Johan de Meester ontdeed Vondels „Joseph in Dothan" van methodische starheid KILO'S slanker BonKorets OPRUIMING tb \deult !WC vrouwelijk personeel r modeli slagerij Drie koren en harmoniekorps gaven concert in Halfweg Ondergronds reddingswerk in mijn bij Coalbrook gestaakt MAANDAG 25 JANUARI I960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE H.AARLEMSCHE COURANT Tuindorp-Oostzaan nu geheel drooggevallen Vrijdag begint terugkeer der bewoners Loemoemba vrijgelaten en toegelaten tot RTC Menigte negers in Durban doodde 9 politiemannen Ex-priesters waar schuwen: „geen vrede met Rome" Grote bijeenkomst in Wilhelminakerk V. 7waanswijk Man doodgereden met gestolen vrachtauto OPNIEUW AARDVERSCHUIVINGEN Men poogt verticale koker te boren Surinaams vliegtuig met twee man zoek Koningin erelid van Soroptimist-Unie herenkapsalon Elke week één pond lichter met Grote opruiming Jan van der Meer moderne en klassieke bankstellen \U// WAT ZULLEN WE MORGEN ETEN? vrouwelijke administratieve kracht DE ONDER LEIDING van Johan de Meester gerealiseerde opvoering van Josehh in Dothan" door de Nederlandse Comedie te Amsterdam geldt in mijn ogen als een belangrijke bijdrage tot de bevrijding van Vondels nalatenschap uit de stofnesten van het naturalisme. Al sinds jaren en jaren wisten wij echt niet meer hoe de stukken van de „prins onzer dichters'" er nu eigenlijk uitzagen. Het is bepaald geen toeval, dat tegelijk met de restauratie van Rembrandts schilderijen ook geprobeerd werd de dramatische gestalten van Vondel in een nieuw licht te plaatsen. In eerste instantie was dat een louter theoretische aan gelegenheid. Misschien herinnert men zich hoe vaak ik in deze kolommen van leer ben getrokken tegen de versobering (in de praktijk een versombering) van de „Gysbreght van Aemstel" tot een statische plechtigheid, waarin letterlijk en figuurlijk de zin van het feestelijke treurspel verduisterd werd. Het is vooral aan een vergelijkende studie over dit stuk en de zogenaamde „Nachtwacht" van prof. dr. W. Gs Hellinga te danken, dat de bovengenoemde regisseur zich thans geroepen voelt naar meer kleur en dynamiek te streven. Hij is daartoe krachtens persoonlijke aanleg en voorkeur trouwens de aangewezen man. Het eerste resul taat van deze nieuwe aanpak is toegezegd per 1 januari 1961. Men moet de enscènering van „Joseph in Dothan" dus beschouwen als een voor studie, welke zich echter als op zichzelf staande grootheid als een lust voor oog en oor laat waarderen. Naar wat mij van professor Hellinga's met studenten on dernomen daadwerkelijke onderzoekin gen van spelmogelijkheden ter kennis is gekomen, moet ik vrezen dat nog te wei nig aandacht is besteed aan de fundamen tele krachten van de contrareformatori sche stijl der baroks. Het gaat er name lijk mijns inziens niet om de vertonings- wijze van halverwege de zeventiende eeuw te reproduceren, van hoeveel belang historische gegevens in woord en beeld daaromtrent ook kunnen zijn. Waar het op aankomt is niet de letter maar de geest, die zich het duidelijkst laat terugvinden in de structurele elementen. Alles wat spreekt tot de verbeelding in onze tijd is als. verzoeifende overkoepeling van tegen stellingen daarop gebaseerd. Dit alle heftige spanningen overbruggende vereni gingsprincipe van het „aardse" en het „hemelse" is zowel terug te vinden in de grote lijnen van Vondels werken als in de strofen van intiemste lyriek. Daarvan is de consequentie, dat hoe paradoxaal en voor sommigen zelfs heiligschennend het klinken mag de veruiterlijking nog veel verder dan nu reeds geschiedt zal moeten worden doorgezet. Men bedenke maar eens hoe Vondel zelf al zijn persoonlijk lief en leed klinkend en met modieuze op schik tot uiting bracht. Voorlopig genoeg hierover.Het is be grijpelijk en zelfs zeer verstandig, dat Jo han de Meester de nieuwe aanpak van Vondels werken met „Joseph in Dothan" heeft ingezet. Het is een algemeen ver breide, haast populaire misvatting dat dit spel (naar de woorden van drs. L. J. J. Olivier) meer handeling en meer drama tische spanning heeft dan zijn overige to neelstukken. Het is voortreffelijk gebouwd en biedt veel gelegenheid voor contraste rend optreden, heeft pijof. dr. J. L. Walch geschreven. In deze beide uitspraken schuilt een opzienbarende verblinding voor de tot barstens toe gebogen krachten in Vondels meesterproeven uit zijn latere levensjaren. In „Joseph in Dothan" is al leen oppervlakkig wat meer actie en dy namiek. Dat is misschien te verklaren uit het feit, dat het een vrije directe navol ging schijnt te zijn van een trilogie over hetzelfde onderwerp door een zekere Jan Johan Schmitz als Ruben en Ramses Shaffy als Judas in „Joseph in Dothan" uan Vondel. Tonnis, een jaar eerder dus in 1639 verschenen. Volgens eigen zeggen heeft Vondel zich verder (vandaar wellicht de betrekkelijk realistische verwijzingen naar natuurverschijnselen) laten inspire ren door een schilderij van Jan Pinas over de verkoop van de oudtestamentische ti telheld door zijn broeders. Hoe dit zij, de tegenpartijen staan in „Joseph in Dothan" onmiddellijk herken baar met elkaar in conflict Het is dus een betrekkelijk eenvoudig, gemakkelijk stuk. Wat professor Hellinga aanvoert als het vormgevingsbeginsel der discordia concors, de samenklank der tegendelen, is op het eerste gezicht.-aantoonbaar-De broederstrijd is het rijkgeschakeerde hoofdmotief. Tegenover de zich deemoe dig uitverkoren voelende „dromer" staan de samenzweerders, die zich in hun ma teriële belangen bedreigd voelen en uit baatzucht hun onderlinge verschillen weg werken. Nu is het jammer, dat Johan de Meester niet net nog wat verder heeft ge keken. Hij heeft in zijn regie de verdeeld heid der zonen van Jacob scherp en doel treffend uiteengezet. Maar door de titel held te behandelen als de bijna vermoor- d eonschuld heeft hij Vondel en daarmee het publiek tekort gedaan. De zeventien jarige Joseph is op zijn beurt nameliik een twee-eenheid, in dit geval van zachtaar dige dienstbaarheid en potentiële heers zucht. Er is beslist sprake van een ze kere hybris, noem deze desnoods door be proeving te louteren eigenwaan Joop Ad miraal speelde en hii deed dat zeer mooi en toonzuiver alleen het lam en niet de onder zijn gekleurde rok sluime rende leeuw. Buitengewoon bewonderd van deze jonge acteur heb ik vooral de stijgende onrust in de eerste ontmoeting met zijn in vijanden verkeerde naasten. Nu wil ik graag dr. Van der Velden vol gen in zijn redenering, dat Joseph ty pisch is getekend als een overgangsfiguur naar de nieuwtestamentische opvattingen van liefde en vergiffenis, doch dat neemt niet weg dat de verborgen kracht een on misbaar bestanddeel van zijn karakter moet zijn. Kenmerkend voor Vondels hou ding als barokke verbindingzoeker is ove rigens dat hij de Juda uit het boek Gene- Burgemeester Van Hall, de Amsterdam se wethouders en een groot aantal raads leden hebben zondagmiddag een bezoek gebracht aan Tuindorp Oostzaan, dat nu geheel is drooggevallen. In waterlaarzen werd een rondgang gemaakt van ander half uur. Er werden huizen en winkels be keken en het gezelschap werd voorgelicht over de stand van zaken en de werkzaam heden, die in uitvoering zijn om de bewo ners te kunnen ontvangen als ze vrijdag weer tot het Tuindorp zullen worden toe gelaten. Ook zondag was in Tuindorp Oostzaan personeel van de verschillende gemeente diensten druk aan het werk. Vrijdag aan staande zullen ongeveer 5.000 man, leden van diverse hulpdiensten (militairen, amb tenaren en personeel van de gemeente diensten) gereed staan om de bewoners, die via drie plaatsen het gebied zullen binnenkomen, behulpzaam te zijn. Hulpdijk gesloten Zondagmiddag om twaalf uur is de hulp kade ten westen van Tuindorp Oostzaan gesloten. Des avonds om half tien was het verschil tussen de waterstand in het be bouwde gedeelte en de rest van de Noor der IJ-polder reeds acht centimeter. Het water is thans na het begin van de droog- maling in totaal 2.80 m. gedaald, maar het peil moet nog verlaagd worden tot 3.45 m. wil men de normale waterstand inclusief het voormalig grondwaterpeil bereiken. Inmiddels is in het nieuwe gedeelte van het tuindorp de elektriciteitsvoorziening hersteld. BRUSSEL (AFP) Patrice Loemoem ba, de leider van do Kongolese nationale beweging, die vorige week tot een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is in vrijheid gesteld. Vanavond zal hij per vliegtuig uit Eliza- bethstad naar Brussel vertrekken om deel te nemen aan de Ronde-Tafel-Conferentie, zoals zijn politieke vrienden hebben ge- eist. Intussen heeft de afvaardiging van de nationalistische beweging Abako kort na dat de ochtendvergadering was begonnen, de zaal verlaten. Slechts een lid van de delegatie, Daniel Kanza, bleef als „waar nemer". DURBAN (Reuter) In Cato Manor, de inheemse wijk van Durban, heeft zondag een menigte van naar raming duizend woe dende negers een groep van dertien po litiemannen aangevallen en negen van hen vijf inheemsen en vier blanken ge dood. Drie politiemannen zijn gewond. Slechts één van hen wist te ontsnappen nadat hij zich snel in een huis van zijn uniform had ontdaan. De onlusten waren het gevolg van in vallen van de politie in clandestine alco hol-stokerijen. Van een groep van 26 po litiemannen vertrok de helft, nadat enkele arrestaties waren verricht, met de ge vangenen. De dertien mannen die achter bleven zijn daarna overvallen. Zij werden zo volkomen verrast dat zij geen tijd had den om gebruik te maken van hun vuur wapens. Zij vluchtten huizen binnen doch werden door de woedende negers achter haald en met mesfen afgemaakt of ge stenigd. sis hier laat verschijnen als Judas, de ge lijkenis geenszins tot deze naamsverande ring beperkend. Ramses Shaffy heeft de ze gevoelige lafaard misschien iets te ge dempt, maar over het algemeen fijnzinnig genuanceerd, zelfs fascinerend ook door taalplastiek gestalte gegeven. Het edel moedige pathos van de tot list gedwongen Ruben was terecht aan Johan Schmitz toevertrouwd, die met gedragen slotak koorden de voorstelling een machtige apo theose verschafte. Mogelijk had de Levi van Eli Blom iets feller van sarcasme kunnen zijn om de visuele associatie met Shylock ongedaan te maken. Sterk in de gewenste meedogenloze agressiviteit was de Simeon van de robuuste Johan Fiolet, fraai de vrachtmeester van Paul Huf. Het probleem der reien is eveneens na der tot een oplossing gebracht, zij het een voorlopige, dankzij het toepassen van mu zikale begeleiding, door Lex van Delden (maar hem zal niet veel anders zijn toe gestaan) al te bescheiden gecomponeerd, tezeer afgestemd ook op de toonaard der klassieke tragedie. Frans 't Hoen, met naast zich Peter Oosthoek (opvallend krachtig) en Tom van Beek, legde een brede zangerigheid in de voordracht, die stellig veel meer expressieve beweging kan verdragen in de plaats van de nu verko zen vertolkende bewogenheid. Een daad van gelukkige durf was het invoeren van driestemmige spreekkoren. Vrijdagavond werd voor deelgenoten van de stichting „Geloof en Wetenschap" in de Haarlem se Schouwburg een voorpremière gegeven die in zoverre onvolledig was, dat bij ge brek aan ruimte de gele en blauwe hori zon met projectie van de aangeroepen landschappelijke factoren moest ontbre ken. Tegen de ter vervanging daarvan op gehangen zwarte achterdoeken kwamen de kleuren der kostuums van Wim Ves- seur toch wel schilderachtig effectief uiter aard in een ander licht te staan. Er werd gespeeld op een enigszins hellend plat form in ongeveer de vorm van een palet, met waar nodig enkele zetstukken. Ter afsluiting van de beide delen van de ver toning diende een vergroting van het titel blad van het stuk, dat van oud en jong (er waren veel scholieren in de zaal) zeer veel waardering mocht ondervinden. David Koning Evenals maandagavond het Concertge bouw was ook zondagavond de gerefor meerde Wilhelminakerk stampvol toen daar drie voormalige roomskatholieke geestelijken het woord voerden over de thema's „Valse vrede met Rome" en „Ware vrede met Christus". De bijeen komst was een reactie op de maandag avond door de Couturierkring in Haarlem belegde bijeenkomst van protestanten en roomskatholieken en werd georganiseerd door de in oprichting zijnde stichting „De Rechte Straat", welke „evangelisatie on der de roomskatholieken" beoogt. De drie sprekers, de voormalige kapelaan M. de Craene, de voormalige pater H. J. Heg- ger en de voormalige pater W. M. A Kuin betuigden hun respect voor de liefdevolle bedoelingen van de Couturierkring maar protesteerden tegen de manier, waarop die kring deze tracht te verwezenlijken. Het hoofdbezwaar ging tegen het geza menlijk gebed voor de eenheid, met de gebedsoctaaf van abbé Couturier, zoals dat maandagavond gebeden werd. Ds. J. Hegger, thans gereformeerd pre dikant, verklaarde dat er in Columbia de laatste twaalf jaar 116 protestanten zijn gemarteld en ter dood gebracht om hun geloof. „Hoe kan men gebedsgemeenschap hebben met mensen, die tot een kerk be horen welke deze daden sanctionneert?" zei hij. „De Paus weigert Kroesjtsjev te ontmoeten voor het geval deze naar Rome komt, omdat hij deze verantwoordelijk acht voor het vervolgen van roomskatho lieken in Rusland. Hoe'kan men dan van ons vragen, een officiële ontmoeting te hebben met mensen, wier kerk onze broe ders vervolgt?" Ook de heer Kuin, thans evangelist, uitte zijn respect voor de bedoelingen der Cou turierkring, maar wees de door hem be wandelde weg af. Hij zeide de indruk te hebben, dat er in het Concertgebouw voor namelijk katholieken zaten en in de Wil helminakerk deze avond voornamelijk protestanten. Volgens hem hebben hier mensen elkaar broeders en zusters in Christus genoemd die het niet zijn. Op grond van de doop alleen is men dat name lijk volgens hem niet Het is naar hij zeide alleen mogelijk el- Het gecombineerde vocale en instru mentale concert, dat zaterdagavond in de gereformeerde kerk te Halfweg werd gegeven, kreeg een feestelijke inzet met de uitvoering van „De aankomst der gasten op de Wartburg" uit Richard Wagners opera „Tannhauser" door de drie koren en het harmoniekorps, die aan het "concert hun medewerking verleen-' den. De dirigent Hans ,de Jong-leidde deze vertolking, die een indrukwekkend klankrijk slot verkreeg. Het dameskoor „Con Animo", eveneens gedirigeerd door Hans de Jong, vervolgde hierna met het zingen van drie Engelse composities, aangenaam klinkende muziek, die met „The lost chord" van Arthur Sulli van een romantisch-mystieke sfeer bracht De dirigent hield met wijs beleid de ge luidsexpansies binnen bescheiden grenzen en dit droeg er toe bij, dat de koorklank zo gunstig mogelijk aan de dag kon treden en dat daarbij aan de uitdrukkingskracht niet te kort werd gedaan. Het aantrekke lijke „Flocks are sporting" leed aan het slot door de voortvarendheid van enkele zangeressen. Met „The spacious firma ment" werd een te waardelen resultaat verkregen en eveneens kon men tevreden zijn over de uitvoering van het werk van Sullivan, al werd wel de noodzaak ge voeld van een groter technische beheersing der hoge tonen. De wens om klankverbetering kwam ook op, en wel speciaal voor de eigenlijk te weinige mannenstemmen, bij de uitvoering van „De drie prinsessen" van Jan Nieland door de christelijk gemengde zangvereni ging „Kunst na Arbeid" onder leiding van J. Theo Westerdaal. Een zeer te waarderen uitvoeringseigenschap was de expressivi teit die met dit ballade-achtige werkje werd verkregen. Zijn hoogste troef speelde het koor uit met het fraaie, juichende „Ex- sultate Deo" van Alessandro Scarlatti. Het maakte de beste vocale capaciteiten van de koorleden wakker en er kwamen ver rukking en blijdschap in de zang. Het r.-k. parochiële zangkoor „Sint Cae- cilia" verraste onder leiding van zijn diri gent de heer Th. Verdonk de toehoorders met een bijzonder fraaie uitvoering van „Twee coninckskinderen" van Hubert Cuy- pers. De zang was schoon van klank en treffend door uitdrukkingskracht. Dat de heer Verdonk het geheim kent om stem men zich in volle glans te doen ontplooien, werd bewezen met de voordracht van Psalm 150 van Hendrik Andriessen. Als een klaar register klonken hierbij de stemmen van 't jongenskoor, dat voor de uitvoering werd ingeschakeld. De orgelbegeleiding werd van grote betekenis bij deze uit voering. evenals bij die van „Cantate Do mino" van Vincent d'Indy. een werk van melodische en harmonische warmte. De muziekvereniging „Eensgezindheid" die zich al bij de inzet van het concert bij de begeleiding van de koorzang had ge weerd. kreeg later op de avond gelegen heid voor een zelfstandig optreden Ver dienstelijk spel liet het korps onder lei ding van Jan Molenaar horen bij de uit voering van het Voorspel en het koraal ..Lobet den Herrn", waarbij het orgel ook een belangrijke taak kreeg De vertolking van de „Symfonie in een beweging" van Louis Emanuel Jadin had goede kwali teiten. maar over het algemeen werd de melodische ontwikkeling te stroef door een te veel op het metrum afgestemde ritmiek en een te kort aan vormgeving. Maar ge noten heb ik van de „Purcellian Suite" die bijzonder fris en opvallend gaaf klonk ei waaraan de orgelklank een verrassend accent gaf. vooral in het verfijnde Echo fragment. De uitvoering door de gezamenlijke koren van twee negro-spirituals met be geleiding van het korps heeft mij als ge heel weinig voldoening geschonken Het vocale element kon met het instrumentale moeilijk tot eenheid komen en vooral met het oog op de noodzakelijke expressie, kwam het mij voor dat een a capella-ver- tolking doeltreffender was geweest. Veel succes verwierf terecht de ver enigde uitvoering van „Gallia" van Char les Gounod. Een weelde van klank ontwik kelde de massale zang en de daarbij na tuurlijk aansluitende klank van instru menten en van het door Hans de Jong be speelde orgel, waartegen de heldere so- 0raanstem van de zangeres Riggina Beek man een schoon contrast vormde. De overige orgelbegeleidingen werden knap en muzikaal verzorgd door de eer waarde heer J. Valkestijn pr., die met de voordracht van het Adagio in a van J. S. Bach voor een gevoelig intermezzo zorgde De burgemeester van Haarlemmerliede en Spaarnwoude. drs. J. J. H. Visser en de burgemeester van Haarlemmermeer mr G. C. v. d. Willigen, hadden terecht reden om in een openingstoespraak en een slot woord van hun voldoening en dankbaar heid te getuigen. De opbrengst van dit concert, waarvoor zeer grote belangstel ling bestond, werd bestemd voor het „Witte Kruis" te Halfweg. Zondagochtend is de 21-jarige winkelier A. van Hooven uit Dordrecht op de 's-Gra- vendijkwal te Rotterdam om het leven ge komen, toen de door hem bestuurde per sonenauto werd aangereden door een uit tegenovergestelde richting komende vracht auto, die over de verhoogde rijbaanafschei ding schoot. De bestuurder van deze vrachtauto is na het ongeluk gevlucht. Hij is nog niet opgespoord. De eigenaar van de vrachtauto, die in Rotterdam woont, heeft verklaard dat de vrachtauto hem ontstolen is. Een onbekend gebleven autobestuurder heeft gisternacht met zijn auto in de Van Bassenstraat in Den Haag de 76-jarige, in die straat wonende L M. G. Kist aange reden. De auto, die in de richting van de Parallelweg reed, heeft de oude man ge raakt toen deze de straat overstak. De be stuurder stopte na de aanrijding, verliet de auto, heeft even naar de op de grond liggende man gekeken, is daarna ingestapt, heeft met gedoofde autolampen het haze- pad gekozen. De gewonde, die een hoofdwonde had, is naar het ziekenhuis Zuidwal vervoerd, daar verbonden en vervolgens per taxi naar zijn woning gebracht. Daar is hij enkele uren later overleden. Er zal sectie worden verricht om de doodsoorzaak vast te stellen. Op de provinciale weg PurmerendAm sterdam nabij Ilpendam is een echtpaar op een bromfiets aangereden door een auto. De bromfietsbestuurder, de heer D. van Zon uit Purmerend, werd met ernstige verwondingen in het stadsziekenhuis te Purmerend opgenomen. Zijn echtgenote, mevrouw M. van Zon-Schaap, werd op slag gedood. Het ongeluk ontstond toen de brom fietser, zonder acht te slaan op het ver keer plotseling de weg overstak. De auto mobilist liep geen letsel op. In Den Haag is de 54-jarige timmerman A. de Jode op zijn fiets op de Haagweg on verwacht en zonder zijn hand uit te steken naar links gezwenkt, waarbij hij in botsing kwam met een achterop komende autobus. Hij kreeg een schedelbasisfractuur en is later in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden. In de Marnixstraat bij het Raamplein te Amsterdam is de 76-jarige wielrijder G. Enter door een losgeschoten aanhang wagen van een bestelauto meegesleurd. Hij werd ernstig gewond en overleed korte tijd later ter plaatse. De 83-jarige wielrijder B. Koornberg is bij het oversteken van de Zuiderzeestraat weg in Oldebroek aangereden door een personenauto en overleden. COALBROOK (Reuter) Het red dingswerk in de Zuidafrikaanse ramp mijn, waar (volgens een nieuwe correc tie) 440 mijnwerkers reeds drie dagen van de buitenwereld zijn afgesloten, moest zondag als gevolg van een zware storm worden gestaakt. Men was net be gonnen om van boven af met een spe ciale snelle diamanten boor een gat van 27 cm. diameter te boren. Via dit gat hoopte men de ingesloten mijnwerkers, van wie nog geen teken van leven is ont vangen, te kunnen bereiken. Het werk met de boor, die van een mijn op 500 km. afstand is aangevoerd, moest echter wor den gestaakt doordat de storm zand in de machine joeg. Het ondergrondse reddingswerk heeft men moeten staken omdat de redders zelf groot gevaar liepen als gevolg van nieu we instortingen en methaangas. Aan de ingang van de mijn wachten, met steeds minder hoop, honderden blan ke en inheemse vrouwen en kinderen op nieuws over hun mannen en vaders. Na verloop van tijd kon de snelle boor weer op gang gebracht worden. Zondag avond om elf uur. plaatselijke tijd was een diepte van 30 meter bereikt. De man nen zitten op een diepte van 170 meter Naast deze nauwe gang, waardoor men hoopt de ingesloten mijnwerkers als ze nog in leven zijn, levensmiddelen en water te kunnen toezenden, zal een bre dere schacht worden geboord. Mijnwer kaar zo te noemen op grond van het ge loof in Christus, zoals Hij in de Bijbel ge openbaard is. Hij haalde de uitspraak van Christus aan, dat Deze niet is geko men om vrede te brengen maar het zwaard en gaf daar een uitleg aan op grond waar van hij de zinsnede in het gebed van Cou turier, waarin gevraagd wordt het onder ling wantrouwen weg te nemen, verwierp. Hij stelde daar tegenover de strijd om de rooms-katholieken „tot bekering te bren gen'Alleen daarin kan, naar hij zeide, de protestant zijn rooms-katholieke mede mensen werkelijk liefhebben. PARAMARIBO (ANP) - ln Suriname wordt een „Piper Supercub" van de Suri naamse Luchtvaartmaatschappij vermist. Het toestel was zondagmiddag met twee Surinamers aan boord van het vliegveld van Suriname vertrokken naar een lan dingsterrein in West-Suriname, aan de kruising van de Kabalebo en de Zand- kreek. Het toestel is daai niet aangekomen. kers geloven, dat het werk aan deze tweede schacht zeker veertien dagen zal vergen. (UPI) Zondagmiddag drie uur heeft zich een nieuwe aardverschuiving voor gedaan, waardoor alle reddingswerk on der de grond onmogelijk werd. Voorteken genegeerd? Inmiddels blijven de geruchten aan houden. dat een aantal inheemsen don derdag na de eerste aardverschuiving, die geen levens eiste, in de gevangenis ge zet werden, omdat zij weigerden het werk te hervatten. Twee negers uit Por tugees Oost Afrika, S. Tsoelo en Xavier Vilancoelos, vertelden aan een verslag gever van United Press International, dat ook zij gevlucht waren na de eerste aardverschuiving. Maar blanke chefs hadden hen bevolen naar hun werk terug te keren. Vier andere Afrikanen weiger den echter beneden te blijven en werden toen dadelijk in de gevangenis van de mijn opgesloten. Na de tweede, grote aardverschuiving werden zij dadelijk vrijgelaten. „De blanke bazen begrepen toen. dat wij het goed hadden gehad toen wij zeiden dat de mijn gevaarlijk was", aldus de twee zegslieden. De wegen naar de mijn waren zondag middag geblokkeerd door auto's met men sen, die de plaats van de ramp wilden zien. De curator voor de inheemsen uit Por tugees Oost-Afrika. die in de Zuidafri kaanse Unie werken, Adeline Macedo, is zondag naar Clydesdale gegaan om met de negers te praten. Van de 460 ingesloten mijnwerkers komen 196 uit Portugees Oost-Afrika. Macedo zei, dat de Portu gese regering de familieleden van de slachtoffers zal helpen met geld en goe deren. Tijdens de in Utrecht gehouden winter vergadering van de raad van bestuur van de Nationale Unie der Nederlandse Sorop- timistclubs is Koningin Juliana geïnau gureerd tot erelid van deze unie. De in stallatie geschiedde door de presidente mej. L. A. van Straaten, arts-orthopedis- te. Voordien zat de Koningin aan aan een lunch in huize Molenaar te Utrecht, waar bij als gasten mede aanzaten vertegen woordigsters van de Soroptimist Interna tional Association en van de Europese Fe deratie van Soroptimistclubs. Tot de gas ten behoorde verder de ambassadeur van Pakistan Begum Raana Liaquat Ali Khan. Na de lunch werden in Esplanade aan H.M. de Koningin voorgesteld de presi denten van de 32 Nederlandse clubs. Na de installatie van de Koningin tot erelid, hield mevrouw dr. J. C. Proost- Thoden van Velzen een lezing over het on derwerp „Tijd en eeuwigheid in het licht dei moderne sterrenkunde". Te koop 19 jaar beslaande annex tabaksartikelen Brieven onder No. 1828. Adverteert in dit blad Waarom de last van ongezonde (en vaak lelijke) dikte nog langer met u meedragen BonKorets geven in enkele weken weer uw jeugdig slank figuur. En zo snel, zo gemakkelijk. Na elke maaltijd een dragee en u verliest ponden per week. Opgehoopt vet 'smelt' weg. De spijsvertering wordt geregeld Het teveel aan lichaamsvocht wordt verwijderd. Loomheid en verstopping maken plaats voor een licht, opgewekt gevoel. U straalt als een herboren mens. Uw charme is onweerstaanbaar. Begin een nieuw leven. Begin nog vandaag met BonKorets. f 3.30. VERMAGERINGSDRAGEES van Radio's, Radiomeubelen, Radiotafels, T.V. meubelen, Elektr. Scheerapparaten en dlv. andere elektr. apparaten. Verkoop vanaf dinsdag 9 u. Gen. Cronjéstraat 1, (op de hoek). Telef. 55429 DIRECT VAN FABRIEK in het betere genre. Alles met losse kussens, van 975 voor 495, van 1150 voor f 650, van 1350 voor 890, van 1875 voor 1150. Joth. en mod. Huiskamers, ■slaapkamers, Bedden, Kar petten enz. Credietservice aanwezig Ook overtrekken van Bankstellen Meubeltoonkamers WESTERHOUTPARK 8 HAARLEM - TELEF. 18840 Gebruikte KOLENHAARDEN vanaf 49.50 JAARSMA OLIEHAARD van 390 voor ƒ290— ARISTO OLIEH. m. ingeb. tank v. 570 v. 375.— JAN JAARSMA OllEST. van ƒ485 voor 245.— B &D OLIEHAARD van 395 voor ƒ225.— VROLING KACHEL, gebruiktƒ179.50 Overjarige modellen GASFORNUIZEN Overjarige en gebruikte RADIO'S KQK Kruisstraat 5 - Haarlem - Tel 18908 V SPECIAAL AANBEVOLEN VOOR DINSDAG. WOENSDAG en DONDERDAG TARTAARTJES per stuk van 0.50 voor 0.45 KALFS VARKENSGEHAKT, met zakje zout en kruiden, 500 gram 1.88 BAKBLOEDWORST. 100 gram 0.25 EXTRA WEEKAANBIEDING RIBLAPPEN, mals en mager, 500 gram 2.68 VARKENSHAASJES, een delicatesse, 100 gram 0.80 GEBRADEN KALFSGEHAKT. 150 gram 0.59 WAGENWEG 25 KOELHUIS FR1GO te Umuiden vraagt voor inpak- en/of fileerwerkzaamheden. Goed loon. Aanmelden dagelijks: Trawlerkade 20. IJmuiden. Op fabrieks- en handelskantoor in Bloemendaal wordt per 1 maart of eerder gevraagd een (2*-?° laar)- Sollicitanten moeten enige ervaring hebben op gebied van orderadministratie en boek houding. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen gaarne omgaand onder no. 1829 aan het bureau van dit blad. i

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 4