Rallyerijders begonnen in negen steden aan duister avontuur In het Noorden gingen gisteren nog enkele wedstrijden door Gemiddelde prestaties van spelers uit Kennemerland waren gunstig Nederlandse rallye-équipe in Zweden verongelukt DINSDAG 19 JANUARI 1960 11 Gladde wegen en dichte bergpassen Arsenal uitgeschakeld voor de beker Nederlandse FD-zeilers gaan naar Cannes De basketbaluitslagen KNA C-informatiedienst Weersomstandigheden zijn bar en boos Turnselectieploeg voor de Spelen samengesteld Olympisch gymnastiek- toernooi sterk bezet IN HOOGOVENSCHAAKTOF.RNOOl Jantje Venekamp-Tienkamp reed in korte ijsperiode nog f 635.- bijeen J. van Nieuwenhuizen na botsing overleden Derek Johnson stopt met wedstrijdsport Lourens won in De Wijk Lissenaar I 'ati 7 Oever op de derde plaats VS tegen „onafhankelijke tennisspelers" f óór open toernooien De Rallye de Monte Carlo is begonnen. Maandagavond en dinsdagmorgen zijn de deelnemers vertrokken uit de negen start plaatsen. die de sterrit naar Monte Carlo dit jaar kent. De Engelse dames Nancy Mitchell en Pat Allison waren de eersten die de 3550 km lange rit begonnen. Zij vertrokken in hun kleine Austin Seven om 19.06 uur plaatselijke tijd. uit Oslo. Twee équipes meldden zich niet bij het vertrek uit de Noorse hoofdstad. Het waren de Denen Wissenberg-Edenholt en hun landgenoot Thomas Kolback en zijn co-équipier. De hemel was helder bij de start en het zicht was goed. De wegen van Oslo naar de Zweedse grens bij Svinesund. ongeveer 121 km, waren over het algemeen goed be rijdbaar. Op sommige plaatsen werden echter ijs afzettingen gemeld. De weersvoorspellin gen waren vaag. Men verwachtte in deze streek in de nacht van maandag op dins dag sneeuw of regen. De negen Nederland se ploegen, die Oslo als startplaats hadden gekozen, zijn alle aan het avontuur begoD- nen. Uit Athene vertrokken maandagavond 13 ploegen. Volgens gegevens die op dat moment bekend waren, zouden zij in het gedeelte van hun route dat door Grieken land voert geen al te grote moeilijkheden te duchten hebben. In de morgenurgen echter, wanneer zij op Joegoslavisch grondgebied komen, krijgen zij het aan zienlijk zwaarder. Op de weg van Sezana naar Triëst waren hulpploegen maandag nacht bezig de bergpassen, waarover de rijders moeten passeren, berijdbaar te maken. Hier en daar ligt de opgewaaide sneeuw enkele meters dik. In Warschau sneeuwde het toen 24 van de 29 équipes die zich gemeld hadden op weg gingen. Vijf ploegen, bij wie drie HET LAATSTE DEEL VAN DE RALLYE Routeoonduldingi I.IIASUW I.WAKCOAO 3. OSLO L.KNUAS S-FIANKFOIT l-IOMf 7.ATOCNE 0-LISSABON l.fAIIJS De deelnemers aan de 29ste automobieliallye naar Monte Carlo zullen één van de volgende reiswegen volgen: Athene, Larissa, (Evzoni). Skoplje, Belgrado. Zagreb. Ljubljiana. Bozen, Brescia. (Piacenza). Alessandria, Sestrière. Gap, Chambèry, Monte Carlo. Frankfort, (Euskirchen Luik. Luxemburg, (Colmar), Gérardmer. Cambrai. Boulogne. Blois. Bourges. Mauriac. Saint Flour. (Altier). Le Puy. iDie), Bourgoin, Dóle. Saint Claude. Chambéry. Monte Carlo. Glasgow, (Stranraer), Barnby-Moor. Dover. Boulogne. Blois, Bourges. (Tulle), Figeac. Mau riac. Saint Flour. (Altier). Le Puy). (Die). Bour- gion, Dóle, Saint Claude. Chambéry, Monte Carlo. Den Haag, Luik. Luxemburg. (Colmar). Gérard- mer, Cambrai, Boulogne. Blois. Bourges, Mauriac, Saint Flour, (Altier). Le Puy. (Die), Bourgion. Dóle. Saint Claude. Chambéry. Monte Carlo. I.issabon. Elvas. Madrid. Burgos. Bayonne. Montauban. (Millau). Figeac. Mauriac. Saint Flour, (Altier). Le Puy. (Die). Bourgion. Dóle. Saint Claude, Chambéry, Monte Carlo. Oslo Göteborg. Halsingborg, (Kopenhagen). Odci se. (Flensburg). Hamburg. Hannover. (Mar burg), Frankfort, (Euskirchen). Luik. Luxem- bvvt*. Chaumont. (Belfort), (Colmar). Gérardmer, DSaint Claude, Chambéry. Monte Carlo. a-lis, Chaumont. (Belfort). (Colmar). Gérard- mer. Cambrai, Boulogne. Blois. Bourges. Mauriac. Saint Flour. (Altier). Le Puy. (Die). Bourgion. Dóle. Saint Claude. Chambéry. Monte Carlo Rome. Florence. Bologne. Alessandria, Sestriè re Gap. Chambéry. Dijon. Bourges. Mauriac. Saint Flour. (Altier). Le Puy. (Die). Bourgoin. Dóle. Saint Claude. Chambéry. Monte Carlo. Warschau. Gdynia. Posen. Slubice. Leipzig. Han nover. (Malburg). Frankfort. (Euskirchen). Luik. Luxemburg. (Belfort). (Colmar). Gérardmer. Dóle. Saint Claude, Chambéry, Monte Carlo. De Nederlands-Britse équipe Rob Slotemaker (rechts) en R. Grellin (links), die dinsdagmorgen vroeg in een Triumph TR 3 in Den Haag aan de Rallye de Monte Carlo begonnen. Tsjechische Tatra's meldden zich niet aan de start. Ook het bekende duo, de Duitse D.K.W.-rijders Hermann Kuhne en Hans Wencher lieten verstek gaan. Volgens de Poolse officials was de route door dit land voor het grootste deel goed te berijden. Al leen de weg tussen Tcew en Gdynia was door de sneeuw geblokkeerd en moest in allerijl worden vrijgemaakt. De deelne mers, bij wie de drie Nederlandse combi naties Tak-Swaab met Mercedes 220e Blansjaar-Blansjaar in een Citroen ID 19 en Gatsonides-Langestraat met Austin Se ven, waren verheugd deze route te hebben gekozen. De Brit Fraser zei echter, dat het ondanks alles een gok blij#. „Niets is zo wispelturig als het weer", aldus de En gelsman, en hij voegde er aan toe: „of het moet een vrouw zijn". Uit Frankfort zijn inplaats van 17 slechts 12 wagens vertrokken. Op het ogenblik is het zacht weer in West-Duitsland, maar de meteorologen voorspellen koude en daar mee gepaard gaande sneeuw- of regen buien. Het moeilijkste ziet het er uit in het Eifelgebergte waar de deelnemers doorheen moeten om bij de eerste controle op de Nürburgring te komen. Drie Franse equipes vertrokken niet uit Lissabon, zodat 27 wagens de regen in worden gestuurd. Want het regent op het ogenblik en het zal voorlopig blijven regenen. Uit Parijs vertrokken inplaats van 50, slechts 40 wagens. Negen equipes hebben het raadzaam geacht niet uit de Franse hoofdstad te starten. De tiende wagen, een Panhard van de heren Fabré en Morgeau uit Marseille, moest uit de Rallye worden teruggetrokken, aangezien de Fransen iets te vindingrijk waren geweest en enige verbeteringen aan hun wagen hadden aan gebracht. En dat is nu eenmaal verboden. In Glasgow zijn maandagavond laat de deelnemers aan de Rallye vertrokken. Enige duizenden mensen zagen de start van de eerste wagen van garagehouder Perkins, die zijn Ford behoedzaam door de mensenmassa schoof. Alle deelnemers die als startplaats Glasgow hadden gekozen waren Britten. De weersomstandigheden waren volgens de laatste berichten gunstig. Keuring Het Haagse contingent was maandag middag 5 uur al gereed voor de start. Van de tien équipes die Den Haag als start plaats hebben gekozen hadden er zich toen negen bij het secretariaat van de K.N.A.C. gemeld voor de technische keuring. Al leen de Engelsman Bain had verstek laten gaan, en men verwachtte hem ook niet meer. Veel moeilijkheden heeft die keuring die traditiegetrouw weinig meer was dan een controle, opdat geen vitale delen van de wagens onderweg kunnen worden ver vangen niet opgeleverd. Slechts de Alfa Romeo van Borgerhoff Mulder en Den Hollander veroorzaakte enkele verontrus te gezichten. Want al had de man uit Kat wijk bij de voorbereidingen voor de ster- rit naar het zuiden aan bijna alles ge dacht zelfs een hoogtemeter en een vliegtuigtemperatuurmeter ontbraken niet hij had zich niet gerealiseerd dat een regenbuitje voldoende was om het nog nat te startnummer van zijn wagen onherken baar te vervormen. Het kostte echter wei nig tijd om de schade te herstellen. Op het laatste moment is een van de Haagse equipes nog gewijzigd. De Britse Triumph-rijder Bowdage zal niet met Bennett rijden, doch Fairer als co-equipier hebben. Onder het felle licht van de schijnwer pers voor de t.v. en het filmjournaal, ver mengd met de priemende flitsen van de blitz-apparaten der fotografen, en toege juicht door enkele honderden automobiel sportliefhebbers, is dinsdagmorgen in alle vroegte de groep-Den Haag voor het Kur- haus in Scheveningen gestart voor de 3690 km lange rit naar Monte Carlo. Uit Den Haag vertrokken ditmaal slechts negen équipes: drie Britse, twee Duitse, twee Nederlandse, een Franse en de ge mengd Nederlands-Britse combinatie Rob Slotemaker-Grellin (Alfa Romeo), die in het middelpunt van de belangstelling stond. De Brit Bain, die met een Ford Voetbal Het Londense Arsenal, een van de favo rieten in het toernooi om de Engelse voet balbeker, werd maandagavond in een „re play" voor de derde ronde van dit toernooi uitgeschakeld door de tweede-divisieclub Rotherham United. De Londenaren verlo ren de wedstrijd, die in Sheffield werd ge speeld, met 2-0. Het was de derde ontmoe ting tussen beide ploegen. De eerste twee hadden een gelijkspel opgeleverd. Rotherham United speelt in de vierde ronde thuis tegen Brighton and Hove Al bion. Rotherham scoorde beide doelpunten in de eerste helft van de wedstrijd, die voor 56.300 toeschouwers werd gespeeld op Hillsborough het terrein van Sheffield Wednesday. In de zevende minuut opende rechts binnen Keith Kettleborough de score met een onverwacht schot vanaf de rand van het strafschopgebied, dertien minuten later maakte middenvoor Bryan Sawyer er 2—0 van, toen Arsenal doelman Jim Standen hopeloos uit positie was gespeeld. Zeilen Een aantal Nederlandse Flying Dutch- man-zeilers zal bij wijze van training deel nemen aan de internationale zeilwedstrij den, die van 25-31 januari in Cannes wor den gehouden. Van de vijf „geselecteer den" gaan: Jaap Helder (Paterswolde) met Favonius, bemanning van Mechelen, Gas Jongeneel (Boskoop) met Wervel wind, bemanning De Korver en Ben Ver hagen (Rotterdam) met Daisy, bemanning Lautenschutz. Ferry Laagwater uit Am sterdam en diens plaatsgenoot Jan Schoo- neveldt zijn verhinderd de trip mee te ma ken. Wel zullen zij, evenals de genoemde F.D.-zeilers, deelnemen aan de internatio nale wedstrijden in San Remo (10-13 april) en Monaco (15-18 april). Deze drie regat ta's en een zestal races op het IJselmeer zullen er over beslissen wie uiteindelijk naar de Olympische zeilwedstrijden zal worden afgevaardigd. Vermoedelijk komen nog enkele andere zeilers in Cannes uit: Jan Jongkind (Aals meer) met Amazone. Ulrik Jager (Lem mer) met Good Luck, Heike Blok en Dick de Kat (beiden Den Haag) met resp. Bra ve Hendrik II en Djinn en de Amsterdam mer Guus Bierman met Fontessa. De broers Kraan uit Oude Wetering. die een nieuw schip bouwen, hebben dit nog niet klaar en kunnen daardoor niet mee. De basketbaluitslagen van maandag luidden: Heren, eerste klasse: HOCAnti lopen 2 3927; Flamingo's 2The Ty phoons 2 41—70; tweede klasse: The Ty phoons 3The Typhoons 4 41—20, White Stars 2—ZBVS 2 21—46. Dames, over gangsklasse: SC HaarlemAurora 3332 na verl.; tweede klasse: Rapiditas 2Anti lopen 3 1510. De K.N.A.C.-wegeninformatiedienst heeft ook in de Rallye Monte Carlo een rol op zich genomen. De deelnemers, die dins dagmorgen vroeg in Scheveningen de ster- rit aanvingen, kregen van deze dienst de laatste gegevens over de omstandig heden, die zij op hun tocht zullen aan treffen. De omstandigheden zijn bar en boos. Met name in Oost-België en praktisch in geheel Frankrijk liggen de wegen onder sneeuw en ijs. De K.N.A.C.- wegeninformatiedienst zal woensdag ook in Luik service verlenen. De Nederlan ders, die Oslo en Warschau tot startplaats kozen, komen dan door Luik. zij krijgen daar de meest recente (en ongetwijfeld sombere) informaties over de conditie van de wegen op hun verdere route. Turnen Het bestuur van het Koninklijk Neder- kAïds Gymnastiek Verbond heeft met het oog op de voorbereiding van de Olympi sche Spelen I960 tien dames aangewezen voor een voorlopige Olympische ploeg. Dit damesteam zal in de loop van het jaar steeds meer worden ingekrompen tot ten slotte zeven turnsters, waarvan één re serve, overblijven. Het ligt in de bedoeling dat de hier- ondergenoemde dames wekelijks zullen trainen onder leiding van Annie Fieseler en de heer Wickel in de zaal van het Libanonlyceum in Rotterdam. Er zullen enige internationale wedstrij den, z.g. „testwedstrijden" door de gese lecteerden worden geturnd, hoogstwaar schijnlijk tegen Oostenrijk in Wenen, ter wijl met West-Duitsland en België contact is opgenomen. De voorlopige turnselectieploeg ziet er als volgt uit: Bep Ipenburg-Drommel (Zandvoort), Dolly van der Meulen (Am sterdam), Ria van Velsen (Bodegraven), Lineke Majolee (H,iloo), Nel Fritz (Vlissin- gen). Ria Meyburg en Nel Wambach (bei den Rotterdam), Nel Sallé (Amsterdam). Greetje van Essen en Ali van Essen-Zon dervan (beiden Leeuwarden). Bij het bestuur van de Internationale Gymnastiekfederatie zijn reeds 32 aan meldingen binnengekomen voor het Olym pisch tbernooi 1960 in Rome. Het zijn: Dutisland, Oostenrijk, België, Bulgarije, Spanje, Finland, Frankrijk, Engeland. Hongarije, Italië, Polen, Zweden, Tsjecho- slowakije, Rusland, Japan, Verenigde Arabische Republiek, Verenigde Staten, Denemarken, Luxemburg, Noorwegen, Roemenië, Zwitserland, Joegoslavië, Au stralië, Brazilië, Canada, Zuid-Korea, Is rael, Nieuw Zeeland, Pakistan, Uruguay en Nederland. De eerstgenoemde 18 landen komen met een volledige dames- en herenploeg. Ver schillende landen hebben of met een dames- of met 'n herenteam ingeschreven, terwijl enkele landen alleen maar enige individuelen afvaardigen. De Australiërs zenden bij voorbeeld slechts één dame en Uruguay één heer. Nu het 22ste Hoogovenschaaktoernooi in Beverwijk is afgelopen, willen wij nog even de verrichtingen van de schakers uit Haarlem en de IJmond en omgeving on der ogen zien. De gemiddelde prestaties zijn zeker niet slecht te noemen. Zo be haalde in groep 1 A ir. A. M. Schneiders een fraai succes met zijn gedeelde twee de plaats. Zijn veelbelovende start kreeg halverwege het toernooi een minder goe de voortzetting waardoor hij bedenkelijk op de ranglijst begon te dalen. De slotron- den hervond hij echter zijn kracht en zelf vertrouwen met bovenvermeld gevolg. M. P. Suiker heeft in 2 A ietwat teleur gesteld. Een zeer onfortuinlijke nederlaag in de laatste ronde bracht hem op de ge deelde zevende plaats in dit overigens zeer sterke gezelschap. Grote spanning heeft geheerst in groep 2 B, waar uitein delijk de zege naar Verhoeff ging voor de ook in Haarlem zeer bekende Joego slaaf Pavlovic. K. Steijn, die hier lange tijd een eerste viool heeft gespeeld, ver loor zijn beide laatste partijen en daar- Schaken mee zijn uitstekende kansen. De P.T.T.- schaker J. v. d. Berg uit Haarlem is met zijn gedeelde achtste plaats beneden zijn normale vorm gebleven. Toch heeft deze speler, die vermoedelijk binnenkort met het nationale P.T.T.-team naar Joegosla vië gaat, nog een belangrijke rol in dit toernooi gespeeld. Toen alle partijen van het toernooi zondag beëindigd schenen, ploeterde v. d. Berg nog moeizaam aan een afgebroken partij. Na deze stond hem g een tweede afgebroken partij te wach ten, ook belangrijk voor de rangvolgorde der prijswinnaars. Gelukkig redden de spelers het tijdschema dat de wedstrijd leiding voor de prijsuitreiking had vast gesteld door in beide ontmoetingen remi se overeen te komen. A Herfst heeft in 3 A uitstekend ge speeld. Slechts één onfortuinlijke neder laag kreeg hij te incasseren. Het was bij zonder sneu dat juist dit ongeluk de Haar lemmer een gedeelde eerste plaats kost te. Overigens mocht zijn tweede plaats er in alle opzichten zijn. Hetzelfde geldt voor Het leek op een afscheid. Het kwik was gisteren in het noorden tot bijna vijf gra den boven nuj gestegen en uit de allengs zwaardere bewolking begon in de morgen uren reeds regen te vallen. Weer had de dooi de vorst weten te verdrijven. Zeer ten ongenoegen van dié ijsclubs welke wed strijden hadden uitgeschreven, maar deze moesten annuleren, omdat de toestand van het ijs het doorgaan niet toeliet. Grote rij- derijen in Paterswolde en Wildervank, ge organiseerd voor de avonduren, konden niet doorgaan en toen de laatste toeschou wers de banen in Buinerveen. Drouwener- mond en Hollandscheveld waar wel ge- Schaatsenrijden reden is hadden verlaten kreeg het noor delijke landschap een trieste aanblik van verlatenheid. Alleen in Drente zijn enkele rijderijen doorgegaan, maar die waren dan ook be zet door de cracks. De organiserende ver enigingen wilden blijkbaar het talrijke pu bliek niet teleurstellen, noch de rijdsters en rijders de geldprijzen onthouden. Als Gisteravond om half elf is de Alfa Ro meo van de Nederlandse rüders J. van Nieuwenhuizen en A. Moggré uit Den Haag, die in Oslo gestart waren voor de Rallye de Monte Carlo, in een lange bocht naar rechts tussen Strömstad en Uddevalla in een sneeuwbui tegen een vrachtwagen gereden. De heer Van Nieuwenhuizen, die de rallye-auto chauffeerde, was onmiddel lijk dood. Zjjn co-équipeur raakte ernstig gewond. Het ongeval gebeurde in een sneeuwbui, die het zicht tot vrijwel nul beperkte. De Zephyr had ingeschreven, meldde zich niet en werd uiteraard van de deelnemerslijst geschrapt. De route ging via Utrecht, Den Bosch. Eindhoven en Valkenswaard naar Luik. het eerste controlepunt. In Nederland trof fen de deelnemers zeer goed weer, maar de verdere vooruitzichten zijn uitermate deprimerend: sneeuw en ijzel in België en vrijwel onberijdbare wegen in Frankrijk. De eerste wagen, die van het KNAC- sportcommissielid K. Kolff om kwart voor zes de badplaats mocht verlaten was die van de Franse combinatie Abadie-Salmon, een Triumph Herald. De andere équipes volgden met steeds een minuut tussen ruimte, als laatste de Duitse favoriet Sieg fried Eikelmann met zijn Auto Union. De start in Den Haag werd bijgewoond door onder meer de consul-generaal van Monaco in Nederland, de heer Rey. Rome was dinsdagmorgen de startplaats van zeven équipes. Als eersten vertrokken de Denen Nellemann en Skarring met hun Ford. Het weer in Italië is mooi, alhoewel tamelijk fris. In het noorden is tamelijk veel sneeuw gevallen en de route via Florence, Bologne. Alexandrië en de Col de Sestrière naar de Franse grens zal, naar verwacht wordt, de rijders veel moeilijk heden opleveren. Nederlandse wagen reed op de rechterweg- helft, hoewel het verkeer in Zweden links houdt. De linkerzijde van de Alfa Romeo is geheel vernield. De heer Moggré werd ernstig aan de ruggegraat gewond, een rugwervel is namelijk gebro ken. Vannacht wilde de geneesheer-direc teur van het ziekenhuis te Strömstad, waar de heer Moggré opgenomen is, zich niet uitlaten over de levenskansen van de Ral- lye-rijder. Het ongeval gebeurde vrij kort na de start in Oslo, op de hoofdroute van Oslo naar Göteborg. De weg was door de sneeuwval vrij glad, maar toch is de politie nog niet overtuigd van de vermoedelijke oorzaak. De chauffeur van de vrachtwa gen kon ogenblikkelijk na het ongeval niet worden gehoord, hij had een shock opge lopen. Het team Van NieuwenhuizenMoggré was gestart met het startnummer 54. De heer J. van Nieuwenhuizen, die dins dagmorgen bij een botsing in Zweden het leven heeft verloren, nam voor de eerste maal aan een Rallye Monte Carlo deel Maar hij was een zeer ervaren automobi list. die in tal van sterritten en betrouw- baarheidsritten zijn sporen verdiend had. In diverse Tulpenrallye's heeft hij uitste kende prestetaties geleverd. Hij was direc teur van een door hem opgebouwde grote fabriek in metaalwaren en plastic-waren, gespecialiseerd in de aanmaak van hulp middelen bij de bebakening, en leveran cier van diverse overheidsinstellingen. Volgens later uit Zweden ontvangen be- riheten is de heer A. Moggré bij het onge luk wel ernstig maar niet levensgevaarlijk gewond. Hij nam voor de tweede maal aan een Rallye Monte Carlo deel. Derek Johnson, de Britse atleet die op de Olympische Spelen in Melbourne een zilveren medaille veroverde op de 800 meter moet met de atletiek stoppen De- rek. dokter van beroep, heeft longtuber- culose. het waar is, dat de vorst voorgoed afscheid heeft genomen, dan kan niet anders wor den, gezegd dan dat.de sterretjes van het ijs op de valreep nog gauw even een best graantje" hébben meegepikt, als we het zo eens mogen zeggen. Jantje Venekamp-Tienkamp uit Assen reed in Buinerveen honderd gulden bijeen en is in deze korte ijsperiode tot een totaal van 635,- gekomen. „Het ging echter moeilijk deze middag" vond zij, en lichtte toe dat zij ook wel wat bang was geweest om zich op het zachter wordende ijs geheel te geven. Toch was het ijs hier nog zeer goed, wat helaas niet kon worden gezegd van de baan in Drouwenermond, waarop een rijderij voor mannen heeft plaatsgevonden. Evert Kramer uit Nieuw-Scheemna won daar, maar terwijl hij het alleen maar slecht ijs vend, bleken andere rijders de baan te smal te vinden. „Er is geen goede streek mogelijk bij dooi en water" oordeelden zij. Boele de Vries, kampioen van Drente en dit korte seizoen zeer succesvol, wilde zelfs van deelneming afzien. Ondanks de prijs van honderd gulden. Toen hem duidelijk werd gemaakt dat hij toch aan de start moest komen, deed hij dat op klompen. Evert Kramer had ook deze rijderij zijn zeer snelle start en korte vinnige slag voor en hem ontging de eerste prijs ook niet, waardoor hij op ongeveer 350,- is geko men. Bovendien had hij het geluk nog net de dans te ontspringen toen een groepje personen aan de kant door het ijs zakte. Er kwamen herhaaldelijk valpartijen voor waarbij verschillende deelnemers ver in het laagje water doorgleden. Beter was het in Hollandscheveld, waar de baan aan vankelijk zelfs prima kon worden ge- ncomd. En ook later kwam er betrekkelijk weinig water op het ijs. Dat was maar goed ook, want er was een uitstekende in schrijving .Hier startte ook de nationale kampioene Martha de Vries-Wieringa uit Franeker en zij was het die tenslotte de hon derd gulden mee naar huis kon nemen waardoor haar totaal op ongeveer 480,- is gekomen. Minder dus dan Jantje Vene kamp-Tienkamp, maar Martha heeft ook tweemaal een minder goed gehonoreerde overwinning geboekt. De Zutfenaar Geale Lourens heeft maand&'g in De Wük een langebaanwed- strijd over 500, 1500 en 3000 meter gewon nen. Hij zegevierde zowel op de 1500 als op de 3000 meter. Ondanks een tempera tuur van twee graden boven nul en een lichte regen, was het Us in goede conditie. De uitslagen waren: 500 meter: 1. J. Wester (Eernewoude) 49,4 sec. 2. G. Lourens (Zutphen) 49,8 sec. 3. S. Santema (Akkrum) 51,8 sec. 4. R. Bakker (IJhorst) 51,9 sec. 5. P. Heuvel (Me- demblik) 52,1 sec. 6. E. van 't Oever (Lisse) 52,1 sec. 1500 meter: 1. Lourens 2 min. 35,8 sec. 2. Wester 2 min. 42,8 sec. 3. Van 't Oever 2 min. 42,9 sec. 4. Neuvel 2 min. 43,6 sec. 5. H. van Bezoen (IJhorst) 2 min. 45 sec. 6. Bakker 2 min. 45,4 sec. 3000 meter: 1. Lourens 5 min. 44,6 sec. 2. Wester 5 min. 48 sec. 3. Van Bezoen 5 min. 50,2 sec. 4. Van 't Oever 5 min. 52,2 sec. 6 R. Paping (Dedemsvaart) 5 min 56,8 sec. Totaalklassement: 1. Lourens 159.166 punten. 2. Wester 161.666 pnt. 3. Van 't Oever 165.100 pnt. 4. Van Bezoen 166.366 pnt. 5. Heuvel 167.466 pnt. 6. Bakker 167.499 punten. d Halfweg-speler T. Slagt, die achter de gevreesde Joegoslaaf Bjelica een fraaie tweede plaats opeiste daarmee o.a. het puikje van de Luxemburgse schakers ach ter zich latend. Met een gedeelde vierde plaats toonde S. Herfst andermaal nog steeds een gevaarlijk speler te zijn. G. Maas miste ditmaal zijn bekende en nood zakelijke concentratie, waarmee zijn be scheiden achtste plaats is verklaard. De Bloemendaler v. d. Werff smaakte geen enkele maal h£t zoet der overwinning en was met 3 punten hekkensluiter. De grote verrassing in 4 A is de zege geworden van de Spaarndammer L. Bies heuvel. Zelfs G. Romans kon met al zijn listigheden hieraan niets afdoen. Hij kwam op de bescheiden gedeelde achtste plaats met de journalist K. Peereboom. De Beverwijker Steeman is in de slot fase in 4 B wat afgezakt, maar viel met zijn gedeelde vierde plaats nog juist bij de prijswinnaars. De voorzitter van de LHSB, de heer J. Lankamp uit Bloemen- J. van de Berg daal, had dit toernooi de goede vorm ken nelijk thuis gelaten en zal stellig volgend jaar revanche willen nemen. Al even slecht verging het in groep 5 P. H. Janssen uit Beverwijk, die ver beneden zijn kun nen speelde. Zijn clubgenoot J. C. de Haas was hier verdienstelijk vijfde. Pat Mat's voorzitter Rodenberg stak ook al niet in grote vorm en is zeker tot betere presta ties in staat. Een uitstekend toernooi heeft in groep 6 J. Groos gespeeld. De Overvener ein digde als tweede na een goed gespeeld toernooi. Hij bleef ongeslagen. De Wee- nink-man Burgerhout trad hier wat min der op de voorgrond. Met vlag en wimpel werd W. Kievit in de "zevende groep winnaar. Gezien zijn spel zal men hem gerust volgend jaar een paar afdelingen hoger kunnen plaat sen. Ook Zweers kwam met een gedeel de derde plaats goed voor de dag. De beste prestatie van alle aan het toer nooi deelnemende spelers leverde de Pat Mat-speler J. van Vuuren uit Beverwijk. Uit zijn negen partijen scoorde hij 8V2 punt. Zijn naaste volger v. d. Sluis deed het met 8 punten echter weinig minder. B. v. d. Veen kwam tot een voortreffe lijke derde plaats met de Haarlemmer B. de Mon in zijn kielzog. J. H. Malliën start te in deze achtste groep met vier nederla gen en besloot met vijf overwinningen! Met J. J. Kruijer wilde het in dit toernooi beslist niet vlotten, althans niet in gunsti ge zin. Zelfs geen halvo punt viel de zeer sportieve Beverwijker ten deel. Ook nu weer bleek de wedstrijdleiding bij de heer Mulder in uitstekende han den. Hij had daarbij trouwens een goede assistent in II. Steeman en voor de vier kampen in de wedstrijdleider van de NHSB, de heer J. C. Muyen. T ennis De tennisbond van de Verenigde Staten heeft zich unaniem gekant tegen de plan nen die in internationale tenniskringen be staan een nieuwe klasse van geautoriseer de tennisspelers te vergelijken met de onafhankelijken bij het wielrennen te creëren. Een speciale commissie van de interna tionale federatie heeft zoals bekend in de cember j.l. in Parijs een dergelijk voor stel ingediend. De onafhankelijke tennis speler zou zonder gevaar te lopen tot professional te worden verklaard een hogere financiële vergoeding van toernooi- organisatoren mogen ontvangen dan de amateurs is toegestaan. De Amerikaanse bond heeft zich tegen de ideeën van de I.L.T.F.-commissie uit gesproken tijdens de jaarlijkse vergade ring, die in Scottsdale in Arizona is gehou den. De oppositie is zo sterk, dat men in de Ver. Staten van mening is dat Amerika zich zonder bedenken uit het Davis Cup toernooi zal terugtrekken zodra de cate gorie „onafhankelijken" mocht worden in gesteld. De Amerikaanse bond sprak zich tijdens zijn algemene vergadering uit vóór de zgn. „open toernooien". Besloten werd dat de Amerikaanse delegatie die zal worden afgevaardigd naar het congres van de Internationale Lawntennis Federatie, dat in juli in Parijs wordt gehouden en waar het vraagstuk van de open toernooien ter sprake zal komen, een voorstel tot instel ling van deze toernooien, waaraan zowel amateurs als profs kunnen deelnemen, zal steunen. IJSHOCKEY. De Finse ijshockeyploeg heeft in Aabo opnieuw het Noorse team verslagen. Ditmaal werd de eindstand 60 in het voordeel van de Finnen (tussen standen 30, 10, 20). De eerste wed strijd hadden de Noren met 50 verloren.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11