Provincie geeft een ton voor watersnoodslachtoffers Middenstanders in Lisse bespraken verkeers- en winkelproblemen Stereofonisch luisterspel op 26 januari over beide zenders Richten en Rollen in grote vorm Agenda voor Haarlem en de IJmond DINSDAG 19 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Provinciale Staten van Noordholland Zo nodig onderzoek van oorzaak van ramp door Provinciale Waterstaat Provinciale begroting Spoed met Amsterdamse havenplannen bepleit Bewaking versterkt W. A. v. Opijnen sprak over jeugdprobleem Burgemeester De Graaf bepleit meer activiteit van de winkeliers G. J. van Vlijmen sprak over werk van NOVIB Verrassende uitslagen in de tweede ronde Russische nota aan Den Haag over ontwapening Examens Directeur City-theater Amsterdam ontslagen R. Hoogendoorn 40 jaar bij J. Tjaden en Zonen Vier zwaar gewonden door botsing in Oegstgeest Velsen-IJ muiden Santpoort Beverwijk Als bijdrage ter leniging van de nood van de getroffenen van de watersnoodramp in Tuindorp-Oostzaan (gemeente Amsterdam) hebben de Provinciale Staten van Noordholland in hun hedenmorgen gehouden vergadering 100.000 beschikbaar gesteld; dit bedrag zal worden overgemaakt aan een of meer door Gedeputeerde Staten aan te wyzen instellingen. Alvorens dit besluit bij acclamatie ge nomen werd heeft de Commissaris der Koningin, dr. M. J. Prinsen, in een korte toespraak de ramp gememoreerd. Hij zei- de er van overtuigd te zijn, dat hij het gevoelen van de Staten vertolkte, wanneer hij verklaarde, dat allen met ddernis ver vuld zijn over het lot van de duizenden burgers van de provincie, die midden in hij verklaarde, dat allen met deernis ver rast door het snel wassende water, hun huis en haard, met achterlating van ha ve en goed, hebben moeten ontvluchten. Het water, dat, gebonden tussen vaste oevers, onze scheepvaart onschatbare diensten bewijst, is door de eeuwen heen steeds weer opnieuw op kwade uren de ons belagende vijand gebleken, die ons met zijn verwoestende kracht overvalt. Slechts zij, die met eigen ogen de gevol gen van een watersnood hebben aan schouwd, kunnen zich een voorstelling ma ken van het leed en de schade, welke de getroffenen in Tuindorp Oostzaan is be rokkend, aldus dr. Prinsen. Maar in de dagen, waarin rampen met harde slagen treffen, blijkt ook steeds weer opnieuw ons volk zich van zijn beste zijde te doen kennen. Spontaan werd ter stond van alle zijden met grote gulhar tigheid hulp geboden. Door bijdragen in geld, zo vervolgde dr. Prinsen zijn toespraak, waardoor de hoogst noodzakelijke fondsen tot dekking van de omvangrijke schade beschikbaar moeten komen, maar ook door het bren gen van persoonlijke offers. Het is hart verwarmend te horen zoals ik het per soonlijk meemaakte hoe door medebur gers, die zelf kennelijk niet over overma tige woonruimte beschikken, spontaan werd aangeboden gehele gezinnen van de getroffenen bij zich in huis te nemen. Het spreekt dat de Provincie in deze hulpverlening niet mag achterblijven en een belangrijke bijdrage uit haar middelen tot leniging van de nood beschikbaar zal moeten stellen. Gedeputeerden stellen daarom voor ten behoeve van de slachtoffers van het Tuindorp Oostzaan aan de daarvoor meest aangewezen in stanties een bedrag van 100.000 af te dra gen. Vervolgens gaf dr. Prinsen de volgende antwoorden op de vragen van het staten lid mr. J. Roelse (Partij van de Arbeid) De Noorder IJpolder, waarvan de gron den grotendeels in handen van Amster dam zijn, is een gereglementeerd water schap, dat naast het oppertoezicht van de Kroon onderworpen is aan het toezicht van de Provinciale Staten. Vanmorgen zijn in het gebouw van de Provinciale Griffie aan de Dreef de al gemene beschouwingen begonnen voor de behandeling van de provinciale begroting 1960. Mr. J. Roelse (Partij van de Ar beid) besprak de gunstige financiële po sitie van de provincie, die mede kon ont staan door de plannen om geen subsidie te verlenen voor de verpleging van be hoeftige geesteszieken. Daardoor zal f 2.100.000 bespaard kunnen worden. Bo vendien zal aan de reserve nog een be drag van een half miljoen gulden worden toegevoegd. Spreker betreurde overigens de plannen om geen subsidie voor verple ging van behoeftige geesteszieken te ver strekken. Mr. Roelse achtte het onjuist dat er nog geen positief voorstel over de besteding van de te sparen gelden is ge daan. Het is volgens spreker nodig aan nieuwe taken te beginnen. Hij beval de stichting van een studiecommissie aan, waarin leden der staten en vertegenwoor digers van het bedrijfsleven zitting heb ben. Mr. Roelse was verheugd over het begin van de inpoldering van Zuid-Flevo land en vroeg, hoe dit gebied bestuurlijk zal worden ingedeeld. De heer Laan (K.V.P.) vroeg in het bijzonder aandacht voor het vormen van industriegebieden, onder meer voor West- Friesland. Hij was van mening dat de verbindingen tussen dit gebied en andere delen van de provincie van groot belang zijn. Er bestaat bij voorbeeld grote be hoefte aan behoorlijke noord-zuid-verbin- gen. Mr. J. J. C. R. vanderBilt (V.V.D.) vroeg Gedeputeerde-Staten te bevorde ren dat de werken aan de mond van het Noordzeekanaal in IJmuiden en de plan nen voor uitbreiding van de Amsterdam se haven zo spoedig mogelijk worden uit gevoerd. Hij achtte de Amsterdamse ha ven voor de economie van ons land van uitzonderlijk groot belang. Mr. B r u c h (Prot. Chr. groep) deelde mede, dat mr. Wensing in zijn partij be noemd is tot fractie-voorzitter, omdat het nieuwe lid van Gedeputeerde Staten, de heer De Jong, lid is van de Anti-Revolu tionaire partij. Mr. Wensing is lid van de C.H.U. Mr. Bruch merkte op dat de taken van de provincie zich steeds uitbreiden en daarom is het nodig de Provincie-wet te wijzigen, om deze aan de veranderde toe stand aan te passen. Sprekend over de plannen van de aanleg van tunnels bij Amsterdam, zeide spreker dat het treurig is dat de zaak slepende wordt gehouden. Dat komt doordat er zovele meningen zijn. Daardoor wordt de taak van Gedeputeer de Staten zo moeilijk. Voorts zeide spreker dat de gunstige financiële positie niet mag leiden tot spilzucht. Voorzichtigheid blijft geboden. Mevr. Muller-Van West (Comm.) besprak het anti-semitisme dat in de laat- te weken de aandacht vraagt. Spreekster betreurde het dat het ministerie-De Quay log geen woord van protest heeft laten horen en achtte het van belang, dat Ge deputeerde Staten zich hierover tot de regering wenden. Ook vroeg zij te bevorde ren dat een ieder op de 5e mei vrij-af heeft Op grond van hun inrichting behoort het tot de taak van de waterschappen hun boezemwaterkeringen in goede staat te onderhouden. Zij zijn als autonome licha men bevoegd in hun keuren of politiever ordeningen voorschriften op te nemen ter bescherming van die waterkeringen. Ook de Noorder IJpolder heeft dit gedaan. De waterschapsbesturen behoren er regelma tig op toe te zien, dat de waterkeringen in goede staat verkeren en dat de keur- bepalingen worden nageleefd. Dit toezicht behoort niet tot de taak van het Provin ciaal Bestuur. Wel oefent de Provinciale Waterstaat, wanneer bijzondere omstandigheden daar toe aanleiding geven, een zekere controle over de boezemwaterkeringen uit en rap porteert, indien een waterschap zijn taak niet naar behoren blijkt te vervullen, hier omtrent aan Gedeputeerde Staten. Zoda nige controle is ongeveer een jaar gele den, in verband met de plannen tot in richting van zijkanaal H als ligplaats voor woonschepen, gehouden over de waterke ring van de Noorder IJpolder. waarbij geen gebreken aan de dag zijn getreden. De oorzaak van de ramp is aan Gede puteerde Staten nog onbekend. Zoals be kend is een justitieel onderzoek gelast, waarbij prof. Thijsse als waterstaatsdes- kundige medewerking verleent. Zo nodig zal daarnaast een onderzoek door de Pro vinciale Waterstaat worden ingesteld. Het is begrijpelijk, dat de vraag in hoe verre en krachtens welke regeling de ge dupeerden de door hen geleden schade vergoed kunnen krijgen, in het centrum van de belangstelling staat. Het is echter nog niet mogelijk daaromtrent in dit sta dium reeds duidelijke richtlijnen aan te geven. Tussen de desbetreffende instan ties is overleg gaande. Zoals inmiddels in de pers bekend gemaakt is, zal het Natio naal Rampenfonds optreden voor vergoe ding van schade in de persoonlijke sfeer, waarbij gedacht wordt aan een regeling soortgelijk aan die bij de watersnood ramp van 1953. Mevrouw Muller-Van West (Comm.) had schriftelijke vragen gesteld over het zelfde onderwerp, welke vragen eveneens zijn beantwoord. Vervolg van pagina 1) Verwacht wordt, dat vele deuren niet meer gesloten kunnen worden, dat ramen zijn verwrongen en kasten beschadigd. Daarvoor houdt de gemeente een legertje timmerlieden gereed, die de bewoners zo snel mogelijk kunnen helpen. Riolering grootste zorg n Het gemeentelijke energiebedrijf doet pogingen ook alle particuliere installa teurs in te schakelen bij het gigantische werk voor het vernieuwen van de elektri sche leidingen en het plaatsen van nieuwe meters. Dit werk zal zeker enkele weken in beslag nemen. Vooral echter baart de riolering de gemeente zorgen. Het rioolge maal staat thans nog in het water en de motoren, die in de kelder staan, zullen geheel moeten worden vernieuwd. Het zelfde geldt voor de hoofdspanningskabel Dit werk zal circa twaalf dagen vergen De inzameling Tot hedenmorgen was op het gironum mer 9575 van het Nationaal Rampenfonds voor de hulpverlening aan de slachtoffers van Tuindorp-Oostzaan 44.726,39 gestort. Zoals men weet, heeft het Nationaal Rampenfonds van de zes miljoen gulden, waarover het beschikt, drie miljoen ter beschikking gesteld voor de hulpverlening. Via het Amsterdamse gironummer waarop bijdragen kunnen worden gestort voor de slachtoffers, is tot heden gestort een bedrag van 87.362,52 zodat totaal nu reeds beschikbaar is 132.088.91. Gift van C.N.V De verbondsraad van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft 10.000 gulden overgemaakt aan het Nationaal Rampen fonds ten behoeve van de slachtoffers in Tuindorp-Oostzaan. N.V.V. schenkt f 25.000 Het N.V.V. en de daarbij aangesloten bonden hebben een bedrag van f 25.000 overgemaakt aan het Nationaal Rampen fonds voor de slachtoffers van de over stroming van Tuindorp-Oostzaan. Drs. W. A. van Opijnen uit Hengelo heeft tijdens een bijeenkomst van de af deling Haarlem van het Humanistisch Verbond een causerie over het jeugdpro bleem gehouden, waarbij hij onder meer stelde, dat men met alle bezwaren tegen het optreden van de opstandige jeugd in deze tijd, toch een open oog moet hebben voor de waarde, die de jongere generatie door alle tijden voor de samenleving ge had heeft. Verhoudingen en toestanden, die de ouderen als gewoon zijn gaan zien, onderwerpt de jeugd aan haar critisch oordeel. Spreker waarschuwde echter tegen de opvatting, dat alles in orde is, omdat de jeugd in onze tijd roerig is. Bij critiek en oppositie is het van belang te weten wel ke doelstellingen men voor ogen heeft. Een jeugdonderzoek in de Verenigde Sta ten heeft uitgewezen dat het grootste deel van de Amerikaanse jeugd droomt van een toekomst met een groot huis en een tuin, met televisie en een ijskast en een garage met een grote automobiel. Kortom het ideaal is een geslaagd zakenman te zijn, zoals vader dat ook is, of had willen zijn. Het onaangenaamste gedrag van de mo derne jeugd komt dus, aldus spreker, niet voort uit een verzet tegen de bestaande tradities en de maatschappelijke orde. Veel meer ligt de oorzaak in een alge meen onlustgevoel dat de jeugd tijdelijk afreageert door een opvallend uiterlijk en door een afwijkend gedrag. Van één van deze jongeren had spreker vernomen, dat dit vanzelf overgaat zodra de jongens in dienst zijn geweest. Ze zoeken dan een baan en willen maatschappelijk vooruit komen. Bij de meesten is dan niets meer van oppositie over. Spreker vreest echter dat uit de mees ten van deze jongeren geen idealistische volwassenen zullen groeien, maar mensen met een conformistische instelling, ge richt op eigen voorspoed en met weinig be langstelling voor alles wat de gemeen schap aangaat. Deze jongeren zouden niet gedreven worden door een sterk verlangen naar een betere wereld, maar veeleer lijden onder een geestelijke armoede, die het gevolg is van oppervlakkigheid bij de ouders en van de decadentie van de huidige samenle ving. Aan de excessen van de jeugd moeten de volwassenen en moet vooral de pers, meent spreker, weinig aandacht besteden. Dat het Richten en Rollen ernst is om weer zo snel mogelijk zijn oude plaats in de A-klasse te heroveren, bewees het spel van deze C-klasser afgelopen zondag. Met een baan van 393 hout stak dit vijftal ver uit boven alle A- en B-klassers van de HKB. Deze fraaie verrichting kwam op naam van B. van der Peet met 82, A. Wit- tenaar 81, D. de Vries 77, H. Koopman 77 en G. de Vries 76. Op 31 januari kan reeds in de wedstrijd tegen Dames Pax het kam pioenschap behaald worden. De uitslagen in de C-klasse waren: Rich ten en RollenCommando Post 359-Ï51 en 393-319. De dames van Pax wonnen wei nig overtuigend van de 5 dames van Ethousiast met 314-282 en 323-315. In de A-klasse behaalden de drie top clubs ODO, HFC Haarlem en Pax elk een dubbele overwinning. De over 14 dagen te spelen wedstrijd HFC HaarlemODO is ook voor Pax van het grootste belang. Voor zover bij DVV nog kampioensdro- men waren, heeft ODO daar radicaal een einde aan gemaakt. Uitslag ODODW 363-323 en 365-339. Pax won beide banen tegen HBS met 347-338 en 373-339, en HFC Haarlem tegen EVA met 352-348 en 361- 316 hout. Voor HFC Haarlem had A. Hartog een uitstekende baan van 86 en J. Mijer een van 84 hout. Het wordt nu hoog tijd dat de oude geschillen tussen deze beide ke gelaars en de Keuzecommissie van de HKB eens opgelost worden en zij ook in ver tegenwoordigende ploegen van de Haar lemse Kegelbond gaan spelen. Naast de Plank en De Volharding deelden de punten met 340-310 en 365-373. Voor Naast de Plank wierp J. Veldt een baan van 86 en K. Visser een van 80 hout; voor De Vol harding wierp J. Santen een baan van 85. In de B-klasse versterkte Zet 'm Op zijn positie met een dubbele zege, terwijl num mer twee op de ranglijst, Aan de Rol, een steek liet vallen door 1 baan te verliezen van HHC. De uitslagen in deze afdeling waren: Blijf SportiefLUMG 346-331 en 333-349: HVK—Frans Hals 340-338 en 350- 336; Zet 'm OpHaarlem 325-291 en 343- 306: Aan de Rol—HHC 319-342 en 358-344 waarbij mevrouw Alberts weer een mooie baan van 82 hout noteerde. Onder auspiciën van de r.k. Midden standsvereniging in Lisse is maandag avond in De Witte Zwaan een vergade ring gehouden waarvoor ook de besturen van andere middenstandsverenigingen waren uitgenodigd. De bedoeling van de ze bijeenkomst was tot een bespreking te komen van verscheidene voor Lisse be langrijke vraagstukken met betrekking tot het verkeer en de winkelstand. De op komst van de zijde der middenstanders voor deze avond was teleurstellend. Onder de aanwezigen bevonden zich on der meer de burgemeester en de wethou ders van Lisse. In zijn openingswoord wees de voorzitter van de r.k. Midden standsvereniging, de heer Randsdorp, er op dat de middenstand de steun van de overheid bij de verwezenlijking der plan nen niet kan missen. Drs. Snellen van het economisch instituut voor de middenstand bracht onder de aandacht dat het aantal inwoners van Lisse in de laatste zeven jaar met circa 1300 is toegenomen. Spre ker had vernomen dat het winkelappa raat van Lisse in betekenis gaat afnemen voor de buiten Lisse wonende consument. 11 hun eigen belang dienen de onderne mers van Lisse ervoor te zorgen dat zij tenminste dezelfde dienstverlening en as sortiment kunnen bieden als de winkeliers in Haarlem en Leiden. Daartoe moeten o.a. de toegangswegen naar en de par keergelegenheid in Lisse worden verbe terd. De busroutes liggen momenteel te ver van het winkelcentrum. Spreker zag de oplossing niet in het verplaatsen van de winkels. Tijdens de hierna volgende gedachten- wisseling wees burgemeester De Graaf er op dat het uitbreidingsplan tracht te voor zien in de behoefte aan meer parkeerge legenheid. De moeilijkheid is echter dat men de oude kern van het dorp wil hand haven. In het oostelijk deel van Lisse zit ten meer mogelijkheden tot uitbreiding. Van groot belang voor de neringdoenden in Lisse achtte de burgemeester de con currentiepositie ten opzichte van Sassen- heim en Hillegom. Men moet er voor wa ken dat Lisse zijn streekfunctie als winkel centrum niet gaat verliezen. In de laatste tien jaar zijn er slechts weinig winkels in Lisse bijgekomen. Slechts een hoogst enkele middenstander komt met het gemeentebestuur zijn plan nen bespreken. De heer Mijnders bepleitte voorts een busverbinding met Noordwijkerhout, Nieuw-Vennep en De Kaag. Ook zou de straatverlichting in het dorp verbeterd moeten worden. Hij stelde voor een fonds i- het leven te roepen waarin iedere win kelier behalve zijn reclame-budget vijftig cent zou storten van iedere duizend gul den omzet. Burgemeester De Graaf deel de nog mee dat hij juist bericht had ont vangen dat het materiaal voor de verlich ting van de Hereweg was aangekomen. Binnen enkele maanden hoopt men de eerste paal aan deze weg te kunnen neer zetten. Wereld Federalisten Beweging „Het streven naar ontwapening, of schoon op zich zelf toe te juichen is nog geen positieve bijdrage tot een rechtvaar dige verdeling van de welvaart voor al len. De NOVIB heeft zich tot taak gesteld dat allen die welvaart bezitten hiervan wat zullen afstaan aan de 1800 miljoen mede mensen in de onderontwikkelde gebieden om deze een meer redelijk menselijk be staan te verzekeren. De parabel van de barmhartige Samaritaan heeft in onze tyd nog steeds een bijzonder perspectief." Aldus sprak de heer G. J. van Vlijmen, directeur van de Nederlandse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB) op de maandavond in restaurant Brinkmann in Haarlem gehouden bijeenkomst van de Wereld Federalisten Beweging Nederland afdeling Haarlem en omstreken. Na een kort welkomstwoord van de heer W. C. Bakker wees de heer Van Vlijmen er in het begin van zijn toespraak op hoe veel directer dan vroeger wij thans bij het wereldgebeuren betrokken worden door pers, radio en televisie. „Wanneer wij praten over de toekomst van onze kinderen dan kunnen wij daaruit het lot van onze medemensen in andere delen van de wereld niet meer wegdenken. Maar slechts één derde van de mensheid leeft in een vrij redelijke welvaart. De rest is onderontwikkeld en ondervoed". De spre ker haalde in dit verband een verklaring van Eisenhower aan, waaruit bleek dat de Amerikaanse president de oplossing van het technische probleem der onderont wikkelde gebieden belangrijker acht dan de opheffing van de koude oorlog. Er is nog altijd een chaos in de wijze van aanpak van het sociale vraagstuk in de achtergebleven gebieden. Spreker gaf toe dat het brengen van de sociale orde in West-Europa op wereldschaal een uiterst moeilijk probleem is dat in de eer ste plaats door wetenschapsmensen moet worden opgelost De NOVIB wil op zo breed mogelijke basis en met zo weinig mogelijk politieke achtergrond de belang stelling van de Nederlander opwekken voor het lot van de onderontwikkelde vol ken. Nederland geeft jaarlijks een 120 mil joen uit voor het tot ontwikkeling bren gen van achtergebleven gebieden, waar onder Nieuw-Guinea. De Nederlandse bij drage aan de UNO voor dit doel bedraagt 14 miljoen. Momenteel steunen 3000 Ne derlanders het werk van de NOVIB door één percent van hun jaarinkomen tot een totaal van rond 200.000 aan deze organi satie ter beschikking te stellen. Ter illu stratie van de inleiding van de heer Van Vlijmen werd vervolgens een tweetal films vertoond over het werk van de UNESCO in Griekenland bij het tot stand helpen brengen van scholen en de aanleg van wegen. Een andere film liet iets zien van de activiteiten van de Verenigde Na- es in de sociaal-economische sector als bijdrage tot de vrede. De baten van de ze avond kwamen ten goede aan de NO VIB. Damtitel Kennemerland De strijd om de persoonlijke damtitel van het district Kennemerland is met het verspelen van de tweede ronde in volle hevigheid ontbrand. In alle klassen werd met veel ondernemingslust gespeeld.waar door verschillende partijen een interessant en boeiend verloop kregen. In groep A van de hoofdklasse haalde A. Douma het stoute stukje uit om H. Be- lien kansloos te kloppen: een resultaat dat zeker niet in de lijn der verwachtingen lag. Ook F. Langeveld, die in zijn partij met zijn clubgenoot J. Drayer als kansloos werd genoteerd, leverde een mooie presta tie door in een gelijkwaardige stand re mise te bereiken. W. van Wort hield stand tegen H. Gerrevink en dwong een gelijk spel af. A. de Jong deed wat van hem ver wacht werd en won vrij eenvoudig van J. van Horich. De partij J. van Straten tegen N. Blom moest worden uitgesteld In groep B forceerde C. Schelfaut op bekwame wijze remise tegen de hoog ge noteerd staande M. Krijgsman. J. Poppen, die met een doorstoot-variant in een klas sieke stelling J. H. Meure trachtte te over spelen, kwam bedrogen uit. Meure sloot hem op aan zijn lange vleugel, brak daar na op handige wijze door op de korte vleugel en dwong zijn tegenstander tot overgave. P. v. d. Berg bereikte na een meesterlijk gespeeld eindspel winst tegen J. ter Haak. De partij J. v. d. KroftJ. Warmerdam resulteerde in remise. De ontmoeting F. SlotL. Visser moest worden uitgesteld. In de eerste klasse hebben W. Gomes en C. Kaan. beide leden van damclub IJmui den, de leiding genomen. Eerstgenoemde door een overwinning op J. Corthuis en laatstgenoemde met een winstpartij tegen H. Leeuw. J. Boerkoel versloeg Th. Bot. H. Mast liet zich niet uit het veld slaan door sterk aanvalsspel van H. Ie Noble en bereikte na goed verdedigend spel re mise. De partij L. BinkhorstW. Persoon werd afgebroken in een voor Binkhorst voordelige stand. J. de Boer, C. J. v. d. Does en S. Lem mers namen gezamenlijk de leiding in de tweede klasse, met elk twee gewonnen partijen. De partijen resulteerden in: D. Douw- straS. Lemmers 0-2, A. ZandbergenJ ter Wolbeek 0-2, J. v. d. Wereld—C. J v. d. Does 0-2. J. ThijmsC. Lenaarts 1-1 en J. van KempenJ. de Boer 0-2. Vrijdag 22 januari worden de wedstrij den in het „Hof van Holland" in Haarlem voortgezet. De Russische ambassadeur in Den Haag, de heer P. K. Ponomarenko, heeft gisteren aan minister Luns een nota over handigd en een oproep van de Opperste Sovjet aan de parlementen en regeringen van alle staten ter wereld. In de nota wordt het verzoek gedaan, de oproep ter kennis van de Staten-Generaal en de re gering te brengen. Deze oproep houdt een pleidooi in voor vermindering van de be staande strijdkrachten. Groningen. Geslaagd voor het doctoraalexamen economische wetenschappen: A. P. Houtzager te IJmuiden. EEN STEREOFONISCH LUISTERSPEL, „Even Schuilen" zal door de KRO en de AVRO op 26 januari (aanvang 22.40 uur) over beide zenders worden uitgezonden. Tijdens een persconferentie in Hilversum heeft de heer Léon Povel, regisseur van bovengenoemd luisterspel, de artistieke aspecten geschetst die zich bij de voor bereiding van dit luisterspel voordeden. De acteurs Jan Borkus, Louis de Bree, Frans Somers, Dries Krijn en de actrice Eva Janssen hebben vaak een gewoonte van jaren moeten overwinnen. Waar bij een „normaal" hoorspel de ene speler moet wachten totdat de andere uitgesproken is, kan men bij een stereofonisch luisterspel rustig door elkaar heen praten. De luisteraar zal zonder moeite de gesprekken uit elkaar kunnen houden. De luisterspelmedewerkers moeten echter wel steeds met het gezicht naar de microfoon toegekeerd blijven praten. Wil men van links naar rechts lopen, dan moet dit geschieden in een halve cirkel, waarbij de speler ook weer met het gezicht naar de microfoon gekeerd moet blijven. Indien een speler niet aan het woord is moet hij van zijn aanwezigheid doorlo pend blijk geven door bijvoorbeeld eens te kuchen, of te gaan verzitten. De luiste raar is anders geneigd deze man te „ver geten", zozeer als hij in beslag genomen wordt door wat er zich verder afspeelt. Het is mogelijk om bij een stereofonische uitzending de scène als in een nevel te doen oplossen, waarna een nieuwe scène langzaam gestalte krijgt. Hierbij wordt de verteller die de enscenering beschrijft, overbodig. Illustratieve muziek krijgt hierdoor meer plaats. De studio waar de uitvoering van het spel plaats had moest zelf ook veranderd worden. Voor de speciale microfoons die gebruikt werden bij de opname werkten de geluiden, die van de wand weerkaats ten, storend. Men kreeg een verward ge luidsbeeld. Om deze storende reflectie on gedaan te maken, heeft men de wanden van de studio met dekens en lappen behan gen. Microfoons Over de zo juist genoemde speciale mi crofoons vertelde ons de heer H. Dorre been, werkzaam in het laboratorium van de Nederlandse Radio Unie. De aanschaf van twee radiotoestellen, nodig om van een stereofonische uitzending te kunnen genieten, zal echter voor vele luisteraars te bezwaarlijk zijn. Voor de omroepver eniging stuit het gebruik van twee zen ders ook op vele bezwaren. Daarom is men gaan zoeken naar een systeem om dit allemaal veel eenvoudiger te doen Hfet M.S.-systeem, waarop reeds in de twintiger jaren patent werd genomen maar waarvoor tot nu toe het technisch kunnen ontbrak, lijkt de vervulling van dit zoeken te zijn. De signalen van de gerich te microfoons (microfoons die voor de ont vangst van geluiden uit een bepaalde rich ting gevoeliger zijn, dan voor geluiden uit een andere richting) worden bij dit sys teem gebundeld in een toestel dat „ma trix" genoemd wordt. Nadat de geluiden in de juiste mate zijn samengevoegd, ver laten zij de „matrix" weer door twee ka nalen. Het geluid dat door het eerste kanaal De heer C. A. Lipp, sinds 1945 directeur van het City-theater, te Amsterdam, is door de 74-jarige waarnemend directrice van het City-concern, mevrouw M. Wilton Van As, op staande voet ontslagen. De on middellijke aanleiding tot het ontslag zou het feit zijn dat de heer Lipp een diep gaand meningsverschil met zijn bedrijfs leider, de heer G. C. van Hall, zo hard handig zou hebben beslecht dat deze laat ste enige tijd het bed moet houden. Naar wij vernemen, zou er reeds ge ruime tijd een controverse bestaan tussen de hoofddirectie en de heer Lipp. De moeilijkheden kwamen tot een uitbarsting nadat mevrouw Wilton-Van As directio nele aangelegenheden enige malen had besproken met de heer Van Hall, waar door de heer Lipp zich gepasseerd voelde. De heer Van Hall zal binnenkort worden benoemd tot directeur van het City-theater het grootste bioscoop-theater van ons land. Naar verluidt worden meer mutaties in het City-concern overwogen, voorna melijk in Amsterdam, maar ook in de andere theaters. De heer Lipp heeft pro test aangetekend tegen het ontslag. Hij heeft zich van de bijstand verzekerd van de Amsterdamse advocaat mr. W. M. J. Russell. Vanmorgen is de heer R. Hoogendoorn. bedrijfsleider bij de H. J. Tjaden en Zo nen n.v. in Haarlem gehuldigd omdat het veertig jaar geleden is dat hij in dienst trad. De heer Hoogendoorn begon zijn werk bij de vennootschap als lasser en al spoe dig werkte hij zich op tot voorman in de werkplaats. Hij ontplooide zich als een werker met uitstekende kwaliteiten op technisch gebied, zowel waterbouw- als werktuigbouwkundig. Tijdens de huldiging in de directiekamer sprak de heer J. A. Tjaden. de jnbilaris die vergezeld was van zijn echtgenote, har telijk en waarderend tot en bood hem een horloge aan. In de kantine voerde de heer H. A. de Nieuwe het woord namens het personeel en hij schonk de heer Hoogen doorn een kampeeruitrusting. Talrijke bloemstukken getuigden eveneens van de waardering voor de jubilerende bedrijfs leider. Hedenmorgen zijn bij Oegstgeest twee auto's met volle snelheid recht op elkaar ingereden als gevolg waarvan vier mensen ernstig gewond werden. Een kleine auto bus uit de richting Den Haag, wilde een tiental kilometers buiten Oegstgeest een vrachtwagen inhalen. Het busje ging ech ter plotseling slingeren en reed recht op een personenwagen in, die uit de richting Amsterdam kwam. De klap was zo hard, dat de carrosserie van het busje van het chassis gerukt werd. Van de personen wagen werd de motor in het instrumen tenpaneel gedrukt. De personenauto werd bestuurd door de Amsterdamse hoofd vertegenwoordiger de heer D. van der Stam. Bij hem in de wagen zaten de heer A J. Brughuis uit Haarlem en de heer P. Liefrink uit Amsterdam. Allen werden ernstig gewond. In het busje zat alleen de heer J. C. Wijnen uit Leiden, die zeer ernstig gewond werd. Alle gewonden zijn opgenomen in het stads- en academisch ziekenhuis te Leiden. (Mono kanaal) de „matrix" verlaat, is het normale geluid, dat door het radio toestel dagelijks wordt weergegeven. Het geluid echter dat door het tweede kanaal (stereo-kanaal) de „matrix" verlaat wordt door een apart nog te vervaardigen ontvangapparaat in de huiskamer weerge geven en brengt het „ruimtelijke" ele ment in de uitzending. De luisteraar, die nog niet zo'n „stereo-ontvanger" heeft aangeschaft, kan dus rustig door zijn nor male radio blijven luisteren, alleen merkt hij dan niets van de ruimtelijke weergave. De luisteraar die in het bezit is van Draadomroep krijgt het veel eenvoudiger. Indien de Stereofonie veld wint, zal de P.T.T. er ongetwijfeld toe overgaan, naast de bestaande aansluiting een extra aan sluiting te maken. De luisteraar behoeft dan slechts een extra luidspreker aan te schaffen om te kunnen genieten van ste reofonische uitzendingen. De zaak heeft nog een industriële kant. Voordat beslist is op welke wijze men dit M.S.-systeem het beste tot uitvoer kan brengen is het da fabrikant onmogelijk om de aparte ste reo-ontvangers te bouwen en op de markt te brengen. Het luisterspel „Even schuilen" dat wij hebben gehoord in een luistercel bij de K.R.O. deed bij ons inderdaad de indruk opkomen, alsof wij midden in de scènes, die opgevoerd werden, aanwezig waren. Men ervaart de ruimte en de diepte, iets wat bij een normale radio-uitzending lang zo sterk, of helemaal niet aanwezig is. In radiokringen beschouwt men de ste reofonie als een zijtak van de normale ra dio uitzendingen. De grootte van de plaats die stereofonie zal gaan innemen, is na tuurlijk afhankelijk van het succes dat het zal hebben met uitzendingen zoals die op 26 januari. Bovendien zal de stereofonie van de luisteraar een zekere investering eisen, doordat een aparte stereo-ontvan ger aangeschaft moet worden. Ook is het de vraag of het bezwaarlijk zal zijn, voor al in nieuwbouw woningen, de twee luid sprekers, die bij een stereo-ontvanger ho ren, op de voorgeschreven afstand van el kaar te plaatsen. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Orgel concert Albert de Klerk. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Ne derlandse Comedie met „Eerste liefde". Minerva Theater: Woensdag 14.30 uur: Leids kindertoneel met „Simmie en Jim- mie". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Alle lieben Peter", 14 j. In het voorpro gramma: „Het huwelijk van de Sjah van Iran". Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur „Operatie Petticoat", 14 j. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De tijger van Echnapur", 18 j. Luxor Theater: Vandaag tot en met don derdag 14 en 20 uur: „De jonge leeuwen", 14 j. Minerva Theater: Vandaag besloten voorstelling. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Some came running", 18 j. Roxy Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.30. 19 en 21.15 uur: „Met dode lijke afloop". Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15,uur: „Middle of the night", 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en woensdag 20 uur: „Indiscreet", 14 j. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41): Tot 1 februari dagelijks van 1117 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost „In *t Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 januari.) DINSDAG 19 JANUARI Thalia, 20 uur: „Razzia op narcotica". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 1416.30 uur. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. WOENSDAG 20 JANUARI Rex, 20 uur: „Meineed". Thalia, 20 uur: „Razzia op narcotica". Petrakerk, 19.45 uur: Politieke vergade ring A.R. Patronaatsgebouw, 20 uur: „Wilhelmina" en toneelgroep. Cultureel Centrum, 20 uur: bijeenkomst J.v.A.O. Raadhuis, 1012 uur: spreekuur wet houder van sociale zaken. Pieter Vermeulenmuseum, als dinsdag. WOENSDAG 20 JANUARI Jeugdhuis, 20 uur: Forumavond Neder landse Vereniging van Huisvrouwen. DINSDAG 19 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: .Tarzan en zijn vijanden". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ave Maria". Gebouw K.S.A.. 19.30 uur: Geheelont houders kinderclub „Kindergeluk". Opvoe ring van „Prinses Carnaval". Oosterwijk, zijvleugel r.-k. kerk, Hoog ovenfilm voor katholieke arbeidersvrou wen. -•De Banjaert" Wijk aan Zee, 20 uur: Jaarwisselingsavond Partij van de Arbeid. WOENSDAG 20 JANUARI Kennemer Theater en Luxor Theater, films als dinsdag.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5