Massu ontslagen als militair en civiel commandant van Algiers CITROEN B.M.W. Citroën „HOLIDAYS" OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER RAMBLER J. J. van Kooten Nieuwe krachtmeting met scherpslijpers op til? Redders anderhalve kilometer van ingeslotenen verwijderd België neemt Starfighters Nederlands vliegtuig in zee gestort Officiële correctie: niet 506 maar 406 man Poging om politieman te molesteren Spaarregeling voor de ambtenaren uitgesteld Evacués vrijdag terug naar Tuindorp Geert Hoogeveen In de krant van heden: Zacht weer Van Loon's Automobielbedrijf Zacht weekeinde é&e MORRIS (hjfore ijou luitj/ Alle gevers hartelijk dank Piloot verdronken De mijnramp in Zuid-Afrika Het woord is aan Rode Kruis zal 2800 pakketten uitreiken Voor de slachtoffers School met 40 kinderen in Philippijnen bedolven 74e JAARGANG No 166 ZATERDAG 23 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 14 Directie, Redactie, AdministratieGrote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. HaarL Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije in (Van onze correspondent in Parijs) De beruchte parachutistengeneraal Jacques Massu, die enkele dagen geleden een vraaggesprek met een Westduits dagblad de politiek van president De Gaulle in duidelijke termen van de hand meende te kunnen wijzen, is door het staatshoofd van zijn bevel in Algiers, van welke stad hij ook nog super-prefect was, ontheven. Massu, die samen met de toenmalige opperbevelhebber Salan, die al eerder werd weggepromoveerd, op 13 mei 1958 in Algerije de stoot gaf tot de omverwerping van de vierde republiek om de weg voor generaal De Gaulle vrij te maken, zal waarschijnlijk naar Brazzaville in Zwart-Afrika worden over geplaatst. Geruchten dat Massu onder arrest zou zijn gesteld werden in de loop van de nacht in Parijs tegengesproken. Massu is de toegang tot Algerije ontzegd en officieel werd in Parijs nog medegedeeld, dat hij door De Gaulle zal worden ontvangen alvorens zich naar zijn nieuwe post te begeven. Salans opvolger, generaal Challe, die bij het interview ook een duit in het zakje deed met zijn verzekering, dat het Franse leger Algerije nooit verlaten zal, staat vermoedelijk eveneens een nieuwe functie te wachten als stafchef in Parijs. Van de conferentie van vijftien leiden de burgerlijke en militaire autoriteiten onder het voorzitterschap van De Gaulle, die gisteren op het Elysce werd gehou den, was Massu al uitgesloten. Ook de afwezigheid bij dit overleg van een ande re activistische generaal in Algerije. Olié en vooral van de minister voor de Saha ra, Soustelle, wiens nauwe betrekkingen met de Franse en Algerijnse fascisten al gemeen bekend zijn, heeft in politieke kringen te Parijs sterk de aandacht ge trokken. Na de bijeenkomst op het Ely- sée, die ruim vier uren heeft geduurd, zijn twee beknopte communiqués uitgege ven, waarin over het conflict met Massu en zijn ultra-rechtse geestverwanten met geen woord werd gerept. Wel werd langs deze weg bekendge maakt, dat De Gaulle vanaf 5 februari weer een inspectiereis van verschillende dagen door Algerije zal maken. Voorts werd opnieuw het zelfbeschikkingsrecht voor het Algerijnse volk, dat De Gaulle op 16 september proclameerde, met na druk in herinnering geroepen, terwijl even eens nogmaals Frankrijks weigering in po litieke onderhandelingen met de voorlopi ge regering van de Algerijn Ferhat Ab bas te treden is herhaald. Een nieuw element in de beide commu- nuqués is, dat De Gaulle er, op verzoek van het opperbevel in Algiers, in heeft toe gestemd ter bestrijding van het terro risme speciale uitzonderingsrechtbanken in Algerije op te richten. Ondanks deze tegemoetkoming aan de leidende bevelvoerders in Algiers is het Advertentie Hoofdagent v. Haarlem en omgeving Kantoor - werkplaats - magazijn Mr. Cornelisstraat 54 - Tel. 16270 - 15998 SHOWROOM: ZIJL WEG 26 - HAARL. - TEL. 17296 W eerrapporten I, 2 Uit het binnenland 2, 5 Van Dag tot Dag 3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Filatelie 5 Op en om het Binnenhof5 Kunst 6" Puzzel6 Films 3, 9 Uit stad en omgeving 7, 8, 9 Agenda van Haarlem en IJmond 9 Medische verzorging 9 Kerkdiensten 9 Feuilleton 11 Horen en Zien 11 Kerkelijk Leven 11 Taal-laria 11 Panda, Ydo en de draak11 Economisch nieuws13 Effecten en Geldmarkt 13 Beurs 13 Scheepsberichten 13 Erbij15 tot 21 Sport 23 Dit nummer bestaat uit vier-en-twintig pagina's waarin opgenomen „Erbif Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele op klaringen maar ook enige regen. Matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest. Aanhou dend zacht. Volledige weerrapporten op pagina twee. uit de resultaten van de conferentie wel duidelijk geworden, dat De Gaulle de hand schoen, die Massu hem, uit naam van het leger en de activisten, in het begin van deze week meende te kunnen toewerpen, heeft opgeraapt. In tegenstelling met de verwachting, die de minister van Oorlog Guillaumat, na diens eerste onderhoud met Massu. had gewekt, heeft De Gaulle met de gereserveerde onderwerping van de para-generaal het incident dus niet als gesloten willen beschouwen. De Gaulle heeft klaarblijkelijk ingezien dat zijn po sitie niet alleen in Algerije maar ook in Frankrijk bij de dag gevaarlijker werd ondermijnd, wanneer hij zijn ultrarecht se tegenstanders ongestraft voort liet gaan zijn richtlijnen te saboteren. De Gaulle lijkt zich sterk genoeg te voe len om de krachtproef aan te durven en in dat verband is de verwijzing in het communiqué naar de parlementaire meer derheid, die het beginsel van het zelfbe schikkingsrecht heeft onderschreven, ta melijk veelzeggend. Op 29 januari zal De Gaulle zich via de radio en de televisie opnieuw tot het Fran se volk wenden en ook hier zit de klaar blijkelijke bedoeling voor zich op de steun van de publieke opinie te beroepen. In Pa rijs heeft men de indruk dat het beslissen de ogenblik voor het voortbestaan van de vijfde republiek met rasse schreden na dert. In Algerije hebben de verschillende ul tra-nationalistische partijen en bewegin gen, waarvan de macht nog altijd zeker niet onderschat mag worden, hun volge lingen opgeroepen zich gereed te houden. Evenals in de dagen vlak voor de dertien de mei 1958 wordt daar nu opnieuw druk van een politiek Dien Bien Phoe gespro ken, waardoor de Fransen in Algerije be dreigd zouden worden. Of De Gaulle deze nieuwe krachtmeting op korte termijn zal kunnen winnen hangt in belangrijke mate mede af van het be grip dat de Algerijnse rebellenregering voor zijn positie en voor zijn politiek zal weten op te brengen. Wanneer Ferhat Abbas, die zich dezer dagen juist van de invloed van een drietal extremisten die zijn regering verlieten, lijkt te hebben be vrijd, thans het gezag zou kunnen tonen dat nodig is om de hand die De Gaulle hem herhaaldelijk heeft toegereikt aan te vatten, dan kan de ontwikkeling mis schien nog in positieve banen worden ge leid. Nieuwe uitbarstingen? In het andere geval, dat helaas waar schijnlijker is, zal men zich voor de ko mende dagen op verrassingen misschien zelfs op nieuwe uitbarstingen voorbereid dienen te houden. Want nogmaals: de macht van de militaire en burgerlijke scherpslijpers in Algerije en ook in Frank rijk is zeker nog niet gebroken en zonder toenadering van de Algerijnse nationalis ten zal De Gaulle dus genoodzaakt worden op zijn eentje gelijktijdig op twee fronten slag te leveren. ALGIERS (AFP/UPI) De persoonlij ke vertegenwoordiger van De Gaulle in Advertentie Korte Kleverlaan 30 - 40 - Bloemendaal Telefoon (02500) 5 13 01 - 5 54 46 (Van onze weerkundige medewerker) De algemene luchtdrukverdeling is er na de zware storm van woensdag belang rijk op vooruitgegaan, althans voor hen die aan zacht winterweer de voorkeur geven. In geheel Scandinavië is het echter nog volop winter met strenge vorst. Tussen Zuid-Engeland en de Azoren heeft de lucht nog een temperatuur van meer dan 15 gr. C. In Zuid-Frankrijk kwamen maxima tot 18 gr C. voor. Verder naar het noorden koelt deze lucht verder af. maar vrijdag kwamen ook in ons land nog temperaturen van ruim 10 gr. C. voor. De eerste dagen, dus ook tijdens het weekend, zijn wij weer aan de activitei ten der oceaandepressies overgeleverd Voor de veldsportliefhebbers ongetwijfeld een gelukkige ontwikkeling want de mees te velden zullen weer goed bespeelbaar zijn, temeer omdat het verdrijven van de koude lucht vrijwel nergens met meer dan 10 mm. regen gepaard ging. Generaal Jacques Massu Algerije, Paul Delouvrier, heeft de bevol king gemaand de rust te bewaren. Het ontslag van Massu heeft ontsteldheid ver wekt onder de Franse kolonisten in Alge rije, maar tot dusver nog niet geleid tot openbare onrust. Het leger, de beslissen de factor hier, lijkt als geheel aan de kant van De Gaulle te staan. Een duizendtal mensen heeft vrijdagavond een bijeen komst in Algiers bijgewoond, die hals over kop was georganiseerd door het Na tionale Franse Front, een activistische be weging. De voorzitter van de vereniging van studenten in Algerije, Susini, zei op deze bijeenkomst: „Als het moet, zullen wij Massu in Parijs gaan halen". Opwekking tot staking Politie patrouilleerde vandaag in de straten van Algiers. Vele winkels waren gesloten. De wel geopende winkels werden door groepen jonge Fransen bezocht, die deze zaken verzochten eveneens tot slui ting over te gaan. De autoriteiten wachten met een zekere ongerustheid op wat er gaat gebeuren, als de schok van het ontslag van Massu uitge werkt is. Crépin opvolger Generaal Crépin is benoemd tot opvol ger van Massu als bevelhebber van de Fransen in Algerije 203 opstandelingen ge- Franse ministerie van Defensie mede. Jean Crépin behoort al tot de staf van het hoofdkwartier in Algiers. Hij is 52 jaar. Advertentie BARTAST ÜAARLEM. TEL 13439 ttlDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIli) AMSU8DAM TEL 27 359t> WfNTERSPORTKLEDING De actie „Redt een Kind" is afgelopen, de grote stroom is voorbij. Over enkele weken zijn in Marokko alle kleding- pakketten uitgereikt plus nog wat extra voedsel, zelfs in Tunesië worden nog enkele duizenden vluchtelingen kinderen, die in de grootste nood zijn, geholpen en dan is al het binnenge komen geld uitgegeven. Dat is het einde van een golf van Nederlandse milddadigheid, snel en doeltreffend ge- effectueerd door het Nederlands Co mité „Vluchtelingenjaar 1.9591960", het Hoge Commissariaat van de UNO voor Vluchtelingen, het Internationale Rode Kruis en de landelijke Rode- Kruisorganisaties in Marokko en Tu nesië en niet te vergeten de groten deels in vrije tijd verrichte arbeid door personeel uit alle afdelingen van de V.P.R.O. De totale opbrengst van de actie is rond 2,2 miljoen gulden. Vele tienduizenden kinderen gaan warm ge kleed in „Hollandse kleren". Nabij de Goodwin Sands voor de Engel se kust, in de buurt van Dover, is vrijdag middag tegen twee uur een Fokker S-ll vliegtuig van het Nederlandse reclame luchtvaartbedrijf Trek-Air, te Maastricht gevestigd, in zee gestort De enige inzit tende, de 25-.iarige piloot B. Klijn uit Stol wijk bij Gouda (zie foto) wordt vermist Aangenomen moet worden, dat hij ver dronken is. De piloot was van het vliegveld Beek in Limburg opgestegen om de eigenaar van Trek-Air, de heer M. Smeets, uit Enge land te gaan halen, waar deze laatste een nieuw vliegtuig voor zijn bedrijf wilde aankopen, ter vervanging van de Tiger Moth, die vorige week bij het vliegveld Zwartberg in België verongelukt is. Dit laatste toestel werd toen bestuurd door dezelfde piloot, die thans omgekomen is. Een Noorse tanker, de Sagona, heeft het Fokkervliegtuig in zee zien storten. Het streek een motorsloep om naar overleven den te zoeken, doch men vond slechts olie vlekken. Reddingboten uit diverse Engel se kustplaatsen, alsook de Nederlandse onderzeeboten Tijgerhaai en Zwaardvis namen aan het opsporingswerk deel, ech ter zonder resultaat. Er zijn slechts eni ge wrakstukken van het vliegtuig, een kus sen en een paar handschoenen van de Piloot B. Klijn piloot opgevist. Omtrent de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. COALBROOK (Reuter) Reddingsbri gades waren ook vrijdagavond nog bezig te pogen zich een weg te banen naar ruim vierhonderd mijnwerkers, die al 24 uur in een kolenmijn bij Coalbrook in de Oranje- Vrijstaat van de buitenwereld waren afge sloten door instortingen. Berichten over contact met ingesloten mijnwerkers bleken onjuist te zijn. Het ministerie van mijnbouw heeft vrijdag middag ook meegedeeld, dat het eerder opgegeven aantal ingesloten Afrikaanse mijnwerkers niet juist was. Het zijn er 400 in plaats van 500. Ook bevinden zich zes blanke opzichters in de afgesloten gan gen. De reddingsploegen van blanke en zwarte Zuidafrikanen, Engelsen, Honga ren en Portugezen staan onder leiding van een nog geen dertigjarige man, Manwood geheten. Velen van de redders zeiden, dat er volgens hen maar weinig kans meer is op redding van de mijnwerkers, die bijna 200 meter onder de grond van de buiten wereld zijn afgesloten. Vrijdagavond echter maakte het minis terie van mijnbouw bekend, dat een lccht- terie van mijnbouw bekend, dat een lucht- bracht. waardoor nieuwe pogingen tot redding mogelijk zijn geworden. Bij de schacht van de rampmijn stonden familieleden van de ingeslotenen te wach ten op nieuws. Zij baden of stonden stil voor zich uit te kijken. De mijndirectie heeft meegedeeld, dat het ongeluk veroor zaakt schijnt te zijn door grote verzakkin gen waardoor de luchtverversing in het ongerede was geraakt. Hierna volgden kleinere instortingen. De reddingsbrigaden die in het begin in de mijn afdaalden, waren voor hun zuur stof afhankelijk van zuurstofmaskers, waardoor hun activiteit zeer was beperkt. Zij konden slechts voor twee uur lucht meenemen en hadden een uur nodig om van en naar hun arbeidsterrein te komen, zodat zij slechts één uur achter elkaar konden werken. Hopeloze taak Nadat zij in de schacht zijn afgedaald, moeten zij ongeveer anderhalve kilometer lopen voordat zij aan de rand van de in storting zijn. De mijnwerkers zitten an derhalve kilometer verder ingesloten. Door de instortingen werd de lucht met zoveel kracht uit de schachten gestoten dat de luchtverversingsinstallatie werd vernield. Deze installatie was vrijdag avond weer in werking. Er zijn scheuren van meer dan tien centimeter in wegen ontstaan. Kilomeiers ver in de omstreken was de schok te voelen. Een van de redders zei, dat de toestand in de mijn verschrikkelijk is. Tijdens de werkzaamheden horen de redders het dak van de gang kraken. „Elke vallende steen maakt geluid als van de donder en wij zijn ons er voortdurend van bewust, dat ons le ven aan een zijden draadje hangt". Er loopt een waterleiding buis door het getroffen gedeelte. Voor zover bekend is er geen water aan deze leiding onttrokken. Indien dit wel het geval was, zou het een teken zijn dat er nog mensen leven. Hedenmiddag werd gemeld, dat men weer enige hoop had gekregen, dat de naar schatting vierhonderd opgesloten mijn werkers nog in leven zijn. De reddings ploegen menen namelijk, dat er bij de rots verschuiving, die de arbeiders opsloot een voorraad frisse lucht kan zijn ontstaan, en op de tweede plaats is er het gunstige teken, dat kanaries, die gedurende de nacht de mijn in werden gezonden, levend terug keerden. Dat is een teken, dat de hoeveel heden dodelijk methaangas minder moet zijn geworden. Het Belgische kabinet heeft, naar uit welingelichte bron in Brussel wordt ver nomen, besloten ook Amerikaanse Star fighters te nemen. Het besluit zal maan dag worden bekend gemaakt, aldus de zegslieden. België wil in totaal 170 van deze straaljagers bestellen. Bij de bouw ervan zal de Belgische industrie ingescha keld worden. West-Duitsland en Neder land hebben reeds eerder besloten de Starfighters te nemen. (Zie ook pagina 3) De officier van Justitie van de arrondis- sements rechtbank te Middelburg, mr. G. J. B. van der Dussen heeft vrijdag morgen een gevangenisstraf van tien maanden, met aftrek van voorarrest, geëist tegen de 39-jarige Middelburgse losarbei- der G. Tegen diens vriend, de 28-jarige klassi- ficeerder J. E. uit Nieuw en St. Joos- land eiste hij een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek. De beide man nen stonden terecht omdat zij op de avond van zondag 6 december getracht zouden hebben de opperwachtmeester van de rijkspolitie Wolf te Souburg over de brug van het kanaal door Walcheren te willen werpen. De spaarregeling voor ambtenaren, die aanvankelijk per 1 januari 1960 van kracht zou worden, zal pas op 1 maart in gaan. Het ministerie van binnenlandse zaken deelt ons mede, dat de voorbereiding zo veel rompslomp met zich meebracht, dat invoering per 1 januari onmogelijk bleek te zijn. Onlangs zijn ambtenarenorganisa- ties er van in kennis gesteld, dat dit uitstel noodzakelijk was. Advertentie vanaf f 3987.- Vraagt demonstratie Ook voor prima service Houtplein 18 - 20 Telefoon 16615-12000 Confucius: Muziek is de taal der universele wijs heid, die slechts door de begenadigden wordt verstaan en gesproken, doch wier troost voor allen is. B. en W. van Amsterdam hebben be paald dat de bewoners van Tuindorp Oost- zaan, de dag, waarop zij weer toegang tot hun woningen zullen kunnen krijgen op vrijdag 29 januari is. Het gemeentebestuur dringt er met klem bij de bevolking op aan, de wenken en raadgevingen, bekend gemaakt in het hun toegezonden vouwblad, nauwkeurig te le zen en op te volgen. Op de dag, dat de bewoners van Tuin- dorp-Oostzaan hun huizen weer zullen kun nen betrekken, zal vanwege het Rode Kruis op een drietal invalswegen uitde ling worden gehouden van 2.800 reinigings pakketten en 2.800 levensmiddelenpakket ten. Deze laatste pakketten zijn geschon ken door een groot bedrijf. Indien nodig zal op deze drie posten beddegoed beschik baar worden gesteld. Het hospitaalschip „Henri Dunant" zal voorlopig nog enige tijd bij het rampge bied blijven liggen om zo nodig zieke ge zinsleden van terugkerende gezinnen te kunnen verzorgen. Van het Hongaarse en van het Turkse Rode Kruis zijn blijken van belangstelling binnengekomen, zo deelt het Nederland se Rode Kruis mee. De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer Philip Young, heeft vrijdag aan burgemeester G. van Hall voor de ge troffen bewoners van Tuindorp-Oostzaan een chèque van 5000 dollar 18.850) over handigd. „Met deze chèque wenst de regering der V.S. de bewondering tot uiting te bren gen voor de Nederlanders", aldus de am bassadeur, „het enige volk in de wereld dat zijn land met eigen handen heeft op gebouwd, na het aan de zee onttrokken te hebben". Rampenfonds keert direct 60 pet. uit Het ligt In de bedoeling reeds op de dag waarop de bevolking terugkeert, met de schade-enquetering te beginnen. Gehoopt wordt dat deze in één dag kan worden beëindigd. De vaststelling van de totale schade per gezin zal dan slechts enkele dagen in beslag nemen, waarna het Na tionaal Rampenfonds onmiddellijk denkt over te gaan tot een uitkering van zestig percent van de vastgestelde schade. Zodat de bevolking reeds enkele dagen na haar terugkeer in staat zal zijn een groot deel van de verloren inboedel te vervangen. Evenals in 1953 zal de uit kering uitsluitend geschieden in contan ten, teneinde voor ieder de gelegenheid te scheppen zijn aanschaffingen te verrichten naar eigen smaak. Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het Rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 6de verantwoording Vg. Haarlem 5: L. M. 5; N. N. 2,50; K. f 10; Pers. Ontv. Kantoor D.B. 75; J. W. R. 5; J. L. T. 10; F. de G. 10; J. T. f 1; C. v. W. 10; J. N. 2.50; A. O. f 7.50; Steunfonds H.D.E. 100; A. L. f 2.50; U. M. 1; Wed. D. f 2,50; C. R. f 2.50; Wed. K. P. Z. 10; W. J. f 2; Wie f 3: Oom Dick, Willem en Arie 5; G. A. v. R. f 100: M. C. B. 25; M. J. V. C. 10; P. d. R. 5; J. G. F. 5; J. S. 2,50; J. A. P. 2,50. Dagtotaal 422. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van 3.430. Advertentie DE EERSTE" COOP. ASSOCIATIE VOOR UITVAARTVERZORGINGu. ZlJlWfG tl - UIEFOON.15141 (2 1IJNEN) Advertentie Verhuur van nieuwe auto» tonder chauffenr, o.a.: Opel Rekord, KapitSo en Caravan Ford Taunus 17 M en Consul Renault Dauphine Volkswagen en 0 pers. V.W. bus. Alle wagens zijn all-risks verzekerd Ged. Oude Gracht 70 Telefoon 104S4 MANILLA (AFP) Een houten school die lag aan de voet van een berg nabij Zamboenga. in het zuiden van het Philip- pijnse eiland Mindanao, is ten gevolge van een grondverschuiving door tonnen aarde bedolven. Men vreest, dat bijna alle veer tig kinderen, die zich in de school be vonden, om het leven zijn gekomen. Reddingsploegen werken koortsachtig om de omlaag gestorte aarde te ver wijderen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1