Mevrouw Jaccoud waardig getuige in proces te Genève PROEF DE NIEUWE Wereldnieuws FBI onthult misdadig plan achter vliegramp in V.S. Oprechte tragedie verjoeg sfeer van kamertjeszonde uit de rechtszaal Kampbeul Bugdalle krijgt levenslang Vier jaar geëist tegen Loemoemba ^'Praatótoel R(jk en arm Zware vorst in Amerika: 39 mensen omgekomen Dr. Spears, die een ander onder zijn naam de dood instuurde, opgepakt België heeft ook voorkeur voor de Starfighter Op de DONDERDAG 21 JANUARI 1960 Van onze reisredacteur) GENEVE, 21 januari In het Geneefse gerechtshof is Pierre Jaccoud gistermid dag snikkend in de armen van zijn vrouw gevallen. Zijn huwelijk dat ten gronde ging, toen hij, als deken van de Geneefse orde van advocaten, op een hoogtepunt van zijn maatschappelijke carrière stond, werd gisteren gered in een zaal, waar hij terecht staat onder verdenking van moord op de vader van de medeminnaar van zijn maitresse. De omhelzing, waarin Jaccoud en zijn vrouw, beiden bleek en huilend, zich als angstige kinderen aan elkaar vastklampten, kwam aan het einde van de derde zittingsdag van dit sensationale proces, wat totnutoe weinig nieuw licht heeft geworpen op een bizarre moord, maar dat voldoende stof heeft opgeleverd voor een eindeloos vervolgverhaal in een damesblad. Drie vrouwen immers zijn totnutoe de hoofdgetuigen geweest: me vrouw Zumbach, echtgenote van de ver moorde, Linda Baud, maitresse van de verdachte, en mevrouw Jaccoud, diens echtgenote. Tegenover de begrijpelijke emotie van mevrouw Zumbach, die snik kend ineen zakte toen zij het bof moest vertellen over de nacht van de eerste mei 1958, waarin haar man met een pistool en een dolk werd afgemaakt en waarin zij zelf werd gewond, stond de koele zelfbe heersing van Linda Baud. De mooie, goed- geklede maitresse van Jaccoud boog slechts af en toe zedig het hoofd, wanneer zij openhartig melding moest maken van haar alkoofgeheimen. Zeker de indruk wekkendste van de drie vrouwelijke hoofd getuigen was mevrouw Jaccoud, de vrouw, die haar succesvolle echtgenoot van zich vervreemd zag, maar nu in een gebroken figuur haar man terugvond, die zij waar dig en moedig verdedigde. Voor de getuigenverklaring van Linda Baud, die dinsdagmiddag en woensdagoch tend in beslag nam, barstte het Geneefse rechtszaaltje uit zijn voegen van de nieuws gierigen naar pikante details. En zij wer den niet teleurgesteld. Linda vertelde van de „heerlijke jaren", die zij met Jaccoud gehad had en die pas later bedorven wer den door Jaccouds jaloezie. Die jaloezie was niet ongegrond, want Linda vertelde even openhartig van de opwindende erva ringen met André Zumbach (zoon van de vermoorde Charles Zumbach), die daarop gevolgd waren, ervaringen, die volgens haar en een medegetuigende vriendin be paald „een openbaring" waren. De presi dent van het hof kwam daarop discreet kuchend met een aantal technische vra gen over amoureuze praktijken, die in de brave stad van Calvijn weliswaar veelvul dig bedreven worden, maar slechts zelden een onderwerp van openbaar gesprek vor men. Die dialoog bereikte een pikant hoogte punt, toen de foto's ter sprake en ter tafel kwamen, waarmee Jaccoud ge poogd had Linda Baud uit de armen van Aridfé Zumbach te wrikken. Volgens de gétuige had Jaccoud haar onder bedreiging mét eenpistool gedwongen zich te ont kleden en te laten fotograferen. De presi dent merkte na ernstige studie van deze foto's op: „U zit er anders nogal ontspan nen bij". Jaccoud had deze foto's aan An dré Zumbach gestuurd, samen met enige anonieme brieven, die hij had gedicteerd aan een andere jongedame, waarmee hij, naar hij moest toegeven, ook al betrekkin gen had onderhouden. En hoewel Jaccoud zich eerlijk moeite gaf zich tijdens de zit ting tegenover Linda Baud zo gentleman like mogelijk te gedragen, flitste er af en toe een trek ie van afkeuring over de ge zichten van de vijf vrouwelijke juryleden. Instorting Gistermiddag vaagde mevrouw Jaccoud met een indrukwekkende entree de be dompte sfeer van kamertjeszonde uit de rechtszaal weg en bracht er die van een bittere, maar oprechte tragedie voor in de plaats. Toen zij haar man als een zie lig wrak in zijn hospitaalstoel zag liggen, sloeg zij even haar handen voor het ge zicht. Maar zij herstelde zich snel. Zij ver telde, dat zij op de dag van de moord om tien uur 's avonds haar man nog had op gebeld (de moord geschiedde omstreeks elf uur) en dat zij. toen haar man om mid dernacht thuis kwam. weliswaar in bed 'ag. maar nog wakker was en dat zü niets biizonders aan hem had opgemerkt. De "resident ondervroeg haar over de re- eonias van haar man. die onder in een *oos in een kast gevonden was. over zijn schoenen die onder haar kleding verbor gen lagen en over de Marokkaanse dolk die niet op zijn gewone plaats lag, toen de huiszoeking bij de Jaccoud's werd gehouden. De getuige gaf zich geenszins gewonnen en zocht redelijke verklarin gen voor dat alles. Op dat moment werd Jaccoud. die ern stig hartpatiënt is, onwel. Hij viel half flauw en moest de zaal uitgedragen wor den. Er ontstond opschudding, toen de slui ters van de perscamera's bij dit drama tisch moment begonnen te klikken als een beginnende hagelbui. En de president schreeuwde boos: „Een beetje meer tact alstublieft, heren fotografen". Maar een nog dramatischer scene moest komen mevrouw Jaccoud vertelde hoe haar hu welijk in '46 begon te mislukken, hoe zij en haar man van elkaar vervreemdden aan scheiding dachten, maar daarvan af zagen vanwege hun drie kinderen. Zij schetste de ondraaglijk wordende toe stand thuis, want ook de kinderen wisten van Jaccoud's verhouding met Linda Baud. Manhaftig een brok in haar keel wegslikkend vertelde zij, hoe na het af breken van de liaison het weer beter ging met het huwelijk, hoe zij en haar man el kaar begonnen te hervinden. Ondanks de psychische moeilijkheden van Jaccoud. die voortdurend met zelfmoordplannen schermde. Zij zei: „Gezien het karakter van mijn man acht ik het ondenkbaar dat hij de moord gepleegd kan hebben". Zij vertelde ook dat haar man zelfs in de moeilijkste jaren altijd vol zorg en atten ties voor haar was geweest en gepoogd had alles voor haar te doen. Toen, nadat de zitting gesloten was, draaide zij zich om en liep op haar man af, die uit zijn stoel was overeind geko men en naar het hekje was gewankeld. Jaccoud, die tijdens de verklaringen van zijn vrouw voortdurend de tranen over de wangen waren gelopen, klampte zictt aan haar vast en zij streek hem over zijn haar. totdat de gendarmes hem uit haar armen losmaakten en de zaal uitdroegen. Met dat tragische moment sloot het emotione le deel van het proces. Nu komen de twee honderd getuigen aan de beurt, die hun licht moeten laten schijnen over het zake lijke bewijsmateriaal. Twee Stockholmse kappers werden gistermiddag al gehoord: zij zouden het haar van Jaccoud hebben geverfd na de datum van de moord en de procureur-generaal zou daar graag een ooging in zien van verdachte om zich aan herkenning te onttrekken. Onder het ge combineerd kruisverhoor van de vier ver dedigers, onder leiding van de Franse strafpleiter René Floriot, bleek dat Jac coud eigenlijk alleen het haar van zijn sla pen een beetie had laten bleken. Het was niet de eerste keer dat de verdediging lekken schoot in het materiaal, dat de staande magistratuur heeft aangesleept Nu het zakelijk gedeelte van dit proces, dat nog weken kan duren, aan de beurt komt, zal maitre Floriot zijn aanvallen ze ker nog verscherpen. (Van onze correspondent in Bonn Te München is gisteren de 52-jarige Ri chard Bugdalle tot levenslang tuchthuis veroordeeld. Deze sinistere man is tij dens een drie dagen durend proces afge schilderd als een der ergste concentratie kampbeulen uit de Hitler-tijd. Hij is schul dig bevonden aan veertien moorden. De president van de rechtbank staakte het getuigenverhoor na het horen van vijftig der zeventig getuigen, omdat de twintig resterende getuigen niets meer zouden kunnen aanvoeren dat het opleg gen van een lichtere dan de zwaarst mo gelijke straf zou kunnen motiveren. Bugdalle heeft tijdens dit gehele proces geen spoor getoond van berouw. Zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken hoorde hij alle beschuldigingen aan, waarna hij placht te zeggen dat de getui ge loog. Zelfs toen zijn voormalige S.S.- collega Sorge, enige maanden geleden te Bonn tot levenslang veroordeeld, tegen hem getuigde, zei hij slechts: „Er lügt auch". Sorge, die in het concentratie kamp Sachsenhausen eveneens vele wreedheden heeft bedreven, verklaarde over zichzelf, zijn collega Schubert en Bugdalle: „Schubert en ik namen Bug dalle altijd mee wanneer er een man ge liquideerd moest worden. Hij was een hoofd groter dan wij en veel sterker. Ter wijl Schubert steeds in grote opwinding geraakte, pleegde Bugdalle alle mishande lingen met de grootste kalmte". Alle vier windstreken van de Verenigde Staten liggen in de greep van de winter waarbij Maine en Oregon onder een dikke laag sneeuw begraven werden, de toeris ten in Florida verkleumden en ongeveer een miljoen inwoners van Californië met griep in bed lagen. Van de Rockies tot het Midden Westen heerst een tempera tuur van bij de 30 graden Celsius onder nul. Tenminste 39 personen verloren het le ven als gevolg van de moordende storm die in het begin van deze week woedde van Colorado tot de Atlantische Oceaan Tn Miami, vol toeristen, vertoonde het ;wik een scherpe daling. Waar de tem- oeratuur maandag een recordhoogte van leer dan 26 graden bedroeg, was zij gis teren gedaald tot 5 graden. In het gebied van Florida waar citrusfruit wordt ge teeld, dreigt vorst. In het gebied van Los Angeles meldden scholen, kantoren en be drijven absenties van twintig percent STANLEYSTAD (Belga/Reuter) —De openbare aanklager in het proces tegen Patrice Loemoemba, de leider van de mili tante vleugel van de Kongolese Nationale Beweging (M.N.C.), heeft vier jaar ge vangenisstraf geëist tegen de verdachte. Deze wordt ervan beschuldigd dat hij in oktober 1959, tijdens het congres van de Kongolese Nationale Beweging in Stan- leystad, de negers heeft opgehitst. Er bra ken toen relletjes uit in de stad en omge ving, waarbij zeventig Afrikanen om het leven zouden zijn gekomen. Loemoemba heeft ontkend schuldig te zijn aan het ten laste gelegde. De openbare aanklager zei dat Loemoem ba voorgeeft, de leider van een progressie ve partij te zijn, doch dat hij in werkelijk heid anarchie predikt. Loemoemba zou destijds hebben verklaard dat „de schei ding tussen Kongo en België definitief is". Men verwacht dat het vonnis tegen Loe moemba vandaag zal worden uitge sproken. Bremen en de Indonesische tabak Een groep Westduitse zakenlieden is woensdag r.aar Djakarta vertrokken waar deze kooplieden voorbereidingen zullen treffen voor de aanvoer \an Indonesische tabak van de oogst 1960 naar Bremen. De Duitse zakenlieden zullen contact opnemen met de Indonesische producenten en met het staatsbedrijf P.P.N. Baru. Advertentie MAGGI UIENSOEP WASHINGTON (UPI) De Amerikaan se federale recherche (F.B.I.) heeft dr. Robert V. Spears, de man op de achter grond bij het raadsel van het in november vorig jaar met 42 inzittenden in de Golf van Mexico gestorte vliegtuig, gearres teerd in een motel te Phoenix, in de staat Arizonh. Spéafë, die 65 jaar is, had zich daar als „George Rhodes" laten inschrij ven. Spears had vóór het vliegtuig vertrok, een zeer grote levensverzekering afgeslo ten. Hij stond op de passagierslijst. Ten tijde van de ramp was er tegen dr. Spears een dagvaarding ingebracht terzake van twee gevallen van abortus, maar de man was, tegen een cautie van 10.000 gulden op erewoord vrijgelaten. Na het ongeval werd aangenomen, dat hij de dood gevonden had. Van de 42 in zittenden van het vliegtuig weiden slechts zes lichamen gpborgen en van het toestel kon men eveneens weinig aan de opper vlakte brengen. De F.B.I. heeft dr. Spears nu verhoord over zijn verband tot de vliegtuigramp. Hierbij zit het vermoeden voor dat hij een „helper" zijn plaats in het toestel heeft la ten innemen, wetend dat een bom, door hemzelf aangebracht, het vliegtuig zou doen verongelukken. Een en ander zou voor dr. Spears een kans hebben opgele verd om uit de wereld te verdwijnen en een nieuw leven te beginnen. De F.B.I. verhoort dr. Spears, die voor lopig nog niet op vrije voeten wordt ge steld. Hij is gearresteerd op de tenlaste legging, dat hij een auto, die had toebe^. hoord aan de sinds de ramp vermiste Wil liam Allen Taylor op of omstreeks 19 no- vémbèr, drie dafeetf'na het ongeluk; -^n Tampa, in de staat van Florida, naar Phoenix, in de staat Arizona, heeft gere den. Zonder toestemming van de eigenaar kan men in de V.S. een auto niet buiten de staat brengen, waarin het vervoermiddel geregistreerd is. De echtgenote van de 58-jarige Taylor verklaarde, dat haar man door dr. Spears „gehypnotiseerd" is, en buiten zijn wil heeft plaatsgenomen in het vliegtuig, op de plaats van dr. Spears. Deze had een le vensverzekering van 380.000 gulden afge sloten. Er was een andere passagier, die een ho ge levensverzekering had afgesloten: de advocaat Julian Frank. Hij had zich voor liefst 900.000 dollar, dat is ruim 3 miljard gulden, gedekt Zijn vrouw zou miljonnair worden. De F.B.I. vermoedt dat Frank een bom bij zich had, en dat dr. Spears hiervan wist. Profiterend van Franks zelfmoord plannen (die voortvloeiden uit een finan ciële miljoenenzwendel rondom een pro- jekt voor de bouw van een groot hotel op Aruba) heeft hij een „plaatsvervanger" laten verongelukken, om buiten het bereik van de politie te komen. Dr. Spears en Frank hadden namelijk beiden verbindingen met Donald Loomis, een man van 50 jaar, die als medeplich tige aan abortus tegelijk met dr. Spears gearresteerd en tegen borgtocht vrijgela ten was. -MJ (Van,pnae,correspondent inJBrussel) Hetri3 thans zeker datrin de Belgische khbin-?tsraéd van vrijdag de beslissing zal vallen over de keuze van een nieuw jacht vliegtuig van de Belgische luchtmacht. De zaak is maandag en dinsdag besproken in het economisch kernkabinet van de rege ring. Men verwacht algemeen dat de Bel gische regering zoals Nederland haar keuze zal laten vallen op de Amerikaans- Westduitse Starfighter F-104-G. Woordvoerders van enkele grote Bel gische bedrijven zijn van oordeel dat het bouwen van de Starfighter, in samenwer king met Nederland en West-Duitsland, het voordeligst is voor de Belgische fabrie ken met het oog op het aantal bestellingen Het staat reeds vast dat wanneer de Star fighter wordt gekozen, de motoren in de Belgische wapenfabriek te Luik zullen worden vervaardigd, de elektrische instal laties in Eindhoven, Antwerpen en Char leroi, en de rompen van de vliegtuigen in Amsterdam. Slenteren en zitten Tien dagen geleden nog maar, zat ik, ver van kou en wind in de zon onder de palmen. Om eerlijk te zijn: zitten is voor mij een van de meest-aanvaardbare vormen van toerisme. Vliegen gaat te vlug, varen te langzaam, bussen en treinen zijn te schokkerig en lopen is wel heerlijk gezond, maar ook een beetje maniakkerig op den duur. De A.J.C. is er aan kapot gegaan. Slenteren kan. Slenterend door hun steden en dorpen ziet ge vreemde volken het best. Want zó zijt ge temidden van hen in hun gewone leven. Aan de uitstallingen achter hun winkel ramen, aan de geur van hun bakkerijen, aan het aanzicht van hun koffiehuizen, aan de aanplakbiljetten op hun muren, aan het spel van de kinderen, aan de inte rieurs van hun huizen, aan hun doorde weekse en hun zondagse kledij leert ge de mensen kennen. De gewone doordeweekse en zondagse mensen, die het vreemde volk vormen, net als bij ons het eigen volk, en die ontmoet ge alleen wanneer ge de kunst van het slenteren verstaat; het éch te slenteren met uw ogen en uw hart open en natuurlijk niet het domme en luie, dat alleen maar sloft en sjokt en niets ziet, omdat het de nobele kunst van het zien niet verstaat. Maar zitten is ook mooi toerisme. Zitten langs de straat, wanneer alle mensen voorbij komen want mensen zijn de essentie van alles. Tenminste voor mij. Iedereen mag daar het zijne van denken en ik dus het mijne en dat mijne is, dat ik alles van de natuur de hemel, het zonlicht, bergen en dalen, stranden, bloe men en klaar water heerlijk vind, maar dat zonder mensen de wereld te leeg is. Daarom is zitten zo goed. Ik heb de indruk, dat de meeste mensen dit nog niet hebben ontdekt, omdat de meeste mensen het toerisme nog maar pas hebben ontdekt. Voor hen is het an dere land een verzameling van hotels en oude gebouwen, andere spijzen dan thuis en een andere taal. Maar het wezenlijk andere is in de men sen, die hetzelfde doen wat alle mensen doen: slapen en eten, liefhebben en haten, naar de bioscoop gaan en snoepen, verlan gen, verdriet hebben, in de zon zitten, kin deren krijgen, sterven. Allemaal precies het zelfde als bij ons. En allemaal een klein beetje anders. In dat kleine beetje is het verschil, dat ge alleen ziet wanneer ge zit en blijft zitten, en slentert en weer gaat zitten en zo maar door. Dat is de kunst van het reizen. Wat u ook heel dicht bij huis kunt doen. Slenteren, mensen kijken, zitten mensen kijken. Juist nu. Nu de straten en de winkels vol zijn met drommen van duizenden. Ga voor de mooie etalages tussen de mensen staan. Ga in het warenhuis met hen mee slenteren. Luister naar hun wensen. Kijk wat ze kopen. Zie h o e ze kopen. Ga te midden van hen zitten in de lunch room, wanneer zij moe zijn van de pak jes. Laat hen langs u gaan met al hun ge zichten. Raad wa* zij denken. Zie hoe zij alles doen en ondergaan. Het is een boeiende bezigheid. Uit en thuis. Onder de palmen in de zon. Op de voch tige straat in de motregen. Niets is zo fascinerend. U kunt overal toerist zijn. Elias Misschien heb ik het eens lang geleden gelezen, of wel licht kortgeleden gedroomd. In ieder geval was het een aardig verhaal en het komt nu zo prachtig van pas. Daar om gaat het de kleine wereld in. Maar eerst iets anders: Uit een gedegen rapport van de Economische Commissie van het Amerikaanse Congres valt te lezen, dat er over vijf entwintig of dertig jaar geen arme Amerikanen meer zullen zijn. Dat stemt tot verheuge nis. „Arme Amerikanen" is een bijzonder belachelijk ver schijnsel, zo paradoxaal als twee woorden maar para doxaal kunnen zijn. De conclu sie van genoemde commissie is gebaseerd op het feit dat de groep van laaggesalarieerde personen in de Verenigde Sta ten voortdurend kleiner wordt, zodat er tenslotte geen mens meer zal overblijven die de endjes niet aan elkaar kan knopen. Tot zover valt er geen speld tussen te steken. Doch als men er wat nader over peinst, doemt de ontstellende gedach te op dat de commissie van congresleden de hele relativi teitstheorie over het hoofd heeft gezien en daardoor over vijfentwintig of dertig jaar in haar hemd zal komen te staan. Want „arm" is geen vastge stelde grootheid, evenmin als „rijk". Arm zijn betekent niet dat men weinig geld heeft, doch dat men minder heeft dan anderen. En rijk zijn wil zeggen, dat men méér heeft. Een kwestie van betrekkelijk heid dus. d:e geenszins kan worden opgelost door alle be trokkenen wat méér te geven. Want dan blijft iedereen even arm en even rijk als voorheen. En nu het verhaal, dat zo prachtig te pas komt. Ergens op de wereld moet dat eiland bestaan, waar nie mand \yoont ofschoon het er heerlijk wonen zou zijn: de stranden zijn geel. de bomen groen en de lucht blauw en er is een baai waarin men de arabesken van koraal kan zien op de bodem, door kristalhel der water heen. Alles wat er wezen moet. is er. Dat is het eiland der sentimentelen, der dromen, der illusie. En op dat eiland is de eige naar van een luxueus zeejacht met zijn metgezellen aange spoeld temidden van de brok stukken en pakkisten van zijn schip. Eén rijk man, twee of ficieren, een hofmeester, vijf matrozen van normaal gewicht en één lichtmatroos. De pakkisten bevatten vol doende levensmiddelen en ge bruiksartikelen voor tien jaar. Waarom? Dat weet ik niet, want dergelijke details zijn me ontschoten. Er was zelfs een kist vol kaartspelen bij. De eigenaar. Mr. Rich, had zijn hersens bij elkaar. Hij proclameerde zichzelf tot staatshoofd en stelde de hof meester als kanselier van schat- en provisiekisten aan. Er was geen geld aan boord, merkwaardig genoeg, doch dat was het ergste niet. Want Mr. Rich proclameerde de speel kaarten tot geld: de aas was honderd dollar, de heer vijftig, de dame vijfentwintig, de boer twintig enzovoort En iedere week kreeg ieder een zijn salaris uitgekeerd, be halve de lichtmatroos, want dat ventje diende onder het fooienstelsel. De officieren kregen twee spelen, de hof meester anderhalf, de matro zen één. En Mr. Rich kon ne men zoveel hij wilde. Voor het geld kon men ko pen wat men nodig had: blik jes haring in tomatensaus, bis cuits, stew, bacon, sigaretten, likeur. Er was van alles en er was genoeg. De hofmeester hield winkel en nam de speel kaarten in, die hij met nauw gezette afrekeningen weer in de schatkist deponeerde. Het is een vreemd verhaal, maar het loopt goed. Want op dat eiland waren weinig zor gen. Men kocht, men at, men luierde en wachtte op betaal dag. Er kwam echter een tijdstip waarop Mr. Rich genoeg kreeg van zalm en hij liet de hof meester een kist met kaviaar openmaken. Op dat moment of daaromtrent kregen de ma trozen genoeg van sardientjes en kochten schelvislever. En op datzelfde ogenblik schakel den de officieren van schelvis lever over op zalm. Maar het ene was duurder dan het andere en in de onder ste gelederen ontstond gemor. Men verlangde méér salaris vanwege de dure tijden. De schelvislever was nauwelijks te betalen, zei men. Mr. Rich was de edelmoe digheid zelve. Hij verhoogde alle uitkeringen met drie heren per week en het fooienpercen tage stelde hij op twintig in- plaats van vijftien percent. Toen kwam de dag, waarop de matrozen beroerd werden van schelvislever en overstap ten op de zalm. De officieren konden geen zalm meer zien en kochten kaviaar. En Mr. Rich zelf at olijven met toast en paté uit Straatsburg met truffels. Eén maaltijd kostte een heel kaartspel, maar daar had hij geen zorgen over. Toen eindelijk de matrozen niet meer buiten kaviaar kon den, de oflicieren paté met volle lepels aten en Mr. Rich leefde van geconfijte ananas met duiventongetjes, moest het salarisstelsel zo drastisch worden herzien dat wekelijks hele pakken kaartspelen wer den uitgekeerd. En zelfs toen morden de matrozen, want zij konden niet bij de duiventon getjes. Zij moesten zich alles ontzeggen om te eten wat zij lekker vonden, zij liepen in lompen omdat zij geen kaar ten overhielden om kleren te kopen en zij smachtten naar een likeurtje dat er niet meer af kon. De duiventongetjes wa ren het belangrijkste. Wie geen duiventongetjes kocht, verhongerde. Om duiventonge tjes draaide het hele leven. De matrozen waren zo arm als Job. ook al droegen zij wekelijks de dollars bij pak ken tegelijk naar hun hutten. En Mr. Rich, die alles kopen kon wat hij wilde, at smakelijk alles op zijn tijd, bijwijze van afwisseling Men zal vragen wat de licht matroos al die tijd heeft uit gevoerd. Hij had geen geld, behalve de fooien van de hof meester die hem als hulpje gebruikte bij de organisatie, en de toegiften van de ma trozen, voor wie hij bood schappen deed. Maar de licht matroos hield niet van sar dientjes, noch van kaviaar, noch truffel, noch wat ook dat uit de kisten kwam. Hij knip te de pijpen van zijn broek kort tot aan zijn knieën zwief over het eiland en plukte de vruchten van de natuur. Hij dronk uit de heldere beek en slurpte de eieren leeg van de vogels, als hij honger kreeg. Hij wist niet eens dat er dui ventongetjes bestonden, be halve in de snavels van de donzige houtduiven die op de boomtakken zaten te soezen. En hij leefde gelukkig zó gelukkig, dat op zekere dag een smalle kano met een bruin, zwartharig meisje erin door zijn geluk werd aange trokken en van een ander eiland naar het zijne peddelde. Hij zag haar naderen als een felle, kleurige stip, die leek te vonken als een op het water gevallen ster. Hij zag haar na deren zonder verbaasd te zijn, want hij verwachtte haar. Waarom? Omdat hij jong was, en wist dat zijn jeugd ergens op de wereld een sluitstuk had dat komen zou. Zo gaat dat in dromen soms als men ge lukkig is. Hij stapte in de kano, die even wankelde, waarop zij kirrend lachte. Hij ging zitten met zijn gezicht naar het hare, en plotseling lachten zij geen van beiden meer. En de kano dreef weg, terwijl de peddel doelloos op de bodem lag. Waar zijn ze nu? Dat is niet belangrijk. Be langrijk is, dat op het eiland tenslotte moord en doodslag heerste en de sterkste matroos als laatste overbleef tussen de lijken. Hij had alle kaarten, alle duiventongen en alle ananas met gebloesemde gem ber voor zich alleen. Toen het eiland langzaam in een nevel verdween, zag ik hem zitten tussen zijn schatten als een eenzaam man met bebloede handen en een maagzweer. Ook daar waren toen geen arme Amerikanen meer. Bezitters. Acht miljoen Amerikaanse ge zinnen vijftien percent van het totale aantal hebben meer dan één auto, vijftien miljoen Amerikanen hebben een jachtakte en 115 miljoen een le vensverzekering, zo blijkt uit de statis tieken die gevoegd zijn bij het econo mische jaarverslag dat woensdag door Eisenhower aan het Congres is voorge legd. Vuurgevecht. Een twintigtal officieren van het leger is door de justitie te Ca racas gearresteerd wegens een samen zwering tegen de regering. Aan de ar restatie ging een vuurgevecht vooraf met vier samenzweerders waarbij een hoge politiefunctionaris werd gedood. Gevaarlijk. De Amerikaanse commissie voor kernenergie heeft tot dusver 569 Zwitserse horloges achterhaald die een radio-actieve straling afgaven welke hoger is dan de toegestane maxima. Bij 432 horloges kwam strontium-90 op wijzers en wijzerplaten voor. De Rolex- maatschappij heeft op zich genomen zorg te dragen voor vervanging van de gevaarlijke onderdelen, zonder dat de eigenaars van de G.M.T.-Masters er nadeel van zullen ondervinden. Slachtoffers Op de Deense kust tussen de plaatsen Kramnitze en Hyllekrog zijn opnieuw honderden zeevogels aan gespoeld die het slachtoffer zijn ge worden van olielozingen uit schepen. Maatregelen werden genomen om de hulpeloze dieren een langzame dood te besparen. Ongewenst. Een comité van vakbonds functionarissen in de Schotse haven Dundee heeft een resolutie aangeno men waarin geprotesteerd wordt tegen het bezoek van vijf Westduitse oorlogs schepen aan de haven op 29 januari. Het protest is gericht tegen de herle ving der nazi-mentaliteit in West-Duits- land en de vakbondsmensen eisen dat het vlootbezoek zal worden afgelast. Ontploffing De Russen zullen, teneinde een belangrijke steenkolenlaag in Si berië bloot te leggen, een ontploffing te weeg brengen waarvan de kracht gelijk staat met drie kernbommen van het type dat voor Hirosjima gebruikt werd. Het >lad Sovjet-Rusland, dat dit be kendmaakt, schrijft dat de hoeveelheid explosieve middelen waarvan de naam niet wordt onthuld zal worden verdeeld over 44 gaten van 'n gemid delde diepte van 45 meter. Door de ont ploffing zullen tien miljoen kubieke me ter aarde en rotsen omhoog komen. Duur zitje. Een koor van protesten is ge rezen tegen een besluit van de Parijse gemeenteraad om de huur voor ver warmde terrassen aan de boulevards te verhogen van 280 tot 650 franc per vierkante meter. De vereniging van ho telhouders wil in deze stappen bij de autoriteiten ond rnemen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3