Panda en de meester-diplomaat CYdo en de Draak Misdaad om een A.R.-kringen bezorgd over dagbladfusie in Zeeland BIJ NACHT EN ONTIJ OP DE FOTOJACHT voor verkoudheid DINSDAG 19 JANUARI 1960 8 Expositie van werk van J. J. van Oost Nederlandse film van Louis van Gasteren Orgelbespeling Albert de Klerk De radio geeft woensdag T elevisietirogramma De negen mazen SECRETARIS GEEFT STUKKEN TERUG Zorgelijke toestand van Zeeuws Dagblad leidde tot akkoord met liberale NRC Trouw weigerde hulp Voor ruimtevaart wordt 1960 een belangrijk jaar Het antisemitisme Politieke jongeren verzoeken om strenge strafmaatregelen Wu 1 1 ik ROMAN VAN JANE ENGLAND N.T S.-cameralieden TO ÖF bprlFÖpn tijb 40. Vliegen gaat vlugger dan rijden. Het duurde dan ook niet lang, of het vliegtuig van Panda en Smurk had. het treintje in gehaald, waarin Nummer Een en zijn ge heime agenten zaten. „Nu komen we lek ker toch nog eerder bij sheik Ali Bin Oli aan!" riep Panda opgetogen. „Geen spra ke van", antwoordde Smurk, „dat zou on beleefd zijn jegens Nummar Een. We lan den bij ginds station en wachten hem daar op". En met deze woorden zette hij het vliegtuig aan de grond. „Nu begrijp ik er niets meer ran", riep Panda verbaasd, „eerst doen jullie je best om elkaar voor te zijn en nu u kunt winnen, blijft u op hen wachten!" „Een goed diplomaat wint nooit op een duidelijke wijze", antwoordde Smurk, uit het vliegtuig stappend. „Hoe bedoelt U?" vroeg Panda, „als u niet wint verliest u, dat lijkt me nogal duidelijk. Het gaat er toch om wie het eerst bij Ali Bin Olie aankomt?" „Nee, het gaat er om, wie met deze sheik. een olie-con tract zal sluiten", antwoordde Smurk. „Wacht maar af en let goed op. Daar komt de trein met Nummer Een". Aan de Kleine Houtstraat 41 in de Gale rie „Uittenhout" is tot 1 februari werk te rien van een Rotterdams schilder. Gezien zijn werk lijkt J. J. van Oost me nog jong en dan wat vroeg tot een zogenaamde eigen tentoonstelling te zijn gekomen. Aar dig, aangenaam, wel leuk; dat zijn de woorden die ik achter de titels van enige gouaches en schilderijen van zijn hand noteerde. Voor zijn tekeningen kon ik minder overhebben. Daarin bleken ook tekorten. Vrachtauto's, die in zijn stads gezichten voorkomen, zijn niet best gete kend. Van Oosts onderwerpen zijn zeer aan trekkelijke. Hij was onder meer in Mar seille en die stad is me zeer lief. Het weer zien van enkele hoekjes verheugde me en dat is dan een compliment aan Van Oost Een stuk haven, „Le Bassin de Caré- nage", is trouwens een zijner beste za ken hier. Men voelt ook wel dat Van Oost plezier aan zijn werk beleefde. Maar zelfs reisschetsen kunnen iets indringender zijn. In de etalage trekt ons een schilderij van het Paviljoen aan de Hout dat heel even aan Utrillo's soms zo beminnelijke stads beelden doet denken. Bob Buys Op vrijdag 5 februari gaat de Neder landse „thriller" „Stranding" in première te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De door Louis A. van Gasteren geregis seerde film is na de eerste vertoning in de Haagse filmweek ingrijpend veranderd. Er zijn een aantal nieuwe opnamen gemaakt en ook door een gewijzigde montage heeft men de logica van het verhaal trachten te verbeteren. Ook het scenario is van Van Gasteren. „Stranding" is een film over smokke laars die gedeeltelijk in Rotterdam speelt en deels op het Zweedse schip „Ecuador", dat in 1956 bij Terschelling strandde. Jo sephine van Gasteren, Louis van Gasteren sr., Lex Goudsmit,- Wim Wennink, Jan Bakker, Henk Bruins, Yge Draaisma en Eng Gin Tjee spelen in de film. Hedenavond is er in het Concertgebouw te Haarlem een orgelbespeling door stads- organist Albert de Klerk. Dit concert is gratis toegankelijk. Het programma ver meldt van César Franck: Choral Mi ma jeur, choral Si mineur en choral La mi neur, en van Jos van Amelsvoort: Phan- tasia Symphonica super „Alleluia" Domi- nicae V post Pascha, koraal voorspel: „O Filii et Filias" en Toccata con Corale e Fuga. De volgende bespeling in de serie pauze-concerten is op donderdag 4 febr. 1960 des middags van 12.4013.20 uur door Piet Kee. De volgende bespeling in de serie avondconcerten is op dinsdag 22 maart 1960 te 20.00 uur door Albert de Klerk. HILVERSUM l 402 m. 7.00 VARA. 10 00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.20 Lichte muz. en rep. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 8.55 Voor de vrouw. 9-10 Gram. (9.35—9.40 WatersU. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 1LO0 R.V.U.: De moeilijkheden van de oosterse en westerse mens op beschavingsgebied, door G. Thole Beishuizen. Eerste lezing. 11.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Hammondorgel en zang. 13.00 Nieuws en tentoon stellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.45 Gesproken portret. 14.00 Jeugdconc. 14.45 Volksmuziek. 15.00 Voor de jeugd. 17.00 Omroepmannenkoor. 17.15 Promenade-ork. 1750 Regeringsuitz Aruba, toe risteneiland, door Elisabeth Hartog-Wouters. 18.00 Nieuws en comm 18.20 Gram. 18.30 R.V.U.: Let terkunde als strijdperk der overtuigingen, door dr. A. Saalborn. Derde lezing: De opstandige. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 De Christen in de veran derende samenleving, toespr. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 La fille de Madame Angot, opera (gram.). 20.45 Kookforum. 21.15 Gesprek. 22.20 Keuren en kiezen, comm. 22.30 Nieuws, 22.40 Lichte muziek. 23.00 Tussen mens en nevelvlek, lezing. 23.15 Dis cussie. 23.55—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gewijde muz. 8.00 Nieuws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 950 Gram. 940 voor de vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Gram. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 1253 Gram. of actualiteiten. 13.00 Nieuws. 13.15 15 Jaar geleden, praatje. 13.20 Met PIT op pad, praat je. 1355 Gram. 13.45 Gram. 15.30 Kamermuz. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Muzikale lezing. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Militaire muz. 18.15 Spectrum van het Christelijke organisatie- en verenigingsleven, le zing. 18 30 Leger des Heilskwartier. 18.45 Boek- bespr. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Op de man af. praatje. 19.15 Pianospel. 19.30 Radiokrant. 1950 Gevar. muz. 20.15 Zang en orgel. 2150 Pastorie in zicht, klankb. 22.00 Metropole-ork. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitsl. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuwe gram. 23.5524.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Lichte muz. 12.30 Weerbericht. 12.34 Lichte muziek. 1252 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Gevar. muziek. 14.00 Schoolradio. 14.45 Pianorecital. 15.15 Gevar. muz. 16.00 Koersen. 16.06 Engelse les. 16.21 Gram. 1650 Ork.conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Zang en piano. 17.45 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Leken- moraal en filosofie. 18.20 Voor de soldaten. 1850 Sportkron. 19 00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Ope rettemuziek. 20.30 Akademie der diskofielen. 21.30 Jazzmuz. 22 15 Pedagogisch praatje. 22.25 Ethni- sche muz. 2255 Nieuws. 23.00 Voor de zeelieden. TELEVISIEPROGRAMMA VOOR WOENSDAG VARA: 17.00 Voor de kinderen. 17 30 Int. jeugd- Journ. 20.00 Journ. en weeroverzicht. NCRV: 20.20 Documentaire. 20.30 Kunstkron. 2055 Gevarieerd progr. 21.35 Interviews met gram. 22.05 Reportage Directie Haagse Comedie. Het bestuur van de Haagse Kunststichting heeft aan de heer Paul Steenbergen verzocht de direc tie van de Haagse Comedie alleen te voe ren. De heer Steenbergen heeft hierin toe gestemd. De zakelijke leiding zal blijven berusten bij mej. Loes Wieringa. Meissner porselein. In juni zal met een reeks festiviteiten worden herdacht, dat het 250 jaar geleden is, dat de Meissner porseleinindustrie in Dresden werd opge richt Ter gelegenheid van deze herdenking zal een filmdocumentaire worden vervaar digd, waarvan de werktitel „250 jaar Meis sen" luidt Voor de film zullen ook opna men worden gemaakt van verzamelingen in Amsterdam, Londen en Leningrad. De film wordt, blijkens een mededeling van het Oostduitse persbureau, geregisseerd door de Nederlander Huisgen. „liet leven begint bij 40 De president van de rechtbank te Am sterdam heeft in zijn vonnis in het kort geding van de stichting „Het leven begint bij veertig" contra de onlangs afgetreden secretaris, de heer C. J. M. van Eijsden, bepaald, dat deze alle stukken en goede ren die hij nog onder zijn beheer heeft on middellijk moet teruggeven aan de stich ting. op straffe van een dwangsom van 100 gulden per dag. Hij werd veroordeeld tot betaling van de kosten van het geding. Het vonnis werd bij voorraad uitvoerbaar ver klaard. De heer Van Eijsden heeft, aldus een overweging in het vonnis, zijn functie van secretaris per 1 januari jl. verloren. De raadsman van de heer Van Eijsden had betoogd dat zijn cliënt zich nog steeds beschouwt als secretaris der stichting op grond van bepalingen in de statuten. Namens het bestuur van de A.R. Staten- centrale Middelburg is aldaar een commu niqué uitgegeven over een besloten ver gadering, die gewijd was aan het protes tants-christelijk dagblad voor Zeeland „Zeeuwsch Dagblad". In dit communiqué wordt gezegd: „Bij de A.R. Statencentrale en de pro testants-christelijke groeperingen in Zee land is ernstige ongerustheid ontstaan over de fusie van het protestants-christelijk dagblad „Het Zeeuwsch Dagblad" met hét liberale concern van de N.R.C. en het „Al gemeen Dagblad". De A.R. Statencentrale heeft daarom aan de directeur van het „Zeeuwsch Dagblad" te Goes gevraagd, ope ning van zaken te geven over de totstand koming van deze fusie en over de conse quenties, die hieruit voortvloeien. Verklaring van directeur De directeur, de heer Jacq. de Smit, heeft op de vergadering verklaard, dat in de pe riode van 1 april 1945 tot 1 oktober 1958 de toestand voor het Zeeuwsch Dagblad bijzonder zorgelijk is geweest. Het stich tingsbestuur van het dagblad heeft contact opgenomen met de gelijkgezinde dagbla den „Trouw" en „De Rotterdammer", doch deze waren, aldus de heer De Smit, niet bereid te helpen. Het liberale concern N.R.C. en A. D. heeft daarna contact op genomen met het stichtingsbestuur van het Zeeuwsch Dagblad en er blijk van ge geven, steun te willen verlenen. Daarbij heeft het liberale concern erop gewezen, dat de dagbladen „Trouw" en „De Rotter dammer" op zijn persen worden gedrukt en dat het christelijk karakter van het Zeeuwsch Dagblad ten volle behouden zou blijven. Het stichtingsbestuur van het Zeeuwsch Dagblad, aldus de mededelingen van de heer De Smit, heeft hierop een contract voor tien jaar met het concern gesloten. De heer De Smit verklaarde voorts, dat dit bijzonder gelukkig is ge weest voor het Zeeuwsch Dagblad, want na de fusie steeg het abonnementental be langrijk. Er is een flinke abonneewinst ge boekt Het merendeel van deze abonnees WE REALISEREN ons vaak niet dat totografie ook mogelijk is als er heel erg weinig licht is. Zo weinig dat we zelf soms moeite hebben om iets te zien. Toch is juist het avondlijk duister een goede voorwaarde voor het maken van geslaagde foto's, zelfs met een heel simpel toestel. Wat we nodig hebben is een camera die op B (tijd) kan worden gezet en een statief of een heel stevige ondergrond om ons toestel op te zetten tijdens de opname. Verder een film van 21 tot 23° Din en liefst een draad- ontspanner. Aldus toegerust trekken we de stad of het dorp in om te zoeken naar sfeervolle hoekjes. Heeft het geregend of gesneeuwd, dan hebben we meer reflectie en dus nog betere kansen, mits we maar zorgen de camera droog te houden. We gaan hiervoor in e^n pprtiek of onder, een afdak staaneen ouderwetse paraplu is ook goed (laat ze maar lachen). Goede foto's krijgen we van rustieke hoekjes in stad of dorp, waar nog van die gezellige antieke straatlantaarns staan. Ook fabrieken waar in nachtploegen wordt gewerkt, met hun vele verlichte ramen zijn uitstekende onderwerpen, evenals verlichte winkelstraten, stations en dergelijke. We plaatsen de camera op een statief of een muurvaste ondergrond en zetten de sluiter op tijd („B"). Sommige boxen hebben een soort schuifje dat naar buiten moet worden ge trokken om deze tijdsinstelling mogelijk te maken. De belichting hangt af van het object dat we kiezen. Een verlichte fabriek op b.v. een afstand van ongeveer 100 meter krijgt bij f: 11 een belichting van lVz minuut op een film van ±21° Din. Overigens, heel erg precies luistert dit niet. Als u b.v. 2 minuten belicht hoeft u echt niet benauwd te zijn. Geef echter een niet té krappe belichting. Hel verlichte winkelstraten hebben al voldoende aan een tijd van 5-15 sec. bij f: 11. U houdt de sluiter dus zolang open als u belicht en controleert op een horloge de tijd. De camera mag absoluut NIET bewegen tijdens de belichting, daar we anders beslist onscherpe opnamen krijgen. Hebt u een draadontspanner, gebruik die dan, deze vangt de trillingen van onze hand op. Andere motieven: feestverlichtingen, lichtreclames vooral bij regen, als ze reflecteren in het asfalt. Bij sneeuw moeten de aangegeven belichtingstijden met ongeveer een derde worden bekort! Komen er in straten, waar u dus korter belicht auto's of andere verlichte voertuigen langs, houd dan even uw hand voor de geopende sluiter (dus niet even dicht doen!) en wacht tot het object is gepasseerd. Daarna de hand weg voor de lens; belichten dan alleen een fractie langer. U zult versteld zijn van de aardige opnamen die dit avond werk oplevert! zou komen uit de kringen der Gerefor meerde kerken. De uiteenzetting van de directeur van het „Zeeuwsch Dagblad" heeft de veront rusting in de Statencentrale niet wegge nomen. Het Zeeuwsch Dagblad werd in de vergadering „te negatief" genoemd, „vooral omdat onder meer sensationele be richten uit net Algemeen Dagblad" wor den overgenomen. De Statencentrale twij felt er ernstig aan of het protestants- christelijk karakter behouden is gebleven. Het bestuur van de A.R. Statencentrale zal alsnog een nader onderzoek naar deze zaak instellen en maatregelen beramen." NICE (Reuter) Naar de mening van de afgevaardigden naar het ruimtevaart congres, dat in Nice is gehouden, zal dit jaar veel activiteit te zien geven wat het onderzoek van de ruimte betreft. Zo zullen er nog een aantal aardsatellieten gelan ceerd worden en zal de maan het voor werp worden van een intensiever onder zoek. Ook zullen de plannen voor het lan ceren van de eerste bemande raket naar Mars vastere vormen aannemen. Van 16 tot 22 september zal er een in ternationale week voor het lanceren van raketten worden gehouden. Men hoopt daardoor meer kennis te krijgen van de straling en aanverwante problemen. De afgevaardigden waren het erover eens, dat men nog steeds te weinig van de stra ling afweet en dat straling een groter ge vaar voor de eerste ruimtevaarder zal zijn dan de meteoorstenen. Sommige afgevaardigden menen uit de techniek, gebruikt bij de lancering en be sturing van Loenik III, te mogen conclu deren dat de Russen spoedig in staat zul len zijn een raket, voorzien van een rem- apparaat dat een „zachte landing" moge lijk kan maken, naar de maan te sturen. De Rus Blagonravov vertelde tegen jour nalisten dat het „in de zeer nabije toe komst" mogelijk zal zijn om onbemande raketten naar Mars of Venus te zenden en dat er „in de nabije toekomst een man naar een andere planeet gezonden kan worden". Hij voegde hier echter aan toe, dat geen van beide operaties nog dit jaar zullen geschieden. Het congres besloot voorts vier perma nente centra voor het controleren van sa tellieten op te richten. Deze centra zul len bij voorbeeld van te voren bijzonder heden ever nieuwe satellieten en hun golf lengten geven. De Amerikaanse dienst voor ruimte vaart (NASA) heeft zaterdag in Virginia een grote aluminium-beklede ballon tot een hoogte van veertig kilometer laten op stijgen voor proeven met het opblazen van ballons in de ruimte. Advertentie PAS doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN 1^/7/7^] N.V. PHILIPS-DUPHAR De „Politiek Jongeren Contactraad" heeft aan de ambassadeur van Israel in ons land, alsmede aan de secretaris-gene raal van de UNO, de Nederlandse regering en de voorzitters der Eerste en Tweede Kamer resoluties gezonden, waarin zij hun verontwaardiging uitspreken over de anti semitische acties van de laatste tijd. In de resolutie zeggen de jongeren: „De in de Politiek Jongeren Contactraad samenwer kende politieke jongerengroeperingen van Nederland, de nationale organisatie van A.R.J.O.S., de federatie van C.H.J.G., de K.V.P.J.G., de Federatie van J.G. in de P.v.d.A. en de J.O.V.D., hebben met af schuw kennis genomen van de golf van antisemitisme die over de wereld gaat en die hen doet denken aan de gruwelen voor en tijdens de tweede wereldoorlog Ze spreken hierover hun oprechte veront waardiging uit De Politiek Jongeren Con tactraad doet een beroep op de jeugd van Nederland, pal te staan voor de democra tische verworvenheden van het Nederland se volk en zich met klem te verzetten te gen iedere antisemitische actie. De Poli tiek Jongeren Contactraad verzoekt de re gering en het parlement al die maatrege len te treffen die nodig zijn om antisemiti sche uitingen in ons land te voorkomen en ten strengste op te treden tegen hen die zich hieraan schuldig maken. 1617. In de stad was het druk genoeg. Ydo liep door de smalle straten en was blij, dat h\j hier tenminste weer mensen om zich heen zag. Ik moet er toch eens achter zien te komen, of men hier iets afweet van dat geheimzinnige geval! dacht hij. En terwijl hij zo voortliep ontmoette hij opeens een boer, die hem bekend voorkwam. Ja, toen de man dichterbij kwam, zag Ydo, dat hij zich niet vergist had. Die boer woonde in het dorp, dat hij zojuist verlaten had. Ydo sprak de boer aan en vroeg, wat er toch in zijn dorp aan de hand was. En toen deed de man een vreemd verhaal 26. Maar er kwam iemand achter haar het zuivel- huis binnen en tegelijk schoot de slangekop naar voren. Op hetzelfde ogenblik echter klonk een zware slag van een zweep en zonk de adder op de vloer in el kaar. Net bijtijds, zei een luide, vrolijke stem. Char mante dame, uw dienaar groet u! Val niet flauw. Neen, alsjeblieft valt u nu niet flauw! Het beest is morsdood. Een trucje, dat ik in mijn slecht bestede jeugd leerde. De zweep wint het alt-'jd van de slang. Julie greep naar de tafel om steun te zoeken. Haar lippen zagen wit en haar ogen leken weggezonken in hun kassen. Dankdank u, stotterde zij. Hij nam haar bij een elleboog en stuurde haar in de volle zon. Zij was zich bewust van zijn enorme lengte en zijn spottende bruine ogen en ook van zijn kracht en betrouwbaarheid. Wanneer u weer eens een slang ziet, zei hij op zijn gewone conversatietoon, terwijl hij haar in de richting van de eethut leidde, knoop er dan geen gesprek mee aan. Maar ik zag hem niet, zei zij met verstikte stem, totdat Ga dan niet zonder bepaalde voorzorgen een koele en rustige plaats binnen, zei Burgoyne. Met dit weer heeft men zelfs alle kans een slang in de ijskast te vin den, als men die heeft. Kom, schone dame, kom eens een beetje bij. Ik zal in deze hut wel iets vinden om u weer moed te geven. Hij duwde haar letterlijk de hut binnen en zette haar op een stoel. Naar een in de muur ingebouwde kast gaande, haalde hij een fles en een glas te voorschijn. Daarna schonk hij een beetje cognac in en goot haar dat bijna in de keel. Zij was nog bleek en beverig, maar de cognac had toch wel zijn uitwerking en na enkele ogen blikken kwam de kleur weer op haar gezicht terug en begon zij zich beter en bijna weer normaal te voelen. Burgoyne nam zelf ook een borrel en keek haar toen eens scherp aan. Na enige tijd ging zij rechtop zitten en scheen weer volkomen in orde. Hij stak zijn hand in zijn jaszak en haalde er een brief uit te voorschijn. Van Baxter, zei hij kortaf. Vroeg mij om die hier heen te brengen. Belangrijk, zei hij. Nog een beetje cognac? Julie bleef doodstil zitten, terwijl het hart haar in de keel bonsde. Om de een of andere reden kon zij er niet toe komen die brief onder de ogen van Burgoyne te openen. Zij legde het hoofd achterover, alsof zij zich nog flauw voelde, terwijl de enveloppe op haar knieën lag. Toen sloot zij de ogen en opende die weer om naar de zol dering te kijken. Ja, graag, zei ze. En toen Burgoyne zich omdraaide naar de kast keek zij paar de witte enveloppe, die op haar schoot lag. TIENDE HOOFDSTUK Maar de brief open, zei Burgoyne opgewekt. Er wordt antwoord verwacht, heb ik begrepen. Julie nam de enveloppe en scheurde die open. Zij vond het niet prettig dat Burgoyne hierbij naar haar stond te kijken. Zij trachtte haar gezicht volkomen neutraal te houden. In het couvert zat een andere, die aan haar ge adresseerd was in het schrift van mevrouw Ferndale en ineens vloog haar het bloed naar het hoofd. Burgoyne schonk zichzelf nog een borrel in en ging op de rand van de tafel zitten. Hij staarde nadenkend naar zijn glas en liet haar de enveloppe openen zonder er schijnbaar naar te kijken. Haar hand beefde even en de gedachte kwam bij haar op, dat David toch wel een klein briefje van zichzelf erin had kunnen doen! Liefste Julie (schreef Alice Ferndale), ik maak me een beetje ongerust over je. We hebben in het ge heel geen brief van je ontvangen. Ben je ons dan hele maal vergeten? Ik zelf heb je driemaal geschreven en geen antwoord gekregen, zodat ik David, die zijn halve leven in jullie buurt schijnt door te brengen gevraagd heb je deze te brengen. Ik vrees, dat je opvolgster geen succes is. We missen je erg en Ann ligt in bed met hevi ge koorts. O, ja, ik vroeg Rob, toen we hem onlangs spraken, hoe het met je ging en hij zei, dat je helemaal in de farm opging. Ik wou, dat je voor een paar dagen terug kon komen. Ik stuur het nieuwe meisje weg, om dat ze me gewoonweg tot wanhoop brengt. Zij loopt David achterna... hoewel hij zich daarvan niet bewust schijnt te zijn... en ze praat gemaakt en vertelt ons voortdu rend over dat chique leven, waaraan zij gewend is. Julie je hebt ons allemaal bedorven. Met hartelijke groe ten, Alice Ferndal. Julie bleef even doodstil zitten, terwijl haar hand zich om het briefje samenkneep, zodat haar knokkels zich wit aftekenden. Burgoyne scheen geheel in zijn glas ver diept te zijn. Na een paar minuten zei hij: Baxter staat ongeveer op ten mijl afstand van hier met een wagen. Hij zei mij, dat ik tegen u zeggen moest, dat wanneer u er iets voor zou voelen om de Ferndales een bezoek te brengen, hij u daar onmiddellijk heen zal rij den. Hij zegt, dat zijn muildieren nog fris zijn en dat u er tegen de morgen kunt zijn, als u er niet tegenop ziet om de nacht door te rijden. Hij voegde er nadenkend aan toe: Als u er inder daad over mocht denken om hun een bezoek te brengen, zou ik deze gelegenheid maar aangrijpen. Ik ruik re gen in de lucht. Wilt u hem alstublieft zeggen, zei Julie op onder drukte toon dat ik op hem wachten zal, dat ik erg graag weer eens naar de Ferndales zal gaan. Burgoyne grinnikte. Verstandig meisje, zei hij. Ik zal het hem zeg gen. Hoe lang hebt u nodig om te pakken? Langzaam zei ze: Ik zal niet veel meenemen. Het zal niet langer dan een half uur duren Dan ga ik er vandoor, zei Burgoyne. Baxter zal met een half uur hier zijn.. Hij liet zich van de tafel glijden en ging de hut uit. Een ogenblik blokkeerde zijn reusachtige gestalte het licht, dat door de deur naar binnen viel. Toen was hij verdwenen en hoorde zij zijn zware voetstappen, ter wijl hij om de hut heen liep. Na een minuut verliet zij eveneens de hut en ging naar haar slaaphut. Zij voelde zich bijna ziek worden van woede. Rob was dus naar de Ferndales geweest, terwijl hij voorgaf, dat hij op het terrein van de farm werkte. Het moest die keer zijn geweest, dat hij de nacht niet op de boerderij had doorgebracht en ge zegd had, dat hij door een vergadering was opgehou den. En haar brieven! Zij had verschillende keren aan mevrouw Ferndale geschreven. (Wordt vervolgd) Twee cameralieden van de N.T.S. zullen binnenkort als regisseur gaan werken. Bij de V.A.R.A. treedt cameraman Barnard in dienst, bij de N.C.R.V. cameraman F. Benavente. Over de datum van indienst treding wordt nog onderhandeld. Voor de N.T.S. is het door deze promoties van goede cameralieden moeilijk het korps op peil te houden. Nog niet zo lang geleden zijn bij voorbeeld ook de cameralieden L. Westenburg (naar de V.P.R.O.) en Haze- bosch (nu free lance voor televisie en film) vertrokken. Nederlands stuk. De toneelgroep Theater te Arnhem heeft een nieuw Ne derlands toneelstuk op het repertoire ge nomen, getiteld „Blaffen tegen de maan" van Dimitri Frenkel Frank. Het is de be doeling dat Theater het stuk in april zal opvoeren. Oprechte Saturdagse Haerlemse Courant den 19 January 1760 Advertentie: De Vliegende Geest van AM BER GRIS, door Thomas Greenough, Chimist en Apothecar te Londen, uyt- gevonden, en door hem zelfs klaargemaakt, wordt nergens anders uytgegee- ven dan by de Wed. J. F. Jolly, Boekverkoopster op 't Rokkin t'Amsterdam: De vliegende Es sentie, by de Fransche en Engelsche Adel zo bekend, heeft een veel sterker en pene tranter reuk als eenig Engelsch Zout. Ge melde Wed. Jolly verkoopt nog in Com missie twee vermaarde Tinctuuren van Thomas Greenough, voor welkers ontdek king en wonderlyke Deugd hy van zyn Britse Majesteyt een Patent van Tand meester heeft ontvangen. Het eerste van deeze ticturen neemt al het vuyl en zwart van de Tanden, maakt dezelve Wit, doetse vaststaan, belet de bederving, en geneest de Scheurbuyk in de grond. En de tweede Tinctuur stild immediaat de hevigste Tandpyn; met het Schuyertje daarby.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8