Partijdiscipline in de Amsterdamse raad gaf de doorslag: opera komt op het RAI-terrein Prijsverlaging! Voorzitter Landbouwschap bepleit popularisering landbouwproblemen Kort en bondig Morgen zachter weer hèt afwaswonder Vrijer systeem van huurvorming nog niet mogelijk 2 Kind gered door snel ingrijpen Vier jaar voor aanslag op meisje Uw haar is uw Kroon C. J. Oerlemans Vier kinderen stalen collectegelden H. D. Louwes zal per 1 mei aftreden Nuts MET Prof. Oud over ontwerp voetbaltoto Provincie Utrecht wil het Gooi (NH) inlijven... Interprovinciale strijd om de IJsehneerpolders Duizenden tramkaarten van collega gestolen Geregelde Treindienst Hoek van Holland-Moskou Tweede slachtoffer gasvergiftiging SKI-UITRUSTINGEN GRETHA DE BRUIJN Eisenhower en Prins Bernhard uitgenodigd naar Suriname Anton Radecker overleden Tijdens slaap bij botsing omgekomen DONDERDAG 21 JANUARI 1960 Advertentie (Van onze Amsterdamse redacteur) De Amsterdamse gemeenteraad heeft in strijd met de wens van de burgertf zoals die tot uiting is gekomen in artikelen en ingezonden stukken in de Amster damse dagbladen, in enquêtes en in uitspraken van gezaghebbende personen het operagebouw veroordeeld tot het RAI-terrein aan de Ferdinand Bolstraat. Het debat over de plaats van het operagebouw is een zwarte bladzijde geworden in de ge schiedenis van de Amsterdamse gemeenteraad. Tot verbijstering van de op de pu blieke tribune samengepakte belangstellenden bleken de beraadslagingen zo in de politieke sfeer te zijn getrokken, dat al spoedig duidelijk was dat er geen wijs besluit was te verwachten. De partijdiscipline zegevierde en de grootste, uit vijftien man bestaande P.v.d.A.-fractie had slechts één woordvoerder, die van een papiertje een betoog voorlas dat het standpunt van de gelijkgekleurde wethouder van Publieke Werken en diens zo vaak van starheid beschuldigde dienst moest verdedigen. Men vraagt zich af of er onder die vijftien man nu niet één tegenstander is van het RAI-terrein, dat zoals de laatste weken overduidelijk is gebleken bjj de Amster damse bevolking niet wordt gewenst als plaats voor een opera. Na het inleidende debat van veertien dagen geleden hebben tal van gemeente raadsleden gisteren gedaan wat ze kon den om Amsterdam voor een blunder te behoeden. Zij wezen op de beroering waarmee het R.A.I.-plan door de burge rij was ontvangen en het feit dat men de Nederlandsche Opera, die toch naast een Amsterdamse ook een nationale zaak is, niet zomaar kan wegdrukken in een van de lelijkste woonwijken van de stad, al leen maar omdat daar toevallig een ter rein beschikbaar is. Onder hevig applaus van de publieke tribune las burgemees ter mr. G. van Hall een telegram voor van de Koninklijke Maatschappij ter Bevor dering van de Bouwkunst en de Bond van Nederlandse Architecten, waarin werd gepleit alsnog het Frederiksplein te be stemmen voor het operagebouw. In een tweede telegram van de architecten werd bovendien nadrukkelijk verzocht het RAI- terrein te verwerpen. Wethouder mr. G. van 't Huil zette uit voerig uiteen waarom de door sommige raadsleden gesteunde suggesties Wete ringcircuit. Museumplein, Vondelpark en Olympiaplein minder geschikt waren dan de gemeentelijke suggestie, het RAI- terrein. Twee voorname factoren stelde hij voorop: het RAI-terrein kost vrijwel geen geld aan onteigeningen en met de bouw behoeft niet te worden gewacht, om dat het terrein volgend jaar beschikbaar is. Belangrijk ook achtte hij de gunstige parkeergelegenheid op deze plaats en hij stelde met nadruk dat ir. Bijvoet, die in opdracht van de gemeente een schets ontwerp maakte, zeer enthousiast is en dat deze architect deskundig is'op het ge bied van schouwburgbouw. Advertentie Kil Door bliksemsnel en deskundig ingrij pen hebben twee politiemannen van de gemotoriseerde straatpatrouille in Den Haag woensdagmiddag het leven gered van de anderhalf jaar oude Cornelis de Greef. De per auto surveillerende agenten troffen om vijf over twaalf op de Laan van Nieuw Oost Indie, de radeloze me vrouw De Greef met haar zoontje op de arm. Het kind was bewusteloos en door adem- gebrek reeds blauw. De moeder riep om hulp en vertelde de agenten dat het kind een onbekend voorwerp had ingeslikt. De bijrijder griste het jongetje uit haar han den, waarna de chauffeur van de politie auto gas gaf en in de richting van het ziekenhuis „Bronovo" reed. Onderweg trachtte de agent het kind met eerste hulp-maatregelen enige verlichting te ver schaffen, hetgeen in zoverre gelukte, dat het voorwerp in het strottenhoofd iets ver schoof, waardoor de jongen lucht kreeg. Vrij gauw kwam hij bij kennis, waarna de doktoren van Bronovo het kind over namen. Het bleek een plastic ophanghaak- je voor handdoeken te hebben ingeslikt, dat verwijderd kon worden. Het Haagse gerechtshof heeft woens dag een gevangenisstraf van vier jaar met aftrek opgelegd aan een 35-jarige Surina mer, die op 25 april van het vorig jaar een meisje in het Emmapark te Den Haag met twee pistoolschoten levensgevaarlijk verwondde. De procureur-generaal bij het hof had een gevangenisstraf van zes jaar geëist. De rechtbank had drie jaar gevan genisstraf opgelegd, nadat de officier van Justitie negen jaar had geëist. De officier was van het rechtbankvonnis in hoger beroep gegaan. De Surinamer, die een jarenlange ver houding met het minderjarige meisje had gehad, loste de schoten in blinde drift tijdens een gesprek naar aanleiding van het feit, dat het meisje de avond tevoren met een andere, jongere vriend, was uit geweest Na de aanslag deed hij een mis lukte poging zichzelf van het leven te be roven. Vrijwel geen van de uit de burgerij voorgelegde suggesties voldeed aan het door het programma van eisen voorge schreven oppervlak van anderhalve hec tare. Die grote oppervlakte is nodig om dat het voor een economisch gebruik van het gebouw wenselijk is alle ruimten op één niveau te hebben, aldus de wethou der. Het RAI-terrein is 4'/» hectare groot en de wethouder poogde tevergeefs de fan tasie van de tegenstanders te prikkelen door op welhaast lyrische wijze te spre ken over een mooi plein met fonteinen en plastieken, begrensd door het Amstelka- naal als fraaie waterpartij, een plein dat feestelijke allure kan krijgen.... De enige uitwerking was slechts een on derdrukt hoongelach want juist dit ge deelte van het Amstelkanaal biedt een naargeestige indruk en de omlijsting van het RAI-terrein bestaat uit woonhui zen met een uitgesproken lelijk gevel front. Wethouder Van 't Huil wilde de lig ging van dit terrein niet alleen als punt in de gemeente zelf zien maar in de ge hele woonagglomeratie Amsterdam, zo dat men inderdaad van een centraal punt kan spreken. Voorts verwachtte hij dat een fraai gebouw op deze plaats de gehe le buurt bij een komende sanering op een hoger architectonisch en stedebouwkun dig peil zou brengen. ..Dan hadden onze voorouders het Con certgebouw wel op de walletjes kunnen zetten om die buurt te verheffen"', vond raadslid G. K. J. M. Hamm (V.V.D.). Zijn fractiegenoot, de heer R. T. J. Ie Cave- lier, vroeg zfch af of men thans erg blij kan zijn met de ideee dat het operage bouw misschien over honderd jaar in een mooie buurt zal staan. De heer Hamm merkte op dat uit de woorden van de wethouder „onbuigzaamheid en vast houdendheid" spraken en hij achtte de houding van B. en W. ireëel en gebaseerd op een schim. De heer Le Cavelier be pleitte alsnog het museumplein als plaats voor een opera, omdat deze plaats geheel voldeed aan de wens van B. en W. dat er zo min mogelijk onteigend en zo spoe dig mogelijk gebouwd moet worden. De heer L. Seegers (C.P.N.) deed een ver geefse poging om B. en W. te vragen de Nederlandse Bank te bewegen het Frede riksplein terug te geven. Maar nadat de burgemeester het onherroepelijke van het vorig jaar genomen besluit aantoonde de overeenkomst tot grondruil is reeds door beide partijen getekend gaf de heer Seegers zich met zijn fractie aan de wethouder over. Voorstander van een operagebouw op het Museumplein verklaarde zich ook de oud-tafeltenniskampioen C. de Buy (Sportbelangen) omdat hij meent dat de sport aansprak mag maken op het oude RAI-gebouw en omdat hij niet wilde in gaan tegen de reacties die uit de bevol king zijn gekomen. Drie moties kwamen gisteravond ter ta fel. Twee waren afkomstig van de heer A. A. Redeker (P.S.P.). Het eerete be helsde een voorstel het Museumplein als meest acceptabel voor een operagebouw aan te wijzen en het tweede was een voorstel om het oude RAI-gebouw niet eerder af te breken voor er een gelijk waardige ruimte voor de zaalsport is ge vonden. De K.V.P.'er Th. B. Rossen week van het standpunt van zijn fractie af door een motie in te dienen met het voorstel een commissie van deskundigen aan te wijzen die voor 1 mei aanstaande over de kwaliteit van de andere terreinen rap port zou moeten uitbrengen. Alle mo ties kregen de steun van de V.V.D., maar werden met 30 tegen 11 stemmen verwor pen. Vóór deze stemming had wethouder Van 't Hull in tweede instantie geant woord, waarbij hij zich zo sterk voelde dat hij „het niet nodig vond om op alle door de raadsleden naar voren gebrachte punten in te gaan". De moties raadde hij ten stelligste af. Een commissie van des kundigen had volgens hem geen zin meer. „Het gaat hier niet om deskundigheid maar om een bestuursbeslissing". Vele dringende vragen bleven onbeant woord maar wel zei mr. Van 't Huil dat de architect een jaar nodig heeft voor het verdere schetsontwerp en nog eens een jaar voor het definitieve ontwerp. De bouw zou daarna twee tot drie jaar du ren. maar uitdrukkelijk voegde de wet houder eraan toe dat hierbij nog geen rekening is gehouden met de financiële onderhandelingen die ook hun tijd vragen. Die onderhandelingen zijn belangrijk want op het ogenblik is nog geen cent van de vele benodigde miljoenen beschikbaar. Daarna viel het vonnis: met 31 tegen 10 stemmen werd het RAI-terrein geac cepteerd. Het wachten is nu op de eerste kredietaanvrage voor de bouw „Jammer dat dit allemaal zoveel tijd heeft gekost", verzuchtte de burgemees ter ten slotte. „Ik hoop dat zowel voor- als tegenstemmers zullen meemakenDe rest van de zin ging verloren in een spot tend gelach, voornamelijk van de publie ke tribune, waarop mr. Van Hall uitviel: „Nee, ik wil niet zeggen wat u denkt, ik wil zeggen dat ik hoop dat u zult meema ken dat de opera op het RAI-terrein een periode van grote bloei zal beleven Het vonnis is geveld en menig rechtge aard Amsterdammer en vriend van de opera zal zich schamen over het feit dat de hoofdstad van het land een nationaal instituut als de Nederlandse Opera op zo'n onwaardige wijze naar een plaats verwijst waar de omgeving zo sterk con trasteert met de culturele bloei die men deze opera toewenst. Advertentie •n PERMANENT WAVE een kwestie van vertrouwen en zeer goed model knippen. Med. Gediplomeerd GIERSTRAAT 69 - TELEF. 21736 De Rotterdamse politie heeft vier kna pen, in leeftijd variërend van dertien tot zeventien jaar, aangehouden, die in on geveer een jaar tijds voor honderden gul dens aan snoep en bioscoopbezoek hebben opgemaakt. Het geld zou door een hun ner, een veertienjarige jongen, gestolen zijn uit een collectekist, die in een zijlo kaaltje stond van een r.k. kerk in het wes ten van de stad. Ongeveer een jaar geleden begon -de 14- jarige, soms geholpen door een dertienja rig vriendje, zijn praktijken. Een twee de dertienjarige en een zeventienjarige broer van de veertienjarige, profiteerden van de buit mee. Wanneer de collectanten in de kerk wa ren rondgegaan, ging het opgehaalde geld in een kist, die daarna enige ogenblikken onbeheerd bleef staan. Op dit ogenblik wachtte de 14-jarige, die een systeem had uitgevonden om kwartjes en dubbeltjes uit de kist te halen. Hij propte zijn zakken vol met geldstukken en ging er dan van door. Een der dertienjarigen stond op de uitkijk. De dader bestond het zelfs een maal, de fiets van de pastoor weg te ne men en daarop zijn buit in veiligheid te brengen. De fiets deed hij over aan zijn zeventienjarige broer. De ontvreemde bedragen namen op de duur zo'n omvang aan, dat het kerkbe stuur achterdochtig werd en de politie in de arm nam. Een rechercheur betrapte twee der dief jes dezer dagen op heterdaad. Zij hadden 90 bij zich. In de eerste bestuursvergadering van het Landbouwschap in 1960 heeft de voor zitter. de heer H. D. Louwes, een nieuw jaarsrede gehouden. Het was de laatste keer dat hij dat in dit college deed. want in mei zal hij zich niet meer herkiesbaar stellen als voorzitter, daar hij dan bijna 67 jaar is. De heer Louwes wijdde een beschou wing aan de popularisering van de vraag stukken van het moderne landbouwbeleid. Verantwoorde popularisering, veel inten siever dan nu reeds geschiedt, van die vraagstukken voor de leden van de orga nisaties, waarop het Landbouwschap rust en voor de ongeorganiseerden is dringend noodzakelijk, zo meende hij. Ook voor be stuursleden achtte hij haar niet overbodig. Aan de organisaties wilde hij in eigen ledenkring de naar binnen gerichte voor lichting overlaten, ten opzichte van de niet-georganiseerden moet z.i. deze taak door het Landbouwschap worden vol bracht Hij dacht hierbij niet aan het uit geven van een bepaald orgaan van het Landbouwschap, maar meende dat via de plaatselijke pers heel veel zou kunnen wor den bereikt. De hier bestaande contacten zullen nog beter moeten worden uitge bouwd en de apparatuur van het Land bouwschap zal daaraan moeten worden aangepast. De heer Louwes vestigde de aandacht op de voorlichtende arbeid mede omdat verschijnselen als de wel afnemende, maar potentieel nog steeds aanwezige agi tatie tegen het Landbouwschap en het af stemmen van pnkele belangrijke ruilver kavelingen hem verontrusten. In de agra rische bevolking komen niet onbelangrijke groepen voor die feitelijk staan buiten de ontwikkelingsgang van deze tijd, groepen die gemakkelijk samenvloeien in acties, die zich in zekere zin tegen symptomen van een modern landbouwbeleid richten. Het landbouwschap en de ruilverkave ling zijn slechts concentratiepunten, waar omheen dieper gelegen onvrede en tegen zin zich verzamelen, zo meende de heer Louwes. In de jaren dertig heeft men on dervonden hoe noodlottig deze geestelijke gesteldheid kan worden. Wij mogen niet vertrouwen dat het bijna totale gemis aan leidende krachten in deze kring van nu altijd zal worden bestendigd, aldus de heer Louwes. Een groot opgezet offensief van verantwoorde popularisering is z.i. daar om ten hoogste noodzakelijk. Een factor die volgens de heer Louwes de door hem genoemde wat onheilspellen de ontwikkeling kan aanvullen is de zich verbredende kloof tussen werkers in de landbouw enerzijds en in andere beroe pen anderzijds wat betreft welvaart, woon klimaat en vrije tijd. Tegenover dit ver schijnsel zal men met een grote solidari teit van alle agrarische bedrijfsgenoten binnen het Landbouwschap moeten optre den. De heer Louwes merkte verder op dat het niet is gekomen tot een verdieping en verbetering van de uitgangspunten voor het landbouwbeleid, die na de kabinets crisis van 1956 werden gesteld. In het ver dere beleid is daar door de regering meer aan geknaagd dan aan toegevoegd. Met name dacht spreker aan de beloning van twee produktiefactoren in de landbouw: de grond en de gebouwen. Zijns inziens wordt meer en meer duidelijk dat de re gering hier bij haar actief beleid ten aan zien van industrie en landbouw met twee maten meet. Wij zullen een offensieve geest moeten ontwikkelen om de uit gangspunten te verstevigen en verder te ontwikkelen, aldus de heer Louwes. Het Landbouwschap moet bewust voortgaan met de zelfde sterke overtuiging op de bres te staan voor de belangen van onder neming, ondernemer en landarbeiders. VERS GEBRANDE HAZELNOTEN Tijdens een woensdagavond in Purme- rend gehouden openbare vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Democra tie heeft prof. mr. P. J. Oud de hoop uit gesproken dat de regering niet de kabi netskwestie zal stellen als het wetsont werp betreffende de voetbaltoto in de Tweede Kamer in behandeling komt. De liberale leider zei dat er ten aanzien van dit punt duidelijk verschil'van visie be staat tussen de ministers onderling, maar dat het wenselijk is, dat de huidige sa menwerking in de regering niet verbro ken wordt door deze zaak, die weliswaar principiële kanten heeft, maar ander zijds buiten het sociaal-economische be leid valt. Prof. Oud huldigde het standpunt dat het kabinet de beslissing over de totowet geheel over dient te laten aan de Kamer. Spreker wenste zich niet vast te leggen over het standpunt van de V.V.D.-fractie in de Kamer, als de regering wel een halszaak van de totowet zou maken, om dat thans nog niet kan worden bezien op welke punten het debat zich zal toespit sen. Het meest wenselijk achtte hij wel een compromis, waarmede allen zich zou den kunnen verenigen, maar het was zijns inziens de vraag of dat kon worden be reikt. Prof. Oud deed deze mededeling in een redevoering, waarin hij de positie be sprak van de V.V.D.. nu deze partij van oppositie tot regeringspartij is geworden. Spreker verklaarde dat de V.V.D. met ver trouwen de nieuwe regering beziet, maar dat zijn partij het kabinet geen kritiek zal besparen als voorstellen ter tafel komen, welke het beginsel van de V.V.D. aantas ten. Ook in dit verband hoopte spreker, dat het kabinet alleen in uiterste noodzaak de kabinetskwestie zou stellen. In de zitting van de Provinciale Staten van N'oorholland heeft de Gedeputeerde mr. H. VVestermann onthuld dat het pro vinciaal bestuur van Utrecht zijn blikken heeft laten vallen op het Gooi. dat het aan het gebied van de provincie Utrecht zou willen toevoegen. Onlangs is een bespreking gehouden tus sen vertegenwoordigers van de colleges van Gedeputeerde Staten van Friesland, Overijssel, Gelderland, Utrecht en Noord holland over de provinciale indeling van de Zuiderzeepolders. Daarbij bleek, dat Utrecht en Noordholland elkaar Zuid-Fle voland betwisten. Utrecht stelde zelfs, dat het gaarne het Gooi aan zijn gebied toe gevoegd zou willen zien, en „dan dus van zelfsprekend ook Zuid-Flevoland". Voorts blijkt dat Overijssel en Friesland elkaar de Noordoostpolder betwisten. Men was het er wel over eens. dat Oost-Flevoland in elk geval bij Gelderland moet komen en de Markerwaard in elk geval bij Noord holland. Alle vijf de provinciale besturen zijn het er over eens, dat er geen twaalfde provincie moet worden gecreëerd en ook dat er geen sprake van kan zijn. dat de betreffende gebieden voorlopig tijdelijk aan de verschillende provincies zouden worden gehecht. De officier van Justitie bij de rechtbank te Amsterdam heeft een jaar en drie maan den met aftrek van het voorarrest geëist tegen de vijftigjarige afrekeningschef B. van S. van het Gemeentelijk Vervoerbe drijf te Amsterdam. De verdachte bekende, in de afgelopen vier jaren telkens tramgelden in eigen zak te hebben gestoken, die hij van de conducteurs incasseerde. Toen er onlangs nieuwe tarieven werden ingesteld en de oude voorraad tramkaarten moest wor den vervangen door nieuwe, vreesde hij bij controle door de mand te vallen en stal een vijftienduizend tramkaarten van een collega-chef. Deze deed terstond na de diefstal aangifte, maar het heeft veel moei te gekost de dader te vinden. Bij de ingestelde controle bleek nl. dat de voorraad kaarten en het contante geld waarover de verdachte beschikte precies overeenstemde met wat hij aanwezig moest hebben. Ter zitting bekende hij in de afgelopen 4 jaar 'n bedrag van 11.250 in zijn eigen zak te hebben laten verdwijnen. Hij had een blanco strafblad. Uitspraak op 3 februari. Wellicht verdient het in de toekomst aan beveling, voor woningen of bepaalde groe pen van woningen bij de huurprijsvast stelling over te gaan tot een soortgelijk stelsel als sinds 1954 geldt met betrek king tot bedrijfspanden. Dit wordt opgemerkt in de thans ver schenen Memorie van Toelichting inzake de wijziging van de Huurwet Tengevolge van dit stelsel, zo schrijven de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, de minister van Justitie en de staatssecretaris van Economische Zaken aan de Tweede Kamer, wordt de huur niet bij de wet verhoogd, maar wordt de verhuurder de gelegenheid gebo den, een hogere huur tot een bij de wet bepaald maximum te bedingen. De huur der behoeft hiertoe zijn medewerking niét te verlenen, als hij meent dat de bedon gen hogere prijs onredelijk is. De twee ministers en de staatssecreta ris achten voor het ogenblik de tijd om tot een dergelijk stelsel over te gaan, ech ter nog niet gekomen. Huns inziens is de te overbruggen afstand tussen de wette lijke toelaatbare vraaghuur en de toe komstige evenwichtshuur vermoedelijk nog te groot. Zolang dit het geval is. zal naar de er varing met detoepassing van het stel sel ten aanzien van bedrijfspanden heeft geleerd steeds de neiging bestaan om het maximum mvereeti'"te komen. Naar mate het algemene huurpeil echter het bij een evenwichtstoestand tussen vraag en aanbod van woningen te verwachten niveau zal benaderen, ware wellicht een stelsel, als hier bedoeld, te overwegen", aldus de toelichting. Vanaf 30 mei aanstaande zal er een dienst onderhouden worden tussen Hoek van Holland en Moskou. De tijdsduur van dit traject bedraagt 50 uur en 16 minuten. Daar de spoorbreedte in Rusland verschilt met die van de rest van het traject, wor den te Brest-Litowsk bij de Pools-Russi- sche grens de wielstellen verwisseld. Het geval van gasvergiftiging dat zich zondag te Jutphaas heeft voorgedaan heeft nu een tweede slachtoffer geëist. De echt genote van de heer J. Verbaan, mevrouw W. Verbaan-Arlar, 73 jaar oud, is zonder bij kennis te zijn gekomen, vannacht om halfeen in het Stads- en Academisch zie kenhuis te Utrecht overleden. Prof. Sassen. Prof. dr. F. L. R. Sassen, hoogleraar in de wijsbegeerte aan de rijks universiteit te Leiden, is benoemd tot bui tenlands lid van de Koninklijke Vlaamse Academie voor Wetenschappen, Letterén en Schone Kunsten van België. Loon- en prtjsgesprek. De ministers van Verkeer en Waterstaat en van Econo mische Zaken en de staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid hebben een gesprek inzake de lonen en prijzen in de sector van de autobusdiensten gevoerd met vertegenwoordigers van de betrokken organisaties van werkgevers en werkne mers. Besloten werd, dat het gesprek, na wederzijds beraad in eigen kring, op 27 ja nuari zal worden voortgezet Timmerman. Een man, die al drié- kwart jaar lang werd gezocht door de politie van Rijswijk, Delft, Gouda, Haar lem, Leiden en Den Haag, is in Den Haag aangehouden. Het is de 58-jarige timmer man A. J. de H., die ervan verdacht wordt alleenstaande vrouwen te hebben opge licht of bestolen. De man zocht gescheiden vrouwen of weduwen op en wist hun vertrouwen te winnen, soms met het verhaal dat hij „van de kerk" was, dan weer dat hij een kost huis voor hemzelf of anderen zocht en in een enkel geval kwam het zelfs tot een huwelijksaanzoek. Bij zijn bezoeken nam hij portemonnees weg of vroeg handgeld. 102-jarige overleden. In Hengevelde, gemeente Ambt-Delden, is een van de oudste inwoners van Nederland overleden. Het is de 102-jarige heer J. Keupers, die al deze 102 jaren in dezelfde boerderij heeft gewoond. Op zondag 10 januari was de heer Keu pers 102 jaar geworden. Zijn gezondheid liet toen al te wensen, zodat de vele ge lukwensen door familieleden namens de jarige in ontvangst werden genomen. Advertentie COMPLETE SPORTMAGAZIJN rwijnderslaan 7-9 - Haarlem - Tel. 15118 100 SERVICE PARAMARIBO (ANP) Naar in Suri name vernomen is, heeft de regering van Suriname stappen ondernomen om presi dent Eisenhower uit te nodigen op zijn reis naar Brazilië een tussenlanding te maken op het vliegveld Zanderij bij Pa ramaribo. Ook is de Surinaamse regering voorne mens, Prins Bernhard te verzoeken aan wezig te zijn bij de officiële ingebruikne ming van het nieuwe stationsgebouw op het vliegveld Zanderij. In zijn woning te Blaricum is op 72- jarige leeftijd overleden de beeldhouwer Anton Radecker. Hij heeft veel samenge werkt met zijn broer John, die het Natio naal Monument op de Dam te Amsterdam maakte. Decoraties van Anton Radecker treft men onder meer aan bij het gebouw van De Bijenkorf te Den Haag en aan het American Hotel te Amsterdam. Woensdag is op de Bredaseweg in Til burg een vrachtauto, komende uit de rich ting Breda, door nog niet verklaarde wijze tegen een boom gereden. De 23-jarige be stuurder uit Oeffeit werd zwaar gewond en overgebracht naar het ziekenhuis te Til burg. Men vreest voor zijn leven. Achter in de cabine trof men het stoffe lijk overschot aan van de 48-jarige expe diteur J. C. uit Boxmeer, die daar kenne lijk had liggen slapen. Naar de toedracht wordt een onderzoek ingesteld. Een brede stroom zachte Oceaanluch! dringt thans op over de Britse eilanden in de richting van het vaste land. De zach tere lucht wordt voorafgegaan door een zone met regen en sneeuw, die vanmor gen het zuidwesten van het land bereikte, de richting van het vasteland. De zach- re lucht zijn gelegen. Deze veranderingen in de weerstoestand hangen samen met de toegenomen depressie-activiteit op de Oceaan. De depressies volgen nu een noor delijker baan, waardoor een brede zuid westelijke luchtstroming is ontstaan van de omgeving van de Azoren naar West- Europa. De stormdepressie, die gisteren van de Noordzee naar Noord-Duitsland trok is nu boven Polen aangekomen en bijna opge vuld Achter de depressie ontwikkelde zich een rug van hogere luchtdruk, die echter boven de Noordzee snel wordt aangetast, maar boven Scandinavië vormde zich een afzonderlijke kern. Door het rustiger weer trad in Zweden een sterke afkoeling op met minimumtemperaturen in Midden- Zweden tot twee en dertig graden onder nul. WEERR A PPORTKN Vrijdag 22 januari Zon op 8.36 uur, onder 17.08 uur. Maan op 1.56 uur, onder 12.17 uur. Maanstanden 21 januari 16.01 uur laatste kwartier 28 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 21 januari 'loog water 8.31 en 20.56 uur. Laag water 3.58 en 16.26 uur. Vrijdag 22 januari Hoog water 9.25 en 21.58 uur. Laag water 4.49 en 17.24 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Maximum-temperaturen binnen- en buitenland o? 6. cl Neerslas laatste 24 uur S"5 i t s cM Den Helder zwaar bew. z 4 0,3 Ypenburg geheel bew. windst. 4 3 Vlissingen geheel bew. zzo 5 0 Eelde geheel bew windst 5 2 De Bilt zwaar bew. zzo 4 1 Twente onbewolkt z 4 1 Eindhoven zwaar bew. windst 4 0,8 Zd Limburg geheel bew. zzw 4 1 Helsinki geheel bew ono -7 0.3 Stockholm onbewolkt nnw -4 1 Oslo licht bew. nno -2 0 Kopenhagen geheel bew. nno 2 4 Aberdeen geheel bew. z 2 0 Londen motregen ozo 5 4 Amsterdam geheel bew zo 5 0.3 Brussel sneeuw zzo 5 0 Luxemburg sneeuw ozo 2 2 Parijs motregen zzo 6 2 Bordeaux onbewolkt ozo 14 1 Grenoble zwaar bew. windst. 4 11 Nice half bew. nnw 12 0 Berlijn ij zei w 3 4 Frankfort zwaar bew. zo 4 0 München geheel hew W 4 Zürich sneeuw o 4 5 Genève regen z 6 3 Locarno onbewolkt zo 4 0 Wenen ecb... h> wnw 4 0 Innsbruck sneeuw n 4 1 Athene licht bew no 15 Rome half bew o 0 Ajaccio zwaar bew. windst 13 3 Madrid gehoni pew nnw 7 0 Mallorca mist windst. 18 0 Lissabon mist no 12 0 Belgrado mist windst -4 1

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2