GEVOLGEN VAN DE STORM Gaten in dijk voor boulevard in Vlissingen voorlopig gedicht Bewoners keren niet terug voor eind volgende week Actieve ontwikkeling van de I Jmond-Nqprd. fesfiteit. Grote verzakking bij Kamperduin en gaten op Texel Nota over Lauwerszee binnenkort verwacht Rode Kruishelpers {taan de huizen schoonmaken „Sociaal-Democratisch Centrum" verdwijnt Soldaat uit Velsen bij slip verongelukt Partijleider vervangen in Kazakhstan Staten dringen aan op loonsverhoging DONDERDAG 21 JANUARI 1960 .9 TUINDORP.QOSTZAAN Resultaat van besluit op P.v.d.ACongres Provinciale Staten Noordholland Vijf doden in het verkeer Russische raket buiten doelgebied neergekomen? Motie-Clijnk aanvaard Verzoek aan regering om meer woningen Kerkelijk Nieuws Wrak van vermist marine toestel in Turkije gevonden Op Texel, waar windkracht elf werd gemeten, stond het water zo hoog, dat de toegangen in de dijk naar de haven stond. van Oude Schild gesloten moesten worden. De foto geeft een kijkje op het havenplein, dat geheel onder water In Den Haag viel een boom op een auto, waarin een instructeur rijles gaf. Dit ongeval had veel ernstiger kunnen zijn, wanneer de instructeur niet de tegenwoordigheid van geest had gehad uit alle macht te remmen, waardoor het gevaarte op de motorkap viel en niet op de cabine. De gevolgen van de razende storm te land en ter zee zijn niet zo catastrofaal als men op het hoogtepunt van het noodweer vreesde. Niettemin zijn er mensen levens te betreuren en is grote schade ontstaan. De foto's geven een greep uit de aangerichte vernielingen. Drie uren voor hoogwater was de voor Harlingen verwachte twee meter ver hoging reeds overtroffen en wees de te water overspoeld. peilschaal een waterstand aan van 2.32 meter boven N.A.P. Foto: De ha venkaden werden door het opgezweep- In het grote kampeercentrum „De Garnekuul" te Callantsoog is het grote nieuwe recreatiegebouw door de storm van woensdag vernield. Het gebouw, dat plaats bood aan 500 personen, is pas in juli 1959 geopend. Een houten noodkerkje aan de Pieter i stad Slotervaart Callandlaan in de Amsterdamse tuin- weggeblazen. De worden afgebroken. werd gedeeltelijk rest moest ijlings De zware zuidwester storm heeft, zo als wij reeds gisteren meldden, ook de Vlissingse boulevardverbreding, die vo rig jaar gereed kwam, beschadigd. Drie flinke gaten van gemiddeld zeven meter doorsnee werden ter hoogte van het stand beeld van Michiel de Ruyter in de asfalt- bekleding geslagen. De berichten echter over het verzakken van de boulevard over meer dan honderd meter zijn sterk overdreven en van een noodtoestand is geen sprake gewéest. De beschadigde dijk, die vóór de eeuwen oude boulëvardmuur ligt, heeft geen di recte waterkerende functie, maar dient alleen als golfbreker, zodat het water bij storm niet meer met zulke grote hoeveel heden als vroeger over de muren slaat. Bovendien is het bekleden van de water- kerende glooiing met een speciaal soort asfalt eigenlijk nog in het stadium van be proeving. De hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat in de provincie Zeeland, ir. Van der Burgt, deelde mee dat er op de plaats waar gisteren de ga ten sloegen, ook wel iets dergelijks werd verwacht. In de loop van de nacht zijn de drie gaten met behulp van bulldozers en arbeiders, die van het Deltawerk aan de afsluitdam bij Kats werden gehaald, voorlopig gedicht. Toen in november 1959 de dijk gereed kwam, was reeds bekend dat er ter plaat se een zwakke plek was. Ir. Spoel van het arrondissement Vlissingen, onder wie dit deel van de boulevard ressorteert, deelde mee, dat men met het oog op het komen de stormseizoen besloten had deze zwak ke plaats niet onmiddellijk te verbeteren, want daartoe zou men de glooiing over enkele honderden meters hebben moeten wegbreken. Bij de storm van eind 1959 scheurde de asfaltglooiing ter plaatse, doch ook toen is de zwakke plaats niet ver beterd. Ir. Spoel verklaarde over de toe stand zoals die op het ogenblik is. dat deze niet is „om over te juichen", doch dat de situatie bij rijkswaterstaat geen onge rustheid wekt. Het herstel van de glooiing zal thans wel direct moeten worden aan gepakt. Op Vlieland zijn acht grote tenten, be horende tot het kampement van de hu zaren, die geregeld op Vlieland met tanks op de tankbaan oefenen, door de storm vernield. De schade bedraagt ongeveer 20.000 gulden. De militairen zijn voorlo pig in een in aanbouw zijnde kazerne on dergebracht. In Noordholland is de stormschade nog al meegevallen. De Hondsbossche Zeewe ring, waaraan men momenteel met her stelwerkzaamheden bezig is. heeft de storm goed doorstaan. De duinvoet is op verscheidene plaatsen afgeknaagd, van seinpostduin bij Kamperduin is zelfs een stuk van zeven meter verdwenen, waar door een enorme verzakking is ontstaan. In de Eierlandse dijk bij Cocksdorp op Texel zijn twee kleine gaten geslagen van 10 en van 15 vierkante meter. De gehele dag was de situatie allesbehalve gerust stellend. De dijk is zeer oud. Met zandzak ken en zeilen werden de gaten gestopt In de dijk rond het Zuidhollandse eiland Tiengemeten zijn in de loop van de dag 7 of 8 kleine gaten geslagen. Het diikle- ger vulde ook hier de lacunes op met zand zakken. Door het iets gunstiger wordende weer is er geen gevaar voor dijkbreuk Bij het vallen van de duisternis ging de storm liggen. Op de Zwaagdijk tussen Hoorn en Enk huizen is de bovenhelft van een voprge vel met het daaraan bevestigde balkon van eén.jjuis gewaaid-. Bij-een-Móemist t Brammen is een grote schuur omver ge waaid, waarbij zware betonnen palen als lucifers afknapten. In Rijswijk woei het dak van een hou ten noodschool, die deel uitmaakt van een complex van drie scholen. De scholen zijn thans gesloten. In Rotterdam kwam een boom neer op de auto van een journalist. In Sas van Gent kwam een boom néér op het achterstuk van een rijdende auto bus, die tamelijk veel passagiers vervoer de. Door de beweging van de bus rolde de boom er af, zodat geen persoonlijke onge lukken voorkwamen. Te Noordbarge bij Emmen woei het dak van een boerderij. Het woonhuis bleef gespaard en de var kens werden gered. Te Nieuw Amsterdam zag een boerin plotseling een muur van haar hoeve omslaan en instorten. Een landbouwschuur ernaast stortte eveneens in. Hier viel het puin op landbouwwerk tuigen en dergelijke, waardoor een aan zienlijke schade werd veroorzaakt. (Van onze Haagse redactie) De aan de Tweede Kamer toegezegde geringsnota over een eventuele afslui ting en inpoldering van de Lauwerszee or4t tegen het einde van deze maand r»f uiterlijk begin februari verwacht. De Tweede Kamer wil de begroting van Ver keer en Waterstaat pas behandelen wan neer het kabinet zijn standpunt heeft be paald ten aanzien van de Lauwerszee een probleem, dat vooral de Friezen en Groningers na aan het hart ligt. Bij de algemene politieke beschouwin gen in de Tweede Kamer diende mr. Bur ger (P. V.D. A) op 30 september 1959 een motie in, welke de regering verzocht on verwijld een begin te maken met de inpol dering van de Lauwerszee. De Kamer be sloot toen deze motie te laten liggen tot de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat. Het ziet er nu naar uit, dat deze begrotingsbehandeling in de tweede helft van februari zal kunnen plaats vinden. Intussen doen allerlei geruchten de ron de over het regeringsstandpunt. Dit zal echter pas worden onthuld in de aan de Tweede Kamer toegezegde nota. (Van onze Amsterdamse redacteur) De geëvacueerde bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan zullen niet voor het einde van de volgende week kunnen terugkeren in hun woningen, aldus heeft burgemees ter mr. G. van Hall, gistermiddag in de gemeenteraad van de hoofdstad bekend gemaakt in een kort overzicht van de si tuatie in het getroffen gebied. Zondag hoopt men gereed te komen met het aan leggen van het hulpdijkje dat het dorp van de polder zal scheiden. Als het waterpeil een meter onder de straat is gezakt, zal het ondergrondse leidingennet onder han den kunnen worden genomen. Getracht zal worden het rioleringssysteem te laten functioneren voor de bewoners in hun hui zen terugkeren. Ook wordt ernaar ge streefd dan de waterleiding te hebben her steld, hoewel het water vooralsnog niet voor consumptie geschikt zal zijn. In de vliegende storm van gisteren heb ben militairen en marechaussee de wacht rond het bebouwde deel van de polder be trokken. Storm en hagelbuien hebben eni ge stagnatie in het aanleggen van het nooddijkje en het werk van de stadsrei niging gebracht. Vooral bij het verwijde ren van wrakhout uit de schuimende gol ven heeft men het zwaar te verduren ge had. Spcelgoedactie (ANP) Het Jeugd Rode Kruis heeft een aantal scholen bereid gevonden om voor drieduizend kinderen uit het getrof fen gebied een speelgoedpakket samen te stellen, dat zal worden uitgereikt zodra de kinderen weer in hun woningen terug zijn. Hulp van Rode Kruis Het ligt in de bedoeling dat helpers en helpsters van de Rode Kruis colonnes uit Noordholland op grote schaal de bewoners van het getroffen gebied gaan assisteren bij het schoonmaken van hun woningen. Via het kringcommando zal de oproep voor deze vrijwillige hulp aan de colonnes worden gedaan. De hulp zal in hoofdzaak op het week end geboden kunnen worden en op werk dagen alleen door colonneleden, die van hun werkgevers vrij kunnen krijgen. Ten bate van de slachtoffers van de overstroming zijn thans de volgende be dragen ontvangen:/ 198.944 op giro 9575 van het Nationaal Rampenfonds en op de giro van het Rode Kruis, no. 768, 144.155,85. Het „Sociaal Democratisch Centrum van leden van de Partij van de Arbeid" zal worden ontbonden. Op de zaterdag ge houden algemene ledenvergadering van het S.D.C. werd een motie aangenomen waarin tot de „noodgedwongen" ontbin ding werd besloten, zo is van de zijde van het S.D.C. medegedeeld. De ontbinding is een gevolg van een op het partijcongres van de P. v.d. A. aangenomen resolutie en een nadien gevoerd gesprek van het partij bestuur met het bestuur van het centrum. Het voormalige hoofdbestuur van het S.D.C. heeft besloten om als commissie een onderzoek in te stellen naar wenselijk heid om te komen tot een links-socialisti sche studievereniging waarvan de prin cipiële basis gelijk zal zijn aan die van het S.D.C. Het orgaan van de S.D.C., „Socialis tisch Perspectief", dat twee keer per maand uitkomt, zal als onafhankelijk blad blijven verschijnen, aldus de S.D.C. 9T7 Tijdens rlc woensdagmiddag voortgezet te behandeling in de Provinciale Staten van Noordholland van de provinciale be groting heeft mevrouw Groensmit- Van der Kallen (K.V.P.) een goed gedocumenteerd betoog gehouden naar aanleiding van de door haar gewenste ac tieve ontwikkeling van het gebied van dc IJmond-Noord. Zij achtte voor Gedeputeerde Staten de tijd gekomen een evenwichtige ontwikke ling van dit gebied te bevorderen en kwam met een aantal vragen, die zekere twijfels aan het goedkeuringenbeleid van G.S. dat volgens dit college niet interpellabel is opriepen. Waarom is niet meer spoed gemaakt met het helpen uitvoeren van de uitbreidingsplannen van de gemeente Heemskerk? Waarom is er niet voor ge zorgd dat de aan Heemskerk toegewezen contingenten woningen op de juiste plaat sen zijn gebouwd en waarom is er door de aankoop van de benodigde gronden nog steeds niet voor gezorgd dat het Heems- kerkse deel van het uitbreidingsplan-Mee- De twintigjarige dienstplichtig soldaat G. Zwart uit Velsen is gisteren, toen de jeep welke hij bestuurde bij Leuvenum (Ermelo) in de wegberm raakte en slipte over sneeuw en ijs, omgekomen. Van de vier inzittenden werden drie uit de wagen geslingerd. Zij kwamen met de schrik vrij. De soldaat Zwart raakte bekneld achter het stuur en werd gedood. Het slachtoffer was ongehuwd en diende bij het A-eskadron van het 102de verken- ningsoataljon in 't Harde. De uit Maarssen afkomstige 19-jarige dienstplichtige soldaat W. A. Nagtegaal is omgekomen, toen hij tussen Ede en Arn hem de rijweg overstak en door een pas serende auto werd aangereden. De soldaat diende bij de K-compagnie in het depot Verbindingsdienst te Ede. Op de Langeweg te Hoek van Holland is vanmorgen tegen 8 uur de 22-jarige Britse militair John Cox uit het Transitcamp aan gereden, en op weg naar het ziekenhuis overleden. Terwijl Cox het kamp uitfietste, naderde er een auto. Om op het fietspad aan de linkerzijde van de weg te komen moest hij de weg oversteken, hij fietste daartoe aan de rechterzijde van de auto mee om, als die was gepasseerd, naar het fietspad te gaan. Waarschijnlijk door een windvlaag is hij tegen de wagen gevallen en er onder geraakt. De linker voet van Cox werd af gereden. In bewusteloze toestand is hij naar het ziekenhuis in Den Haag gebracht, waar bleek dat hij was overleden. De Nederlandse vrachtrijder G. A. de Rik uit Amsterdam is dinsdagavond bij Kloppenburg in Duitsland bij een botsing om het leven gekomen. Hij reed met zijn vrachtwagen op een langs de weg gepar keerde bestelauto, waarbij hij tegen een boom werd geslingerd. Hij was op slag dood. Op de rijksstraatweg bij Oldebroek is de 76-jarige veekoper Jan Leusink aldaar woensdag door een rukwind van zijn fiets gedrukt en onder een juist passerende auto geraakt. Hij overleed ter plaatsa. U*steyt*#or#\ttnrëer«fe*orderd? Zij ktelde aeze vragen in het besef dat er desondanks veel voor Heemskerk is gedaan en drong aan op een positief beleid ten aanzien van de realisering van het streekplan IJmond- Noord. Bovendien bepleitte mevrouw Groensmit- Van der Kallen de totstandkoming van een oost-west-verbinding van Amsterdam en de Zaan naar Beverwijk en wees zij op de morele plicht van de provincie de be- vloeiïngsplannen voor de geestgronden te helpen verwezenlijken. Vervangende gronden Bovendien drong zij aan op de beschik baarstelling van Vervangende gronden voor tuinders. Spreekster meende dat ze ker honderd hectaren hiervoor beschik baar zouden kunnen komen. Tot slot wees zij op het naar haar mening unieke braak liggende terrein tussen Beverwijk en Heemskerk dat uitermate gunstig is voor de stichting van het nieuwe stadscentrum van de IJmond-Noord. De heer D u f o u r (V.V.D.) bracht even eens de streekplannen ter sprake. Hij vroeg hoe de ervaringen hiermee zijn geweest en sprak de vrees uit dat de gemeenten te veel aan banden zijn gelegd. Bovendien vroeg de liberale spreker of ten aanzien van de ontwikkeling van het Noordzeeka naal al een plan voor de plaatsbepaling van een nieuwe sluis gereed is en of reeds bekend is hoe breed het kanaal zal wor den, drie- of vierhonderd meter. De heer Dufour zag de samenwerking tussen de verschillende lichamen, die met de ontwik keling van het kanaal te maken hebben, het beste gegarandeerd door de stichting van een kanaalschap. Dinsdag zullen Gedeputeerde Staten op de gemaakte opmerkingen en vragen ant woorden. MOSKOU (Reuter) Radio-Moskou heeft bekendgemaakt dat Nikolai Beljajev is vervangen als leider van de communis tische partij in Kazakhstan. De radio noemde hem niet bij name maar deelde mee dat D. A. Koenajev was ontheven van zijn taak als premier van de republiek en eerste secretaris zal worden van de communistische partij in Kazakhstan. Vorige maand heeft premier Kroesjtsjev critiek geleverd op Beljajev en Koenajev die hij verantwoordelijk achtte voor het verloren gaan van een deel van de oogst als gevolg van een slechte organisatie. WASHINGTON (Reuter) Amerikaan se militaire autoriteiten hebben woensdag avond in Washington meegedeeld, dat er klaarblijkelijk een Russische raket in het centrale deel van de Grote Oceaan is neergekomen, die haar doel echter ge mist heeft. De autoriteiten menen, dat de raket in het zuidelijk deel van de Sovjet-Unie, bij de Perzische grens en de Kaspische zee, is afgevuurd. De raket zou honderden mijlen van het doel zijn neergekomen. Als de raket in derdaad in de buurt van de Kaspische zee is gelanceerd, betekent dit dat zij een af stand van ongeveer 13.000 km. heeft afge legd. In Moskou was vanmorgen nog geen mededeling gedaan over een raketproef. In de woensdagmiddag gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noordholland kwamen drie moties aan de orde. Over twee ervan, die het salaris-be- leid betreffen, moest worden gestemd. In de derde, die was ingediend door de heer Lankhorst (P.S.P.) en die door verte genwoordigers van de andere fracties was medeondertekend, werd het college van G.S. uitgenodigd er bij de regering op aan te dringen, dat voor 1960 niet minder wo ningwetwoningen aan Noordholland zou den worden toegewezen dan het vorige jaar het geval was. Deze motie werd bij acclamatie aanvaard. Tevoren had de Ge deputeerde mr. Westermann (Arb) ver klaard zich niet tegen de motie te zullen verzetten, al waarschuwde hjj tegen te op timistische verwachtingen ten aanzien van het resultaat ervan. Van de andere twee moties was die, wel ke was ingediend door de heer Den Breeder (Arb.), de meest vérstrek kende. Zij vroeg namelijk G.S. bij de Cen trale commissie voor georganiseerd over leg in de provincie Noordholland een voor stel in te dienen om aan de ambtenaren in dienst van de provincie een salarisver hoging te verlenen van vijf percent Nadat vertegenwoordigers van de ver schillende fracties hun standpunt hadden kenbaar gemaakt, bleek dat de motie slechts de steun kon verwerven van de Partij van de Arbeid, de P.S.P. en de bei de communistische fracties. Zij werd met 33 tegen 28 stemmen verworpen. Vervolgens kwam aan de orde de mo- tie-Clijnk (K.V.P.), die mede was onder tekend door twee leden van de Prot-chr.- groep. In deze motie wordt de teleurstelling van de Staten uitgesproken over het feit dat ten aanzien van de salarisverhoging van overheidspersoneel in het rijksover- leg geen overeenstemming is bereikt Voorts wordt erin gesteld dat het voorstel van de daarby betrokken centrales van overheidspersoneel toekennen van een verhoging van vyf percent ingaande 1 augustus 1959 redelijk is en nu wordt gevraagd er by de regering op aan te drin gen deze verhoging met terugwerkende kracht van 1 augustus 1959 toe te kennen. Deze motie werd met 59 tegen 2 (de he ren Van der Bilt en Bakhuys Roozeboom, beiden V.V.D.) aanvaard. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Hoevelaken (toez.) P. F. J. Lamens te Kamerik te Nederhemert T. Langerak te Vinkeveen te Meppel (vac. dr. Th. C. Frederikse) H. de Noo te Jutrijp- Hommerts. NICOSI A(UPI) In een vallei in het Taurusgebergte in Turkije is een vlieg tuigwrak ontdekt door vliegtuigen die zochten naar een vermist Amerikaans vliegtuig. Dinsdag verdween een merca tor van de Amerikaanse marine, met 16 personen aan boord, op een vlucht van Na pels naar Adana in Turkije. Verondersteld wordt, dat het waargenomen wrak de ver miste Mercator is.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9