Rooms-katholieken en protestanten bijeen in Haarlems Concertgebouw Grap met etalagepop ontaardde in ernstige mishandeling kunstgebit Beroep omwonenden langs omweg naar Raad van State R.-k. detailhandelvakschool in Haarlem op haar plaats Rijbewijs ingetrokken wegens doorrijden na een aanrijding INITIATIEF VAN COUTURIER-KRING Ontmoeting en eenheid der kerken centraal thema van drie referaten Heemsteeds gemeentebestuur liet verstek gaan HAARLEMSE POLITIERECHTER Diepdrukker veroordeeld tot vier weken celstraf Wethouder van Beverwijk sprak over IJmond DINSDAG 19 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Burgerlijke Stand van Haarlem Garagebouw in Bronsteepark ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Voorzitter r.-kmiddenstand Haarlem In de stampvolle grote zaal van het Haarlemse Concertgebouw op het podium moesten zelfs stoelen worden bijgezet werd maandagavond een. oecumenische samenkomst voor de eenheia der kerk gehouden, welke samen komst was uewijd aan het thema „Wachten protestanten en katholieken op een ontmoeting^" De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M. J. Prinsen, opende deze bijzondere bijeenkomst, die was belegd door de Couturier-kring, met een korte rede, waarin hij, na gewezen te hebben op de diepgaande verschillen, die protestanten en katholieken nog gescheiden houden, betoogde dat noodzakelijkerwijs de weg naar een tot elkaar komen en een elkaar beter "verstaan zal moeten worden afgelegd. „Indien wij de eenheid der kerk niet weten te vinden, lopen wij gevaar in versplintering ten onder te gaan", aldus dr. Prinsen. Na orgelspel door Albert de Klerk, hield dr. J. C. Groot, hoogleraar aan het Philosophicum te Warmond, een referaat, waarin hij betoogde dat de volkomen eenheid slechts mogelijk is na de wederkomst van Christus en dat de mens voordien slechts de strijd en de worsteling om eenheid kent en mag kennen. Na de pauze en na orgelspel door Klaas Bolt gaf ds. dr. W. F. Goltermann, studiesecretaris van de oecumenische raad van kerken in Nederland, zijn visie, waarin hij onder meer zei dat iedereen zich moest teweerstellen teoen de zonde van de verdeeldheid in het besef dat de kracht hiervoor uit Christus moet komen. De bijeenkomst culmineerde in en werd besloten met het epzamenlijk bidden van het gebed voor eenheid, zoals dat door abbé Paul Couturier is samengesteld. Dr. Prinsen constateerde in zijn inlei ding dat er onmiskenbaar een kente ring ten aanzien van de verdeeldheid is opgetreden, zeker bij vooraanstaande ker kelijke leiders, sinds de Franse abbé Cou turier zich in 1935 met zijn oproep tot het gebed voor de eenheid van de kerk tot de christenen van alle landen richtte. Zijn oproep vond ook in het Protestantse kamp weerklank. Het gebod van de liefde tot de naaste wijst ons slechts één weg. aldus dr. Prin sen. namelijk om elkander te zoeken en te vinden ook bij verschil van inzicht. Over deze opdracht valt niet te twijfe len. De mens van vandaag is echter van deze opdracht afgeweken, omdat hij niet meer verstaat in alle eenvoud te denken. Men moet erkennen, aldus dr. Prinsen, dat de problemen vaak minder gemakke lijk zijn op te lossen dan men veelal denkt. Volgens Oscar Cullmann zal men bij de bereidheid in liefde voor de eenheid van de kerk offers moeten brengen, waaraan echter grenzen zijn gesteld. Die grens ligt daar. waar wij In de verleiding xouden ko- men te offeren, wat wij als fundament van ons geloof beschouwen. Voor elke rooms katholiek ligt een fundamentele geloofsze kerheid in de onfeilbaarheid van de kerk. waarbij de eenheid van de kerk volgens de wil van Christus alléén in het pausdom haar steun vindt Voor de protestanten Is het echter van hun kant een diepe geloofs overtuiging en êen kwestie van trouw aan Christus, de eenheid van de kerk alléén In Woord en Sacrament en niet in een onfeil baar kerkelijk ambt geworteld te zien. Kloof Dr. Prinsen stelde, dat deze kloof on overbrugbaar schijnt en hij achtte het begrijpelijk dat van Protestantse zijde eni ge aarzeling bestaat over de uiteindelijke motieven, die de rooms katholieken hier bij bewegen. De meerderheid van de roomskatholieken en der protestanten, die zijn opgegroeid onder de prediking van een scherpe antithese, weet noe niets van de werkelijke ommekeer die zich sedert de dertiger jaren voltrok. Met veel instemming haalde dr. Prin sen de woorden aan, die de aartsbisschop van Utrecht, mgr. Alfrink in november bij de inzegening van het nieuwe huis van Advertentie WAAROM NIET voor de eerste maan den een heerlijk zach te luier, goed vocht- opnemend. voor 6.69 Kijkt u dan meteen even in de positie afdeling? Er zijn nog enkele rokken van 15.95 en enige leuke jakies in de modernste kleu ren. zuiver wol met de populaire 3'4 mouw voor 17.75 Alleen in uw Speciaal zaak BEVALLEN van een zoon, 16 januari: J. RingersmaDe Jong; 17 jan.: J. E. Bak kerKaasenbrood; J. van PuttenVoor werk; P. M. MeulenbroekVan der Jagt; 18 jan.: M. van den Berg—Konings. BEVALLEN van een dochter, 15 jan.: M. H. C. Snoeks—Nelis; 16 jan.: A. G. GroeneveldVan Berkel; J. J. Koehorst Kollaart; M. A. SingelenbergLamens; 17 jan.: A. M. NederveenLeistikow; A. J. VesseurKoek; C. J. Odijk—Olden burg; M. J. Engel—Drenth; 18 jan.: P. de BellDe Kleuver; H. H. de MariKarst OVERLEDEN, 16 jan.: C. E. Antonisse— Boeree, 83 j., Ged. Oudegracht; J. Bieren broodspot—De Vries, 75 j., Trompstraat; J. M. Holtvom Hofe, 79 j., Kamperlaan; J. Mulder. 81 j.. Gasthuisvest: C. Nunnink, 66 j., Jan Evertsenstraat: J A. F Zorn, 66 j.. Trompstraat: 17 jan C. van Veis. 56 j.. Leidsevaart: K Langerpi? 72 iaar Roemer Visscherstraat: J. Westera. 60 jaar. Gen. Cronjéstraat: M J. M Verweij. 71 j.. Prinsessekade. ONDERTROUWD, 18 jan.: D. van Galen en C. A. Hilbrant. GEHUWD, 18 jan.: P. G. Hoogreef en J. C. J. van den Berg. ,.De Beiaard" sprak en waarbij mgr. Al frink onder meer zei: „Van katholieke zij de wordt steeds meer erkend dat in het reformatorisch christendom bepaalde christelijke waarden kunnen zijn die er met meer zorg zijn gecultiveerd dan door omstandigheden in de Moederkerk is ge schied. Er is een verheugend naa< elkaar toegroeien, .jen openstaan voor het waar devolle, dat de christenen elkaar kun nen bieden." Dr. Prinsen achtte het van grote waar de dat van beide zijden vreugde bestaat over het naar elkaar toegroeien der chris tenen. met daarnaast een open oog voor wat hen scheidt. ..Wij zullen echter meer aandacht moeten wijden aan wat ons bindt dan aan wat ons scheidt." aldus dr Prin sen, die zijn rede besloot met een waar schuwing voor de nood der christelijke kerken en met een aanhaling uit het gees telijk testament van kardinaal Marcier: „Om één te worden, moeten wij elkaar liefhebben, om elkaar lief te hebben, moe ten we elkaar kennen en om elkaar te le ren kennen, moeten wij elkaar ontmoe ten." Toekomstige eenheid Dr. De Groot stelde in zijn referaat, dat de christenen streven naar een chris telijke vrede en dat zij geloven in een chris telijke eenheid. Tussen Christus".,hemel vaart en wederkomst is de eenheid altiid bedreigd geweest. Zij is echter il die tijd toekomende. God heeft deze toekomstige eenheid ontworpen om zichtbaar te wor den. Dan zal ontstaan een zichtbare ge meenschap rond het Woord, het Sacra ment en eveneens rond het ambt. Deze eenheid zal echter niet op deze aar de verwezenlijkt worden, voordat Chris tus wederkomt. Er is grote spanning In de gang naar eenheid en zij die deze span ningen ontkennen zoa's Oscar Cullmann hebben «olgens dr. De Groot ongelijk „Wij leven in een kerk, die de strijd kent. Daarom moeten wij moeizaam strijden en worstelen cm de eenheid". Dr. De Groot noemde het zinvol om te strijden voor deze eenheid. Dit kan echter niet te gemakke lijk of te gemakzuchtig worden opgevat. Daarom moet men elkaar steeds vragen blijven voorleggen. Enige vanuit rooms- katholieke gezichtshoek formuleerde dr. De Groot. Is het niet zo. dat tegenstellin gen worden gezien, daar waar geen tegen stelling bestaat? Is. wat een verschil van accent moest zijn, niet uitgegroeid tot een te grote angst voor een bepaalde katho lieke visie op Christus, die door protestan ten vaak bekeken wordt met wantrouwen omdat zij als machtsusurpatie zien. wat in werkelijkheid een visie is die voortvloeit uit liefde voor Christus? Ds. dr. Goltermann herinnerde in zijn referaat eraan, dat in het ver leden slechts incidentele ontmoetingen tussen katholieken en protestanten moge lijk waren. De rooms-katholieke kerk hield zich afzijdig van de oecumenische vergaderingen, welk standpunt de kloof leek te verbreden. Toch werd hoe langer hoe meer duidelijk, dat een ware oecu mene zonder rooms-katholieke kerk niet mogelijk was. Dr. Goltermann was van mening dat de eenheid der kerken ons thans wordt opgedragen en niet ten tijde van Christus wederkomst. Als factoren, die de een wording frustreren, noemde hij de isola tie der kerken, óók van de rooms-katho lieke kerk, de misverstanden ten opzich te van elkaar, óók bij theologen en het gebrek aan liefde, onderlinge verbonden heid en trouw door een teveel aan ressen timent Principiële verschillen mogen geen be lemmeringen zijn voor ontmoetingen. An ders zou msn een eenheid demonstreren, die niet echt is. Het gaat om de eenheid door of in de Waarheid. Indien de rooms- katholieke kerk zou deelnemen aan de „faith and order"-conferenties van de Wereldraad van Kerken, dan zou een nieuwe kennismakingsperiode nodig zijn. Ten slotte stelde ook dr. Goltermann een aantal vragen In hoeverre erkent de r.-k. kerk een wezenlijk verschil tussen aposto lische en kerkeliike traditie? Tendeert de Mariologie niet te veel naar een positie, waarin Maria haar Zoon als middelaar dreigt te verdringen? Erkent de r.-k. kerk een wezenlijk verschil tussen apostelen enerzijds en een bisschoppelijk ambt. cul minerend in de zetel van Rome. ander zijds? Eenheid thans Dr Goltermann stelde dat een terug keer tot de rooms katholieke kerk voor protestanten niet aanvaardbaar zou zijn. zonder een grondige vernieuwing. Meent de kerk. dat Drincirieel moet worden ingegrepen ten aanzien van mis bruiken bij zogenaamde volksvroomheid"' Zolang de organisatorische eenheid nog niet is bereikt, kunnen de kerken in ieder geval samen de handen uit de mouwen ste ken in dienst van de lijdende en ontrech- te mensheid, meende dr. Goltermann. De mogelijkheid van ontmoetingen hangt af van de opruiming van veel misverstan den. Erkend moet worden, dat het alles- verbindende centrum de Heer zelf is. Tijdens de samenkomst werd een collec te gehouden ten bate van de Wereldvluch telingenorganisatie, die een opbrengst had van 1547,41. Advertentie Wanneer de vorm van het mondweefsel of tandvlees zich wijzigt, waardoor Uw prothese loslaat, dient U de tandarts te raadplegen. TUSSENRUIMTEN, veroorzaakt door schrompelen von het tondvlee» Alleen de tandarts is in staaf het gebit weer passend te maken. Tracht dit niet zelf te doen met stoffen, die zich op het gebit vastzetten, de vorm wijzigen en de tere mondweefsels kunnen aon. tosten. Indien U zich niet onmiddellijk tot de tandarts kunt wenden, is het raadzaam voorlopig DENTOFIX ~Jl - - - JU" t geheel verwijderd door te gebruiken, een aangenaam alkalisch poeder, dat het gebit stevig op zijn plaats houdt. DENTOFIX het schoonspoelen van Uw gebit en geeft geen zuurvorming onder de ploat. Het vormt een zocht, beschermend laagje tussen gebit en gehemelte en doet het gebit goed vastzitten, zodat men even gemakkelijk kan eten, praten en lachen als met natuurlijke tanden. Dus geen ongst meer voor verschuiven, loszitten e. d., doch wel een gevoel van zekerheid donk zij DENTOFIX. '•Iti'V'-* Verkrijgbaor bij Apothekers en Drogisten. (Van onze Haagse redacteur) Al drie jaar lang voert de heer A. N. J. Beets met tweeëntwintig andere bewoners van het Bronsteepark in Heemstede strijd tegen de wijziging van het uitbreidings plan voor het inpandig terrein tussen Jan van Goyenstraat, Pieter de Hoochstraat en Paulus Potterlaan. In het najaar van 1956 heeft de Heem- steedse raad twee langdurige vergaderin gen gewijd aan de vraag of men de nieu we eigenaar van dat stuk grond, waar tot nog toe tennisbanen zijn gelegen, in staat moest stellen daar autoboxen te bouwen D.1 meerderheid van de raad beantwoord de die vraag bevestigend, maar een der Een als vrouw geklede pop die op een avond in oktober bij een 64-jarige Haar lemmer aan het raam bungelde, was in direct de oorzaak van een ernstige mis^ handeling. Mei twee vrienden had epn 23- jarige Haarlemse diepdrukker hef plan gemaakt de pop aan de woning van de Haarlemmer op te hangen. Deze haalde de pop binnen en toen het drietal haar en kele dagen later kwam terugvragen en de Haarlemmer aan het verzoek niet vol deed gaf de diepdrukker de man een pak slaag. De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, veroordeelde de diepdruk ker maandag tot zes weken gevangenis straf. waarvan twee voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toewijzing van een civiele vordering wegens geneeskundige behandeling en het vervangen van kle ding. De officier van Justitie, mr. H. La gerwaard, had zes weken gevangenisstraf geëist. Op de vraag van de politierechter of de diepdrukker en zijn vrienden een kom- plot hadden gesmeed om de Haarlemmer uit zijn woning te krijgen, antwoordde ver dachte ontkennend Het slachtoffer zei als getuige niet *e weten waarom die pop aan zijn raam is gehangen, maar de raads man van de diepdrukker merkte op dat de man in correspondentie de veronder stelling heeft geuit dat het hier om een wraakoefening ging. Het slachtoffer liet de politierechter re keningen zien voor ortopedische, oogheel kundige en tandheelkundige behandeling en hij toonde een gescheurd overhemd en een stropdas met talrijke bloedvlekken. De officier van Justitie kwalificeerde het gedrag van de diepdrukker als aller- misselijkst en laf. De raadsman, mr. B. W. Stomps, zei dat het ophangen van de pop aan het raam van de Haarlemmer als grap bedoeld was en dat zijn cliënt zo dom is geweest de pop terug te vragen Hij be pleitte het opleggen van een geldboete eventueel met een voorwaardelijke ge vangenisstraf Mr. Ferwerda veroordeel de verdachte tot genoemde straf en toe wijzing van de civiele vordering van het slachtoffer voor ongeveer veertig gulden Op 23 november was een 27-jarige Haar lemse timmerman die enige dagen tevo ren een hand had gekneusd op weg naar zijn dokter. Over die tocht verteld* hij de politierechter dat tot twee keer iemand tegen hem was opgelopen Toen dit de der de keer gebeurde ben ik gaan „kleunen" zei hij. Twee getuigen vertelden het ech ter anders. Een 18-jarige etaleur ver klaarde dat verdachte eerst opzettelijk te gen enkele dames opliep en vervolgens te gen de etaleur zelf. Toen deze niet rea geerde gaf verdachte hem een schop. Een 21-jarige kantinejuffrouw "erklaarde eveneens dat de timmerman opzettelijk te gen haar opbotste „Je kunt nog een schop krijgen ook." zou verdachte daar na nog hebben gezegd. „Ik was door het dolle heen.' zei de timmerman nv v.»or de rechter en hij zei dat hij spijt had van zijn gedrag. De officier van Just'tie veronderstelde dat verdachte maar tegen mensen opliep om zijn pijn af te reageren en hij eiste een maand gevangenisstraf Verdachte merkte op dat hii door dit voorval zijn betrekking heeft verloren Hij had juist weer een nieuwe baan en die zou hij ze ker verliezen als hij gevangenisstraf kreeg De politierechter legde hem f 75 of 25 dagen hechtenis onvoorwaardelijk en twee weken Gevangenisstraf voorwaar delijk met drie iaar proeftijd op. Abonnementsgeld verduisterd Vier maanden gevangenisstraf, waar van twee onvoorwaardelijk met aftrek en twee voorwaardelijk met drie jaar proef tijd en toezicht van de protestants-christe lijke reclassering was de straf voor een 28-jarige brood- en krantenbezorger uit Hoofddorp die in 1958 abonnementsgeld datflrifl-booi* twee" verschlllende^daebladet •incasseerde niet afdroeg Het zich toe eigenen van 'f 246.38" van de ene krant ert 122.70 van de ar.dere was verdachte ten laste gelegd, maar hij zei ter zitting dat hij in totaal nog omstreeks Tweeduizend gulden terug moet betalen De officier van Justitie merkte op dat verdachte nog in de proeftijd van een voorwaardelijke straf liep De Hoofddor per had vesl voor zichzelf nodig onder meer voor het spelen met gokautomaten, zei mr. Lagerwaard die zes maanden ge vangenisstraf eiste, waarvan twee on voorwaardelijk met aftrek en viei voor waardelijk met drie jaar proeftijd en toe zicht van de reclassering De raadsman mr. M. L. Swaab zei dat zijn cliënt slecht met geld kan omgaan en bepleitte clementie. Advertentie tegenstanders, mr. dr. J. J. van Bruggen, zei: „Gedeputeerde Staten zijn er ook r.og! Het door de heer Beets en de zijn- nen ingestelde beroep bij dat bestuurscol lege mocht echter niet baten: op 4 de cember 1957 hechtte ook dat zijn goed keuring aan de wijziging van het uitbrei dingsplan. De heer Beets aarzelde niet: hij stelde teger die beslissing eveneens beroep in. Helaas stuurde hij het be zwaarschrift aan he' verkeerde adres: niet naar de Kroon, maar aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, die het docu ment van 11 januari tot 15 september 1958 liet liggen en het toen pas doorstuurde naar zijn ambtgenoot van Volkshuisves ting. Deze bewindsman retourneerde het bezwaarschrift aan de heer Beets, die het daarop onverwijld alsnog aan de Kroon richtte. Maandagmiddag vond de behandeling ervan door de Raad van State plaats. De v. orzitter, prof. dr. L. J. Beel, wees de heer Beets erop. dat dit niet wilde zeggen dat de Raad zijn beroep ontvankelijk ver klaarde ondanks d- overschrijding van de indieningstermijn en staatsraad Cort van der Linden voegde daaraan nog toe. dat ook wanneer Binnenlandse Zaken het be roepschrift onmiddellijk had terugge stuurd het te laat bij de Kroon zou zijn gekomen. Voor het overige had de appellant zich voornameli jk te verweren tegen een schrif telijk advies van de hoofdingenieur-direc teur van de provinciale directie van het ministerie van Volkshuisvesting, want het Heemsteedse gemeentebestuur had ver blik"* fë/fen1 "gdaV! 'Ö'é'Vioofdingenieur-direcl- ■feur was namelijk van oordeël: dat op grond vanvaste jurisprudentie huurders niet als belanghebbenden konden worden beschouwd en de eigenaren van de niet di rect aan het betrokken terrein grenzen de percelen evenmin. De tweelingbroers Jan en Klaas Blom hebben bijna dertig jaar in Den Hel der gewoond zonder van eikaars be staan iets af te weten. Kort nadat zij op 26 maart 1930 in Leiden waren ge boren werden de kinderen gescheiden. Jan werd Chris Bielars, de pleegzoon van mevrouw Bielars in Den Helder en Klaas kwam eveneens in Den Hel der terecht, waar hij als Gerrit de Boer, de pleegzoon van de familie G. de Boer door het leven ging. Hij leerde zijn ware naam, Klaas Blom, kennen toen hij in 1949 ging trouwen met Joanna Baars uit Arnhem en vernam toen ook dat hij een tweeling broer had. Langdurig speurwerk leidde tot de genoemde verrassende ontdek king. Van links naar rechts: Klaas Blom, matroos eerste klasse bij de Koninklijke Marine, zijn vrouw Johan na en Jan Blom, na de gelukkige her eniging. Het hieronder volgende bijschrift hoort bij de foto op pagina 7 De tweelingbroers Carl en Oscar Boldt te Kopenhagen vormen een merkwaar dig stel. Ze wonen al 87 jaar bij elkaar, zijn beiden hofmeester geweest en ge pensioneerd, beiden zijn vrijgezel ge bleven en enige tijd geleden zijn ze tegelijk ziek geworden. Ze werden in een ziekenhuis opgenomen, werden weer gezamenlijk beter en vierden kort voor hun vertrek naar huis hun 87ste verjaardag in het ziekenhuis. Daarmee vielen er dan onmiddellijk twintig bezwaarden af en ten aanzien van de drie overblijvenden stelde de hoofdin genieur-directeur, dat een gemeenteraad niet altijd gebonden kon blijven aan een uitbreidingsplan, dat zij een publiekrech telijke en privaatrechtelijke zaak door el kaar hadden gehaald, dat er in tegen stelling tot wat cte heer Beets met zijn me destanders al jaren betoogt wél behoef te aan parkeer- en stallingsgelegenheid is in het Bronsteepark, dat de boxen geen afbreuk zullen doen aan de sfeer in deze volgens hem ten onrechte als villapark ge kwalificeerde woonwijk door de heer Beets later tuindorp genoemd zodat zijn advies in een ongegrondverklaring uitmondde. „Contractbreuk" De heer Beets bleek de jurisprudentie overigens ook te hebben bestudeerd. Hij Kwam tot tegenovergestelde conclusies: de onmiskenbaar rechtstreekse belang hebbenden, inclusief de huurders, waren wel ontvankelijk. De appellant ging uit- o.rig in op de merkwaardige situatie, da' de gemeente aan de grondexploitant van het Bronsteepark in 1935 een stevig boetebeding oplegde om de rustige sfeer van die wijk ts verzekeren (waardoor be drijfspanden buiten de Jan van Goyen- s tra at niet werden toegestaan) en die bepalingen werkten uiteraard door in de contracten met huurders en kopers van woningen in het Bronsteepark en dat de gemeente nu door een wijziging van het uitbreidingsplan de contractbreuk niet al leen wil sanctioneren, maar zelfs uitlok ken! De heer Beets meent dat hij en zijn ledebezwaarden onjuist en onbehoorlijk door het gemeentebestuur zijn behandeld, dat hun geen rechtszekerheid en fair play zijn geboden. Daar het gemeentebestuur er niet was om weerwerk te leveren, werd de behan deling daarop gesloten. De uitspraak van de Kroon volgt later. Voor de «fdeling Haarlem van de r.k Middenstandsbond heeft de heer W Ves- sies. wethouder van Beverwijk en hoofd bestuurslid van de bond. maandagavond in café-restaurant Brinkmann gesproken over de ontwikkeling van de IJmond. Vooi Voor de Haarlemse politierechter mr H. J. Ferwerda moesten zich maandag verscheidene personen verantwoorden voor het feit dat zij na met hun auto of scooter een aanrijding te hebben veroor zaakt waren doorgereden zonder hun identiteit bekend te maken. Een 19-jarige kantoorbediende uit War- menhuizen had op de Jansweg bij het Sta tionsplein in Haarlem met zijn auto een fietser „gesneden" en ondersteboven gere den. Verdachte gaf tor gezien te hebben dat de fietser op straat lag. Uit zenuw achtigheid wa« hij echter doorgereden. Voor het station was hij door een halte chef van de N.Z.H.V.M., die het ongeluk had gezien, tot staan gebracht. De officier van Justitie mr. H. Lagerwaard vorderde honderd gulden boete en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende zes maanden. De politierechter vond dat verdachte niet de juiste mentaliteit bezat om achter het stuur van een auto te zitten. Hij veroordeelde verdachte tot honderd gulden boete en ontzegde hem de rijbevoegdheid voor drie maanden. Een 51-jarige vertegenwoordiger uit Zandvoort kwam er met alleen een boete van honderd gulden af. Hij had op 6 ok tober van het vorig jaar als bestuurder van een personenauto op de Schimmelpen- ninckweg (westelijke randweg) in Haarlem een andere auto geraakt en was daarop doorgereden. Tot honderd gulden boete en drie maan den ontzegging van de rijbevoegdheid werd een 19-jarige Haarlemmer veroordeeld Op 22 oktober van het vorig jaar had hij op het kruispunt Leidsevaart-Brouwerstraat een wielrijdster omver gereden. Verdachte had even gestopt, maar --eed toen volgen* enkele getuigen met vol gas weg. Hii ze* dat hij bang was geweest van de omstan ders een pak slaag te krijgen. Brommend naar jazzconcert De politierechter veroordeelde voort* een 18-jarige HBS'er tot 75 boete en een voorwaardelijke gevangenisstraf van een week met drie jaar proeftijd wegens het wegnemen en gebruiken van een bromfiets zonder dat de eigenaar daarvoor toestem ming had gegeven. Verdachte was samen met een vriend op de bromfiets, die niet op slot stond, van Haarlem naar Amsterdam gereden om een iazzconcert bij te wonen In Haarlem teruggekomen hadden zij de bromfiets ergens aan het Spaarne neer gezet. De officier van Justitie eiste f 75 boete en een voorwaardelijke gevangenis straf van een maand. Wegens medeplich tigheid kreeg een 20-iarige fabrieksarbei der een boete van vijftig gulden nadat dr officier 75 boete en een maand voor waardeliik had gevorderd. Een 37-jarige aardappelhandelaar uit Amsterdam werd wegens het rijden onder invloed van sterkedrank veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf en tevens werd hem de rijbevoegdheid ontzegd ge durende acht maanden. De officier had een maand cel en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Verdachte ont kende dat hij niet in staat zou zijn ge weest een auto te besturen na het drin ken van zes zeven glazen bier. Een hoofdagent van politie verklaarde echter als getuige dat verdachte bij zijn aanhou ding onsamenhangende taal sprak rood- belopen ogen had en waggelend liep Toen de politie verdachte en ziin broer naar 't nolitiebureau wilden overbrengen had de laatste zich hevig daartegen ver/et Deze, een 38-iarige fruitkoopman, werd conform de eis tot een maand gevangenisstraf ver oordeeld wegens wedersnanniGheid. De raadsman van de aardappelhandelaar, mr. B. Perridon. bepleitte voor zijn cliënt een voorwaardelijke straf Ds. Diederiks overleden. Te Hilver sum is in de leeftiid van 69 jaar overleden ds. A C. Diederiks emeritus-predikant van de Nederlands Hervormde Kerk HM diende achtereenvolgen* de gemeenten van Se rooskerke. Kruiningen. Hilversum en Rla rienm Ds Diederiks genoot grote bekend heid als een der verzorgers van de dag sluitingen in het NCRV-televisiepro- gramma. dat hij hier toe overging zei de voorzitter de heer Fr. van Reysen, dat de mid denstanders zich moeten voorbede'den op de toekomstige ontwikkeling. Voor de scholing van onze middenstanders hebben we een deta Ihandel-vakschool nodig, aldus de voorzitter. Men doet de r.k. midden stand onrecht, als men ons deze school onthoudt. Een r.k. detail-handelvakschool voor de middenstand is nergens anders be ter op haar plaats dan in Haarlem, zei de heer Van Revsen, die betreurde dat er zo weinig belangstelling voor de ontwikke lingscursussen bestaat. De heer Vessies gaf een schets van het rapport van dt Rijksdienst vooi hei Nati >- nale Plan ovei de ontwikkeling van het westen des lands en besprak de 'ntwikke ling van de IJmond. zoals die in dit rap port is gedacht Er valt ?pn steeds grotere concentratie van mensen rond de water- monden waar te nemen. Ten aanzien van de IJmond zijn dp prognoses voorname lijk gebaseerd op de toenemende produk- tie van de Hoogovens. V ilgens de progno ses zal de bevolking van IJmond-noord in 1980 zijn toegenomen tot 180.000 Gezien de overheersende positie van de Hoogovens is de ontwikkeling tamelijk eenzijdig, waarom wordt getracht andere dan me taalbedrijven aan te trekken. In het westen des lands zal het aantal winkels vermoedelijk tot 1980 met vijftien duizend toenemen. Momenteel wordt in de nieuwe wijken per honderd of 140 inwoner één winkel gedacht. Relatief neemt het aantal winkels af. de koopkracht groeit echter nog steeds. De heer Vessies meende dat in vele nieuwe stadswijken de winkels komen „als mosterd na de mnaltiid" De midden stand zal de stedehouwkundige ontwikke ling moeten bijhouden Spr. behandelde in het kort de geprojecteerde bouwplannen in Beverwijk en Heemskerk In .B«ve. wijk is de mogelijkheid voor een nieuwe stads kern opengelaten, als de huidige Bree- straat onvoldoende zal blijken De heer Vessies was van oordeel dat door de tun nel een grotere trek naai het Haarlemse winkelcentrum is ontstaan. De vraag is ->f dit centrum de gneiende behoefte zal kun nen blijven opvangen, dit gezien het par keerprobleem Hij wees erop dat in he* buitenland a' winkelcentra buiten de ste dpn op het platteland worden aangelegd waar voldoende parkeergelegenheid aan wezig is. De heer Vessies *ei tenslotte tp geloven dat de ontwikkeling van de TJ iv»nd n--g sneller zal gaan dan in he* ranrwiri van de Rijksdienst /<»or hel Nationale Plan is ge dacht. Tenslotte ga' hii een ever-orh' van de havenplannen, zoals de directeur van het havenwezen in Amsterdam zich die heeft gedacht

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4