r Nog twaalf landen kunnen kernwapens vervaardigen Antisemitisme een kwaal van de christelijke democratie? WERELDNIEUWS Van dag tot dag Roerige achterblijvers Griepepidemie in Frankrijk <~Praat6toel Synode te Rome onder zoekt r.-k. leer en discipline ADENAUERS VADERLIJK ADVIES HEEFT ONGEWENST RESULTAAT Beieren krijgt een bejaarde premier Kroesjtsjev ontevreden over Indonesische communisten? Opstand in Algiers j Raketvliegtujg X-15 vloog 2250 km per uur 0p de Nederland en zeven andere landen zouden er economisch ook toe in staat zijn Duizend incidenten in 34 landen gerapporteerd Demonstraties in Algiers Generaal Malinin in Moskou overleden Metselaar aangeklaagd wegens kindermishandeling Strauss kan gooi doen naar de partijleiding Teveel op Peking gericht? Perón komt „als toerist" Niet 40 maar 6 kinderen bedolven op Philippijnen MAANDAG 25 JANUARI 1960 De bij de Nederlandse Buurtvervoer- maatschappij uitgebroken demonstratie ve staking vertolkt op spontane 'wijze het reeds lang levende misnoegen bij de Ne derlandse busbedrijven lang niet alleen bij het personeel! over de uitwerking van het gedifferentieerde loonbeleid. Reeds onmiddellijk na het bekend wor den van de „spelregels" voor een vrijere loonvorming, waarvan de essentiële voor waarde immers de produktiviteits- of ren- tabiliteitsvergroting is zonder dat een en ander in hogere prijzen tot uitdrukking mag komen, hebben wij erop gewezen, dat dienstverlenende bedrijven in het alge meen en vervoersondernemingen in het bijzonder tot de „achterblijvers" zouden gaan behoren welke ook reeds door staats secretaris Roolvink voorspeld werden. On ze toen geuite vrees, dat het publiek in de ze sector nadelige effecten van de gedif ferentieerde loonpolitiek zou gaan erva ren, wordt niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats door de staking bij het be langrijkste streekvervoerbedrijf in Mid den-Nederland het lijnennet van de N.B.M. strekt zich uit van Amsterdam tot Arnhem bevestigd. In Zuid-Holland heeft een ander busbedrijf reeds op spectaculai re wijze zijn dienstregeling moeten in krimpen. De zuigkracht van de „koplo pers" in de loonspiraal blijkt bij een al weer overspannen arbeidsmarkt zeer sterk. In feite liggen de werknemers in het vervoer reeds twee ronden achter Dat wordt ook door de werkgevers erkend, maar zij zien geen kans zonder tariefaan passing een loonsverbetering tot stand te brengen, welke wanneer straks ook de compensatie voor de huurverhoging aan de orde is met de doorberekening van de sociale lasten mee zeker twintig per cent zou gaan bedragen. N In de eerste faze van het overleg tussen regering en de vertegenwoordigers van de busbedrijven zou op het punt van erken ning van de loonstijgingen als kostenfac tor (hetgeen dus geen automatische door berekening inhoudt) een zeker verschil in benadering zijn gebleken tussen de minis ter van Economische Zaken en de staats secretaris van Sociale Zaken: de eerste zou liever voet bij stuk hebben gehouden, ook al om het mogelijke effect van de juist geannonceerde bescheiden prijsda lingen niet geheel verloren te laten gaan, de tweede zou niet ongevoelig zijn ge weest voor de door de vakverenigingen in stelling gebrachte sociale argumenten. Dat de zaak daarop is aangehouden voor „intern beraad" duidt erop, dat men er een kabinetsaangelegenheid van heeft wil len maken. De spontane actie van het rijdend per soneel van de N.B.M. streeft dus in feite een politiek doel na, namelijk een afwij king van een stuk algemeen regeringsbe leid. Dit is een situatie waaraan men in Nederland ontwend is. De talrijke foren sen uit het Gooi en het Sticht die vanmor gen hun kantoor of werkplaats niet hebben kunnen bereiken, hebben in elk geval wel beseft dat de sociale en economische ver houdingen in ons land het afgelopen jaar scherper zijn geworden dan men wel eens denkt. LUCHTBASIS EDWARDS (Reuter) Het Amerikaanse raketvliegtuig van het type X-15 heeft zaterdag op eigen kracht een vlucht van negen minuten gemaakt, waarbij een snelheid van 2.250 km per uur werd bereikt. Een straalbommenwerper van het type B-52 had het toestel van de luchtbasis Edwards in Californië op 16 km-hoogte gebracht, daar startte het ra ketvliegtuig, dat tot ruim 21 km. klom en daarna een landing maakte op een lan dingsbaan in de woestijn. Men hoopt met het toestel, dat door de invlieger Seott Crossfield werd gevlogen, ren hoogte van 35 km. en een snelheid van 5.800 km per uur te bereiken. (Van onze correspondent in Parijs) In verscheidene Franse steden is een griepepidemie uitgebroken waardoor in het bijzonder Lyon, Bordeaux, Metz, waar een kwart van de bevolking onder de wol is gekropen, getroffen worden. In Parijs zijn heel weinig gevallen gecon stateerd. In Bordeaux zijn honderddui zend grieppatiënten geregistreerd en in Lyon zijn alle ziekenhuizen boordevol. Men heeft er stationswachtkamers en feestzalen als hospitalen ingericht. De ziekenhuisdirecties hebben vrijwilligers opgeroepen om het korps van verplegend personeel aan te vullen. Ofschoon deze epidemie voorlopig nog niet het kwaadaardige karakter toont van de golf van Aziatische griep die twee jaar geleden Europa teisterde, zijn ook nu, vooral onder de oudere generaties, toch al tientallen sterfgevallen te betreuren. Afgezanten van het Pasteur-instituut uit Parijs pogen ter plaatse de oorsprong van deze nieuwe griepepidemie vast te stellen. Voorlopig neemt men aan dat de bacil uit Italië naar Frankrijk is overgewaaid. BONN (Reuter) Ook West-Duitsland is getroffen door een .griepepidemie. Uit het hele land komen meldingen van griep gevallen. In Gemünden zijn vier mensen aan de griep gestorven en in Singen bij het Bodenmeer ligeen 3.500 mensen in bed met griep. WASHINGTON Reuter) De Ameri kaanse „Nationale vereniging voor plan nen" zegt in een rapport dat een twaalf tal landen in de naaste toekomst in staat zal zijn te werken aan een program voor kernwapens. Deze landen zijn: België, Canada, communistisch China. Frankrijk, India. Italië. Japan. Oost-Duitsland, Tsjechosiowakije, West-Duitsland, Zwe den en Zwitserland. Nederland wordt genoemd bij een twee de groep van acht mogendheden die er eco nomisch toe in staat zijn en technisch wel deskundig zijn, maar misschien wat te weinig kerngeleerden hebben. De andere zeven landen van deze groep zijn: Austra lië, Denemarken, Finland, Hongarije, Oostenrijk, Polen en Joegoslavië. De vereniging die het rapport heeft uit gebracht houdt zich bezig met plannen voor het zakenleven, arbeidsaangelegen- heden en dergelijke. Het is een niet poli tieke en niet winstmakende organisatie. Marokkaans protest PARIJS (Reuter) Marokko heeft offi- 'cieel bij Frankrijk geprotesteerd tegen het Franse voornemen in de Sahara een kernborh tot ontploffing te brengen. Van bevoegde zijde te Parijs is verno men dat het tijdstip van de eerste kern proef afhangt van de weersomstandighe den. Vermoed wordt dat de eerste bom, een plutoniumbom, in de eerste helft van februari tot ontploffing wordt gebracht. Van bepaalde zijde is vernomen dat aan nemers die op de plaats van de proef een honderd meter hoge stalen toren bouwen, ROME (UPI) Paus Joannes XXIII heetf zondagmiddag met een toespraak in de basiliek van St. Jan van Lateranen de diocesane synode van Rome de eer ste in 500 jaar geopend. Paus Joannes verklaarde dat men bijeenkomt „voor het bestuderen en onderzoeken van enkele der meest belangrijke punten van de katholie ke leer en discipline". Hij zei, dat de sy node „is voorbestemd om een nieuw tijd perk van genade en geestelijke verdie ping in onze stad en ons bisdom Rome in te luiden". „Maar", vervolgde de Paus een uitspraak van Christus beschreven in Mattheus 5 aanhalende, „meent niet. dat ik gekomen ben om de wet of de profeten te ontbinden,"ik ben niet gekomen om te ontbinden, maar om te vervullen". Tijdens de synode zullen verscheidene malen stemmingen plaats hebben. Aan de uitslagen daarvan is de Paus niet gebon den, zelfs al waren zij unaniem. LONDEN (UPI) De afgelopen weken hebben zich in 243 steden in 34 landen bijna duizend antisemitische incidenten voorgedaan, aldus heeft dr. M. L. Perl- zweig, vertegenwoordiger bij de UNO, van het Joodse Werelconges op een con ferentie in <\s/ Britse hoofdstad medege deeld. Anti-Joodse kladpartijen hebben zich voorgedaan in elk Europees land be halve Luxemburg, in de Zuidamerikaan- se landen die nauwe betrekkingen met Europa onderhouden, de Verenigde Sta ten en alle Britse Dominions. Het enige incident in het Nabije Oosten had plaats in de Libanon, „het meest christelijke land" in dit deel van de wereld. In het Verre Oosten beperkten de incidenten zich tot Hongkong. „Een van de conclusies die we kunnen trekken is dat antisemitisme een kwaal van de christelijke democratie is", zo zei hij. De politieke directeur van het wereld congres, A. L. Easterman, merkte op dat er een overvloed van bewijzen is dat de incidenten niet het werk zijn van „jon ge straatschenders die een verzetje zoe ken". Er bestaat wel degelijk een orga nisatie onder een centrale leiding, met vertakkingen over vrijwel de gehele we reld, aldus Easterman. De conferentie nam een resolutie aan waarin de golf van neonazistische activi teit wordt betreurd en waarin wordt ge vraagd de vroegere hooggeplaatste en ac tieve nazi's te verwijderen uit de invloed rijke functies die zij thans in West-Duits land innemen. NEW YORK (Reuter) De voorzitter van het Amerikaans-Joodse comité, Her- bert Ehrmann heeft te New York ver klaard dat meer dan vijftig percent van alle rechters in West-Duitsland oud-nazi's zijn. Hij sprak zich uit voor het verbie den van neonazistische partijen en groe pen in Duitsland en een onderzoek naar Hongaarse en andere groepen die in Duitsland onderdak hebben gekregen. Demonstratie TEL AVIV (Reuter-AFP) Duizenden mensen hebben zaterdag te Tel Aviv deelgenomen aan de betoging uit protest tegen de antisemitische incidenten in West-Duitsland. Vele ex-gevangenen van Hitiers concentratiekampen liepen in de rijen mee. Sommige betogers droegen het gestreepte gevangenispak. Men zag ook mensen zonder armen en kreupelen mee marcheren. Er werden borden met slagzinnen meegedragen, vooral tegen de contracten die de regering-Ben Goerion voor de levering van wapens met West- Duitsland heeft gesloten. de aanzegging hebben gekregen dat al het werk voor 10 februari geëindigd dient te zijn. De bom zou. zo meent men, op deze toren tot ontploffing worden gebracht. Op alle protesten en bezwaren tegen de kernproef heeft Frankrijk geantwoord dat het meer voorzorgsmaatregelen heeft getroffen dan welk ander land ook en dat er beslist geen gevaar is. Een beeld van de grote betoging op „Le Plateau des Lieres" in Algiers. (Telefoto) MOSKOU (Tass) Generaal Michael Malinin, een van de belangrijkste figuren in het Rode Leger, is zondag te Moskou overleden, zo meldde Tass. De 60-jarige Malinin is volgens het bericht van Tass lange tijd ziek geweekt De buitenlandse pers noemde hem als de opperbevelhebber van de Russische troepen, die in 1956 de Hongaarse opstand onderdrukten. In december van het vorige jaar ontving hij de Leninorde voor zijn verdiensten bij de Sovjet-strijdkrachten. In 1950 en 1954 werd hij in de opperste Sov jet gekozen. (Van onze correspondent in Bonn) In het plaatsje Dünbach bij de stad Heil- bronn in\ Zuidwest-Duitsland heeft een metselaar dezer dagen het advies van bondskanselier Adenauer letterlijk opge volgd toen hij een tienjarige scholier be trapte op het maken van hakenkruisen uit sneeuw op een vefzetsmonument. Hij gaf de knaap ter plaatse een pak voor de broek. De vader van de jongen vond dat pak slaag veel te hard en diende een aan klacht tegen de metselaar in wegens kin dermishandeling De metselaar wees bij het verhoor de politie op de aanbeveling, die Adenauer onlangs heeft gedaan. De politie wilde dit excuus evenwel niet aanvaarden en gaf de klacht van de boze vader door aan het openbaar ministerie te Heilbronn. Adenauer heeft laten meedelen, dat zijn oproep alleen bedoeld was om een beledi ging op de plaats van de daad te beant woorden. Volgens het wetboek van straf recht in de bondsrepubliek kan men zich, volgens juristen, persoonlijk aangevallen beschouwen wanneer men een dader op heterdaad bij antisemitisme of neo-nazis- tische aanslagen betrapt. In dat geval zou een pak slaag, volgens het wetboek van strafrecht, geoorloofd zijn Formalistisch Inmiddels dreigt, volgens vele waarne mers te Bonn, Adenauers vaderlijke ad vies volkomen te worden scheefgetrok ken, gelijk blijkt uit de aanklacht van een (Van onze correspondent in Bonn) De 72-jarige voorzitter van het Beierse parlement. Ehard, zal morgen te München worden gekozen tot minister-president van de Westduitse deelstaat Beieren, als op volger van dr. Hanns Seidel, die vorige week om gezondheidsredenen is afgetre den. De parlementaire fractie te München van de Beierse CDU-tak, de CSU, gaf met 83 van de 94 stemmen de voorkeur aan Ehard boven andere kandidaten. Ehard is reeds van 1946 tot 1954 minister-president geweest. Men rekent erop, dat de coalitie van CSU, Vluchtelingenpartij BHE en libe rale FDP, ^al worden voortgezet. Dat geen andere kandidaat dan Ehard kans op het minister-presidentschap had, leidt men allereerst terug tot het feit, dat in Beieren in roomskatholieke kringen geen man van formaat meer te vinden is. Zij, die een eerste viool voor de CSU in Bonn spelen, als minister van Defensie Strauss, zijn collega van Justitie Schaffer en de CDU- parlementsleider Höcherl voelen er niets voor terug te keren in de Beierse politiek. Om Von Brentano's post Van meer belang dan de wisseling van minister-president, wordt nu waarschijn lijk de opvolging van Seidel als partij leider van de CSU. Men verwacht name lijk, dat Seidel ook zal aftreden als CSU- voorzitter en dat de minister van Defensie, Strauss, erin zal slagen deze belangrijke positie te veroveren. Strauss, die op het ogenblik een van de vicevoorzitters van deze Beierse partij is, zou dan na de bonds dagverkiezingen van 1961 veel in de melk te brokken hebben bij de vorming van een nieuw coalitie-kabinet Adenauer. Zelfs is het afgelopen weekeinde gezegd, dat Strauss het ambt van CSU-voorzitter wel eens zou willen gebruiken als springplank naar de door hem. volgens velen, begeerde functie van minister van Buitenlandse Za ken als opvolger van Von Brentano. Hamburgse politieagent tegen de bonds kanselier. Commentators spreken in dit verband van een typisch blijk van Duits perfectionisme, dat alles letterlijk wil op nemen en niet gevoelig is voor een niet let terlijk te nemen advies van de patriarcha le figuur van de oude stempel die de 84- jarige bondskanselier is. De socialistische jurist dr. Arndt heeft er op gewezen, dat het toedienen van een stevige oorvijg aan een op heterdaad betrapte antisemiet of neonazist, juridisch geen kwaad kan. Wat de formalistische Hamburgse poli tieagent aangaat, heeft een van de West duitse bladen de vraag opgeworpen of de ze agent in de periode 1933-1945, toen de nazi's dag in dag uit met het menszijn van de Joden spotten, ook zo flink is geweest, om tegen de toenmalige regeringschef (Hitier) een aanklacht in te dienen In het algemeen kan men zeggen dat uit de al te formele, soms belachelijk diepzin nige juridische behandeling van Aden auers „advies", nog eens blijkt welk een gebrek aan humor en welk een gebrek aan gevoel voor verhoudingen, er in de bonds republiek op elk niveau nog bestaat. Voorts hoe zeer men vast houdt aan de ab solute beoordeling van voor een normaal mens toch duidelijk puur menselijke uit latingen. Aanklacht (AFP) De Berlijnse student Reinhard Strecker, lid van de sociaal-democratische studentenvereniging, heeft een aanklacht wegens moord ingediend tegen 43 rechters en officieren van justitie van de speciale rechtbanken van de nazi's. Deze magistra ten zijn nog steeds in functie in West-Duits land. De sociaal-democratische studenten vereniging is in november een campagne begonnen tegen de leden van de rechter lijke macht die met het nationaal-socialis- me gesympathiseerd hebben. De vereni ging heeft kunnen vaststellen dat deze 43 juristen doodstraffen hebben geëist of uit gesproken voor „politieke misdrijven" ten tijde van het nazi-bewind. (Van onze correspondent in Londen) Kroesjtsjev, die volgende maand een bezoek zal brengen aan Djakarta, zal In donesië economische hulp van een ophef makend karakter aanbieden. Deze zou leningen, industriële uitrusting en tech nisch advies omvatten. Hij streeft naar nauwere betrekkingen met president Su karno, die naar hij gelooft zal oprijzen als een van de invloedrijkste figuren in het Afro-Aziatische blok, gedurende het huidi ge anti-Chinese tij in neutralistisch Azië. Dit is een voorspelling van Amerikaanse deskundigen, die de toestand ter plaatse hebben bestudeerd, zo meldt de corres pondent van „Sunday Times" in Hong kong. Ook gelooft men dat Kroesjtsjev, die tracht te redden wat er te redden valt vastbesloten is de Indonesische commu nistische beweging weer onder de duim van Moskou te brengen. In 1957 was de ze volgens hen zeer tegen de zin van de Sovjet-Unie, bij overeenkomst met China onder controle van Peking gekomen. In dien Kroesjtsjevs besluit is genomen zon der instemming van Mao Tse Toeng dan zou zijn bezoek aan Indonesië beschouwd kunnen worden als een splitsing in de communistische politiek voor Azië. De lei ders van de Sovjet-Unie voelen zich vol gens de Amerikaanse rapporten bijna even onbehaaglijk over de slechter gewor den betrekkingen tussen China en Indone sië als over het Chinese grensgeschil met India (Vervolg van pagina 1) Toen Massu 's avonds in burger, teza men met zijn elegant geklede echtgenote op weg naar vrienden in Parijs door een colonne persmensen en fotograven achter volgd werd, hoorde men hem met een melancholieke toespeling op het vraagge sprek met een Westduitse journalist dat hem zo duur te staan is gekomen, opmer ken tot zijn vrouw: „Laat ze maar, zij spreken tenminste niet". (Reuter) De Westduitse verslagge ver Kempski heeft verklaard dat het gezag van De Gaulle onder de Europeanen in Al gerije niet meer bestaat. Kempski, chef verslaggever van de Süddeutsche Zeitung voerde het woord in een televisie-uitzen ding over het Algerijnse vraagstuk en zijn vraaggesprek met Massu. Kempski zei voorts dat De Gaulle bij het leger prestige heeft verloren. „Steeds weer hoor ik de woorden: „De Gaulle is een goede man maar een zwak man", aldus Kempski. Hij zei te geloven dat de grote meerderheid der Europeanen in Algerije extremisten zijn en dat slechts een kleine minderheid een liberale oplossing wenst. Men verwacht dat er vandaag nog meer troepen en politie door de lucht naar Al giers zullen worden gebracht om de tien duizend man. die daar gevechtsklaar zijn, te versterken. Zondagavond en in de af gelopen nacht hebben ongeveer 1000 leden van de regcringsvijandige kolonistenbe weging zich achter de barricaden inge graven. Zij bereiden zich blijkbaar voor op een nieuwe strijd. De berichtgeving staat onder censuur. De troepen en politie hebben echter niet getracht de mensen, die in grote getale op de been waren, naar huis te sturen on danks de avondklok, die was ingesteld. De betogers hebben versterking gekregen van reservisten met machinepistolen. De re servisten werden zondag opgeroepen maar velen voegden zich bij de betogers. Van morgen hervatte radio-Algiers zijn uit zendingen. Het station zond boodschappen u;. van De Gaulle, generaal Challe en De- louvrier, regeringsgevolmachtigde voor Algerije. CIUDAD TRUJILLO (AFP) Juan Pe rón, de Argentijnse oud-president die sinds twee jaar in de Dominicaanse Re publiek woont, heeft bekendgemaakt, dat hij zich vandaag als toerist naar Europa zal begeven. Hij is voornemens verschei dene landen te bezoeken. Uitverkoop Toevallig ontmoette ik in de stad een kennis, die me met een energieke glim lach om de mond meedeelde dat er in een modehuis ruim 1000 prachtige, goedkope japonnen hingen te wachten op lieve ba zinnen. Wat ze verder zei, weet ik niet, want ze spoedde zich alweer voort. Vrouwen zitten vol met een primitief kudde-instict en dus volgde ik haar op de hielen naar de japonnen-afdeling van die zaak, waar wel 100 lieve dames bezig wa ren, de 1000 exclusieve modellen niet zo erg lief uit elkaar te rukken. Het kwam me voor, dat hier een ontfutselconcours aan de gang was, dus nam ik twee jurken, maat 40, maar eenvoudig uit de armen van een tonnetje, maat 54, en slaagde erin, daarmee de paskamer te bereiken. Dit was een grote afgeschoten ruimte, met twee spiegels in het midden, waarvoor men zich met de ellebogen werkend stond te verdringen. Twee verkoopsters hingen te giechelen in de opening van het gordijn, dat toegang tot dit slagveld verleende. Ze waren daar niet om raad te geven, noch om een hoge hals laag te praten, maar uitsluitend om te beletten, dat er echtge noten meekwamen. De stemming was hier iéts milder dan aan de andere zijde van het gordijn. „On wijs dat je hier geen éigen hokkie heb, hè?", zei een ouwe-jongejuffrouw aan mijn rechterzijde op ongemakkelijke toon, terwijl ze zich met schroom stond uit te pellen. „Ze kenne hier wel een plattegrond van je maken; het is dat je rustig naar keus kan kiezen, want anders Haar on derlip was evenals haar kousen afgezakt en ze was kennelijk aan sombere gedach ten ten prooi. Ik verzekerde haar, dat iedereen slechts een open oog voor zich zelf had en dat het niemand interesseer de, of je nu in nylon of in baai stond. Ik deed zoals mijn medezusteren ge daan hadden, ik zette mijn tasje op de grond, zwiepte mijn mantel over een ver chroomde stang en terwijl ik mijh trui uittrok, hoorde ik aan mijn linkerzijde twee dames in twistgesprek: „Zeg, nou ben je nijdig op mij, omdat er voor jou niks bij is, laat nou eerst al die taartjes eens staan!" „Dat moet jij nodig zeggen, de jurk, die jij daar aan hebt, is gemaakt voor een wézentje en niet voor zo'n mo nument als jij.' „En je moet je niet zo op sieren of je een kerstboom bent.'", zei de ander fel. Graag was ik nog even blijven luisteren, maar de vrouw met de afgezakte onderlip, die zich in een enorme paarse japon gehe sen had, vroeg me of ik de rits op haar rug even wilde sluiten. Het was echt een jurk, waar ze zich in moest eten, maar ze vond hem prachtig. Daarom verstrekte ik haar gratis advies: de naden zouden hier ingenomen nioeten worden, er moest een stuk van de mouwen en de zoom af en de taille moest omhoog. „Mens, dat vermaak je zelf, dat is in een huppeltje gebeurd!", zei een vlezige matrone, die op naaldhak ken stond Een jong meisje stond nu voor de spiegel ze had een blik in de ogen, die afgleed naar verre orgieën van ongebrei deld geluk. „Vindt u dat deze kleur me ■XtltdïybT zdl'ik die gróënè h'emeh?, droeg ze me. „Ik zal 'm even halen". Nog steeds stond ik In mijn onderjurk raad te geven, schoudernaden vastpak kend, tailles omhoog sjorrend en rokken omslaand. „Bent u soms coupeuse?", vroeg een pezige dame in groen ribfluweel met wa terschade. „Hebt u soms een kammetje voor me? Nee? Jammer. Ik kan niet bij die rits, wilt u me even helpen?" Toen ik eindelijk mijn eigen jurken wilde gaan passen, hing er nog maar één en dat was maat 38 en voor mij dus te nauw. Ik wed dat het tonnetje wraak had geno men, terwijl ik in mijn onderjurk zomen zat om te slaan. Marianne van Raait Risico. Een straalvliegtuig van de Pan American Airways van het type Boeing- 707 is zaterdag op het vliegveld Idle- wild bij New York drie uur lang onder zocht nadat een onbekende telefonisch had meegedeeld, dat er zich aan boord van het eerst vertrekkende vliegtuig een bom bevond. Het toestel vertrok, nadat het onderzoek niets had opgeleverd met 111 mensen aan boord naar Parijs. Lostrillen. Amerikaanse straalvliegtuigen van het type F-106 zullen worden ge bruikt om in de staat Montana vroegtij dig lawines te veroorzaken om erger te voorkomen. In het betrokken gebied worden elke winter dorpen door grote sneeuwstortingen bedreigd. Men hoopt nu met behulp van het lawaai van de supersonische jachtvliegtuigen de sneeuw in beweging te brengen, wan neer dit nog géén kwaad kan. Elf ontgoochelingen. In Moskou is een man tot een jaar gevangenisstraf ver oordeeld, omdat hij achtereenvolgens elf vrouwen had gehad. Met vijf van haar was hij wettig getrouwd. De be trokkene voerde als verontschuldiging aan, dat hij een vrijgezel van nature was, die het erg moeilijk vond om te trouwen, maar dat hij elke keer had gedacht, dat zijn nieuwe vrouw hem tot andere gedachten zou brengen. Ontvangst. Paus Joannes heeft de Cu baanse minister van Buitenlandse Za ken, Raul Garcia Roa, en zijn gevolg in audiëntie ontvangen. Na het aan de macht komen van Fidel Castro was eni ge spanning tussen de Cubaanse repu bliek en de Heilige Stoel ontstaan. Men hoopt nu dat het bezoek van de Cu- baansf minister tot een herstel van de betrekkingen met het Vaticaan zullen leiden. Teveel. Timothy O'Connor, hoofdcommis saris van politie te Chicago heeft zater dag ontslag genomen. De burgemees ter heeft het ontslag aanvaard. Het be sluit van O'Connor is gekomen na de arrestatie van dertien politiemannen, die verdacht worden van hulp bij in braken en het aannemen van steekpen ningen. Overstromingen. In zestien graafschap pen in Zuid- en West-Engeland zijn zon dag als gevolg van zeer zware regen val plaatselijk overstromingen ont staan. In Wales is de rivier de Severn op verscheidene plaatsen buiten haar oevers getreden. De stad Hereford werd geheel van de buitenwereld afge sloten. Goedkoper. Russische geleerden zijn er in geslaagd, aldus meldt het Russische persbureau Tass, een manier te vin den, waarop van petroleum een hoog waardige brandstof kan worden ge maakt. Deze methode maakt het moge lijk de kosten van de produktie van mo torbrandstof tot op een derde of een vierde te beperken. In een proefinstal latie van de olieraffinaderij van Mos kou is op deze wijze al drie jaar brand stof geproduceerd. Paniek. Tijdens een bijeenkomst van twintig negers in een boerderij te Manning in Zuid-Carolina is zondag brand ontstaan doordat ,een bus benzi ne bij een open haard omviel. Er ont stond een paniek, waardoor zes negers om het leven kwamen en twee ernstige brandwonden kregen. Dan géén vracht. Een Viscount van de „Air France" heeft op het vliegveld van Dusseldorp twee uur oponthoud ge had, doordat een onbekende per tele foon had gewaarschuwd dat zich een bom aan boord van het toestel bevond. Met achterlating van de vrachtgoede ren zette het vliegtuig, dat van Ham burg op weg was naar Parijs, zijn reis voort Andermaal. De ter dood veroordeelde Ca ryl Chessman, die er in de loop van elf- eneenhalf jaar zevenmaal in is ge slaagd de voltrekking van zijn doodvon nis uit te stellen, heeft zich andermaal tot een Amerikaanse federale recht bank gewend om te trachten op 19 fe bruari thans de dag van zijn te rechtstelling aan de gaskamer te ont komen. Met rietje. In Eskilstuna in Midden-Zwe den wordt bij het vaccineren van kin deren tegen poliomyelitis de kinderen hun tweede dosis levend vaccin toege diend in een glas limonade, welke me thode de gang van zaken uiteraard zeer blijkt te bevorderen. MANILLA (Reuter) Een bericht, dat veertig kinderen bij een aarverschuiving die vrijdag op het eiland Mindanao op een school terechtkwam, het leven hadden ver loren, is tot juistere proporties terugge bracht: zes kinderen lieten het levenden zeven raakten gewond. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3