KOU 0 GEVAT ITALIANO Rampenfonds vraagt hulp voor de slachtoffers Rijnvaart blijft struikelblok van Nederlands-Duits overleg de lekkere Landbouwer stond terecht voor grove schuld aan brand en bondig Vannacht strenge vorst c Binnenkort uitspraak in 13 jaar oud Lunapark-proces „Een volkomen raadsel" Nog meer vliegers op Texel gearresteerd 600 en voorwaardelijke gevangenisstraf geëist Fikse straffen geëist voor inbraken in de Haarlemmermeer Zilveren dubbeltjes buiten omloop gesteld *M«mi - Sleden - SMen VRIJDAG 15 JANUARI 1960 2 De overstroming in Tuindorp-Oostzaan Ir. C. J. de Borst: Nachtelijk bezoek aan rampgebied De benzinefratide 19 cent per rol. HAARLEMSE RECHTBANK Inleveren vóór 20 mei (Vervolg van pagina 1) Het Nationaal Rampenfonds heeft een algemene oproep tot steun aan de vele getroffenen gedaan en daartoe het giro nummer 9575 opengesteld. Deze algemene oproep doorkruist niet zo wordt gezegd de reeds gepubliceerde oproep tot stor ting op giro 768 ten name van het fonds Watersnood Amsterdam, aangezien dit fonds een der lichamen is waaruit het na tionaal Rampenfonds is samengesteld. Reeds bereikten ons mededelingen van geldschenkingen ter leniging van de nood der slachtoffers van de overstroming in Amsterdam: de Orde van Vrijmetselaren onder het „Grootoosten der Nederlanden" heeft f5000, de „Caritaspool" 10.000 over gemaakt op postgiro 768 van het Fonds Watersnood Amsterdam. Uit het gehele land stromen voorts aanbiedingen van geld, goederen en huisvesting binnen. Medeleven in Soestdijk Uit Soestdijk wordt bericht dat koningin Juliana de gebeurtenissen in de over stroomde polder van uur tot uur volgde en zich voortdurend laat voorlichten over hetgeen voor de getroffenen wordt gedaan. Minister Klompé bij de evacué's De minister van maatschappelijk werk mej. dr. M. A. M. Klompé, heeft gister middag een bezoek gebracht aan het op vangcentrum voor de geëvacueerden brj de N.D.S.M. De minister zeide dat het hulpverlenings- werk nog op gemeentelijk niveau ligt. Mocht de Amsterdamse raad vanmiddag in zijn speciale zitting over de dijkdoor braak besluiten dat maatregelen op lande lijk niveau nodig zijn, dan is het volgens de minister mogelijk de Wet Verplaatsing Bevolking in werking te stellen. Dit zal inhouden dat de evacué's zodra zij op hun nieuwe verblijfplaats zijn aangekomen, zullen ressorteren onder het ministerie van Binnenlandse Zaken. De financiering van de evacuatie komt dan onder het mi nisterie van Maatschappelijk Werk. Onderzoek begonnen Het hoofd van het arrondissementspar ket van Amsterdam, mr. W. P. Bakhoven, aan wie de procureur-generaal heeft op gedragen een justitieel onderzoek naar de oorzaak van de dijkdoorbraak in te stel len. is vanochtend met prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkun dig laboratorium te Delft als deskundige voor een onderzoek in het rampgebied aangekomen. Interpellatie in Staten De voorzitter van de P.v.d.A.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland, mr. J. Roelse, heeft de Staten toestem ming gevraagd om, naar aanleiding van de overstromingsramp die Tuindorp Oost- zaan heeft getroffen, op 19 januari a.s. de volgende mondelinge vragen te mogen stellen: 1. Is de Noorder IJpolder. gelegen op'hel grondgebied van de gemeente Amsterdam nog onderworpen aan het toezicht van het provinciaal bestuur? 2. Als deze vraag bevestigend wordt be antwoord, kunnen Gedeputeerde Staten dan mededelen hoe dit toezicht is en wordt uitgeoefend? In 1947 vertrok een aantal Nederlandse kermisexploitanten naar Egypte om in Cairo, Alexandrië en Port Said een Neder lands lunapark te gaan exploiteren. Door allerlei verwikkelingen werd deze tour nee een mislukking en legde de fiscus be slag op alle kermisinrichtingen. De ex ploitanten keerden naar Nederland terug met achterlating van al hun bezittingen. Nadat de heer C. M. Vermolen sr. in een brief aan president Nasser om diens be middeling had gevraagd zal nu, na 12 jaar procederen, op 26 januari te Cairo uit spraak in dit proces worden gedaan. In overleg met het Nederlandse minis terie van Buitenlandse Zaken heeft de fir ma Hommerson en Vermolen, zo deelt zij ons mede, besloten voor haar rekening een gevolmachtigde naar dit proces te Cairo te zenden. De heer H. Biegnolé, voorzitter van de r.k. Bond van kermis exploitanten, zal als vertegenwoordiger van het Nederlands kermisbedrijf naar Egypte gaan om na de uitspraak van de rechtbank verder te onderhandelen over schadevergoeding en eventuele verkoop der kermisinrichtingen. Hij zal maandag middag van Schiphol vertrekken. 3. Kunnen Gedeputeerde Staten dan reeds een verklaring geven waardoor de ze ramp werd veroorzaakt? 4. Bestaat er reeds inzicht in de wijze waarop gedupeerden door hen geleden schade vergoed kunnen krijgen? Redding van dieren De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Dieren heeft direct na het be kend worden van de ramp haar hulp aan de autoriteiten aangeboden bij het in vei ligheid brengen van de levende have in het overstroomde gebied. Afgevaardigden van de afdeling Amsterdam der vereni ging hebben gisteren op vele plaatsen daadwerkelijke hulp verleend bij de eva cuatie van vee en huisdieren. Buitenland wil helpen Behalve uit Zweden heeft het Neder landse Rode Kruis thans ook hulp aange boden gekregen uit Engeland en Zwitser land. Zowel het Britse Rode Kruis als de Liga van Rode-Kruisverenigingen in Ge- nève hebben telegrafisch laten weten, dat zij bereid zijn desgewenst hulp te verle nen. Het Rode Kruis heeft echter deze hulp niet hoeven te accepteren. De praeses van de generale Synode der Hervormde kerk, dr. A A. Koolhaas, heeft een telegram gezonden aan de bur- gemeéster van Amsterdam, waarin hij zegt: „van alle kanten ontvangen wij uit de kerk aanbiedingen tot hulpverlening aan de évacué's. Gaarne stelt de Hervorm de Kerk haar organen ter beschikking", aldus het telegram. Spoorwegen: geen hinder De treinenloop wordt door de reddings werkzaamheden voor het ondergelopen gebied niet belemmerd. De treinen rijden normaal en er ziin geen bussen uitgeval len of extra ingelegd, aldus deelt de N.S. mede. Weinig slachtoffers Met alle waardering voor de aangeboden hulp deelt de rijkspolitie te water mee dat men thans voldoende boten heeft name lijk 40 vletten. Het hospitaalschip ,J. Hen ri Dunant" van het Nederlandsche Roode Kruis is te middernacht in Amsterdam aangekomen en is afgemeerd in het Corne- lis Douweskanaal nabij het rampgebied Op het schip zal verplegingsmogeliikheid ziin voor 75 zieken. De directeur van de G.G.D.. de heer K. Ittmann, deelde gisteravond mee dat de ongevallondienst slechts een tiental slachtoffers voor onname naar de zie kenhuizen heeft gebracht Hii verwacht echter vandaag tal van ziekenhuisopnamen van mensen die als gevolg van de door gestane kou ziek ziin geworden. Over eventneip schaderegeling is nog niets bekend. Wellicht zal dezelfde proce dure worden gevolgd als des+iids in Zee land. Vele gedupeerden hebben gemerkt dat hun verzekoringsmaatsehapnn sinds de Zeeuwse stormramp schade veroorzaakt door overstroming -niet- meer- riakU fl1) h**rv" „Het is een volkomen raadsel, hoe dit mogelijk is geweest. De dijk was aller minst een zwakke waterkering. Ruim een jaar geleden hebben wij hem met mensen van de polder nog geïnspec teerd en in orde bevonden. Het is een overrompelende geschiedenis". Dit ver telde ons de directeur van de Provin ciale Waterstaat in Haarlem, ir. C. J. de Borst. De waterkering van de Noorder IJ-pol- der staat onder beheer van het bestuur van de polder. De gemeente Amsterdam is de grootste ingeland en heeft ook de grootste invloed in het polderbestuur. De Provinciale Waterstaat heeft het toezicht op de waterstaatswerken in de provincie Noordholland, zoals de Kroon het opper toezicht heeft over de waterstaatswerken in het gehele land. Ir. De Borst noemde de dijkdoorbraak te meer verrassend, omdat niet gebleken was, dat het dijklichaam zwak was. Ner gens is tevoren doorsijpelend water ge constateerd, terwijl een dijkdoorbraak zich tocht meestal van te voren aankon digt. Bovendien is de dijkdoorbraak ge beurd dicht bij een poldergemaal. Als er van te voren iets bijzonders zou zijn voor gevallen, zou de machinist van dit gemaal het toch hebben moeten opmerken, aldus ir. De Borst, die ons telefonisch vraagge sprek besloot met de opmerking: „Ik hoop dat de gehele kwestie thans goed uit de doeken gedaan wordt. Het is uiterst be langrijk dat we een goed inzicht krijgen over de vraag, hoe de zaak ligt. Dan zul len we tevens weten, of dit niet voorkomen had kunnen worden." Overigens meende ir. De Borst dat het thans belangrijker is, dat het gat zo snel en zo goed mogelijk wordt gedicht en dat zoveel mogelijk ge red en bespoedigd wordt. Pas dan zou men met vrucht kunnen gaan onderzoeken, hoe de schuldvraag ligt. Rijkswaterstaat geen bemoeienis De hoofdingenieur-directeur in de direc tie Noordholland van de Rijkswaterstaat, ir. Th. Heijblom. deelde ons mee, dat Rijkswaterstaat geen rechtstreekse be moeienis met de dijkdoorbraak heeft. Het toezicht op de dijken van de Noorder IJ-polder berust niet bij de Rijkswater staat. Het bezoek dat minister mr. H. A. Korthals aan het rampgebied heeft ge bracht. moet dan ook alleen aan persoon lijke belangstelling en medeleven worden toegeschreven. SCHOOLBRAND II EMMEN In Roswinkel in de Drentse gemeente Emmen is donderdag de christelijke school door brand grotendeels vernield De brand, die tegen 17 uur werd ontdekt ontstond op de zolder vermoedelijk door een lekke schoorsteen en had tot gevolg dat zolder en dak in de as werden geleed De brandweren uit Emmer-Com- pascuum en Emmen hadden door de glad de wegen en de sneeuwduinen veel moeite de brand te bereiken. Zij bestreden het vuur met vele stralen. Schoolmeubilair en leermiddelen kregen ernstige schade door vuur en water. Voorlopig zal er in deze school geen les gegeven kunnen worden. (Van een onzer redacteuren) Toen men in de afgelopen nacht een be gin maakte met het dichten van het dijk- gat waardoor water van het Noordzeeka naal via het zijkanaal H. de Noorder IJ polder was binnengestroomd als gevolg waarvan Tuindorp Oostzaan in Amster dam-Noord onderliep, werd 19 kilometer westwaarts, in IJmuiden een handeling verricht, die deze eerste fase in het gro te werk om aan ruim achtduizend mensen hun huis terug te geven moest vergemak kelijken. Tijdens eb was overdag reeds kanaalwa ter in de Noordzee gespuid en bij de vol gende laagwaterstand zou dit worden her haald. Maar wanneer precies en hoeveel, dit vereiste overleg tussen de dijkdich- ters bij het Barnegat en de spuiers bij de IJmuider sluizen. En daarom was er in het nachtelijk duister, onder een sneeuwbui en tegenover de afschuwelijke, gapende dijkwond, conferentie van man nen in dikke jassen en met dien over het hoofd getrokken hoeden. Havenmeester Hindriks was met de „Wortman" van IJmuiden naar het rampgebied gevaren voor deze bespre king. Gemakkelijk was de doorvaart in het zijkanaal Biet geweest- zware balken die men nog maar kort geleden langs de dijk had geheid om ligplaatsen te ma ken voor woonschepen dreven in wan orde op het water en zij leverden het niet- denkbeeldige gevaar op dat de „Wort man" z'n schroef kapot zou slaan op de ze losgeslagen heipalen; bovendien was binnen redelijke afstand nergens een be hoorlijke ligplaats te vinden. Maar schip- De Nederlands-Duitse onderhandelin gen over de nog tussen beide landen han gende kwesties zullen, naar wij van welin gelichte zijde vernemen, volgende week op het landgoed ,,'t Mospad" in Bennekom worden voortgezet. Het belangrijkste on derwerp, dat (opnieuw) ter tafel zal ko men, is de formulering van het compro mis inzake de cabotage op de Rijn, dat aan het Internationale Gerechtshof dient te worden voorgelegd. In 9fficiële Haagse kringen bewaart men voorlopig nog geheimhouding over het verloop van de onderhandelingen, maar naar verluidt zouden beide partijen er nog steeds niet in zijn geslaagd de laat ste obstakels uit de weg te ruimen. Ter wijl Nederland hardnekkig vasthoudt aan een beknopte en strikt juridische vraag stelling, wil Duitsland er als vanouds de gehele economische problematiek in be trekken. Het ziet er op het eerste gezicht niet naar uit, dat men spoedig tot een akkoord over de inhoud van het compromis zal ko men. De Duitse delegatie heeft onlangs een tegenvoorstel gedaan, dat echter maar nauwelijks tegemoet komt aan de Nederlandse verlangens. Met uitzonde ring van de Rijnvaart en de eventuele te ruggave van het grensgebiedje Beek-Ub- bergen, zou het ontwerp-verdrag thans geheel gereed zijn. Het totale bedrag, dat Duitsland aan Nederland zal uitkeren, wordt in politieke kringen op 275 miljoen mark geschat, waarvan dan 125 mil joen zal worden gereserveerd voor de nazi-slachtoffers. Aan het overleg op het landgoed van de staatssecretaris van Buitenlandse Za ken, dr. H. R. van Houten, zal behalve de heer Van Houten zelf ook de tijdelijk uit Washington teruggekeerde staatssecreta ris van Verkeer en Waterstaat, drs. E. G. Stijkel, deelnemen. Van Duitse zijde zul len de staatssecretaris van Verkeer, dr. Seiermann, en de ambassadeur in speciale dienst, dr. R. Lahr, aanwezig zijn. Uit de samenstelling van de delegaties blijkt al, dat er uitsluitend of vrijwel uitsluitend, over het zogenaamde „special agree ment" inzake de Rijnvaart zal worden ge sproken. Aangezien de Duitse bondsrepu bliek, als niet-lid van de UNO geen par tij is bij het statuut van het Internationale Gerechtshof, is Nederland niet in staat om de kwestie van de cabotage op de Rijn eenzijdig aan het hof voor te leggen. Vandaar, dat de Nederlandse regering in dertijd heeft voorgesteld om het, al jaren slepende, geschil in het onderhandelings pakket op te nemen. In principe hebben beide partijen zich nu bereid verklaard om de kwestie gezamenlijk aanhangig te ma ken. maar over de inhoud van het com promis lopen de opvattingen nog steeds uiteen. per Jaap van der Meulen manoeuvreerde meesterlijk tussen de obstakels door om ten slotte met een fantastische zwaai ziin schip dicht genoeg bij het smalle weg getje te brengen zodat op de wal springen slechts enige akrobatiek vereiste. Voor het poldergemaal stond zwijgend turend naar een enorme drijvende kraan, die recht tegenover het gat ligolaats had gekozen, burgemeester Van Hall. De kraan had al enige uren in actie moeten zijn, er hadden al tonnen klei en zand uit de drijvende bakken rondom in de dijk breuk gestort moeten zijn. Maar er klopte iets niet in de ingewanden van de reus. Een dood gevaarte, dat driftig heen en weer rennende mannetjes vergeefs weer tot leven trachtten te brengen, leek hij nu. Verbindende sneeuwstriemen en ijzige wind leken de openluchtconferentie niet te hinderen. Zij werd ee-st onderbroken door de komst van een groep ingenieurs, die goed nieuws hadden mede te delen: de reus was niet voorgoed dood, over enkele uren zou hij weer aan het werk kunnen! Aan het werk moest men ook in IJmui den. Maar voor de „Wortman" van wal stak, gaf schipper Van der Meulen (vroe ger schipper van de reddingboot „Neeltje Jacoba") zijn commentaar op de situatie: „Het ziet er nu rustiger uit dan toen ik hier vanmorgen kwam. Al zijn er dan geen doden gevallen, het was een rot gezicht, al die mensen die hun huis en al hun spul len moesten achterlaten.." En machinist Bertus. eveneens vergrijsd op het water, beaamde dit. Enkele dagen geleden heeft, zoals eerder is gemeld, de Dienst luchtvaart van de rijkspolitie op Texel de vlieger-mecanicien S aangehouden, op verdenking, betrok ken te rijn bij de fraude met vliegtuig- benzine, die het eigendom was van zijn werkgeefster, de n.v. Aero Contractors, een luchtvaartmaatschappij in Den Haag. Harvardvliegtuigen van dat bedrijf wa ren door de Marine van de luchtvaart maatschappij gecharterd voor oefeningen in het doelschieten. Proeven in 'n laboratorium zouden heb ben aangetoond dat de vliegtuigbrandstof ook terecht was gekomen in de tanks van particuliere auto's op Texel. Het stond toen reeds vast dat duizenden liters ten nadele van de luchtvaartmaatschappij waren ontvreemd. Het onderzoek werd door de rijkspolitie na de aanhouding en voorgeleiding van S. voortgezet, met het resultaat dat thans nog drie personen zijn aangehouden, na melijk N. van der D., J. de G., en J. van V., allen in dienst van de n.v. Aero Con tractors en werkzaam als vlieger of tech nicus op de luchthaven van Texel. Van der D. en Van V. worden heden voorgeleid voor de officier van Justitie te Alkmaar. De G. werd na een verhoor weer in vrij heid gesteld. Nog steeds wordt het onder zoek naar deze ingewikkelde fraude, die over een langdurige periode loopt, voort gezet. De mogelijkheid is niet uitgesloten te achten dat nog meer personen, die bij deze zaak betrokken zijn, zullen worden aangehouden. Advertentie EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK In de ochtend van 29 augustus gaf een 55-jarige landbouwer in de Haarlemmer meer zijn bedrijfsleider opdracht een hoop kaf in brand te steken. De hoop was tien meter lang, vier meter breed en ruim twee meter hoog. De hoop lag op zeven meter van een landbouwschiiur. waarin zich ondermeer hooi en stro bevonden. De landbouwer vertrok voor drie dagen naar Rotterdam, 's Avonds tegen acht uur stond de schuur in lichterlaaie. De schuur met de inventaris en een andere schuur gingen verloren. De schade bedroeg 300.000. De brandweer kon ternauwer nood het woonhuis van de landbouwer en een schuur met voor ruim 400.000 aan bollen redden. Donderdag eiste de officier van Justitie voor de Haarlemse recht bank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman tegen de landbouwer wegens grove schuld aan de brand 600 of twee maanden on voorwaardelijk en een maand gevangenis straf voorwaardelijk met drie jaar proef tijd. De president, mr. H. J. Ferwerda, vroeg verdachte of hij het niet onvoorzichtig vond het kaf te verbranden. De landbou wer antwoordde, dat hij het al 25 jaar zo doet en dat er nooit iets is gebeurd. Hij zei altijd te wachten met het in brand steken van het kaf tot de wind gunstig is. Een der rechters vroeg verdachte: „Wie geeft u de zekerheid dat de wind niet 'draait? De bedrijfsleider zat er foeh niet dag ep nacht met zijn neus Boven op?" Voor zijn ver trek zoy de landbouwer tegen de be drijfsleider hebben gezegd dat deze, als het gevaarlijk werd, de brandweer moest waarschuwen. De commandant van de brandweer in Hoofddorp achtte het zeer waarschijnlijk dat door wervelwinden brandend kaf door openingen in de schuur is gewaaid en het zeer brandbare hooi en stro heeft aange stoken Bovendien is het niet uitgesloten dat het vuur over de grond naar de schuur gekropen is, aldus getuige. Maar het maakt niet uit of men een kafhoop op en kele meters of op honderdvijftig meter Gevangenisstraffen van drie en twee jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht heeft de officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. Van der Valk Bouman, donderdag gevor derd tegen twee broers, een 30-jarige ma chine-bankwerker en een 32-jarige boot werker uit Amsterdam, beiden thans ge detineerd in het Huis van Bewaring in Utrecht. Hun werd ten laste gelegd dat zij in oktober van het vorig jaar in de Haar lemmermeer uit een geparkeerde auto een ventilator, enige geluidsversterkers, een zonnebril en een sjaal hadden weggeno men nadat een van hen een portierraamp je had stukgeslagen. De jongste verdach te zou bovendien in een huis aan de Lei- muiderdijk hebben ingebroken waarbij hij enkele tientallen mantels ter waarde van totaal 2300,- had buitgemaakt. Zijn broer zou voorts in september en oktober, eveneens bij een inbraak in de Haarlem mermeer, een aantal flessen melk en weckflessen met sperziebonen hebben ont vreemd. Beide verdachten gaven de hun tenlas- tegelegde feiten toe. De jongste verdach te, die reeds acht keer was veroordeeld en in niet minder dan dertig inbraken de hand heeft gehad, verklaarde dat hij tot de diefstallen was gekomen omdat hij in financiële moeilijkheden was geraakt. De president mr. H. J. Ferwerda hield hem voor dat dit geen wonder was als men van een inkomen van 69,- in de week er een dure auto op na wil houden. „Ik had eerst een motorfiets maar daar heeft mijn doch tertje longontsteking van gekregen. Toen hebben we ons maar een auto aange schaft", verweerde verdachte zich. De of ficier van Justitie somde in zijn requisi toir een lange rij plaatsen op waar ver dachte op het inbrekerspad was geweest o.a. Bussum, Haarlemmerliede, Bloemen- daal, Zandvoort, Landsmeer en Laren. Voor verdachte pleit dat hij het vooron derzoek niet heeft tegengewerkt, aldus mr. Van der Valk Bouman. Hij was van mening dat verdachte bezeten was van de wil om achter het stuur van een auto te zitten. Het aandeel van de oudste verdach te in de diefstallen achtte hij iets kleiner dan dat van de jongste om welke reden hij tegen de bootwerker een kortere gevange nisstraf wilde eisen. Mr. J. H A. M. van Son en mr. A F. H. Schreurs bepleitten respectievelijk voor de jongste en do oud ste verdachte een zo kort mogelijke straf. De rechtbank zal op donderdag 28 januari s morgens om half tien in deze zaak uit spraak doen. van de bebouwing aansteekt. In het laat ste geval is de kans op brand niet gerin ger. „Zeer tot onze ergernis brandt men in de Haarlemmermeer de kafhopen op Ze kunnen zelfs weken blijven smeulen. De landbouwers zeggen dat ze het kwijt moeten. Slechts enkele boeren voeren het kaf met een vrachtauto weg. Het verbran den is echter niet strafbaar. Wij zeggen al tijd: Breng het op het land en spreid het uit", aldus de brandweercommandant die verder verklaarde dat verdachte te genover de vrijwillige brandweer finan cieel van zijn waardering heeft laten blij ken. De bedrijfsleider zei als getuige dat de kafhoop op dezelfde plaats lag als in an dere jaren. Een landarbeider van ver dachte verklaarde dat de boeren in Fries land, waar hij vandaan komt, het kaf niet zo dicht bij huizen en schuren verbranden. Hij had zijn patroon gezegd dat hij het verbranden van de kafhoop vlakbij de schuur riskant vond. maar de landbouwer had gezegd: „Dat doen we al ruim twintig jaar zo", aldus getuige. De officier van Justitie achtte de grove schuld van de landbouwer aan de brand bewezen. De kafverbrandingen zijn in de Haarlemmermeer schering en inslag. De boeren doen het liever zo dan wat meer tijd en kosten te besteden. Als er dan brand komt is de verzekering er goed voor, aldus de officier. De raadsman, mr. E. G. Spreij, meende dat er nog enkele punten van twijfel in de zaak waren Het is onder meer niet hele maal zeker dat het vuur van de kafhoop de brand in de.,?chuur veroorzaakt. De raadsman gaf deze punten aan de recht bank in 'overweging. Uitspraak donderdag 28 januari half tien. Met ingang van 19 januari 1960 zijn bij algemene maatregel van bestuur de zil veren dubbeltjes buiten omloop gesteld, adus deelt het ministerie van Financiën mede. Het zinken dubbeltje werd reeds in 1953 uit de circulatie genomen. Op dat tijdstip was de hoeveelheid nikkelen dub beltjes als gevolg van de nikkelschaarste nog te gering om in de bestaande be hoefte aan 10-centstukken te voorzien Daarom werd toen besloten de in het munt depot aanwezige zilveren dubbeltjes als een reserve achter de hand te houden Op deze resorvevoorraad is na 1953 her haaldelijk ten behoeve van de pasmunt- circulatie een beroep gedaan. Nu een der- lelijk beroep niet meer nodig is kan ook 'ot het buiten omloop stellen van de zil veren 10-centstukken worden overgegaan Met het zilveren dubbeltje verdwijnt de laatste vooroorlogse munt uit de geld circulatie. Tot 20 mei 1960 bestaat ge meenheid tot inwisseling van deze munt bij alle postkantoren, bij- en hulpkantoren der nosterijen en noststations. Wederom. Donderdagochtend vroeg is wederom een inbraak gepleegd in een Amsterdamse juwelierszaak, ditmaal in de LeidsestraaL De dader heeft de winkelruit vernield en uit de etalage een aantal gou den ringen en briljanten gestolen tot een gezamenlijke waarde van ongeveer 28.000. Van de dief ontbreekt elk spoor. Steen op hoofd. Een 20-jarige classi ficeerder uit Rotterdam is door de recht bank aldaar conform de eis veroordeeld tot twee jaar en zes maanden gevangenis straf met aftrek. Volgens een van te voren beraamd plan had hij een taxichauffeur in diens auto met een steen op het hoofd ge slagen, met de bedoeling hem te beroven Dit was echter niet gelukt. Wel moest de chauffeur vijf weken het bed houden met een hersenschuddi. g. Versiering. Weldra bestaat de „Ver eniging van vrouwelijke studenten in Lei den" 60 jaar. Een groot deel van de feeste lijkheden zal zich in Leiden afspelen, maap op 28 januari wordt door de VVSL in het Kurhaus te Sche"eningen een gala-toneel voorstelling gegeven. Daartoe zal het ge hele Kurhaus-complex versierd worden. Er is een speciale versieringscommissie in het leven geroepen, waarvan Prinses Beatrix voorzitster is. Dezer dagen is zij naar het Kurhaus gekomen om daar met andere leden van de versieringscommissie het ge hele complex in ogenschouw te nemen om te zien hoe de diverse lokaliteiten in feest tooi gestoken kunnen worden. Luchtdicnst Rotterdam-Haamstede. Het Rotterdams Luchtvaart Syndicaat wil in samenwerking met de gemeente Haam stede (Z.) deze zomer starten met een luchtvaartlijn Haamstede-Rotterdam Het ligt in de bedoeling de dienst te gaan on derhouden met Dragon Rapides die ge schikt zijn voor het vervoer van acht oer- sonen Dit heeft burgemeester jhr. R. J H. Q Roëll in de raad van Haamstede mede gedeeld. „Kortenaei". Het uitreisprogramma van hr. ms. fregat „Kortenaer", dat na beëindiging van een reparatie aan de tur bo-generator op de rijkswerf in Den Hel der, wederom naar Nederlands Nieuw-Gui- nea is vertrokken, zal met een week wor den verlengd. Het schip wordt derhalve in plaats van op 3 maart op IC maart in Biak verwacht Provinciale commissie. De provincia le kerkvergadering van de Hervormde Kerk van Drenthe heeft besloten een pro vinciale commissie voor kerk en samen leving in te stellen. Dit orgaan zal zich bezig houden met de problematiek rond de industriekernen en rond die gebieden, die dreigen te worden leeggezogen. Het ge vaar bestaat namelijk dat in de industrie kernen de kerk niet in staat zal zijn de toevloed van nieuw ingekomenen op te vangen, terwijl het in die gemeenten, die vele kerkleden zien vertrekken moeilijk zal worden een goed kerkelijk leven in stand te h ruden. Vuistslag. De Rotterdamse- rechtbank heeft een 21-jarige bouwvakarbeider uit Rotterdam wegens mishandeling, de dood tengevolge nebbende, een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek op gelegd. De man had in een café in het noordelijke stadsdeel van Rotterdam ruzie gekregen met een der bezoekers, waarbij hij volgens zijn zeggen tegen het onder lichaam was getrapt. De twee vechtenden werden uit het café verwijderd, waarna de bouwvakker wraak nam door de andere bezoeker een schedelbreuk te slaan. Deze is later overleden. Heerenveens „Kolk". In een van de komende raadsvergaderingen te Hee renveen willen B en W een principiële beslissing uitlokken over het al of niet dem pen van „De Kolk" in het centrum van Heerenveen. Er is thans een komplan voor Heerenveen ontworpen door ir. De Ranitz die onlangs in de raad zijn visie op de demping van „De Kolk" heeft gegeven. De demping van dit water geeft echter enkele moeilijkheden. Uit een oogpunt van stedelijk schoon acht een commissie, die die in 1949 een rapport hierover schreef het niet wenselijk. Voorts heeft de scheep vaart nog vaarrechten op de verbinding, hoewel deze bij gedeelten reeds zijn opge ruimd en ten slotte is De Kolk nog een af- voerweg voor boezemwater. Advertentie Verwulft 3 t.o. V en D„ Telefoon 11605 Het K.N.M.I. deelt mede: De storing die donderdag in ons land langdurige sneeuwval bracht, is naar Frankrijk weg getrokken. In ons land liepen de sneeuw- hoeveelheden vanmorgen uiteen van een tot acht cm. Op de storing volgden reeds in de loop van de nacht plaatselijk opkla ringen tijdens welke de temperatuur in Zuid-Limburg tot 14 graden onder nul daalde. In Duitsland vroor het in een groot gebied meer dan 15 graden. Intus sen wordt het hogedrukgebied boven Scan dinavië nu sterk aangetast door een de pressie die bij de Botnische Golf is aangekomen. Tussen deze depres sie en een hogedrukgebied boven IJs land en Groenland staat een krachtige noordelijke luchtstroming, die onstabiele koude lucht naar het zuiden voert. Het front dat deze lucht begrenst zal morgen de Noordzee bereiken. Het wordt voorafge gaan door een rug van hoge druk die in de komende nacht in ons land opklaringen zal brengen bij weinig wind. Er zal dan op de meeste plaatsen strenge en hier en daar zeer strenge vorst voorkomen. Mor- Zaterdag 16 januari Zon op 8.42 uur, onder 16.58 uur. Maan op 20.03 uur, onder 9.34 uur. Maanstanden 21 januari 16.01 uui laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag watei >n IJmuiden Vrijdag 15 januari Hoog water 4.42 en 16.49 uur. Laag water 0.24 en 12 42 uur. Zaterdag 16 januari Hoog water 5.13 en 17.23 uur. Laag water 0.59 en 13.15 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort ie 10 tot 15 minuten vroegei dan te IJmuiden gen overdag kan het genoemde front in het noorden van het land enkele sneeuw buien doen vallen. WEERRAPPORTEN binnen- en Neerslag, la: Den Heidei Ypenburg V'lissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven 7.d Limburg Helsinki Stockholm Dslo Kopennagen Aberdeen loonden Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genéve Locarno Wenen Innsbruck Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon mperaturen M .2d buitenland *2 a El tste 24 uur. 2 SC oS onbewolkt 0 -0 geheel beu ono -1 0,1 licht bew ono -1 2 onbewolkt ono -2 zwaar bew O -2 2 zwaar beu ono -3 4 onbewolkt O -2 2 onbewolkt no -4 3 onbewolkt n -19 0 geheel bew nno -7 0 licht tew windst -4 0 sneeuw no -2 4 zwaar beu n 2 1 sneeuw no geheel beu ono -1 1 onbewolkt no -3 3 onbewolkt no -7 2 sneeuw no -4 geheel beu windst. 6 1 sneeuw nw -7 19 sneeuw nnw 3 1 onbewolkt windst -6 0,3 onbewolkt ono -9 0.5 geheel beu nno -11 0 sneeuw n -11 0.1 sneeuw zzw -7 4 sneeuw ozo -2 2 onbewolkt 0 -6 0 licht bew O -8 0 onbewolkt windst 14 2 regen zzo 8 9 regen no 8 21 licht bew. w 8 1 regen O 13 3 geheel bew nno 12 9

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2