Panda en de meester-diplomaat Horen en zien Alphenaar fYdo en de Draak") SNELFIX Misdaad om een erfenis NAAIMACHINES De Wereld Esperanto Tentoonstelling Prinses Margriet ontving geschenk „Nike" bataljon naar West-Duitsland 11 radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Kijkers en luisteraars Beneden de maat De radio geelt vrijdag 7 el evisre programma Overeenkomst verhoging minimumsalarissen dagbladjournalisten Ver zoek om opneming in lesprogramma L.O. Edmond Appia gast- dirigent hij N.Ph.O. Anne Franks dagboek Examens ROMAN VAN JANE ENGLAND DONDERDAG 21 JANUARI 196 0 42. „Zo, zo", zei Nummer Een, „zijn er geruchten, dat Sheik Ali Bin Oli op iedere bezoeker schiet, die niet minstens een do zijn auto's voor hem meebrengt? Een merkwaardig bericht. Misschien is het verspreid, om diplomaten ervan te weer houden, een bezoek aan deze voortreffe lijke sheik te brengen". Hij loerde even naar Smurk en vervolgde: „Men kan niet alle geruchten geloven, maar aan de an dere kant is het verstandig om met sheiks heel voorzichtig te zijn". Aldus sprekend, gaf hij een geheim teken aan zijn geheime agenten, die dadelijk het station verlieten. Vervolgens spraken de beide diplomaten nog lang en warm over de vriendschaps banden, die hun beider landen verbonden. Panda luisterde verveeld toe, tot hij opeens het geronk van auto's hoorde. Omkijkend zag hij met schrik, dat dieven de laad ruimte van het vliegtuig hadden geopend en met de auto's wegreden. „Hela!" Ze gaan er met onze auto's vandoor!" riep hij naar het vliegtuig snellend. „Houd ze te gen!" Smurk keek echter niet om, want Nummer Een hield juist een toespraakje en als goed diplomaat luisterde Smurk be leefd, zonder zijn aandacht ergens anders op te richten. „Maar laat ik U nu niet lan ger ophouden", zei Nummer Een ten slot te, „uit de gedragingen en uitroepen van Uw assistent meen ik op te maken, dat Uw auto's gestolen zijn. Het is toch maar een slechte wereld. Men kan niemand meer vertrouwen.En met een lichte buiging voegde hij hieraan toe: „...be halve u natuurlijk." „En behalve u," antwoordde Smurk. „Soms krijg ik de in druk dat wij diplomaten, de enige eerlijke lieden zijn". Na deze woorden schudden zij elkaar nog eens de hand, waarna Nummer Een in de taxi stapte en wegreed.ach ter de gestolen auto's aan. Op 1 januari 1960 bedroeg het aantal aangegeven televisietoestellen 584.766 tegen 566.526 op 1 december 1959 en 391.036 op 1 januari 1959. Inmiddels is op 19 januari het 600.000ste televisietoestel geregistreerd: één van de vijf huishoudingen beschikt over een televisie-ontvanger. In de loop van december 1959 steeg het aantal ge registreerde radio-ontvangtoestellen van 2.600.233 tot 2.605.338 (ultimo 1958: 2.489.642). Op 1 januari 1960 waren er 490.157 aangeslotenen op het draadomroep- net tegen 490.483 op 1 december 1959 en 508.321 op 1 januari 1959. Het NCRV-programma begon met een stemmingsvolle herdenking door ds. Lang straat van zijn maandag j.l. overleden collega ds. A. C. Diederiks. Daarna ge beurde er vrijwel niets meer dat enige aanspraak -mag maken op televisiever toning. Alfred van Sprang zond uit Bel gisch Kongo een aantal onsamenhangende beelden en woorden, zonder enig wezenlijk gewicht en allerminst verhelderend. In „Studio B" veelal toch een goed pro gramma werd na een inleiding over de fotoverzameling van het Leid9 Prenten kabinet gesproken over de foto-expositie „Zie Gods schepping" op de komende Flo- riade. De betrokkenen deden hun uiterste best het allerwezenlijkst te maken en dat kwam er op neer dat eigenlijk elke foto Gods schepping toont. In elk takje, in elke boer, in wat dan ook, is transcenden tale symboliek te praten, blijkbaar ook als het om foto-exposities gaat Natuurlijk is dat lofwaardig als men als uitgangspunt maar niet de expositie kiest; het paard Advertentie Alle merken, dus ruime keuze ENGEL. Gr. Houtstr 181 Tel. 14444 HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymn. 7.23 Lichte muz. en reportages. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 Vrouwen in het Nederlandse zakenleven, lezing. 10.05 Morgenwij- oing. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Voor de kleuters. 11.15 Clavecimbelrecital. 11.40 Orgelspel. AVRO: 12.00 Lichte muziek. 12.20 Regeringsuitz.: Landb.rubr. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Carillon en draaiorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram 13.25 Lichte muziek. 1355 Beursber. 14.00 Sopr. en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram 15.00 Gevar. progr. VARA: 16.00 Lichte muz. 16.30 Voor de zieken. 17.00 Gram. voor de jeugd. 17.55 Act. 18.00 Nieuws. 18.15 Vlaam se notities. 18.20 Lichte muz. 1850 De puntjes op de i, praatje. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Orgel en zang. VPRO: 19.30 Het platteland nu. gesprek. 19.45 VPRO-nieuws. 20.00 Nieuws. 20.05 Geschie denissen der mensheid, lezing. 20.10 De dichter Lucebert, lezing. 20.20 Voordr. en muz. 20.35 Oost en West op de Filippijnen, lezing. 20.50 Europa één. lezing. VARA: 21.00 Quizprogr. 21.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nieuws. VPRO: 22.40 Zorg om de mens, gesprek. VARA: 23 00 Soc. nieuws in Esperanto. 23.10 Mhziekrevue. 2355—24.00 Nieuws. HILVERSUM II. 298 m. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. 10.05 Viool en piano. 10.35 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 11.50 Als de ziele luistert, lezing. 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 15 jaar geleden, praatje. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Lichte muz. 14.30 Fluit en clavecembel. 14.50 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Voor de zieken. 16.30 Zangrecital. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Koper-orkest. 18.20 Gram. 18.25 Pianospel. 18.50 Regeringsuitz.: Emigratierubriek: het emigratie praatje door H. A van Luyk. 19.00 Nieuws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Pol. praatje. 19.40 Voor de soldaten. 20.30 Water in Europa, klankb. 21.00 Lichte muz. 21.20 Lichte muz. 21.40 Kamer- muz. 22.15 Gram. 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 2240 Pro Deo lezing. 22.50 Kaleidoscoop. 23.55— 24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Weerber. 12.35 Voor de lanlhouw. 12.45 Gevar. muz. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Milit. muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Lichte muz. 16.00 Koersen. 16.06 Klass. gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Samenzang. 17.45 Duitse les. 18.00 Koorzang. 18.10 Voordr. 18.20 Voor de soldaten. IR 50 Sportkron. 19.00 Nieuws. 19.30 Praatje. 19.40 Lichte muziek. 20.00 Ork.concert. en soliste. 20.45 Kunstkaleidoscoop. 21.00 Ork.concert. en soliste, (verv.). 21 50 Zang cn piano. 22.00 Nieuws. 22.1o Lezing. 22.55—23.00 Nieuws. VOOR VRIJDAG NTS: 20.00 Weekoverz. KRO: 20.30 Interview 20 50 Voor de jeugd. 21.15 Medische documentaire. 21.50 Filmreportage. 22.10 Epiloog. Tot 15 februari verkopen wij een aantal bijzonder mooie grammofoonplaten tegen sterk verlaagde prijzen KRUISWEG 47.49 HAARLEM TEL. 11532 stond hier achter de wagen op een sofis tische manier. Voor het filmpje van Jaap Nieuwenhuis gefilmde tekeningen van Wim Bijmoer over het oude Grieken land, „De dageraad van Europa", geldt Belcampo's regel: „Hij herkent de dingen niet aan hun schoonheid zelf, maar aan iets dat ermee gepaard gaat, een merk of een techniek". Het was barbaars, letterlijk barbaars; en dat geldt ook voor de mu ziek van Leguestra. Kitsch, met een knip ogende Zeus tot slot. Het is moeilijk te om schrijven hoe onecht, gezocht en stroef het programma „Zo'n BaardOf een anderewas. Er bestaat namelijk een dorpje Baard en omdat het over Baard gaat volgde een interview metde kap per van Baard waar de stratenglad zijn. Zo leukjes moet men het nooit meer proberen. De cartoons van Catrinus o'vrr ba arden waren uitstekendi, schriller con trast tussen zijn 'Waré hurffor en de in nooddruft gefabriceerde vondsten van de rest van het programma is moeilijk denk baar. Er waren ook een paar liedjes over baarden met de daarvoor noodzakelijke uitvoerenden. Een schets over een er aan de baardharen bijgesleepte violist was het zij plagiaat van een verhaal van Simon van het Reve, hetzij gebaseerd op een ook door deze auteur gebruikt gegeven. „Pas Geperst" was niet beneden het aanvaard bare niveau dat we van deze rubriek ge wend zijn: gasten waren Jean Antonietti (wiens naam door Pi Scheffer maar niet goed gezegd kon worden), Paul Christiaan van Westering, Stan Haag, Annie Palmen en Roefie Hueting en zijn band. Over de avondwijding in een inrichting voor chro nische zieken kunnen we alleen maar zeg gen: het is zinvol ons het in blijheid ge dragen lijden van medemensen te tonen, maar moet dat nu op een tijdstip als het gekozene? Rest ons te vermelden dat de NTS een prima extra-journaal leverde over de gevolgen van de storm op zee en te land. Beeldschermer Tussen de vereniging de Nederlandse Dagbladpers en de drie bij de federatie van Nederlandse Journalisten aangeslo ten journalistenkringen is overeenstem ming bereikt over een verhoging van de minimumsalarissen voor dagbladjourna listen. Deze verhoging, die zal ingaan op 1 januari 1960, zal drie percent bedragen; de bijslag in verband met de huurverho ging 1957 zal bovendien in de salarissen worden verwerkt. De overeenkomst zal aan het College van Rijksbemiddelaars ter g.p_ed}teyring worden voorgelegd. Advertentie Wi met vitamine C de hoest van Uw kleine onmiddellijk kan verlichten. Het beroemde CANADESE geneesmiddel tegen hoest en verkoudheid. Bij apothekers en drogisten Alleenverkoop: HACO N.V. - Maastricht De oud-directeur-generaal van de P.T.T., dr. ir. M. H. Damme, heeft in de rolzaal van het Binnenhof in Den Haag de we- reldesperantotentoonstelling geopend. De voorzitster van het bureau „Espe ranto bij het Onderwijs", dra. C. M. Bur ger, heeft in een kort inleidend woord de waarde van Esperanto, internationaal be zien, toegelicht. Het bureau „Esperanto bij het Onderwijs", in 1939 opgericht door de grondlegger van het Esperanto, dr. L. L. Zamenhof, stelt zich voornamelijk ten doel opening van het Esperanto in het les rooster van de lagere school te bevorde ren. In /een petitionnement aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, dat reeds door ruim 750.000 personen is ondertekend, zal deze be windsman het volgende verzoek worden voorgelegd: „Ondergetekenden achten het gewenst, dat de mogelijkheid wordt opengesteld het Esperanto in het lesroos ter van de lagere school op te nemen en verzoeken zijne excellentie, de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen hiertoe de noodzakelijke voorberei dende maatregelen te willen treffen". Nadat de voorzitster melding had ge maakt van binnengekomen telegrammen van dr. W. Drees, de wethouder van het Onderwijs, de heer J. van Zwijndregt en prof. Prins uit Amsterdam, bood het doch- tje van de initiatiefnemer, de heer A. M. D. Korff, mevrouw Damme bloemen aan, waarna de heer Damme zich tot de aan wezigen richtte. Hij achtte juist in deze periode de bete kenis van Esperanto van toenemend be lang. Meer en meer mensen brengen hun vakanties in het buitenland door. Een steeds grotere groep komt in aanraking met andere volken, zodat het belang van één wereldtaal steeds sterker naar voren dringt. Zonder wereldtaal is contact met andere volken niet tnogelijk. Wij moeten beginnen in eigen kring. De zich steeds uit breidende verkeersmiddelen maken het mogelijk verre en onbekende landen te bezoeken; daarbij mag de taal geen be lemmering vormen. Ieder jaar neemt het aantal internationale Esperanto-congres- sen toe en steeds meer autoriteiten scha ren zich achter de rijen van voorstan ders van Esperanto, aldus de heer Damme. Het zesde concert in de D-serie van het Noordhollands Philharmonisch Orkest op dinsdag 26 januari zal onder leiding staan van de Zwitserse dirigent Edmond Appia. Het programma wordt geopend met de Suite „Les Indes Galantes" van Rameau. Hierna volgt Symfonie no. 70 van Haydn. Edmond Appia heeft na de pauze een werk van een landgenoot op het programma ge plaatst. Uitgevoerd zal worden Symfoni sche prelude tot Antigone van Jean Binet. De violiste Ida Haendel is soliste in de Symphonie espagnole van Lalo. Het con cert wordt besloten met Ballade en Hon gaarse boerenliederen van Bartók. Ida Haendel werd in 1923 te Polen ge boren. Réeds öp Raar derde jaar begon zij' viool te spelen. Zij begon haar studie aan het Conservatorium te Warschau, waar zij opmerkelijke vorderingen maakte. Op 10- jarige leeftijd won zij de Gouden Medail le. Zij studeerde daarna bij Goldberg te Warschau, Totenberg te Parijs en Carl Flesch te Parijs en Londen. Haar naam was spoedig gevestigd en zij behoort reeds lang tot een van de beste violisten. Twee Westduitse deskundigen een grafoloog en een letterkundige zullen voor maart aan het Sleeswijk-Holsteinse ministerie van Justitie rapport uitbrengen of Anne Franks dagboek naar hun mening een vervalsing is of niet. Het onderzoek geschiedt op verzoek van het Openbaar Ministerie naar aanleiding van Otto Franks (de vader van Anne) aanklacht wegens smaad tegen de Lübecker onderwijzer Stielau. Stielau had in een schoolblad be weerd dat Anne Franks dagboek een ver valsing was. Amsterdam. Gem. Univ. Bevorderd tot arts W. J. Honnebier te Haarlem. Een deputatie van het Prinses Margriet Fond heeft prinses Margriet, woensdag middag een geschenk aangeboden. De deputatie, die op paleis Soestdijk de prinses, het petekind van de Nederlandse Koopvaardij, een boek en de gebruikelijke verjaardagstaart aanbood, bestond uit Johannes Cornelis de Boer en Taerts Doe- ke de Boer, een 10-jarige tweeling uit Har- lingen met hun moeder mevrouw A. de Boer-Houtman, alsmede mevrouw S. Wy- nia-Taekema, lid van het comité Harlin- gen van het fonds. De vader van de tweeling C. J. de Boer, die kapitein was van een coaster, over leed te Liverpool in 1955 aan de gevolgen van een ziekte, waar hij reeds tijdens de tweede wereldoorlog door werd aange tast. Zoals bekend steunt het Prinses Mar griet Fond de oorlogsslachtoffers der Ne derlandse Koopvaardij en hun nagelaten betrekkingen. 2021. Toen was het hele dorp opeens in beroering, vertelde de boer verder. Nie mand dorst er te blijven, want stel je voor, dat die draak de mensen en kinderen zou aanvallen en verslinden, ledereen pakte zo gauw mogelijk het een en ander bij elkaar, en toen vluchtte de hele bevolking het dorp uit. We trokken in de richting van de stad, want daar zouden we veiliger zijn. Niemand bleef achter; alle mannen, vrouwen en kinderen trokken weg. Het dorp lag leeg en verlaten, toen de zon onder ging. En nu zijn we allemaal hier in de stad, want geen mens durft zich meer in de buurt van ons dorp te wagen. v .A-t maOoiv DUSSELDDRF (UPI) Het „Wehr- bereichskommando III te Düsseldorf heeft medegedeeld dat de komende weken een Nederlands luchtafweerbataljon, dat met Amerikaanse „Nike"-raketten is uitgerust, in de omgeving van Münster zal worden gelegerd. Een kleine groep Nederlandse militairen verblijft reeds in het nieuwe legerings- gebied. De groep is vorig jaar in Texas in het gebruik van Nike-raketten geoefend. Zoals bekend is de luchtverdediging van West-Europa een gemeenschappelijke aan gelegenheid van de NAVO-landen. Thans zijn Westduitse, Amerikaanse, Franse, Bel gische en Nederlandse Nike-bataljons in de Bondsrepubliek gestationeerd. Advertentie Lijm zonder klemmen met van Ceta-Bever 28. David hield zijn muildieren in en de wagen kwam tot staan. Robs paard schrok en week zijdelings uit waarna zijn berijder het dier tot staan bracht. De adem van de muildieren ging in de stille atmosfeer als rook omhoog en in het vage blauwe licht kon Julie de neus gaten van Robs paard zien, in een diepe rode tint als anjers. Timball, zei David, ik heb Julie hier. Ze gaat terug naar de Ferndales. Wat zul je me nu vertellen! riep Rob. Hij zette zijn hielen in de flanken van zijn paard en hield het tege lijk weer in. Wat bezielt je Julie? Wat.. Ik ga terug naar de Ferndales, Rob, zei Julie met gesmoorde stem. en ik geloof, dat iedere uitleg be ter uitgesteld kan worden tot ik daar ben. Ik niet. Ik wil nu een uitleg hebben, schreeuwde Rob, en wat meer zegt, ik zal hem hebben ook. Je kunt me maar niet op die manier in de steek laten.. Dat kun je zeker niet! En met Baxter. Baxter, die het verblijf op onze farm verboden is! Ik wil hier nu met een een verklaring van hebben. Je zult alle verklaringen krijgen, die je hebben wilt, zei David kortaf, als je naar de Ferndales toe komt. Maar totdat Julie veilig en wel bij haar vrien den is, krijg je niets. Hij klakte even met de tong en de muildieren zetten weer aan. Rob gaf zijn paard de sporen en zette het dwars voor de koppen van de muildieren, die plotse ling opzij uitweken, waardoor de wagen gevaarlijk be gon over te hellen en de met ijzerbeslagen wielen te gen een rotsblok schuurden. David greep Julie bij de arm, toen zij naar voren viel en ondersteunde haar, terwijl hij met zijn andere hand zijn bespanning inhield. Er volgde een lange pauze, waarin de muildieren sno ven en stampten en Robs paard steigerde en heen en weer danste. Uit de verte klonk het geschreeuw van een baviaan en het hoge, hysterische geblaf van een kafferhond. Julie, zei Rob plotseling, Julie, als het er over gaat, dat ik naar Ann toe geweest bende Fern dalesdat kan ik je volkomen verklaren. Kom al leen even hier om met mij te praten. Neen, zei Julie, ik zal met je praten, zodra ik weer thuis ben. Zij dacht aan de dagen, die zij op de farm van de Timballs had doorgebracht, dagen die voor haar geen werkelijkheid meer waren. Ze zag, dat zij er eenvoudig enige tijd had zoekgebracht, maar dat zij er nooit wer kelijk thuis gehoord had. Isabelle hoorde daar thuis en mevrouw Timball en Rob. Die hoorden daar allemaal thuis, maar zij niet Ze zag nu duidelijk in, hoe hopeloos een leven bij de TimbalL zou zijn. Rob dreef de farm niet. Hij prutste maar zo'n beetje. Het leven daar had geen enkele betekenis. Ze wachtten alleen maar tot de rijke oude vrouw dood zou gaan. Rob leefde niet in de werkelijkheid, alleen maar in de toekomst. Zij geloofde, dat hij in het geheel niet meer van haar hield. Misschien had hij wel nooit van haar gehouden. Het was iets, dat nu eenmaal gebeurd was: hij was bij de Ferndales op bezoek gekomen, had haar ontmoet, had het wel opwin dend gevonden om verliefd te zijn, al bestond die liefde dan ook alleen maar in zijn verbeelding. Thuis, zei Rob luid en spottend. Hij drong zijn paard weer tegen de wagen aan en haalde op hetzelfde ogenblik een revolver uit de gordel. Er flitste een rode vlam door de duisternis en zij voelde David Baxter in elkaar zakken en over haar heenvallen. De muildieren wilden uitbreken, maar Rob greep de teugels en bracht ze tot staan. Zijn stem klonk luid, op gewonden en triomfantelijk. Nu zullen we werkelijk eens naar huis gaan, zei hij. ELFDE HOOFDSTUK Het weer, dat de vorige dag een brandende gloed was geweest, die over het veld hing als een wolk muskieten, was nu grauw en dof geworden. De wolken schenen een zwaar afdak te vormen, dat de hete zon buitensloot en er was geen enkel geluid te horen. De kudden liepen langzaam en lusteloos over het veld, terwijl zelfs de in- sekten niet te horen waren. Plotseling echter schoot er een blauwe bliksemstraal langs de hemel en rommelde de donder in de verte. En kele grote regendroppels vielen op de uitgedroogde grond, waar zij een onderdeel van een seconde bleven liggen, voor ze door het rulle stof werden verzwolgen. Toen volgde er een diepe stilte, alsof heel Afrika op een teken wachtte. De bomen stonden onbeweeglijk. De aar de lag daar als passief en alles was stil. Voor de hutten van de Timballs kwam de regen in compacte watergordijnen omlaag. Ze droop van de da ken en roffelde op de grond, zodat kleine fonteinen van roodachtig water omhoog spatten. De donder rolde voortdurend en de gehele dag ging verloren in het grijze regengordijn. Julie zat op de rand van haar bed en luisterde naar de regen. Zij voelde zich als verdoofd en niet in staat om te geloven, dat zoiets krankzinnigs, .zoiets fantas tisch haar werkelijk overkomen was. Zij voelde zich ziek van angst. Het veilige, normale bestaan bij de Ferndales en hun vrienden leek haar duizend mijlen weg en niet slechts een honderdtwintig kilometer. Kantani leek een droom en Burgoyne een gebroken rietstengel. Het was afschu welijk, dat men in deze eeuw eenvoudig gevangen kon worden gehouden en dat iemand, die naast je zat. kon worden neergeschoten en over je heen kon vallen. In het doffe grijze licht van de hut glansde de blauw zijden sjaal zachtjes. Zij zat er naar te staren, kneep de handen in elkaar en deed een poging om niet te gillen. Wat was er met David gebeurd? Dat moest zij weten. Zij herinnerde zich, dat hij over haar heenviel en ook dat Rob gezegd had: Nu zullen we werkelijk eens naar huis gaan. Zij herinnerde zich ook, hoe Rob haar uit de wagen getrokken had en de doffe klap, toen Davids hoofd op de bank neerkwam. Zij had ge vochten en gebeten en gekrabd en werd zich bewust van een zekere verbazing, dat zij werkelijk zoiets had gedaan. Zij zou nooit geloofd hebben, dat zij zo zou kunnen vechten. Maar Rob had polsen van staal. Hij had haar meegetrokken naar zijn paard, was opgeste gen, had haar voor zich op het paard omhoog gerukt en was teruggereden. En hoe vreemd het ook leek, zij was bang geweest. Zo bang, dat zij niets meer durfde doen. Tegen de tijd, dat ze op de farm terug waren, had zij de moed niet meer om ook maar iets te zeg gen.. Bovendien wat zou het ook helpen? Isabelle was voor haar geen hulp en mevrouw Timball wel, me vrouw Timball had alleen maar even naar haar geke ken, de hoekige schouders opgehaald en toen haar zoon met een eigenaardig spottende blik aangekeken. (Wordt vervolgd) Handboek voor de Sovjet-Unie „Neder land, handel en vervoer, nijverheid, land bouw". Het boek, dat ten doel heeft de handels betrekkingen tussen Nederland en de Sov jet-Unie uit te breiden, wordt door de Kamer van Koophandel voor de gehele USSR te Moskou gratis verspreid onder alle instellingen, die zich met de verwe zenlijking van de economische staatsplan nen bezighouden, t.w. alle qentrale organi saties voor de buitenlandse handel en cen trale inkoopinstanties te Moskou, alle sov- narchozen in de vijftien unierepublieken, en alle instanties, die rechtstreeks dan wel indirect betrokken zijn bij de commerciële betrekkingen met het buitenland. Voorts wordt aan alle'landen in de wereld, waar de Sovjet-Unie een handelsvertegenwoor diging heeft, eveneens een exemplaar toe gezonden. Het in de Russische taal gedrukte boek werk wil de sovjet-instanties aantonen, dat het niet moeilijk zou zijn de aankopen in Nederland belangrijk uit te breiden, vooral ten aanzien van die goederen, die zij thans uit andere landen betrekken en die Ne derland, concurrerend in prijs en kwali teit, in elke gewenste hoeveelheid kan aan bieden. Ter illustratie hiervan heeft de redactie 13 bladzijden ingeruimd voor statistische gegevens van Nederlands- in- en uitvoer over de laatste jaren (naar gewicht en waarde), met vermelding van het aandeel der Sovjet-Unie. Deze, aan het CBS ont leende, cijfers bieden een scherp beeld van de mogelijkheden, die hier nog braak liggen. Bovendien geeft het artikel „De taal der cijfers" een analyse van het sta tistische materiaal, dat niet slechts aan toont dat de Nederlandse handelsomzet met de USSR gemiddeld nauwelijks l*/o van de totale Nederlandse omzet bedraagt, maar ook de onderlinge verhouding van alle 153 artikelen van in- en uitvoer gedetailleerd vermeldt. In het Handboek zijn voorts, naast een uiteenzetting over de wetenschappelijke organisatie ter bescherming van de kwali teit der Nederlandse produkten, 52 artike len opgenomen van Nederlandse hooglera ren en specialisten uit de bedrijfsorganisa ties op alle gebieden der Nederlandse eco nomie. Het geheel geeft aldus een vrij volledig overzicht van wat Nederland doet en kan. Het is ruim geïllustreerd en vormt een effectieve propaganda. Bij de uitgeverij Bigot en Van Rossum te Blaricum is, in een vertaling van W. F. Daniëls, de roman „Het Gouden Web" van Alice M. EkertRotholz verschenen. Men moet beslist over zeer veel vrije tijd en concentratievermogen beschikken om dit boek door te komen. Het is zonder meer een litterair hoogst onbeduidende chroni- que scandaleuse van een handvol regenten families in het vooarmalig Nederlands- Indië. Men schijnt niet veel anders te doen te hebben, dan elkaar op cocktail-parties te beroddelen en aan rijsttafels onaange naamheden toe te voegen. Geen der tal loze ten tonele gevoerde personen bezit voldoende reliëf om de lezer bij te blijven, zodat men al spoedig verward raakt in de gecompliceerde familieverhoudingen. Tus sen tal van onbeduidende intriges van ver late bakvissen en blagen, volgen wij de levens geschiedenis van Jo van Swanen- burgh, die de volle vijfhonderd pagina's van dit boek nodig heeft om de toch heus niet zo verblindende verleiderscapacitei ten van Dirk van Veen op de juiste waar de te schatten. „Het Gouden Web" is een hoogst onvolwassen produkt. J

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11