c Q» Albert Heijn 228 238 258 288 98 25 43 Nieuwbouw voor B-faculteit van de Gemeente Universiteit in Amsterdam begonnen I Agenda voor Haarlem en de IJmond Middenstanders vragen verlaging stroomtarief Haarlemse afdeling van „Jeugd en Muziek" in voorbereiding Rechtbank behandelde dodelijk ongeluk in Haarlemmermeer Gevangenisstraf wegens rijden onder invloed Cafébezoeker met pistool geslagen Anti-Vivisectiestichting richt zich opnieuw tot Tweede Kamer Arbeids- en rusttijden in de landbouw Eisenhower naar Japan na zijn bezoek aan Rusland 7 H. J. Westbroek veertig jaar schildersgezel V eisen-IJ mui den Beverwijk Bezoek aan Heemsteeds zwembad sterk gestegen Uitspraken rechtbank Troepen openden vuur op menigten in Oeganda Mettertijd zal op Roeterseiland een tweede „universiteitsstad" ontstaan Mevrouw Van R.: „Vóór de bollentijd zijn we thuis" Nieuwe verordening voorgesteld BONZO VERPLEEGHULP SLAGERIJ LAP-SPECIAAL Varkenslappens Runderlappen I "««"I Rosbief en contrefilet Hachévlees 300 GROENTEN EN FRUIT Groene Kool 500 gram HARDE UIEN Soepgroenten JONATHANS par kilo 88 Moesappelen 2 1 DONDERDAG 21 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAN I Op dinsdag 19 januari was de schilders gezel H. J. Westbroek veertig jaar in dienst van het schildersbedrijf de firma p. Essenius en zoon. Op die ochtend vond de herdenking ten huize van de heer Westbroek plaats. De heer P. Essenius sr. roemde de ijver, het vakmanschap en de trouwe plicht en zei, dat de jubilaris één van de steunpilaren is, waarmede de zaak is groot geworden. Als dank voor zijn gegeven krachten ont ving de heer Westbroek een geschenk in enveloppe. Namens de Nederlandse Schilderspa troonsbond werd aan de jubilaris de zilve ren legpenning voor veertig jaar trouwe dienst overhandigd. De Algemene Nederlandse Bouwbedrijfs bond, afdeling Haarlem, was vertegen woordigd door de secretaris-penningmees- ter de heer A. N. H. Bruseker, die waar derende woorden sprak over de trouw bij de werkgever, maar ook over de langduri ge trouw aan de organisatie. Hij schonk de jubilaris bloemen en een kist sigaren. Namens het personeel werd de heer Westbroek toegesproken door de heer C. J. v. Roon, die de jubilaris schetste als een goede kameraad, die door zijn om gang en gemoedelijkheid onder zijn colle ga's in hoog aanzien staat. Deze spreker bood een fraaie rooktafel aan. Nadat de heer Essenius nog het woord had gevoerd, dankte de jubilaris voor de hulde, die hem werden gebracht en voor de cadeaus, die hij had ontvangen. Concertgebouw: Vandaag 20 uur: con cert Doopsgezind Zangkoor. Vrijdag 16.15 en 19.30 uur: jeugdconcert N.Ph.O. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Ne derlands Ballet met Romeo en Julia. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag 19 en 21.15 uur „Carnaval in Wenen", 14 jaar. Vrijdag en zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Ihr ewig leben", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag tot en met zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30. 19 en 21.15 uur, maandag 14. 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens7 dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 j. Lido Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „De tijger van Eschnapur", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Do dende liefde", 18 j. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „De jonge leeuwen", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hercules en de ko ningin van Lydië" (tweede deel), 14 j. Minerva Theater: Vandaag en vrijdag geen film. Zaterdag 14.30 en zondag 14 en 16.15 uur: „De zoon van Lassie", a.l. Za terdag en zondag 19 en 21.15 uur: „Aparte tafels", 18 j. Rembrandt Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Some came running", 18 j. Vrijdag zaterdag en zondag 14, 16.15, 19 "fen 21.T5 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 fr Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur: „Met dodelijke afloop", 14 j. Vrijdag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur: „Geen genade voor Tom Dooley", 14 j. Studio Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur „Middle of the night", 18 j. Vrijdag en zaterdag 14.15. 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur en- maandag tot en met donderdag 14.15. 19 en 21.15 uur „Bachelor of hearts", 14 j. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag 20 uur: „De levensroman van Richard Tauber", alle leeftijden. Vrijdag tot en met zondag 20 uur: „Tarzan en zijn vijanden 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41 Tot 1 februari dagelijks van 1117 uur Expositie van werken van J. J. van Oost „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1 Tot 1 februari dagelijks van 10—22 uur Expositie van tekeningen van An je Zijl stra. DIVERSEN Minerva Theater: Vandaag 20 uur- film avond over ANWB en Wegenwacht Kapel Nieuw Vredenhof (Heemstede) Vandaag 20.15 uur: J. H. Elffers over „Vluchtelingennood in onze moderne tijd' (Bijz. Kerkewerk Herv. gemeente). W'ilhelminastraat 22: Vandaag 20 uur G. van der Laan over „De Kerk. Israel en de Joden". (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 15 januari DONDERDAG 2! JANUARI Rex, 20 uur: „Meineed". Thalia, 20 uur: „Ciske de rat". Jan Campcrtschool, 20 uur: Afscheid K Schermer. Hervormd Jeugdgebouw. 20 uur: Jeugd koor „De Goede Herder' Raadhuis, 9.3012 uur: Spreekuur wet houder Openbare Werken. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Ge bouw, 14—16.30 uur. VRIJDAG 22 JANUARI Rex, 20 uur: „Kinderen, die niet gewenst zijn". Thalia, 20 uur: „Geen cent voor de be lasting". Jeugdgebouw, 20 uur: Bijeenkomst NVSH. Pieter Vermeulenmuseum als donderdag Raadhuis, 11—12 uur- Spreekuur wet houder van Financiën. Cultureel Centrum. 20 uur: dr. J. J Smith voor Volksuniversiteit over: Hoe ziet het dier de wereld. DONDERDAG 21 JANUARI Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „De zoon van de Kalif". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: ..Vrou ven verdwijnen" W. B. Theater, 20 uur: „Gun Smoke" Stadhuis. 19.30 uur: Vergadering van dp gemeenteraad. K.S.A.-Gebouw, 20 uur- Lezing voo katholieke arbeidersvrouwen. Garage Verenigde Expeditie Bedreven Brink, 20 uur: Concert ..Zang en Vriend schap". VRIJDAG 22 JANUARI Bioscopen: als donderdag. Tijdens de woensdagavond in het paro chiehuis „Anno Santo" in Heemstede ge houden jaarvergadering van de plaatselij ke afdeling van de Katholieke Midden standsvereniging, werden de leden op de hoogte gebracht met de inhoud van een brief, die aan het gemeentebestuur van Heemstede zal worden gezonden. Hierin wordt aangedrongen op een verlaging van de stroomtarieven tijdens de zogenaamde ,piek-uren" voor winkeliers en industrie doeleinden. Deze brief werd toegelicht door de heer L. Hopstaken, die ondermeer wees op de bezwaren, welke de midden standers tegen de huidige elektriciteitsta rieven aanvoeren. Een en ander zou er vol gens spreker wel eens toe kunnen leiden, dat de winkeliers zich genoodzaakt zullen zien 's avonds hun etalageverlichting ge doofd te houden. „Welk een blamage voor Heemstede", meende spreker, die hieraan toevoegde, dat de gemeente dan wellicht spoedig „de duistere buurt ten zuiden van Haarlem" zal worden genoemd. Het openingswoord van voorzitter A. Verdonschot, was geheel in mineur we gens de geringe belangstelling van de le den. Desondanks kondigde hij aan, dat dit jaar het vijftigjarig bestaan van de afde ling zal worden gevierd. De datum van het jaarlijkse karnavalsfeest is gesteld op maandag 29 februari. In het verversings huis van het wandelbos „Groenendaal" wordt dan een cabaretprogramma ver zorgd door het „Noorhollands Cabaret Ge zelschap". onder leiding van Jan en Maart- je Buisman. In het jaarverslag van de secretaris werd de traditionele terugblik geworpen op de diverse verrichtingen in het afgelopen ver enigingsjaar. Ook deze bestuursfunctio- naris was weinig te spreken over de af zijdige houding der leden. Zo heeft het be stuur onlangs nog getracht een studieclub te formeren; een voornemen waar men weer spoedig van heeft moeten afzien, om dat zich geen enkele deelnemer had aan gemeld. Bij de bestuursverkiezing werden de pe riodiek aftredende heren A. Verdonschot (voorzitter) en L. Hopstaken herkozen. Na de pauze hield drs. P. J. Stolker uit Leiden een inleiding over „Menselijke ver houdingen". waarna een levendige discus sie ontstond. Vorig jaar Blijkens het jaarverslag van de Stichting tot exploitatie van bad- en zweminrich tingen in Heemstede hebben vorig jaar 161.119 bezoekers van de zweminrichting gebruik gemaakt (in 1958 99.320). Het totaal aantal abonnementen bedroeg 1805 (in 1958 1497). Twaalf scholen uit Heemstede, vier uit Bennebroek en twee uit Haarlemmer meer hebben geregeld van de zwemvijvers gebruik gemaakt. Bijna zeventienduizend leerlingen namen aan het schoolzwemmen deel. Voor het diploma zwemmen schreven 511 personen in. van wie er 477 het diploma behaalden. Het badhuis aan de Postlaan boekt laar op jaar minder bezoek. De oorzaak hiervan mqet worden gezocht--in—de., aanleg var douches in al bestaande huizen Vorie iaar werden 31*5*4 baders eenqte^d^i 1957 34.481 en in 1958 32.486. Om tot de oprichting te komen van een afdeling Haarlem en omstreken van „Jeugd en Muziek", aangesloten bg de Federation Internationale des Jeunesses Musicales. is een voorbereidend comité gevormd, dat bijeenkomsten zal organiseren tijdens wel ke door jongeren voor jongeren gemusi ceerd zal worden. De eerste bijeenkomst is vastgesteld op aanstaande maandag 25 januari 20 uur in het nieuwe clubgebouw- van het Sportveld aan de Kleverlaan. Op die avond zal het Auloblaaskwintet bestaande uit de jongeren Martine Bakker fluit; Edo de Waard, hobo: Georg Pietei - son. klarinet; Joep Terwey. fagot en Jaap Verhaar, hoorn, werken ten gehore bren gen van Haydn, Vivaldi, Danzi. Milhaud Vredenburg en Hindemith. De heer Max Vredenburg. directeur van Jeugd en Muziek in Nederland, en het voorbereidend comité zullen vóór het con cert met tien jongeren leerlingen van middelbare scholen, muziekstudenten, stu denten aan universiteiten en kleuterleid sters een bespreking houden over het doel tot een Haarlemse afdeling te komen Met de aanwezigen zal hierover van ge dachten worden gewisseld De toegang tot de avond is vrij: alle jongeren die zich voor muziek interesseren zijn welkom. In het comité van voorbereiding hebben zitting Chris van der Glas. violist en mu ziekpedagoog. de student L. Horneman, de pianist en muziekpedagoge Miep van Luin Riemersma (secretaresse), de afdelings chef van de Haarlemse muziekbibliotheek Do Reeser, de muziekrecensent en -leraar P. Zwaanswijk en de ambtenaar voot Jeugdzaken te Haarlem A. van Moock. Het secretariaat is gevestigd Bronsteeweg 76. telefoon 34445. Het comité heeft brieven verstuurd aan de rectoren van lycea, gymnasia en h.b.s - sen te Haarlem, de hoofden van scholen van voortgezet onderwijs en de directies van Haarlemse huishoudscholen en kweek scholen: voorts aan een aantal in muziek geïnteresseerde jongeren. BURGERLIJKE STAND HEEMSTEDE ONDERTROUWD: E. G. Hoekstra en M N. van Gelder. H. G. F. Weersink en D. S Moorman. GETROUWD- H. Th. Nunnink en H M van der Hulst. R. de Jong en J. W. van Tongeren, J. P. Schouw en I. Krabben dam. GEBOREN: Franciscus. z. van C. Ga thier en A. M. Hanselaar: Cornelis J. F z. van G. W. Krouwels en M. A. van Aken Bernardus G.. z. van J. C. H. M. Jansen en A. M de Reus: Paul A., z. van W Licher en H P Korver: Timotheus A. M z. van C. A Schrama en G Th Flinken flögel Johannes A M. en Robertus C M zns van M M As>endelft en M H A. van 7uijlen: Frederik z van R. Meijer en M J C. van Drimmelen Elisabeth, d. van C O Bakker en J. Breure. OVERLEDEN- H. C. Eiserman. 89 j Wed M J. Dekker-Duisterhof. 61 j H. J Kersten. 77 j Wed C Purmer-Van Vliet 78 j. Mej. W. de Vries. 82 j. Twee maanden gevangenisstraf en ont zegging van de rijbevoegdheid gedurende twee jaar, heeft de officier vam Justitie bjj de Haarlemse rechtbank, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, vanmorgen geëist tegen een 53-jarige monteur uit Voorschoten wegens het veroorzaken van een ernstig verkeersongeval op de rijksweg Amster damDen Haag op 24 augustus van het vorig jaar. Drie personen werden bg dit ongeluk ernstig gewond. Een van hen overleed later in het ziekenhuis aan zyn verwondingen. De verdachte bestuurde op de bewuste dag een kleine vrachtauto, een zogenaam de pick-up, van 2300 kg. Aan een trek- stang sleepte hij een vrachtauto met een eigen gewicht van 4500 kg en een lading van 200 kg. Van de gesleepte wagen was de voetrem defect. Deze combinatie reed tot het moment van het ongeluk met een snelheid van ongeveer 50 km per uur. Bij een punt van de weg waar de rijbaan was opgebroken, moest verdachte op het voor hem linker gedeelte van de weg gaan rijden. Toen hij enkele meters verderop weer naar de rechter rijbaan wilde afbui gen was de door hem bestuurde vracht auto gaan slingeren en achterstevoren op het voor hem linker gedeelte van de weg gekomen. Op dat moment naderde uit tegenovergestelde richting een personen auto. waarvan de bestuurder een botsing niet meer kon voorkomen. Verdachte verklaarde dat hij wist dat de voetrem van de gesleepte wagen niet werkte. Hij had er echter op vertrouwd dat de bestuurder van deze vrachtauto voldoende had aan de handrem indien er snelheid verminderd moest worden. Een technisch deskundige zette uiteen wat de trekker had doen slingeren. Vol gens hem moet de gesleepte vrachtauto iets schuin achter de wagen van verdachte hebben gereden, omdat de bestuurder voor zich op de weg wilde kijken. Daar door was de zaak gaan „scharen". Gezien het feit dat de gesleepte vrachtwagen twee keer zo zwaar was als de trekker zou het gebruik van de handrem met 50 km snel heid geen enkel effect hebben gehad. De officier van Justitie zei dat zelfs een leek had kunnen zien dat onder de ge geven omstandigheden een ongeluk zou gebeuren. Verdachte had hoogstens met 'n snelheid van 10 15 km mogen rijden. Hoewel hij niet de indruk had dat ver dachte het type van een verkeersmisdadi- ger is, achtte hij een gevoelige straf toch op zijn plaats. Mr. M. P. Bloemsma, de raadsman van verdachte, erkende dat een dergelijke sleep nooit over de weg had mogen rijden. Zijn cliënt had zich helaas niet voldoende rekenschap gegeven dat hij een te groot risico nam. Mr. Bloemsma bepleitte cle mentie. Uitspraak 4 februari 's morgens om half tien. De Haarlemse rechtbank heeft een 28- jarige behanger uit Den Haag veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met een ontzegging van de rijbevoegdheid voor een tijd van drie jaar. De man stond veertien dagen geleden terecht omdat hij op 14 oktober in Haar lemmermeer zijn auto heeft bestuurd, ter wijl hij onder invloed van drank zou zijn geweest en bij vonnis van de Rotterdamse rechtbank zes maanden niet mocht rijden. Verdachte ontkende echter zoveel te heb ben gedronken dat hij onder invloed was. Naar zijn mening heeft hij deze indruk ge wekt doordat hij enige pillen tegen nervo siteit te snel achtereen heeft ingenomen. De officier van Justitie, mr. G. W. F.' van der Valk Bouman, had vier maanden ge vangenisstraf en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist. Twee Amsterdamse matrozen, broers van 23 en 18 jaar, die op 3 december in Brussel een auto zouden hebben weggeno men om daarmee naar Amsterdam te rij den, werden respectievelijk veroordeeld tot acht en drie maanden gevangenisstraf met aftrek. De eis luidde tegen de oudste matroos een jaar gevangenisstraf met aftrek en te gen zijn jongere broer vier maanden met aftrek. De rechtbank bevestigde tegen een 44- jarige bloemist uit Oegstgeest, die op 6 mei in Haarlemmermeer werd bekeurd omdat er nogal wat aan zijn autootje man keerde, het vonnis van de kantonrechter met uitzondering van de opgelegde straf. In plaats daarvan werd de bloemist ver oordeeld tot drie boetes van 30 elk en een voorwaardelijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van drie maan den met een proeftijd van twee jaar. Het autootje van verdachte verkeerde in slechte staat ondanks het feit dat hij in twee jaar ruim 2600 aan reparatie kosten aan zijn garage betaalde. De offi cier van Justitie had bevestiging van het vonnis van de kantonrechter geëist: ze ven dagen hechtenis, boeten van 40 en 60 gulden, verbeurdverklaring van de kapot te onderdelen en ontzegging van de rijbe voegdheid voor een jaar. De raadsman had een voorwaardelijke straf zonder ont zegging van de rijbevoegdheid bepleit. Tegen een 49-jarige boekenverkoopster uit Loenen aan de Vecht werd conform de eis bevestiging van het vonnis van de kan tonrechter 40.- of acht dagen) uitge sproken. Op 11 mei botste zij in de Zijlstraat in Haarlem met haar auto achteruit tegen een stalen steiger. Een man die op vijf meter hoogte op de steiger werkte kon zich nog maar juist vastgrijpen, anders zou hij zijn gevallen. De boekenverkoop ster reed weg, maar de portier van het postkantoor nam het nummer op. KAMPALA (Reuter) Bijna 1.000 man politie en militairen trachten de orde te herstellen in het Boekedi-district in Oost- Oeganda waar ten minste, acht mensen zijn gedood bij ongeregeldheden in de af gelopen vier dagen. Bij deze relletjes zijn ook gebouwen in brand gestoken. De politie moest voor de derde keer se dert het uitbreken der moeilijkheden het vuur openen toen 500 Afrikanen een aan val deden op 'n politiepost in Pallisa. Twee Afrikanen werden daarbij gedood en twee moesten in het ziekenhuis worden opge nomen. In het hele gebied is de avondklok in gesteld. Er zijn meer dan 300 arrestaties verricht. In Boekedi schijnt de politie volgens de laatste berichten de toestand weer te beheersen. Wanneer een bezoeker, die ruzie krijgt in een café, onverwachts een geladen pis tool uit zijn binnenzak haalt en daarmee zijn tegenstander op het hoofd slaat, waar na anderen zijn arm beetgrijpen om hem het wapen afhandig te maken, maakt hij zich dan schuldig aan bedreiging met een misdrijf tegen het leven gericht of aan een eenvoudige mishandeling? Het was de 32-jarige reclame-schilder W. C. K. uit Amsterdam, die de rechtbank woensdag voor dit probleem stelde. De officier van Justitie achtte de bedreiging bewezen en eiste zes maanden, met aftrek van twee maanden voorarrest, die de ver dachte de vorige zomer heeft ondergaan. De raadsman betoogde, dat verdachte het wapen alleen had gegrepen om er mee te slaan en niet om er mee te dreigen. In deze zaak werden zes getuigen ge hoord. Het slachtoffer en diens vriend, die met verdachte in gevecht waren geraakt in een café aan het Leidseplein, hadden verstek laten gaan. In verklaringen voor de politie hadden zij laten blijken, dat ze geen zin hadden „met deze onderwereld figuur" in moeilijkheden te komen. Een als getuige gehoorde agent noemde ver dachte „een aspirant-onderv.ereldfiguur Hij was tien maal eerder veroordeeld. Ter zitting beloofde hij beterschap. Uitspraak op 3 februari. Zaak Lynn-Kouffmon In Amsterdam heeft de wethouder van Onderwijs, mr. A. de Roos, de eerste paal geslagen voor het te bouwen che misch practicum van de Gemeente-Uni versiteit. Mr. De Roos releveerde de achterstand, die Amsterdam op het gebied van gebou wen ten behoeve van het onderwijs moet inhalen. Van 1932 tot 1952 bij voorbeeld is Amsterdam met geen enkel perma nent schoolgebouw verrijkt. Dr. F. Bender, kanselier-directeur van de Gemeente-Universiteit, zei verheugd te zijn dat deze plechtigheid een nieuwe fase zal inluiden van uitbouw van de uni versiteit, die thans nog is gehuisvest op een wijze, die men een halve euw gele den „modern" zou hebben genoemd. Met het slaan van een paal voor dit propaedeutisch-chemisch laboratorium is in feite de nieuwbouw begonnen voor de B-faculteit van de Geméente-Universi- teit. Weliswaar ging aan deze bouwactivi teit op het Roeterseiland reeds de bouw van een voorlopig laboratorium vooraf en tevens de sloop van oude percelen in de Valckenierstraat, maar voor de geschied schrijving zal de 20e januari 1960 toch wel de datum voor de aanvang van de nieuw bouw voor de B-faculteit blijven. De faculteit der wis- en natuurkunde is gegroepeerd op het Roeterseiland langs de Plantage Muidergracht en Roeters- straat. Het hier liggende stadsdeel zal in de komende tien tot vijftien jaar een dras tische verandering ondergaan en uitein delijk zal hier een stuk universitair leven ontstaan, dat, gegroepeerd langs water en grote wegen, met zijn open bouwvor men voor de voorbijgangers duidelijk zichtbaar zal zijn. Het plan voor de B-faculteit is een bouw plan, dat grotendeels nieuwbouw omvat, maar ook nog gebruik maakt van bestaan de bebouwing. In het laatste geval zal de bebouwing inwendig gemoderniseerd wor den om tot een gaaf geheel te komen. Met name is dat bij voorbeeld het geval met het gemeentelijke verzorgingshuis voor bejaarden aan de Roetersstraat, dat in de toekomst de administratieve hoofd zetel van de B-faculteit zal worden, zoals het oude complex aan de Oudemanhuis- poort de hoofdzetel van de A-faculteit is en zal blijven. De nieuwbouw van het chemisch labora toriumzaal tevens een nieuwe fase inlui den in het universitaire onderwijs van de Gemeente Universiteit. Het gebouw is na melijk in de eerste plaats bestemd voor de baccalaureaatsstudie (verkorte studie) in de natuur- en scheikunde en zal daar naast gebruikt worden door de studenten in de medicijnen, biologie en geologie vóór zij aan hun kandidaatsexamen toe zijn. Daarnaast zullen er studenten colleges en praktisch onderwijs krijgen, die voor hun kandidaatsexamen scheikunde als bijvak studeren. In Groningen Minister mr. J. M. L. Th. Cals heeft in Groningen de officiële opening verricht van het nieuwe bacteriologisch-serolo- gisch laboratorium van de rijksuniversi teit te aldaar. De president-curator mr. W. A. Offerhaus, wees in een rede op de sterke groei van de universiteit Het aan tal studenten gaat sprongsgewijze om hoog en ook het aantal hoogleraren en do centen groeit gestadig. De maatschappij heeft veel meer behoefte dan vroeger aan universitair afgestudeerden en de rege ring stimuleert deze gang van zaken door het op ruimer schaal ter beschikking stel len van beurzen en renteloze voorschot ten. Ook het stichten van nieuwe facultei ten en nieuwe opleidingen heeft de trek naar de universiteit te Groningen ver groot. Het blijkt nu, dat zelfs de met vooruit ziende blik geplande ruimten in de stad te klein gan worden en men gedwongen is, buiten de stad terreinen te zoeken, die zoveel expansiemogelijkheid geven, dat de uitgroei van de universiteit daar op gevangen kan worden, aldus- spreker. Grote investeringen Minister Cals zei dat hetgeen medische wetenschap en academisch ziekenhuis in verband met de noodzakelijke aanpassing aan de dynamische ontwikkeling vragen om niet te zeggen eisen ernstige span ningen veroorzaakt tussen de inkomsten en uitgaven van het rijk. De uitgaven van de rijksuniversiteit te Groningen zijn ge stegen van vier miljoen in 1950 tot 13,9 miljoen in 1960. Voor het gehele hoger on derwijs en de wetenschappen zijn deze cij fers 35,5 miljoen in 1950 en 215,5 miljoen in 1960. terwijl de investeringen van 18.: miljoen in 1955 gestegen zijn tot 135,3 mil joen in 1960. De minister had waardering voor de wijze, waarop hoogleraren en studenten te Groningen zich in de afgelopen jaren aan de moeilijke omstandigheden, veroor zaakt door de ten dele verouderde gebou wen, hebben aangepast. (Van onze Haagse redactie) De Anti-Vivisectie-stichting heeft op nieuw een adres ingediend bij dc leden van de Tweede Kamer met het oog op de in voorbereiding zijnde wet op de dierenbe scherming. De stichting wijst in dit adres op de ernstige kritiek van Nederlandse medische studenten op de vivisectie, zoals die thans wordt uitgeoefend. Daarnaast vermeldt zij officiële gegevens, waaruit blijkt, dat bij 89 percent van alle dierproe ven geen verdoving wordt toegepast. In haar adres verzoekt de stichting drin gend om aandacht bij de behandeling der Dierenwet voor de volgende punten: de zeer onvoldoende verdoving der dieren vóór en gedurende de proeven, vermijding van herhalingsproeven door het gebruik maken van films, het verbieden van proe ven. welke niet strikt noodzakelijk zouden zijn en het verbieden, althans drastisch beperken, van het gebruik van proefdie ren voor commerciële doeleinden. De echtgenote van de Nederlandse mar conist Van R., die van moord is beschul digd en volgende maand berecht zal wor den, is er zeker van dat zij voor de „bol lentijd" met haar man in Nederland te rug zal zijn. Mevrouw Van R. kwam in oktober in Boston, drie weken nadat haar man in staat van beschuldiging werd gesteld we gens moord op Lynn Kauffmann, die als passagiere aan boord van de „Utrecht reisde. De advocaat van Van R-, W. Langdon Powers, heeft dinsdag bij de rechtbank een verzoek ingediend om de lijst van de genen, die voor jurylid in aanmerking ko men. De hulpgriffier Edward Keating, zei dat de lijst zo spoedig mogelijk aan de verdedigers zal worden voorgelegd. Het bestuur van het Landbouwschap heeft woensdag een nieuwe verordening betreffende de arbeids- en rusttijden in de landbouw ingediend. Deze nieuwe veror dening zal in de plaats komen van die wel ke in februari 1959 werd vastgesteld, waar tegen de S.E.R. en de regering bezwaar hebben gemaakt. Het is de bedoeling haar uiterlijk per 1 mei te doen ingaan. In de op 17 februari te houden vergadering van het Landbouwschap zal zij in de tweede zitting worden behandeld. Weliswaar zal zij dan niet gedurende de door de wet voorgeschreven termijn heb ben „voorgehangen", maar de hoofdafde ling sociale zaken van het landbouwschap acht voor het afwijken van deze termijn de dringende redenen aanwezig, waarop krachtens de wet een beroep kan worden gedaan. De door de S.E.R. en regering tegen de vorige verordening kenbaar gemaakt be zwaren hebben, hoewel door het bestuur van het Landbouwschap geenszins onder schreven, geleid tot het aanbrengen van de volgende veranderingen in de nieuwe ontwerpverordening: De strafbaarheid van de arbeider werd niet gehandhaafd. De handhaving van de verordening door middel van tuchtrechtspraak werd ter zij de gesteld en besloten werd tot strafrech telijke sancties, zowel ten aanzien van be- drijfsgenoten als van derden. De verplich ting tot overwerk werd geschrapt en het onverplichte overwerk werd beperkt tot het aanvankelijk voor het verplichten vastgestelde maximum van 125 uur per iaar. Behalve deze uit het standpunt van de overheid voortvloeiende veranderingen, zijn nog enkele andere wijzigingen in de verordening aangebracht. Zo werd het sy steem voor de binding van derden (niet bedrijfsgenoten die landbouwwerkzaam- heden verrichten of doen verrichten) ver eenvoudigd. De verordening zal geldig zijn tot 1 mei 1963, de datum die ook voor de in 1958 aan genomen verordening was vastgesteld. Het aantal amendementen, voorgesteld door vertegenwoordigers van de A.N.A.B. zal bij de definitieve vaststelling van de verordening in behandeling komen. Een dezer amendementen betrof de korting van de in de verordening opgenomen maxi mum aantallen werkuren. WASHINGTON (UPI) President Eisenhower zal omstreeks 20 juni, wan neer hij uit de Sovjet-Unie terugkeert naar de Verenigde Staten, een bezoek aan Japan brengen. Eisenhower heeft premier Kisji, die in Washington vertoeft, verzocht kroonprins Akihito en prinses Mitsjiko uit te nodigen voor een bezoek aan de Ver enigde Staten. De uitwisseling van bezoeken geschiedt ter gelegenheid van het feit dat de Ver enigde Staten en Japan honderd jaar ge leden diplomatieke betrekkingen aan knoopten, aldus heeft het Witte Huis me degedeeld. Tuba 1.10 Grote tuba 1.85 Miljoenen trouwe gebrulksiers over de gehele wereldl Plaats een Groentje Wegens omstandigheden: NIEUWE VOLKSWAGEN BESTEL KOMBI 1959 6G met vlonders, geschikt voor melkslijter Brieven No. 1782. Tel. 13793 voer dèt uw kat... en dit uw hondl TE KOOP: Gering aantal wollen SMYRNA TAPIJTEN (grote maats), met erkele onzichtbare weeffoutjes, door groothandel aangeb. voor slechts 165.— per stuk. Brieve No. 1787 bureau blad De Stichting tot verzorging van Chronische patiënten te Wijk aan Zee. vraagt voor haar ziekenhuis EEN ERVAREN uitsl. voor dt nachtdienst. Brutosalaris naar gelang van ervaring 230 tot 330.— per maand, alsmede vergoe ding van reiskosten en aan schaf le dienstkleding. Aanm schr. of pers. bij de geneesheer-directeur. Voor straat 42, Wijk aan Zee. Uit onze Geheel mager, mali rundvleet, gaar in de helft van de tijd! 500 GRAM gram Uit onze afdeling: GESNEDEN van 5 soorten groenten 100 gram Ij pond 69 par kilo GROTE HOUTSTRAAT 99

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7