Betere resultaten voor Ned. Spoorwegen SCHEEPVAART Toeneming Amerikaanse export is dwingende noodzaak Debat in Straatsburg over economische samenwerking De beurs Nieuwe diesel-elektrische treinstellen DONDERDAG 21 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 13 Nieuwe proiecten van de Shell Oppositie van de Vlisco verkoopt haar aandelen Nieuwe Halcyon Lyn n.v. Aanvraag voor nieuwe luchtverbinding Nieuwe levensverzeke ringen in november Onderling Belang wordt Verkoopmij. Luyks DE RAAD VAN EUROPA nupfjAR voor verkoudheid Discontoverhoging in Engeland Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Economische boodschap van Eisenhower De grote economische activiteit heeft in het afgelopen jaar het totale vervoer in Nederland gunstig beïnvloed. De positie van de Nederlandsche Spoorwegen op de vervoermarkten is niet gemakkelijk. Niettegenstaande dit feit boekten de N.S. in 1959 toch betere resultaten dan in het voorgaande jaar. Dit ver klaarde de president-directeur van de Nederlandsche Spoor wegen, ir. J. Lohmann, op een persconferentie te Utrecht. Hy deelde voorts mede, dat de omvang van het reizigersvervoer ondanks de lagere zomertop op hetzelfde niveau bleef als in 1958. De omvang van het goederenvervoer nam naar schatting ten opzichte van 1958 met ruim 3 percent toe. De ontvangsten uit de sector van het reizigersvervoer wyken weinig af van die van 1958, de inkomsten uit het militaire vervoer daalden. De opbrengsten uit het goederenvervoer stegen naar schatting met 2 percent. De kosten van de N.S. lagen in het afgelopen jaar lager dan in 1958. zowel wat de exploitatie betreft als de afschrijvingen. Weliswaar stegen de personeelsuitgaven ais gevolg van salaris herzieningen en loonsverhogingen die medio 1959 ingingen. De kosten van elektrische energie en brandstoffen daalden echter. Dit kwam niet alleen door de gunstige prijsontwikkeling in deze sector, maar ook door een verlaagd gebruik ten gevolge van verhoogde efficiency. Door andere factoren daalden de af schrijvingen ten opzichte van 1958. In het vervoer naar het buitenland richtte de reizigersstroom zich vooral op Parijs en Italië. De omvang van dit vervoer was groter dan in 1957, welk jaar als topjaar bij de spoorwegen staat genoteerd. Het forfaitaire wintervervoer groeit zeer snel, vooal in de richting Oostenrijk, Zwitserland en Zuid-Duitsland. De spreiding in de tijd wordt hierbij steeds gunstiger. Een sterke stijging onderging het verkeer van Duitse zijde naar Nederland. De vraag naar N.S.-dagtochten nam met 40 percent toe. Voor deze tochten tonen ook buitenlandse bezoekers veel belangstelling. Behalve over de bedrijfsresultaten kon ir. Lohmann ook tevreden zijn over de dienstuitvoering: 84 percent van de treinen reed op tijd. Van 13 percent overschreed de vertraging de drie minuten niet. Voor de naaste toekomst staan belang rijke verbeteringen op het programma wat betreft de internationale goederentrein dienst. Er is een nieuw soort rechtstreekse snelle internationale goederentreindienst gecreëerd, dat schertsenderwijs wel de T.E.E.-goederentreindienst wordt ge noemd. Op 15 februari reeds komt er een rechtstreekse verbinding met Parijs tot stand welke een gunstige aansluiting zal geven op de markthallen aldaar. Deze ver binding is vooral van belang voor de ex port van levensmiddelen naar de Franse hoofdstad. Ten opzichte van de huidige verbindingen wordt een tijdsbesparing van 24 uur verkregen. Dergelijke snelle goederentreinverbin dingen worden deze zomer ingelegd tussen Amsterdam en München. Amsterdam en Neurenberg. Het goederenmaterieel wordt uitgebreid met 500 grote wagens, voor volumineuze goederen, terwijl de 100 hogedrukwagens De Italiaanse Shell-maatschappij te Ge nua heeft medegedeeld binnenkort een aanvang te zullen maken met de bouw van een installatie voor het extraheren en kra ken van „aromatische oplossingen". De installatie zal worden opgericht bij de raf finaderij van de Condor-maatschappij, in de omgeving van Milaan. Deze maat schappij is een dochteronderneming van de Shell. De capaciteit van de nieuwe installatie zal naar verwachting 100.000 ton per jaar bedragen. Vermoedelijk zal medio 1961 met de produktie kunnen worden begon nen, waardoor Italië zijn invoer van de ze produkten aanzienlijk zal kunnen ver minderen. Op het ogenblik beloopt deze invoer miljoenen dollars per jaar. Het ver bruik van aromatische oplossingen door de Italiaanse industrie neemt voortdurend toe en was in 1959 meer dan 100.000 tón. In Australië De president-commissaris van de Au stralische Shell-groep, J. R. C. Taylor, heeft projecten in het gebied van Sydney bekendgemaakt, waarvan de kosten meer dan 22 miljoen Australische pond zullen bedragen. Het voornaamste project is de bouw van een kraakinstallatie in Clyde, een van de voorsteden van Sydney. Deze installatie, die een van de grootste in haar soort ter wereld zal worden, zal 17 miljoen pond kosten. Zij zal de capaci teit voor de produktie van motorbrand stof te Clyde doen stijgen tot 250 miljoen gallon, hetgeen een vierde van het jaar lijkse verbruik van Australië is. De pro jecten omvatten voorts onder andere nieu we distributiefaciliteiten, nieuwe haven installaties en buisleidingen. De directie van Van Vlissingen's Ka- toenfabrieken n.v. te Helmond deelt me de: „Door tussenkomst van de heren gebr. Teixeira de Mattos zijn aanzienlijke pakketten gewone aandelen der vennoot schap die toebehoorden aan de zogenaam de oppositiepartij, verkocht aan de n.v. De directie zal binnenkort voorstellen aan elk aandeel één stem toe te kennen zon der maximum en een claimemissie toe te staan op basis van 100 percent en in de verhouding van een nieuw aandeel op een oud aandeel". Door de Bank voor Handel en Scheep vaart n.v. en n.v. Handelscompagnie „Ruilverkeer", beide gevestigd in Rot terdam, is opgericht Nieuwe Halcyon Lijn n.v. te Rotterdam, die ten doel heeft de uitoefening van het scheepvaartbedrijf en al hetgeen daarmede verband houdt of daaraan bevorderlijk kan zijn en voorts het deelnemen in en het voeren der di rectie over andere ondernemingen, van welke aard ook. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 2 miljoen, verdeeld in 2000 aandelen van /1.0Ó0. waarvan 1.000 aandelen zijn geplaatst en in contanten volgestort De Bank voor Handel en Scheepvaart neemt deel voor 995 en Ruil verkeer voor 5 aandelen. De directie zal worden gevoerd door de heer J. van Roon. De op het vliegveld Gatwick in Surrey gevestigde Britse luchtvaartmaatschap- oij Air Safaris Ltd heeft, naar wij verne men, bij de Britse luchtvaartautoriteiten een aanvraag ingediend voor het openen van een dienst Bournemouth-Rotterdam of Amsterdam-Dusseldorp. Het is het plan van de maatschappij deze lijn nog dit jaar te openen, aanvankelijk met een frequentie van twee retourvluchten per week. later oplopend tot vier retourvluch ten per week. De vergunning wordt aan gevraagd voor de duur van zeven iaar. De dienst zal in het begin worden uitge voerd met „Viking" of Hermes"-vlieg- tuigen en later ook met Handlev Page Herald, Vickers Viscount en Fokker Friendship toestellen. die reeds in gebruik zijn een dermate groot succes zijn gebleken, dat de N.S. er nog 60 van bij zullen bestellen. Het tekort aan H.T.S.'ers en Lager On derwijspersoneel voor de stationsdienst reeft tot resultaat gehad, dat het perso neelsbestand van de N.S. met driehonderd tot 31.300 man is gedaald, waarvan 2500 nog een woning zoeken. Dat is 400 minder dan verleden jaar. Dezer dagen is een commissie ingesteld, die de mogelijkheid van hervatting van het reizigersvervoer op de lijn Zwolle- Apeldoorn moet bestuderen. Totnutoe werd deze zaak door het E.T.I. bekeken. Op voorstel van ir Lohmann is de bestudering op een wat hoger en uitgebreider niveau gebracht. In augustus van dit jaar wordt het eer ste treinstel afgeleverd van een nieuwe serie van vijftien diesel-elektrische drie wagen-treinstellen. De levering zal in 1962 voltooid zijn. De uitvoering van dit materieel bevat op vrijwel alle onderdelen belangrijke vernieuwingen en verbeteringen ten op zichte van het in gebruik zijnde diesel- elektrische materieel, waarvan de zo genaamde „Blauwe engelen" het jongst zijn. Voor de reiziger zullen de voor het eerst toegepaste draaistellen met luchtvering het In november 1959 is, aldus het C.B.S., voor 439,2 miljoen aan nieuwe levens verzekeringen gesloten waarvan 154,5 miljoen aan kapitaals-, 242,4 miljoen aan rente- en 22,3 miljoen aan volksverzeke ring. Over oktober waren deze bedragen respectievelijk 357,7 miljoen, 158.3 miljoen, 177,6 miljoen en 21.8 miljoen. In januari t/m november 1959 werd in totaal 3901,6 miljoen aan nieuwe levens verzekeringen gesloten, gespecificeerd als volgt: 1752,9 miljoen aan kapitaals-, 1915,5 miljoen aan rente- en 233.2 mil joen aan volksverzekering. Over dezelfde periode van 1958 waren deze cijfers res pectievelijk 3543»5- miljoeq, X 15fi7J»iuil> ioen, i 1706.4 miljoen en f 239.4 miljoen. rij com fort verhogen, voor de spoorwegen het treingewicht verminderen en de energiekosten daardoor verlagen. Ten behoeve van de ventilatie worden, evenals in het nieuwste elektrische ma terieel, de tochtvrije schuiframen aange- gecreëerd, dat schetsenderwijs wel de verlichting wordt eveneens grote aandacht besteed. De richtingsaanduiding geschiedt door verlichte filmrollen in de zijwanden. Bijzondere vermelding verdient de elek- tropneumatische bediening van de (polyes ter) buitenschuifdeuren. De reiziger moet voortaan op een bij elke deur aan binnen- en buitenzijde aangebrachte knop drukken om de deur automatisch te doen openen, maar dat kan alleen wanneer de machinist nadat de trein gestopt is de deuren heeft vrij gegeven. De deuren worden door de conducteur geslote door een van elk bal kon te geven signaal. Wanneer de laatste deur gesloten is. dient dit signaal tevens al vertreksein voor de machinist. Tenslotte worden de treinstellen, die in de tweede klas 168 en in de eerste 24 reizi gers een zitplaats bieden, van een omroep installatie voorzien, waardoor stations namen. vertragingen en dergelijke kunnen worden afgeroepen. Naast de jaarstukken over 1958'59 zal aandeelhouders in de n.v. Handelsver- eeniging „Onderling Belang" te Amster dam in de op 28 januari te houden jaar vergadering een voorstel tot statutenwijzi ging worden voorgelegd, waarbij onder an dere de naam van de vennootschap omge zet zal worden in Verkoopmaatschappij Luycks Producten n.v. Zoals gemeld, werd in december door de Amsterdamsche Bank namens commit tenten een bod van 400 plus een bewijs van deelgerechtigheid in de helft van de opbrengst der Indonesische activa (even tueel te vervangen door 1 25 in contanten) uitgebracht op de uitstaande aandelen, die eveneens 1 400 groot waren. Later bericht te deze bankinstelling dat een voldoende aantal aandelen was aangemeld, zodat het bodv geaccepteerd werd.** - In de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa is woensdag de confron tatie van de zes der Europese Economi sche Gemeenschap (E.E.G.) en de zeven van de Europese Vrijhandels-Associatie (E.V.A.) die de vorige week in Parijs op ministerieel niveau begon, in Europees parlementair verband voortgezet. De Bel gische minister van Buitenlandse Handel, Van Offelen, en zijn Zweedse collega. Gun nar Lange, hebben namens de „zes" en de „zeven" verslag over de Parijse con ferentie uitgebracht. De kennelijk nog niet opgeheven tegen stelling tussen „zes" en „zeven" bleek echter zeer duidelijk uit het verwijt van Lange, die betreurde dat men „in sommi ge Europese kringen Amerikaanser is dan de Amerikanen". Lange legde er de nadruk op dat de O.E.E.S. door de voor genomen reorganisatie niet verzwakt mag worden. Tevens bestreed hij de opvatting van de „zes" dat de V.S. alleen een Euro pese samenwerking in groter verband (door samengaan van „zes" en „zeven") zouden willen. De V.S. stellen alleen, aldus Lange, dat een grote Europese groepering liberaal moet zijn, dit in overeenstemming met de bepalingen van het GATT. De „zeven" hebben bewezen dat de tech nische moeilijkheden kunnen worden op gelost als de politieke wil tot samenwer king bestaat, aldus de Zweedse minister. Als deze politieke wil ook in groter Euro pees verband aanwezig is. zullen zij onge twijfeld tot resultaten komen. Ook de „ze ven" zijn gesteld op actieve samenwer king van Europa en de V.S., doch Europa moet eerst orde op eigen zaken stellen, zo meende hij. Ook Van Offelen. die mede sprak na mens minister Luns. verklaarde, dat de reorganisatie van de O.E.E.S. geen ver zwakking mag betekenen. De nieuwe or ganisatie zou geografisch gezien omvang rijker zijn dan de O.E.ES. en zich ook met de kwesties als de expansie van de wereld-economie gaan bezighouden Zij moet echte bevoegdheden hebben en be sluiten zullen, afgezien van speciale ge vallen, eenstemmig genomen moeten wor den. Doch landen binnen de grote groep, die onderling verder willen gaan dan de andere kunnen of willen moeten die gele genheid behouden Dit is bijvoorbeeld van belang als Europa zijn interne integratie verder zou willen voeren dan de nieuwe partners (de Verenigde Staten en Cana da). Die landen zouden dan echter wel ge raadpleegd zijn vóór de andere hun be sluiten nempn. Voorts zal elk lid van de organisatie zijn volle vrijheid moeten be houden om bestaande verdragen uit te voeren. De verklaringen van Van Offelen en Lange zijn in de loop van de dag nog aan gevuld door de Deense minister van Bui tenlandse Zaken Krag en de voorzitter van de E.E.G.-Executieve-Commissie Hall- stein. Krag was ook tevreden over de in Parijs bereikte resultaten. „Het gesprek komt weer op gang en dat is de hoofd zaak". De Deense minister geloofde, dat alle betrokken partijen, zowel de zes en de zeven, als de V.S. en Canada, een soepeler houding moeten aannemen. Het wegne men van de handelsbelemmeringen tussen de Europese landen moet in ieder geval het hoofddoel zijn. Krag hoopte, dat de O.E.E.S. na de reorganisatie hét orgaan voor de Europese economische samen werking zou kunnen zijn. Hallstein prees zich ook gelukkig dat men weer tot een gesprek zou komen. Men moet echter op de eerste plaats de Europese gedachten- wereld zuiveren van een aantal waandenk beelden. zo zei hij. Advertentie neem tijdig OP doosje met 60 tabletten KEELT ABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR Aalsdijk 21 v. Suez n. Djeddah. Abbedijk 20 v. Boston n. Philadelphia. Abbekerk 20 450 m. n.o. Saigon n. Singapore. Abida 21 te Avonmouth. Achilles 20 te Curacao verwacht v. Cristobal. Acila 22 te Curasao verwacht. Acmaea 20 740 m. n.w. Perth n. Mena. Aegis pass. 20 San Antonio n. Curacao. Agamemnon 20 te Paramabiro verwacht. Alamak 20 v. Townsville n. Sydney Alblasserdijk 20 v Antwerpen n. Miami. Alchiba pass. 20 Bonavista n. Rio de Janeiro. Aldabi 20 75 m. n.o. Vitoria n. Santos. Algenib 20 v. Jacsonville n. Portlanderdale. Alioth 20 te Puerto Cabello verwacht. Alkes 21 te Antwerpen. Almdijk 20 480 m. o.n.o. Bermuda n Le Havre. Almkerk 20 te Barcelona v. Marseille. Alphard 20 v. Rotterdam n. Londen Alpherat 20 te Buenos Aires verwacht. Amalie B 21 te Rotterdam. Amerskerk 20 40 m. z.o. K. Leeuwin n. Adelaide Ammon 20 v La Romana n. Rotterdam. Amstelmeer 20 30 m. z.z.o. Pta. Ogenia v Balboa naar Vancouver. Amstelmolen 21 te IJmuiden verwacht. Amstelsluis 20 340 m. n.o. Midway n. Yokohama. Annenkerk 21 te Genua Appingedijk 20 m. Middlesborough n. Swansea. Area 20 90 m. o. Gibraltar n. Punta Cardon. Arendskerk 21 te Zanzibar verwacht v. Beira. Argos 20 35 m. o.n.o. Casquets n. Oran. Arkelsdijk 20 80 m. z.w. Flores Az. n. Halifax. Arnedijk 20 70 m. z.w. Ouessant n. Le Havre. Astrid N'acss 20 460 m. z.z.o. N. York n. N. York. Attis 20 v Fort Liberte n. Philadelphia. Averdijk 19 v. Madras n. Rangoon Axeldljk 20 20 m. n o. Kp. Hatteras n. N. Orleans. Baarn 20 v. Punta Cardon n. Bolivar. Bali 20 120 m. n.w. Perim n. Suez. Banda 20 ten anker Madras. Batu pass. 20 Kp. Guardafui n. Belawan. Bengalen 20 40 m. z.o. oostp Kreta n. Beyrouth Billiton 20 te Basrah verwacht v Khorramshahr. Bonita 21 te Puerto Limon. Borneo 21 v Amsterdam n. Nieuw Guinea. Boskoop 20 600 m. z.w. Flores n. Curacao. Calamares 20 160 m. z.w. Flores n. Llbgertador. Caltex Arnhem 20 5 m. n.w. Kp. Guardafui naar Lourenco Marques. Calt. Delft 20 330 m. n.n.w. R Al Hadd n. Bahrein. Caltex Delfzijl 21 te Rotterdam. Caltex Eindhoven 20 90 m. o. Aden n. Suez. Caltex Nederland 20 dw. Aden n. Port Sudan. Caltex pernis 20 142 m. n.w Zubareil n. Abadan. Calex The Hague 21 te Cochin. Caltex Utrecht 22 te Calcutta verwacht. Camerounkust 20 v. Abidjan n. Freetown. Oamitia 20 135 m. ?.w. Madeira n. Bombay. Cartago 19 v. Cortes n. Santa Maria. Castor 20 v. Mostaganem n. Oran. Cinulia 19 50 m. n.o. Fort Aleza n. Curacao. Cities Service Valley Forge 21 te Bandar Mashur Colytto 20 1170 m. w. Kp. Blanco n. Curacao Concepcion 19 180 m. z.o. Kp. Frio n. Takoradi Cradle of Liberty 20 210 m. z.o. Kaap Guardafui naar Philadelphia. Crania 20 600 m. o.z.o. Fern. Noronha n. Curacao. Dahomeykust 21 v. Freetown n. Amsterdam Daphnis 20 540 m. o.n.o Pto Rico n. Santa Cruz. Dongedijk 20 v. R'dam via Antw. n. Los Angeles. Doris 20 v. Houston n. New Orleans Duivendrecht 21 te New York v. Philadelphia. Eemland 21 te Itajai. Eos 20 70 m z.o. Cartagena n. Napels. Esso Rotterdam 23 te Pt Said verw n Rastanura. Friesland SSM 21 v. Rotterdam n. Hull. Gaasterkerk 20 v. Bremen n. Amsterdam. Gaasterland 20 v Hamburg n. Amsterdam. Gabonkust 20 te Hamburg verwacht v Rotterdam Giessenkerk 21 te Aden. Guineekust 20 v. Freetown n. Conakry. Hathor 21 te Amsterdam. Hector 20 40 m. w. Oporto n. Alexandrië. Het disconto van de Bank of England is heden onmiddellijk ingaande met een vol percent verhoogd van 4 op 5 percent. De KonlnklUke en Philips worden thans op de beurs te Stockholm genoteerd. Hiermede is gisteren een aanvang gemaakt, nadat goedkeu ring was verkregen van de Zweedse Vereniging voor de Effectenhandel. Havenverkeer Amsterdam In de week van 10 t/m 16 januari zijn in de hoofdstedelijke haven aangekomen 136 schepen (321 598 b.r.t.) en vertrokken 140 schepen (368.118 b.r.t.). In zyn jaarlijkse economische boodschap aan het Congres heeft president Eisen hower een voortgezette groei van de Amerikaanse economie in 1960 en daarna voor speld. Verder voorspelde hy een „matige verbetering" in de Amerikaanse betalings balanspositie in dit jaar. De invoer zal mogelijk in een langzamer tempo toenemen dan in de afgelopen twee jaar, terwijl de export verbeteren zal door grotere welvaart in het buitenland. „Anderzijds zullen mogelijk de nieuwe Amerikaanse investeringen in het buitenland toenemen", zo zegt de president. „Daardoor kan in 1960 het totale tekort op de betalingsbalans nog steeds betrekkelijk groot zjjn". (Over 1959 hadden de Verenigde Staten op hun betalingsbalans een tekort van ongeveer vier miljard dollar, maar ambtenaren hebben meegedeeld, dat gehoopt wordt dat dit tekort in de komende twaalf maanden verminderd zou kunnen worden tot drie miljard dollar of minder Red. ANP). In zijn boodschap wijst Eisenhower op de economische vooruitgang die in 1959 tot stand kwam. Hij voegt daaraan toe: ..Wanneer zij vooruitzien zijn er goede re denen om te vertrouwen, dat deze econo mische vooruitgang ook na 1960 zal kun nen worden voortgezet" Geboortegolf Vooruitziende naar de volgende tien ja ren merkt de president op, dat de na-oor- logse stijging van het geboortecijfer in de jaren zestig een grote toeneming van het aantal beschikbare arbeidskrachten zal betekenen, hetgeen „een unieke gele genheid zal geven om de produktie te ver groten" Het zal nodig zijn tweemaal zo veel nieuwe arbeidsplaatsen te scheppen als in de jaren vijftig nodig waren en „het meerderjarig worden van deze grote groep jonge mensen zal ook grote toene mingen vereisen van de woningbouw, van de consumptiegoederenproduktie en van dienstverleningen van allerlei aard." De betalingsbalans In het rapport wordt eraan herinnerd, dat de ongunstige betalingsbalans geleid heeft tot een afvloeiing van de Ameri kaanse goud- en liquide dollarreserves in h tweede kwartaal van 1959 op een jaar basis van vier en half miljard dollar „Dit tempo werd in het derde kwartaal iets langzamer", zo deelde de president mede. „en in latere maanden ontstond een ver dere verbetering, ten dele door een ver vroegde aflossing van 250 miljoen dollar door het Verenigd Koninkrijk aan de Ex- port-Importbank. Wat de vooruitzichten voor de betalings balans betreft voorspelt de president dat d' Amerikaanse export zal toenemen en d deze „zal verbeteren door de zeer gro te toeneming van produktie en investe- ing, die plaatsvindt in de andere indus trielanden. Voor het bereiken van een noodzakelijke verbetering van de beta lingsbalans, die verenigbaar is met ons doel van bevordering van de multilaterale wereldhandel, blijft een verbetering van de export van essentiële betekenis. Uit breiding van de export zal dan ook het voornaamste doel van het Amerikaanse bedrijfsleven in he' komende jaar moeten zijn". De vermindering van de beperkin gen op de invoer van dollargoederen heeft volgens het rapport in het afgelopen jaar tot gevolg gehad, dat de afzetmogelijkhe den voor Amerikaanse produkten belang rijk toenamen. In het rapport wordt ver der de hoop uitgesproken dat „industrie landen, het verstrekken van leningen en kredieten op lange termijn aan minder ontwikkelde landen zullen uitbreiden" „Van hun kant zullen de V.S. energiek voortgaan me* hun plannen voor hulpver lening bij de economische groei van min der ontwikkelde landen". Hera 20 440 m. z.w. Landsend n. Rotterdam. Heelsum 20 275 m. n.w. Finisterre n. Le Havre. Heemskerk 20 te Dar Es Salaam. Hecuba 21 te St. Kitts. Helicon 19 830 m. w.z.w. Madeira n Paramaribo. Hersilia 20 v. Kingston 22 te Curacao verwacht. Hispania 20 v. Huelva n. Sluiskil. Holendrecht 20 110 m. n.w. Lissab. n Rotterdam. Hoogkerk 21 te Sinkiang. Houtman 20 600 m. z.w. Auckland n. Melbourne. Hydra 20 te Hamburg n. Antwerpen. Isis 21 te Guanta. Ittersum 20 v. Antwerpen n. Corpus Christi. Jacob Verolme 20 v. Philadelphia n. Aruba. Jason 20 tc Maraeaibo verwacht. Java 20 te Bahrein. Joh. Frans 20 195 m. w Buena Ventura n Callao. Joseph Frering 21 v. Amsterdam n. Pepel. Jupiter 19 v. Tunis n. Cartagena. Kabylia 20 v. Belem n. Curacao. Kalinga 22 te Mamonal verwacht. Kalydon 20 v. Eastham n. Berre. Karakorum 20 te New York. Karirrata 21 te Singapore Karimun pass. 20 The Brothers n. Djeddah. Karossa 21 te Sorong. Karsik 20 v. Durban n. Port Elisabeth. Katelysia 20 v Miri n. Singapore. Keizerswaard 20 te Curacao verwacht. Kelletia 20 150 m. n Benghazi n. Rotterdam. Kellia 20 570 m. o. Kp. Canaveral n Pta. Cardon Kertosono 20 290 m. n.w Cochin n. Surabaia. Khasiella 20 v. Punta Cardon n Buenos Aires. Kinderdijk 20 te Corpus Christi verwacht. Koningswaard 19 1000 m. n o. P'maribo n. Curacao. Kopionella 20 v Stockholm n. Rotterdam. Koratin 19 v. Singapore n. Pernis. Korendijk 20 600 m. w.z.w. Ierland n Antwerpen Korenia verm. 21 v. Curacao n. Cabimas. Kosicia 20 te Thameshaven v. Pernis Kreeft 21 te Rotterdam. Kylix verm. 21 v. Holtenau n. Thameshaven. Laarderkerk 21 te Antwerpen. Laertes 20 te Aden. Larenherg 20 740 m z.z.w. Azor. n. Ft de France. Laurenskerk pass. 20 Dover n. Marseille. I.eersum 20 v. Freetown n. Lagos Leeuwarden 20 421 m. z.z.o. N. Orleans (beste Leiderkerk 20 100 m. z.w. Finisterre n Antwerpen Lelykerk 20 270 m. n. Perim n. Muscat. Leopoldskerk 22 te Antwerpen verwacht. Leuvekerk 20 v. Abadan n. Bushire. Limburg pass. 20 Ouessant n. Marseille. Lindekerk 20 90 m. z.w. Napels n Marseille. Loenerkerk 20 te Basrah. Lombok 20 v. Beira n. Dar Es Salaam Malea 19 v. Biak n. Singapore. Mariekerk 21 te Port Said Marnellovd 19 te Portland. Medon 20 v Oraniestad n. La Gualra. Meerdrecht 21 te Hamburg. Meerkerk 21 te Rotterdam verwacht. Merwelloyd 20 240 m. z.o. Messina n. Genua. Meliskerk 21 te Abadan. Minos 20 te Helsinki verwacht v Rotterdam. Mississippillovd 20 725 m. w.z.w. Azor n. P. Said Montferland 20 110 m. w. Lissabon n. Amsterdam. Moordrecht 23 te Swansea verwacht. Mijdrecht 20 300 m. w.z.w. Azor n. Isle of Grain. Musilloyd 20 geankerd te Cheribon. Myladv 20 187 m. n.w. Freetown n. Las Palmas. Naess Lion 20 60 m. w. Algiers n. Mena Al Ahm. Nanusa 20 370 m. w. Sabang n. Singapore. Nias 21 te Los Angeles. Noordwijk 20 200 m. z.w. Lissabon n. IJmuiden. Notos 19 te Napels n. San Antioco. Nw Amsterdam 20 v. Ft de France n. Barbados Oostkerk 20 100 m. n.w. Ushant n. Marseille. Oranje 20 Sabang gepass n. Colombo. Oranje Nassau 20 v. Port of Spain n Plymouth. OraniestacbKS v-sAjnsteictHm n. Hamburg. - Orestes 20 200 m. w. Azoren n. Le Havre. Orio# pm* 2# Ke finisterre r. Lissabon. Osiris 19 v. Georgetown n Paramaribo. Ossendrecht 20 te Rio de Janeiro. Ouwerkerk pass 20 Las Palmas n. Kaapstad. Papendrecht 20 te Wismar v. Novorossisk. Peperkust 20 40 m. wi.w. Dungeness n. Bordeaux P G. Thulin 20 te Puerto La Cruz verwacht. Fhilidora 20 170 m. n.w. Guardafui n. Mena. Philine 20 10 m. z.o. Kp. St Vincent n. Mena. Philippia pass 20 K. St. Vincent n. Thameshaven. Pieter S 21 v "Sterdam n. Swansea. Poseidon 22 tf N'terdam verwacht. Pr. der Nederi 20 230 m. z.w. Flores n. Barbados. Pr. Fred Willem 20 450 m z.w. Scillys n. Halifax. Prins Willem van Oranje 21 te Rotterdam. Prins Willem II 10 m. n. Casquets n. Le Havre. Prins Willem IV 20 te Beyrouth. Prins Willem V 20 170 m. o. Malta n. Tel Aviv. Purmerend 22 te Curacao verwacht v Pernis. Pygmalion 20 v Lattakia n Iskenderun. Reza Shah The Great 20 dw The Brithers n. Suez. Ridderkerk 21 te Port Said. Riouw 20 v. Colombo n. Aden. Roepat 20 te Belawan. Rossum 20 400 m. n.o. Trinidad n. Trinidad. Rotterdam 20 80 m. w.n.w. Ft Aleza n. Trinidad. Rijnkerk 21 te Antwerpen. Sabang 20 te Singapore. Salatiga 20 v. Norfolk n. Savannah. Saloum 20 v Dakar n. Bordeaux. Sarangan 21 te Kaapstad. Saroena 20 v. Pladjun. Sambu. Schelpwijk 20 480 m. o. Paramaribo n. B Aires. Scherpendrecht 1/2 te Napels verwacht. Schie pass 20 Gibraltar n Barcelona. Schielloyd 21 te Jacksonville. Schouten 20 v. Dunedin n. New Plymouth. Silindoeng 21 te Tawau v. Sorong. Sloterdijk 21 te New York. Sclon 20 365 m. o.n.o. Azoren n. Point a Pitre. Sommelsdijk pass. 20 Scillys n. New York. Stad Arnhem 20 110 m. n.n.w. Kp. Blanco naar Freetown. Stad Delft 21 v. Rotterdam n. Antwerpen. Stad Dordrecht 20 v. Palermo n. Huelva. Stad Leiden 20 170 m. n.o. Bahamas n. Hamburg Stad Maassluis 20 200 m. n.n.o L. Palmas (best.). Stad Utrecht 20 330 m. n.w. Flores n. Baltimore. Stanvac Benakat 20 v. Sungeigerong n. Tj. Uban Stanv. Talangakar 20 v. Singap. n. P Swettenham. Statendam 22 te New York verw v. P Au Prince. Statue of Liberty 20 128 m. z.o. St Helena naar Philadelphia. Stentor 20 1500 m. z.w. Azoren n Amsterdam. Straat Clarence 21 te Balikpapan. Straat Madura 21 te Brisbane Straat Mozambique 19 v. Vitoria n Kaapstad. Straat Singapore 20 v. Durban n. Lor. Marques. Tabinta 20 v. Djibouti n. Belawan. Tegelberg 20 v. Okinawa n. Hongkong. Teucer pass. 20 Guam n. Manilla Texel 20 v. Osaka n. Tokio. Themis 21 v. Hamburg te Antwerpen. Tibia 24 te Chittagong verwacht. Tjimanuk 20 v. Hongkong n. Singapore. Tjinegara 20 200 m. w.z.w. Sabang n Mauritius Tjitarum 21 te Dar Es Salaam. Tjiwangi 20 120 m. o. Hongkong n. Kobe. Tomocyclus 24 te Curacao verwacht (repai Tweelingen 21 te Rotterdam. Utrecht 20 v. Bahrein n. Penang. Van der Hagen 21 te Burutu. v. Heemskerk 20 11 m. z. Ft Dauphin n. P. Louis Van Neck 20 510 m. w.n.w. Auckland n. N.castle Van Noort 19 v. Manilla n Hongkong Van Riebeek 20 dw. Bone n. Antwerpen. Van Waerwijck 20 750 m. n.w. Lautoka (bestem 1. Vlieland 20 60 m. z.o. Aden n. Mena. W. A. Jones 20 v. Porto Rico n. Newport News Waingapoe 20 v. Abadan n. Bahrein. Waterman 20 v. Melbourne n. Surabaja Wieldrecht 29 te Rotterdam verwacht. Willem Ruys pass. 20 Deli n. Singapore. Willemstad 21 te Trinidad. Witmarsum 20 220 m. n.n.o. Azoren n. Le Havre Westertoren 21 te Geelong. Woensdrecht 20 170 m. z.o Monrovia n. Le Havre \V oltersum 20 te Bremen. Wonogiri 20 65 m. o. Belawan n. Colombo. Wonosari 20 te New York. Wonosobo 21 te Port Swettenham v. Penang. iJssel 20 v Bremen n. Hamburg. Zonnekerk 20 v. Hamburg n. Bremen. Zuiderkerk pass. 20 Kp. St. Vine n. Duinkerken Zwijndrecht 20 v. Norfolk n Zeebrugge. KLEINE VAART Ardeas 20 ten anker Dover n. Hamburg. Atlas 19 te Aalborg n. Aarhus. Bab T 19 v. Domsjö n. Zaandam. Bloemgracht 19 z. Alands eiland n. Abö. Boreas 20 20 m. z.o. Rhodos n. Tel Aviv. Draco 19 te Santander n. Leixous. Flevo 19 30 m. n.n.o. K. San Sebastian n. Denia Insp Mellema pass. 20 Tersch bank n. Limmerick lulia Mary 17 v. Vlaardingen te Southampton. Kaap Falga 19 v. Zaandam n. Rotterdam. Netta pass 17 Gibraltar n Marseille Phidias 20 2 m. w. ET-5 v Hamburg n A'dam. SLEEPVAARl Barentsz Zee 20 v. Pto. Rico n. Newport News Gele Zee 20 Bermuda vastgem. Hoek v Holland Holland 20 bij Lieve Vrouwekerk dw. Vlieland. Loire pass. 19 Vlisingen n Antwerpen. Nestor 17 v. IJmuiden te Tyne. Titan 20 v. Tyne n. Oakdene ter assistentie. Zwarte Zee 20 v. Pto. Rico n. Newport News. Markt hield zich goed Het Damrak heeft zich gisteren zeer goed gehouden. Mogelijk staat het aantrekke lijke rendement op de obligaties, ten op zichte van de aandelen, en de vrees voor een verdere stijging van de rentevoet een koersstijging voor de aandelen In Wall Street in de weg. aldus het Damrak. Het Damrak vond de koersdalingen voor de internationale waarden overdreven en ging tot aankopen over, evenals de beroepshan- del. AKU liep op tot 511. Philips schommel de rond de 778. Unilever kwam tot 761 Vi. De handel in de internationale waarden was zeer rustig. In AKU ging het meeste om. De scheepvaarten doorelkaar fractio- neel lager bij kalme handel. Certificaten Deli op 192.50 een verlies van circa 1.50 bij de vorige dag. Amsterdam Rubber 124, na een opening van 122. Prolongatie 3V2 percent. (A.N.P) Figéé vier punten lager op 192 Spaarnestad moest 3 punten prijsgeven en daalde tot 465. Van Waveren graanhan del eveneens lager van 107 naar 105. VERHANDELDE FONDSEN 19 januari 20 januari Totaal: 448 451 Hoger: 87 (19.4%) 91 (20,2%) Lager: 275 (61.2%) 271 (60.1%) Gelijk: 86(19.4%) 89 (19,7%) AVONDVERKEER VAN GISTEREN slot A.K.U. 517—522 ged. laten 521 Kon. Olie 163.50—164.50 g.l. 164.00 Philips 781—788 785 K Unilever 762—768 765% VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. A.K U. 522—526 521—523 Kon Olie 163.80—164.20 164.00—164.50 Philips 786—'788% 786'/,—787K Unilever 767—770 766—768 DE STEMMING BI.I DE OPENING VAN HEDEN. Nadat de beurs zich gisteren over het geheel goed gehouden had, kon bij ope ning van een goed prijshoudende stem ming gesproken worden. De ochtendhandel was vanmorgen met koerswinsten van 15 punten voor AKU, 11 punten voor Uni lever en Philips en 1,70 voor Kon. Olie ingezet, maar dit was blijkbaar te hoog en later volgde afbrokkeling. Van Duitse zijde had zich de stemming aan de Duitse beurzen is vast enige vraag ont wikkeld. maar deze bleek niet bijzonder groot. Londen was verdeeld voordat de discontoverhoging bekend werd. Niette min zetten AKU en Philips vanmiddag 4 punten hoger in. Unilever ruim prijshou dend en Kon. Olie noteerde aanvankelijk 60 tot 90 cent winst boven vorig slot. Scheepvaartwaarden licht afbrokkelend. H.V.A. gevraagd op 172 (+5) Amsterdam Rubber en Delimij vaster. Staatsfondsen nauwelijks prijshoudend. Voor de intro ductie certificaten Olin Mathieson bestond de tegenwind van Wall Street in aan merking genomen zeer bevredigende belangstelling. Als adviesprijs werd bij opening genoemd 52 dollar. Vorige sldfMNM Ad vies koers ieden 13.48 u Amsterd. Bank 335 K 336 Ned. Handel Mij. 254 255 Rotterd. Bank.... 300 300 Twentsche Bank. 279 279 A.K.U 51 IK 517 Albert Heijn 399 399 Amstel Bier 512 510 Billiton Mij. II 378 385 Bols 526 528 Bührmann Papier 460 460 Deli-Mij 191.40 192 Dordtsche Olie 767 769 Fokker 320 320 Heineken's 511 512 Hoogenbosch Sch. 234 K 235 Hoogovens 795 795 H.V.A 167 171 385 385 428 428 KLM 113 112. 678 678 Kon Olie 163.40 163.80 Müller Nat. Bez. 380K 382 Nederi Ford 413 413 Ned. Gist. en Sp. 328 K 330 Ned Kahelfabr... 442 442 Philios Gem. Bez. 776 K 782 Philip- Pref 285% 287 A'dam Rubber. 124K 126K ^'kkens Lak 591 590 Stokvis R.S 227 K 227 Thomassen Dr 670 670 HnUever 759 762 Van Berkel's Pat 298 298 Van Gelder Pap 260 260 Van der Heem 233 233 Ver. Machinefabr 228 230 Wp««anen ->04 294 Wilton Feijenoord 227 227 ^v/anenherg-Org. 555 558 198 - 198 225 - 225.— 515 515. Ver. Bezit v. 1894 119 118 50 HAL 187 167 50 K N S M 191 H 191 V, N Scheepv. Unie 161K 161% Ommeren, v 759% 261 V, Stoomv Mij. Ned 177 179 Anaconda R4#A» 64 K Kennecott Conner 95 H 95 Aluminium Ltd... 34 K 31K Steel. 52K 53 U.S. Steel 93 92% Republic Steel 69% 69K American Motors 86 N, 86 K General Motors. 52 51 K ""ities Service.... 48 48 Shell Oil 79 K 79 K Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank) New York Iets beter Blauw gerande industriële waarden wa ren gisteren tegen sluitingstijd onwillig en brachten een teruggang teweeg in hetgeen een stijgende markt beloofde te worden voor de eerste maal in vier beursdagen. De handel was gematigd. Een aantal niet in het gemiddelde op genomen aandelen, boekte goede winsten Onder elektronische waarden boekte Ge neral Time ongeveer een punt winst, maar leden Motorola en Ampex verliezen van dezelfde grootte. U.S. Steel daalde onge veer 1% en American Telephone ongeveer een dollar. De omzet was 2.720.000 aan delen. Van een totaal van 1198 verhandel de waarden, waren 422 hoger en 531 lager. Het Industriegemiddelde kwam van 645.07 op 643.69. dat van spoorwegen van 155,07 op 155.13 en dat van openbare nuts bedrijven van 86,43 op 86,12 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13