Pinay's ontslag lijkt te zijn geprovoceerd Briljant Geneefs advocaat thans zelf in verdachtenbank Protectionisme vijand nummer één voor de K.L.M. Nog een (oude) tunnelkwestie in de hoofdstad DINSDAG 19 JANUARI 1960 7 PROCES-Jaccoud begonnen Angst voor verlies van maitresse dreef hem tot alles, ook tot moord? De luchtvaartonderhandelingen met de VS. Zestienjarige lichtte winkeliers op Voor f 1500 aan goederen gekocht Kerkelijk Nieuws Meer dan 130 slachtoffers van sneeuwstorm in Japan Oppositie tegen brug voor Raad van State Aardbeving in Peru Reactorhal beproefd V.S. ontkennen gerucht over ingrijpen in Laos Motorrijder gewond bij botsing op Delftlaan In München staat weer een kampbeul terecht Vijf Russische premiers deze maand naar Amerika Omstreden wetsontwerpen zouden worden ingetrokken (Van onze correspondent in Washington) Na 25 januari kan men iedere dag de uitslag verwachten van de luchtvaartonder handelingen te Washington. De Nederlandse delegatie heeft zich zoals men weet tot doel gesteld voor de K.L.M. landingsrechten te verwerven in Los Angeles. De Pan American World Airways en andere Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen volgen de onderhandelingen van zeer nabij en oefenen stevige druk uit op de Amerikaanse regering teneinde aan de K.L.M. het landingsrecht te onthouden. In de bilaterale luchtvaartverdragen zien de Amerikaanse maatschappijen een geschikt middel tot eigen protectie. De Amerikanen redeneren: Zeventig per cent van de luchtreizigers over de oceanen zijn Amerikanen, waarom zouden we ons de kaas van het brood laten eten en aan een ongelimiteerd aantal buitenlandse maatschappijen het profijt schenken om hen te vervoeren? Amerikaan aan het woord Dezer dagen hadden wij een uitvoerig gesprek met de pleitbezorger voor dc Amerikaanse maatschappijen. Hij betoogde, dat steeds meer staten een eigen luchtlijn gaan exploiteren. Die vele varkens zouden de spoeling dun maken en wanneer bin nenkort wellicht ook de Russische beer zijn plaats aan de trog kwam innemen, dan zouden de Amerikaanse maatschappijen weieens erg in het gedrang kunnen komen. Daarom was deze periode zeker niet het moment, zo betoogde deze Amerikaan, om rechten te vergroten van een maatschappij als de K.L.M., die toch al zoveel verkregen had. Dit is nog tot daar aan toe, maar onze zegsman merkte op, dat de Amerikaanse scheepvaartmaatschappijen royale finan ciële subsidie van de regering ontvangen. Als men óns ook zulk een steun gaf, zo vervolgde hij, zouden we niet zo fel ge ïnteresseerd zijn in de bilaterale onder handelingen met vreemde mogendheden. De conclusie moet zijn. dat die bilaterale verdragen voor de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen de plaats innemen van de protectie die de scheepvaartlijnen in contanten ontvangen. In het vuur van zijn rede ging onze zegsman soms wel heel ver. Hij vond het min of meer ongepast, dat de K.L.M. pas sagiers van New York via Amsterdam naar Rome vervoert, terwijl men toch met een Amerikaanse maatschappij rechtstreeks naar Rome kon reizen. Wat anders konden wij antwoorden, dan dat de K.L.M. dan toch wel iets heel bijzonders moest hebben, wanneer passagiers het er voor over had den een omweg via Amsterdam te maken en daar over te stappen! En de vraag waarom de Amerikanen het niet vóór alles in zakelijke concurrentie zoeken doch in de plaats daarvan in een oerwoud van bilaterale verdragen, komt steeds naar voren. De code van het luchtvaartrecht heeft zich tot een miserabele warboel ontwik keld, waar iedere partij nog wel argumen ten in kan vinden, maar die weinig be vorderlijk is voor een harmonische inter nationale samenleving. WASHINGTON (UPI) De invloedrijke „Washington Post" heeft zich in een hoofdartikel onder de kop „Stick to the rules" uitgesproken tegen het verlenen van landingsrechten aan de K.L.M. in Califor- nië. Een woordvoerder van de Neder landse ambassade merkte op dat het hoofdartikel „uitstekend het standpunt van de Pan American Airways weergeeft, maar vrijwel geen aandacht besteedt aan de Nederlandse argumenten". In het hoofdartikel wordt gezegd: „Het Is jammer voor de Nederlanders dat zij hun belangrijke rol in het wereldluchtver- keer moesten ontwikkelen en verbeteren ondanks een ernstige handicap, waaraan zij noch dit land veel aan kunnen doen. Nederland brengt geen grote aantallen luchtreizigers op en trekt hen ook niet aan. En toch is de vraag naar passage van en naar een land de algemeen aanvaarde maatstaf op grond waarvan landen elkaar landingsrechten toestaan. De Verenigde Staten, die de belangrijkste bijdrage leve ren in het wereldluchtverkeer, hebben de K.L.M. reeds toegang gegeven tot een aan zienlijk groter deel van de Amerikaanse markt dan volgens deze regel toelaatbaar is. De K.L.M. heeft zich in wezen een supra-nationaal karakter aangemeten, veel meer van de Amerikaanse markt profi terend dan op grond van het verkeer van en naar Amerika verantwoord is. Wanneer Het zestienjarige meisje K. S. uit Ap- pingedam heeft in ruim twee maanden kans gezien, bij zaken in Appingedam, Delfzijl en Groningen voor meer dan 1.500.- aan goederen te kopen, die ech ter niet werden betaald. Het is niet on waarschijnlijk, dat dit bedrag nog hoger zal worden omdat men vermoedt dat nog niet alle benadeelde winkeliers aangifte hebben gedaan. In enkele maanden tijds schafte zij zich het ene artikel na het andere aan. Haar voorraad textiel, huishoudelijke en techni sche artikelen, sieraden, boeken, verlo vingsringen, schoenen en grammofoon platen groeide in korte tijd tot de collec tie van een klein warenhuis. De winke liers, die met een bezoek werden „ver eerd" speldde zij een verhaaltje op de mouw. Slechts een klein gedeelte werd bij het meisje thuis teruggevonden. Het is nog niet bekend wat zij met de andere goederen heeft gedaan. De rijkspolitie heeft de zaak nog in onderzoek. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Rotterdam-Delfshaven J. H. J. Hoffman te Koudekerke. Beroepen te Stavenisse (toez.) A. Breure te Oud- Vossemeer. Geref. Kerken Aangenomen naar Tweede Exloërmond W. F. Koelé, kand. te 's-Gravenhage, die bedankte voor Den Bommel. Eernewoude. Hoornsterzwaag en voor Wissenkerke. Be roepen te Dinteloord A. van der Zwaag. kand. te Groningen. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Rotterdam-Kralingen en voor Sint Jansklooster M. S. Roos te Al phen aan de Rijn. dit niet het geval was, of wanneer de K.L.M. bereid zou zijn de landingsrechten in New York op te geven in ruil voor landingsrechten op de Westkust, zodat het betrekkelijke voordeel dat zij reeds heeft tenminste niet zou worden vergroot, dan zouden de Nederlandse verlangens meer aanvaardbaar zijn". De „Washington Post" karakteriseert het Nederlandse verzoek om landingsrech ten op de Westkust als een verzoek om „nog meer" dollars. „Het is een verzoek aan de Verenigde Staten om de fundamen tele regels van het toekennen van lucht- routes te veranderen, of om ze niet al te stringent te handhaven". Wat de tekort komingen van het huidige systeem van het toekennen van landingsrechten ook mogen zijn. „kennelijk niemand heeft een beter voorgesteld." „Wat het eventuele oogje dicht doen be treft, dit is in het verleden genoeg ge beurd. in verband met de financiële be hoeften van Nederland en haar rol in de NAVO, maar wanneer er bijzondere over wegingen zijn dan dienen deze buiten het normale bestel te worden beschouwd. Maar de internationale luchtvaart is thans reeds gecompliceerd genoeg." Volgens het blad is het Nederlandse ar gument dat van alle grote luchtvaartmaat schappijen alleen de K.L.M. geen landings rechten op de Westkust van de Verenigde Staten heeft. TOKIO (UPI) De ergste sneeuwstorm, die Japan deze winter gehad heeft, heeft waarschijnlijk 134 mensenlevens geëist. Onder dit aantal zijn begrepen een groot aantal zeelui van schepen, die vermist zijn en die men zo goed als opgegeven heeft. (Van onze Haagse redacteur) Er zijn ook tunnels 3ïe Arhlterdam rriet wil hebben! Dat ondervond een drietal be drijven aan het zijkanaal K ter hoogte van het Tuindorp Nieuwendam in Amsterdam- Noord, die nu al vijfentwintig jaar lang op poneren tegen een over dat kanaal gepro jecteerde brug. De vergadering welke de Raad van State maandagmorgen aan dat geschil wijdde was dus in zekere zin een jubileumbijeen komst. Reeds in 1935 beschouwden de be trokken bedrijven een werf voor de bouw en reparatie van zeiljachten, een zand- en grintschipperij en een dekschui- tenbedrijf het in dat jaar tot stand ge komen uitbreidingsplan als een bedreiging van hun bestaan, omdat er over het zijka naal K een vaste brug was geprojecteerd. In beroep werd die slag gewonnen en de brug geschrapt. Bij de herziening van het uitbreidingsplan van 1951, toen het beloop van het kanaal gewijzigd moest worden, namen B. en W. van Amsterdam aanvan kelijk weer een brug in de plannen op, maar na bezwaren van de drie bedrijven tekenden ze daarvoor in de plaats een tun nel. „Haastige concessie" Gedeputeerde Staten schreven later dat dit „een wat haastige concessie" was en de Amsterdamse stadsadvocaat mr. H. W. Vliegen betoogde maandagmorgen voor de Raad van State, dat deze toezeggingen eer der verklaard moesten worden uit hpt psy chologische verschijnsel, dat men de fi nanciële consequenties lichter telt naar mate ze verder weg schijnen. Hoe het ook zij, de opening van de Schellingwouder- brug bracht de noodzaak van een recht streekse weg tussen Schellingwoude en Amsterdam-noord in enkele jaren bijzon der dichtbij, zodat B. en W. van Amster dam in 1957 andermaal hun uitbreidings plan herzagen en er opnieuw een brug over het kanaal op de kaart verscheen. Geen tunnel, want die zou volgens Amsterdam se berekeningen 16,5 miljoen gaan kosten tegen de beweegbare brug 8.8 miljoen. Die brug, zo verzekerde het stadsbestuur, zou permanent bediend worden, met uitzonde ring van de spitsuren. De bedrijven namen daarmee geen genoegen en wendden zich tot de Utrechtse ingenieur H. J. van Stee nis die de kosten van de tunnel op 6,7 mil joen berekende, dus nog goedkoper dan een brug. „Geen ervaring" Dat werd dus niet alleen een juridisch duel tussen de Amsterdamse stadsadvo caat en de gemachtigde van de drie bedrij ven. maar ook een technische uiteenzet ting tussen ir. Van Steenis en de directeur van Publieke Werken van Amsterdam, ir. A. van Walraven. Daarbij nam ir. Van Steenis het met name het adviserende mi nisterie van Volkshuisvesting kwalijk, dat het zijn project met enige algemeenheden als „een tunnel is altijd duurder dan een brug", had afgedaan. Ook laakte hij het dat geen enkele poging was gedaan om de kosten van het wegverkeer te vergelijken bij bouw van een brug of van een tunnel. ..Dat komt allemaal omdat Amsterdam gebrek aan ervaring heeft met tunnel bouw", zei ir. Van Steenis. Ir. Van Walra ven kaatste dat balletje even later terug met zijn opmerking, dat spoorwegviaduc ten geen tunnels zijn: ir. Van Steenis had zich namelijk op zijn inderdaad grote er varing met dat soort werk beroepen. Intussen lieten de staitsradef» wel blij ken. dat zij vooral wilden weten of het scheepvaartverkeer ten behoeve van de betrokken bedrijven een dergelijke hoge uitgaaf wettigt. De meningen daarover waren ook al verdeeld. Volgens de ambte- Een zware aardbeving heeft in de Zuidamerikaanse staat Peru vele slachtoffers gemaakt. Een moeder strompelt met haar kind door de stra ten van het verwoeste Arequipa en zoekt wanhopig een veilig heenkomen. lijke adviseur zou de brug slechts acht keer per week voor de zand- en grintschipper geopend behoeven te worden en voor de an dere bedrijven alleen in incidenteleg eval- len. De zand- en grintschipper zelf ver klaarde dat de brug voor hem wel zes keer jjep ,{1 a g open zou moeten. De uitspraak van de Kroon volgt Tater. Wij herinneren eraan, dat Gedeputeerde Sta ten van Noordholland de bezwaren van de bedrijven reeds in maart 1958 ongegrond verklaarden. (Van onze correspondent in Parijs) Terwijl het Franse ministerie van Finan ciën gisteren op zijn kop stond vanwege de verhuizing van alle hoge ambtenaren die minister Pinay bij zijn uittocht volgen, heeft zijn opvolger Baumgartner aange zeten aan een zakenlunch met premier Michel Debré. Behalve de leden van zijn eigen staf, leek Pinay's voorbeeld, na Flechet, ook nog door een andere staats secretaris en partijgenoot, Giscard d'Es- tang te zullen worden nagevolgd. Tijdens de ontmoeting Baumgartner- Debré zouden gisteren vooral de wets voorstellen besproken zijn, die minder de oorzaak dan de aanleiding en zelfs mis schien slechts het voorwendsel van Pi nay's uittreden zijn geweest. In politieke kringen wordt nu beweerd, dat De Gaulle en Debré de onpopulaire portefeuille van Financiën slechts aan de vroegere gouver neur van de staatsbank Baumgartner heb ben weten te verkopen door eerst de twist appel van die wetsontwerpen, welke Pi nay te revolutionair had bevonden in te slikken. Het voorstel de arbeiders naar het voor beeld van West-Duitsland het recht te ge- van aandeelhoudersvergaderingen bij te wonen een denkbeeld dat Pinay als „communistisch" had omschreven moet al van de regeringstafel zijn geschoven. Een staatsbank voor de industriële ex pansie zal tot de onschuldige staat van een oriëntatiebureau worden terugge bracht en de plannen de exploitatie van de Sahara-olie te nationaliseren zouden even eens al zijn afgeschreven. Indien deze ge ruchten, die in Parijs hardnekkig de ron de doen, waar zijn, zal aan Pinay's aan vankelijke grieven vrijwel alle grond ont nomen zijn. Doch achteraf wordt het dan tevens nog duidelijker dat de conserva tieve minister meer op overwegingen van algemene en vooral buitenlands politieke aard dan op bezwaren tegen het econo mische beleid de regering van De Gaulle de rug heeft toegekeerd. Conservatief protest Het dagelijks bestuur van de conserva tieve partij heeft bekendgemaakt dat het De stalen koepel, waarin de voor het Reactor Centrum Nederland in aanbouw zijnde hoge flux reactor te Petten wordt geplaatst, is onlangs gereed gekomen. De reactorhal is gedurende een periode van 14 dagen aan een serie uitvoerige be proevingen onderworpen. Gebleken is dat ruim voldaan is aan de zware eisen die gesteld werden met betrekking tot de gas- dichtheid en sterkte van de hal. WASHINGTON (Reuter) Dinsdag is te Washington van welingelichte diploma tieke zijde de juistheid ontkend van een bericht van het Amerikaanse tijdschrift „U.S. News and World Report", inhoudend dat de Verenigde Staten en Groot-Brit- taqnië een geheime overeenkomst zouden hebben gesloten om Amerikaanse en Britse troepen per vliegtuig naar Laos over te brengen, indien de communisten aldaar opnieuw zouden pogen de macht in handen te krijgen. Van dezelfde zijde \frerd nog opgemerkt, dat de Zuidoostaziatische Verdragsorgani satie (Z.O.A.V.O.) plannen heeft opgesteld om het hoofd te bieden aan elke nieuwe bedreiging van de integriteit van Laos. Er bestaat thans echter geen speciale onge- rustheid over de veiligheid van dit Azia tische koninkrijk. zich zijn vrijheid van handelen voorbe houdt. Het bestuur protesteert in een com muniqué tegen het ontslag van Pinay dat schadelijk voor het land wordt genoemd. Voorts wordt de regering verantwoorde lijk gesteld voor een breuk in de rege ringsmeerderheid. Ten slotte wordt in het communiqué gezegd, dat de partij zich in haar houding zal laten leiden door de omstandigheden. In de Franse hoofdstad is men van oor deel dat dit betekent, dat de conservatie ven in de toekomst niet zullen aarzelen te gen de regering te stemmen, ook al ma ken nog drie conservatieven deel van de regering uit. De tweelingbroers Jan en Klaas Blom hebben bijna dertig jaar in Den Hel der gewoond zonder van eikaars be staan iets af te weten. Kort nadat zij op 26 maart 1930 in Leiden waren ge boren, werden de kinderen gescheiden. Jan werd Chris Bielars, de pleegzoon van mevrouw Bielars in Den Helder en Klaas kwam eveneens in Den Hel der terecht, waar hij als Gerrit de Boer, de pleegzoon van de familie G. de Boer door het leven ging. Hij leerde zijn ware naam, Klaas Blom, kennen toen hij in 1949 ging trouwen met Johanna Baars uit Arnhem en vernam toen ook dat hij een tweeling broer had. Langdurig speurwerk leidde tot de genoemde verrassende ontdek king. Van links naar rechts: Klaas Blom, matroos eerste klasse bij de Koninklijke Marine, zijn vrouw Johan na en Jan Blom, na de gelukkige her eniging. (Van onze reisredacteur) In Genève is gisterochtend het proces begonnen waar Zwitserland twintig maan den naar heeft uitgekeken: Pierre Jac- coud, deken van Genève's orde van advo caten, stond gisterochtend voor de twaalf gezworenen, verdacht van moord. Of lie ver gezegd, Pierre Jaccoud zat tegenover de jury, want de briljante advocaat, die de trots en de afgunst van de Geneefse balie was, was een gebroken man, die bij het lopen voortgeholpen moet worden en voor wie men in de rechtszaal een hospi- taalstoel had neergezet. Gezeten in die stoel zou hij het monsterproces ondergaan, in dezelfde rechtszaal, waar hij eens zijn meesterlijke pleidooien hield, een pro ces, dat op zijn minst drie weken zal du ren en waar tweehonderd getuigen zullen helpen zoeken naar het antwoord op de vraag: vermoordde Pierre Jaccoud op 2 mei 1958 de mecanicien Charles Zum- bach? Op de avond van die dag hoorde me vrouw Zumbach, toen zij haar huis binnen kwam, revolverschoten en het hulpge roep van haar man. Toen zij de deur openwierp, zag zij een man met een pistool in de hand, dat op haar gericht was. Drie tellen later werd dat pistool ook op haar afgeschoten, een kogel trof haar in de schouder. Toen verdween de moor denaar op een fiets in het duister. Was die man Pierre Jaccoud? De justitie zocht het spoor eerst in een andere richting: een inbrekersbende gebruikte de garage van de vermoorde Zumbach als opslag plaats, de oplossing van het raadsel leek voor de hand te liggen. Maar het spoor liep dood, de inbrekers hadden waterdich te alibi's. Anderhalve maand later wreef Genève zich bij het openslaan der och tendbladen de ogen uit: Pierre Jaccoud, deken van de orde van advocaten, een der meest prominente burgers van de stad zou Charles Zumbach met een pistool heb ben neergeschoten en vervolgens met een dolk hebben afgemaakt. Achter die arrestatie ging een bittere, menselijke tragedie schuil. De advocaat Pierre Jaccoud had een briljante maat schappelijke carrière gemaakt. Maar de man Pierre Jaccoud was inmiddels 56 jaar geworden en de angst, dat hij te oud werd voor zijn maitresse, de mooie Linda Baud, een employé van radio-Genève, martelde hem dagelijks. Hij verdacht haar van ontrouw en maakte scènes, waarin hij dreigde haar en zichzelf van het leven te beroven. Zijn achterdocht was niet zonder grond. Linda Baud had een andere, jongere vriend, die eveneens bij radio-Genève werkte. Zijn naam: An- dré Zumbach. André was de zoon van Charles Zum bach, die op 2 mei vermoord werd. Ver giste Jaccoud zich in zijn slachtoffer? Wil de hijTwraak nemen op zijn rivaal door diens vader te vermoorden? Jaccoud deinsde in zijn wanhoop* voor wfeifiig te rug: hij had zijn medeminaar al anonie me brieven gestuurd met obscene foto's van Linda Baud, om Zumbach met haar te doen breken. Jaccoud geeft dat toe. Maar wat hij gedurende zijn voorarrest heeft ontkend en nog steeds ontkent, is dat hij Charles Zumbach heeft vermoord. Maandag dan is het proces begonnen, dat over Jaccouds schuld of onschuld moet beslissen. In het kleine zaaltje van het Geneefse gerechtshof richtten de ca mera's van de wereldpers zich op de hoofdrolspeler: de jury, twaalf brave Zwitserse burgers met gezonde appel wangen, die nog wat roder schenen aan te lopen bij het vernemen van de merk waardige liefdesverhoudingen, die de mo rele malaise in de stad van Calvijn teke nen. De president van het hof, Barde. gaf hun de raad in dit kille seizoen goed op hun gezondheid te passen, verbood hun in de komende weken te gaan skiën, omdat ziekte van de gezworenen de procesgang zou kunnen verstoren. Tegenover hen de procureur-generaal, Cornu, een zware man, met een monocle in het oog. Ach ter de verdachte, een batterij van vijf ad vocaten, die hun collega komen verdedi gen onder aanvoering van een van Frank- rijks scherpste strafpleiters, „maïtre" Flo- riot, een bleek en scherp gezicht boven Maandagmiddag omstreeks half vijf is op de Delftlaan bij de Arthur van Schen kelkade in Haarlem een 38-jarige IJmui- denaar met zijn motor in botsing gekomen met een vrachtauto. De motorrijder is met een hersenschudding in het ziekenhuis St Joannes de Deo opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen een vracht auto, die van de Arthur van Schenkelkade kwam en even gewacht had om op de Delftlaan rijdend verkeer voorrang te ge ven, de Delftlaan opreed. Op dat moment kwam van links een vrachtauto, die blij kens zijn richtingwijzer rechtsaf de Arthur van Schenkelkade wilde oprijden. Achter deze wagen naderde de motorrijder, die door de chauffeur van de de Delftlaan op rijdende vrachtauto niet werd opgemerkt. een toga versierd met hermelijn en het felle rood van het legioen van eer. Op de publieke tribune veel duur bont, ook veel jonge meisjes met bleke lipstick op, de vriendinnen van Linda Baud. De ogen van al die mensen waren ge vestigd op de enige advocaat, die géén toga aanhad, Pierre Jaccoud, achterover geleund in zijn ziekenhuisstoel, ditmaal pleiter voor zijn eigen zaak. Hij zat oog in oog met de bewijsstukken: zijn pistool, van hetzelfde kaliber als dat waarmee de moord gepleegd werd, zijn Marokkanse dolk, waarop specialisten microscopische sporen van een menselijke lever hadden gevonden, zijn fiets met versnelling, waar op bloedvlekken waren aangetroffen, zijn regenjas waaraan een knoop ontbrak. De knoop werd later gevonden voor het huis van de Zumbachs. Die bewijsstukken en het feit, dat Jac coud geen waterdicht alibi had, schijnen van Jaccouds laatste rechtszaak een ver loren slag te maken. Maar meester Flo- riot verdedigt geen bij voorbaat verloren zaken. En niemand, ook mevrouw Zum bach niet, heeft Jaccoud als de moorde naar kunnen identificeren. Zij zegt dat het postuur van Jaccoud wel ongeveer met dat van de moordenaar overeenkomt, maar meent dat de moordenaar meer en ander haar had. Ander haar? Het is in middels vast komen te staan, dat Jac coud na de moord in Stockholm zijn haar heeft laten bleken. Mevrouw Zumbach, een zielige, magere vrouw werd als eerste getuige gehoord en zakte snikkend ineen, toen zij vertelde dat haar echtgenoot zo'n brave man was: nee, hij dronk nooit, nee, hij ging nooit met andere vrouwen uit, zijn enige ver tier zocht hij in de plaatselijke zangver eniging. Men zag de juryleden ineens hun vermoorde medeburger herkennen. Een van hen wenkte de president, maar dit had niet met zijn ontroering van doen, hij moest naar het toilet en de zitting werd er vijf minuten voor onderbroken. Het was een menselijk trekje dat even op luchting gaf in de spanning van deze vreemde rechtszaak, die een proces in grote stijl kan worden, als het zware ge schut in stelling komt. De procureur-ge neraal, die al heeft aangekondigd, dat dit zijn laatste zaak zal zijn hij wil blijk baar gelijk een athleet met een hoogte punt in zijn carrière eindigen heeft sterke troeven in handen. Maar Floriot lijkt zelfverzekerd. Hij zal naar het heet zijn defensie baseren op de stelling, dat Jaccoud geen motieven had om Zumbach senior te vermoorden, dat een biljant ju rist niet zo'n krankzinnige slachtpartij op touw zou zetten. De essentiële vraag blijft, wie in de ver dachte zelf de overhand heeft gehad, de jurist Jaccoud of de man Jaccoud. Maan dagochtend was het duidelijk weer de ad vocaat Jaccoud, die rustig aantekeningen maakte en na de zitting vriendschappe lijk met de griffier koutte. Zijn profiel tekende zich kalm en zakelijk af. Maar zag men hem een ogenblik en face dan keek men in twee gejaagde donkere ogen in een bleek, nerveus gezicht, het gezicht van een man die de geweldige inspannin gen van dit proces misschien niet eens zal kunnen doorstaan. „Bugdnlle de verschrikkelijke" (Van onze correspondent in Bonn) Te München is het proces begonnen tegen de voormalige SS-bewaker van het concentratiekamp Sachsenhausen-Ora- niënburg, de 52-jarige Richard Bugdalle. Hij wordt ervan beschuldigd in de periode 1937—1942 tenminste 28 mensen, maar waarschijnlijk veel meer. eigenhandig te hebben vermoord. Het geval-Bugdalle be hoort tot de gruwelijkste en eigenaardig ste in de reeks processen tegen nazi-beulen die de laatste jaren in de bondsrepubliek zijn gevoerd. Bugdalle op het oog een niet slecht gekleed man met een snorretje, een spits wat onguur gezicht en een welverzorgde haardos werd reeds in 1931 lid van de NSDAP en de SS. In de periode 1937— 1942 was hij bewaker in Sachsenhausen- Oraniënburg. Na de oorlog dook hij onder en werkte hij ondermeer alsbewaker bij de Amerikaanse strijdkrachten in Duitsland. De justitie heeft grote moeite gehad om de man op te sporen: hij was namelijk nauwelijks bekend onder zijn werkelijke naam. Voormalige gevangenen van Sachsenhausen kenden hem bijna zonder uitzondering alleen bij een reeks bijnamen, waarvan er een luidde „Bru- talla". In totaal zullen in dit proces zeven tig getuigen verschijnen. Bugdalle, die het in de SS had gebracht tot Hauptscharführer zit reeds sedert 1957 in voorarrest. Men schetst hem als een van de wreedste beulen. Zo hebben ge tuigen gemeld, dat hij een pervers genoe gen beleefde aan het persoonlijk pijnigen van gevangenen. WASHINGTON (UPI) De premiers van vijf Russische republieken en een tiental regeringsfunctionarissen komen op 29 januari voor een bezoek van drie weken aan de Verenigde Staten in New York aan, zo heeft de Russische ambassadeur in Washington, Mikhail Mensjikov, mede gedeeld. De premiers maken de reis op uitnodiging van de „conferentie" van Amerikaanse gouverneurs. Een groep Amerikaanse gouverneurs heeft in juni en juli vorig jaar de Sovjet-Unie bezocht. Aan het einde van hun bezoek zullen de Russische premiers een onderhoud hebben met president Eisenhower. Nederlanders veilig. Naar het ANP van het ministerie van Buitenlandse Zaken verneemt, heeft de Nederlandse consul te Arequipa in Peru meegedeeld, dat bij de aardbeving die het gebied van Arequipa vorige week heeft geteisterd, geen Neder landers zijn omgekomen of gewond ge raakt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7