ten onzent in 1959 en in de eerste week van 1960 met de koersstijging op de aandelenmarkt wel wat hard van stapel gelopen, zoals bekend mede een ge volg van buitenlandse aankopen en het schaarse materiaal, en voor vele aandelen is de jas wel wat ruim geworden, een euvel, dat alleen kan worden verholpen als straks de cijfers over 1959 niet tegenval len en de dividenden voor dat jaar en 1960 kunnen worden verhoogd. Gelet op de flinke onderbezetting bij vele onderne mingen is de mogelijkheid daarvan zeker niet uitgesloten, te minder omdat, naar mate de investeringen toenemen, ook de kapitaalsbehoeften stijgen en de belang stelling voor nieuwe aandelenemissie door een verhoging van het dividend kan wor den geprikkeld. Voor een deel hangt de verdere ontwik- Advertentie Met ingang van heden geëxposeerd in onze showroom. Voor belangstellenden toegang vrij. WAGENWEG TELEFOON 12138 en 15054 Chinees graan voor Engeland In Liverpool is verleden week een lading van 18.000 ton tarwe uit communistisch China gelost. Het was de eerste partij die daar ooit uit com- munisisch China is gearriveerd. De deskundigen r.oemden de kwalteit bevredigend. Broomhall's Corn Trade News knoopt hieraan de veronder stelling vast dat China bezig is Rusland te helpen de satellietlanden te bevoorraden na de slechte Russische oogst. Aangenomen moet worden dat de berichten over schade bij de Chinese graan oogst overdreven waren en dat China thans Rus land te hulp komt. Duitse boterinvoer gestegen West-Duitsland heeft vorig jaar november vijf tig keer zoveel boter ingevoerd dan In november 1958, zo blijkt uit de cijfers van het ministerie van Voedselvoorziening, namelijk 5100 ton tegen 100 ton in november 1958. In de periode van Juli tot en met november bedroeg de invoer 15.500 ton tegen 1100 ton in 1958. De invoer van aard appelen bedroeg m de periode juli -november 1959 249.000 ton tegen 60.300 ton het jaar ervoor, de invoer van vlees en vleeswaren 131.000 ton te gen 107.400 ton. Werkloosheid In West-Duitsland Het aantal werklozen in West-Duitsland is in december met 156 000 gestegen tot 443.000 Des kundigen wijten deze stijging aan seizoeninvloe den en verwachten dat het weer snel zal dalen. De regering heeft onlangs nog besloten het aantal buitenlandse arbeiders in de bouwindustrie te vergroten. Het bedrijf van Verschure en Co's Scheepswerf en Machinefabriek n.v. te Amsterdam is gedurende geheel 1959 vol ledig bezet geweest. Uiteraard heeft de slechte situatie op de vrachtenmarkt ook hier invloed uitgeoefend, niet zo zeer op het werk doch op de resultaten. In decem ber werden enige nieuwe opdrachten ver worven, nadat in de voorgaande maanden geen nieuwe orders werden geboekt De directie heeft vertrouwen dat het be drijf in 1960 voldoende bezet zal zijn. De bruto-resultaten over 1959 zijn wat later dan over het voorgaande jaar. Door haar specialisatie zij vervaardigt hoofdzake lijk baggermolens en drijvend havenma- terieel ondervindt de onderneming wat minder concurrentie dan in de normale scheepsbouw het geval is. Hierdoor ligt te vens een fusie met andere bedrijven min der voor de hand, mede omdat er reeds een intensieve samenwerking met andere maatschappijen bestaat in de Industriële Handelscombinatie Holland en Holland Cranes. keling van de aandelenmarkt ten onzent af van de vraag wat men in het buiten land, dat thans in sterke mate op onze aandelenmarkt zijn stempel drukt, doen zal. Zo kan de vrees voor een waardeda ling van de dollar in de V.S. opnieuw tot grote aankopen van buitenlandse aande len leiden, zomede de verwachting dat de meer intensieve organisatie en liberali satie van de Europese handel aan de re sultaten van de Europese bedrijven ten goede zal komen. Vooreerst schijnt ech ter de ontwikkeling van de rentestand ook op de Europese beurzen te blijven domi neren, waarbij het een troost is dat ten onzent het gemiddeld aandelenrendement (uit. 1959 4.2 percent) weinig lager is dan dat van de obligaties. Op 21 Januari zullen (door Labouchère en Co. n.v.) ter beurze van Amsterdam voor de eerste maal worden verhandeld certificaten aan toonder, vertegenwoor digende vijf gewone aandelen van nomi naal 5 dollar elk, in de Olin Matbieson Chemical Corporation te Saltville (Vir ginia). Officiële notering zal worden aan gevraagd. De eerste koers zal worden vast gesteld op basis vam de slotnotering in New York op 20 januari. Op 13 januari was de slotnotering van de gewone aan delen aldaar 5016 dollar, op welke basis de koers Amsterdamse usance 521/» dollar zou bedragen, overeenkomende met 997,50 voor een certificaat van vijf ge wone aandelen. De maatschappij is voortgekomen uit de fusie in 1954 van Olin Industries en Ma thieson Chemical Corporation. Per uit. 1958 bezit zij dochterondernemingen en filialen, welke in 31 verschillende landen produceerden. De chemische afdeling, zo ^egt het prospectus, is een van de belang- ijkste chemicaliënproducenten van de Verenigde Staten. Andere onderdelen van het concern produceren farmaceutica, ver pakkingsmateriaal, metalen, wapens, pa tronen, kruit enz. en hoogwaardige brand stoffen. In de eerste negen maanden van 1959 waren de omzetten (529.782.061 dollar) 21 percent hoger dan in de overeenkom stige periode van 1958. Bovendien steeg de winstmarge aanzienlijk, waardoor de nettowinst (26.751.928 dollar) tot 227 per cent van die in de vergelijkbare periode van 1958 kon toenemen. Voor geheel 1959 wordt de nettowinst per gewoon aandeel op circa 2,75 dollar per aandeel getaxeerd. De huidige gang van zaken geeft aanlei ding voor 1960 een winst van ten minste 3.50 dollar per aandeel te verwachten (3,21 dollar na conversie van alle conver teerbare obligaties). Het lijkt niet uitge sloten. aldus het prospectus, dat de stijging van de winst voorlopig het tegenwoordige tempo zal kunnen handhaven. Over 1958 en 1959 werd respectievelijk 1 dollar en 1.25 dollar aan dividend per gewoon aan deel uitgekeerd. Advertentie Een Opruiming bij KAN is INDERDAAD een GOUD tegen DOUBLé-prijzen ZILVER tegen PLEET-prijzen MERK HORLOGES met 30—50 korting BARTELJORISSTRAAT 2 TEL. 13004 Aagtekerk 15 te East-London verw. v. Pt Elizab. Aalsdijk 15 v. Tripoli n. Alcxandnë. Abbedijk 15 et New York verwacht. Abbekerk 13 v. Manilla n. Butan. Abida verm. 16 v. lnvergordon n. Hamble. Acmaea 14 v. Geelong n. Mena Adonis 14 v. Puerto Ordaz n. Mobile. Agamemnon 14 v. Oranjestad n. Puerto La Cruz. Alamak 15 te Townsville. Aldabi 14 100 m. z. Kp. Verd. eil. n. Santos. Alkaid 14 277 m n.w. Dakar n. Vitoria. Alkes 14 300 m. n.w. Dakar n. Las Palmas. Alnati 14 v. Santos n. Rio de Janeiro. Alphacca 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amerskerk 14 338 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Ammon 12 v. Maracaibo n. Algiers. Ampenan 14 v. Singapore n. Djakarta. Amstelkroon 14 270 m. o. Algiers n. IJmuiden. Amstellaan 13 1000 m. ojs.o. Honolulu n. Honolulu. Amstelland 14 te Montevideo. Appmgedijk 14 v. Hamburg n. Middlesborough. Area 14 te Malta verwacht. Argos 15 te Amsterdam. Asterope 14 378 m. z. Kp. Race n. Baltimore. Averdijk 14 v. Tuticorin n. Trincorrialee. Baarn 15 te Maracaibo verwacht. Bali 14 75 m. z.o. Minicoy n. Aden. Banggai 14 155 m. n.n.o. Socotra n. Bombay. Bantam 14 te Hamburg. Bawean 14 50 m. w. Aden n. Ummsaid. Bengalen 14 v. Marseille n. Napels. Beninkust 15 te Amsterdam. Blitar 15 te Beyrouth verwacht v. Livorno. Boissevain 16 te Montevideo verw v. Santos. Bonita 15 v. New York n. Limon. Boskoop 14 500 m. o.n.o. Flores n. Curacao. Breda 14 v. Hamburg n. Antwerpen. Caltex Arnhem 14 dw. Ras Al Hadd. Caltex Delft 14 430 m. w. Sabang n. Abadan. Caltex Eindhoven 15 v. Bahrein n. Rastanura. Calt. Gorinchem 15 v. Kopenhag. n. Br.büttelkoug. Caltex Leiden 14 210 m. o. Aden n. Bahrein. Calt. Nederl. 14 100 m. o.n.o. Bahrein n. P. Sudan. Caltex Pernis 14 165 m. w. Gavdo n. Port Said. Calt. Rotterd. 14 95 m. n.w. Colombo n. Singapore. Caltex The Hague 15 v. Bahrein n. Cochin. Caltex Utrecht 14 v Karachi. Camerounkust 14 100 m. z.z.w Lagos n. Accra. Camphuys 15 te Singapore verwacht. Castor 14 5 m. z.o. Matapan n. Mostaganem. Ceres 13 v. Callao. 15 te Matari verwacht. Charis 14 te Amsterdam n. West-Iadië. Cinulia 14 te Curacao. Cistula 17 te Singapore verwacht. Cleodora 14 350 m. w.z.w. Brisbane n. Auckland. Crania 14 600 m. w.n.w. Kaapstad n. Curacao. Dahomeykust 14 v. Lagos n. Grandbassa Dalerdijk 15 v. Londen n. Cristobal Daphnis 14 te Puerto Plata verwacht. Delft 14 te Port of Spain verw. v. Puerto Ordaz. Diemerdijk 14 275 m. w.z.w. Fayal n. Londen. Drente 14 v. Surabaja n. Miri. Esso Nederland 14 300 m. o.n.o. St. EustaUus naar Amuaybay. Geertje Buisman 14 dw. Oran. Haarlem 15 te Ciudad Trujillo verwacht. Hector 14 v. Amsterdam te R'dam n. Alexandrië. Heelsum 14 550 m. w.z.w. Flores n Le Havre. Hera 14 640 m. z.w Azoren n. Rotterdam. Hersilia 15 te Santiago de Cuba verwacht. Hiiversum 14 v. A'dam n. Bremen/Golf v. Mexico. Hispania 14 60 m. no Ouessant n Huelva. Holendrecht 14 120 m. w. Monrovia n. Rotterdam. Houtman 15 v. Dunedin n. New Plymouth. Isis 14 200 m. o. Havana n. La Guaira Ivoorkust pass. 14 Ushant n. Le Havre. Advertentie riohyfra! De ideale gezondheidsdragee vooi U en Uw gezin! Flacon met 100 dragees f 4.20 De schroothande! In de zes Europese landen is in strijd met het E.G.K.S.-ver drag, een zaak van zes afzonderlijke kar tels, die overkoepelend in een internatio nale schrootorganisatie samenwerken. De allereerste taak van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap had behoren te zijn deze kartels te breken en te voorkomen dat hoogovenbe- drijven in de bij de E.G.K.S. aangesloten schrootprijs onnnodig opdrijven om welke reden dan ook. Dit zegt de heer L. Worms in een ge schrift. bestemd voor de Nederlandse le den van het Europese Parlement en het ministerie van Economische Zaken, waar in de Haagse schroothandelaar nogmaals op de geruchtmakende schrootfraude te rugkomt. De Hoge Autoriteit heeft deskundigen in dienst, die tot taak hebben om na te gaan, wat men tegen deze kartels zou kunnen on dernemen. De heer Worms is echter van mening, dat men hier teveel een „levens taak" in ziet. Verder voert hij aan, dat in Nederland de schrootverwerkende industrie haar schroot van enige bevoorrechte schroot- handelaren betrekt. De overige schroot- handelaren kunnen alleen schroo' aan de Nederlandse industrie leveren, wanneer zij dit via een van de bevoorrechte schroot- leveranciers doen. waarvoor deze zich met drie dollar per ton gehonoreerd zien. Uiteraard zal de schroothandelaar, die niet rechtstreeks aan de Nederlandse schrootverwrkende industrie kan leveren trachten zijn schroot naar een van de an dere E.G.K.S.-landen te exporteren daar de schroothandel binnen het E.G.K.S.-ge- bied vrij is. Dat het systeem om enkele schrootfirma's te bevoorrrechten markt verstorend werkt, aldus de heer Worms, schijnt men bij de schrootverwerkende in dustrie nog niet als een ernstig bezwaar te hebben gevoeld. De heer Worms heeft verder meege deeld dat hij bijzonder veel medeleven en steun heeft ondervonden van zijn collega's- schroothandelaren. Ook mijn collega's, al dus de heer Worms, zijn de mening toege daan, dat het onderzoek veel objectiever en verstrekkender had moeten plaatsvin den. Men voelt in schrootkringen veel voor De zeven landen van de O.E.E.S. die niet op de vergadering van de „dertien-plus" in Parijs waren vertegenwoordigd, heb ben de door de Atlantische economische conferentie aanvaarde resoluties una niem goedgekeurd. Op een vergadering van alle twirtig leden en geassocieerde leden van de O.E.E.S. en de Europese Executieve Commissie namen Spanje Griekenland, Ierland, IJsland, Luxem burg, Oostenrijk en Noorwegen dit be sluit, waarop mr. Luns, die de Parijse conferentie heeft voorgezeten, rapport over het resultaat l.ad uitgebracht. Mr. Luns legde er in zijn toelichting nog maals de nadruk op, dat de O.E.E.S. niet zal worden verzwakt, zolang er geen „ver beterde" organisatie zal zijn en dat de twintig landen grote prioriteit zullen ge ven aan het zoeken van een oplossing voor de mogelijkheid tussen de zes en de zeven, gezien de tariefsverlaging op de Euro- markt op 1 juli a.s. In Nederlandse delegatiekringen heerst zeker geen ontevredenheid over de resul taten van de Atlantische economische con ferentie. Zoals min:' ter Zijlstra het don derdagmiddag formuleerde: „Er is althans een machinerie gevormd om de impasse tussen de zes en de zeven te doorbreken Commentaar Financial Times De Londense Financial Times schrijft dat de bestaande economische verdeling in West-Europa een ernstig politiek gevaar is waarvan de Amerikanen zich bewust moeten worden. De V.S. moeten daarom meewerken aan de eenmaking. Door het neerhalen van de handelsbelemmeringen binnen Europa zal ook een liberalere po litiek naar buiten volgen, eerder dan in een Europa waarin twee handelsgroeperin gen tegenover elkaar staan, aldus het blad. het beleggen van een bijeenkomst, waar op men openlijk de heer Worms alle steun wil toezeggen, die nodig is om zijn strijd tegen onrecht met succes te kunnen voortzetten. De heer Worms zei. dat het initiatief voor zulk een bijeenkomst niet van hem is uitgegaan. Jacob Verolme 15 te Philadelphia verwacht. Japara 14 v. Semarang n. Singapore. Johanes Frans 15 te Cartagena verwacht. Kaap Hoorn 14 v. Lyttleton n. Curacao. Ka by ha 19 te Para verwacht. Kalydon verm. 15 v. Rotterdam n. Eastham. Kamperdijk 14 400 m. w. Scillys n. Antwerpen. Kara 14 v. Las Palmas n. Port Harcourt. Karakorum 15 ten anker rede Savannah. Karimata 15 te Manilla verwacht. Karossa 13 v. Hollandia n. Jarsoena. Katelysia 14 90 m. w.n.w. Nagasaki n. Sambu. Keizerswaard 14 480 m. n.o. Barbados n. Curacao Kerkedijk 14 v. Rotterdam n. Bremen. Kertosono 15 v Abadan n. Surabaja. Khasiella 15 te Curacao. Koningswaard 14 te Las Palmas. Kopionella 14 v. Rotterdam n. Stockholm. Korendijk 14 v. New York n. Antwerpen. Korovina 14 100 m. z.o. Rio de Jan n. Orinocoriv Kloosterdijk 14 240 m. n.o. Terceira n. Antwerpen Krebsia 14 te Rotterdam. Kryptos 14 v. Kawasaki n. Miri. Laarderkerk 14 v. Bremen n Hamburg. Laertes 14 v. Trincomalee n. Aden. Laurenskerk 15 te Antwerpen. Leeuwarden 15 v. Puerto Bolivar n. New Orleans Leiderkerk 14 60 m. z.w. Kreta n. Antwerpen. Limburg 14 v. Londen n. Antwerpen. Lissekerk 14 150 m. z.o. Kreta n. Livorno Loosdrecht 14 v. Londen n. Amsterdam. L-oppersum 14 te Houston. Maasdam 15 te Southampton. Markab 14 v. Rotterdam n. Agadir. Maron 14 60 m. n. Cuba n. Baltimore. Medon 14 500 m. n.o. Porto Rico n. Curacao. Meliskerk 15 ten anker Kuwait. Memnon 14 360 m. w. Finisterre n. Antwerpen. Mentor 16 te Mobile verwacht. Merwede 14 v. Burutu n. Warri. Modjokerto 14 v. Hamburg n. Bremen. Mohamed Reza Shah 14 80 m. w. Malta n. P. Said Montferland 14 330 m. n.w. St. Paulsrocks naar Las Palmas. Moordrecht 14 73 m. n.o. Alexandrië n. Landsend Munttoren 14 350 m. n.o. Fayal n. Rotterdam. Musilloyd 14 v. Pandjang n. Priok. Naess Commander 14 100 m. w Gibralt. n. Napels Naess Tiger 15 te Port Said verwacht v. Ceuta. Nanusa 14 600 m. w. Bombay n. Singapore. Neder-Elbe 14 te Semarang verwacht. Neder-Waal 14 v. Pladju n. Tandjong Mani. Oberon 14 v. Puerto Cabello n. Guanta. Ootmarsum 14 v. Brownsvilel n. New Orleans. Oranje Nassau 13 v. Santiago n Port Au Prince. Orion 14 v. Rotterdam te Amsterdam. Ouwerkerk 15 v. A'dam n. Lissabon/West-Afrika. Overijsel 14 v. Suez n. Aden. Papendrecht 14 20 m. z. Wight n VVismar. Parkhaven 15 te Santa Fe verw. v. Buenos Aires Pendrecht 14 100 m. s.n.o. Oran n. Banias. Feperkust 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Polydorus 13 v. Swansea n. Glasgow Polyphemus 14 v. Yokohama n. Balboa. Prinses Irene 15 te Tampico verwacht. Pr. Joh. Willem Friso 14 157 m. z. Finist. n. Antw Pr. Willem n 14 500 m. o. Kp. Race n. Le Havre Prins der Nederlanden 14 v. A'dam n. West-Indië. Prins Willem v. Oranje 14 te Anawerp. v. R'dam. Prins Willem III 14 v. Cd. Trujillo n. Cristobal. Prins Willem IV 14 rede Tripoli v. Lissabon. Prins Willem George Frederik 14 40 m. n. Tunis naar Tel Aviv. Purmerend 14 35 m. o. Flores n. Curacao. Pygmalion 14 v. Alexandrië n. Beyrouth. Riouw 14 te Colombo. Roebiah 14 160 m. n.w. Balikpapan n. Surabaja. Rotterdam;14 te. Rio de Janeiro. RoftVT"4 3Ó0 rh. Wr feandakan n. Sandakan Rijndam 14 660 m. o. Kp. Race n. New York. Sarangan 14 360 m. z.z.w. Ascunsion n. Kaapstad Sarpedon 15 te Curacao. Schie 15 v. Rotterdam n. Barcelona. Schouten 15 v. Lyttleton n. Bluff. Senegalkust 14 v. Freetown n. Amsterdam. Silindoeng 14 te Hollandia. Sloterdijk 14 530 m. w. Landsend n. New York. Solon 14 v Rotterdam. 15 te Amsterdam. Siad Alkmaar 14 te Accra. Stad Arnhem 14 105 m. o. Gibraltar n. L. Palmas. olad Gouda 14 175 m. z.w. Freetown n. Luanda. Stad Delft 14 470 m. w.n.w. Finisterre n. R'dam. otad Maassluis 14 30 m. n.o. Dover n. Las Palmas Stad Rotterdam 16 te Genua. Stad Schiedam 14 50 m. n.o. Ouessant n. Savona. Stad Utrecht pass. 14 Wight n. Baltimore. Stanvac Pendopo 14 v. Priok n. Buatan. Statendam 14 v. St. Lucia n. Bridgetown. Steenwijk 14 560 m. n.n.o. Flores n. Belfast, straat Clement 14 v. Dar Es Salaam n. Beira. Straat Johore 15 te Sydney. Stiaat Malakka 13 v. Manilla n. Kobe. Straat Singapore 15 te Port Elisabeth verwacht. Str. v. Diemen 14 240 m. n.o. Maurit. n. Penang Sur.etta 14 300 m. z.w. Okinawa n. Yokkaichi. Tahama 14 26 m. n.w. Algiers n. Cork. Tawali 15 te Colombo. Tegelberg 15 te Kobe verwacht v. Nagoya. Telamon 14 v. New York n. Port of Spain. Tera pass. 14 Fernando Noronha n Santos. Tjibantjet 14 v. Saigon n. Bangkok. Tjitarum 14 224 m. n.o. Mombasa n. Mombasa. 1 owa 14 te Antwerpen. Utrecht 14 v. Basrah n. Abadan. v. Linschoten 14 105 m. z.z.w. Durb. n. Capetown. Vlist 14 150 m. z.w. Mizenhead n. Norfolk. Waal 14 v. Napels n. Livorno. Vtaikelo 14 v. Mombasa n. Mogadiscio. Waterland 14 v. Montevideo n. Buenas Aires. Waterman 14 800 m w. Sydney n. Sydney. Weltevreden 14 v. Hamburg n Antwerpen. Westland 14 v. Bremen n. Hamburg. Wieldreeht 14 400 m. n.n.w. P. Rico n. P. La Cruz. Willemstad 14 750 m. o.n.o. Guadeloupe (bestem.) Witmarsum 14 120 m. o. Bermuda n Le Havre. Woensdrecht 14 te Pointe Noire verwacht. Wonosari 14 te Miami. Wonosobo 14 100 m. z.w. Minicoy n. Penang. lJssel 14 te Rotterdam. Zaankerk 14 105 m. n.n.w. Lissabon n. Genua. Zaanland 15 te Montevideo verwacht. SLEEPVAART Elbe 15 v. Honolulu n. Japan. Thames 15 v. Boston n. Japan. Schelde 15 v. Suez n. Perzische Golf. Oostzee 15 v. Boston n. Osaka. Loire 15 v. Kenitra n. Antwerpen. Witte Zee 15 v. Buenos Aires n. Hamburg. Noordzee 10 v. Port Said met Humber op sleep Clyde 12 v. Moji n. Honolulu. Cycloop 13 v. Amsterdam te IJmuiden. Gele Zee 13 v. Zee te Rotterdam. Hudson 13 150 m. n. Trinidad n. Newport News. Ncordhölland 13 te Hirao. Stentor 13 v. Wallsend (Tyne) n. Cardiff. Titan 13 v. Wallsend (Tyne n. Cardiff Zwarte Zee 13 150 m. n. Trinidad n. Newport N. KLEINE VAART Admlralengracht 14 te Stettin. Ank T 13 v. Karlshamn n. Stugsund. Appingedam 14 te Oporto v. Antwerpen. Bab T 13 v. Oxelosund le Kopmanholmen. Bloemgracht 12 v. Rotterdam n. Abö. Brouwersgracht 15 in Fakse. Eljo 13 v. Par te Terneuzen. Elsa 13 v. Zaandam te Amsterdam. Flevo 14 te Marseille n. Genua. Insp. Mellema 12 v. Vlaardingen te Svendsborg. Joost 14 ten anker Gotland n. Rauma. Kaap Falga pass. 14 ET-14 v. Soderham n. Z'dam Kaap St. Vincent 7 v. Wifstavarf n. IJsselmonde Leliegracht 14 te Hangö. Looiersgracht 14 10 m. z.w. Terschell. n. A'dam Lucas Bols 1 14 te Kristinahamn. Lucas Bols 2 14 te Karlsvik. Manto 13 v. Gdynia n. Kopenhagen Marianne 14 v. Amsterdam n. Rouaan. Midas 14 te Amsterdam n. Le Havre. Netta 11 v. Marseille te Casablanca. Pavo 8 Kiel gepass. n. Ostrand. Ponza 12 v. Amsterdam te Halmstad. Schippersgracht 14 n. Kotka. Strabo 13 te IJmuiden n. Hamburg. Thaletas 14 55 m. w. Kp. Spartivento n. Burriana Tilly 12 v. Zaandam te Amsterdam. Twee Gebroeders 14 3 m. z. Marseille n. S Fellu —Luchtpost. De luchtpostsluitingen voor de opvarenden van hr. ras. „Limburg" en hr. ms „Groningen" zijn vastgesteld op: 16 januari (16 00 uur); 23 januari 16.00 uur); en 26 januari (16.00 uur). Daarna gemiddeld driemaal per week. Voor de op varenden van hr. ms. „Walrus" op 26 ja nuari te 13.00 uur, waarna eveneens ge middeld driemaal per week. De brieven dienen geadresseerd te zijn: p/a Amster- dam-C.S.-marine. Meer weerstand Gisteren was de stemming vergeleken met de koersen uit de morgenuren vast te noemen. AKU bijvoorbeeld opende op 509 en liep op tot 512. Duitsland en de specu latie namen de stukken uit de markt. Phi lips steeg van 790 tot 794. Unilever ver beterde van 784 tot 788 en boekte uitein delijk een winst van circa 2 punten. Olie avanceerde van 166,10 tot 166,60 hetgeen een verlies van ruim een gulden beteken de. Nationale Handelsbank verloor, bij een zeer kalme handel, op 194 circa 2 punten Ook de scheepvaarthoek bood zeer goec weerstand bij kalme handel. Amsterdam Rubber boekte op 131 circa 4 punten winst Deli vast en HVA prijshoudend. In de staatsfondsen ging heel weinig om. Jean Heybroek wederom hoger op de dividendverhoging. Verenigde Machine} kregen een hogere adviesprijs. Aandeler en converteerbare obligaties Hooimeije? lagen iets beter in de markt. Prolongatie 3% percent (ANP). Boom-Ruygrok liep verder terug van 173 naar 169 3/4. Figee boekte 5 punten winst op 196 en Van Waveren moest een puni prijsgeven op 107. VERHANDELDE FONDSEN 13 januari 14 januari Totaal: 470 455 Hoger: 270 (57,5*/o) 199 (43,7*/o) Lager: 97 (20.6*158 (34.4V.) Gelijk: 103 (21,9*/.) 98 (21,9V.) A VOND VERKEER VAN GISTEREN A.K.U510—518 Kon. Olie 166—167.70 Philips 790%—798 Unilever784—793 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tildv. A.K.U. 525—530 g.l. 527—530 Kon. Petr. 168.40—168.60 168.40—168.50 Philips 803—805 g.l. 805—806 Unilever 796—799% 797—798 Pref. Ph. 301—302 302 Deli 205.00 206.00 Nat H.b. 194 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN De beurs heeft deze week in een vaste stemming beëindigd. De internationale aandelen hadden de leiding. Een flinke stumulans gaf New York. Men acht een eventuele discontoverhoging thans reeds in het koerspeil verdisconteerd. Westduit- se beurzen overwegend vaster. Londen hield zich niet onbetuigd. Tengevolge hier van was tijdens de voorbeurs sterk op de hogere koersen van hedenmiddag vooruit gelopen. Maar de tendens viel bij opening vanmiddag tegen. De hoogste koersen van de voorbeurs werden niet gehaald. Niet temin AKU 13 punten hoger en Philips bij opening 14 punten. Unilever 6 a 7. Kon. Olie verbeterde 2.— onder invloed van de 5/8 dollar avans in Wall Street. Flinke belangstelling bestond voor Walvisvaart waarin zich een ruime hoek vormde Eerste koers 125. weldra 127.—. Cultures en scheepvaartwaarden ruim prijshoudend, met 1 a 2 punten avans voor NSU en KNSM. Delimij vast op 206. Staatsfond sen nagenoeg prijshoudend. Vorige slotkoer* AdviesKoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 342 343 Ned. Handel Mij 260 260 Rotterd. Bank 300 202 Twentsche Bank 270 280 A.K.U 510% 523 Albert Heijn 400 401 Amstel Bier 502 503 Billiton Mij. II 388 388 525 525 Bührmann Papier 460 465 Deli-Mij 202.30 205.50 Dordtsche Olie 783% 795 Fokker 325% 326 Heineken's 497' 497'/, Hoogenbosch Sch. 229% 230 Hoogovens 820 820 H.V.A 172% 173'/» 396 398 444% 445 K.L.M 115. 115. 700 710 166.50 168.20 Müller Nat. Bez. 390% 391 Nederl. Ford 407 410 Ned. Gist. en Sp 338'/» 339 Ned. Kabelfabr. 455 455 Philips Gem. Bez. 791% 802 Philips Pref 296 300 A'dam Rubber. 130% 130%. Sikkens Lak 591 590 Stokvis RS 228% 228 Thomassen Dr 685 890 Unilever 786'/» 791 Van Berkei's Pat. 310 310 Van Gelder Pap 265 266 Van der Heem. 234 237 Ver. Machinefabr 235 235 Wessanen 291 292 Wilton Feijenoord 240 238 7wanenberg-Org. 574% 574 interlinie 201.— 201.50 228 229.— Unitas 518 525.— Ver Bezit v. 1894 119 50 120 HAL. 17? 175 K.NS.M 198% 200% N. Scheepv Unie 168% 169", Ommeren, v 766 268 Stoomv Mij Ned 186 187 65'/, 67 Kennecott Copper 96' 97 Aluminium Ltd 34% 36% Bethlehem Steel. 62,*/|* 54% U.S Steel 94% 95'/, Republic Steel 71% 72% American Motors 88% 90% General Motors 53% 54 Cities Service.... 49 49 Shell Oil 80% 80% Gedane noteringen (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York leeft op Voor de eerste maal in zeven bi ursdagen zijn de prijzen gisteren omhoog gedreven door investeerders die op koopjes uit wa ren. De handel was gematigd. De recente uitverkoop plaatste vele aandelen op actie ve niveaus en gaf hun aanzienlijke kracht. De elektronische waarden waren de grootste winnaars als groep, gevolgd door Motorola met ongeveer 0, I.B.M. ongeveer 4 en Texas Instruments ongeveer 3. In de automobiel-afdeling gingen Ameri can Motors, Ford en Studebaker-Packard omhoog. De omzet was 356.000 aandelen. Van 1202 verhandelde fondsen, 639 hoger en 342 lager. Het industriegemiddelde kwam van 656.44 op 660.53, dat van spoor wegen van 156.24 op 157.70 en dat van openbare nutsbedrijven van 86.78 op 86.91. (UPD.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11