0333 ITALIANO ASPRO Aflevering van de DC-8 ondervindt vertraging Critiek op „hoge" exportprijzen van gladiolen 6up^i kukdüteit Amsterdamse Stadsschouwburg wint aan aantrekkelijkheid KOU r% GEVAT de lekkere en Dezelfde temperaturen 9aspros DINSDAG 19 JANUARI 1960 2 VRAGEN AAN MINISTER m Altijd vers in dubbelwandige shagbeurs Spaar de voetbalclub-emblemen I Kruis of munt bij aanbesteding Voetgangerspassage door de hal geniet nu al veel belangstelling Akkoord met Bonn over Starfighter-.produktie Werkcentrum voor minder validen Inlichtingen omtrent geëvactieerden KLM waarschijnlijk niet gedupeerd Yisauto ramde een transformatorhuis Dertien ton vis over de straatkeien Muiterij op coaster „Cornelia B" Drie man ingesloten 19 cent per rol. MOFOPUU? WRmmmmf GRIEP? fetf Sloep viel uit takels Stuurman treft geen schuld Ontzegging rijbevoegdheid geldt ook voor bromfiets Noodtoestand door tekort aan chauffeurs Voogdijkind stal spaar geld van pleegouders I (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Er is een rumoer ontstaan over de ex portprijzen van gladiolen. Zelfs heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Vre deling (P.v.d.A.) vragen aan de minister gesteld. Verleden jaar waren de mini mumexportprijzen van gladiolen net zo hoog als dit jaar, maar was het aanbod kleiner, zodat de kwekers voldoende ver dienden. Dit had tot gevolg, dat zij veel meer gladiolen hebben opgeplant, waar door de markt overvoerd is geraakt. Er werd 40 tot 50 percent meer opgeplant. Een geluk is nog dat de oogst niet bij zonder groot was. Nu wordt critiek gele verd op de „hoge" exportprijzen. Men kan van een lid van de Tweede Ka mer niet verwachten, dat hij alles weet Hij had echter wel kunnen weten, dat de ze prijzen door het Produktschap voor Siergewassen zijn vastgesteld. Dit bete kent dat zij door kwekers zowel als ex porteurs zijn gesanctioneerd. We nemen aan dat hij niet van het bestaan van de Nederlandse Gladiolus Vereniging af weet waarvan kwekers zowel als expor teurs lid zijn. Deze vereniging heeft het Produktschap deze prijzen geadviseerd. De minister zal de heer Vredeling geen antwoord kunnen geven op de vraag vol gens welke maatstaven en op welke wijze de minimumexportprijs voor gladiolen wordt vastgesteld. Er zijn namelijk nog geen maatstaven. In de vergadering van het bestuur van het P.V.S. van begin april hebben de bestuursleden het voorstel van de gladiolus vereniging overgenomen, zij het met huiver. Het kon alleen beschik ken over kostprijsberekeningen van het Landbouw Economisch Instituut dat de ze voor de teelt in West-Friesland heeft berekend. Deze zijn echter zodanig, dat men is gaan twijfelen aan de juistheid er van. Vandaar dat het P.V.S. het advies van de Gladiolus Vereniging heeft opge volgd. Deze prijzen zijn hetzelfde als in 1958. Dit voorjaar zal men op basis van betere gegevens de prijzen nader vaststel len. De heer Vredeling wilde ook graag we ten, hoe deze minimumexportprijzen zich verhouden tot de telersprijs. Op het ogen blik is er eigenlijk geen sprake van een verhouding, want de telersprijzen zijn door het enorme aanbod laag. Alleen de groot ste maat is nog duur doordat de knollen niet best zijn gegroeid ten gevolge van de droogte. Eigenaardig is echter dat deze vraag niet in het najaar kwam, toen de telers nog wel zeer redelijke tot goede prij zen kregen. v Er botsen hier twee verschillende sys temen op elkaar. De gladiolenkwekers hebben hun teelt nooit aan maatregelen willen onderwerpen. Het is een bijteelt en 'daar wil men vrij in blijven. Met alle ri sico's van dien. De prijzen kunnen dus van jaar tot jaar, zelfs van maand tot maand vrij hevig schommelen. Er zit behalve die vrijheidsdrang ook nog een praktische kant aan. Men kan van gladiolen helemaal niet schatten wat er uit de grond komt Iedere regeling wordt dan nog meer een slag in de lucht In feite hebben de exporteurs de prij zen voorgesteld. Zij weten heus wel wat een klant kan betalen. Vandaar dat zij al- Advertentie - 5 Bij de aanbesteding van de bouw van een openbare kleuterschool hebben B. en W. van Enkhuizen zich geplaatst gezien voor vreemde problemen. Twee van de twintig inschrijvingsbiljetten bleken hetzelfde be drag te vermelden en dit bedrag was een unieke gebeurtenis tevens het laag ste. Volgens het aanbestedingsreglement moest toen het lot beslissen. Er werden twee briefjes klaar gemaakt, waarvan één de woorden „laagste inschrijver" ver meldde en één blanco was. Juist toen men de twee aannemers om beurten een briefje wilde laten trekken, maakte een van hen, Th. Dekker uit Hoorn, bezwaren. Het systeem was volgens hem niet eerlijk. Als de eerste aannemer het goede briefje zou trekken, zou de tweede zijn kansen al zien verspeeld voordat hij aan de beurt was gekomen, redeneerde hij. Uiteindelijk kwamen er toen tien losse centen op tafel en met het beproefde „kruis-of-munt"- systeem werd de verloting tenslotte tol een goed einde gebracht. Wie de meeste keren kruis zou halen zou de winnaar zijn. De heer Dekker kwam tot driemaal kruis en zeven maal munt. Zijn rivaal Borst tot tweemaal vijf. De heer Borst zal de school (voor 85.000) dus vermoedelijk mogen bouwen. De gunning is overigens nog aan gehouden. tijd alle haren opzetten, als iemand vraagt of de minimum-prijzen niet te hoog zijn. In jaren van een normaal aanbod zijn ze dat trouwens niet Zij die voor die prij zen verkopen springen er behoorlijk uit, maar houden er geen goud aan over. Men houdt echter wel het personeel aan het werk, zodat men minder afhankelijk wordt van losse krachten in de zomer bij de gro te export van bollen. De exporteurs zijn er van overtuigd dat de Nederlandse prijzen de teelt in het bui tenland van dit artikel niet in de hand werken. Wel zijn zij, globaal genomen, van mening dat men de uitvoer van goed plantgoed had moeten verbieden. In 1949 besloot de Nederlandse Gladiolus Vereni ging toch dit te moeten toestaan (de plant- goedprijzen waren toen winstgevend voor de kwekers). Daar heeft men wel last van, want de buitenlandse kwekers kopen hier het plantgoed en mogen de bloemen en later ook de knollen verkopen. De Neder landse kweker mag de bloemen niet ver kopen. De minister van Landbouw kreeg van de heer Vredeling ook nog de vraag te beant woorden of hij het gewenst en mogelijk acht om in analogie met soortgelijke re gelingen van andere bloembollenteelten te komen tot een systeem van minimumte- lersprijzen van gladiolen. Dit zou beteke nen, dat er dan ook een beheersing van het areaal waaraan gekoppeld een stelsel van vergunningen en erkenningen moet ko men. met een opkoop van de overschotten. Maar ook zou dit inhouden dat iedere land bouwer die dat wenst en zoals dat tot nu toe gebruikelijk is, geen gladiolen meer kan gaan telen. Dat men in de bloembollenstreek bijzon der nieuwsgierig is naar de beantwoording van al deze vragen van de heer Vredeling laat zich gemakkelijk begrijpen. Wat men niet begrijpt, is dat iemand om teeltbe- heersing kan vragen in een tijd, dat alle zes landen van de Euromarkt aan het zoe ken zijn naar een manier om de Neder landse maatregelen, zonder een chaos te scheppen, op te ruimen of ze in de be staande verhoudingen in andere landen in te passen. Advertentie stevig Is deze schoen. Warm, droog en oer-degelijk! Door de Robinson garantie- rubberzooi bij uitstek ge schikt als beroepsschoen. Het is een schoen die be- schèrmt! en met de ijzer- sterke Robinson garantie- rubberzooi. In zwart bruin, alle herenmaten 5 t/m 12 (Van onze Amsterdamse redacteur) De voorbijgangers op het Leidseplein te Amsterdam lopen sinds twee weken niet meer te dringen op het smalle trottoirtje onder de peristyle van de Stadsschouw burg. Zij hebben een nieuwe doorgang ge vonden, die de weg niet alleen verkort, maar bovendien veraangenaamt: een pas sage dwars door de hal van de schouw burg. Glunderend staat directeur Evert Smit voor het raam van zijn werkkamer en constateert, dat zijn idee voor de schouwburgpassage nog zo gek niet is ge weest „Wij zijn er nog lang niet" zegt hij en hij wijst op de werktekeningen, die op de schrijftafel liggen uitgespreid. „De hele gevel gaat er uit De houten deuren zullen plaats maken voor een glazen wand. De Amsterdammers zullen over enkele maanden als zij over het Leidseplein ko men zo hun eigen Schouwburg kunnen bin nenkijken. In de passage vertellen foto's en affiches van de kulturele manifestaties. Het moet al gek zijn als ik uit die duizen den, die hier dagelijks langs komen, er niet een aantal vertrouwder kan maken met de schouwburg." De passage is een ideetje van de direc teur. Bij de gemeente Amsterdam de eigenaresse klopte hij echter vergeefs aan. Toen heeft hij uit particuliere bron geld geleend, dat hij over een aantal ja ren uitgespreid zal terugbetalen uit de inkomsten van de verhuur van achttien vi trines. „Ik wist niet. dat er zoveel belang stelling zou bestaan voor de huur van de ze kastjes. Ik had er wel vijftig aan de man kunnen brengen." Inmiddels hebben Gedeputeerde Staten het raadsbesluit goedgekeurd, volgens hetwelk belangrijke verbouwingen aan de achterzijde van de schouwburg zullen plaatsvinden. Onder meer komt hier een (Van onze correspondent in Bonn) De Nederlandse minister van Defensie, ir. S. H. Visser, en zijn Westduitse colle ga Strauss hebben gisterenmiddag in Bonn geconfereerd over twee onderwerpen: de Nederlands-Duitse samenwerking bij de produktie van straaljagers van het type Lockheed-Starfighter F 104-g. en de lege ring van Nederlandse troepen in de Bonds republiek. Over de samenwerking bij de fabricage van de straaljagers werd overeenstem ming bereikt, zo is in Bonn meegedeeld. Zoals men weet, zullen voor onze defen sie 200 vliegtuigen van het type F 104-g (de g van „Germany") in licentie wor den gebouwd. Bij de bouw van deze vlieg tuigen waarvoor de licentie tot dusver, wat Europa aangaat, alleen in Duitse handen was, zouden verscheidene Nederlandse fabrieken worden ingeschakeld. Men zegt te Bonn dat de aandelen Fokker en Phi lips ten deze „niet voor niets een stijging vertonen". De ministers Strauss en Visser zijn over dit onderwerp waarbij de vertegenwoordi gers van Lockheed heel wat in de melk te brokkelen zullen hebben, niet tot in details afgedaald. Specialisten zullen dit onder werp verder tot in de finesses behande len. Wel zijn de bewindslieden het over de grote lijnen van de samenwerking op het gebied van de straaljagerproduktie eens geworden nadat zij enige tijd gele en te Arnhem hierover het eerste oriënte- r ugsgesprek hebben gevoerd. Over de details van dit onderwerp was men te Bonn gisteren even zwijgzaam als over het onderwerp Nederlandse troepen- 'egering in Duitsland. Men wil niet be kendmaken waar deze troepen precies gelegerd zullen worden. studio voor ballet en worden de kleedka mers gemoderniseerd. Evert Smit is in deze maanden niet te benijden. „Ik heb hier dagelijks honder den mensen in huis," zegt hij. „Wij heb ben zelf al honderdtien man personeel, maar daarnaast hebben wij inwoning van de opera, het Amsterdams Ballet'en "de Nederlandse Comedie. Zo'n huis vol is na tuurlijk wel gezellig, maar vergeet -niet dat artiesten individualisten zijn en dat er heel wat diplomatie aan te pas moet ko men om tijdens die verbouwingen de zaak goed te laten draaien. Het belangrijkste is, dat ik gedurende die werkzaamheden geen dag wil sluiten.'* Dit laatste is een heel probleem, want ook de zaal moet nog verder worden afge schilderd. Totdusver konden de ladders 's avonds nog tijdig worden weggenomen. Nu is men echter aan het plafond toe en dat kan alleen worden bewerkt van een grote stellage af. In overleg met technici heeft de heer Smit er een ingenieuze oplossing voor ge vonden. Onder het plafond, dat twintig meter hoog is, wil hij met een tussenruim te van twee meter een tweede plafond van planken aanbrengen. Dit plankier, dat een diameter krijgt van elf meter wordt opgehangen aan ijzeren staven, die door het eigenlijke plafond steken en worden bevestigd aan een net van ijzeren balken, die onder het dak op de zijmuren komen te rusten. Een moeilijkheid was aanvankelijk nog, dat men na het wegnemen van het plan kier niet meer bij de gaten in het plafond zou kunnen komen. „Dan maken we er de coratieve gaten van", heeft de heer Smit toen geroepen en de architect is nu bezig de plaats van die gaten waarin later lampjes zullen worden aangebracht zo esthetisch mogelijk aan te geven. Tenslotte zal de verbouwing worden vol tooid met het maken van een repetitie toneel achter het eigenlijke toneel, wat vooral de leden van de Nederlandse Come die. die thans veelal moeten repeteren in de foyer, zullen toejuichen. Maar tegen de tijd dat de laatste arbei der de schouwburg heeft verlaten zal Evert Smit wel nieuwe plannen aan het gemeentebestuur hebben voorgelegd. In de zeventig jaar, dat het gebouw daar aan het Leidseplein staat, is het niet altijd meegegaan met zijn tijd. Vandaar de wat geforceerde modernisering. De heer Smit wil, dat als de Amsterdammers straks over het plein gaan en via de glazen gevel het warme licht zien van de kronen in de hal, zij zullen weten dat iedereen hier al tijd welkom is. En misschien dat de Stads schouwburg dan meer dan ooit een levend beeld van het hoofdstedelijk kulturele le ven zal worden. De staatssecretaris voor Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, heeft te Deventer in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, onder wie de Commissaris der Koningin in Overijsel ir. J. B. Ridder de van der Schue- ren, een nieuw centrum voor minder va liden geopend. In „De Schakel", zoals het centrum gedoopt is, kan aan 150 gehandi capten werk worden verschaft. B. en W. van Amsterdam delen aan belanghebbenden mee dat inlichtingen over verplaatste personen uit Tuindorp Oostzaan kunnen worden verkregen via het telefoonnummer 54721 (K 20), op zondagen tussen elf en veertien uur en op werkdagen van negen tot zeventien uur. Het Amerikaanse luchtvaarttijdschrift „Airlift" publiceert in zijn januarinummer een artikel waarin uitvoerig wordt inge gaan op een aantal modificaties, die op de intercontinentale versie van de DC-8 wor den toegepast teneinde het vliegbereik en de gevraagde kruissnelheid te garanderen. In het artikel wordt erop gewezen dat men „in de Douglasfabrieken van Long Beach op topsnelheid werkt om de ontstane ver traging bij de aflevering zo gering moge lijk te doen zijn". Er zijn enkele luchtvaartmaatschappijen die de intercontinentale versie van de Douglas DC-8 hebben besteld met de Pratt en Whitney motoren. Deze versie is be stemd voor Pan American, K.L.M. en Scandinavian Airlines System. De Ita liaanse luchtvaartmaatschappij „Alitalia" heeft Rolls Royce-Conway straalmotoren gevraagd voor de DC-8 en het is bekend dat in deze versie de DC-8 in ieder geval op een later tijdstip zal worden afgeleverd dan de vliegtuigen voorzien van Pratt en Whitneymotoren. In verband met het feit dat de directie Nederland van de S.A.S. nog dezer dagen heeft medegedeeld dat de vluchten tussen Kopenhagen en New York v.v. met de DC-8 Personeel van het gemeentelijk elektri citeitsbedrijf te Bergen op Zoom heeft de grote schade hersteld, die een vrachtauto zondag aan het transformatorhuis en de elektrische installaties bij de Oude Wouw- seweg aldaar heeft aangebracht. Het ge volg van de beschadiging was dat het oos telijk stadsdeel geruime tijd zonder stroom heeft gezeten. De schade beloopt ruim een halve ton. Uit de richting Wouw kwam een grote vrachtauto uit Oostende, bestuurd door G. de P. De wagen was geladen met 13 ton zeevis. Toen de bestuurder bij een splitsing de Oude Wouwseweg opreed, be gon de wagen door de gladheid te slippen. Eerst ramde hij een grote elektriciteits- mast, waardoor hij tegen het trottoir reed. De bestuurder werd uit de cabine geslingerd. De vrachtauto reed door en ramde daarna de muur van het transfor matorhuis van het gemeentelijke elektri citeitsbedrijf, waarna de auto zich in het transformatorhuis boorde. Hoewel er kort sluiting ontstond brak er geen brand uit. De chauffeur heeft een arm gebroken. De vrachtauto werd totaal vernield. Door de botsingen waren de elektrische installa ties in het transformatorhuis totaal ver nield. De lading zeevis lag her en der op straat en tussen de elektrische apparaten verspreid. op acht april zouden beginnen, heeft het A.N.P. gevraagd of de S.A.S. aan deze datum kan vasthouden, gezien de mogelij ke vertraging in de aflevering. De S.A.S. heeft geantwoord dat men inderdaad van plan is de dienst met DC-8 toestellen op New York op acht april te laten begin nen, terwijl een aantal bemanningen voor deze straalvliegtuigen in Californië zal worden getraind. Onderlevëranclers In gebreke? De Douglas-vertegenwoordiger in Ne derland verklaarde dat de vertraging me de veroorzaakt wordt door het niet tijdig afleveren van de bestelling, door Douglas geplaatst bij de toeleveringsbedrijven, fa brieken en instellingen dus, die bepaalde onderdelen, apparatuur e.d. verzorgen. Overigens was het hem bekend dat de K.L.M. op 25 februari de eerste DC-8 in Long Beach zal ontvangen en dat ook de bemanningen van de K.L.M. in Long Beach van te voren met de DC-8 zullen trainen. Een woordvoerder van de K.L.M. in Den Haag heeft desgevraagd 'meegedeeld dat de eerste DC-8, de „Dr. Albert Plesman", op 14 maart op Schiphol kan worden ver wacht. De heer A. Jackson Kelly, vice-presi dent van Pan American voor Europa, die op doorreis naar Frankfort in Amsterdam vertoefde, verklaarde dat zijn maatschap pij de eerste intercontinentale DC-8 reeds in september vorig jaar had zullen krij gen. ..Men vliegt bij Douglas wel met voor Pan American bestemde DC-8's rond voor het maken van proefvluchten en het is mij bekend dat er modificaties op verschillen de punten worden toegepast, maar ik kan geen datum noemen waarop het eerste vliegtuig officieel aan de maatschappij zal worden overgedragen", verklaarde hij. Drie opvac '■den van de Nederlandse kustvaarder ..Cornelia B" van de rederij O. Bosma te Groningen hebben in de ha ven van Bayonne (Frankrijk) getracht hun kapitein, de 38-jarige J. Ludwig, bij zijn terugkeer de toegang tot het schip te be lt tten. De te hulp geroepen politie heeft twee van hen. de 30-jarige J. van den V en de 27-jarige J. van D., die zich op de kade bevonden, gearresteeerd. De derde, de 20-jarige kok H. B., die zich op het schip bevond, nam met een hakmes en enige keukenmessen een dreigende hou ding aan. Door tussenkomst van de Nederlandse consul te Bayonne heeft de Franse politie de kok van boord gehaald. Het drietal zal naar Nederland worden overgebracht. Van de rederij vernemen wij, dat er on enigheid ontstaan was over de uitvoering van de dienst. Aangezien het schip van daag naar Bordeaux moet vertrekken om daar te laden voor Dakar, zijn onmiddellijk plaatsvervangers voor de drie muiters af gereisd. De „Cornelia B" meet 499 ton en wordt bevracht door de Oost-Atlantic lijn te Vlaardingen. Advprlpn'ip r EEN PRODUKT VAN KING- EN RANGFABRIEKEN TONNEMA N.V. SNEEK Verdronken. In een sloot bij het Leek- stermeer (Friesland), is de 91-jarige me juffrouw Martje Kuiper verdronken. Zij woonde daarnaast in een boerderijtje, en kele honderden meters van het meer. Waarschijnlijk heeft zij in de sneeuwstorm een schaap, dat in het land liep, binnen willen halen en is daarbij van een nellend bruggetje in de sloot gegleden. Straatroof. Een verpleegster is zon dagavond op de Bezuidenhoutse weg te Den Haag beroofd van twee tassen die zij onder haar bagagerierr achter op haar fiets had gebonden. Ir. de tassen bevond zich veertig gulden. De roof is gepleegd door een jongeman op een bromfiets, die de verpleegster zeer snel passeerde. „Schraaptreinen". De Nederlandse spoorwegen hebben het afgelopen week einde in het noorden van het land weer enkele „schraaptreinen" laten rijden voor het ijzelvrij maken van de bovenleidingen en wel op de trajecten Leeuwarden— Meppel, Groningen—Meppel en Meppel— Zwolle. Adxiertentie De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan terzake van het ongeval, op 3 februari 1959, aan boord van het te Tandjong Priok liggende m.s. „Tjiluwah" van de Koninklijke Java China Paketvaart mij., waar bij een bootoefening een boot met twee matrozen uit de takels is geval len. Een van hen werd daarbij zo ernstig gewond dat hij tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De raad is van oordeel dat het ongeval is veroorzaakt, doordat men de boot is gaan strijken, terwijl deze niet in de takels hing, doch slechts door de sjorrings op haar plaats werd gehouden. Volgens de Raad zijn er ten opzichte van de derde stuurman. B. F. M. uit Rotterdam, die de leiding van dp oefening had, onvol doende aanwijzingen van schuld. Haarlemse politierechter „Het grote publiek weet het nog niet zo goed, maar als iemand de bevoegdheid is ontzegd om motorrijtuigen te besturen dan mag hij ook niet op een fiets met hulpmotor rijden, ondanks het feit dat men voor dit vervoermiddel geen rijbe wijs nodig heeft," zei de officier van Jus titie mr. H. Lagerwaard maandag, toen de Haarlemse politierechter mr. H. J. Fer- werda de zaak tegen een 23-jarige verte genwoordiger uit Overveen behandelde. Verdachte was voor een half jaar de rij bevoegdheid ontzegd. In december werd hij bekeurd omdat hij op een bromfiets reed. „Ik wist niet dat dit ook niet mocht," zei de vertegenwoordiger gisteren tot de politierechter. Zijn werkgever wist het blijkbaar ook niet, want hij had de jonge man naar de zitting een brief meegegeven waarin hij schreef dat hij de vertegen woordiger had verboden met een auto te rijden, maar dat hij hem een fiets met hulDmotor had gegeven in de veronder stelling dat dit niet verboden was, omdat men er geen rijbewijs voor nodig heeft. Zolang de rijbevoegdheid is ontzegd is evenwel ook de bromfiets taboe. „Op grond van het wegverkeersreglement," zei de officier en hij voegde eraan toe dat hij met de onwetendheid van verdachte rekening wilde houden bij de strafmaat. Hij eiste f 75 of 15 dagen. De politierech ter maakte er 25 of 5 dagen van. Het gemeentebestuur van Zoetermeer heeft een telegram gezonden aan de minis ter van Verkeer en Waterstaat en aan de minister en de staatssecretaris van Econo mische Zaken, waarin het verzoekt om maatregelen „die een einde maken aan de noodtoestand, ontstaan door de inkrimping van de busdiensten van de n.v. „Citosa" 'te Boskoop". Het openbaar vervoer naar en van omliggende gemeenten is hierdoor on voldoende geworden. Zoals is gemeld, besloot de Citosa tot de inkrimping wegens gebrek aan chauffeurs, welk gebrek een gevolg zou zijn van de salarisschaal die op dit gebied van toe passing is. Een zestienjarig meisje, dat met proef verlof uit het rijksopvoedingsgesticht in een pleeggezin in Den Haag was opgeno men. heeft zich wel zeer ondankbaar ten opzichte van haar verzorgers betoond. Op 11 januari j.l. stal zij 2800 gulden het spaargeld van haar pleegvader en sindsdien was zij spoorloos. Zij is thans in Den Haag aangehouden. Van het gesto len geld had zij inmiddels een bromfiets en kleding gekocht. Zij had in diverse hotels overnacht. Zij zal vermoedelijk weer te ruggezonden worden naar het opvoedings gesticht. Varkenspest. In Luykgestel is op het bedrijf van een landbouwer varkenspest geconstateerd. Zeven zieke varkens zijn afgemaakt. Het K.N.M.I. deelt mede: Een in diepte toenemend storingsge- bied. dat gisteren Schotland naderde heeft zich snel via het Skagerak naar Zweden verplaatst. Aan de zuidzijde ervan voerden westelijke winden zachtere lucht verder West-Europa binnen, zodat de dooi dins dagmorgen reeds tot Polen was doorgedron gen. Wel bleef het in Zuidoost-Frankrijk en het Alpengebied vriezen onder een rug van hoge luchtdruk. Zeer strenge vorst wordt momenteel aangetroffen in de Scandina vische bergen waar de storingsgebieden omheen trekken, en waar het in de boven lucht zeer koud is. Een station meldde af gelopen nacht 34 gr. vorst. Aan de achterzijde van genoemde depres sie stroomde koude, uit de Poolstreken afkomstige lucht weer naar het zuiden, zodat het in Denemarken na een korte dooi-inval vanmorgen weer vroor. De kou de lucht kwam echter juist ten noorden van de Waddenkust tot stilstand, onder in vloed van de ontwikkeling van een nieuwe depressie, welke in diepte toenemend, via het centrale deel van de Noordzee even eens naar Zuid-Scandinavië zal trekken. Een front van deze depressie zal ons land komende 24 uur met enkele buien passe ren. In het temperatuurverloop komt wei nig verandering. WEERRAPPORTEN Woensdag 20 januari Zon op 8.38 uur, onder 17.04 uur. Maan op uur, onder 11.18 uur. Maanstanden 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdar 19 Januari Hoog water 7.00 en 19 18 uur. Laag water 2.37 en 14.57 uur. Maximum-tempera turen 5 ri binnen- en 1 buitenland. o? d 12 Neerslag, laatste 24 uur. V c3 Den Helder zwaar bew. wzw 5 0,1 Ypenburg zwaar bew. zw 4 0.3 Vlissingen regenbui zzw 5 0,1 Eelde regen zw 3 0,2 De Bilt zwaar bew. zw 3 0.1 Twente geheel bew. zw 2 0 Eindhoven zwaar bew. zw 3 0 Zd Limburg regen zzw 3 1 Helsinki sneeuw zzo -7 8 Stockholm sneeuw nw -3 13 Oslo onbewolkt wnw -5 0 Kopenhagen licht bew. wnw 0 4 Aberdeen sneeuw zo 2 11 Londen zwaar bew. zzw 7 0 Amsterdam regenbui zzw 4 2 Brussel regen zzw 4 1 Luxemburg geheel bew. zw -0 1 Parijs geheel bew. zzw 5 0 Bordeaux regen zzo 5 0.1 Grenoble geheel bew. windst. 2 0 Nice zwaar bew. nnw 12 0 Berlijn zwaar bew. zw -1 0 Frankfort geheel bew. zzw -0 0,1 München onbewolkt zzw -2 0 Zürich half bew. windst. -1 0 Genève zwaar bew. windst. -0 0 Locarno zwaar bew. ozo 9 0 Wenen onbewolkt w -1 0 Innsbruck mist windst. -3 0 Athene zwaar bew. w 17 3 Rome onbewolkt no 8 0 Ajaccio zwaar bew. ono 12 0 Madrid geheel bew. zw 5 4 Mallorca motregen wnw 12 0 Lissabon half bew. wzw 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2