oce Prinses Masuda uit Japan op doorreis in Haarlem SCHAATSEN Aquaduct in Ringvaart is voor scheepvaart gereed Agenda voor Haarlem en de IJmond SPORTHUIS WILLEMSEN <5Brieven aan de redactie VAN DER GRINTEN VRIJDAG 15 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Velsen-IJmuiden Morgenochtend start van eerste schaatstocht Aannemer achter stuur van auto overleden Haarlemse volleyballers in districtsteam Arts zou op spreekuur dame hebben mishandeld 150 boete geëist Haarlemse broodstrijd spitst zich toe Prijzen opnieuw met vijf cent omlaag ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand Haarlem van rieverwijk Examens Receptie ter gelegenheid van vijfenzeventigjarig bestaan Scherp simpel snel en voordelig dat zijn diazo-kopieën! 105 - combine UW Kolendamp kost leven van vrouw in Ingen Minister Luns sprak met Dillon Nederlandse slepers naar gestrand Brits schip Geslaagde opvoering door „Nieuw Leven" UIT STAD EN STREEK Aan het begin van een rondreis door] Europa, verbleef donderdag prinses Ma suda. getrouwd met een broer van de vrouw van de Japanse keizer, enige tijd in Haarlem. Bij een Haarlemse familie, met wie de prinses in Indonesië kennis had gemaakt, bracht zij de laatste uren, die haar rest te voor het vertrek naar Hamburg door. Daar werden wij in de gelegenheid ge steld een paar vragen aan prinses Masuda voor te leggen. Haar man, prins Kuni, is ongeveer een maand geleden overleden en toen wij vroegen naar haar toekomstplannen ver telde prinses Masuda dat zij in Los Ange les in Amerika een nieuw eerste klas hotel laat bouwen. In Japan heeft zij reeds een hotel, maar omdat prinses Masuda de Engelse taal nog niet geheel machtig is, heeft zij beslo ten enige tijd in Los Angeles door te bren gen. Prinses Masuda, die 42 jaar oud is, had het koud, ondanks de warmte van de kachel waar zij vlak bij zat. Zij was ge kleed in een eenvoudige strakke blauwe jurk, waarover zij nu, wegens de koude, een stola van bont droeg. De reis door Europa begint in Hamburg en vervolgens bezoekt de prinses die ste den. die iedereen op een rondreis door Europa „doet"; Berlijn, Wenen, Venetië, Parijs In Amsterdam is zij reeds geweest en zoals zovele anderen, kwam ook zij onder de bekoring van de oude huisjes en de an tieke gevels. Prinses Masuda is vast van plan nog eens terug te komen naar Nederland, al was het alleen maar om de bloeiende bol lenvelden te bezichtigen. Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: con cert N.PH.O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Theater met „Mama San". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woens dag 14. 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Alle lieben Peter," 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zater dag 14,19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30, 19 en 21.15 uur, maandag 14, 19 en 21.15 uur dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschna- pur", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Holiday for lovers, alle leeftijden. Minerva Theater: Vandaag 2045 uur -en zondag 19 en 21.15 uur: „Menschen im Ho tel", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „De koning der cowboys," alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Some came running," 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15 19 en 21.15 uur: „Het beest in de nacht," 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14., 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Middle of the night," 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Zater dag en zondag 20 uur: „De Indische graf- tempel", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 17 uur en zondag van 13 tot 16 uur: „Expositie Kerkbouw nu." „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10 tot 22 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. Museum „Het Huis Van Looy" (Kam perlaan): Tot 18 januari dagelijks van 10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur, zondag 14 tot 17 uur: Kerstexpositie van werken van le den van de Hollandse Aquarellistenkring. VRIJDAG 15 JANUARI Thalia, 20 uur: „Hunde, wollt ihr ewig leben". Rex, 20 uur: „Menschen im Hotel". Gymzaal Jan Campertschool, 20 uur: Ouderavond. Raadhuis, 20 uur: Politiek jongerencon tact. Cultureel Centrum. 20 uur: Fotokring Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 14 tot 16.30 uur. Raadhuis, 11 tot 12 uur: Spreekuur wet houder van financiën. ZATERDAG 16 JANUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Hunde, wollt ihr ewig leben". Rex. 20 uur: „Menschen im Hotel". Pieter Vermeulenmuseum: Als vrijdag reeds vanaf ƒ3.95 Reparatie I Slijpen I Prima leerwerk I Haarlem - Botermarkt 46 - Telefoon 16043 Prinses Masuda uit Japan, die gisteren even Haarlem aandeed tijdens haar reis door Europa. Zaterdagmorgen half tien zal in Anke veen het startsein vallen voor de eerste schaatstoertocht in Nederland. Aan deze dertig kilometer lange tocht namen het vorig jaar toen de enige toertocht in ons land bijna drieduizend rijders en rijdsters deel. Het bestuur van de Anke- veense ijsclub verwacht dit jaar een nog groter aantal liefhebbers voor deze tocht De start zal plaats vinden bij 't polderhuis aan de Loodijk te Ankeveen. Het ijs is bijzonder goed. Grote sneeuw ploegen hebben de afgelopen nacht ervoor gezorgd, dat de baan geheel sneeuwvrij is De tocht leidt over de veenplassen ten oosten van de Vecht. De laatste rijders zullen omstreeks vier uur kunnen starten Donderdagavond omstreeks kwart over zeven is de 58-jarige heer F. Daalder aannemer uit Alkmaar, op de Rijksstraat weg in Haarlem Noord achter het stuur van zijn wagen plotseling overleden. De auto begon te slingeren, schampte langs een geparkeerde auto, en ging vervolgens naar de linkerzijde van de rijbaan, waar de wagen tegen een boompje botste en ver volgens -tegen ee^ ifivvjitje van een voor* tuin tot stilstand .kwam.. Toen de politie ter plaatse was bleek de bestuurder te zijn overleden. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het Grote Gasthuis, waar vandaag een lijkschouwing zal plaats hebben. Ver moedelijk is de heer Daalder ten gevolge van een beroerte overleden. De vertegenwoordigende ploegen van het district West I van de Nederlandse volley balbond, die met het oog op de voorbe reiding voor het districtenkampioenschap van de NeVoBo. woensdagavond in het Krelagehuis tegen de Haarlemse steden- Dloegen zullen spelen, zijn samengesteld Ook een aantal Haarlemse spelers en speel sters zijn in de districtsteams opgesteld en zullen uiteraard niet voor de stedenploegen beschikbaar zijn. De samenstelling luidt: Dames: C. v. d. Haar en T Andrea (Die Raeckse). A. Leeuwenberg (AVC), H Wieske (OVRA). J. Turkstra (Castricum) S. v. Voorst (Alkmaar). T. Schouw en C Kooiman (Enkhuizen), R Bakker (Zaan dam). C. v. d. Horst (Hoorn). L. Mante Wormerveer). Heren: W. Clay. J. Out. J. Kooistra en H. Wetterhahn. allen HVS G. Verheem 'Velox). J Buis (Zaandam), D de Vries en N. v. d. Horst (Hoorn). A. Elout en W Bloemberg (Alkmaar) en K. de Haas (Cas tricum). Advertentie Tegen een 50-jarige Haarlemse arts heeft de officier van Justitie bij de Haar lemse rechtbank mr. H. Lagerwaard donderdag 150 boete of 50 dagen hechte nis geëist, omdat hij op 13 april een dame uit IJmuiden tegen het hoofd zou hebben geslagen of gestompt. Verdachte ontken de de dame met opzet te hebben geslagen. Hij zei dat de dame en haar moeder hem aanvielen en dat hij zich heeft los gerukt. De inwoonster van IJmuiden vertelde als getuige dat zij indertijd in een echt scheidingsprocedure was gewikkeld. De arts zou in deze zaak een geneeskundige verklaring hebben afgegeven en getuige wilde weten aan wie. De arts ontkende de verklaring te hebben afgegeven. De dame zei dat ze er een kopie van in haar tas had. De arts vroeg hem deze kopie te laten zien en toen de dame dit weigerde pro beerde de arts haar de tas af te pakken, zo vertelde getuige. Verder zou verdachte haar bij de sjaal gegrepen hebben en en kele keren in het gezicht gestompt, aldus de getuige. Haar moeder bevestigde dit. Haar dochter had een grote bult op het voorhoofd, 's Middags kwam de arts naar IJmuiden, maar toen getuige de arts aan bood naar haar dochter, die in bed lag, te kijken, zou de arts hebben gezegd: „Nee, dank u". De president, mr. H. J. Ferwerda, vroeg verdachte waarom hij met een jour nalist naar het huis van de IJmuidense da me is gegaan. Uit het antwoord van de arts kon men opmaken dat hij graag een getuige bij zich had. „Ik was voorzichtig geworden", zei hij. Een der rechters merkte op dat de dame reden had om voor zichtig te zijn na het optreden van ver dachte. De officier van Justitie zei niet te twij felen aan de juistheid van de verklaringen der beide dames. De arts had zich niet zo ver mogen laten gaan", zei hij en hij eis te 150 of 50 dagen. De raadsman, mr. J. Verlooy, zei dat de dames op het spreekuur de kwets baarste tijd van een arts om rekening en verantwoording kwamen vragen. Zij hadden beter een briefje kunnen schrij ven. De arts raakte door dit bezoek ge ïrriteerd. Hij is door het medisch tucht college berispt omdat hij de situatie niet in de hand heeft gehouden. In het geval van mishandeling zou het college hem veel zwaarder hebben gestraft, aldus de raadsman, die verder de mogelijkheid op perde dat de dame tegen een kastje is ge vallen en daarbij de buil aan het hoofd heeft opgelopen. Hij achtte het wettige en overtuigende bewijs, dat zijn cliënt zich aan mishandeling heeft'béhiifcfig gémaaftf niet 'bewdken. Uitspraak donderdag 2lT}anuarrom half tien. Met ingang van vandaag hebben drie bakkers uit Haarlem en Overveen op nieuw de broodprijs met vijf cent ver laagd. Zij verkopen thans het witbrood voor 32 cent en het bruinbrood voor 28 cent. De vijftien bakkers, die als rebellen worden aangeduid, berekenen respectie velijk 36 cent en 32 cent en de overige bakkers, waaronder de grootbedrijven vragen 37 en 33 cent. Het ligt voor de hand. dat de drie bak kers, die thans tot actie zijn overgegaan de bedoeling hebben een ingrijpen van het ministerie van Economische Zaken te be spoedigen. Zij verkopen hun brood thans ver beneden de kostprijs, hetgeen aange duid zou kunnen worden ais oneerlijke concurrentie. Deze bakkers hopen dan ook, dat de minister een einde aan de broodoorlog zal maken door een minimum prijs vast te stellen. Deze minimumprijs zal, naar wij vernemen, waarschijnlijk 38 cent voor het witbrood bedragen. Onze Haagse redacteur verneemt, dat de gang van zaken bij het ministerie van Eco nomische Zaken ten opzichte van de brood oorlog door de plotselinge prijsverlagingen in geen enkel opzicht verhaast wordt. Reeds eerder had men te verstaan gege ven, dat er deze week van de zijde van het ministerie geen ingrijpen te verwachten is en ook vanmorgen deelde men mede, dat pas in het begin van de volgende week een ministeriële beslissing tegemoet ge zien kan worden. Wel verklaarde men, dat thans de staats secretaris van Economische Zaken, de heer G. Veldkamp, zich persoonlijk met de broodoorlog bezighoudt. Voor vanmiddag is door de Haarlemse rayonale bakkerijcommissie een verga dering uitgeschreven teneinde de nieuwe toestand te bespreken. Bovendien verne men wij, dat ook de grootbedrijven over leg zullen plegen over de te nemen maat regelen. Scholen met de Bijbel Advertentie BEVALLEN van een zoon 13 jan.: C Overdam-Kuperus, T. A. M. T. Kolkman Arends, J. M. P. Serné-Peters; 14 jan.: L. C. van Damme-Duijndam. BEVALLEN van een dochter: 12 jan.: N. J. L. Kuijpers-Markmann; 13 jan.: P. van Lierop-Salier, C. Heiliegers Visscher. OVERLEDEN: 12 jan.: J. J. J. Martin Otter, 80 j., Kinderhuissingel; H. Wijnands 97 j.. Jansstraat 13; 13 jan.: K. Kok-Nij stad. 38 j., Gasthuisvest; A. M. Kion-Keet laer, 63 j., Weverstraat; W. F. Hacker, 60 j„ Hazepaterslaan: N. Boekweit. 80 j Ripperdapark. ONDERTROUWD: 14 jan.: N. A. Groen en J. M. Uitendaal. B. G. Handgraaf en M. A. Leijen. GETROUWD: 14 jan.: B. Grim en H. C Valk. W. Engel en C. van den Berg, P. W Voskuilen en W. Stok. SCHETS VAN HET AQUADUCT VRIJDAG 15 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Tarzan en zijn vijanden". Luxor Theater, 19 en 21:15 uur: „Turf in je ransel". W. B. Theater. 20 uur: „Kasim, de ban diet van Zhobe". Kennemer Theater, Hoogovenschaaktoer nooi, tienkampen, rustdag, vierkampen 19.30—23.30 uur: eerste ronde vierkampen. Deken Waarestraat 50a. 20 uur: „Alco holics Anonymus". I ZATERDAG 16 JANUARI Bioscopen: als vrijdag. Gron1n*rn. Doctoraalexamen tandheelkunde weede deel: N. Bos. Amersfoort: S. P. van der tem. Buitenpost; A. F. Holthuis. Coevorden; E. Hiphagen. Paterswolde: G. Schuring, Groningen, kandidaatsexamen rechtsgeleerdheid: J. O E. Oldenziel. Veendam. Leiden. Doctoraalexamen scheikunde: J. W. A Meijer. Leiden en J. A. Peper. Rijswijk. Delft Gepromoveerd de heer A. W. van Haef- ten op een proefschrift getiteld „Topological considerations on some proporties of refractory products' en ir N P. M. de Wit op een proef schrift geUteld „De directe synthese van methyl- chloorsilanen in een gefluidiseerd bed". Amsterdam. Gem Univ. Kandidaatsexamen na tuurkunde: L. R. Mur te Haarlem. In het begin van deze week is het aqua duct in de Ringvaart van Haarlemmer meer, bij Burgerveen, voor de scheep vaart geopend. Dit aquaduct is een voor ons land uniek bouwwerk. De auto's dui den onder «»en betonnen bak door, waarin de schepen varen. In het najaar zal de autoweg in gebruik worden genomen Vermoedelijk zal in >ktober de nieuwe rijksweg 4a. een deel van de verbinding Amsterdam-Rotterdam, voor het verkeer gereed zijn. Met het oog op het drukke scheepvaart verkeer en dito wegverkeer werd een be weegbare brug over de Ringvaart onaan vaardbaar geacht. Een vaste brug had het bezwaar van zeer lange en hoge toeritten daar het omliggende land laag ligt. Een normale tunnel zou hier veel te kostbaar worden. De Ringvaart is door een betonnen bak van 35m. lengte en dertig meter door vaartbredte geleid De bodem van de bak fungeert tevens als dak van dc verkeers weg. De autoweg onder de bak heeft twee rijbanen van 7.75 m. De kosten van net aquaduct bedragen 3.5 miljoen gulden. De totale kosten van d« rijkc*veg 4a zijn onge veer zestig miljoen gulden, hetgeen ruim twee miljoen gulden per km. is. Tijdens een receptie in de Kroonzaal van restaurant Brinkmann in Haarlem heeft het bestuur van de Vereniging tot stich ting en instandhouding van scholen met de Bijbel te Haarlem ter gelegenheid van het vijfenzeventigjarig bestaan van vele zij den blijken van belangstelling ontvangen Het gemeentebestuur van Haarlem was vertegenwoordigd door de wethouder van onderwijs, kunsten en wetenschappen, de heer D. J. A. Geluk, die hulde bracht aan allen die in de loop der jaren hun krach ten aan de vereniging hebben gegeven. In de afgelopen vijftien jaren heeft spreker in zijn functie van wethouder veel te ma ken gehad met ds. M. G. Blauw, waarbij het hem is gebleken welk een bijzondere figuur deze is geweest voor de vereniging t het christelijk onderwijs. De heer W. C. Bakker voerde namens "voor christelijk m.u.l.o. het woord en herinnerde aan de goede samen werking met de jubilerende vereniging. Als geschenk bood de -heer Bakker een ets van de Bakenessertoren aan met het verzoek die een plaats te geven in de bestuurska mer nabij de Bakenesserkerk. Namens de Christelijke Scholenbond voerde dr. A. la Fleur het woord. Na een beschouwing te hebben gegeven over het christelijk onderwijs, sprak hij de beste wensen uit voor de toekomst. Besturen van in Haarlem en omgeving gevestigde verenigingen voor christelijk onderwijs, hoofden van scholen, onderwij zers (essen) aan de bij de jubilerende ver eniging verbonden scholen, de leden van de gemeenteraad, mejuffrouw A. W. H M. Bolsius en de heren D. A. J. Spek. J Prikkel, P. van den Bergen, A. J. Fort gens, de inspecteur voor het gemeentelijk onderwijs, de heer E. J. Lodewijks en af gevaardigden van de hervormde gemeen ten van Haarlem en Haarlem-Noord bo den vervolgens hun gelukwensen aan. In ons blad van dinsdag is meegedeeld dat er plannen bestaan voor een nieuw ge bouw aan de Prins Bernhardlaan in Haar lem-Oost Het betreft de jongste school van de vereniging. Zij is opgericht op 1 september 1954. heet de Koningin Julia naschool en is tijdelijk gehuisvest in het houten gebouw in de Van Zeggelenstraat tegenover de Jac. van Looystraat. Ondanks grote behoefte aan ruimte hebben de autoriteiten tot op heden nog geen toe stemming gegeven om tot de bouw der school aan de Prins Bernhardlaan in Park wijk over te gaan Toch vertrouwt het be stuur er op, dat de noodzakelijkheid van een nieuw gebouw zal worden ingezien en dat de plannen dit jaar gerealiseerd zullen worden. Advertentie Meer agenten. De minister van Bin nenlandse Zaken overweegt om het Bre dase politiekorps met 21 man uit te brei den tot een totaal van 177. Breda had 56 man extra gevraagd, maar zover wil de minister niet gaan. De overwogen uit breiding betekent, dat Breda 1 agent per 600 inwoners krijgt. (Verkort weergegeven) Lijn 3. Wanneer er een écht pak sneeuw valt en de wegen worden glad dan doet men er wijs aan maar niet meer te rekenen op -buslijn 3. Men kan een half uur staan wachten en de rijtijd duurt drie keer zo lang. Weliswaar is opneming van alle pas sagiert? verzekerd, maar de bussen zijn dan stampvol. Daarom nemen we net als in de vorige eeuw de kuierlatten weer op. Het is gezond, tamelijk veilig en men loopt in een uurtje een flink eind. J. R. B. (De directeur van de NZHVM deelde ons naar aanleiding van deze opmerkingen mee, dat zijn maatschappij al het moge lijke doet om ook de passagiers, die ge bruik maken van lijn 3, zo vlot mogelijk te vervoeren. Daartoe legde men donder dagmorgen, tijdens de hevige sneeuwstorm, drie extra bussen in en vrijdagmorgen op nieuw twee extra bussen. Red.) op aanvraag wordt da folder „Maak het u lichter» Tover met licht" u graagKoegezonden door: N.V. Wed. U. Ahrend Zoon N.V. Blikman Sartorius en door de fabrikant: Chemische Fabriek L. van der Grinten N.V. te Venlo of haar eervlcekantoor Statenlaan 126, Den Haag VENLO DEN HAAG In het dorp Ingen in de Betuwe heeft zich een ernstig geval van kolendampver giftiging voorgedaan, dat aan een 24-jarige vrouw, moeder van een kind, het leven heeft gekost Het heeft maar weinig ge scheeld, of ook de man en het zesmaanden oude kindje waren om het leven gekomen. Het gezin, de familie Vermeulen woont in een salonwagen op een fruitteeltbedrijf. Toen de post geen gehoor kreeg en de brie ven bij een ander, bij de familie Voort huizen, werden afgegeven vond deze fami lie dit wat vreemd. De heer Voorthuizen klopte toen op de deur van de wagen. Hem werd met veel moeite opengedaan door de heer Vermeulen, voor wie de gang naar de deur hem haast te veel was geweest want hij viel de heer Voorthuizen bewusteloos in de armen. Spoedig bleek het de heer Voorthuizen, dat ook het kindje bewuste loos in het bedje lag. Hij nam het kind er uit en bracht het naar buiten een onmid- delijk ontboden geneesheer constateerde de dood van de 24-jarige mevrouw C Ver meulen. De oorzaak van het ongeval wordt toegeschreven aan een kachel, die in de loop van de nacht koolmonoxyde ver wekte. De 25-jarige man en het kind wer den met spoed naar 't ziekenhuis „Bethes- da" te Tiel vervoerd, waar door het toe dienen van zuurstof de beide lévens kon den worden gered. De Amerikaanse onderminister van Bui tenlandse Zaken Dillon, heeft de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns .toegezegd de tus sen beide landen hangende luchtvaartpro blemen „met zorg te bestuderen". Dillon heeft in de gesprekken, die minister Luns in Parijs met hem over dit onderwerp heeft gevoerd, voorts de toezegging ge daan, dat de V.S. in deze geen beslissing zullen nemen, vóór dat hij in Washington terug zal zijn. De kwestie zal donderdag avond verder door minister Luns met de heer Dillon worden, besproken. Twee Nederlandse zeesleepboten en een bergingsvaartuig zullen trachten in slecht weer en ruwe zee bij de Engelse oostkust een daar gestrand schip te helpen. Don derdag liep het Engelse vrachtschip Scar city op 6 mijl ten zuidwesten van Orford- ness aan de grond en verzocht hulp. Van Hoek van Holland vertrok 's avonds om half tien de zeesleepboot Gele Zee van L. Smit en Co, die de Scarcity vanmorgen bereikte. De kapitein van het Engelse schip aanvaardde nog geen hulp. Daar de Gele Zee door de ruwe zee en haar diep gang op geruime afstand van het gestran de schip moet blijven, werden vanmorgen nog de sleepboot Poolzee en het bergings vaartuig Dolfijn, dat weinig diepgang heeft, te hulp gezonden. De sleep liep om kwart over tien de Waterweg uit. Indien nodig kan de Dolfijn een tros overbrengen naar de sleepboten. „U spreekt met uw moordenaar' De geheelonthouders-toneelvereniging „Nieuw Leven" had voor haar tweede uit voering in dit seizoen de keuze laten val len op niet minder dan „U spreekt met uw moordenaar", de bijzondei knap geschre ven thriller van Frederick Knott. Dit stuk werd, naar ik meen, in Haarlem nog slechts door één ander amateurensemble opgevoerd, namelijk enige jaren geleden door „De Verenigde Spelers". Deze terug houding van dilettanten ten opzichte van dit ongemeen boeiend toneelspel kan slechts worden verklaard door de vele moeilijkheden, welke aan een opvoering zijn verbonden. Niet alleen dat de hande ling door een betrekkelijk kleine bezet ting op de been moet worden gehouden maar de spelers moeten ook een nauw keurig op elkaar afgestemd ensemble vor men. De opvoering door „Nieuw Leven" in de Stadsschouwburg onder regie van Henk Nibbelink was een gelukkige revanche op enige minder goede vertoningen van de laatste tijd. De voorstelling kenmerkte zich door een weloverwogen mise-en-scène waarbij de spelers steeds cp het juiste mo ment door even wit" de dialoog meer kracht wisten bij te zetten. Van hen heeft Tonny Hagebout-Baay zich bij „Nieuw Leven" reeds een dusda nige reputatie opgebouwd, dat het nie mand verwonderde dat zij de aangewezen speelster whs voor de belaagde Sheila Over haar vertolking kan opnieuw slechts in uiterst waarderende termen worden ge schreven; zij trof in het bijzonder door een knap uitgebeelde nervositeit en af schuw, na de moordaanslag in het tweede bedrijf. Even voortreffelijk was Jan de Keizer als de perfide Tony Wendice; sym pathiek in het begin en met de situaties meegroeiend naar de gebruikelijke thea terschurk. Jammer was het. dat zijn overi gens uitstekende dictie door enkele kleine slordigheden werd ontsierd. Zo sprak hij hij bij voorbeeld steeds van „echenoot De derde excellerende speler was Bob Stompé, die een volkomen natuurlijke po litieman uitbeeldde. Wim Plantema kon eveneens voldoende halen als de onbaat zuchtige Max Halliday. Alleen de captain Lesgate van Jaap Sibrandi zou een markanter statuur hebben verdragen. Ove rigens behaalde deze voorstelling bij het publiek een overtuigend succes, in welke verdiende bijval men aan het slot te recht regisseur Nibbelink liet delen. VERDUISTERDE ZEGELS ZIJN SLECHTS 450 WAARD In het rechtbankverslag in ons blad van gisteren over de bedrijfspolitieman die ver dacht wordt van het wegnemen van diver se soorten zegels, staat dat het onder meer ging om 24.000 spaarzegels van vijf gulden Niet de spaarzegels hadden echtef deze waarde, maar een twintigtal betaalzegels De totale waarde van de verduisterde spaar-, betaal- en postzegels, alsmede luchtpostbladen bedraagt ongeveer 450 Nieuws in het kort Zuiderzee. Op vrijdag 29 januari des avonds om acht uur zal jhr. F. W. A. Bee- laerts van Blokland voor de leden van de Vereniging Haerlem in Brinkmann te Haarlem een lezing houden over „De Zui derzee en het Zuiderzeemuseum". Examen. In Den Haag is geslaagd voor het diploma derde stuurman grote handelsvaart de heer H. L. Scheurkogel uit Heemstede. B.O.S.K. Op vrijdag 22 januari des avonds om acht uur houdt de heer J. P. Petersma. jeugdpsychiater te Haarlem in Brinkmann een inleiding voor de leden van de bond ter bevordering van de be langen van spastici (B.O.S.K.). India. Ir. F. B. Carbasius Weber houdt op maandag 25 januari des avonds om acht uur in „Bloemenheuvel". Bloe- mendaalseweg 158 te Bloemendaal voor de leden van de buurtvereniging „Overveen" een lezing met kleurendia's over „India als grens van het westen". Propaganda-avond. Op een zondag avond in „Flora" in Hillegom te houden propaganda-avond van de r.-k. blinden- bond „St. Odilia" speelt de r.-k. toneel vereniging „Nut en Genoegen" uit Lisse het spel ,.De Ranis antwoordt niet". Vrouwenvereniging. Dinsdagavond zal in de zaal achter de Gereformeerde kerk in Hillegom een tweede gereformeerde vrouwenvereniging worden opgericht, spe ciaal voor de dames van twintig tot veer tig jaar. Overbevolking en vrye loonvorming. Een medewerker van de Dr. Wiardi Beck- manstichting zal maandagavond voor de Hillegomse Bestuurdersbond N.V.V. in het gebouw Haven 50 spreken over: „We groeien vast in tal en last". Ondermeer zal de vraag beantwoord worden of er in de toekomst in ons land voldoende werk gelegenheid zal zijn. Diezelfde avond zal het landelijk sociaal verbond „Patrimo nium" in gebouw „Weltevreden" spreken over de vrijere loonvorming. Declamatie. Mej. Bep Hagen zal vol gende week donderdagavond voor de af deling Hillegom van de Nederlandse Christen-Vrouwenbond in gebouw „Wel tevreden" poëzie uit verscheidene landen en tijden declameren. Benoeming. Bij besluit van de minis ter van Justitie is benoemd tot gerechts secretaris eerste klasse in vaste dienst bij de arrondissements-rechtbank te Haar lem mr. H. F. van den Haak, thans secre taris eerste klasse bij het arrondissements parket te Assen. Vroeger is mr. Van den Haak reeds in Haarlem werkzaam geweest. Kienavond. Op zaterdag 23 januari houdt de Haarlemse Reddingsbrigade voor Drenkelingen n restaurant Brinkmann in Haarlem de jaarlijkse kienavond. Jaarvergadering Qe Heemsteedse af deling van de Katholieke Middenstands Vereniging houdt woensdag haar jaarver gadering in het parochiehuis „Anno San to" aan de Achterweg. Behalve de gebrui kelijke jaarverslagen van secretaris, pen ningmeester en kascommissie, vermeldt de agenda een bestuursverkiezing, wegens hef periodiek aftreden van de heren A. Ver- donschot en L. Hopstaken. Beide functio narissen stellen zich herkiesbaar. Na de pauze zal drs. P J. Stolker uit Leiden een inleiding houden over een onderwerp, dat betrekking heeft op de huidige positie van de middenstand. De zon tegemoet. De r.-k. toneelver eniging „Bennebroek" geeft zondagavond ir. het r.-k. verenigingsgebouw een opvoe ring van het toneelspel „De zon tegemoet", van Maarten van Vught.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7