Groen Co r Charmant TV-bezoek WERELDNIEUWS Pinay's partijgenoten blijven voorlopig nog in de regering Vele veronderstellingen over nieuwe Russische wapen VRIJDAG 15 JANUARI I960 3 Van dag tot dag j Japans initiatief Tegen verkoudheid WYBERT iü. Duits vrachtschip voer op mijn bij Borkum Maar ook MRP-ministers voelen zich onbehaaglijk Algerijnse vluchtelingen door hongerdood bedreigd Adenauer beantwoordt brief van Kroesjtsjev Vliegtuig neergestort na bomexplosie in toilet Een passagier was voor een miljoen verzekerd 'shmc NSS VOORNAAM EN AANGENAAM Westelijke ministers in april bijeen Eisenhower wil project- Saturnus bespoedigen Kernproeven-overleg Kroesjtsjev gaat in op Amerikaanse bezwaren Op de raatótcel Centrale Verwarming Oliestook-installaties De Atlantische economische conferentie heeft enige hetzij bescheiden resul taten bereikt. Meer werd ook niet ver wacht. immers de materie waarin beslist moet worden is dermate gecompliceerd en van eventuele decisies hangt zoveel af voor de toekomstige welvaart van de be trokken volkeren, dat men zeker niet over één nacht ijs mag en kan gaan. Op deze conferentie bleek duidelijk dat de V.S. en Canada nauw bij de Europese eenwording betrokken willen worden, maar niet over al is dit met vreugde ontvangen. Het voorstel van Japan om met de V.S. en Australië economisch samen te gaan werken in een soort gemeenschappelijke markt, is in dit opzicht belangwekkend. Niet omdat het veel kans op verwerkelij king heeft, want daarvoor doen zich te veel hindernissen van economische en psy chologische aard voor, maar omdat het wellicht een waarschuwing aan het adres van de V.S. zou kunnen inhouden, zich niet te eenzijdig met het Westen te iden tificeren. De V.S. zijn nu eenmaal de machtigste mogendheid ter wereld en de ze kwaliteit schept verplichtingen. Ame rika moet niet alleen zijn belangen over al verdedigen, maar het heeft als rijkste land op zijn minst de plicht het leeuwe- deel in de hulpverlening te dragen. Zuid- Oost-Azië is voor de V.S. en daarmee voor het gehele Westen een uitermate belangrijk gebied, dat voor de vrije we reld behouden moet blijven. De daar aan wezige landen profiteren allerminst van de conjunctuuropleving in de Atlantische wereld, integendeel, bij de grondstoffen- prijzen valt vrijwel geen verbetering te bespeuren. Zo gaat de hulpverlening prak tisch weer geheel teloor, wanneer de han delaren en producenten in die gebieden door prijsdalingen van hun winsten be roofd worden. Meer bemoeienis van de V.S. met dit soort vraagstukken lijkt drin gend geboden. Japan speelt in Azië een bijzondere rol. Het land is nog altijd een trouwe bondge noot van het Westen en het heeft een hoog ontwikkelde industrie. Op de GATT-con- ferentie van het vorig jaar kwamen de bijzondere problemen van dit land sterk naar voren toen de Japanse delegatie klaagde over de discriminatie waaraan de goedkope Japanse produkten in tal van landen en in het Britse Gemenebest zijn onderworpen. Japan heeft een geweldige markt op het Chinese vasteland verloren en het heeft zich op nieuwe afzetgebieden moeten concentreren. Het zou in Azië en vooral in de zogenaamde neutrale lan den alleen maar gunstig kunnen wer ken wanneer het Westen met begrip en be reidwilligheid probeerde aan de oplossing van het Japanse exportvraagstuk te wer ken. De vrees voor de Europese samenwer king is in Azië groot en deze is zeker niet geringer geworden nu de V.S. en Canada in deze samenwerking betrokken wensen te worden. De Amerikanen hebben op de zelfde GATT-conferentie wel gepleit voor wereldomvattende tariefsverlagingen, maar daarop lijkt voorlopig toch niet veel kans. Het Japanse voorstel lijkt op het eerste gezicht een politieke stunt om de V.S. te herinneren aan wat het op deze conferen tie te berde heeft gebracht. Daarorq zal het State Department het niet achteloos naast zich neer kunnen leggen. Iedere handeling van de V.S. wordt in Azië met argusogen gevolgd en de politici en eco nomische experts in Washington zullen naar een oplossing moeten gaan streven waarbij ze de Aziatische kool en de Euro pese geit sparen. Voorwaar geen eenvou dige zaak. Advertentie HAMBURG (UPI) Het Duitse vracht schip Marmara (2.693 ton) is gisteren avond op de Noordzee op een mijn gelo pen, maar volgens de bemanning van een te hulp geschoten reddingsboot is het schip nog drijvende. De Marmara seinde vier minuten voor middernacht, dat zij op ongeveer negen zeemijlen ten noorden van het eiland Bor kum bij de Duitse en Nederlandse kust op een mijn was gelopen. Toen werd niets meer van het schip vernomen. De reddingsboot Theodor Heuss uit Bor kum was de eerste die de Marmara be reikte, na anderhalf uur zoeken op een stormachtige zee. De bemanning meldde, dat de Marmara verzocht naar Emden te worden gesleept, maar gaf geen details over de omvang van de schade. De Marmara, die een bemanning van 32 koppen heeft, was op weg van Bremen naar Alexandrië met een gemengde la ding. (Van onze correspondent in Parijs) Het voorbeeld van de minister van fi nanciën Antoine Pinay, die eergisteren uit de Franse regering is getreden of schoon hij volgens de officiële lezing van het Elysée ontslagen werd zal voorlopig door zijn vier conservatieve collega's in het kabinet van Michal Debré nog niet ge volgd worden. Een der staatssecretarissen van Pinay, die in het bijzonder met de bui tenlandse handel is belast. Flechet, zou al één voet buiten de regering hebben ge plaatst, maar ook zijn aftreden was gister avond nog niet officiëel bekend. Niettemin zijn er in de conservatieve partij onder leiding van de ultra-rechtse secretaris-generaal Duchet sterke stro mingen werkzaam, die zichtbaar naar een algehele breuk met De Gaulle's regering en zijn Vijfde republiek willen drijven. Nog lijken of conservatieven een speciaal con- lijke of conservatieven een speciaal con gres beleggen en de algemene verwach ting is, dat dan de brug definitief zal wor den opgeblazen. Deze verwachting werd gisteren in po litieke kringen al zo ernstig genomen, dat ook de rooms-katholieke ministers de hoofden bijeen hebben gestoken om bij voorbaat hun houding te bepalen. Hoewel ook in deze hoek nog geen formele beslis singen genomen zijn, is het wel bekend dat de katholieke M.R.P.-ers zich geenszins opgetogen tonen over het perspectief bin nenkort hun politieke beginselen alleen te genover De Gaulle, de U.N.R. en verder een aantal hoge functionarissen of techno craten op de sleutelposities te moeten ver dedigen in de regeringszittingen. Vooral hun principes op 't stuk der Europese en Atlantische politiek, die lijnrecht indrui sen tegen de koers die De Gaulle de laatste maanden volgt zouden zonder de steun van Pinay en andere conservatieve ..Euro peanen" nog pijnlijker in de knel moeten geraken. Ook deze katholieke volksrepu blikeinen zullen binnenkort hun standpunt vaststellen en men acht het niet uitgeslo ten dat zij uiteindelijk liever buiten dan binnen de regering zouden willen staan. Intussen schijnt generaal De Gaulle de blik van deze binnenlandse politieke over wegingen, waar hij nooit lang bij stil heeft willen staan, alweer naar een ander en in GENèVE (UPI) Naar schatting twee honderdduizend Algerijnse vluchtelingen in Marokko en Tunesië worden door de hongerdood bedreigd. De fondsen waaruit zij een minimum aan levensmiddelen van 1.500 calorieën per dag ontvangen zijn in maart uitgeput, aldus heeft Ray T. Schaef- fer, directeur van het bureau voor hulp aan Algerijnse vluchtelingen van het In ternationale Rode Kruis medegedeeld aan dé internationale commissie voor het „We- reldvluchtelingenjaar", die thans in Gene ve bijeen is. Het programma voor hulpverlening kost maandelijks een half miljoen dollar (on geveer twee miljoen gulden). Hiervan wordt ongeveer driekwart in natura ont vangen. Tachtig tot 85 percent van de Algerijnse vluchtelingen zijn vrouwen en kinderen, zij wonen in allerellendigste omstandighe den in strooien en lemen hutten. De hulp die zij van het Rode Kruis ontvangen be staat uit voedsel, uit een stuk zeep per maand per gezin, kleding wanneer die be schikbaar is en een deken per vluchteling. Afgevaardigden van 36 landen beraden zich in Genève over de resultaten geduren de de eerste helft van het „Wereldvluch- telingenjaar" (dat 1 juli eindigt). De „minimale vereiste" is 24,740.000 dollar (ongeveer 95 miljoen gulden). Voor dit bedrag kunnen slechts de vluchtelin gen onder het UNO-mandaat vallen, na melijk de Algerijnen in Tunesië en Ma rokko, de Chinezen in Hongkong, de Europeanen in China en de vluchtelingen in de officiële Westeuropese kampen. Diverse regeringen hebben in totaal 7,6 miljoen dollar toegezegd, waarvan de Amerikaanse regering 4 miljoen. Nationa le comité's in de landen die aan de actie deelnemen hebben zich ten doel gesteld 34 miljoen dollar in te zamelen, waardoor ook andere vluchtelingen behalve boven genoemde groepen zouden kunnen worden geholpen. (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse bondskanselier dr. Kon rad Adenauer heeft donderdag de brief van 5 oktober van de Russische minister president Kroesjtsjev beantwoord. De in houd van dit schrijven is tot dusver noch in de Russische noch in de Westduitse hoofdstad bekend gemaakt. De briefwisseling Adenauer-Kroesjtsjev duurt thans reeds een half jaar. Adenauer schreef Kroesjtsjev onder meer in augus tus een brief in een zeer persoonlijke stijl. Daarop antwoordde de Russische rege ringsleider op 5 oktober minder persoon lijk, maar bepaald niet onvriendelijk. In dat schrijven vroeg Kroesjtsjev aan de Bondskanselier de Duitse troepen niet te voorzien van kernwapenen om daardoor het Westduitse streven naar ontwapening waar te maken. Voorts drong de Russische regeringschef aan op het sluiten van een vredesverdrag tussen de Sovjet-Unie en Oost- en Westduitsland. Men kan aanna men, dat Adenauer in zijn brief van giste ren deze suggesties van Kroesjtsjev van de hand heeft gewezen en opnieuw gewe zen heeft op de ellendige onvrije toestand van de Oostduitse bevolking en op het recht van zelfbeschikking van de gehele Duitse bevolking, zowel in Oost als in Westduitsland en in geheel Berlijn. Officieel heeft men te Bonn nog niet ge reageerd op Kroesjtsjev's rede van giste ren. Men vindt in het algemeen de inhoud van de speech niet verrassend. De Rus sische ontwapeningsplannen acht men hier zeker niet zo reëel en belangwekkend als de Russen dat voorstellen. Tenslotte zijn de Sovjets al jarenlang bezig om de vuurkracht van hun strijdmacht te verho gen hetgeen zonder gevaar voor een ver zwakking van de Russische aanvalskracht gepaard kan gaan met een vermindering van het aantal onder de wapenen staande mannen. zijn ogen aanmerkelijk belangrijker ob jectief te hebben gericht. Voor de volgen de week vrijdag heeft het staatshoofd alle ministers die direct of indirect met de Al gerijnse kwestie hebben te maken, samen met de hoogste vertegenwoordiger in Al giers Paul Delouvrier en de drie chefs van staven bij zich ontboden. Men houdt ook ernstig met de mogelijkheid rekening van een nieuw Algerijns initiatief van de gene raal, dat bij die gelegenheid dan nader zou worden bestudeerd. WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se federale recherche heeft de mogelijk heid geopperd, dat sabotage de oorzaak was voor het neerstorten van een vlieg tuig op 6 januari, waarbij 34 inzittenden om het leven kwamen. De F.B.I. kwam tot deze conclusie nadat Oscar Bakke, de veiligheidsdirecteur van de raad van de burgerluchtvaart, door een Senaatscom missie was gehoord. Bakke vertelde, dat zich aan boord van het toestel, dat op 6 januari in Bolivia, North Carolina was neergestort, een man bevond wiens leven verzekerd was voor een miljoen dollar. Deze man, Julian Andrew Frank, 32 jaar oud, een advocaat uit Westport Connecti cut, had zich onlangs laten verzekeren voor een miljoen dollar ten behoeve van zijn vrouw. Senator Monroney zeide na het verhoor van Bakke, dat het duidelijk schijnt, dat in een van de toiletten van de DC-6b een bom was ontploft. Frank, die in New York aan boord van het vliegtuig kwam. zou oor spronkelijk vliegen met een Boeing 707, die 105 passagiers zou vervoeren. De pas sagiers werden later gesplitst in twee groepen: 26 kwamen in de DC-6b, en 70 in een Electra, die de vlucht naar Miami veilig volbracht. Frank ging aan boord met een zware tas. Zijn lichaam werd op ongeveer 30 km. van de plaats, waar het grootste deel van het vliegtuigwrak lag, gevonden. Volgens onderzoekers waren zijn beide benen af gerukt en was zijn lichaam ernstiger ver minkt dan dat van andere passagiers. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Wordt U dikwijls geïnviteerd voor een ,,tv-soiree" bij vrien den? Toon U de hoffelijke medekijker - breng de gast vrouw zo nu en dan een kleine hulde! Een kleurig bosje bloe men, een fijn doosje bonbons - of wat Uw dankbaarheid U maar ingeeftEn duelleert U gerust een beetje over de beste kijk plaats: U wilt die niet hebben. Kritiek op het kijkspel? De tv-journalist van Uw dagblad neemt die taak met plezier van U over! Over de sigaretten die op zo'n avond gepresenteerd zullen worden Gladstone natuurlijk! Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE 20 STUKS F (Vervolg van pagina 1) De door Kroesjtsjev genoemde cijfers zijn de eerste officiële opgaven van de sterkte van de Sovjetstrijdkrachten se dert het begin van de revolutie. De publi- katie thans, na jarenlange geheimhou ding, bewijst dat de Sovjet-deskundigen, evenals hun collega's in het Westen, van oordeel zijn, dat het aantal manschappen in het tijdperk van de geleide projectie len niet zo belangrijk meer is. Kroesjtsjevs voorstel is ook bedoeld, zo meent men te Moskou, om op de topcon ferentie een verweer te hebben tegen be zwaren van westelijke zijde over de sterk te van de Russische strijdkrachten in Europa. Het afzwaaien van 1.200.000 man waarschijnlijk in de naaste toekomst, zal ook van grote betekenis zijn voor de eco nomie van de Sovjet-Unie. In de hoofdstad van de Sovjet-Unie is men voorts van oordeel dat de rede van Kroesjtsjev zeer zal spreken tot de vol ken van de Aziatische landen, die Kroesjt sjev binnenkort zal bezoeken. In deze lan den zal men ongetwijfeld van oordeel zijn dat deze inkrimping zal leiden tot een gro tere hulpverlening van de zijde van de Sovjet-Unie. Ook vandaag werd er in de opperste Sovjet op het „onvoorstelbare wapen" gezinspeeld toen de eerste secretaris van de afdeling Leningrad van de Russische communistische partij, Spiridnov, zei, dat in zijn gebied „actief wordt meegewerkt aan de produktie van de buitengewone wapens", waarover Kroesjtsjev donder dag heeft gesproken". WASHINGTON (UPI) De gissingen over de aard van Kroesjtsjevs „onvoor stelbare wapen" zijn inmiddels in volle gang: De kerngeleerde Ralph E. Lapp heeft de veronderstelling geuit, dat de Russen bezig zijn een „satelliet-waterstof- bom" te maken, die in een baan in de ruimte zou kunnen worden gebracht en naar willekeur kan worden gelanceerd of teruggehaald. Lapp verklaarde, dat een dergelijke bom een „psychologisch ter- reurwapen" zou zijn. In Nice verklaarde de Russische ruim te-geleerde Anatoli Blagonravov, dat de ontwikkeling van een satelliet-bom niet het doel van Rusland is. Hij vond, dat Lapp „de verkeerde soort atmosfeer tracht te creëren". Naar onze Londense correspondent meldt, gelooft men daar, dat de Russen er in geslaagd zijn een motor te vervaardi gen, welke elektrisch geladen gas ge bruikt, waardoor een totdusver niet-ge- droomde kracht in de raketten wordt ont wikkeld. Snelheden van meer dan 160.000 km. per uur zouden dan kunnen worden bereikt, hetgeen ontdekking onmogelijk zou maken. TOKIO (AFP) De militaire commen tator Atsoesji Oi, medewerker van een Japans blad, is van mening dat het nieu we onvoorstelbare wapen van premier Kroesjtsjev een krachtig verdovend biolo gisch middel is waardoor een vijand tij delijk wordt verlamd. Hij uit de veron derstelling, dat de Sovjet-Unie boven kern wapens bepaalde biologische wapens pre fereert, welke de bewoners van gehele ste den tijdelijk verlammen of in slaap bren gen zonder gevaar voor hun gezondheid. WASHINGTON Reuter) Het State De partment heeft donderdag verklaard met belangstelling kennis te hebben genomen van de Russische bekendmaking tot in krimping van de strijdkrachten. Deze ver mindering zou een van de oorzaken van de bestaande spanningen in de wereld kunnen wegnemen. „De bekendmaking kwam niet onverwacht daar de Sovjet-Unie evenals andere moderne landen thans in een positie is dat zij meer kan vertrou wen op nieuwe wapens. Het is te hopen, dat de Russische aankondiging een aan wijzing is voor de bereidheid om in dezelf de geest aan de komende onderhandelin gen deel te nemen opdat een wereldak koord kan worden bereikt over concrete en controleerbare ontwapeningsmaatre gelen, die argwaan wegnemen en een werkelijke veiligheid vestigen," aldus de mededeling. Positie van kracht (UPI) In Washington heerst de op vatting dat de Sovjet-Unie door de demo bilisatie van 1,2 miljoen man het initiatief in het vredesoffensief wil herwinnen, dat zij door de reis van Eisenhower heeft ver loren. Overigens ziet men Kroesjtsjev's rede ook als een poging, het Westen,de Russische voorwaarden met betrekking tot een verdrag over het staken van proeven met kernwapens te doen aanvaarden. Onze correspondent te Londen schrijft: Kroesjtsjev's besluit tot inkrimping van de strijdkrachten met 1,2 miljoen man is in Londen met gemengde gevoelens ont vangen. Enerzijds is men van mening, dat het in militaire termen weinig te beteke nen heeft, behalve dat het een navolging is van reeds eerder door de Verenigde Staten en Engeland genomen stappen ter vermindering van de overbodig gewor den massalegers. Desondanks blijft de voorsprong van de Sovjet-Unie op het ge bied van de legersterkte gehandhaafd. Kroesjtsjev's nieuwe oproep tot algehele universele ontwapening blijft als louter propaganda klinken en wordt in Londense diplomatieke kringen niet ernstig geno men. Het belangrijkste feit is echter, dat Kroesjtsjev op de topconferentie in mei een ongeëvenaard sterke positie kan gaan innemen. LONDEN (Reuter) Uit gewoonlijk be trouwbare bron te Londen is donderdag vernomen, dat de ministers van buiten landse zaken van de V.S., Frankrjk, West- Duitsland en Engeland van plan zijn mid den april bijeen te komen om de Weste lijke opvattingen aangaande de topconfe rentie tussen Oost en West met elkaar in overeenstemming te brengen. De ministers zouden waarschijnlijk in Washington vergaderen, maar dit was nog niet definitief besloten. De bijeenkomst vindt midden april plaats omdat dit de ministers in staat zou stellen verslag uit te brengen over de westelijke positie aan de NAVO-raad, die begin mei in Istanboel bijeenkomt. WASHINGTON (UPI) De Russische ambassadeur in Washington, Mikhail Men- sjikov, heeft donderdag een onderhoud van 20 minuten gehad met president Eisen hower. Hij deelde na afloop mede, dat hij met de president diens komende bezoek naar Rusland had besproken. Eisenhower had een kabinetszitting moe ten onderbreken om Mensjikov te woord te staan en de verslaggevers vonden het „een weinig ongewoon" de president om een dergelijke kwestie van 'n kabinetszit ting weg te halen. WASHINGTON (AFP) President Eisenhower heeft dr. Keith Glennan, di recteur van de N.A.S.A. (National bureau voor lucht- en ruimtevaart), opdracht ge geven onmiddellijk de uitvoering van het ruimteprogram „Saturnus" zoveel moge lijk te bespoedigen. Dit project is gericht op de vervaardi ging van een geweldige raket met een stuwkracht van ten minste 1.500.000 pond, die zware satellieten in banen rond de Aarde, Venus en Mars zouden kunnen brengen en wetenschappelijke instrumen ten op de maanoppervlakte kunnen zetten. In politieke kringen te Washington schrijft men Eisenhowers stap toe aan twee oorzaken: de vorderingen die de Sovjet-Unie op het gebied der raketten maakt en de krachtige druk van de Demo cratische meerderheid in het Congres, die verbetering van de Amerikaanse positie in de ruimtewedloop wenst. MOSKOU (Tass) In zijn rede voor de Opperste Sovjet heeft Kroesjtsjev over de kwestie van de ondergrondse kernproeven gezegd: De officiële Amerikaanse afge vaardigden op de kernwapenconferentie in Genève beweren, dat ondergrondse ont ploffingen gecamoufleerd kunnen worden, zodat zij niet door instrumenten kunnen 'worden orrtdekt'.'Stel dat de moderne tech nieken niet absoluut onfeilbaar zijn voor het ontdekken van ondergrondse kernont ploffingen. Stel, dat het soms moeilijk is ondergrondse kernexplosies te onderschei den van aardbevingen, van ontploffingen van vulkanische aard. Maar als een be hoorlijke overeenkomst wordt onderte kend, moet deze natuurlijk eerlijk door al le partijen worden uitgevoerd. Kroesjtsjev zei wat de voorgestelde ver mindering van de numerieke sterkte van de strijdkrachten betreft, dat deze verder ging dan destijds van westelijke zijde was voorgesteld. Deze numerieke vermin dering zou echter niet de vuurkracht aan tasten, want deze was verscheidene ma len groter geworden dank zij de moderne bewapening. Kroesjtsjev bracht hulde aan president De Gaulle van Frankrijk „in ons land be kend als een moedig man", maar gispte de Westduitse kanselier Adenauer „die niets heeft geleerd van de geschiedenis van zijn voorganger Hitier". Epidemie Nou hdd ik m'n buurman al es verteld van die vriend van me, die tekenaar, die zich beklaagd had over zijn T.V. „Vijf en twintig jaar heb ik geploeterd om eindelijk een eigen bungalowtje te heb ben," had die gezegd. „Ik heb het leuk in gericht, mooie kassies met boeken, goeie schilderijen, lieve meubeltjes, lampjes en zo; ik heb abonnementen op de beste tijd schriften. En nou ik het heb Drie van de zeven avonden in de week komt m'n dochter tegen acht uur binnenlopen met 'r man, om acht uur gaat het licht uit en om half elf gaan ze samen, geeuwend ach ter hun hand, weg onder de verzuchting: ,,'t Is me weer niet meegevallen van avond." Dat had ik dus m'n buurman voorgehou den, maanden geleden. En nu? Hij zette zich in m'n beste fauteil en met als het ware een verontschuldigende uit drukking op zijn bolle gezicht zei hij: „We hebben T.V." Ik schoof hem voorzichtig mijn Berke- meyer-kristallen karaf toe, met de gouden port, en het glas waar grootvader op poch te dat het van ik-weet-niet-wanneer da teerde. „En?" zei ik „Nou ja," kwam hij vergoelijkend, als of hij een kleine misdaad had te verdedi gen, „mijn vrouw is nogal es alleen 's avonds, ik heb m'n vergaderingen... en zo. Maar we hebben 'em alléén voor het journaal en het weerbericht. En dan. de sport, weet je? Ballet zo nu en dan. en och... je hebt af en toe ook nog wel es goed toneel. Néé, ik moet je eerlijk zeg gen. Wat ie eerlijk moest zeggen kwam er niet uit. Ik sauveerde hem door hem de karaf nog es voorzichtig toe te schuiven. „En?" vroeg ik nog. „En?.Niks en.'", zei-die. En toen, na een pauze: „Wanneer nemen jüliie er nou een?" Mijn antwoord kwam rustig: „Onze meu beltjes vervelen ons nog steeds niet. Die ouwe klok, onze liefde.die secretaire van m'n vrouw.En trouwens, ik heb er geen geld voor." Hij keek vragend even naar me op, na de laatste voorzichtige slok uit het kris tallen glas. „Geen gpld voor?" vroeg hij, eerlijk verbaasd nu. „Nee. We hebben pas een schilderij ge kocht, een gezicht op Toledo van Germ de Jong, en we hebben die twee fauteuils op nieuw laten bekleden en daar willen we voorlopig wel weer een tijdje met vreug de tegen-aan kijken. „Tsjonge, is het al zó laat?" zei hij met een blik op z'n polshorloge. Toen ik de buitendeur achter hem hoor de dichtslaan, nam ik die vertrouwde, an tieke kristallen karaf op, waarin de sche merlamp toverachtige kleurtjes twinkel de. Ik schonk nu ook mezelf voorzichtig in. De telefoon rinkelde. „Vader!".M'n dochter belde. „WE hebben T.V.! Ja, niet zozeer voor ons. maar leuk voor de kinderen.En ook voor mij, als Wim de wacht heeft... Ja, alléén voor de journaals. ..en de sport en zo nu en dan. M'n vrouw nam de telefoon over. Ik bleef in gedachten staan voor de „asters" van Jan van Herwijnen. Moet toch ook es schoongemaakt worden, vond ik. Even later stond mijn vrouw naast me. „Gaat nooit vervelen, hè?" vond ze, ter wijl ze m'n arm nam. Jan van Ees Advertentie BLOEMENDAAL TELEFOON 54853 Warm. Premier Macmillan van Engeland is donderdagavond in Ibadan aangeko men op zijn vierdaagse reis door Ni geria. Mensen, die hem goed kennen, zeggen, dat zij Macmillan nog nooit zo vermoeid hebben gezien als nu. Zij zeggen dat hij veel te dik is gekleed voor het hete klimaat van Nigeria. Activering. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld. heeft op een persconferentie in Entebbe, Oeganda, meegedeeld, dat hij mogelijk zal trach ten een voorstel voor de volgende Al gemene Vergadering der UNO te for muleren om de landen, die spoedig zelf bestuur zullen krijgen, nauwer met de UNO-activiteit te verbinden. Nieuwe functie. Jacob Malik, de Russi sche ambassadeur in Londen, die van zijn functie is ontheven, zal na zijn te rugkeer in de Sovjet-Unie de functie van onderminister van Buitenlandse Zaken op zich nemen, zo heeft een woordvoer der van de Russische ambassade in Londen meegedeeld. Bankroof. In een bank in het Londense East End is woensdagnacht ingebro ken. De dieven gingen er vandoor met ruim 1 miljoen gulden. Naar verluidt hebben zij lopers gebruikt om in het bankgebouw te kunnen komen. Er is in jaren niet zo'n grote bankroof in Lon den gepleegd. Proces. In Zagreb is een proces begonnen tegen zestien mensen, die beschuldigd worden van ajtiviteit, gericht tegen de staat. Het persbureau Tanjoeg meldde dat de beschuldigden lid zijn geweest van de „Oestasji-beweging", 'n natio nalistische organisatie van de Kroaten, die in de laatste wereldoorlog met de nazi's samenwerkte. De voornaamste verdachte is volgens Tanjoeg de Fran ciscaan Roedi Jerak. Mishandeling. Verscheidene Britse bladen wijden ruimte aan berichten, waarin melding wordt gemaakt van afschu welijke behandeling van paarden die, af kor stig uit Dublin, naar de Parijse abattoirs worden vervoerd. Volgens de Daily Herald waren een dezer dagen 137 Ierse paarden in de strenge kou in half-open wagons vervoerd. Bij aan komst waren zij stervende, bevroren I of uitgehongerd. Moord en brand. In Jaoende (Kameroen) is donderdag bekend geworden, dat en kele dagen geleden bandieten vijf ne gers hebben vermoord en een aantal bouwwerken en hutten van de rooms- katholieke missie te Bazoe in brand hebben gestoken. Vergoeding. President Eisenhower heeft donderdag de senaat bekrachtiging verzocht van een akkoord, waarbij de V.S. omstreeks zes miljoen dollar aan Oostenrijk zullen geven voor in oorlogs tijd in beslag genomen eigendommen. Examen-opstand Premier Manoetsjeh van Perzië heeft het parlement meege deeld, dat na de door de „com munisten op touw gezette relletjes" van het begin van deze week ongeveer hon derd jongelui gearresteerd zijn en dat zo nodig nog meer arrestaties zul len volgen. Op 11 januari protesteerden 10.000 middelbare scholieren in Tehe ran tegen nieuwe exameneisen. Nalatenschap. Carl Knack, die er van overtuigd is, dat wie wil leven ook moet werken en dat niemand rijk mag wor den «'oor een erfenis, heeft zijn naai- machinefabriek in Frankfurt vermaakt aan zijn tweehonderd werknemers. Zijn dochter Ottilie, de enige erfgena me, is het met hem eens. De winst zal gelijkelijk verdeeld worden tussen de werknemers en een fonds voor studie beurzen. Afgenomen. Volgens de Amerikaanse commissie voor kernenergie is de tota le radioactieve neerslag uit de atmos feer over het noordelijk halfrond in de laatste drie maanden van 1959 afgeno men. In het kwartaalrapport van de commissie over de neerslag werd ge zegd, dat de in oktober verrichte op metingen lagere waarden opleverden dan in maart en april. Afgenomen (2). Een Brusselse effecten makelaar is donderdag van 500.000 frank beroofd. Toen hij zijn kantoor in de binnenstad van Brussel opende, werd hij van achteren door een man neergeslagen. De aanvaller wierp hem van een trap achter in het kantoor in de kelder en vluchtte met een aktetas welke een half miljoen frank bevatte. De makelaar is met verwondingen in 'n ziekenhuis opgenomen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3