ZWITSAL WEKELIJKSE ESPERANTO-CURSUS Bijna de helft van te verdelen huizen naar randstad Holland MOEDER WORDEN... Kerken getuigden tezamen tegen het anti-semitisme winterkleding SCHOUS Kinderland Studenten hekelen folteringen van Algerijnse gevangenen Voeltuzich Het geschil over de arbitrage in het bouwbedrijf De opruiming en ijs- en sneeuwpret 6 Woningwet-subsidies voor I960 o o o o O o o o 0° O met dit weer.... déze herenschoen Jongen in sloot gegooid ij a\/ Kort nieuws j P. BABYSET DE LUXE Kweekschoolbrandjes in Rotterdam aangestoken? Verzetsprijzen 1959 voor Hildo Krop en Belcampo Schaking berecht "ió Veer tiende les KLM verwacht in maart eerste DC-8's Drankverbod geëist tegen recalcitrante landbouwer Open brief aan Franse ambassade liletiékkér POEDERS* Minister Luns vraagt in Parijs opheldering VRIJDAG 15 JANUARI 1960 Van de 37.500 Woningwetwoningen, die dit jaar door het rijk zullen worden ge subsidieerd, heeft de minister van volks huisvesting en bouwnijverheid er thans 33.800 over de provincies verdeeld. Van de resterende 3.700 woningen zijn er 2.000 ge reserveerd ten behoeve van de industria lisatie in de zogenaamde probleemgebie den en 1.500 ter bevordering van indus triële bouwmethoden. Verder zijn er 200 voor de polder Oostelijk Flevoland be stemd. De verdeling over de provincies is als volgt: Groningen 1.200, Friesland 1.000, Drente 950, Overijsel 2.200, Gelderland 3.700, Utrecht 2.000, Noordholland 5.950, Zuid holland 9.750, Zeeland 600, Noord-Brabant 4.300 en Limburg 2.750. De minister heeft bij deze verdeling het advies gevolgd van een commissie van het centraal orgaan van de wederopbouw en de bouwnijverheid. De verdeling is geba seerd op recente gegevens betreffende het aantal ongewenste samenwoningen en de toeneming van de woningbehoefte als ge volg van de bevolkingsgroei, alsmede op het aantal krotten volgens de gegevens, verschaft door de commissie voor krotop ruiming en sanering. De minister heeft de provinciale besturen verzocht zich te be lasten met de verdeling over de gemeenten en deze zo spoedig mogelijk mede te delen, hoe zij is ontworpen. Omtrent de toewijzing aan de drie grote steden heeft de minister de beide betrok ken colleges van Gedeputeerde Staten ge vraagd, rekening te houden met een zijner zijds gemaakte berekening, die op dezelfde basis heeft plaats gehad als de verdeling over de pronvincies. Hieruit resulteren Advertentie O O O o O O NU Weer en wind, sneeuw en kou hebben geen vat op Uw voeten als U deze warme Robinsons draagt. Ze zitten behaaglijk. Ze houden Uwvoeten droog en prettig. Kies bij slécht weer een góede schoen. De béste schoen: Robinson! met de oer-sterke, soepele Robinson microcelzool. In zwart en bruin, alle herenmaten Op korte termijn zullen volgens de in het bouwbedrijf geldende tuchtrechtspraak klachten worden behandeld tegen enige inschrijvers op aanbestedingen van Rijks waterstaat, die zich niet gehouden hebben aan het besluit van de in de Raad van Be stuur Bouwbedrijf samenwerkende aanne mersorganisaties inzake de arbitrage van geschillen. Zoals gemeld is heeft de minister van Verkeer en Waterstaat onlangs de alge mene voorschriften van Waterstaat inza ke berechting van geschilen gewijzigd. Deze wijziging behelst, dat de bij geschil len betrokkenen, na uitspraak van de Commissie van Arbitrage, tot in hoogste Instantie bij de rechter in beroep konden gaan. Tot nu toe gold de beslissing van de Commissie van Arbitrage als bindend, al bestond wel de mogelijkheid, deze uit spraak te toetsen aan de uitspraak van de rechter. De in de Raad van Bestuur Bouwbedrijf samenwerkende organisaties legden toen een verbod op aan de leden om in te schrijven op werken, deze aan te nemen of uit te voeren, wanneer daarop de ge wijzigde clausule van de arbitragebepalin gen zou gelden. Na het van kracht worden van dit ver bod heeft de Rijkswaterstaat enige aan bestedingen gehouden. Vrijwel alle in schrijvers hebben, naar van de zijde van de Raad van Bestuur wordt medegedeeld, overeenkomstig het besluit het voorbe houd gemaakt, dat hun inschrijving alleen van kracht is indien de oude clausule in zake de berechting ongewijzigd en onaan- gevuld wordt gehandhaafd. Enkele in schrijvers hebben zich echter niet aan het besluit van de Raad van Bestuur gehou den. De tegen hen ingebrachte klachten zullen nu volgens de in het Bouwbedrijf geldende tuchtrechtspraak behandeld wor den. voor Amsterdam 2.100, voor Den Haag 1.500 en voor Rotterdam 3.300 woningen. Evenals voorgaande jaren zal de feite lijke subsidiëring van plannen mede af hangen van de aanvaardbaarheid der bouwplannen uit een oogpunt van een voud, prijs, constructiemethode en kwali teit, alsmede van de situatie op de bouw markt De minister behoudt zich het recht voor zo nodig ten aanzien van de bestem ming der woningen voorwaarden te stellen. Voor de te subsidiëren particuliere wo ningbouw zal ook voor 1960 het beginsel van vrijheid zoveel mogelijk worden ge handhaafd. Uiteraard kan aan niet meer aanvragen worden voldaan dan overeen stemt met de mogelijkheden, die de begro ting biedt Met het oog op de moeilijk heden, die zich kunnen voordoen, indien het aantal aanvragen deze mogelijkheden overschrijdt, komt het de minister gewenst voor «an de provincies een waarborg te geven, dat in beginsel tenminste een be paald aantal subsidie-aanvragen voor par ticuliere bouw dit jaar zal worden geho noreerd, te weten in totaal 38.000 en per provincie als volgt: Groningen 1.200, Fries land 1.200, Drente 800, Overijsel 2.300, Gel derland 4.500, Utrecht 2.000, Noordholland 7.000, Zuidholland 8.000, Zeeland 1.000, Noordbrabant 6.500 en Limburg 3.500. Hiervan heeft in tegenstelling tot de Woningwetwoningen, geen verdeling over de gemeenten plaats. Vooralsnog is een aantal van 2.500 te subsidiëren particulie re woningen in reserve gehouden. Over de bestemming hiervan zal pas in de loop van dit jaar worden beslist De minister heeft het voornemen bij de uitreiking van de subsidiebeschikkingen voor de particuliere bouw in grote lijnen als volgt te behande len: bij de honorering van aanvragen, welke op voet van de Premiebeschikking Woningbouw 1958 vóór 22 juni 1959 zijn ingediend, maar die op grond van de door de begroting 1959 opgelegde beperking niet meer voor afdoening in dat jaar in aan merking kwamen. Bij de honorering van aanvragen op voet van de nieuwe finan cieringsregeling voor 1960 zullen in het algemeen plannen voor goedkope wonin gen voorrang krijgen. Indien de aanvra gen op een aanzienlijk aantal dezer geval len betrekking hebben, zal de minister zich omtrent de volgorde van uitgifte der beschikkingen nog nader beraden. Dit is door het ministerie van volkshuishouding en bouwnijverheid medegedeeld. De Dordtse politierechter heeft de 35-ja- rige veehouder A. de W. uit Hardinxveld- Giessendam veroordeeld tot 14 dagen ge vangenisstraf omdat hij op 16 november van het vorig jaar een achtjarige jongen in een sloot gegooid had. De jongen zou schade op zijn land hebben aangebracht. Daarover had de verdachte zich zo kwaad gemaakt, dat hij de jongen in het water gooide. De politierechter noemde het ge drag van verdachte meer dan schandalig. De officier had 10 dagen geëist Post voor jagers. Naar de Marine- Voorlichtingsdienst meedeelt moet de post voor Hr. Ms. jagers „Limburg" en „Gro ningen" op 26 januari te 13.00 uur te be stemder plaatse zijn en niet, zoals gemeld te 16.00 uur. Advertentie Dit Is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een De Rotterdamse politie stelt een nauw gezet onderzoek in naar de oorzaak van branden, welke woensdagnacht kort na el kaar in twee kweekscholen te Rotterdam zijn ontdekt. Hoewel nog niets vaststaat, zijn er aanwijzingen die aan brandstich ting doen denken. Van de Kweekschool met de Bijbel bijvoorbeeld was plakband op een ruit geplakt, waarna het glas was ingedrukt. Het ergst getroffen is de ge meentelijke kweekschool voor onderwij zers en onderwijzeressen aan de Hofstede straat, welke door ruim 500 leerlingen wordt bezocht. Van die school verbrandde namelijk vrijwel de gehele administratie. De gedachte aan overhitting van een kachel kan men laten varen omdat de ad ministratiekamer, waar de brand heeft ge woed, door een centrale installatie wordt verwarmd. Het vermoeden bestaat, dat er iemand over de muur is geklommen, die dan door een raam van de kamer van de administrateur de school zou zijn binnen gedrongen. In de Kweekschool met de Bijbel aan het Aelbrechtsplein stond de kast van de ama nuensis in vuur en vlam. De reeds gedeel telijk verkoolde kast zakte door een gat, dat in de vloer was gebrand, de kelder in. Bij het onderzoek hier bleek dat aan de zij de van het Aelbrechtsplein een ruit was in gedrukt. Stukken plakband zaten nog op het restant ervan. De Stichting Kunstenaarsverzet 1942- 1945 heeft de prijs voor beeldende kunst 1959 toegekend aan Hildo Krop beeldhou wer te Amsterdam, zulks op advies van de jury bestaande uit Mari Andriessen, prof. V. P. S. Esser en C. Kneulman. De litteratuur-prijs is toegekend aan Belcam po te Groningen op advies van de jury bestaande uit R. Blystra, Hella Haasse en Remco Campert. De prijsuitreiking is vastgesteld op 13 februari in het Concert gebouw te Amsterdam. Een maand gevangenisstraf en twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd eiste de officier van Justitie te gen de 26-jarige fabrieksarbeider J. T. uit Amersfoort die voor de Utrechtse politie rechter, terecht stond wegens schaking. T. had in mei vorig jaar een intieme re latie met het achttienjarig meisje C. M. V. W., eveneens uit Amersfoort De ouders van het meisje hadden evenwel bezwaren. Het meisje kennelijk niet, gezien het feit dat zij eind mei bij T. kwam met de me dedeling, dat zij van huis was weggelopen. Zij stapten samen op de trein naar Dor drecht Daar bleven zij enkele weken bij een broer van T. Daarna verhuisden zij naar Apeldoorn, 's Nachts sliepen zij in de bossen. Later bleek, dat een en ander gevolgen had gehad. „Wanneer gaat u trou wen?" informeerde de politierechter? „Eer daags", kwam er aarzelend uit. „U heeft in mei een plezierige tijd beleefd. Nu moet u maar eens een minder prettige tijd door maken. Hij vonniste conform de eis. Advertentie In de Westerkerk te Amsterdam is don derdagavond een interkerkelijke samen komst gehouden, waarop voorgangers van enkele kerkgenootschappen getuigenis heb ben afgelegd voor Israel en tegen elke vorm van antisemitisme. Van de Oecume nische Raad van Amsterdam was het ini tiatief hiertoe uitgegaan. De Koningin werd vertegenwoordigd door haar kamer heer in buitengewone dienst prof. mr. W. F de Gaay Fortman. Namens de regering werd de samenkomst bijgewoond door de minister van Justitie, mr. A. C. Beerman. Mgr. dr. A. C. Ramselaar, president van het klein-seminarie te Apeldoorn, zei on der meer: „Geen volk heeft altijd zoveel belangstelling en ondejgfrukking gehad als het kleine Joodse volk. Het antisemitisme raakt de mensheid, het leven def volkeren, en in het bijzonder de kerken". Mgr. Ram selaar zei, niet te spreken „namens de r.-k. kerk maar vanuit de kerk." „Elke uiting van antisemitisme is een verloochening van het christendom. Het is onze plicht", aldus spreker, „de strijd aan te binden tegen verwerpelijke vooroordelen op gods dienstig gebied." „De Joden hebben recht op menselijke solidariteit", aldus dr. Frits Kuiper, pre dikant van de doopsgezinde gemeente te Amsterdam. „Het antisemitisme is een ty pisch Europees verschijnsel. Het komt voort uit de moeilijkheden die wij ontker stende Europeanen hebben, Israel als onze naaste te zien. Ds. J. J. Buskes, predikant van de Her vormde gemeente Amsterdam zei o.m. „Het antisemitisme is een nieuw heiden- Advertentie WIJ RUIMEN lOOO tafel- thee- en ontbijtserviezen tegen zéér lage prijzen! GROTE HOUTSTRAAT 82-M - HAARLEM S/ND S 1876 NIEUWE WIJKBIJEENKOMSTEN Op verzoek van de deelnemers worden nieuwe wijkbijeenkomsten gehouden op 25 januari in Heemstede, 8 uur. 26 januari in Speeltuingebouw v. Oosten de Bruynslraat, 8 uur 30. 27 januari in Wjjkgebouw Ged. O. Gracht 104, Haarlem, 8 uur. 1 februari in Cultureel Centrum IJmui- den, 8 uur. Li batis sur gin per la pugno, li pied- batis £iN per la lignaj suoj, sed la pordoN li ne povis malfermi. Li ne plu ridis. Li ne plu pensis pri la ovoj. Nur pri unu afero li pensis: Kiel li povos eliri! Sed nenie estis elirejo. Rampi tra la pordeto, kiu gvidis al la logocambro il ne kuraiis pro la malafabla koko kaj krom tio, la pordeto estis tiom malgranda, ke lia kapo ne povis trairi giN. KioN fari? Post mallonga tem po li kriis: „Panjo! Panjo! Helpu miN!" Sed Panjo estis en la hejmo, kie §i purigis la èambroN. Si ne aüdis liN. Neniu (klem toon!) aüdis ÜN. Denove li volis piedbati la pordetoN, sed en la mallumo li falis, kaj post tio li ec ne sciis, kie li povas trovi la pordetoN. Li volis ekstari, sed la kapoN li pusis kontraü la bastono, sur kiu la ko- kinoj sidas dum la nokto, kaj ree li falis sur la plankon. „Panjo! Panjo! Helpu miN!" Sed neniu liN aüdis kaj baldaü venis en la mallumo la larmoj. Per larmoplena voco li denove kriis por helpo, li piedbatis la plankoN, li pugnobatis la vandoN, li kriis, kriis kaj kriis denove, sed neniu venis Tiam, laca, mortlaca, li metis la kapoN sur la brakonsingultissingultis ankoraüfojekajekdormis Post mallonga tempo la patrino pensis: „Kie estas Jakobo? Mi nek vidis, nek aüdis liN dum kelka tempo. Kie li povas esti? Mi rigardos en la êardenon". Si forlasis la cambroN, iris tra la kori- doro kaj la kuirejo kaj malfernis la por doN, kiu kondukis al la èardeno. La manoN si metis super la okulojn pro la suno kaj rigardis en la êardenon, sed Si ne vidis la knaboN. „Nu", Si pensis, „li certe estas en la legomêardeno. Mi pli bone povas iri tien por rigardi kioN li faras"; kaj si transiris la herbejetoN (of: blank-ig-ej-oN), preter- pasis la kuniklejoN kaj la kokinejoN kaj rapidis al la legomêardeno. Sed ankaü tie Si ne vidis la knaboN. Taalregels. 71. Doordat u die woordenrijtjes zovaak voor u zelf hebt opgezegd, herinnert u zich dadelijk, dat -neniu- thuis hoort in het rijtje, dat met -kiu- begint. De -u- ach teraan wees u trouwens de weg en u kunt nu op uw vingers natellen, dat -neniu- niemand moet zijn en dat -èiu- in ëiutage moet betekenen: iedere, elke. 72. krom tio behalve dat bovendien. We hadden ook kunnen schrijven: kromc 73. „Mi pli bone povas iri tien", -tien- komt uit het rijtje van -kien-, dat waar heen betekent. Het is het achtste van de vraagwoordjes. Het vraagt naar de rich ting en heeft dus iets te maken met de richtings-n. kie waar kien waarheen. 74. Let eens even goed op het zinnetje: „Mi rigardos en la gardenon" en vergelijk het met „Mi rigardos en la gardeno". In het laatste zinnetje ben je al in de tuin en kijkt (b.v. naar een luchtballon). 75. Een werkelijke moeilijkheid zit er in de uitspraak -ne scias-, maar ook dat wordt gemakkelijk, als u de woorden maar aaneenplakt Dan spreekt u uit: nest-sias, precies als in kist-sigaren. Oefen maar even op: mi scias miest-sias, li scias, si scias, gi scias, ni scias kaj ili scias. Vertaling. Hij sloeg erop met de vuisten, hij schop te hem met de klompen, maar hij kon de deur niet openen. Hij lachte niet meer. Hij dacht niet meer aan de eieren. Slechts aan één ding dacht hijHoe kom ik er uit! Maar nergens was een uitgang. Door het kleine deurtje, dat naar de woonkamer ging te kruipen, dat durfde hij niet van wege de onvriendelijke haan en bovendien, het deurtje was zo klein, dat zijn hoofd er niet door kon. Wat te doen? Na korte tijd riep hij: „Mams! Mams! Help me!" Maar moeder was in huis, waar ze de kamer deed. Ze hoorde hem niet. Niemand hoor de hem. Opnieuw wilde hij (tegen) het deurtje schoppen, maar in het donker viel hij en daarna wist hij zelfs niet meer, waar hij hét deurtje kon vinden. Hij wilde gaan staan, maar (met) zijn hoofd stootte hij tegen de stok, waarop de kippen des nachts zitten en opnieuw viel hij op de vloer. „Mams! Mams! Help me!" Maar niemand hoorde hem en spoedig kwamen in het donker de tranen. Met een door tranen verstikte stem riep hij weder om om hulp, hij schopte (op) de vloer, hij sloeg met de vuisten tegen de wand, hij schreeuwde, schreeuwde, schreeuwde nog maals, maar niemand kwam Toen, moe, doodmoe, legde hij het hoofd op de armsniktesnikte nogmaals ensliep in Na korte tijd dacht Moeder: „Waar is Jakob? Ik heb hem sinds enige tijd niet gezien en niet gehoord. Waar kan hij zijn? Ik zal eens in de tuin kijken." Ze verliet de kamer, liep door de gang en de keuken en opende de deur, die naar de tuin leidde. Ze zette haar hand boven de ogen vanwege de zon en keek de tuin in, maar ze zag de jongen niet. ..Nou", dacht ze, „hij is zeker in de -'n'etuin. Ik kan daar beter (even) naar toe gaan om te kijken wat hij doet", en ze liep over het grasveldje (of: de bleek), passeerde het konijnenhok en het kippen hok en haastte zich naar de groentetuin. Maar ook daar zag ze de jongen niet Oefeningen. 55. Vertalen. (Het uitroepteken wijst op gevaar). Hoeveel is het vierdedeel van honderd? Met zijn vijven gingen de kinderen naar school(!) Wij wonen in het derde huis in de nieuwe straat. X Heb je mijn nieuwe hoed al gezien? De afsand is erg groot en dus gaan we op de fiets. Niko gaat met zijn broer naar het feest. Het paard is bruin, maar zijn benen zijn wit(!) X Waar zitten de kippen om een ei te leggen? De jongen, die nog niet naar schoot gaat, is ziek. Zijn de kinderen ijverig(!)? Wie zijn ijverig (Pas op! kans op twee fouten!)? Wanneer komt ge? X Waarom geef je geen antwoord op mijn vraag? 56. Gebruik het achtervoegsel -aj- bij de volgende woorden en doe als in het voorbeeld. manêi eten maniajo iets, dat gegeten wordt, (dus ook eten), trinki nova bongusta kudri éirkaü verda alta malgranda kapti malofta 57. Maak eens zinnetjes met: neniu nenia nenio neniam neniom. 58. De -n-. Invullen. Denk aan het re cept. La kokin- en la kokinej- manèas la bongust- legom-. Sur la baston- en la dormej- de la kokin- ili ofte bekas unu la alia. La vent- subite fermis la malgrand- pord- en la dorm- cambr- de la kokin-. La patrin- ne vidis la malgrand- knab- en la garden-. Tial 3i iris al la garden-. 59. Zelf de -a- en de -e- invullen. Karlo fort- tiras la komfort- veturiloN. La èevalo diligent- laboras kaj la brun- caro rapid- iras tra la grand- èardeno. Por la malgrand- Mopso tio estas interes- ludo. Gi laüt- bojas kaj rapid- ti kuras post la knaboj. En la mallum- dormcambro de la blank- kokinoj Jakobo diligent- kolektas la blank- ovojN. La fort- mano de Niko fort- batas sur la cilindr- ëapelo sur la kapo de Karlo. Wie met de lessen achter is, behoeft zich niet extra te haasten. Ook na de 20ste les wordt gelegenheid gegeven het werk, dat nog niet af is in te sturen voor correctie. dom, het verzet uit een zuiver heidense geest". Hij noemde de antisemitische vloedgolf minder ernstig dan die van 30 jaar geleden. „Het is nodig, tegen het anti semitisme in Duitsland te protesteren, maar, aldus spreker, „wij zijn er te laat mee". „De Bondsregering neemt nu wel maatregelen tegen de excessen maar zij heeft de ruimte er voor geschapen: vele belangrijke posten worden door nazi's be kleed. Het is volstrekt onvoldoende, de excessen af te wijzen. Nodig is", aldus ds. Buskes, „het zuiveren van volk en staat". Het antisemitisme is een teruggrijpen van uit een terugverlangen naar het nationaal socialisme; het is op het ogenblik een gees telijke epidemie, die zich uitbreidt". In zijn slotwoord riep de Gereformeerde studentenpredikant, ds. W. Fijn van Draat, op tot waakzaamheid. Aan de samenkomst werd medewerking verleend door Simon C. Jansen, met orgelspel, en Harry van Oss. die een oud Joods gebed zong. Een Douglas DC-8 „straalverkeersvlieg- tuig" van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „Eastern Airlines" heeft een zeer snelle vlucht gemaakt van Long Beach in Californië naar Miami in Florida. De af stand van ongeveer vierduizend kilometer werd afgelegd in iets meer dan drie uur en drie kwartier. Het toestel was voor zien van Pratt en Whitneymotoren, waar mee ook de eerste zeven van de voor de K.L.M. bestemde Douglas DC-8's zullen worden uitgerust. De vijf andere door de K.L.M. bestelde DC-8en krijgen „Turbo fan-motoren", die een zuiniger verbruik van brandstof hebben. De eerste van de in totaal twaalf door de K.L.M. bestelde machines van dit type wordt in maart in ons land verwacht. Voor de rechtbank te Groningen hééft terechtgestaan de dertigjarige landbou wer J. O. G. uit Sappemeer wegens ver nieling en brandstichting. De man koester de een wrok tegen zijn huurlieden. Wan neer hij alcohol had gebruikt, gedroeg hij zich uiterst recalcitrant. Zo zou hij mod der in de olietank en cylinders van een maaimachine van zijn buurman hebben gegoóid en wordt hij er van verdacht een stroberg van zijn andere buurman J. A. B. in brand gestoken te hebben. Hij had zijn buurman toen gewaarschuwd dat er brand was en had meegeholpen met blussen. De officier eiste tien maanden gevangenisstraf met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk met tevens een proeftijd van drie jaar en als bijzondere voorwaarde een verbod om alcohol te ge bruiken. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie Zeer voordelig kunt u nu uw kinderen voorzien van warme kwallteits- Onze etalage toont slechts een greep hieruit. achter de Oude St. Bavo Oude Groenmarkt 16 - 14 - Haarlem Telefoon K.2500 - 11266 „Niemand mag worden onderworpen aan folteringen of aan wrede, onmense lijke behandelingen of straffen, die de menselijke waardigheid omlaag halen. Met de aanhaling van dit artikel van de universele verklaring van de rechten van de mens begint de open brief, die namens tien Amsterdamse studentenverenigingen is aangeboden aan de Franse ambassade in ons land. „Gedurende de jaren van de Algerijnse opstand zijn er vele berichten verschenen over systematische martelingen van Al gerijnen tijdens verhoren en hun slechte behandeling in kampen door Franse mili tairen in Algerije en in Frankrijk. Deze berichten verschenen aanvankelijk van Al gerijnse zijde, terwijl later ook Fransen portesteerden (Sartre e.a.). Een missie van het internationale rode kruis heeft een objectief onderzoek ingesteld, naar de toestanden in Algerijnse kampen. Deze missie bevestigt de berichten over syste matische marteling, slechte behandeling en geweldpleging in bepaalde kampen", aldus de brief. „Onderstaande studentenverenigingen hebben gemeend een uittreksel van het Ro de Kruis-rapport, zoals het gepubliceerd is in het dagblad Le Monde, gedateerd 5 ja nuari 1960, in vertaling te moeten ver spreiden, teneinde bij te dragen tot een objectieve meningsvorming over de toe stand in de Algerijnse kampen en gevan genissen. Verontrust door de duidelijke schending van het hierboven geciteerde artikel uit de universele verklaring van de rechten van de mens, hebben wij bovendien gemeend hiertegen met klem te moeten protesteren, te meer daar is gebleken, dat Frankrijk ook in het buitenland (o.a. in Nederland) tracht de verspreiding van de feiten om trent haar optreden in Algerije tegen te gaan. Wij zijn van mening, dat niets het mis handelen van medemensen, onder welke omstandigheden en met welk doel dan ook, ooit kan rechtvaardigen, dat zeker van een land, dat zelf in de Tweede We reldoorlog vele van zijn onderdanen aan deze onmenselijke methodes heeft zien be- Advertentie P legen hcSfJpiin, kiespijn, ffhesl. •riep. krijgbaat in etuis met 6 poeders maar ook MEENKS POEDE Poeder» legen diarrhee. influenza, gevatte kou. krijgbaar in lpcnl Er zijn Meenk's iespijn, hoest, griep, tiek, koortsigheid bij pijnen enz. enz. Ver- poeders maar ook in een handige plastic HUISAPOTHEEK (met 6 verschillende etuis i 6 poeders), zonder prijs verhoging Vraag uw drogist. rschBendP*tfc zwijken, een beschaafder houding ver wacht mag worden, dat Frankrijk door het tolereren van de gehekelde methoden in Algerije en Frankrijk zelf (onder meer door het folteren van Algerijnse studenten in Parijs) het morele recht verliest als overtuigd democratisch land deel te ne men aan de verdediging van de menselij ke waarde, in Europees verband, dat het daarom noodzakelijk is voor het handha ven van de goede betrekkingen tussen het Nederlandse volk en Frankrijk, dat dit land maatregelen treft om op korte ter mijn de maatstaven, die beschaafde lan den behoren aan te leggen bij de behande ling van hun gevangenen, in praktijk te brengen". De studenten hebben ongeveer 2500 exemplaren van de open brief verzonden, onder meer aan alle kamerleden, alle Am sterdamse hoogleraren, vele hoogleraren in andere steden, die rechten en sociale wetenschappen doceren, predikanten, en politieke partijen. De delegatie werd vanmorgen ontvan gen door de ambassaderaad omdat de am bassadeur uitstedig is. De heer Ruffin wil de zich niet in een discusie met de studen ten over de kwestie begeven. Hij zeide wel, diep geschokt te zijn en zich als Fransman beledigd te voelen door enkele zinsneden uit de brief. Hij meende, dat het onjuist was de studentenverenigingen zich mengden in de politiek van een bevriend land. De studenten verklaarden, daarop dat het hier niet gaat om een politieke kwestie maar om een morele zaak. (Van onze correspondent in Parijs) Naar aanleiding van de geruchten over contacten tussen Frankrijk en Indonesië inzake de levering van Mirage-straalja- gers heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, die zich in verband met de O.E.E.S.-conferentie in Parijs bevindt, gisteren bij zijn Franse collega Couve de Murville om nadere op heldering verzocht. De Franse minister wist zijn Nederlandse ambtgenoot niet on middellijk van repliek te dienen, maar kor te tijd later liet een woordvoerder van de Quai d'Orsay weten, dat hem van deze be sprekingen niets bekend was. Niettemin staat het vast dat de Indonesiërs bij de Franse Bassault-fabrieken een verzoek in gediend hebben voor de aankoop van een aantal straaljagers van hetzelfde type Mi- rage-III, dat de Nederlandse regering on langs heeft afgewezen. Wij herinneren er in dit verband aan dat Frankrijk ingevolge een in 1949 gesloten overeenkomst met Nederland tot dusver altijd geweigerd heeft, Indonesië oorlogs materiaal te leveren, dat eventueel bij een actie op Nieuw-Guinea tegen de Nederlan ders zou kunnen worden gebruikt. De Franse regering zal over deze Indonesi sche aanvraag binnenkort haa*- beslissing nemen, zodat wij onze vroegere informa ties, die voor minister Luns aanleiding zijn geweest zich tot Couve de Murville te wen den, ongewijzgd kunnen handhaven.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 6