Albert Heijn uperMarfr TEN BOOM Binnenwerk van het Kunkels-orgel door Draaiorgelvrienden opgeknapt Minister wijst voor Haarlem en omgeving 625 verpleegbedden toe M. W. Savrij Droste bij zilveren jubileum hartelijk gehuldigd Restauratie misschien deze zomer voltooid Agenda voor Haarlem en de IJmond Nieuwe NZH-garage vooi 125 bussen in Leiden aj. SU?E?.MART TSPS Bevolkingsonderzoek op t.b.c. in Heemstede J. W. van Dartelen op Westerveld begraven Obligatielening van tien miljoen voor gemeente Haarlem Njord won vijfkamp in Sportfondsenbad Velsen-IJ muiden Beverwijk Voorzitter LTJ pleit voor intense kadervorming In begin van maart wordt brandweerkazerne geopend ,,Het antisemitisme in het licht van Gods woord" Gelijkwaardiger! dammen om Kennemerland-titel GEHAKT 500 gr 140 VARKENSLAPPEN 138 HACHéVLEES TARTAAR perstuk 48 POEREKOOL 500 gr RODE KOOL 5oo gr 35 SINAASAPPELEN JAFFA'S 7 voor.... ƒ1.. UIT STAD EN STREEK Mevrouw Van Rappard sprak voor V.V.D. over de Volksgezondheid Steigerbouwer van een dak gevallen Brandje in opslagplaats van cacaodoppen Inbreker in arrest in Haarlem ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Burgerlijke Stand van Haarlem MAANDAG 25 JANUARI 1960 HAARLEMS OAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Precies twee jaar geleden arriveerde in Haarlem een oud en vervallen Marenghi- draaiorgel, dat afkomstig was van de heer J. H. Kunkels, die dit grote instrument had afgestaan aan de afdeling Haarlem van de Kring van Draaiorgelvrienden. Ruim een half jaar heeft dat orgel in een werkplaats in de Lange Wijngaardstraat in Haarlem moeten staan drogen en pas toen is men kunnen gaan beginnen aan de ingewikkelde en veel tijd vergende res tauratie. Met eindeloos geduld hebben de heren Th. van Zutphen en H. van der Heu vel onder leiding van de Amsterdammer, de heer K. J. Struijs, urenlang doorge bracht met het schoonmaken, herstellen en vernieuwen van de 750 fluiten en fluit jes, verdeeld over dertig registers en za terdag hebben zij aan een groot aantal be langstellenden laten zien hoe de zaken er op het ogenblik voorstaan. En dat is bijzonder gunstig, want de res tauratie van het buiten-concertorgel is in een beslissende fase getreden. Zonder de eigenlijk dringend noodza kelijke steun van de overheid en de in- Concertgebouw: Vandaag 20 uur: Con cert door pianist Robert Weisz. Dinsdag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Ihr ewig leben", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woens dag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat", 14 j. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Dodende lief de", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag tot en met woensdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hercules en de koningin van Lydië" (tweede deel), 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag geen film. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag tot en met woensdag 14.30, 19 en 21.15 uur en don derdag 14.30 uur: „Gokkers en gang sters", 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bache lor of hearts", 14 jaar. Theater Monopole (ZANDVOORT): Van daag 20 u.: „Tramlijn Begeerte", 18 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KL Houtstraat 41): Tot 1 februari dagelijks van 1117 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 1022 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijlstra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 januari). Thaflia, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". Cultureel Centrum, 20 uur: Het Nut: „Worstelend Afrika". Heidestraat 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Pieter Vermeulenmuseum: Cultureel Centrum, 14—18.30. Raadhuis, 10—12 uur: Spreekuur loco burgemeester. DINSDAG 26 JANUARI. Thalia, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". Heidestraat 45, 19—21 uur: Als maan dag. Pieter Vermeulenmuseum: Als maandag. Zaal Abelenstraat, 20 uur: Spreekuur: Alcoholics Anonymous. MAANDAG 25 JANUARI. Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „From here to eternity". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen verdwijnen". W.B. Theater, 20 uur: „Dracula". Kennemer Thea*ter, 20 uur: Toneelgroep „Alberdinck Thijm" speelt ten bate van de Blindenbond. K.S.A.-gebouw, 20 uur: Lezing r.k. Mid denstandsvereniging. DINSDAG 26 JANUARI. Kennemer Theater en Luxor Theater, bioscopen: Als maandag. De heren Th. van Zutphen (links) en H. van der Heuvel bij enkele delen van het opgeknapte Kunkels-orgel. dustrie is men erin geslaagd het gehele binnenwerk weer op te knappen en de draaiorgelvrienden hopen dan ook, dat het Haarlems gemeentebestuur en de Stich ting Haarlems Bloei in de toekomst hun daadwerkelijke medewerking zullen gaan verlenen. Zelf heeft de Kring van Draai orgelvrienden reeds een „orgelfonds" ge vormd, maar dat is bij lange na niet toe reikend om de enorme kosten, die met de afbouw samengaan te dekken. Men heeft namelijk het plan, om het orgel, dat de formidabele afmetingen van 8.70 bij 5 me ter heeft permanent op een vrachtwagen te plaatsen zodat men in staat is het or gel naar diverse plaatsen in de stad te vervoeren, waar dan (men hoopt nog deze zomer) complete concerten gegeven kun nen worden Ten slotte is ook de naamgeving een overigens niet zo belangrijk probleem, want elk orgel gaat in Nederland met een eigen naam door het leven. Men denkt in de kring van Draaiorgelvrienden daarbij aan een vlot aansprekende en liefst voor de stad Haarlem kenmerkende naam, die zo mogelijk in de beelden, die het orgel zullen sieren, zijn betekenis zal vinden. Degenen, die bepaalde ideeën hierom trent hebben of die op andere wijze mo gelijkheden zien om dit dankbare werk te steunen kunnen zich in verbinding stellen met de heer Coen Alta, Rijksstraatweg 132, die ons bovendien verzocht zijn giro nummer (633350) te vermelden, waarop men giften bestemd voor de restauratie van het Kunkels-orgel kan storten. Advertentie HORLOGERIE SEDERT 1837 ALPINA SPECIALIST Bartel.iorisstraat 19 - Tel. 11541 Naar wij vernemen heeft de Raad van Commissarissen van de N.Z.H. de directie van die vervoermaatschappij gemachtigd een bedrag van ten hoogste tweeëneenhalf miljoen gulden te besteden voor de bouw van een garagecomplex te Leiden. De uit voering wordt uit eigen middelen gefinan cierd. Daartoe zal de bestaande tramremise aan de Rijnsburgerweg worden verbouwd en vergroot Op de plaats van het voorma lige vervoerskantoor, dat gesloopt zal worden, is een onderhoudswerkplaats met zeven werkputten geprojecteerd. Daarbo ven komen woningen, een kantine en een kleiner schaftlokaal voor de nachtploeg. De garage zal plaats bieden aan 125 autobussen, waardoor het gehele Zuidhol landse rayon van de N.Z.H. van Leiden uit bediend kan worden. Het garagecomplex aan de Haagse Schouw wordt dan ook op geheven. Zaterdag hebben de r.k. land- en tuin- bouwjongeren in de bisdommen Haarlem en Rotterdam in het Haarlemse hotel „De Leeuwerik" hun jaarvergadering gehou den. De voorzitter, de heer G. Jacobs, wees in zijn openingswoord op de mogelijkheid dat de boeren en tuinders in het westen van het land een minder belangrijke rol zullen gaan spelen, doordat zij steeds in aantal afnemen. Een intense kadervorming achtte hij gewenst, opdat de boeren in de toekomst kunnen blijven meespreken. Hij beval voorts een nauw contact en uitwisse ling met andere jongerenbewegingen aan De heer Jacobs leverde critiek op som mige aalmoezeniers van afdelingen, die van onvoldoende belangstelling voor het jongerenwerk blijk geven. Hij drong er op aan dat de leden zich bezinnen op de nood in de onderontwik kelde gebieden en proberen deze nood te helpen lenigen. Later sloot de voorzitter van de landelijke bond. de heer J. Brug- gink, zich met een enthousiaste toespraak hierbij aan. Medegedeeld werd dat de Afrika Alarm Actie tot nu toe een succes is geworden. Dank zij de actie kon deze maand worden begonnen met de bouw van een landbouwschool en een proef- boerderij in Tanganyika. De actie duurt voort teneinde nog meer projecten tot stand te brengen. De bisschop-coadjutor van Haarlem mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, woonde een gedeelte van de vergadering bij. Hij vroeg van de leden „een wijde blik voor al hetgeen er in de wereld gebeurt". Enige leden hadden critiek op een radio uitzending, waarin op wat naïeve wijze dialect-sprekende boeren ten tonele wor den gevoerd. „Laat die boeren gewoon praten, dat proberen wij ook." Het jaarverslag en de begroting werden goedgekeurd, 's Middags trad het mario nettentheater Don en Ly Vermeire voor de jongeren op. De bouw van de nieuwe brandweer kazerne aan de Gedempte Oude Gracht in Haarlem nadert zijn voltooiing. De aan nemer hoopt tegen het einde van de maand februari met zijn werkzaamheden gereed te zijn, waarna de elektriciens de laatste hand aan het project zullen leggen. In de eerste helft van maart zal vervol gens overgegaan worden tot de officiële opening van de kazerne, hetgeen met enige feestelijkheid gepaard zal gaan. Hiertoe uitgenodigd door de stichting tot verkondiging van het evangelie en ver spreiding van christelijke lectuur, zal de heer Jac. Klein Haneveld, evangelist te Bodegraven, op donderdag 28 januari des avonds om acht uur in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat 15 te Haarlem, een lezing houden over bovengenoemd onder werp. Een dubbelkwartet uit IJmuiden zal enkele liederen ten gehore brengen. Twintig erkend sterke hoofdklassers uit Haarlem en de IJmond spelen in twee groepen van tien om de bovenste drie plaatsen van het damtoernooi om het kam pioenschap van Kennemerland. Na de derde ronde is het Douma (Haarlemse Damclub) welke met vijf punten het beste resultaat heeft behaald in de A-groep. De overige spelers zijn allen gelijkwaardig En er is met geen mogelijkheid te voor spellen welke spelers zich zullen plaatsen Van de deelnemende DCIJ'ers heeft Ir M. Krijgsman na een knappe overwinning op P. v. d. Berg met 4 punten in de B- groep de leiding. De uitslagen luidden: Wim van Wort verliest van F. Langeveld. A Douma re mise met J. Horick. J. van Straten afge broken met Gerrevink. Nico Blom verliesi m gewonnen stelling van Abe de Jong. H Belien afgebroken met zijn clubgenoot f. Draver. C. Schelfhout afgebroken met P v d. Berg, Jan Popoen remise met ir M. Krijgsman. J v. d. Kroofft verliest van V. Slot, J. ter Haak remise met Warmer dam. De afgebroken partijen: Abe de Jong remise met Gerrevink. Wim van Wort re mise met Gerrevink. P. v d Berg verliest van ir M. Krijgsman. F. Slot wint van J Visser. In de eerste klasse heeft Leo Binkhorst 'ich hersteld van zijn nederlaag tegen H Leeuw. Hii won achtereenvolgens van Persoon en Boerkool. De overige uitslagen luidden: H Leeuw remise met W Gomes. W Persoon wint var C. Kaan, Th. van Wort afgebroken mei Th. Bot. J. Oorthuis wint van H le Noble In de tweede klasse heeft Jan Tijms zich keurig hersteld Hii klopte deze week C J van der Does Vap (Ier Wereld staat na 'iin overwinning on Wolbeek aan re koo C. Lenae-'<:t wint van Jan v Kemnen A femmer? wint var. Zandbergen. L. v d M°or wint van Douwstra Vriidaga''r>nd wordt het toernooi in hote' 't Hof van Holland te Haar'em troort^vt Advertentie Prima MAGPRVLEES DOORREGEN 500 gr 300 gr "o Panklaar gesneden! zonder stronk en nerven Sappige Spaanse 9 voor I Heerlijke GROTE HOUTSTRAAT 99 R 816 Nieuws in het kort Geen spreekuur. De Bloemendaalse wethouder van Huisvesting, mr. J. C. C. W. Hijszeler, zal dinsdag 26 januari geen spreekuur houden. Geen spreekuur. Burgemeester mr O. P. F. M Cremers en de Haarlemse wet houder van Onderwijs en Kunstzaken, de heer D. J. A. Geluk, zullen deze week geen spreekuur houden. V.B.B.A. Op donderdag 28 januari des avonds om acht uur zal dr. B. Stokvis in Brinkmann te Haarlem voor de leden van de afdeling Haarlem van de vereniging tot bevordering van de belangen van astmatici (V.B.B.A.) spreken over het onderwerp ..psvehosomatische aspecten van het ast ma". Voor het Rampenfonds. Tijdens de kienavond van „De Kennemer Kunstkring" heeft de voorzitter, de heer H. M. Hartman, enkele kienplankjes verkocht waarvan de opbrengst 44.50), die door het be stuur van de Kunstkring werd afgerond tot 50. overgedragen zal worden aan het Rampenfonds. In maart zal in Heemstede een bevol kingsonderzoek op t.b.c. plaatshebben. Het onderzoek wordt verricht in een auto van het centraal bureau voor keuringen op medisch-hygiënisch gebied. Deze auto zal op verschillende punten in de gemeente worden gestationeerd. De schoolgaande kinderen en de nog niet leerplichtige kinderen worden niet in het onderzoek be trokken, daar deze al geregeld onder con trole staan. Voor het onderzoek komen naar schat ting achttienduizend mensen in aanmer king. De maximale opkomst wordt ge raamd op negen a tienduizend mensen. Een belangrijk deel van de inwoners wordt namelijk al regelmatig doorgelicht. De kosten van het onderzoek zijn in to taal ongeveer 13.500.- of 1,25 per per soon. B. en W hebben de raad voorge steld een krediet van 13.500.- beschikbaar te stellen. Zij delen mee per persoon voor het onderzoek één gulden in rekening te zullen brengen. Voor on- en minvermogen den zal een soepele regeling worden toe gepast Naar schatting zal de gemeente 9000.- aan bijdragen terugontvangen. Op Westerveld is zaterdag ter aarde be steld de heer J. W. van Dartelen, die op 65-jarige leeftijd te Heemstede is overle den. Nadat de organist de nocturne opus 9 nummer 2 van Chopin had gespeeld, nam de heer J. J. Jurrissen, directeur van de Noord- en Zuid-Hollandse Vervoer Maat schappij te Haarlem, als eerste het woord. Hij memoreerde hoe hij op 1 december de beer Van Dartelen aan zijn ziekbed had opgezocht. Deze was veertig jaar werk- ZEam bij de NZHVM en als dank van de overheid kreeg hij de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje Nas sau. „Van Dartelen heeft veel gepresteerd voor ons bedrijf", zei de heer Jurrissen. „Wij hoopten toen, dat hij weer op zou kunnen staan en van een welverdiend pen sioen zou kunnen gaan genieten. Maar het heeft niet zo mogen zijn. Op moeilijke posten eerst op het economisch bu reau, later als chef van de loonadmini stratie heeft hij zeer goed werk gedaan en aller achting verworven". Voorzitter J. H. Meure van de Haar lemse Damclub was de tweede spreker. „Van Dartelen heeft HDC op de hoogste sport willen brengen. Hij werkte hard in de enthousiaste overtuiging dat het dam spel hoge culturele waarde bezit. Hij heeft de Haarlemse gemeenschap onschatbare diensten bewezen. Graag had Van Darte len nog jaren gewerkt aan zijn ideaal; de verbreiding van het damspel. We zullen trachten zijn idealen te verwerkelijken". Namens de Koninklijke Nederlandse Dambond voerde tweede secretaris J. C. Blokland het woord. „Eén voor één ont vallen de pioniers ons" zo zei hij. „Nu is Van Dartelen heengegaan. De overledene heeft zich grote opofferingen getroost. Het zou onmogelijk zijn ze alle te beschrijven, zelfs niet in de dertig jaargangen van het „Damspel", die hij verzorgd heeft. Jan van Dartelen, je naam wordt ingeschre ven in het gouden boek van onze bond. Heel dammend Nederland wenst je een zachte rust." Als laatste sprak nog de heer J. Dijk- slag uit Haarlem, voorzitter van de Noord hollandse Dambond. Hij constateerde dat een parel aan de kroon van de dambewe- ging is ontvallen. Van Dartelen was iemand, die niet alleen dacht aan zijn eigen belangen of die van zijn eigen club. Hij had een open oog voor de belangen van 'n ander. „Hij was dan ook niet voor niets erelid van de Koninklijke Neder landse en de Noordhollandse Dambond". Nadat de organist nog een prelude van Chopin en het slavenkoor uit Verdi's Na- bucco had gespeeld ging de stoet naar de laatste rustplaats, waar een familielid dankte voor de belangstelling. Op maandag 1 februari zal ter beurze van Amsterdam de verhande ling aanvangen van nominaal tien miljoen 41/^ percent dertigjarige obli gaties der lening 1959 in stukken van nominaal duizend gulden aan toon der ten laste van de gemeente Haar lem. De lening heeft een looptijd van maximaal dertig jaar en is aflosbaar aanvangende 15 december 1960, in dertig nagenoeg gelijke jaarlijkse ter mijnen door uitloting a pari. I Vervroegde gehele of gedeeltelijke af lossing is uitsluitend toegestaan op 15 de cember van elk jaar, voor het eerst op 15 december 1969. Extra aflossingen in de jaren 1969 tot en'met 1973 kunnen-slechts geschieden a 101 Vs percent en daarna a 101 percent. De opbrengst van de lening zal worden bestemd voor consolidatie van vlottende schuld en voor financiering van kapitaals uitgaven. De verhandeling van deze stukken ge schiedt namens een consortium door het bankierskantoor Staal en Co n.v. te Den Haag. Men mag aannemen dat tussen de geld gever en de gemeente Haarlem al over eenstemming is bereikt en dat de obliga ties reeds aanwezig zijn. Het geldt hier namelijk een verhandeling van stukken en geen inschrijving op een obligatiele ning. In november heeft de gemeente Haarlem na een besloten raadsvergade ring reeds een geldlening van tien miljoen gulden aangegaan. Het lijkt moeilijk aan te nemen dat in een dergelijk korte ter- mi in twee leningen van elk tien miljoen gulden ten laste van de gemeente Haar lem zouden komen. Men mag zich dus afvragen, mede ge zien het feit dat het hier een verhande ling en geen inschrijving betreft, of het niet een en dezelfde lening betreft. Voor de afdelingen Haarlem, Bloemen- daal en Heemstede van de V.V.D. heeft mevrouw M. van Rappard-Kobus, lid van de gemeenteraad van Haarlem, een le zing gehouden over het onderwerp „Volks gezondheid en politiek". De volksgezond heid is, aldus spreekster het meest cen trale punt in de maatschappij en de over heid heeft er dus voor te zorgen, dat de ziekten op de juiste manier behandeld kunnen worden. Overigens dragen, aldus mevrouw Van Rappard. ook de particu lieren in dit opzicht hun verantwoordelijk heid. Spreekster wees er vervolgens op, dat in Nederland bijzonder veel werk wordt ver richt door de kruisverenigingen, waarvan de eerste reeds in 1875 werd opgericht. De bevordering van de volksgezondheid is, zo vervolgde mevrouw Van Rappard, veel omvattend. Ook de zorg voor zwembaden, waterleiding en rioolzuiveringsinstalla ties behoort daaronder. De kosten die hier mee gepaard gaan zijn bijzonder hoog. Weliswaar zijn de meeste mensen tegen woordig verplicht dan wel vrijwillig ver zekerd, maar tpch is de toestand nog niet ideaal aangezien bijvoorbeeld een verze kering tegen calamiteiten niet mogelijk is. Dat het onderwerp de belangstelling van de aanwezigen had, bleek uit het gro te aantal vragen, dat mevrouw Van Rap pard na de pauze te beantwoorden kreeg. In de afgelopen nacht omstreeks twaalf uur is een zesentwintigjarige steigerbou wer uit Haarlem van een dak van een schuur achter een café in het centrum van Haarlem gevallen. De man had sterke drank gebruikt en zijn verteringen belie pen een bedrag van ongeveer zeven gul den. Zonder te betalen had hij het café verlaten Via het toilet is hij op het dak van een schuur geklommen en hiervan is hij van een hoogte van drie meter op de binnenplaats gevallen. In bewusteloze toe stand is de man naar het Sint Elizabeths Gasthuis overgebracht. Vanmorgen kon hij nog niet verhoord worden. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid heeft aan stichtingen voor verpleeghuizen voor chronisch en langdu rig zieke bejaarden in de omgeving van Haarlem in totaal 625 bedden toegewezen. Zoals wij in ons blad van zaterdag reeds vermeldden heeft de Stichting Vrienden hulp Zieke Bejaarden Zuid-Kennemer- land een toewijzing ontvangen van twee honderd bedden. Naar wij thans vernemen heeft de Stich ting „Pius XII", die plannen heeft voor de stichting van een rooms-katholiek ver pleeghuis voor chronisch en langdurig zieke bejaarden, ook tweehonderd bedden toegewezen gekregen. Het bestuur van de stichting is nog steeds bezig met het zoe ken van een geschikt terrein voor de ves tiging .van een verpleeghuis. Aan het diaconiehuis van de Nederland se hervormde gemeente in de Jansstraat te Haarlem zijn tweehonderdvijfentwin tig bedden toegewezen. Zoals bekend is het diaconiehuis bezig met de verbouwing van het bestaande rusthuis. Tevens zal dit rusthuis worden ingericht als verpleeg huis. Het reeds aangevraagde bouwvolu me is nog niet toegewezen. De beslissing van de minister betekent, dat men er van overheidswege van over tuigd is dat een capaciteit van ruim zes honderd bedden voor de omgeving van Haarlem gewenst is. Reeds eerder is dit aantal genoemd als dringend noodzake lijk. Het zou echter van wijs beleid getui gen, indien dit aantal geleidelijkaan be- Zaterdag heeft de heer M. W. Savrij Droste, directeur van Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken n.v. te Haarlem, on der grote belangstelling zijn zilveren jubi leum bij de vennootschap gevierd. De huldiging van de jubilaris en zijn echtgenote had plaats in de versierde recreatiezaal van het bedrijf, waar me vrouw H. J. Droste-Savrij haar zoon als eerste toesprak, daarbij enige markante gebeurtenissen uit het leven van de jubi laris naar voren brengend. Reeds als schooljongen had de heer Savrij Droste hart voor het bedrijf gehad. Dit bleek wel onder meer uit het feit dat destijds door zijn toedoen artikelen van de fabriek in een kiosk in Haarlem konden worden verkocht. Met een hartelijk gebaar dankte de heer Savrij Droste voor de woorden van zijn moeder, waarin een zeer persoon lijke noot had doorklonken. Mr. J. C. Droste, een broer van de heer Savrij Droste en eveneens directeur van het bedrijf, uitte vervolgens zijn dank voor de medewerking, die hij altijd van de ju bilaris had ondervonden en gaf een kort overzicht van de afdelingen, die de heer Savrij Droste had doorlopen, alvorens hij tot directeur werd benoemd. Hierbij kwam onder meer naar voren, dat in de afgelopen kwarteeuw de produktie ver drievoudigd en het personeel verdubbeld was. Het vertegenwoordigerskorps voor het binnenland, waaraan de jubilaris lei ding geeft, was echter gelijk gebleven, omdat het steeds het hoofd heeft kunnen bieden aan de veranderde omstandighe den. Spreker dankte zijn broer voor diens efficiente wijze van werken. Aan het ein de van zijn toespraak reikte mr. Droste aan zijn mede-directeur de zilveren leg penning van het bedrijf uit, die door hen beiden was ingesteld. Mr. L. van Nouhuys, eveneens lid van de directie, dankte in een kort woord de heer Savrij Droste voor zijn medewerking, daterend vanaf de tijd dat spreker zijn in trede in het bedrijf had gedaan. „Colle gialiteit is in een bedrijf het hoogste goed", aldus mr. Van Nouhuys, die er aan toevoegde, dat het aan collegialiteit bij Droste, mede dank zij de jubilaris, nooit had ontbroken. Beide directeuren boden vervolgens de jubilaris een middeleeuws houtsnijwerk aan, dat dateerde uit de twaalfde eeuw en dat „Moeder Anna" voorstelde. Mevrouw Savrij Droste mocht een enorme ronde doos bonbons ontvangen. De heer G. A. Guit, voorzitter van het jubileumfonds, overhandigde de jubileren de directeur met enige passende woorden een tweetal boekwerken en mevrouw Sa vrij Droste een bloemstuk. Namens de vertegenwoordigers sprak dc heer U. Haanstra, die dank bracht voor het goede contact dat er bestond tussen directeur en vertegenwoordigers. De heer M. W. Savrij Droste dankte ten slotte voor alle vriendelijke woorden en goede gaven. Na afloop van de toespra ken werd het personeel in de gelegenheid gesteld zijn directeur geluk te wensen. Zondagmiddag omstreeks tien minuten over twee werd brand gemeld op de der de verdieping van één der fabrieksgebou wen van Droste's Cacao- en Chocoladefa brieken n.v. aan het Spaarne in Haarlem. Op deze verdieping was een groot aan tal balen cacaodoppen opgeslagen, die, vermoedelijk door broei, waren beginnen te smeulen, hetgeen een grote rookontwik keling ten gevolge had De brandweer had de afdelingen cen trum, oost en noord gealarmeerd. Van zuurstofmaskers voorzien, begaven de brandweerlieden zich naar de zolder, waar het vuur met behulp van één nevelstraal en één waterstraal van de brandweer en een waterstraal van het bedrijf van Dros te werd bestreden. Ruim dertig smeulen de zakken cacaodoppen werden van een balkon in het Spaarne geworpen. Vrij spoedig was men het smeulende vuur meester. De blussingswerkzaamheden stonden onder leiding van de commandant van de brandweer, de heer G. J. Stap. Ook de oud commandant van de brandweer, de heer H. C. Vernout, was aanwezig. De Haarlemse recherche heeft een zeventwintigjarige betonvlechter uit Vel- sen aangehouden, verdacht van diefstal van een bedrag van f 435. Hij heeft be kend in de nacht van donderdag op vrij dag een bezoek te hebben gebracht aan een kantoor van een bedrijf aan de Korte Verspronckweg te Haarlem. Met een koevoet heeft de man een brandkast opengebroken en daaruit i 435 wegge nomen. bereikt zou worden, om niet plotseling voor de noodzakelijkheid te komen staan deze zeshonderd bedden te bezetten. De verschillende stadia van voorbereiding zullen echter een dergelijke geleidelijke ontwikkeling noodgedwongen bevorderen. Een aantal andere factoren speelt hier bij eveneens een rol, zoals bij voorbeeld de kwestie van de ziektenkostenverzeke- ring. Er zijn nog steeds besprekingen gaande over de mogelijkheid de kosten van verpleging van langdurig zieke be jaarden onder te brengen onder de ver plichte ziekteverzekering. Een andere factor, die ten aanzien van de mogelijke bezetting van genoemd aan tal bedden van belang is, wordt gevormd door de mogelijkheid niet alleen bejaar den te verplegen^ maar ook patiënten, die na een behandeling in een ziekenhuis nog enige tijd verpleegd moeten worden. Als hiervoor genoemde verpleeghuizen zou den kunnen worden gebruikt, zou dit een ontlasting van de toch al overbezette zie kenhuizen betekenen. Op een overtuigende wijze is Njord win naar geworden van de zwemvijfkamp die zondagmiddag in het Sportfondsenbad in Haarlem werd gehouden met deelneming van Wuppertal uit Duitsland; LWV uit Leiden en HVGB en Haarlem uit Haarlem. De openingsceremonie duurde te lang; een half uur voor het voorstellen van zwemmers en het spelen van de volks liederen is te veel. Als afwisseling van de wedstrijden werd een heren-waterpolo- wedstrijd gespeeld tussen Wuppertal en Njord. De Haarlemmers waren hierbij ge regeld in de aanval hetgeen resulteerde in één doelpunt voor en één doelpunt na de rust waartegenover de Duitsers niets kon den stellen. UW) meter schoolslag dames: 1. Dineke Beelen, Haarlem, 1 min. 35,4 sec.; 2. L. Schuit. Njord. 1 min. 36.2 sec.: 3. L. Wildschut. Njord. 1 m. 37.2 s. 66 2/3 meter vlinderslag heren: 1. K van Dan- sik, Njord. 44.7 sec.; 2. R Siebeling, Njord, 48.6 sec.: 3 C. Hoogendoorn, HVGB, 56 sec. 16x33 1/3 meter vrije slag estafette gemengd: 1. Haarlem 3 min. 26.3 sec 2. Njord 3 min. 30,6 sec 3. LWV 3 min. 31.2 sec 160 meter rugslag heren: 1. J. Watertor. Haar lem, 1 min. 17,1 sec.; 2 R. v. d Brink, Njord, 1 min 19.2 sec.; 3. G. Wildschut, Njorcf, 1 m. 20,3 s. 160 meter vrije slag heren: 1. C. Hoogendoorn. HVGB, 1 min 5 sec.; 2. K van Dansik. Njord, 1 m. 6 s.: 3 J. Mau'shagen. Wuppertad. 1 m. 6.8 s. 100 meter rugslag dames: 1 J. Flaman. DWV, 1 min. 29.1 sec.: 2. Th. Hólsken. Haarlem, 1 min. 29.6 sec.; 3. L. Wildschut, Njord 1 min. 30 sec. 66 2/3 meter vrije slag meisjes: 1. G Helling man. Haarlem. 49,2 sec.; 2. L. Schuit. Njord. 55.9 sec 3 I Spruit. LWV. 57 sec. 100 meter vrije slag dames: 1. N. Koster. Njord. 1 min. 19 sec.: 2. N. Wildschut. Njord. 1 min. 22 sec 3 I: Müller. Wuppertal. 1 min. 24.8 sec. 66 2/3 meter vlinderslag dames: 1 M. v. d. Vet. LWV. 59.9 sec 2. I Müller. Wuppertal. 60,1 sec.; 3. D Fransen. Haarlem. 60.5 sec. 66 2/3 meter vrije slag jongens: 1. M. van Goor. Haarlem. 42.6 sec.; 2. T. Schellings. Njord. 44.9 sec.; 3. J Nieuwenburg. Njord. 45.6 sec. 4x33 1/3 meter wisselslag persoonlijk: H. de Vet, LWV en D. Beelen, Haarlem, werden ieder winnaar van hun serie in 2 min. 6.5 sec., waar door zij kort daarna wederom startten om de eerste plaats: toen zegevierde H. de Vet. LWV; 2. D. Beelen, Haarlem. 2 min. 6,5 sec.; 3. N. Wild schut, Njord, 2 min. 7,6 sec. 200 meter schoolslag heren: 1. J. Vierhout. Njord. 2 min. 56.2 sec.; 2. J. v. d. Hulst. LWV. 3 min. 2A sec.; 3 W. Smit. LWV. 3 min. 18,9 sec. 4x33 1/3 meter wisselslag persoonlijk her*n: 1. C. Hoogendoorn. HVGB. 1 min. 51.4 sec.; 2 C. de Hollander. Haarlem, 1 min. 51.4 sec.; 3 G. Wildschut. Njord, 1 min. 52.2 sec. Waterpolowedstriid: Njord '59Wuppertal 2--0. Eindstand puntentelling: 1 Njord 2260.1 pnt.; 2. Haarlem 2395.2 pnt.; 3 LWV 2465.5 pnt.; 4. Wuppertal 2527.1 pnt.; 5. HVGB 2595.6 pnt. Advertentie BEVALLEN van een zoon: 22 jan.: G. C. Kouwenberg—Van der Erf. W. T. van Buu- ren—Van Gend. BEVALLEN van een dochter: 20 jan.: W. BroekhuizenNieuwenhuizen. OVERLEDEN: 22 jan.: J. Meijboom. 66 j,. Hazepaterslaan. C. H. van Veldhuijsen, 83 j., Oude Groenmarkt ON"DERTROLTWD: 21 jan.: P. Molenaar en F. Koster. 23 jan.: H. Zeilmaker en M. J. Schoorl. J. H. van der Schaar en G. Blits. 1 i.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5