OPSTAND IN ALGIERS OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT HET WEER In stormachtige vergadering besluit N.B.M.-personeel tot 24 uur-staking HILLMAN - SUNBEAM De Gaulle roept de rebellen op zich „zveer met Frankrijk te verenigen" Twintig doden bij eerste treffen ro& Regeringsultimatum eist beëindiging hedenmiddag om 16.00 uur you êuy! Automobielbedrijf J. I. NIJMAN In de krant van heden: Bewolkt MERCEDES BENZ GARAGE VAN WIJK Voor de slachtoffers Het woord is aan Fido, de hond Muziekschool „HAARLEM-NOORD" 74e JAARGANG No 167 MAANDAG 25 JANUARI 1960 305e JAARGANG No 15 Directie, Redactie, Administratie Grote Hout straat 93, Haarlem. Tel. 15295 (6 lijnen). Drukkerij Gr. Heiligland 10. Tel. 15295. Bij kantoor Haarlem-N. Soendaplein, Tel. 57755 Hoofdredacteur: Simon Koster Adj. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op zon- en feestdagen. Abonnement p. week 59 ct., p. kwartaal 7.65, fr. p.p. 8.15. Losse nrs. 12 ct Postgiro 273107, t n. v. Haarlems Dagblad/Opr. Haarl. Crt Directie: P. W. Peereboom en Mr. H. C. van der Mije (Van onze correspondent in Parijs) In Algiers, de hoofdstad van Algerije, is gisteren een opstand uitgebroken, die vanmorgen al meer dan twintig doden en meer dan 150 gewonden had geëist. De staat van beleg is in heel Algerije afgekondigd en ook in Frankrijk, waar het overigens geheel rustig is gebleven, worden geen vergaderingen of samen scholingen meer geduld. President De Gaulle, die het weekeinde op zijn buiten goed in Colombey-Les-Deux-Eglises doorbracht, is gisteravond laat naar Parijs teruggekeerd en ook premier Michel Debré, die in Bretagne vertoefde, haastte zich terug naar de Franse hoofdstad. Op het Elysée werd de gehele nacht door hoge civiele en militaire autoriteiten overlegd en vanmorgen bij het krieken van de dag richtte generaal De Gaulle zich persoonlijk via de radio tot alle Fransen in het moederland en in Algerije met een korte, indrukwekkende rede, waarin hij sprak van een „gemene streek tegen Frankrijk". Indien, zo besloot hij zijn toespraak, ik zou falen in mijn poging het gezag van Frankrijk te herstellen, dan zou het met het prestige van ons vaderland in de hele wereld zijn gedaan. Hij deed een beroep op de opstandelingen „zich weer met Frankrijk te ver enigen". Generaal Massu, die de inzet van deze burgeroorlog vormt de opstandelingen zouden hem de plaats van De Gaulle op het Elysée zien willen innemen moet zich vannacht telefonisch in verbinding met de voornaamste leiders van de revolte hebben gesteld om hen tot matiging op te wekken. Het kamerlid en eeuwige student La- gaillarde leidt opnieuw, samen met de poujadistische caféhouder Ortiz, de actie aan de zijde van de opstandelingen. In Parijs zouden drie ultra-rechtse kamerle den, de c id-premier Georges Bidault, de vroegere poujadist Le Pen en Arrighi, die in 1958 ook al in Algiers tot de raddraaiers behoorden, met de noorderzon verdwenen zijn. Lagaillarde bevindt zich aan het hoofd van een tweehonderd studenten in de universiteit van Algiers, waar zij zich hebben verschanst. Ortiz heeft strooibil jetten laten verschijnen, waarin de Fran sen worden opgewekt de strijd tot het uiterste te voeren. De opstandelingen heb ben hun barricades vannacht niet verla ten en terwijl zij zich rond houtvuren warmden, hielden parachutisten in de buurt de wacht. Er ls weinig bekend van steun, die de opstandelingen van het leger zouden ge nieten. Een der comité's van waakzaam heid, die, net als in de mei-dagen van 1958, overal als paddestoelen uit de grond verrijzen, meldde vanmorgen dat een ko lonel en een kapitein zich hadden aange meld. Het is echter mogelijk dat deze of ficieren op last van hun meerderen ge handeld hebben om een oogje in het zeil te kunnen houden en de ware bedoelingen van de rebellen te achterhalen. De Gaulle staat pal Zelfs mèt het leger is de kans nu klein dat Algiers Parijs nu opnieuw zijn wil zou kunnen opleggen. De Gaulle staat pal. Er wordt in sommige vlugschriften ook gewaagd van een Franse regering van een onafhankelijk Algerije, een gedachte die nog onzinniger is daar dit land economisch en vooral militair geheel van Frankrijk afhankelijk is. De rebellie, die zich overigens tot de stad Algiers schijnt te beperken, is een daad van fascistisch fanatisme, die de zaak van Frankrijk onmetelijk veel kwaad dreigt te zullen doen. Het zal nu in het beste geval, afgezien van het Franse bloed dat door Fransen vloeit, nog veel langer duren aleer het klimaat zal zijn hersteld waarin Fransen en Algerijnen de grond slag zullen kunnen leggen voor een vre delievende coëxistentie, het doel waarop de politiek van De Gaulle altijd gericht is geweest. Het zag er al vanaf gistermiddag naar uit dat de Franse colons in Algerije de Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2, 4 Van Dag tot Dag3 Op de Praatstoel 3 Buitenlands nieuws 3, 4 Kunst 4 Uit stad en omgeving4, .5 Feuilleton 7 Horen en Zien 7 Agenda van Haarlem en IJ mond 7 Toch Is Het Zo7 Kinderstrips 7 Economisch nieuws8 Beurs 8 Scheepsberichten 8 Sport 9, 10, 11 Dit nummer bestaat uit twaalf pagina's Verwachting tot morgenavond: Zwaar bewolkt met opklarin gen, maar ook wat regen. Mor gen hier en daar mist. Zwakke tot matige wind tussen zuidwest en west. Over het algemeen wei nig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee. verwijdering van zijn post door De Gaulle, van hun idool, de para-generaal Jacques Massu, niet zonder meer zouden slik ken. Van vandaag af is er een ongelimi teerde staking uitgeroepen en de leiders van het Franse Nationale Front (F.N.F.) hebben bovendien nog bekendgemaakt dat hun beweging zich van nu af aan in staat van opstand bevindt en dat ze met alle wettige en onwettige middelen de politiek van De Gaulle, gebaseerd op het beginsel van zelfbeschikkingsrecht voor het Alge rijnse volk, zullen bestrijden. Op de barricaden Nadat het tot zaterdagmiddag in de gro te steden met hun sterk-Franse bevolking, Algiers en Oran, afgezien van een enke le manifestatie van een duizendtal mid delbare scholieren en studenten betrekke lijk rustig was gebleven, boden daarna de straten opnieuw het beeld van' een for mele burgeroorlog. Aangevuurd door ka merleden en andere nationalistische lei ders trokken achtduizend betogers door Algiers. Met stukken afval, matrassen en tramrails wierpen zij barricaden op. Te gen zes uur in de avond werden in het cen trum van de stad talrijke schoten gewis seld tussen parachutisten en andere leden van de orde-troepen en nationalistische be togers. Bijna alle café's en bioscopen wa ren toen al gesloten. Verslaggevers van de Franse radio lieten tijdens hun repor tages de geweerschoten en de opruiende toespraken van de nationalistische leiders via hun microfoons horen. Vanuit helikop ters werden de manifesterende massa's in de straten met traangasbommen be stookt. Het verzet lijkt opnieuw vooral op de studenten en de middelbare scholieren te zijn gebaseerd. Een deel van de universi teit van Algiers moet in een waar arse naal zijn herschapen, voorzien van mi trailleurs en tal van gloednieuwe wapens. Beslissend voor de afloop van deze nieu we en daadwerkelijke krachtmeting zal de houding van het leger zijn en het is voor De Gaulle een lelijke omstandigheid dat de populaire Massu de aanleiding van de ze gewelddadige en bloedige botsingen vormt. Verschillende Franse bevelvoer ders hebben gisteren niettemin oproepen tot kalmte gedaan en gewaarschuwd dat Advertentie le. 2e, 3e en 5e In de zeer zware rallye Monte Carlo. Rijd zelf eens proef in zulk een seriewagen. Constateer zelf de volmaakte wegligging en het ideale rijcomfort. Agent voor Haarlem en omgeving Overveen Telefoon 10503 Refererend aan de oproep tot hulp aan de slachtoffers van de overstroming in Amsterdam, uitgaande van het Rampen fonds, vestigen wij de aandacht op de mo gelijkheid voor onze lezers om hun gift voor dit doel bij onze kantoren te depo neren, waarna wij zullen zorgen voor door zending naar het rampenfonds. Wij zullen de bij ons inkomende giften in de krant vermelden. 7e verantwoording G. Z. 2,50; J. E. 5,—; C.J.M. 1 20.—; L. H. te O. 5.—; A. H. 10,—; K. J. P. 2.50; de B. 10.—; v. W. 5,—; P. J. W. 3.50; A. C. v. D. 7.50; W. E. 10.—; N.N. 50,—; Dr. C. G. 25,—; E. K. v. S. C. 15,—; C. C. M. 10,—; W. 10.—; C. v. H. 10,—; K. H. 10,—; D. T. f 10,—; G. D. 10,—; J. J. Y. 5,—; A. H. E. S. 5,-* G. A. M. T. 5,—; G. v. L. 2,50; N. B. R. 2,50; J. H. d. J. 1,50. Dagtotaal 252,50. In het geheel is thans verantwoord een bedrag van f 3682,50. Opbrengst collecten De zaterdag onder auspiciën van het Rode Kruis gehouden collecte voor het Nationaal Rampenfonds ten bate van de slachtoffers van de watersnoodramp heeft in Amsterdam 128.735,41 opgebracht. In Den Haag bracht de straatcollecte 71.102.01 op. avonturen slechts tot een catastrofe kun nen voeren, die heel Frankrijk noodlottig dreigt te worden. Massu moet wachten Intussen zijn zaterdagmorgen ook de twee eigen en de twee geadopteerde Alge rijnse kinderen van Massu in Parijs aan gekomen waar ze voorlopig wel met hun ouders zullen blijven. In regeringskringen liet men tenminste verluiden dat de re belse generaal nog wel even mag wachten alvorens hem een nieuwe standplaats, die in geen geval in Frankrijk of in Algerije gelegen zal zijn, kan worden aangewezen. Ofschoon het woord omzichtig gemeden wordt is Massu voor het ogenblik in feite in ongenade gevallen. Zaterdagmiddag mocht Massu, gekleed in militaire jas met de parachutistenbaret op het hoofd nog even zijn opwachting ko men maken op het Elysée. Hij moest ech ter veertig minuten antichambreren al eer het staatshoofd, De Gaulle, hem voor een goed kwartier in zijn kabinet liet bin nenkomen. Over het onderhoud van bei de generaals, die elkander al uit 1940 ken nen, toen Massu als kapitein toetrad tot De Gaulle's verzetsorganisatie, is niets bekend gemaakt. Er zijn echter gegronde redenen te veronderstellen dat de toon van hun gesprek wel iets hartelijker had kun nen zijn. (Vervolg op pagina 3) Deze telefoto toont een groep demonstranten bezig met het opwerpen van barricades. (Telefoto ANP) Een 24-uurs staking van het N.B.M.-vervoerspersoneel als protest tegen regering en werkgevers over uitblijvende loons verhogingen heeft vandaag tot gevolg, dat de busdiensten op alle lijnen van de N.B.M. worden lamgelegd. Ongeveer zes honderd man personeel van de N.B.M. en afgevaardigden van vele andere busmaatschappijen zijn na een stormachtige protest vergadering afgelopen nacht tot dit stakingsbesluit gekomen. Het stakingscomitc doet een beroep op het reizend publiek om begrip te tonen en vooral steun te verlenen aan het N.B.M.- personeel. De staking zal zich vermoedelijk uitbreiden. Aan regering en werkgevers is een zes punten omvattende resolutie verzonden. Hierin komt tot uitdrukking, dat ont stemming en verontwaardiging worden uitgesproken over het feit, dat de lonen, welke reeds vijftien tot twintig percent lager liggen dan bü het bedrijfsleven, thans nog tot speelbal worden gemaakt van de te voeren tarievenpolitiek, waarbij de regering en de werkgevers in hun sociale verplichtingen tegenover het vervoerspersoneel ver te kort zijn geschoten; en voorts dat de veel te lage lonen en de fysieke spanningen, waaronder de personeelsleden moeten leven, het onmogelijk maken om deze toch zo verantwoordelijke arbeid op de juiste en gewenste wijze te verrichten. Men wil door deze staking aan een on duldbare toestand op zeer korte termijn een einde maken en de verwachting wordt in de resolutie uitgesproken, dat de bestu ren der vakorganisaties alsnog hun ver antwoordelijkheid tegenover hun leden zullen beseffen. Geëist wordt een onmid- delijke 12 percent loonsverhoging, doch gesteld wordt daarbij, dat de achterstand dan nog lang niet is achterhaald in verge lijking tot alle andere takken van het be drijfsleven. De op niets uitgelopen bespre kingen tussen regering, werkgevers en vakorganisaties van 19 januari hebben de lont in het kruitvat gegooid. Er zullen nieuwe onderhandelingen volgen op 27 ja nuari. Men is in vervoerskringen het wach ten op resultaten meer dan beu en van nieuwe besprekingen wordt, aldus een zegsman van het stakingscomité, niets meer verwacht. „De teerling is gewor pen", aldus werd gesproken, „wij kunnen niet meer terug". Een daverend applaus groeide aan tot een orkaanachtige ovatie. Daarmee onderstreepten de aanwezigen het besluit tot de proteststaking. Het is een veel bewogen, stormachtige protestbijeenkomst geweest, die niette min in zekere zin een ordelijk en beheerst verloop had. Van een zevental andere bus vervoermaatschappijen had men afgezan ten naar Hilversum gestuurd, uit Noord holland en Zuid-Holland, van de Veluwe en de Betuwe. Improvisaties Donderdag en Vrijdag is er achter de schermen hard gewerkt voor deze nacht vergadering. Door een inderhaast ge vormd comité (uit alle drie vakorganisa ties hebben er drie personen zitting in) werden de personeelsleden „langs de lij nen" gepolst, en men stemde volmondig in met de staking. Er moest toen snel ge dacht, georganiseerd en gehandeld wor den onder leiding van de heer P. Bos, chef monteur N.B.M. te Zeist en woonachtig in Bussum. Na vrijdag ontstond er een enigs zins chaotische toestand, omdat alles zo impulsief was opgekomen. De heer Bos had zich gedrongen gevoeld (als N.B.M-er wel te verstaan) aan deze actie leiding te geven. Acht maanden hebben de onderhande lingen over loonsverhogingen geduurd. Men wil nu niet meer wachten. Van comi té-zijde kwam de opmerking, dat via een hoofdbestuurder op een rayonvergadering was vernomen, dat de besprekingen op hoog niveau in Den Haag (van de 19de ja nuari) op niets waren uitgelopen. Men staat op een volkomen dood punt. Er is geen resultaat te verwachten van een vol gende bespreking met het ministerie van Economische Zaken op woensdag 27 ja nuari, aldus de heer Bos. Vakbonden in moeilijke situatie De heer M. Klaassen, bestuurder van de Nederlandse Katholieke Bond Vervoers personeel St. Rafael en employé van de N.B.M., was van oordeel dat de bona fide vakorganisaties in een moeilijke positie verkeren. Wij moeten het huidige spel spe len, maar als personeel van de N.B.M. moeten wij een vuist maken. Uit de verga dering is opgemerkt, dat het een onhoud bare toestand is dat de vrouwen van het personeel uit werken moeten gaan omdat de lonen te laag zijn. Een vraag uit de ver gadering om de vakorganisaties los te la ten werd afgewezen. „Dit is een persoon lijke zaak, die ieder voor zich zelf moet uitmaken", aldus de voorzitter. „Wij heb ben niets tegen de vakorganisaties, maar betreuren alleen dat men ons in deze kwes tie alleen laat staan". De heer Bos voegde hier nog uitdrukke lijk aan toe, dat het initiatiefcomité geen enkele politieke binding kent. Wij zijn vol doende gewaarschuwd voor hen die zou den trachten in troebel water te vissen en wij zullen ons krachtig daartegen verzet ten, zei hij. Aan het slot van de bijeen komst werden enkele richtlijnen uitgege ven aan het personeel, en met algemene stemmen aanvaard. Besloten is op straat niet over staking te discussiëren, opstoot jes te vermijden en op geen enkele wijze schade toe te brengen aan materieel of hoe maar ook de maatschappij te benadelen. De staking omvat ruim duizend man werkzaam bij de Nederlandse Buurtver- voer Maatschappij, een dochteronderne ming van de Nederlandse Spoorwegen. Arnhem, Amersfoort, Amsterdam, het die belangrijke diensten onderhoudt op Gooi en Utrecht. In Utrecht was in de vroege morgen het vervoer reeds geheel ontwricht. Men kon tegen zeven uur vanochtend tal van vrachtauto's en bestelwagens van wasse rijen, conservenfabrieken, van een auto mobielfabriek en een metaalfabriek over het stationsplein zien laveren hier en daar zoekende naar personeelsleden. Mi litairen voor Huis ter Heide en de vlieg basis Soesterberg werden met militaire bussen gehaald. De staking heeft een ordelijk verloop. In Zeist werden ongeveer 100 chauffeurs en conducteurs door de directeur van de N.B.M., de heer D. Klinkert, toegespro ken. Deze wees op het overleg dat thans gaande is tussen werkgevers en werkne mers enerzijds en de regering anderzijds. Een actie als deze heeft naar zijn me ning eerst zin als op 27 januari aanstaan de de besprekingen falen. Hij noemde de ze staking voorbarig en zinloos. Zijn ver zoek om weer aan het werk te gaan baat te evenwel niet. Vroege passagiers die uit de omgeving van Zeist, Driebergen, Soest en Biltho- ven naar Utrecht moesten waren gedwon gen te liften of te lopen. Het autoverkeer op de toegangswegen van Utrecht is bij zonder groot. Vakbonden steunen niet De heer L. C. van Dalen, sprekende na mens de protestants christelijke bond van vervoerspersoneel aangesloten bij het V.N.V., verklaarde dat de bond zaterdag een circulaire naar de leden heeft laten uitgaan waarin de bond medewerking aan I de stakingsactie afwees omdat de onder- handelingen met de regering nog gaande zijn. De bond zal echter alle wettige mid delen gebruiken die tot loonsverhoging kunnen leiden. In de onderhandelingen met de regering staan wij op het stand punt dat een directe verhoging van het functieloon in de ploegendienst van 6 per cent op basis van de werkclassificatie noodzakelijk is. Overigens willen wij ver der een algemene loonronde van 6 percent voor het hele personeel, in het kader van de vrijere loonvorming, aldus de heer Van Dalen. De heer A. A. Andriessen, van de Neder landse Bond van Vervoerspersoneel, een N.V.V.-organisatie. legde de nadruk op deze percentages. In eerste instantie 6 percent in de ploegendienst en per 1 april 6 percent voor het hele personeel. Wat be treft de eerste 6 percent zijn de onderhan delingen vastgelopen omdat de regering op het standpunt staat dat de bustarieven niet verhoogd mogen worden. De ver voersondernemingen willen echter de mo gelijkheid tot tariefsverhoging open hou den. Ook deze bond staat niet achter de stakers, evenals de rooms-katholieke bond st. Raphael. „Wij kunnen ons overigens het ongenoegen van het personeel wel in denken, aldus de heer A. W. Molenaar. Ten aanzien van de loonwensen huldigt St. Raphael dezelfde opvattingen als de ande re twee bonden. De situatie bij de N.Z.H. Naar ons werd medegedeeld verwacht te men bij de N.Z.H geen sympathie actie. Het N.Z.H.-personeel wil eerst het resultaat van het woensdag te plegen overleg afwachten, pas daarna kan men zijn standpunt bepalen. Regeringscommentaar Naar aanleiding van de hedenmorgen bij de Nederlandse Buurtspoorwegmaat schappij uitgebroken 24-uursstaking wordt van regeringszijde het volgende medege deeld. „De staking van het vervoersper soneel uitgebroken tegen het advies van de bonafide vakorganisaties, doorkruist het tegen aanstaande woensdag voort te zet ten beraad tussen de regering en de Ds. Peter Marshall: Help ons, Heer, wanneer wij het goede willen doen maar niet weten wat het is. En vooral, wanneer wij weten wat het goede is, doch er geen zin in hebben. Vandaag beginnen wij met een nieuw beeldverhaal, dat ongetwij feld de dagelijkse belangstelling onzer lezers zal weten te trekken. Het is een verhaal zonder woor den, dat de avonturen van een slimme hond vertelt in vaardige tekeningen. De hond Fido, wiens eerste belevenis men vandaag op pagina 7 aantreft hoopt de sympa thie van jong en oud te verwerven en stelt zich met enige eigendunk voor dat hij een aanwinst voor het luchtiger gedeelte van de krant be tekent. En wij veronderstellen dat hij gelijk heeft. Advertentie Dir. JAN DOORNBOSCH - Relgerstr. 112 Wegens grote toeloop van nieuwe leer lingen zijn wij genoodzaakt de thans bin nenkomende aanmeldingen pas na 1 maart te doen ingaan. Advertentie mom BARTEUORtSSTR HAARIEM Ta. 13439 UIDSESIRAAT (811 KONNGSPUIN) AMSTERDAM IEL Z23S96 SUèDE HERENJASJES JACKETS werknemers- en de werkgeversorganisa ties over de lonen, arbeidsvoorwaarden en tarieven in de vervoerssector op onge wenste wijze. De regering heeft er reeds blijk van gegeven een open oog te hebben voor de wensen van de werknemers in de vervoerssector. Zij kan echter niet toe staan dat getracht wordt op de onderhan delingen door middel van wilde stakingen invloed uit te oefenen en zo met name de regering onder druk te zetten. De re gering heeft daarom besloten, de stakende personeelsleden van de N.B.M. ervan te verwittigen, dat zo het werk hedenmiddag te 16.00 uur niet zal zijn hervat, zij niet bereid en in staat is, het overleg op aan staande woensdag voort te zetten". Ook staking bij C.A.B. Het gehele 280 man tellende personeel van het Centraal-Autoherstel Bedrijf aan de Cartesiusveg, te Utrecht, heeft heden morgen om half elf het werk neergelegd uit sympathie met de staking van het N.B.M.-personeel. Het C.A.B. herstelt niet alleen de bussen van de N.B.M., maar het materieel van alle dochterondernemin gen van de N.S. Ultimatum afgewezen Zowel in Zeist als in Hilversum heeft de N.B.M.-directeur, de heer E. D. Klinkert omstreeks het middaguur de stakers in hun hoofdkwartier toegesproken. Hoewel de heer Klinkert nog de mogelijkheid opper de, dat de verloren tijd toch zou worden uitbetaald wanrreer de staking nu beëin digd zou worden, luidde het eenparig ant woord van de stakers: neen! Ook de ver klaring van de regering, welke eist dat de staking vanmiddag om vier uur zal zijn beëindigd op straffe van niet hervatten van de loononderhandelingen, werd door de stakers in Hilversum afgewezen. Advertentie LE1DSEVAART 342 - TELEF. 39517 Een beeld van de ravage die zondag ontstond bij een botsing tussen een personenauto en een vrachtwagen op de 's Gravendijkwal te Rotterdam. De inzittende van de totaal vernielde per sonenauto, een 21-jarige Dordtenaar, kwam om het leven, de bestuurder van de (gestolen) vrachtauto nam na het ongeluk de vlucht en is nog steeds niet opgespoord. i A

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 1