Grondzee trok „Bermuda" met vijf opvarenden naar de diepte OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER Strauss' mening wint veld in regeringskringen te Bonn PARIJS ACHT INCIDENT- MASSU GESLOTEN Premier Ben Goerion verdedigt het Duitsland van Adenauer IN HET ZICHT VAN DE HOEK Storm kostte ook schippersechtpaar en bootsman van de marine het leven Bevans toestand zorgwekkend is Bonn handhaaft Oberlander Opwinding in Algiers nog niet gesust Zes maanden voor Loemoemba 74e JAARGANG No 164 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 S 0 5 e JAARGANG No 12 Voor de slachtoffers In de krant van heden: Zachter Eerste winterhelft was vrij mild êua! me, IYIUKKIo before ijou vuij! Wagons op drift Het woord is aan Antisemitisme zou Oostduitse achtergrond hebben Kudde van 250 schapen verdronken Nederlands Genootschap van hoofdredacteuren Vliegtuig vloog in brand bij landing, 38 doden Spaanse ambassadeur op Cuba uitgewezen De koudste maand staat voor de deur! demi-saison van Fratelli Bertotto met f. 38.- korting House of England Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. TeL 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Roster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t. n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. VV. Peereboom en Mr. H. C. van der Mi je De dijkbewaking in alle districten is opgeheven, de loodsdiensten zijn hervat. Woensdagmorgen nog richtte de gespannen aandacht zich op de toestand van de dijken en leken de gevolgen van de zware storm voor de scheepvaart mee te zullen vallen. Maar kort na drie uur maakte een zware grondzee voor Hoek van Hol land een einde aan vijf mensen levens de bemanning van de kust vaarder Bermuda, die in het zicht van de haven kapseisde en zonk. Het aantal doden bij de scheepvaart steeg tot acht doordat op de Westerschelde een schippersechtpaar met een Bel gische lichter onderging en doordat een opvarende van de mijnenveger „Giethoorn" bij Den Helder over boord sloeg. Vijf Nederlandse zeelieden, van wie vier jonger dan twintig jaar vonden de dood op luttele mijlen van de veilige water weg, waarheen hun niet meer geheel zee waardig scheepje door de sleepboot „Ge le Zee" werd gesleept. Urenlang hadden zij tegen een door een zware storm fel op gezweepte zee gevochten om hun scheep je een kans op behoud te geven. Zij aar zelden lang de aangeboden sleepboothulp te aanvaarden. Wel had hun 199 brutore- gisterton metende Bermuda een slagzij van twintig graden en stond er een meter water in de machinekamer. Maar de mo tor draaide nog en de luiken waren dicht. Toen zij in de vroege middag sleepboot hulp aanvaardden, aan de tros werden ge nomen en koers werd gezet op de water weg, gebeurde het. Waarschijnlijk hebben Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depone ren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant verantwoorden. 4e verantwoording J. M. 10.—; J. F. 7.50; Gez. H. 5.—; D. A. K. O. 5.—; W. F. Z. 10.—; H. P. 5.—; A. H. B. 5.—; F. R. 10.—; W. v. d. p. io.—; E. S. 5.—; De Grotere We reld 100.—; N. D. 2.50; H. v. L. 10.—; J. v. D. 10.—; C. A. H. 2.50; W. Gl. 5.—; J. Gr. 5.—; Fam. v. A. 10.—; Fam. L. 10.L. J. M. 5.A. J. P. 3.50; A. F. P. 20.—; G. H. E. V. 10.—; N. J. d. W. 10.—; Mej. E. H. J. B. 10.—; H M. 6._; ir. H. G. B. 5.—; G. H. V. 5.—; H. B. 5.—; J. A. H. L. 5.—; J. G. K. H. 2.50: I. S. O. 2.50; L. A. P. O. 2.50; R. H. P. 2.50; v. B. L. 2.50. Dagtotaal 324.50. In het geheel Is thans verantwoord een bedrag van 2538.85. Weerrapporten I» - Binnenlands nieuws 1, 2, 9 Buitenlands nieuws 1, 3, 9 De Kleine Wereld 3 Op de Praatstoel 3 Uit stad en omgeving 5, 7 Agenda van Haarlem en IJmond 7 Gevolgen van de storm 9 Feuilleton H Horen en ZienH Kunst 11 Boekenhoekje 11 Panda, Ydo en de Draak11 Economisch nieuws13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Sport 15 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting tot morgenavond: Half tot zwaarbewolkt met enige regen, in het noordoosten van het land aanvankelijk ook sneeuw. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijke harde tot stormachtige, naar zuidwest draaiende wind. Stijging van temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. twee grondzeeën de Bermuda gegrepen en doen kapseizen. Men meent dat te heb ben gezien. De Gele Zee liet de tros slip pen en vocht zich onmiddellijk door de zware zeeën een weg terug naar de Ber muda. De slepers vonden slechts een met de kiel boven water drijvend schip. Geen spoor van overlevenden, niet dichtbij en niet in de omgeving, die men urenlang afzocht. Een klein uur na het kapseizen zonk de Bermuda, op zes mijl noord-west van Hoek van Holland. Opgesloten in stuurhut De vermoeide en geschokte gezagvoer der van de „Gele Zee", die na binnen komst van het ongeluk vertelde, zei dat de vier jongens en hun 43-jarige kapitein waarschijnlijk om beschut te zijn tegen het overkomende water en de koude allen bij elkaar in de stuurhut waren gaan zit ten, waaruit zij bij het kapseizen niet meer weg konden komen. Alles speelde zich af binnen enkele seconden. De kleine Bermuda ook klein voor een kustvaarder had in Kings Lynn aan de Walsh-baai (Oost-Engeland) brouwers gerst geladen voor Wijneghem bij Ant werpen. Eigenares van de Bermuda was de rederij Bermuda te Delfzijl. De kapi tein van de Bermuda is Alje Smit. Maar deze was deze reis niet aan boord. De 43- jarige kapitein A. Westers (gehuwd en wo nende te Suffolk, Engeland) verving hem. Waarschijnlijk door het overgaan van de lading kreeg de Bermuda in de loop van de nacht slagzij over bakboord. De gezagvoerder van de Gele Zee uitte zijn respect voor het zeemanschap van de bemanning van de Bermuda, waardoor het mogelijk was geweest bij windkracht 10 een verbinding tot stand te brengen. „Die sleep kan me niets schelen, maar de mensen. Ik heb niets voor hen kunnen doen," zei hij. De vijf leden van de bemanning van de Bermuda, die bij de ramp omkwamen, waren: kapitein A Westers, 43 jaar, ge huwd, wonende te Suffolk, Engeland, Best man (ongediplomeerd stuurman), J. Schokkebroek, 19 jaar, Stadskanaal, ma troos J. Sturm, 17 jaar, Vlissingen, ma troos onder de gage F. Kats, 19 jaar, Den Haag en kok A. L. Hofstra, 16 jaar. Leeuwarden. Woensdagmorgen om elf uur is tijdens de storm op de Westerschelde het 261 ton grote Belgische binnenschip „Vinotra II" gebroken en kort daarna gezonken. De twee opvarenden, de schipper A. Kas en zijn echtgenote, beiden uit Antwerpen, zijn hierbij verdronken. De schipper van het op enige afstand passerende binnenvaartschip „Sintana 10", de heer J. v. d. Zalm, is getuige ge weest van het drama. Hij vertelde dat het schip op de zware zee in tweeën brak waarna eerst het voorschip zonk. Op grote afstand zag hij de schipper en zijn vrouw op de stuurhut van het overgeble ven achterschip vluchten. De Sintana 10 kon echter niet meer op tijd het zinkende wrak bereiken om nog redding te kunnen bieden. De Vinotra II was met grondno- tenolie onderweg van Antwerpen naar Gent. Van de mijnenveger „Giethoorn" is woensdagmorgen de bootsman L. Cijvat in de omgeving van Den Helder over boord geslagen Hij wordt sedertdien ver mist. Bootsman Cijvat, 33 jaar oud, was gehuwd en woonachtig te Vlissingen. De mijnenveger „Roermond" is van mogen, gesleept door de sleepboot „Sim- son", om acht uur veilig de haven van Den Helder binnengekomen. Hedenmorgen is door de zorg van per soneel van het cavalerieschietkamp op Vlieland een gedeelte van de bemanning van het Nederlandse vrachtschip „De Lieve Vrouwekerk", dat op de Vliehorst is gestrand, aan wal gebracht. Reeds gis termiddag werd op verzoek van de red dingcommissie een poging gewaagd om over de zandplaat het schip te bereiken met een tank en enkele jeeps. Deze po ging werd echter verijdeld door de opko mende vloed. Vanmorgen om drie uur bij (Van onze weerkundige medewerker) De eerste helft van de winter (1 decem ber tot 16 januari is nu achter de rug. Zij gaf in De Bilt een gemiddelde etmaal- temperatuur die een halve graad boven normaal ligt. De tweede helft van de win ter is inmiddels met gemiddeld normaal tot zacht weer begonnen. Volgens de Duitse voorspelling die wij begin december publiceerden, zou januari ten minste een vorstperiode brengen die wij, naar het lijkt, nu gehad hebben. Daar ook de eerste week van januari in ons land bijzonder zacht bleef, zijn er maar een paar zeer zachte dagen voor nodig om ook deze maand weer een gemiddelde bo vennormale temperatuur te geven. Dat het zo'n strenge winter wordt als in 1947 zoals een Engelse weerkundige vorige week be weerde, het lijkt er nog geenszins op. Advertentie BARTELJOKISSTR HAARLEM TEL. 13439 IfclDSESTRAA! (BI) KONWCSPlfclN) AMSTERDAM TEL 7ÏÏ596 TOTALE OPRUIMNIG Door de harde wind is woensdagmid dag omstreeks twee uur op het em placement van Winterswijk een goe derenwagon op drift geraakt en tegen een rijdende goederentrein gebotst. Ten gevólge hiervan ontspoorden de losgeslagen wagon en nog vijf andere van de rijdende trein. Persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. (Van onze correspondent in Londen) Het bericht, dat Aneurin Bevan de 62- jarige socialistische leider, die na Hugh Gaitskell in de Labour-partij de tweede plaats inneemt, na de ingrijpende maag operatie van bijna een maand geleden, waarvan hij langzaam leek te herstellen opnieuw is ingestort, kwam woensdag avond voor heel Groot-Brittannië als een diepe schok. Zijn gezondheidstoestand gaat achteruit. In een verklaring van het zie kenhuis wordt gezegd dat zijn toestand „re den geeft tot ernstige bezorgdheid". De laatste dagen had Bevan geregeld zijn bed mogen verlaten. Gisterochtend was er nog geen enkele aanwijzing voor een plotselinge verandering in zijn toestand. Zijn echtgenote, het Lagerhuislid Jenny Lee, was opgewekt toen zij hem het nor male ochtendbezoek had gebracht. Later op de dag, nadat Bevan zijn maaltijd had gebruikt, begon hij aan hevige pijn te lij den en werden zijn artsen onmiddellijk gealarmeerd. Anonymus: In een hel van drukte en rumoer kan men toch soms de afwezigheid van een liefhebbende stem ondergaan als een drukkende stilte. BONN (UPI) De regering van Bonn heeft bekend laten maken dat zij geen reden ziet om de minister van Vluchtelin genzaken Theodor Oberlander te ontslaan wegens zijn naziverleden. „Er zijn geen redenen om de status van minister Oberlander in het kabinet te wij zigen, nu of in de afzienbare toekomst", aldus verklaarde een regeringswoordvoer der te Bonn. Hij voegde eraan toe dat de regering „ervan overtuigd is" dat de com missie uit het Europese verzet die op het ogenblik in Den Haag de beschuldigingen tegen Oberlander onderzoekt „tot de zelf de slotsom zal komen". (Van onze correspondent in Bonn) Het standpunt van de YVestduitse minis ter van Defensie Strauss terzake van de achtergrond van de antisemitische wan daden van de laatste tijd lijkt in het kabinet-Adenauer aan de winnende hand te zijn. Vanwege de regering werd giste ren namelijk te Bonn officieel verklaard dat bewezen is dat de communisten een belangrijk aandeel hebben gehad bü deze laagwater vertrok men opnieuw met een tank en enige jeeps. Het lag in de bedoe ling het wippertoestel aan de tank te be vestigen voor het aan wal brengen van de bemanning. Het bleek echter mogelijk met de jeeps het schip te bereiken en 28 per sonen, onder wie de vrouw van de ka pitein, mevrouw Van Oosten konden wor den ontscheept. Zij zijn naar het vaste land vervoerd. De .kapitein is nog met negen man aan boord. Vandaag zal een onderzoek worden ingesteld naar de toe stand van het schip en de bergingsmoge lijkheden. De zeesleepboten „Cycloop", „Hector" en „Holland" zijn nog steeds in de nabij heid van de Noorse tanker „Tank Em press", die moeilijkheden heeft met de voortstuwing op zes mijl ten noordwesten van het lichtschip Texel. De tanker ligt nog steeds voor anker en tracht de scha de met eigen middelen te herstellen. De sleepboot „Titan" die gisteren op de Noordzee het in nood verkerende Brit se schip „Oakdene" vastmaakte op 60 mijl ten noorden van Newcastle is met deze sleep om tien uur woensdagavond in Newcastle aangekomen. (Voor verder nieuws over de storm zie pagina 9) Op een weiland onder Melissant (Goeree- Overflakkee) is gisteren een kudde van 250 schapen door het ongewoon-hoge water verrast en verdronken. De eigenaar was niet verzekerd. In een vergadering van hoofdredacteu ren van dagbladen, die te Utrecht is ge houden. is opgericht het Nederlands Ge nootschap van Hoofdredacteuren. Het Ge nootschap stelt zich ten doel, de beharti ging van gemeenschappelijke, uit de hoofd redactionele verantwoordelijkheid voort vloeiende belangen, voor zover het aan gelegenheden betreft, waarvan de behar tiging niet is voorbehouden aan de Fede ratie van Nederlandse Journalisten. Het bestuur van het genootschap bestaat uit de heren Simon Koster, Haarlems Dagblad (voorzitter), H. Eldermans, Rotterdamsch Nieuwsblad (secretaris), mr. J. C. de Wit, Prov. Overijselsche en Zwolsche Courant, mr. A. Stempels, Nieuwe Rotterdamse Courant, Joep Naninck, Brabants Dagblad, H. Greven, Dagblad van het Oosten en G. A. Knepflé, Algemeen Nederlands Pers bureau. (Van onze correspondent in Parijs) Na een onderhoud met de minister van Oorlog Guillaumat, dat amper een kwar tier duurde, heeft generaal Massu giste ren door middel van een communiqué „amende honorable" gemaakt en zich aan het gezag van het staatshoofd De Gaulle onderworpen. Regeringskringen in Parijs geven zich nu zichtbare moeite om het „incident" van Masu's interview met een YVestduitse krant, waarin hij ge neraal De Gaulle bijna de politieke oor log verklaarde, als definitief gesloten te verklaren. De generaal zal nu ook niet meer bij premier Michel Debré op het matje hoeven te verschijnen. Maar of Massu vrijdag onder leiding van gene raal De Gaulle aan de conferentie over Algerije op het Elysée zal mogen deelne men, is nog niet bekend. Evenmin weet men al, of De Gaulle nog maatregelen tegen zijn vroegere compagnong zal ne men of overwegen. Er was eergisteren nog sprf.ke van een disciplinaire straf en van Massu's even tuele overplaatsing naar elders. Sinds on geveer een half jaar is het i.lle militairen op persoonlijk bevel van generaal De Gaulle uitdrukkelijk verboden openbare verklaringen af te leggen, laat staan zich uitlatingen te veroorloven die recht streeks indruisen tegen de politieke ge dragslijn van de regering en het staats hoofd. In de omgeving van de minister van Oorlog heeft men voor deze lankmoe dige behandeling van Massu als ingenieu ze verklaring gevonden, dat de generaal misschien niet als militair bevelhebber, maar als superprefect van Algiers een functie die hij inderdaad ook nog altijd vervult zou kunnen hebben gesproken. Onwaarachtig Het communiqué doet, heel zacht ge zegd, dus wel ietwat onwaarachtig en niet zeer overtuigend aan. Massu beweert dat hij op eigen verzoek naar Parijs is geko men, in tegenstelling tot de officiële le zing van de vorige dag, volgens welke de generaal door de regering was ontboden. Hij erkent verder dat De Gaulle het ver trouwen van het Algerijnse volk geniet, waarna Massu zich misschien iets te na drukkelijk stelt achter zijn militaire su- JERUZALEM (Reuter) Premier Da vid Ben Goerion van Israel heeft hel woensdag voor de Duitse Bondsrepubliek opgenomen door te verklaren, dat men de regering van bondskanselier Adenauer niet mag vergelijken met het bewind van Hitier en dat de tegenwoordige YVestduitse jeugd niet als geheel antisemitisch is. De eerste-minister zei dit in een kort debat in het parlement over moties van de oppositie, waarin werd aangedrongen op opzegging van de akkoorden betreffen de de levering van wapens aan YVest- Duitsland. De moties, afkomstig van de nationalistische partij Heroeth en van de communisten, werden verworpen. In antwoord op een vraag deelde Ben Goerion mee, dat „een der Israëlische diensten" opdracht heeft gekregen te on derzoeken of er een ondergrondse organi satie achter de anti-semitische incidenten in West-Duitsland en andere landen zit. NEW YORK (Reuter/AFP) Volgens 'n rapport van het Joodse Wereldcongres heb ben zich sinds 25 december van het vorige jaar meer dan 500 gevallen van antisemi tisme in 34 landen voorgedaan. Dit rapport zal aan de bestuurscommis sie van het congres, dat op 1 en 2 februari in Amsterdam bijeen zal komen, worden voorgelegd. De meeste gevallen (200) deden zich voor in West-Duitsland. Daarna volgen de Verenigde Staten (71), Italië, Groot-Brit- tannië, Frankrijk en Zweden. In Oostenrijk WENEN (AFP) Nadat in de afgelo pen twee weken reeds een tiental perso nen waren gearresteerd wegens neo-nazis- tische en antisemitische activiteit, heeft de Weense politie woensdag opnieuw twee jonge neo-nazi's aangehouden, de negen tienjarige Glinter Kümel en de achttien jarige Hans Moerth. Zij worden verdacht van neo-nazistische activiteiten, en het stichten van een nazistische (verboden) jeugdorganisatie. perieur generaal Challe. Voorts ontkent de generaal dat hij zich verbeelden zou de spreekbuis te zijn van het leger dat echter wel aan een „malaise" lijdt. Zeer opvallend is ten slotte dat Massu met geen woord meer rept over zijn dementi waarmee hij daags tevoren in Algiers het geruchtmakende interview van de Süddeutsche Zeitung uit de wereld dacht te kunnen helpen. Voorzichtig Uit het communiqué blijkt intussen, dat de regering en De Gaulle enerzijds en de activisten in en buiten het leger anderzijds hun fundamentele tegenstellingen voor lopig nog niet op de spits willen drijven. De Gaulle durft blijkbaar de parachutis ten-generaal Massu, held en symbool van de Algerijnse extremisten, nog niet aan te pakken. En Massu, die overigens niet uit munt in politieke finesse, heeft blijkbaar niettemin begrepen dat De Gaulle voor lopig zelfs met een nieuwe militaire putsch niet kan worden weggevaagd. De Gaulle zal zijn politiek van voorzichtig manoevreren zonder de grote lijnen uit het oog te verliezen in Algerije dus zeker voortzetten. Hij weet nu dat de activis ten hun plannen en illusies nog steeds niet hebben opgegeven. Doch aan de andere kant kan hij mis schien iets meer vertrouwen voor de toe komst putten uit een bericht, dat in Tunis bekend werd gemaakt over een reorgani satie van de Algerijnse rebellenregering, waaruit de radicaalste elementen nu ver wijderd zijn. (Reuter/UPI'AFP) Een woordvoer der van het Franse ministerie van Defen sie verklaarde dat de kwestie van Mas su's vraaggesprek voor zover het hun aan gaat van de baan is. Hieruit maakte men te Parijs op dat de Franse overheid Mas su's verzekeringen van loyaliteit aan vaardt en men de hele kwestie zo vlug mogelijk wil vergeten. Van regeringszij de werd te verstaan gegeven dat men het incident als gesloten beschouwt. MONTEGO BAY (UPI) Een vliegtuig van de Columbiaanse luchtvaartmaat schappij is donderdagmorgen brandend neergestort op Jamaica. Volgens de eer ste berichten kwamen 38 mensen om het leven en werden zeven gewond. Het vlieg tuig stortte neer toen het na een vlucht uit Miami in Amerika te Montego Bay wilde landen. Het ongeluk gebeurde voor de ogen van de mensen, die op het toestel stonden te wachten. Men kon de angstkre ten van de passagiers in het brandende toe stel horen. Volgens een woordvoerder van de lucht vaartmaatschappij in New York, de „Avianca-maatschappij", is het ongeluk veroorzaakt door het niet functioneren van het landingsgestel, toen het vliegtuig op de landingsbaan neerkwam. Volgens deze woordvoerder waren er 43 mensen aan boord, onder wie twee babies. STANLEYSTAD (Reuter/AFP) Pa trice Loemoemba, de leider van de mili tante vleugel van de Kongolese Nationale Beweging, is te Stanleystad tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens op hitsen van negers tot gewelddaden in ok tober. Het vonnis betekent dat Loemoem ba niet kan deelnemen aan de rondetafel conferentie over Kongo te Brussel. (Zie verder pagina 3) misdaad. Er zijn concrete aanwijzingen, aldus deze mededeling, dat van commu nistische invloed wel degelijk kan worden gesproken. Dit standpunt van Strauss is door minis ter van Binnenlandse Zaken Schröder, die totdusver steeds heeft ontkend dat uiterst links of uiterst rechts in belangrij ke mate betrokken zouden zijn geweest bij de antisemitische uitingen, inmiddels on derstreept Daarmee kwam Schröder te rug van zijn oorspronkelijke standpunt, dat hij tot gistermiddag vrij hardnekkig had gehandhaafd, daarbij gesteund door bondskanselier Adenauer. De vraag is thans of ook Adenauer zelf, die juist giste ren Bonn verliet en naar Rome reisde, de mening van Strauss deelt. De communistische invloed blijkt, aldus de officiële zienswijze, duidelijk uit arres taties, welke te Lehrte bij Hannover en te West-Berlijn zijn verricht. In beide geval len hebben communisten of met de com munisten sympathiserenden, die antisemi- tissche daden hebben gepleegd, bekend dat de Oostduitse communistische partij, de S.E.D.. op de achtergrond van hun handelingen stond. Totdusver is niet bekend of deze theorie van Strauss op meer gevallen dan de ge noemde twee slaat. In totaal zijn er in de Bondsrepubliek sedert de kerstnacht 414 gevallen van antisemitisme aan het licht gekomen, voornamelijk begaan door jon geren onder de 25 jaar. Indien de inlich tingendienst van de oud-generaal Gehlen, die Strauss informaties heeft verstrekt welke tot zijn mening leidden, niet meer communistische invloed aan het licht brengt, zal men zeker in het buitenland niet zonder meer willen aannemen dat er in bijzonder grote mate gesproken kan kan worden van communistische schand daden. Eerder zou bij een percentage van nog geen 0.5 op een totaal van 414 gevallen het buitenland schamper opmerken, dat Bonn de schuld wil afschuiven en deze niet bij zichzelf, in het bijzonder dus bij de na oorlogse opvoeding van de YVestduitse jeugd en het voorkomen van ex-nazi's in de hoge ambten, wil zoeken HAVANA (UPI) Cuba heeft de Spaan se ambassadeur, Juan Pablo Lojendio, be volen het land binnen 24 uu.' te verlaten, nadat de ambassadeur laat in de nacht een televisie-rede van premier Fidel Castro had onderbroken, eisend dat hij zou kun nen antwoorden op enkele beschuldigingen tegen Spanje die de premier in zijn rede gemaakt had. Castro beschuldigde Spanje en Amerika van steun aan de opstandige luchtmacht chef Diaz Lanzas. Onmiddellijk nadat Castro deze aanklacht had uitgesproken, reed de ambassadeur naar de studio en eiste opgewonden een wederwoord. Er ont stond zo'n tumult, dat de uitzending moest worden onderbroken. Lojendio kreeg zijn wederwoord niet. Premier Castro hervatte na zeven minu ten zijn toespraak met de mededeling, dat hij de Cubaanse ambassadeur in Spanje zou terug roepen en dat het er niet toe zou doen, als de diplomatieke betrekkingen tus sen de twee landen zouden worden ver broken. Advertentie Koop thans in onze Service- Verkoop de overjas die u toch nodig hebt, bijv. een Originele Italiaanse makelij 1 Met driedelig rugceintuur. Exclusieve tinten. Normaal f. 189,50 mi voor f. 151,60 Amsterdam - Den Haag Eindhoven Hilversum Bussum

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1