Hulp aan de slachtoffers komt slechts moeizaam op gang Grondzee sleurde zeeman mee bij bergingspoging OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER SCHILDER ZELF MET «W'MORRIS êeforeyouêuif! Nederlands meisje in Engeland dood in bad gevonden Koudegolf kost 52 men sen het leven in Japan DE RAMP IN TUINDORP-OOSTZAAN Nog geen beslissing over vergoeding der schade aan onroerende goederen CONFERENTIE OVER CYPRUS IS VLOT VAN STAPEL GELOPEN Rode Kruis belast met straatcollecte 74e JAARGANG No 161 MAANDAG 18 JANUARI 1960 - 305e-J AARGANG No 9 46 gulden verdiend op uw Eng. kostuum... House of England Eisenhower naar Suriname? In de krant van heden: Veel wind Het woord is aan Prinses Beatrix woonde galaconcert bij Zowel Britten als Cyprioten lijken echter onverzettelijk over de omvang der bases TRAGEDIE BIJ TEXEL Hoofdredacteur: Simon Koster Directie, Redactie, Administratie Grote Hout- T I Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). I I 1 6^^ I ^^^1 Verschijnt dagelijks beh. op zon-en feestdagen. Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij- I I 1 I I 1 Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Vb^ JL Ja kj JL ValA fr. p.p. STo. Losse^rsa2 ct.^Postgiro 2,3107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt. Directie: Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks urADuniD nnnnuDiYiounD ou uh/ün i P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Londen De Londense conferentie over Cyprus is zaterdag vlot van stapel gelopen. Hoewel men de moeilijkheden over de kwestie van de omvang van de Britse bases en de grondwettelijke positie van de in de Britse soevereine gebieden wonende Cyprioten niet onderschat, is men in Britse diploma tieke kringen optimistisch over het verde re verloop van de conferentie. Men ge looft dat het feit dat Cyprus voor een be langrijk deel economisch van Groot- Brittannië afhankelijk zal blijven een ma tigende invloed zal hebben op de Cyprische leiders, die zich ertegen verzetten dat Groot-Brittannië een stuk van het eiland in bezit zou houden. Sommigen spreken zelfs van een miniatuurverdeling, in strijd met de Londense overeenkomst van vorig jaar. De Britse regering, welke haar aanspra ken op de bases ter grootte van 145 vier kante mijl tot 120 vierkante mijl heeft ver minderd, is niet bereid verder te gaan. In dien president-aartsbisschop Makarios dit aanvaardt, zou Groot-Brittannië op zijn beurt tegemoetkomen aan de eis van Cy prus om de bases alleen militair te doen beheren, in plaats van er een burgerlijk bestuur te vestigen Makarios is tegen de voortzetting van het koloniale bestuur in de Britse enclaves en ook tegen gebruik van Britse arbeidskrachten. De bases mo gen volgens hem, indien Groot-Brittannië ze mocht opgeven, niet aan een andere mogendheid worden overgedragen. In zijn openingswoord sprak de Britse minister van Buitenlandse zaken Selwyn Lloyd zijn vertrouwen uit in het welslagen van de conferentie. Vandaag zouden de be trekkingen tussen een onafhankelijk Cy prus en het Gemenebest ter sprake ko men. Voordat Cyprus hierin zal worden opgenomen is raadpleging met de andere leden van het Gemenebest nodig, waar mee waarschijnlijk wel een half jaar ge- Advertentie 2 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL 223596 FALCON TWEED 25 KORTING moeid zal zijn. Er zijn Gemenebest- landen, zoals Australië, die weinig geest drift tonen voor een volledig lidmaat schap van Cyprus op dit ogenblik en die zouden willen dat de opneming geleidelijk moet geschieden. Makarios heeft zich scherp uitgesproken tegen een losse bin ding van Cyprus met het Gemenebest Er zijn volgens hem slechts twee mogelijkhe den: volledig lidmaatschap of er geheel buiten blijven. Kies In de Service-Verkoop zo'n prachtig kostuum in de bekende Glentwists van S. Jtromt Sons, Yorkshire. Normaal I. 229,50 nu met 20% korting voorf. 183,60. Engelse coupe en vakwerk! Amsterdam - Den Haag Eindhoven - Hilversum - Bussum Advertentie DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST SIKKENS-TJALLEHA PR0ÖUKÏ Jongste foto van Prinses Margriet, die morgen haar zeventiende verjaardag viert. (Foto Max Koot). Het i8-jarige Nederlandse meisje Floren ce Jacoba Peterson is zondag dood in haar bad gevonden in haar flat in de Engelse plaats Exeter. De politie stelt een onder zoek tn naar de dood van het meisje, dat op een plaatselijke fabriek werkzaam was. Een buurman heeft het lijk ontdekt. Aangenomen wordt dat het meisje geen familieleden in Engeland heeft. PARAMARIBO (UPI) Naar in Para maribo wordt vernomen heeft de regering van Suriname de Nederlandse ambassa deur in Washington verzocht na te gaan of het mogelijk is, dat president Eisenhower tijdens zijn komende reis door Latijns Amerika ook een korte tussenlanding maakt in Suriname. TOKIO, (AFP) Slechte weersomstan digheden hebben in Noord-Japan het leven van 52 personen gevergd. Een schip met 41 personen aan boord wordt vermist. Men vreest, dat het vergaan is. Voorts zijn elf Japanners de bevriezingsdood gestorven. Op sommige plaatsen ligt de sneeuw twee meter hoog. Het gehele spoorwegverkeer in Noord-Japan is verlamd. P<*g- Wrerrapporten 12 ..1, 2, 4 Buitenlands nieuws ..1, 3, 8 Op de Praatstoel 3 Agenda voor Haarlem en ljmond 4 Uit stad en omgeving 4, 5 Feuilleton 7 7 7 Boekenhoekje 7 Economisch nieuws 9 Beurs .9 Scheepsberichten 9 Sport .11, 12, 13 Dit nummer bestaat uit veertien pagina' s Verwachting tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan regen of sneeuwbuien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk stormachtige wind, aanvankelijk tussen zuidwest en west, later tussen west en noordwest. Overwegend lichte dooi. Volledige weerrapporten op pagina twee. Multatuli: De hevigste uitdrukking van smart is sarcasme. (Van onze Amsterdamse redacteur) Het water in de polder van Tuindorp-Oostzaan zakt in het tempo van een centimeter per uur. Vanochtend stond het water ongeveer 44 centimeter heneden het peil van vrijdagavond. In het Cornelis Douweskanaal tegen de dijk van de polder liggen twintig zuigers en pompen, waarvan de buis leidingen met behulp van kranen en tientallen nijvere handen in record tijd zijn ingegraven. Het is een vreemde verzameling, want Amsterdam heeft al het materieel dat maar even kon worden gemist, ingeschakeld zelfs de ijsbrekers „Ijsbeer" en „Walvis", wier brandspuiten gulzig het water wegpompen. Straatcollecte Het Rode Kruis heeft van het Rampen fonds het verzoek ontvangen een straat collecte te doen houden, ten behoeve van de getroffenen. Het betreft, zoals bekend, 2700 gezinnen aan wie het Rampenfonds steun zal verlenen in de persoonlijke sfeer, (kleding, huisraad, beddegoed enz). Het bedrag dat hiervoor nodig zal zijn wordt geschat op ruim 13 miljoen gulden. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft het verzoek van het Rampenfonds schriftelijk aan de afdelingen doorgegeven dat op kor te termijn, doch in geen geval na 14 februa ri, hieraan gevolg zal worden gegeven. Duitse gift De Duitse consul in Amsterdam heeft aan burgemeester Van Hall een cheque overhandigd van 15.000 voor de gedu- r eerden in Oostzaan. De bemanning van de tanker „Kaap Hoorn" van de S.M.N. heeft enige honderden gulden opgebracht voor de hulp aan de watersnood slachtof fers. Dit seinde zondag de gezagvoerder van de tanker uit volle zee. Huisdieren gered De afgelopen dagen, maar ook nog zon dag zijn door de rijkspolitie te water hon derden huisdieren in het tuindorp uit hun isolement verlost: kanarievogels, pape gaaien, duiven en kippen, katten en hon den. Een deel van de huisdieren is onder gebracht bij de dierenbescherming, een ander deel werd toevertrouwd aan de eigenaars, die speciaal naar tuindorp wa ren teruggekeerd om aan de politie te vra gen of deze hun huisdieren wilde gian redden. Koninklijk medeleven spreekt de Prins zijn medeleven uit met de getroffenen en hij zegt te rekenen op een goede vervulling van de taak van het Rampenfonds en op het feit dat een beroep op het Nederlandse volk ter leni ging van de nood ook ditmaal niet tever geefs zal zijn. Zaterdagavond heeft Prinses Beatrix in het Koninklijk Instituut voor de Tropen te Amsterdam een galaconcert bijge woond, waarvan de opbrengst'is bestemd voor het Comité Vluchtelingenjaar 1959- 1960. Het Nationaal Jeugdorkest gaf deze uitvoering onder auspiciën van de Lions- club Amsterdam, een onderdeel van Lions Koningin Juliana heeft van de Koning der Belgen telegrafisch een betuiging van medeleven ontvangen naar aanleiding van de overstromingsramp in Tuindorp-Oost zaan. Telegram van de Paus De aartsbisschop van Utrecht mgr. dr. B. J. Alfrink heeft een telegram ontvan gen waarin de Paus zegt met grote droef heid kennis genomen te hebben van de zware overstroming in Amsterdam en met vaderlijke bezorgdheid deel te nemen in het lij len van de bevolking. „Noodkachels" De gemeente Amsterdam heeft bij een kachelfabriek te Breda een spoedorder ge plaatst van duizend z.g. „salamander"- kachels. Zij moeten dienen om de huizen in Tuindorp-Oostzaan zo snel mogelijk droog te stoken. De fabriek heeft haar produktie van andere artikelen voorlopig stop gezet om de „noodkachels" voorrang te geven. International. De prinses, vergezeld van haar particulier secretaresse, mej. M. C. C. Wijnen, werd namens het gemeentebe stuur begroet door de wethouder van Fi nanciën, mr. F. H. C. van Wijck. Tijdens de pauze werden de dirigent van het or kest, Nico Hermans, de directeur Max Vredenburg, mevrouw Van Swol-Brou- wenstijn en twee bestuursleden van de Lions Club aan de Prinses voorgesteld. Na afloop vertoefde de Prinses nog enige tijd met de orkestleden in het restaurant, waar de zeventienjarige celliste Edith Neumann haar een grammofoonplaat overhandigde met een tweetal door het orkest uitgevoerde werken. De foto toont de Prinses met het boeket bloemen, dat haar bij aankomst door mej. Mieke Labrie was aangeboden. Bij de vuurpotten, die op de dijk zijn geplaatst om de werkers in staat te stel len, zich van tijd tot tijd wat te warmen, stond zondagmiddag ook ir. A. C. J. Koot, hoofd afdeling riolering en waterverver sing van de dienst der publieke werken. „Wij draaien nog niet op volle capaciteit", zei hij. „Maandag hopen we er 31.000 ku bieke meter per uur uit te gooien". Prof. ir. J. T. Thijsse heeft echter geadviseerd langzaam te beginnen opdat eerst de dijken grondig kunnen worden gecontro leerd". De dijkcontrole is nodig om te zien of het water beschadigingen heeft veroor zaakt aan de binnenzijde van de polder dijk, waar normaal geen water staat. De ze controle zal vandaag worden beëin digd. Zondagavond was aan de kanaalzij de van het in het gat gestorte zanddijkje 1700 ton klei gestort. Men was op dat ogen blik nog bezig een extra zandversteviging te maken aan de binnenzijde van de dijk Vanmorgen is een ploeg rijswerkers uit Sliedrecht gearriveerd die in de loop van de dag zal beginnen met het aanbrengen van kraagstukken. Nog 6000 evacués zoek Tientallen ambtenaren zijn al dagen lang aan het werk om de evacués te ad ministreren. Vanmorgen miste men er nog 6000. De gemeentelijke dienst van So ciale Zaken doet daarom een ernstig be roep op evacués, waar zij zich ook bevin den om zich te melden bij het bevolkings register Plantage Kerklaan 34-36, tel. 54721. Velen zijn namelijk ingetrokken bij familie of kennissen in Amsterdam of el ders in het land en hebben niets meer van zich laten horen. Voorschot aan slachtoffers Vooral met het oog op een spoedige af wikkeling van de schade is het noodzake lijk dat de administratie cp orde komt. De dienst van Sociale Zaken heeft zaterdag een begin gemaakt met het verstrekken van voorschotten van honderd gulden per gezin plus tien gulder per kind voorzover deze van geld zijn verstoken. Regering: Nog geen beslissing De vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds, staatsraad mr. W. Schok king, heeft in een interview voor. de t.v. meegedeeld dat hij een telefoongesprek heeft gevoerd met de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay, over vergoeding van de schade aan onroerende goederen in het verdronken Tuindorp, de minister president deelde mee, dat de regering over deze zaak nog geen beslissing heeft genomen. Men acht op dit moment de ma terie nog te onoverzichtelijk. Bovendien deelde mr. Schokking mee dat het Rampenfonds een telegram heeft ont vangen van Prins Bernhard, die op het ogenblik in Mexico vertoeft. Daarin Muzikale Speurtochten in Haarlems Historie door Jos. de Klerk Een bundel van los. de Klerk's muziek historische artikelen, die vroeger in onze bladen zijn gepubliceerd. 80 Blad zijden, geheel op kunstdrukpapier, ver lucht met 20 illustraties, gekartonneerd Prijs 0.75 Verkrijgbaar aan de kantoren van ons blad en bij het Concertbureau Alphe- naar. Kruisweg 49, Haarlem. voor het einde zeker was van de over winning, harsen van het bord. Op de foto ziet men links harsen en rechts Petrosian, met in hun midden de prijs- ivinnares bij de dames, de zestienjarige Katarina Jovanovic uit Joegoslavië, die zaterdag door een remise met Bri- gitta Sinka al zeker was van de over winning. Ze kreeg voor haar prachtige prestatie onder meer een miniatuur draaiorgeltje. Bij pogingen om de Helderse kotter HD 79 „Drie Gebroeders", die zaterdag ten zuidwesten van De Koog gestrand was te bergen is zondag een sloep van de sleep boot „Stortemelk" met twee man aan boord, omgeslagen. Een van de beide inzit tende. de 62-jarige Oep Starrenburg uit Terschelling kwam onder het gekapseisde vaartuig terecht en verdronk voor er hulp geboden kon worden. De ander die gewond raakte, kon gered worden. Diep onder de indruk van dit tragische gebeuren waren de opvarenden van dc „Stortemelk" toen hun schip zondagmid dag de haven van Terschelling binnenliep, evenals de bemanning van de zeesleper „Simson", die vrijwel tegelijkertijd de ha ven van Den Helder binnenvoer. De man nen hadden hun collega Starrenburg ver geefs voor zijn leven zien vechten zonder dat zij iets tot zijn redding hadden kun nen ondernemen. De reder van de HD 79 „De Drie Ge broeders", de heer Slot uit Den Helder, ver telde hoe zijn schip, waarop zijn broer Jaap het commando voert zaterdagmor gen omstreeks elf uur uit IJmuiden was vertrokken om weer ter visserij te gaan in de Noordelijke Noordzee. Men was Texel al gepasseerd toen zich een defect aan de smeerolieleiding van de 500 pk motor voor deed. Jaap Slot besloot de haven van Den Helder op te zoeken, maar kwam in zware sneeuwbuien met hevige windstoten te recht. Plotseling stootte het schip en vrij spoedig daarna zat het vast op het strand van Texel tussen paal 15 en 17. Jaap Slot heeft onmiddellijk Scheveningen Radio op de hoogte gebracht en om sleepboothulp verzocht. Omstreeks half elf poogde hij nog op eigen kracht met het schip vlot te komen, maar deze poging faalde. Daar het weer beter werd, besloot hij met zijn zeven man aan boord te blijven. Het schip was niet lek geslagen maar wel was het roer volledig ontzet. De stranding weet de kapitein aan een fout van het kompas. Meegesleurd door grondzee In de nacht kwamen de zeeslepers „Sim son" uit IJmuiden en „Stortemelk" uit Terschelling ter plaatse. De maatschap pijen van beide sleepboten zouden deze berging volgens afspraak gezamenlijk ver richten, nadat de rederij Slot een contract op Lloyds „open form" met Wijsmuller had gesloten. Met de 15 meter lange mo torsloep die de „Stortemelk" bij zich had, werd zondagmorgen vroeg gepoogd eeji sleepdraad over te brengen. Drie man na men in de sloep plaats. Hierbij was ook directeur van rederij Doeksen de heer Jan Doeksen, die het lijnpistool hanteerde. Door de branding kwam men bij de kot ter. De lijn kwam veilig over en de 450 meter lange sleepdraad kon op de sleep boot worden uitgevierd en door „Drie Ge broeders" naar zich toe worden getrokken. Jan Doeksen sprong terug aan boord van de „Stortemelk" en de twee andere opva renden van de sloep wachtten op nadere orders, toen een geweldige grondzee de motorsloep optilde en deed kenteren. Een man werd eruit geslagen en kon op de sloep klimmen. De ander, Van Starren burg, raakte met zijn jas verward in de schroefas en werd onder water gesleurd. Van de „Simson" af werd een dreghaak aan de sloep bevestigd om deze omhoog te trekken. De zware zeegang bra' eeliter een deel van dc sloep af. Deze dreef hierna snel af naar het strand, waar de sleepboten hem niet meer konden volgen in het ondiepe water. Onmiddellijk werd opnieuw alarm geslagen bij Scheveningen Radio. Uit Den Helder vertrok de motorreddingboot „Prins Hendrik" met een vlet achter zich aan. Deze vlet, met drie man van de red dingboot erin, stoof later door de bran ding naar de omgeslagen sloep. Toen men erin slaagde deze op het strand te trekken en om te draaien was Starrenburg ver dwenen. Hij moet verdronken zijn. Terwijl de „Stortemelk", die de andere man van de sloep aan boord genomen had. deze gewonde in Den Helder aan land bracht en vervolgens koers zette naar Terschelling, poogde de „Simson" op nieuw verbinding met de „Drie Gebroe ders" te krijgen. De reddingboot „Prins Hendrik" kreeg bij hoge uitzondering toe stemming van de reddingmaatschappij, een nieuwe lijn naar de „Drie Gebroe ders" over te schieten, terwijl de redding boot zich 'n de branding moest wagen. De operatie slaagde. Het weer werd echter snel slechter. Opnieuw werd de Noordzee door zware sneeuwbuien met windkracht 7 tot 8 geteisterd. De „Simson" die de sleepdraad aan boord trachtte te krijgen, maar 1000 meter uit de wal moest blijven om niet aan de grond te lopen, stootte ten slotte enkele keren hevig op een zand bank. Hierdoor werd vermoedelijk de stuurinrichting ontzet. De „Simson" moest daardoor het werk eveneens opge ven en voer naar Den Helder terug. Een wippertoestel bracht vijf van de acht opvarenden van de kotter aan wal op Texel. Drie man, waarbij schipper Jaap Slot, bleven aan boord. Wanneer de weer berichten vandaag beter zijn, zullen de sleepboten opnieuw proberen de kotter vlot te trekken. Als gevolg van het slechte weer is het vandaag nog niet mogelijk geweest een begin te maken met het bergingswerk van de kotter Drie Gebroeders. Aan boord be vinden zich nog steeds drie man, onder wie schipper Jaap Slot. Via een wipper toestel heeft men van het strand af ver binding met de kotter. Beverwijk 1960 heeft geen twee, maar drie winnaars opgeleverd. Nadat Bent harsen door een imponerende over winningenserie de laatste ronde van het Hoogovenschaaktoernooi was in gegaan met een vol punt voorsprong op Petrosian en Matanovic, geschied den er sensationele dingen. Eerst scha kelde Jan Hein Donner Matanovic uit, en daarna speelde de vol zelfvertrou wen spelende Petrosian, die al lang

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1