Beperkende bepalingen toto volkomen ongemotiveerd ASPRO Fa. B. ENGELENBERG „Er zijn nog vele kansen in Latijns-Amerika" Rustiger weer „Brug-groepen" verenigd in Socialistische Werkerspartij Brutale juwelendiefstal opgehelderd Ministers akkoord over Terneuzen-Gent „Antillen kunnen als bruggehoofd dienen" Hongaar bekent poging tot wurging op de „walletjes" Gerben Wagenaar zit nieuwe partij voor 2 Tweede nota Stichting Sporttotalisator Sportprijsvraag met gelimiteerde prijzen wordt verdrongen door buitenlandse kansspelen "*Sen aan *e Vijf arrestatiesdeel der buit achterhaald Phonografische industrie krijgt G.A.O. Prins Bern hard op Curasao: OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Roofoverval in Amsterdam Examens MAANDAG 25 JANUARI 1960 Ten zeerste teleurgesteld over de wetsontwerpen, die by de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingediend over de totalisator. vooral ten aanzien van de be perkende bepalingen in het ontwerp tot wijziging van de loterywet zowel wat betreft het aantal als het karakter daarvan heeft de Stichting Nederlandse Sport totalisator een tweede nota het licht doen zien. die evenals de eerste (van 23 novem ber j.l.) aan de leden van de Tweede Kamer is gestuurd. „De beperkende bepalingen staan de ontwikkeling van een redelijk werkende totalisator in de weg", zo staat in de nota. ..Dit heeft anderzijds de regering er niet van weerhouden tegelijkertijd voorstellen te doen om deze schamele mogelijkheden nog verder aan te tasten door het heffen van indirecte en directe belasting. De tegenstrijdige en onjuiste argumentatie, alsmede het ontbreken van argumenten in de beide memories van toelichting vervullen ons met grote zorg. De situatie, zoals deze feitelijk en rechtens zich enige jaren heeft ontwikkeld, wordt in de ontwerpen miskend en zonder enige motivering veronachtzaamd". „Het geheel van de voorgestelde maat regelen heeft bij ons de indruk gevestigd, dat door de voorgestelde regeling in fei te wordt gepoogd datgene terug te drin gen, hetwelk door initiatief van de sport en in samenwerking met de overheid tot dusverre tot stand werd gebracht en in redelijke banen geleid". „Geen enkele goedgekeurde loterij, noch (overheids) premielening kent enige beperkende bepaling voor de deel nemende personen. De K.N.V.B. heeft vrijwillig de deelneming beperkt tot één formulier per persoon met een in leg van maximaal twee gulden. Uit niets Is gebleken, dat deze vrijwillig en zelf standig bepaalde beperking enige reden heeft opgeleverd de mate van deelneming verder te beperken. Honderdduizenden deelnemers hebben een voorbeeldige xelfbeheersting getoond". „Gezien in het licht van deze ervaring heeft de bepaling om alleen begunstigers van de instelling voor deelneming toe te laten, een discriminerend karakter. Het is niet noodzakelijk een controlemiddel op de limitering tot één formulier zo na drukkelijk in de wet vast te leggen. Indien de behoefte aan deze controle mocht worden gevoeld, dan is het mogelijk hier voor een oplossing te vinden in het ver band van het overheidstoezicht. Ons staat voor ogen een binding aan een vereniging voor het deelnemen gedurende een te be palen periode met deenemerskaarten die Jaarlijks, dan wel na enkele jaren vernieuwd worden". „Onbegrijpelijk" Na het trekkingsplan van de staatslote rij met een omzet van ruim 36 miljoen gulden per jaar, te hebben geschetst en de uitlotingsplannen van de 19 provincia le en gemeentelijke premieleningen, welk bedrag eveneens in de miljoenen loopt, wordt in de nota erop gewezen, dat in een nationale sportprijsvraag in Nederland een dergelijk groot aantal belangrijke prijzen beslist onmogelijk is. Advertentie Na drie etmalen naarstig speurwerk is de recherche van de Amsterdamse poli tie er in geslaagd een groot deel van de buit van de dinsdag in Amsterdam ge pleegde juwelendiefstal te achterhalen. Vijf Amsterdammers zijn in verband met deze diefstal gearresteerd. Het zijn de 31-jarige koopman A. de J., de 22-jarige koopman G. W., de 44-jarige caféhouder M. P., de 47-jarige autorijschoolhouder M. van S. en de 37-jarige caféhoudster me vrouw B. van R. Dinsdagavond werd op de Jacob van Lennepkade de auto van een vertegen woordiger van een goud- en zilverfirma, waarin zich vijf cassettes met juwelen met een waarde van ongeveer 70.000 bevonden, gestolen. In de loop van de vol gende dagen werden zowel de auto als de lege cassettes teruggevonden. Thans heeft de recherche bij huiszoekin gen op diverse plaatsen in de stad onge veer driekwart van de buit achterhaald. „Het is", aldus de nota, „dan ook onbe grijpelijk, dat de overheid deze situatie voor een onder haar toezicht werkende instelling voor de sport niet wil besten digen. waar zij voor overheidsloterijen belangrijk uitgebreidere mogelijkheden heeft geschapen. Met grote stelligheid kan worden voorspeld, dat een Neder landse sportprijsvraag zonder ongelimi teerde prijzen in toenemende mate zal worden verdrongen door buitenlandse kansspelen". Omzetbelasting In de nota wordt omzetbelasting in strijd met het doel genoemd, terwijl er boven dien wordt gewezen op een onjuiste toe lichting in de memorie van toelichting, waarin sprake is, dat er geen goede grond meer aanwezig wordt geacht voor een bij zondere vrijstellingsbeperking voor lote rijen. Bepaald onredelijk wordt de heffing ge noemd ten opzichte van de organisaties, welke door middel van loterijen trachten te voorzien in de behoeften van opvoe ding. cultuur, sport en lichamelijke op voeding, zowel als ten opzichte van die organisaties in instellingen, welke zich in hoofdzaak bewegen op het terrein, waar wordt getracht menselijk leed te ver zachten en of te voorkomen. „Het trekt de aandacht, dat met het voorgestelde wetsontwerp een poging wordt gedaan een nieuwe rechtsgrond te formuleren om te komen tot het heffen van belasting op gewonnen prijzen. Dit te doen ter gelegenheid van een incidentele wijziging in de loterijwet wordt weinig gelukkig genoemd. Uit de opbrengst van de heffing op prijzen in de staatsloterij moeten de kosten van het aan die loterij verbonden apparaat worden gedelgd. De staatsloterij heeft uitsluitend tot doel speelzucht te kanaliseren, waardoor de bruto-opbrengst nagenoeg geheel voor prijzen kan worden bestemd". c Met .betrekking tot .fret,ypo.t-ge^plde ta rief ad 20 percent wordt er de aandacht op gevestigd, dat voor ongeveer tachtig percent van de bevolking" de tarieven van de loonbelasting gelden zonder meer. ..Het gevaar is aanwezig, dat bij het zoe ken naar een tarief de aandacht in hoofd zaak is gericht op de winnaars van een grote prijs. Het aantal van deze win naars is echter zeer gering en wordt tien tallen malen overtroffen door het aantal winnaars van kleine priizen. Het lijkt ons daarom beter een tarief te ontlenen aan die. welke voor de loonbelasting gelden voor uitkering ineens, omdat dit ook het geval zou zijn geweest, indien een overeen komstig bedrag niet uit loterij, doch uit anderen hoofde zou zijn verkregen". Verzoeken Resumerende verzoekt het bestuur van de Stichting Nederlandse Sporttotalisator in zijn nota het volgende: 1. Het deelnemen mogelijk te maken zonder wettelijk voorgeschreven begun stiging. 2. De maximum inleg te stellen op twee gulden. 3. Geen beperkende bepaling voor prij zen in de wet op te nemen. 4. Aan de organiserende instelling over te laten in hoeverre anders dan voor de sport gelden uit de opbrengst worden be schikbaar gesteld. 5. De voorgestelde omzetbelasting af te wijzen. 6. De voorgestelde belasting op prijzen afhankelijk te stellen van het opheffen van beperkende bepalingen als hiervoor omschreven en dan naar een lager tarief. Bovendien wordt een aantal wijzingen aangegeven, die naar de mening van het bestuur in het ontwerp loterijwet dienen te worden aangebracht, o.a. het laten ver vallen van de bepaling, dat een prijs niet meer dan 25.000 mag bedragen. Advertentie Zaterdagmorgen is op het kantoor van de Philips Phonografische Industrie te Baarn de ondertekening geschied van de eerste collectieve arbeidsovereenkomst voor handarbeiders die bij de genoemde n.v. en de n.v. Phonogram in dienst zijn. Namens de directie van de P.P.I. teken de ir. A. J. J. Lambeek, namens de werk nemers tekenden vertegenwoordigers van 6 vakverenigingen. Bij de ondertekening v as een volledige ondernemingsraad van de P.P.I. en de heer J. G. Bavinck, direc teur Sociale Zaken van de n.v. Philips Gloeilampenfabriek te Eindhoven aan wezig. De C.A.O. is aangegaan voor twee jaar en drie maanden en zal in werking treden zsdra de goedkeuring van het College van Rijksbemiddelaars is verkregen. Zondagmiddag hebben L. en W. van Amsterdam een inspectietocht gehou den in een groot deel van het nv drooggevallen Tuindorp Oostzaa n Burgemeester Van Hall neemt de ra vage in een der woningen in ogen schouw. De Nederlandse en Belgische ministers Korthals, Segers en Vanaudenhove heb ben een akkoord bereikt over de hangen de geschilpunten inzake het kanaal Ter neuzen-Gent. Deze mededeling werd zaterdag gedaan na een gezamenlijke maaltijd in hotel „Witte Brug" in Den Haag, waaraan ook de Belgische ambassadeur F. X. baron van der Straten Waillet en de adviseurs van de ministers aanzaten. Over de aard van de bereikte oplossing kon nog niets worden medegedeeld. Mi nister Korthals en zijn Belgische ambt genoten besloten, de resultaten van de conferentie eerst aan de regering van Ne derland en België voor te leggen. De geschilpunten betroffen de kwestie van de havengelden te Terneuzen, waar voor de Nederlandse regering geen afwij king van de geldende tarieven in andere Nederlandse havens wilde toestaan, en de Belgische spoorwegtarieven voor Terneu zen en Gent. WILLEMSTAD (ANP) Zaterdag morgen is Prins Bernhard uit Aruba met een chartervliegtuig naar Curagao ver trokken. Vliegtuigen van de Marine Lucht vaart Dienst begeleidden het K.L.M.-toe- stel op de korte vlucht tussen de Beatrix- luchthaven en de dr. Albert Plesman- luchthaven op Curagao, waar gezagheb ber M. P. Gorsira en de kolonel der mari niers L. J. Pronk ter begroeting aanwezig waren. Er waren honderden Curagao'ers naar de luchthaven gekomen om de Prins te be groeten. De Prins bezocht het eerste squadron van de Marineluchtvaartdienst en voerde besprekingen met de officieren van de staf op het hoofdkwartier op de marinebasis Parera. Daarna woonde hij een oefening van mariniers bij in de omgeving van Caracasbaai. Na de lunch begaf de Prins zich met gouverneur Speekenbrink naar het ter rein waar binnenkort een verffabriek zal verrijzen nabij Zeelandia en legde hij de eerste steen voor deze nieuwe Antilliaan se industrie. Brouwerij geopend Na een korte rondrit langs het nieuwe complex volkswoningen op „Brievengat" bezocht de Prins de onlangs voltooide Antilliaanse brouwerij een dochteron derneming van de Amstelbrouwerij om deze officieel in gebruik te stellen door het vullen van een speciaal daarvoor aan gewezen vat bier. Ii\d€xavonduren bood de directie van de brouwerij de Prins rn gouv'erne'ur 'Speé- kenbrink in hotel „El Curagao Intercon tinental" '(tvaafvan dè'~'Prfns" indertijd eveneens de eerste steen heeft gelegd) een gala-diner aan. Tal van genodigden (Van onze Amsterdamse redacteur) Volkomen overstuur en badend in tra nen, heeft de 22-jarige Hongaarse instru mentmaker M. B. bekend, donderdag nacht de 25-jarige Trijntje P., bijgenaamd „blonde Tini" in donker Amsterdam naar de keel te hebben gegrepen met de bedoe ling haar te wurgen. Hij werd zondagmor gen om negen uur gearresteerd, toen hij zijn kosthuis in Amsterdam-Zuid verliet om naar de kerk te gaan. „Tini" had donderdagnacht om kwart voor twee in café San Francisco op de Zeedijk te Amsterdam kennis gemaakt met een jongeman. Om twee uur lieten beiden zich door een snorder een clan destiene taxichauffeur, die bekend staat als „Zwarte Henk" naar Trijntjes ka mer aan de Oude Zijds Voorburgwal bren gen. Hier werd de jonge vrouw omstreeks drie uur aangevallen door haar bezoeker, die haar keel dichtkneep en haar een ver wonding aan het voorhoofd toebracht. Een uur nadien kwam „Tini" tot bewustzijn. Zij is enkele dagen in het binnengasthuis verpleegd geweest. Tijdens het onderzoek kreeg de politie van de vrouw zowel als van „zwarte Henk" een eensluidend sig nalement met als duidelijke aanwijzing dat de dader een spitse kin had. Blonde Tini herinnerde zich voorts dat de man haar had verteld over een zekere Hennie met een valse paardestaart. Aan de hand van het hotelregister werd deze Hennie opgespoord in een hotelletje aan de Nieu- wendijk. Zij toonde de politie een aantal foto's die in café's genomen waren. Op een hiervan stond Hennie terwijl zij met de Hongaar M. B. danste. B. werd door Tini van die foto herkend. De foto dateerde uit 1957. In dat jaar woonde B. in Velsen. I.ater vertrok hij naar Haarlem om zich daarna, pas zeer onlangs, in Amsterdam te vestigen. In de vroege^ zondagmorgen begonnen recher cheurs' te posten bij dit Amsterdamse adres op de Ceintuurbaan. Na zijn arres tatie bleef B aanvankelijk ontkennen. Toen hij bij confrontatie door „zwarte Henk" werd aangewezen, barstte hij in snikken uit. Hij zei ervan overtuigd te zijn geweest, dat Tini dood was. Hij had na zijn overval vijftig gulden uit haar hand tasje gehaald, de kamer op slot gedraaid en de sleutel op de trap gelegd. Het motief van zijn daad? De Hongaar die in 1956 naar Nederland is gevlucht, zei heimwee te hebben gehad naar zijn ouders. In zo'n stemming trok hij wel meer de donkere buurt in. Het wegnemen van het geld verklaarde hij door te wijzen op een wc "«nwisseling met blonde Tini, waarbij ..ij geld had teruggeëist omdat hij meende, haar teveel te hebben betaald. De man was gisteren zo overstuur dat het verhoor moest worden stopgezet. Van daag zal hij verder aan de tand worden ge voeld. onder meer over de nog niet opge loste moorden op Chinese Annie en Zwarte Truus, die beiden door wurging om het le ven zijn gekomen. uit de officiële kringen, de handel en het bedrijfsleven van Curagao, zaten hierbij aan. Handel met Mexico verelfvoudigd Zondagmorgen heeft Prins Bernhard kort voor zijn terugkeer naar Nederland in het paleis van de gouverneur te Wil lemstad pers en radio ontvangen. Hij ver telde dat hij gaarne in Mexico is, en dat sinds zijn eerste bezoek in 1950 de han del tussen Nederland en Mexico elf maal zo groot geworden is. Nog altijd zijn er goede mogelijkheden voor Nederlandse bedrijven tot samengaan met Mexicaan se ondernemingen. „Als economisch en cultureel brugge- hoofd is daarbij voor de Antillen zeker een taak weggelegd. Ik kan mij voorstel len dat men in Zuid-Amerika toeganke lijker is voor een Antilliaans bedrijf of een gemengd Nederlands-Antilliaans be drijf dan voor een zuiver Nederlands". Op het eerste congres van de Socialis tische Werkerspartij, dit weekend te Am sterdam gehouden, werd tot definitieve ojprichting^der partij, besloten en een par tijbestuur gekozen. Voorts werden het beginselprogram, de statuten en huishou delijk reglement vastgesteld. Aan het con gres werd deelgenomen door 96 afgevaar digden. De S.W.P. is voortgekomen uit de com munistische Bruggroep, die de heren Wa genaar, Gortzak c.s. in 1958 oprichtten na dat zij als lid van het partijbestuur der C.P.N. en ook als lid waren geroyeerd. Het besluit om de S.W.P. op te richten werd genomen op een conferentie van de Brug- groepen op 12 juli 1959. Onder de naam Bruggroep voor vrede en socialisme werd zonder een zetel te winnen aan de verkiezingen van maart 1959 deelgeno men. Beginselprogram In de inleiding van het beginselpro gramma, dat het wetenschappelijk socia lisme tot grondslag heeft, wordt o.m. ge zegd: „De S.W.P. is van mening dat ook in onze tijd en in ons land de marxisti sche theorie de onontbeerlijke grondslag is voor een juist begrip van de tegenwoor dige maatschappelijke verhoudingen en voor een gezonde ontwikkeling van de ar beidersbeweging en de strijd voor het so cialisme. Als voornaamste grondbeginse len voor het overgaan tot een socialisti sche maatschappijvorm in ons land ziet de S.W.P.: 1. Het in eigendom van de ge meenschap brengen van de voornaamste produktie- en transportmiddelen, het bank- en hypotheekwezen, de verzeke ringsbedrijven en het grote huizenkapi taal, het onteigenen van het grootgrond bezit en het doorvoeren van een landher vorming in het belang van de kleine boe ren en de landarbeiders. 2. Het scheppen van een vorm van po litieke en economische democratie, die de volledige zeggenschap van de werkers ga- r: ndeert in het maatschappelijk leven. 3. Het planmatig leiden en uitbreiden van de produktie onder toepassing van al le middelen van wetenschap en techniek. 4. Het bevorderen van de ontwikkeling in coöperatieve richting van het kleinbe drijf in landbouw, industrie en handwerk en 5. Het bevorderen van de culturele ont wikkeling en het op gelijke voorwaarden toegankelijk maken van onderwijs, kun sten en wetenschappen voor de gehele be volking. Partijbestuur Het partijbestuur is als volgt samenge steld: G. Wagenaar (voorzitter). Sj. Pie- ters (secretaris-penningmeester) H. Gort zak (redacteur van het orgaan De Brug) allen uit Amsterdam. Voorts: H. Franzen, A. Jagtenberg, B. de Leeuw, R. Rutgers (Amsterdam), J. Hoogcarspel (Rotter dam). .1. de Jong (Groningen), R. Lips- Odinot (Hilversum), J. v. d. Smeede (Den Haag), A. Verreijt (Tilburg), K. de Weerd (Deventer). Deze 13 maakten reeds deel uit van het voorlopig partijbestuur en werden herkozen. Gekozen werden: D. An- dringa. W. Hazenberg, D. Bakker (Amster dam), J. Jonker, mevr. I. Misset-Vreem (Haarlem). Mevrouw Lips-Odinot en de heren Wagenaar en Gortzak zijn lid van de provinciale staten van Noordholland en de heer Hoogcarspel van die van Zuid- Holland. Zij werden daarin indertijd ge kozen als leden van de C.P.N. Het congres nam met algemene stem men een resolutie aan waarin o.a. werd gezegd, dat het optreden van de regering De Quay de klassentegenstellingen nog heeft verscherpt en duidelijk aantoont, dat de werkende bevolking slechts door voortdurende druk en eensgezinde actie De prins gaf als voorbeeld de Zuidameri- kaanse gevoeligheden op het punt van landingsrechten en meende dat een An tilliaanse luchtvaartmaatschappij betere kansen zou maken dan een zuiver Euro pese maatschappij als de S.A.S. en de K.L.M.". Sprekende over de situatie op de An tillen, merkte de Prins op dat hem was opgevallen hoeveel er is gedaan aan we genverbetering en krottenopruiming. Hij pleitte voor een doelbewuste campagne voor de bevordering van het toeristen verkeer. De Prins zei desgevraagd dat in 1960 geen bezoek van een der prinsessen te verwachten is. doch dat Prinses Irene bij herhaling verklaard heeft dat zij graag de Antillen en Suriname zou bezoeken. Op een andere vraag vertelde de Prins, dat hij inderdaad de villa Beachhouse heeft gekocht aan de Italiaanse westkust hal verwege Rome-Florence en dat „het ge hele gezin daar erg enthousiast over is". Italië werd gekozen „omdat de Italianen ons veel meer met rust laten dan bij voor beeld de Fransen, in het bijzonder wat de persfotografen betreft". In een commen taar op Antilliaanse (commerciële) televi sieplannen merkte Prins Bernhard op: „Ik zie zoveel auto's dat ik geloof dat er ook veel televisietoestellen zullen komen". De Prins wordt vanmiddag omstreeks twee uur op Schiphol terugverwacht. haar levenspeil kan handhaven. Een bij zonder groot gevaar voor de vrede acht het congres de herbewapening van West- Duitsland en het steeds verder ongedaan maken van de beperkende bepalingen ten aanzien van het bezit van atoomwapens en ten aanzien van de concentratie van de zware industrie in West-Duitsland. Het be staan van een Westduitse regering, waar van gewezen nazi's deel uitmaken en die toestaat, dat deze allerlei belangrijke func ties in het openbare leven bekleden, werkt het heropleven van fascistische en anti semitische activiteiten in de hand. Over Nederland wordt in de resolutie voorts nog gezegd: De zware bewape ningslasten en het onafgebroken stijgen der ondernemingswinsten gaan gepaard met een stelselmatige druk op het levens peil der werkende bevolking. Dit werd mo gelijk gemaakt door de politiek van klas- sensamenwerking der P. v. d. A., die op haar laatste congres de principes van de klassenstrijd en het socialisme volledig heeft uitgebannen) en het N.V.V. en door het dogmatisch en sectarisch optreden van de C.P.N. „Niet los van verleden" Voorts werd met algemene stemmen een motie aangenomen waarin het con gres er bij de regering met klem op aan dringt niet over te gaan tot het invrijheid- stellen van oorlogsmisdadigers, die thans nog in Nederland gevangen zitten. Voorts wordt van de regering een krachtige hou ding verlangd in de lopende onderhande lingen met de Westduitse regering en een b-vredigende regeling van de schadever goeding voor nazi-slachtoffers. In zijn slotwoord zei de voorzitter, de heer Wagenaar, over de oprichting der partij: „Wij zijn deze weg opgedrongen en wilden niet politiek dakloos blijven. Wij staan niet los van de historie. Losmaken van ons verleden zullen wij ons, wat de goede zaken betreft, zeker niet. Het goe de nemen wij over het slechte wijzen wij af." NPG vergaderde. Het Nederlandse Padvindsters Gilde heeft in Dordrecht zijn vergadering gehouden. Mevrouw H. H. C. Sillevis-Stants uit Culemborg trad af als vice-presidente. In haar plaats werd ge kozen mevrouw H. A. Toxopeus-Ufkes uit Breda. De vergadering werd bijgewoond door ruim 200 leden. Wegen weer open. Het dagelijks be stuur van het waterschap „Het Vrije van Sluis" te Oostburg deelt mede, dat de wegens opdooi afgesloten wegen in West- Zeeuws Vlaanderen, hedenmiddag om 12 uur weer voor alle verkeer zijn openge steld. Wegenwacht breidt uit. Als onderdeel van het uitbreidingsplan van de ANWB- wegenwacht. zal met ingang van 3 febru ari a.s. de route GroningenAppingedam— Délftzijl opgenomen worden in het pa trouilleschema van de gele rijders. Oecumenisch lyceum. Vrijdag is de notariële stichtingsakte verleden van de ..Sichting Oecumenisch Lyceum", gevestigd te Rotterdam. Zij heeft ten doel de bevor dering van het voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs, gedragen door het gebed en de arbeid der kerken in oecume nische verbondenheid en door allen, die tot dit doel met haar willen samenwerken. De stichting tracht dit te verwezenlijken door de oprichting en instandhouding van een of meer scholen voor voorbereidend hoger- en middelbaar onderwijs. Jacq. Pais t. Te Amsterdam is op 69- jarige leeftijd overleden de heer Jacques Pais. secretaris van de Portugees-Israëliti sche gemeente aldaar. De heer Pais was sedert 1 mei 1912 aan de gemeente verbon den, aanvankelijk als hoofd van het gods dienstonderwijs. Daarna werd hij hoofd onderwijzer aan een der openbare lagere scholen. Na de oorlog werd de heer Pais benoemd tot hoofd der secretarie van de Portugees-Israëlitische gemeente. Enige weken geleden volgde zijn aanstelling als secretaris dezer gemeente. Hij was bestuur der van onderscheidene instellingen der Portugees-Israëlitische gemeenschap. Advertentie Doclstraat 39 - Haariem Tel. 13232 WATERPROOF SCHUURPAPIER Buit: een regenjas Slechts door een toeval heeft een ge slaagde roofoverval op een 42-jarige thea terchef op het Afrikanerplein in Amster dam de twee overvallers slechts een te verwaarlozen buit opgeleverd. Zaterdagavond tegen middernacht werd de theaterchef, J. F. J. E., bij zijn thuis komst voor de deur van zijn woning aan het Afrikanerplein door twee jongelieden aangevallen. Een gaf hem een klap op het hoofd terwijl de ander de chef een tas uit de handen rukte. De jongemannen ver dwenen hiernal snel met de tas. Maar zij hadden pech. Want terwijl zij geld in de tas verwachtten vonden zij slechts een re genjas. Toevallig deze avond had de chef de gelden van het theater niet mee naar huis genomen... Amsterdam. Gem. Univ. Kandidaatsexamen Frans: mej. M. M. H. Schlatmann. Haarlem. Leiden. Kandidaatsexamen Nederlands recht: P. K. M. Cremers, Haarlem. Advertentie /aspro 5 -en UfoïtKfeeft fit/ DE BILT, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het weer is gedurende het weekeinde onbestendig geweest maar zeer zacht voor de tijd van het jaar. In de nacht van zon dag op maandag werd de zachte lucht echter met stormachtige wind vervangen door minder zachte lucht. De storm die aan de kust even windkracht 9 bereikte, ging in de vroege ochtend snel liggen. Dit hield verband met het opvullen van een kleine maar actieve depressie die van Engeland uit de Noordzee bereikte en zich verder naar de kust van Zuid-Noorwegen verplaatste. De luchtdrukverschillen zijn nu in geheel West Europa afgenomen zodat het weer wat rustiger wordt. Kleine Oceaanstoringen dringen nu tot in Zuid Frankrijk door en zwenken vandaar om naar het noordoosten. Dit kan de reden zijn dat er morgen plaatselijk wat regen valt. De temperaturen zullen echter niet veel veranderen zolang de bewolking de uitstraling verhindert. Dinsdag 26 januari Zon op 8.31 uur, onder 17.15 uur. Maan op 6.34 uur, onder 15.36 uur. Maanstanden ?8 januari 7.16 uur nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 25 januari Hoog water 0.37 en 13.07 uur. Laag water 8.33 en 21.07 uur. Dinsdag 26 januari Hoog water 1.45 en 14.06 uur. Laag water 9.45 en 22.13 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen c binnen en 1 buitenland i =5 d c g Neerslag laatste 34 uur I sS 2 SS 3 c 3 Den Helder geheel bew wzw 11 2 Ypenburg geheel bew wzw 12 1 Vlissingen onbewolkt wzw 11 2 Eelde motregen zw 12 7 De Bilt geheel bew wzw 12 5 Twente half bew. zw 12 3 Eindhoven onbewolkt zzw 13 6 Zd Limburg /.waar bew zw 13 1 Helsinki mist z 1 1 Stockholm sh.«-H bew zzo 3 0 Kopenhagen regen z 4 0.4 Aberdeen onbewolkt windst 3 0 Londen half bew. wzw 0 Amsterdam regen wzw 11 2 Brussel half bew zzw 13 3 Luxemburg geheel bew z 10 3 Parijs regen zzw 14 0,2 Bordeaux regen wzw 15 9 Grenoble regen zzw 16 3 Nice regen n 11 10 Berlijn onbewolkt z 7 0 Frankfort mist w 10 1 München onbewolkt windst. 6 0 Zürich mist windst. 0 Genève regen ono 12 14 Locarno mnt regen windst. 4 0,1 Athene half bew. nnw 12 Rome geheel bew z 15 0 Ajaccio half bew. ono 13 0 Madrid half bew. zw 1 Mallorca onbewolkt w 16 0 Lissabon /waar bew wzw 16 1 Oslo regen ozo 5 14 Wenen geheel bew zw -1 0 Innsbruck licht bew. w 9 0 Belgrado onbewolkt windst. 2 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2