Panda en de meester-diplomaat Horen en zien Uitgaan in Haarlem o en de Draak Misdaad om ©en AKKERTJES NAAIMACHINES Wanklanken bij een muziekconcours VRIJDAG 15 JANUARI 1960 .9 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Actuele reportages Wim Sonneveld De radio geelt zaterdag Boeiend stuk werk 7 elevis'ettmprnmma daar gaat het om: die pijn moet snél weg LEZEN EN LATEN LEZEN TONEEL BALLET MUZIEK AMATEURTONEEL DIVERSEN TENTOONSTELLINGEN ROMAN VAN JANE ENGLAND Tamboer sloeg politie- chef met trommelstok Opruiming en koude vallen samen. schaatsen en sleden SCH0US Huishoudcentrum mif öf bFrÏF&pn fijö 37. Smurk stapte uit de stukgeschoten auto en liep kalm op Sheik Haroen Ben Zol toe, die hem met rokend geweer op wachtte. Panda volgde op enige afstand, want hij merkte duidelijk, dat de bevol king hen niet welgezind was. „Bedankt voor de welkomstschoten," sprak Smurk, „ik voel mij zeer vereerd." Maar Sheik Haroen Ben Zol bleef nors onder deze di plomatieke taal. „Hoepel op," bromde hij, „geen diplomaten hier. Ik heb al meer auto's, dan ik bergen kan." Smurk liet zijn ogen even dwalen over de tenten, die volgepropt met auto's stonden en knikte. „Juist," sprak hij, „ik begrijp U volko men. Beter één kameel in het zand dan tien auto's in een tent." „Wat kom je dan hier doen?" gromde de sheik, zonder zijn vijandige houding te laten varen. „Ik kom U de groeten overbrengen van Uw broe der Sheik Ali Bin Olie," antwoordde Smurk vlot. Nu brak er eindelijk een glimlach door op het grimmige gelaat van Haroen Ben Zol. „Aha," zei hij, „dan zijt ge wel komPanda voelde weer bewondering voor de diplomaat, die zo gemakkelijk de stemming kon doen keren. Maar tot zijn schrik en verbazing vervolgde Smurk: „Uw broeder laat U weten, dat U een niets waardige sheik zijt, met ondeugdelijke olie en onreine baard." Deze mededeling maakte de sheik natuurlijk weer razend! De journaaldienst van de N.T.S. heeft zich evenmin als de reportagedienst van de N.C.R.V. donderdagavond onbetuigd gelaten bij het in beeld brengen van de ramp, welke Tuindorp-Oostzaan trof. De N.T.S. liet zeer duidelijk de omvang zien welke deze catastrofe heeft genomen, ver zuimde daarbij niet ook de hulpverlenings diensten en het vele werk, dat door de daartoe aangewezen mensen werd verzet, te betrekken. Op haar beurt legde ook de reportagestaf van de N.C.R.V. een prij zenswaardige activiteit aan de dag, die zelfs resulteerde in de gelukkige hereni ging van een vader met zijn twee kinde ren, die hij vroeg in de morgen aan de zor gen van een vreemde had toevertrouwd en daarna niet meer had kunnen vinden. De oproep van de reporter om inlichtingen werd beantwoord en dat stemde iedereen gelukkig, al moesten we dat dan uit de mond van de omroepster vernemen. Dick van Bommel was niet erg gelukkig in zijn woordkeus terwijl hij het lot van het dorp schilderde, staande aan de oever van het overstroomde gebied in de koude avond met net een pak sneeuw over zich heen. Hij wilde „er alles uit halen wat er in zat", maar naar ons gevoel zocht hij te veel een dramatiek, die al voor zichzelf sprak uit de woorden en nuchtere bereidheid tot han delen van de reddingsgroepen aan de kant. We herinneren ons de radioreporta ges van Jan de Troje bij de overstro mingsramp in Zeeland. Van Bommel ver gat dat de t.v. al dramatisch genoeg is met haar eigen uitdrukkingsmogelijkhe den. Maar er gebeurde ook niet veel meer en het was koud. Dat moge dan dit harde oordeel verzachten. De zin voor actualiteit en de variëteit der beelden, die trachtten ons een goed in- en overzicht van de ramp te geven, waren de positieve factoren van het vele werk, dat gisteren voor de tele visiekijkers werd verzet Zoals de zaken nu staan, ziet het er niet naar uit dat de voorgenomen plannen van de televisiesectie van de A.V.R.O. om Wim Sonneveld drie Weekend-program ma's te laten verzorgen, doorgang zullen vinden. De opvattingen, welke Sonneveld namelijk met betrekking tot de samenstel ling van deze programma's koestert, stro ken niet met die van de A.V.R.O. De be zwaren van de televisieleiding van de A.V.R.O. zijn voornamelijk gebaseerd op de hoge kosten, welke het realiseren der ideeën van Wim Sonneveld zullen vergen. Sonneveld heeft nog geen contract ge tekend en zal dit zeer waarschijnlijk ook niet doen. Johny Kraaykamp zou bereid zijn voorlopig als gastheer in de Weekend show te blijven fungeren. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19 30 VPRO. 20 00 -24.00 VARA VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor u en uw gezin, praatje. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. <9.35—9.40 Waterst VPRO: 10.00 Tijdelijk uitge schakeld, lezing. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 Op reis door de wereld, lezing. 10.30 Gevar progr. 11.30 Gram. 12.00 Orgelspel en zang 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 13 00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13.40 Sportnieuws. 14.10 Voor de jeugd. 14.45 Gram. 15.05 Vragenbeantw. 15.20 Ge varieerde muziek. 15.45 De hervorming van de onderneming: 3. Waarom een vennootschapska mer?. lezing. 16.00 Kamermuz. 16.40 Boekbespr. 17.00 Jazzmuz. 17.30 Weekjourn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Pianorecital. 18.30 Muz.nieuws. 19.00 Act. kunstprogr. VPRO: 19.30 Passepartout. praat- Je 19.40 Christus, zijn leerlingen en de mensen, lezing. 19.55 Deze week, lezing VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Wie is het? 21.40 Reis op de plaats, hoorsp. 22 10 Gram. 22 30 Nieuws. 22 40 Soc. comm. 22.55 Gevar. muz 23.25 Lichte muziek. 23.5524.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 Voor de kinderen. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overweging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Voor de oudere luisteraars. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tunibouwmeded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws 13.15 Zonnewijzer. 13 20 Nieuwe gram. 13.30 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Voor de amateurs. 14.20 Kunstkron. 14.50 Voor de amateurs. 15.15 Franse les. 15.30 Voor de jeugd. 16.00 Gregorlaasse zang. 16.30 Ge var. muz. 16.50 Sportact. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Popul. liedjes. 18.45 Vragenbeantw. 19 00 Nieuws. 19.10 Act. 19 25 Memojandum. 19.30 Kamerorkest en so list 20.20 Lichtbaken. 20 30 Quiz. 21.10 pol. praat je 21.20 Gevarieerd progr. 22.25 Boekbespr 22.30 Nieuws. 22.40 Jong - oud - eeuwig. 23 55—24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12 00 Marsmuz 12 30 Weerbericht. 12.35 Praatje 12 45 Koren. 13.00 Nieuws. 13.15 Muz. kaleidoscoop. 14 30 Journaal. 15 00 Accordeonrecital. 15 15 Ope- rettefragm. 15.45 Accordeonrecital (verv.). 1600 Lichte muz. 16.45 Operafragm. 17.00 Nieuws. 17.10 Dagklapper en liturg, kalender. 17 20 Liturgische gezangen. 17.30 Gevar. muziek. 17.45 Engelse les. 18 00 Koorconc. 18 30 Voor de sold 19.00 Nieuws. 19 30 Lichte muz. 20 00 Omr ork. 20 30 Gevar. muz. 21.15 Amus.muz. 22 00 Nieuws. 22 15 Verzoekprogr. 23.00 Nieuws. 23.05—24.00 Gram. Met zijn „Andermans huis" stelde de Amerikaanse auteur Ted Mosel donder dagavond in het N.C.R.V.-programma het „doodgewone" probleem aan de orde van een oude, wat kindse man, die inwoont bij 'n dochter en een sta-in-de-weg is voor de gezonde ontwikkeling van hun huwe lijksleven. Het probleem is van alle dag en het zal in de toekomst in vele variaties voorkomen. De wijze, waarop de kinderen van de oude vader het probeerden op te lossen, zal wel niet iedereens tevreden heid wegdragen, maar wat men er wel uit kon leren is: gebruik uw gezond verstand, doe wat in zulke omstandigheden voor bei de partijen het beste is en laat sentiments overwegingen niet de doorslag geven. De oude man verdween naar een verzorgings tehuis en daarmee bleek de weg vrij voor het gelukkig bestaan van een overspan nen schoonzoon en zijn besluiteloze vrouw, die was vervallen tot een grenzeloos ge voel van minderwaardigheid. Haar oude re zuster, alles beredderend, voor ieder een klaar staand, leerde er haar les uit: ze had zichzelf een beetje overschat en haar sentiment verward met kinderlief de. Het slot gaf dus een positieve en in elk geval reële oplossing, die misschien meer gewenst is, dan men wel eens vermoedt. Het gold hier een oorspronkelijk televi siespel en dat hebben we wel kunnen mer ken. Men moet het stuk beoordelen naar zijn herkomst. Sommige aspecten waren zuiver Amerikaans, geschreven voor een publiek, dat qua intelligentieniveau niet te hoog mag worden aangeslagen, gevoe- kig voor emotionele situaties, die men hier ook niet zo direct zal aantreffen. De auteur gaf zijn figuren een herken baar en daarom zeer aansprekend karak ter mee. vooral de beide zusters, van wie Yda Andrea fraai de gevoelsaccenten tróf en Shireen Stroker de gekweldheid wel wist uit te beelden. Frits van Dijk hield de vader binnen de perken, al blijft zijn speelstijl altijd een tikje gevaarlijk voor het zo gevoelige t.v. apparaat: hij zet zijn figuren sterker aan dan het beeldscherm kan verdragen. Wij konden het met zijn opvatting evenwel graag eens zijn en had den eigenlijk meer moeite met Ab Abspoel die de emotionele scènes met meer spon taniteit en minder verkramptheid had kunnen spelen Misschien wilde regisseur Max Douwes de situaties een Amerikaan se snit aanmeten. Dan werkte dat een ze kere botsing der verhoudingen in de hand. Van de andere kant bewonderen wij zijn regie, die op de feiten het eerst bedacht was en van de t.v. realiteit Mosel schreef dit spel immers voor t.v. gre tig profijt trok. Het was in elk geval een boeiend stuk werk. Beeldschermer VOOR ZATERDAG KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20 20 Drie is te veel!, klucht (In de pauze: Jazzmuziek). 21.50 Film Advertentie flitsen de pijn weg Lijst van door de Stadsbibliotheek aangeschafte boeken. Romans: Boudier-Bakker, De eeuwige andere; Tuks. Meesters der Jiddische vertelkunst; Gijsen, De school van Fontainebleu; Greup-Roldanus. De draaikooi;van Praag, Marceline; Stewart, Kasteel in de Alpen; Widoc, Een doodgewoon gezicht; Böll, Billiard um halbzehn; Scott, Seawyf and Biscuit; Ustinov, Add a dash of pity; White, Night on the bare mountain. Ontwikkelingsboekcn: Chesser, Leven en laten leven; Schierbeek, De tuinen van Zen; Kalshoven, Benelux; Hoefnagels, Spelen in de klas: Schnei der. Van nul tot oneindig, wiskunde als ontspan ning; van Dijke, Wisselstroomtechniek; Canasta en samba-canasta. Verhey. Stempel- en gereed schapmaken; de Vries, Werkclassiflcatie; Vorstel man en van Onck, Vissen en., vangen!; Fonolo gie van het Nederlands en het Fries; Lopez, Pa- rodi C.; di San Secondo, Per fare l'alba - Araa ra - Lo spirito della morte: Brandt Corstius en Jonckheere. De literatuur van de Nederlanden in de moderne tijd: van der Plas. Achter de ratten vanger; Noordwijks volksleven: Dieselhorst, Al les over dansen: Brands en van Zutphen. De mu ziek van de mens: From fisherman s paradise to farmers pride (Inpoldering van de Zuiderzee); Denis, Rijdend op een rhinosrug: Hirschfeld, Her inneringen uit de laren 1933—1939 25 jaar ieugd- Alijah: The world health organization in Europe; Fignatti, Tiepolo. Zaterdag 16 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. Het „Rotterdams Toneel" speelt van Ferenc Molnér, „Toneel op het kas teel", onder regie van Jan Teulings. Medewerkers zijn onder anderen Pim Dikkers, Jan Teulings, Leo den Har- togh, Hans Croiset en John Lanting. Zondag 17 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. Het „Rotterdams Toneel" geeft een voorstelling van „Het spel der ver gissingen", een blijspel van William Shakespeare, onder regie van Ton Lutz. Medewerkenden zijn Ton Lutz, Ann Ha- sekamp, Henk van Ulsen, André van de Heuvel, Coba Keiling, Thera Verheu gen, Adolf Rijkens en Willy Ruys. Maandag 18 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. Toneelgroep „Theater" geeft een voorstelling van „Mama San" van Leonard Spigelgass, onder regie van Cruys Voorbergh. Met medewerking van Enny Mols-de Leeuwe, Winnifred Bos boom, Ingeborg Elzevier, Cruys Voor bergh en Martine Crefcoeur. Dinsdag 19 januari, Stadsschouwburg, 20.15 uur. De Nederlandse Comedie geeft een voorstelling van „Eerste Lief de", een blijspel van Paul Osborn, onder regie van Ko van Dijk, met o.a. Mary Dresselhuys, Ellen Vogel en Joan Rem- melts. Donderdag 21 januari. Stadsschouwburg, 20 uur. Nederlands Ballet o.l.v. Sonia Gaskell geeft als première voor Haar lem, Romeo en Julia. Programma Suite en Blanc, Le Cercle en Petroesjka. Vrijdag 15 januari, Concertgebouw, 20 uur: Het N.Ph.O. geeft het vijfde concert in de serie V, onder leiding van Marinus Adam. Solisten zijn de violist Jean Louis Stuurop en de organist Albert de Klerk. Het programma vermeldt werken van Handel, Mozart en Dupré. Zondag 17 januari. Concertgebouw, 20 uur. Jazz-concert door het Poolse kwar tet van Jan Krasnicki uit Gliwice. Dinsdag 19 januari. Concertgebouw 20 uur. Orgelbespeling door Albert de Klerk. Het programma vermeldt wer ken an César Franck en Jos van Amels- voort. Donderdag 21 januari. Concertgebouw 20 uur. Concert van het Doopsgezind Zang koor o.l.v. Hans de Jong. Met medewer king van de alt Annie Hermes, het Am sterdams Vrouwenkoor, Haarlems Chr. Mannenkoor en het Schotens Chr. Ge mengd Koor. Dagelijks in 't Goede Uur, tot 18 januari, van 21 tot 22 uur. Klassiek grammo- foonplatenconcert van werk van Scar latti en Pergolesi. Van 18 tot 25 januari werk van Schubert, Brahms en Proko- fief. Woensdag 20 januari. Stadsschouwburg 20 uur. De Centrale Johez vereniging geeft een uitvoering van „Carnaval". Zaterdag 16 januari. Minerva Theater. Een aantal acteurs voeren de klucht in drie bedrijven van Jan Blaaser jr. en sr. 1011. Anders kwamen altijd de kinderen wel voor de dag, als hg naderde: maar nu kreeg hij geen gehoor. Hij klopte nog eens. maar het bleef stil. Ydo klopte voor de derde maal, en nog kwam er geen teken van leven. Toen ontdekte hij. dat de deur niet op slot was, maar dat hij die kon openduwen. Hij keek naar binnen en riep; het bleef stil. Nu viel het hem eigenlijk pas op, dat het overal in het dorp zo leeg en stil was Geen mens, geen kind had hij gezien; overal heerste een vreemde stilte op „Drie is te veel". Medewerkenden zijn Sarah Heyblom, Rita Marechal, Bob de Lange, en Joop Doderer. De voor stelling wordt via de televisie uitgezon den en is slechts toegankelijk voor ge nodigden. Zaterdag 16 januari. Gebouw Wilhelmina- straat 22,20 uur. Voor leden van „Les Conférences Frangaises" houdt mr. Georges Houssard een lezing over drie bekende processen o.a. het proces-Gon- court. Zondag 17 januari. Rest. Brinkmann, 15 uur: Drs. H. E. Derksen uit Amsterdam spreekt voor de leden van het Humanis tisch Verbond over „Techniek en samen leving". Maandag 18 januari. Concertgebouw 20 uur: Bijeenkomst Couturier Kring. Spre kers dr. M. J. Prinsen, prof. dr. J. Groot, en ds. dr. W. F. Golterman. Maandag 18 januari. Wijkgebouw Ge dempte Oude Gracht 104, 20 uur. De heer A. F'. P. Vermeulen, vertegenwoor diger van de Reformed Church in To- Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL, Gr. Houtstr 181 - Tel. 14444 zondagen 1316 uur. In de grote zaal de expositie „Kerkbouw nu", die verlengd is tot 18 januari. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de eeuw tot op heden. Dagelijks geopend van 1015 uur, des zondags van 1315 uur. Voormalig woonhuis Jacobus van Looy (Kleine Houtweg 103): Op donderdagen geopend van 10—12.30 en van 13.3017 uur, op zondagen van 14—17 uur. In 't Goede Uur: Tot 1 februari: Exposi tie van tekeningen van Anje Zijlstra. Dagelijks geopend van 10 tot 22 uur. Galerie ..Uittenhout", Kleine Houtstraat 41 tot 1 februari tentoonstelling van wer ken van de Rotterdamse kunstschilder J. J. van Oost. De expositie is dagelijks geopend van 11—17 uur. ronto spreekt over de mogelijkheden die Canada biedt aan de emigrant. Maandag 18 januari, Rest. Brinkmann, 20 uur. Bijeenkomst van de afd. Haarlem van de Wereld Federalisten Beweging Nederland. Spreker: G. J. Vlijmen, di recteur van de Nederlandse Organisa tie voor Internationale Bijstand. Woensdag 20 januari. Bovenzaal Concert gebouw, 20 u-: Het Gewestelijk Arbeids bureau geeft een voorlichtingsavond over Canada. Woensdag 20 januari. Frans Halsmuseum (ingang Groot Heiligland) 20 uur. Voor de Volksuniversiteit geeft de dichter Hans Andreus een inleiding op zijn werk waaruit hij zal voorlezen. Woensdag 20 januari. Minerva Theater, 14.30 uur. Het Leids Kindertoneel geeft tijdens een jeugdmatinee een voorstel ling van „Simmie met zijn bondgeno- Van links naar rechts Joan Remmelts, Jan Blok en Ellen Vogel in „Eerste Liefde" van Paul Osborn dat op dins dag 19 januari door de Nederlandse Comedie in de Haarlemse Stads schouwburg wordt opgevoerd.' De korpschef van gemeentepolitie van Gorinchem de hoofdinspecteur A. J. Haf kamp, kreeg het op 18 juli van het vorig klUëTir ln vier"Hëfl*fJttëtff'JW letterlijk aan de stok met de tamboer- maitre en een tamboer vaa Gé Baston. Donderdag 21 januari. Frans Halsmu seum (ingang Groot Heiligland) 20 uur. Voor de leden van de Volksuniversiteit wordt de film ..Het Medium" gedraaid De regisseur van deze film is Gian Car lo Menotti. De zangeressen Marie Po- wens en Anna Maria Alberghetti ver leenden hun medewerking. Iedere zaterdag van 2023.30 uur is de Jongerensociëteit „Haarlem" geopend in het gebouw op het sportveld aan de Kleverlaan. Museum „Het Huis Van Looy": Tot 18 januari: Kerstexpositie van werken van leden van de Hollandse Aquarellisten- kring. Dagelijks geopend van 1012.30 en van 13 3017 uur Zondags van 14— 17 uur. Teylermuseum: Tekeningen uit de Hol landse, Italiaanse en Franse schoo' van de zestiende tot rle twintigste eeuw Fos sielen. mineralen, natuurkundige instru menten. 1017 uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. 1017 uur; 23. Zij vroeg zich af wat Julie werkelijk wel dacht en of zij ooit met Rob zou trouwen. Zij kon zich niet voor stellen. dat er ooit een m eisje zou zijn. dat weigeren zou om met Rob te trouwen Maar als Julie dat deed..! Haar geest week uit voor deze gedachte, net als een schichtig paard voor een slang en zij duwde de gedach te in een uithoek van haar geheugen terug. Enfin! Zij liep door de hete namiddag en merkte op, dat de aarde barsten vertoonden. Er liepen grote scheuren door de bodem. De regens zouden nu wel gauw loskomen en dat zou een hele opluchting zijn. Toen zij een honderd meter afstand van het huis was zag zij David Baxter weer. Hij zat los op zijn paard en zij was er niet zeker van of zij blij was hem te zien of niet. De zon was bijna ondergegaan en was niet meer dan een reusachtige rode bal, die laag op de horizon hing. Het woonhuis zag er met zijn scherpe omlijsting bijna onnatuurlijk uit. alsof het een kunstmatig voorwerp was, dat op een toneeldecor geschilderd was. Isabelle zag Julie van de stal terugkomen en realiseerde zich hoe knap en gracieus Julie er uitzag. Toen kwam mevrouw Timball uit haar hut. Met een hand boven de ogen bleef de lange magere gestalte een ogenblik staan. Het was een vreemd toneel. Die drie mensen, David, Julie en tante Carey leken naar het Isabelle voorkwam voor een ogenblik op hetzelfde toneel geschilderd als het huis. Het was dom van David om daar te komen. Dat zou weer moeite geven. Tante Carey had hem gezien en zij liep in zijn richting. Haar lange rokken woeien om haar heen, terwijl zij liep en de houding van haar schou ders toonde grote ergernis. Isabelle liep zo hard zij kon en verschool zich achter het huis. Zij liep Julie echter tegen het lijf, die achte loos zei: O. Isabelle, Baxter wil je spreken. Dat kan niet hijgde Isabelle kijk maar eens naar tante Carey! De meisjes bleven staan. Een ogenblik waren zij ver enigd in een gezamenlijk gevoel van sympathie. Julie vergat haar eigen gevoel van teleurstelling, dat Baxters laatste woorden haar veroorzaakt hadden. Daarna hoor den zij de stem van mevrouw Timball helder en dui delijk in de ijle lucht Ik moet u verzoeken heen te gaan, zei zij kortaf. Zij hoorden even duidelijk Davids antwoord. Zijn ge stalte tekende zich scherp af tegen de ondergaande zon en in het gouden licht deden zijn neus en zijn gezicht vreemd aan. Hij nam zijn tropenhelm af en het licht viel op zijn dikke haar. Mevrouw Timball, zei hij bedaard en Julie zou ge zworen hebben, dat er een klank van humor in zijn stem was ik ga. Ik heb al gezien, wat ik wenste te zien. Isabelle Mevrouw Timball lachte op een eigenaardige en on aangename manier. U schijnt erg gauw tevreden te zijn, meneer Bax ter, zei zij. Zolang ik Isabelle met eigen ogen zien kan, ben ik voor het ogenblik tevreden, zei Baxter botweg. Goe denavond, mevrouw Timball. Hij is gek, zei Isabelle op verbaasde toon. Wat bedoelt hij? Waarschijnlijk, zei Julie kortaf, net wat hij zegt. David gaf zijn paard de sporen en galoppeerde weg. Mevrouw Timball kwam op de meisjes af. Isabelle nam bijna automatisch een verdedigende houding aan, maar Julie merkte de oude vrouw nauwelijks op. Zij was zich bewust van een grote eenzaamheid, een onbeschermd zijn, dat geaccentueerd werd door het wegstervende geluid van de hoefslag van Davids paard. Onwillekeu rig bedacht zij, dat hij terugging naar de fram van Burgoyne. Maar zij was er zich van bewust, dat zij hier een vreemde was en dat zelfs Rob haar geen ge voel van werkelijkheid, van veiligheid kon geven. Mevrouw Timball kwam dichterbij en keek haar scherp aan. Julie, zei ze ruw, zo lang jij met mijn zoon ver loofd bent, beschouw ik het onjuist van jou om met David Baxter te spreken. Maar dat is te gek, barstte Julie los, de Fern- dales De Ferndales waren je werkgevers, zei mevrouw Timball. Je gaat met Rob trouwen. De Ferndales komen er niets meer op aan. Julie deed verontwaardigd haar mond open, maar Isabelle schopte haar even tegen haar enkel. Julie keek naar het meisje. Zij zag, dat haar ogen een waarschu wende blik hadden en zei niets meer. NEGENDE HOOFDSTUK Mevrouw Timball kon, wanneer zij zich daarvoor de moeite wilde geven, op een kalme wat strakke manier, heel aardig zijn. Plotseling begon zij zich tegenover Ju lie heel prettig te gedragen. Het leven op de fram kwam tot een meer aangename routine, terwijl de wolkenfor maties zich aan de horizon opstapelden maar het land hoe langer hoe meer uitdroogde en er nog steeds geen regen viel. De rivier was volkomen droog Men kon over het grint op de bodem lopen, waarbij ieder steenje door de zolen van je schoenen scheen heen te branden. De kwestie van de vijf koeien was van de baan. Julie was er niet helemaal zeker van, of Rob het aan zijn moeder verteld had en soms bracht die twijfel haar in de war. Soms overviel het haar 's nachts, als zij wakker lag en de stilte rondom haar kleine hut om haar heen scheen te spoelen; alsof die als een geest was komen opzetten om haar te kwellen en te verschrikken. Rob had gezegd, dat hij het zijn moeder verteld had en het was natuurlijk afschuwelijk om hem niet te geloven. Hij zei het met het vrolijkste en openhartigste gezicht en toch was zij er niet zeker van. Zij had een hekel aan zichzelf, omdat zij twijfelde. Zij had tegen die twijfel gestreden en toch kwam die steeds weer bij haar terug. Er hing een soort vrede over de farm, die alleen af en toe verstoord werd door Isabelle, met haar af en toe voorkomende onverklaarbare buien van somberheid en een wens tot alleen zijn. Julie had het voeren van de huishouding ter hand genomen, terwijl Isabelle verant woordelijk was voor de huisjongen en het schoonhouden van de hutten en het opmaken van de bedden. Rob werkte, zoals hij nog nooit gewerkt had. Me vrouw Timball zat veel in haar schommelstoel buiten op de veranda te borduren. Zij maakte fraai borduur werk, maar eigenaardig genoeg gebruikte zij nooit een van de prachtige theekleden. die zij vervaardigde, maar altijd het grove linnen kleed, dat Julie het eerst had gezien. (Wordt vervolgd) van een drum band, die deelnam aan een muziekcon cours. De korpschef gaf de tamboer-maï- tre opdracht terug te keren met zijn or kest of anders de stoet te ontbinden, daar het verkeer in de straat, waarin de band liep, gehinderd werd. De tamboer-maï- tre, de 37-jarige Dordtse wikkelaar J. Z. had aan dat bevel geen gevolg gegeven omdat de korpschef in burger was en, vol gens zijn zeggen, niet onmiddellijk had ge zegd wie hij was. Een trommelslager, de 26-jarige wikkelaar J. V., eveneens uit Dor drecht, had de korpschef met een van zijn trommelstokken een slag in het gezicht ge geven. De hoofdinspecteur verklaarde aan de politierechter, voor wie Z. en V. zich thans hadden te verantwoorden, dat hij wel de gelijk had gezegd wie hij was, maar de verdachten ontkenden dit Z. zei, dat hij niet eens gelegenheid had gekregen, zijn band te ontbinden omdat de korpschef hem direct al bij de schouder gegrepen had. Twee getuigen a décharge verklaarden de indruk t° hebbe i gehad, dat de hoofdin specteur wat ontaktisch was opgetreden. De officier van Justitie achtte het ten las te gelegde nochtans bewezen. Hij eiste zo wel tegen Z. als tegen V. een gevangenis straf van drie weken en tegen V. toewij zing van de civiele vordering ad 38.73 en verbeurdverklaring van de trommelstok. De politierechter veroordeelde het twee tal tot twee weken voorwaardelijk gevan genisstraf met een proeftijd van 2 jaar, Z. kreeg bovendien een boete van 50 sub sidiair 20 dagen en V. een boete van 40 subs. 20 dagen. Advertentie Enkele sterk afgeprijsde apparaten zowel voor kolen als olie maken nu een aanschaf zeer aantrekkelijk. Pracht kollektie voorradig. achter de Oude St. Bavo Oude Groenmarkt 16-14 - Haarlem Telefoon K.2500 - 11266 Oprechte Dingsdagse Haerlemse Courant den 15 January 1760 Tot den laatsten Maart en langer niet. is DF ZWERVER VAN PA- RYS of WAARACHTIGE HISTf >RIE van zekeren (niet onbekende) SLAAF, die vier jaren te Turkye in een HOL zijn verblijfplaats heeft moeten houden en de zeldzaamste Ontmoetingen gehad heeft, voor 18 Stuyvers by de Boek- verkoopers te bekomen. (Advertentie)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9