li fil ZW.O. subsidieert onderzoek naar optimale economisch- politieke gedragsregels SCHEEPVAART Nederhorst stelt lastige vragen aan Hoge Autoriteit DE K.N.S.M. HAD IN 1959 EEN GROTERE OMZET De beurs Kolen- en schrootkartels Staking op Amerikaanse scheepswerven Japan in de nieuwe O.E.E.S.? Oprichting Commissie Jeugdondernemingen Het opleggen van kleine schepen De Indonesische roepiah staat zeer laag MAANDAG 25 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bouw van kernschepen vertraagd Het Amerikaanse gezinsinkomen KLM gaat van New York naar Paramaribo vliegen STEENKOOLPRODUKTIE YAN DE E.G.K.S. IN 1959 De ontwikke de totale produktie mg van- Duitsland Frankrijk België Nederland Italië Denen doen niet mee Industriële produktie in de Sovjet-Unie Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Petitie over KLM-rechten o De heer G. M. Nederhorst, lid van het Europese Parlement, heeft inzake de werkwijze van de drie verkooporganisa ties voor kolen in het Ruhrgebied aan de Hoge Autoriteit onder meer gevraagd of door de vorige, respectievelijk de huidige Hoge Autoriteit wel of niet uitvoering is gegeven aan de beschikking met betrek king tot de verlenging van dc ontheffin gen inzake de verkooporganisaties van het Ruhrbekken in het bijzonder voor zo verre het betreft de volgende punten: Hoe veel ambtenaren zijn er door de Hoge Autoriteit benoemd voor het verkrijgen van informaties en het uitoefenen van con trole bij de verkoopkantoren. Op welke datum zijn die aangewezen en wanneer hebben zij hun werkzaamheden aangevat. Op welke wijze heeft de Hoge Autori teit een bijzonder toezicht uitgeoefend op de toepassing van de beschikkingen hou dende ontheffing van de verbodsbepalingen en is de Hoge Autoriteit bereid zich van de haar krachtens artikel 23 van het ver drag opgelegde plicht tot het beantwoor den van vragen van leden van het Parle ment te kwijten en vragensteller, de door hem verzochte feitelijke mededelingen, waarvoor geen uitvoerig onderzoek nood zakelijk is, alsnog te verstrekken. Vragen over schrootkartels De heer G. M. Nederhorst, heeft verder van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap geëist dat deze maat regelen treft ten aanzien van de kartel vorming in de Nederlandse schroothan- del. In een schriftelijk verzoek, dat te Luxemburg bekend werd gemaakt, kriti seerde de heer Nederhorst het feit, dat de Hoge Autoriteit ondanks aandrang van de Nederlandse regering en het Europese Parlement na acht jaar nog steeds geen duidelijk standpunt in deze zaak heeft in genomen. Verder wenste hij van de Hoge Autoriteit inlichtingen over de oorzaken van deze onbegrijpelijke vertraging. Schroothandel geeft commentaar Naar aanleiding van de door de heer G. H. Nederhorst gestelde vragen betref fende de kartellering in de Nederlandse schroothandel wijst de Vereniging van Fa- brieksleveranciers van geslagen Schroot te Amsterdam er op, dat deze vragen een verband suggereren tussen voormelde kar tellering en de onregelmatigheden die er in het verleden hebben plaats gehad ten aanzien van de levering van zogenaamd derde landen schroot via de verevenings- kas te Brussel, welke onregelmatigheden in de wandeling veelal als „de schroot- fraude" worden aangeduid. Genoemde vereniging wenst namens haar leden met de meeste nadruk te pro testeren tegen het hier gesuggereerde ver band en zij wenst hierbij uitdrukkelijk vast te stellen: 1. Dat noch zij noch een of meer van haa leden op enigerlei wijze betrokken zij bij de onregelmatigheden als voormeld. 2_Dat haar leden indertijd aanmerkelij ke schade hebben ondervonden als gevolg De arbeiders van een aantal scheeps werven van de Bethlehem Steel Company te Quincy in de Amerikaanse staat Massachusetts en te West Milton in New York zijn zaterdagochtend in sta king gegaan. Er wordt voornamelijk ge staakt om anciënniteitskwesties. Te West- Milton ligt door de staking het werk stil aan de romp van de eerste torpedobootja- ger met atoomvoortstuwing. Men verwacht dat de staking zich tot zes andere plaatsen aan de Atlantische Oqeaan zal uitbreiden. In totaal werken er 17000 arbeiders op verschillende wer ven van de Bethlehem Steel maatschap pij. In Washington heeft een woordvoerder van de marine verklaard dat een lange staking het tijdschema voor de bouw van twee schepen met kernaandrijving zou verstoren. Als de staking niet spoedig wordt opgelost en als zij naar zes andere werven van Bethlehem Steel zal over slaan, zal het misschien nodig zijn het werk aan anderen op te dragen. Staking aan Pittsburgh Steel ten einde De Pittsburg Steel Company» heeft zon dag met de bond van Amerikaanse staal- arbeiders overeenstemming bereikt over verlenging voor onbepaalde tijd van de oude arbeidsovereenkomst. Hiermee is de vrees weggenomen dat bij Pittsburgh Steel, waar 8.000 man werkt, de staking zou worden voortgezet die na de afkoe lingsperiode in de rest van de industrie niet is hervat Pittsburgh Steel was de eni ge grote maatschappij die zich in het be gin van het jaar niet aansloot bij het nieu we contract dat de industrie met de vak bond sloot De ,.New York Times" meldt uit Wash ington. dat de Verenigde Staten Japan zou den willen laten toetreden tot de nieuwe organisatie die de O.E.E.S. zal opvolgen. Volgens functionarissen in Washington zou daarmee de nadruk van een organisatie van westelijke mogendheden verlegd wor den naar een organisatie van de grote in dustriële wereldmachten. De V.S. zouden Japan willen laten deelnemen aan de be sprekingen van de in Parijs ingestelde commissie van kapitaaluitvoerende lan den, die over vier of vijf weken in Washing ton zal bijeenkomen ter bespreking van de coördinatie van de hulp aan onder ontwikkelde gebieden. Volgens de „New York Times" is er, se dert de Parijse besprekingen waarop tot reorganisatie van de O.E.E.S. is besloten, via diplomatieke kanalen overleg tussen de NAVO-landen gaande over het vestigen van nieuwe economische en mogelijk politieke verhoudingen. Amerikaanse functionarissen zouden verwachten dat uit de besprekingen ook een nieuwe verhou ding tussen de westelijke landen en de minderontwikkelde landen van Azië, Afri ka en Latijns-Amerika zou voortkomen. van de manipulaties op de Nederlandse schrootmarkt door degenen die zich wel aan voormelde onregelmatigheden hebben schuldig gemaakt. 3. Dat er tot nog toe één, zegge één geval van fraude ten aanzien van de vereve- ningskas te Brussel in Nederland is be kend geworden (en sindsdien berecht) in de welhaast twee jaar dat het onderzoek hierover lopende is en dat de indruk die het publiek uit de berichten in de pers moet krijgen dat de Nederlandse schroot handel in min of meer belangrijke mate bij de zogenaamde „schrootfraude" is be trokken onjuist en in hoge mate onbillijk ten aanzien van deze tak van handel moet worden geacht". Ondanks de vermindering in de econo mische activiteit, die zich over een groot deel van het jaar uitstrekte, bedroeg vol gens mededeling van het Amerikaans bu reau voor de statistiek, dat ressorteert on der het ministerie van Handel, het gemid delde inkomen van het Amerikaanse ge zin in 1958 5.100 dollar. Van 1957 op 1958 bedroeg de stijging van het gemiddelde in komen 220 dollar, doch dit betekende slechts een geringe verhoging van de koop kracht aangezien in die 12 maanden ook de prijzen een stijging te z.ien gaven- Van 1947 tot 1958 steeg het gemiddeld gezinsinkomen van 3.000 dollar tot 5.100 dollar, maar tegelijkertijd liep het aantal gezinnen in de laagste inkomensgroep (be neden 3.000 dollar) van 49 tot 24 percent terug en werd het aantal in de hoogste in komensgroep (10.000 dollar of meer) ver drievoudigd. Van de 44 miljoen gezinnen hadden in 1958 vier en een half miljoen een tiende deel een inkomen van 20.000 dollar of meer; 18 miljoen of twee vijfde deel, had een inkomen tussen 5.000 dollar en 10.000 dollar. In de laagste inkomensgroep (bene den 3.000 dollar) vallen tien en een half miljoen gezinnen of bijna een vierde deel. De overige 11 miljoen gezinnen hadden in komens van 3.000 dollar tot 5.000 dollar. De Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een commis sie ingesteld, die tot taak heeft het oprich ten van jeugdondernemingrn in Nederland te bevorderen. Door een jaar lang gedu rende één avond per weck in een door haar zelf opgericht miniatuurbedrijfje werkzaam te zijn krijgt de schoolgaande jeugd in de leeftijd van 14 tot 18 jaar leerlingen van V.H.M.O.. H.T.S.. L.T.S. en bedrijfsscholen een beter begrip voor wat er in het bedrijfsleven omgaat. Bij experimenten in de grafische en de metaalindustrie een zestal jeugdonder- nemingen is in deze bedrijfstakken werk zaam is gebleken, dat dat het in Ameri ka tot grote bloei gekomen instituut der* jeugdondernemingen ook in de Neder landse verhoudingen uitstekend bruikbaar is. In de Commissie Jeugdondernemingen, waarvan voorzitter is prof. ir. D. Dres den, voorzitter van de Nijverheidsorga nisatie T.N.O., zijn ook de ministeries van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en van Economische Zaken vertegenwoor digd, resp. door de heren mr. ir. M. Goote, inspecteur-generaal van het Onderwijs en C. J. van Dongen, hoofd van de hoofdaf deling Technische Ontwikkeling en Pro ductiviteit. De propagandistische werkzaamheden der commissie zullen zich richten zowel op het onderwijs als op het bedrijfsleven. Dit laatste zal als sponsor moeten optre den en onder meer adviseurs voor de in dividuele jeugdondernemingen beschik baar moeten stellen. Naar het dagblad „De West" verneemt heeft de K.L.M. het voornemen, met in gang van 1 april van New York te vliegen naar Curacao en vervolgens naar Parama ribo. De bemanning zal op het Surinaam se vliegveld Zanderij overnachten en de volgende morgen langs dezelfde route te rugvliegen. Voorlopig zal op deze recht streekse route van New York naar Para maribo eenmaal per week worden gevlo gen. in miljoenen ton iiiiii 1950'51 *52'53 '54'55 '56 '57 22.8 De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft prof. dr. H. Theil, hoogleraar in de econometrie aan de Nederlandsche Economische Hooge- school te Rotterdam en directeur van het Econometrisch Instituut aldaar, een subsidie verleend voor een onderzoek naar optimale economisch-politieke gedragsregels. Het doel van dit onderzoek is het kunnen opstellen van richtlijnen voor de vorm van een economische politiek, die niet in de eerste plaats door party-politieke verlangens is bepaald. Het onderzoek wordt onder supervisie van prof. Theil uitgevoerd door de heer P J. M. van den Bogaard, doctorandus in de economie. In een onderhoud met het A.N.P. wees prof. Theil er op, dat op het ogenblik zowel in het binnen- als in het buitenland de economische politiek bedreven wordt naar gelang van de actuele situatie. Komt men bijvoorbeeld in een toestand van gro te werkloosheid te verkeren, of stijgt het tekort op de betalingsbalans verontrus tend, dan worden er bepaalde maatrege len genomen, ingegeven door de huidige situatie en door het vermoeden hoe deze situatie zich ontwikkelen zal. Blijkt dan na enige tijd, dat de situatie beter of slechter is geworden, dan neemt men nieuwe maat regelen. Het essentiële van al deze maat regelen is haar incidenteel karakter, want zij zijn alle maatregelen ,.ad hoe". Dit al les staat in duidelijke tegenstelling tot wat men in de moderne techniek pleegt te doen. Daar bedient men zich bijvoorbeeld van een thermostaat, die er voor zorgt, dat de temperatuur in de woning voort durend op een bepaalde waarde blijft. Zo'n technisch regelmechanisme is dus het tegendeel van de incidentele maatre gelen, die bij een kolenkachel genomen moeten worden. Bij het onderzoek naar de optimale economisch-politieke gedragsregel ver volgde de hoogleraar, is een econo misch regelmechanisme wel het belang rijkste onderwerp. Zou men er in slagen zulk een mechanisme op te bouwen, dan behoefden er bij een optredende krappe werkgelegenheid, grote tekorten op de be talingsbalans en zo voort, geen maatrege len „ad hoe" meer genomen te worden, maar men zou volgens de ontworpen richt lijnen de economie automatisch aan de veranderde omstandigheden kunnen aan passen. Voor dergelijke studies dient men primo de beschikking te hebben over een zogenaamd „econometrisch model", dat de werking of het mechanisme van de volkshuishouding beschrijft. In de tweede plaats is het noodzakelijk een systeem van economisch-politieke voorkeuren te for muleren ten aanzien van het gewenste verloop van economische variablelen en van het gewicht, dat men wenst toe te ken nen aan deze desiderata, welke in zeker opzicht met elkaar in conflict kunnen ko men. Zo kan bijvoorbeeld een stijgend loonpeil in strijd zijn met een stabiel prijs- Voor de gehele scheepvaart is 1959 een moeilijk jaar geweest. De lijnvaart heeft het daarbij even zwaar te verduren gekregen als de tramp- en tankvaart het reeds in 1958 hadden. Aldus heeft een der directieleden, de heer A. J. C. van Riet schoten, van de Koninklijke Nederland sche Stoomboot Maatschappij te Amster dam onlangs medegedeeld in een nieuw jaarstoespraak tot het personeel, waarvan een verslag is opgenomen in De Kroon- vlag, het heden verschenen personeelsor gaan van de K.N.S.M. Natuurlijk hebben, zo zei de heer Van Rietschoten, de moei lijker omstandigheden waaronder in 1959 moest worden gewerkt, hun invloed doen gelden op de geldelijke uitkomsten van het bedrijf. Over het uiteindelijke resul taat wilde hij echter nog niets zeggen. Voorts gaan steeds meer landen over tot het scheppen van eigen koopvaardij, voor de instandhouding daarvan bedienen zij zich vaak van beschermende maatre gelen, die dikwijls uitlopen op vlagdiscri- minatie. Daarnaast was 1959 een moeilijk jaar omdat het een drukker jaar was dan enig jaar tevoren. De heer Van Riet schoten merkte hierbij op dat dit laatste niet geheel paste bij wat hij eerder zeide over de concurrentie. Het moet echter zo gezien worden, dat de crisis in de wereld scheepvaart werd veroorzaakt door een teveel aan tonnage voor vervoeren, waar in de K.N.S.M. nimmer heeft gepartici peerd. zoals het kolenvervoer van Noord- Amerika naar Europa. In het vaargebied van de maatschappij blijft het vervoers volume stijgen. In het uitgaande transatlantische ver keer passeerde de K.N.S.M. tezamen met de Cia Anonima Venezolana de Navegacion (C.A.V.N.) en de Flota Mercante Granco- lombiana (F.M.G.) voor de eerste maal het cijfer van 1 miljoen ton gewicht aan uitgaande goederen naar West-Indië en Zuid-Amerika. In het uitgaande Europese verkeer kwam men dicht aan de 400.000 ton toe, meer dan in enig jaar tevoren werd bereikt. De heer Van Rietschoten merkte nogmaals op, dat deze fraaie cij fers niets zeggen ten aanzien van de uit eindelijke resultaten van het bedrijf. In 1959 kwamen acht nieuwe schepen in de vaart met een totale bruto inhoud van ruim 24.000 bruto-ton, en er werden acht oude schepen voor de sloop verkocht en twee voor de vaart, gezamenlijk ca. 20.000 ton groot, zodat per saldo de vlootaanwas in 1959 slechts circa 4000 ton beliep. In 1960 zullen twaalf nieuwe schepen aan de K.N.S.M.-vloot worden toegevoegd. De kleine Deense reders hebben op hun jaarvergadering in Frederica besloten het voorstel van hun Westduitse en Nederland se collega's om een percentage schepen op te leggen teneinde op deze wijze de transportmarkt te verbeteren, niet te steunen. Het voorstel van de Nederlan ders en Duitsers houdt in dat elk zeevarend land 13 percent van zijn schepen tussen de 100 en 1.100 ton oplegt. Dit zou dan lei den tot verbetering van de marktpositie. De eigenaars van de opgelegde schepen zullen volgens het voorstel een bepaalde vergoeding krijgen. peil. In een dergelijk geval is het noodza kelijk om tot een optimaal compromis te komen. Het spreekt van zelf, dat de economisch- politieke voorkeur noodzakelijkerwijze een subjectieve inslag heeft, omdat zij het per soonlijk standpunt van de formuleerder weergeeft. De heer Van den Bogaard heeft zich met de kwestie van de voorkeur inten sief beziggehouden en daarbij de stand punten van de vakverenigingen, van de werkgevers en van de kroonleden van de Sociaal Economische Raad onder de loep genomen. Naar gelang van deze voorkeur typen zijn er natuurlijk ook drie verschil lende gedragsregels op te stellen en het probleem is nu redelijke criteria te vin den,waardoor een optimaal compromis tus sen de genoemde drie groepen kan wor den bereikt. Ook op dit terrein is goede voortgang gemaakt. Aan het slot van het onderhoud wees prof. Theil er nog op, dat een dergelijk regel mechanisme eveneens op het gebied van de bedrijfseconomie van groot belang is, met name voor de produktie- en voorraad- beheersing. De Indonesische roepiah staat op de zwarte markt momenteel genoteerd voor 500 tegen de dollar, al is de officiële note ring dan ook 45 tegen de dollar. Met de zwarte-markt-notering is de roepiah nog slechts een-tiende waard van wat hij twee jaar geleden, onmiddellijk na het hoogte punt van de anti-Nederlandse aktie, waard was. En de koopkracht is eveneens tot een-tiende van twee jaar terug gedaald. Een zeer belangrijke faktor bij de waar dedaling is ook de kooplust van de Chine zen, van wie de meesten na hun verjaging uit de streken waar zij handelden thans op het punt staan naar communistisch China terug te keren. Zo groot is hun koop kracht nog, dat het ministerie van Justitie gewaarschuwd heeft dat paal en perk wordt gesteld aan wat „buitenlanders die Indonesië gaan verlaten" mogen uitvoe ren. Vrijwel geen enkele krant in Indonesië publiceert nog goudprijzen. Men is ermee opgehouden omdat de prijs zo snel opliep dat de publikaties vrijwel altijd achter de noteringen aan liepen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek van de Sovjet-Unie heeft bekendgemaakt, dat het volume van de industriële produk tie in de Sovjet-Unie in het afgelopen jaar 11 percent groter was dan in 1958 en 7,7 percent groter dan ten doel was gesteld. Tass verklaarde in een bespreking van de produktiecijfers, dat deze produktiestij- ging ook aanmerkelijk groter was dan de gemiddelde jaarlijkse groei, waarin het verleden jaar begonnen zevenjarenplan voorziet. Volgens de voorlopige ramingen was de graanoogst van 1959 124,8 miljoen ton groot, hetgeen voldoende is om alle be hoeften van het land dit jaar te dekken. De melkproduktie was in 1959 62 miljoen ton groot tegen 57 miljoen ton in de Ver enigde Staten. Reeds in 1958 was de melk produktie van de Sovjet-Unie groter dan die van de Verenigde Staten. De bevolking van de Sovjet-Unie is in het afgelopen jaar met 3.660.000 toegeno men en bedroeg aan het begin van 1960 meer dan 212 miljoen. Het aantal arbei ders en employees steeg met 1,7 miljoen. Nederlandse stamboekstier i voor generaal Franco De Nederlandse handelsmissie, die zojuist uit Spanje is teruggekeerd en waarvan de inspecteur van het veeteeltwezen ir. H. Verschuijl als ver tegenwoordiger van de veeteelt heeft deel uitge maakt. heeft als geschenk generaal Franco een Nederlandse zwartbonte stamboekstier toegezegd. Generaal Franco, zelf eigenaar van een groot boe renbedrijf, heeft de stamboekstier in dank aan vaard De officiële aanbieding van de nog aan te kopen stier zal zo spoedig mogelijk plaats hebben. Aagtedijk 25 te Port Said. Aaisdiik 24 v. Djeddah n. DjibouU Aardijk 24 te Rotterdam Abbekerk 25 te Port Swettenham. Abida 25 te Dublin. Aegis 24 v. Curacao n. La Guaira. Agamemnon 24 v Georgetown n. Curacao. Albireo 2.1 v. Akaba n. Aden. Alcor 24 dw. Rio Grande n. Santos. Aldabi 24 v. Santos n. Buenos Aires. Algol 24 te Amsterdam. Alhena 24 te Rotterdam. Alkaid 24 ten anker rede Vitoria n. Vitoria. Alkmaar 24 v. Teesport n. Pernis. Almdijk 23 330 m. n o. Azoren n. Le Havre. Ampenan 23 v. Cheribon n. Semarang Amsteldijk 21 te Antwerpen. Amstelland 23 te Bahia. Angolakust 24 te Lagos verwacht v. Freetown. Area 24 500 m. z.w. Madeira n. Cardon. Argos pass. 24 Finisterre n. Oran. Arkeldijk 24 te Halifax. Arnedijk 24 te Antwerpen. Artemis 23 v. Amsterdam. 24 te Hamburg Asmidiske 24 350 m. w.z.w. Ouess. n. Hpt Roads Asterope 24 375 m. z. Kp. Race n. Nederland. Atys 24 te Amsterdam Axeldijk 24 te New Orleans verwacht. Bali 23 te Suez. Banggai 24 dw. Colombo. 26 te Madras verwacht Batjan 25 te Lake Charles. Bawean 24 te Mena Al Ahmadi. Bengalen 24 te Port Said. Bengkalis 25 te Ilo Ilo. Beninkust pass. 23 Finisterre n Freetown. Bennekom 23 v Emden n Bremen. Billiton 24 v Bahrein n Bombay. Blitar pass 24 Jabal Attair n. Damman. Borneo 24 10fl m n o. Kp. Villano n. Port Said Breda 24 v. Rotterdam n. Guanta. Bussum 23 v. A dam. 24 dw Thames n. St. Kitts. a'amares 24 000 m. n o. P. Rico n. P. Libertador. Caltex Arnhem 24 125 m. z.z.w. Comoro eil. naar I ourenco Marques. Caltex Delft 65 m. w. Little Quoin n. Stookho'm Ca'tex Delfzijl 25 v Kopenhagen n. Rotterdam. Caltex Eindhoven 24 dwThe Brothers n. Suez. Calt. Gorincheni 24 v. Norresundby n. Br.büttelkg. Caltex Leiden 24 200 m. o. Bahrein n. L. Marques. Caltex Pernis 24 dw. Masira n. Bahrein. Caltex The Hague 24 te Bombay v. Cochin. Camerounkust 24 dw. Dakar n. Amsterdam. Casamance 24 40 m. n o. Ouessant n. Dakar. Castor pass. 24 Finisterre. Ceronia 26 të Singapore verw. v. Yokkaichi. Cinulia 23 80 m. o.z.o Trinidad n. Curacao. Cities Service Valley Forge 24 30 m. o.z.o. Muscat naar Philadelphia. Colytto 24 55 m. w.n w Barranquilla n. Curacao Congokust 24 te Port Harcourt. Crad'e of Liberty 24 50 m. z.o. Mozambique naar Philadelphia. Dahomeykust 24 145 m. n. Kp. Blanc n. A'dam. Dalerdijk 24 650 m. z.o. Bermuda n. Cristobal. De Kerens 24 te Mukalla. Delft 24 800 m. z w Landsend n. Londen. Doris 23 v. New Orleans n. Maracaibo. Drente 24 te Singapore. Eemdijk 25 te Rotterdam. Eemland 24 te Paranagua. Esso Nederland 24 460 m. z.w. Flose n. Fawley. Esso Rotterdam 24 v. Suez n. Rastanura Gabonkust 24 te Amsterdam Giessenkerk 25 v. Akaba n. Port Said Graveland 24 dw. Revife n. Amsterdam. C.rootekerk 24 te Antwerpen v. Cadiz. Hector 24 110 m. w. Kp. Bon n. Alezandrië. Hecuba 24 te St. Thomas. Helicon 25 te Paramaribo. Hera 24 te Rotterdam. Hilversum 23 v. Bremen n. Hamburg Hispania 24 50 m. z.w. Ouessant n. Sluiskil. Holendrecht 23 te Rotterdam. Hydra 24 te Rotterdam. Tsis 23 v. Port of Spain n. Mobile. Jason 23 te Kingston. Joseph Frering pass. 24 Finisterre n. Pepel. Jupiter 22 v. Cartagena n. Rotterdam Kaap Hoorn 24 700 m. o. Pt. Cairn n. Curacao. Kabylia 24 te Curacao. Kalinga 24 v. Curacao n. Rotterdam. Karachi 24 te Londen. Karakorum 24 v New York n Alexandrië. Karimun 24 v. Aden n. Singapore. Karossa 25 te Sorong. Katelysia 24 100 m. o. Sabang n. Rotterdam. Kellia 23 ten anker Punta Cardon. Kenia 24 te Port Elisabeth. Kerkedijk 23 v Rotterdam n. Antwerpen. Kertosono 24 450 m. z.w. Sabang n. Surabaja. Koningswaard 24 te San Lorenzo. Korendijk 24 te Antwerpen. Korenia 24 v. Curacao n. Cubimas. Korovina 24 60 m q. Port of Spain n Curacao. Kosicia 24 ten anker Spurn n Saltend. Kreeft 25 te Vigo. Krvptns 24 v. Singanore n Thameshaven. Kylix 24 v. Falmou'h n. Gibraltar Laarderkerk 23 v. Rotterdam, 24 te Londen. Laertes 24 te Suez. t^renberg 24 770 m. o.n.o. Martin, n. F. de France Leersum 24 te Lagos. Leeuwarden 23 v. New Orleans n. Havana. Lekkerkerk 24 te Bombay verwacht. Lelykerk 24 te Muscat v Suez. Lemsterkerk 24 te Bahrein. Leopoldskerk 24 te Duinkerken. Leuvekerk 24 !>0 m. n n.w. Muscat n. Suez. Limburg 24 te Marseille. Lindekerk 24 v Marseille n. Le Havre. Lissekerk 24 dw. Barcelona n. Le Havre Loppersum 24 v. Galveston n. Brownsville. Maas 24 te Brem"n v Dordrecht. Maaslloyd 25 te Bugo. Mariekerk 25 te Aden. Maron 24 te Charleston. Medon 24 tc Port de Paix. Meerkerk 23 v. Rotterdam. 24 te Hamburg. Mentor 23 165 m. w. Havana n. La Guaira. Merwede 24 te Sapele. Minos 24 te Kotka Mississippilloyd 21 Gibraltar gepass n. Pt Said Mitra 24 280 m. w Ouessant n Curacao Modjokerto 23 v Rotterdam n. Nieuw-Guinea. Montferland 23 te Amsterdam. Moordrecht 23 te Swansea. Munttoren 23 v. Rotterdam n. Londen Musi 24 200 m. n. Anambas eil. n. Singapore. Myladv 24 v. Las Palmas n Bordeaux Naess Comm. 24 170 m. o. Kp. Passero n. Banias Nanusa 24 te Singapore. Neder-Eems 24 te Amsterdam. Nias 24 v Los Angeles n. San Francisco Nieuw Amsterdam 24 v. La Guaira n. Curacao. Noordam 25 te Rotterdam Noordwijk 24 75 m. z.w. Dover n. IJmuiden. Nijkerk 23 te Antwerpen. Oberon 24 v. Petitgoaves n. Jeremie. Oldekerk 25 v. Kobe n. Yokohama Oostkerk 24 50 m. w. Majorca n. Marseille. Ootmarsum 24 te Jacksonville. Oranjestad 2t te Amsterdam Orestes 24 400 m. z.w. Landsend n Le Havre. Orion 24 te Algiers Papendrecht 25 v. Wismar n. Rotterdam. Pendrecht 24 te Napels. Peperkust 23 v. Bordeaux n. Dakar. P. G. Thulin 24 v. Balboa n. Quintero. Philidora 24 te Mcna Al Ahmadi. Philine 24 00 m z. Kreta n. Mena. Philippia 24 v. Thameshaven n Mena Al Ahmadi. Prinses Irene 24 v. Tampa n. Plymouth. Prins Willem IV 24 le Limassol. Prins Willem v. Oranje 25 te Le Havre n Halifax. Prins Frederik Willem 24 780 m. z.o. Kaap Race naar Halifax Pygmalion 24 13 m. z. Kreta n. Tunis. Raki 25 te Aden. Rempang 25 te Port Elisabeth. Reza Shah The Great 24 155 m. w. Kreta n Lavera. Riouw 24 225 m. o. Kp. Guardafui n Aden Roggeveen 24 500 m z.o Zanzibar n. Zanzibar. Rcssum 23 v Trinidad n Zuidpoolgebied. Rotterdam 24 v. Port of Spain n. Sint Thomas. Rijndam 24 210 m. z o Kp. Race n. Southampton. Ruys 25 te Yokkaichi. Salatiga 23 v. Savannah n. Mobile. Saloum 24 100 m. o.z.o. Madeira n Bordeaux. Samarinda 24 v. Lissabon n. New York. Sambas 25 te Pnompenh. Sanana 25 te Singapore. Schielloyd 23 v. Miami n. Houston. Schouten 24 v. New-Plymouth n. Melbourne. Senegalkust 24 45 m. z.w. Wight n. Amsterdam. Siaoe 25 te Singapore. Silindoeng 25 te Jesselton. Sinabang 25 te Port Swettenham. Sloterdijk 24 te Boston. Sommelsdijk 24 47 m. o. Kp. Race n. New York Stad Alkmaar 23 v Lagos n. Sapele. Stad Arnhem 25 v Freetown n Kaapstad Stad Dordrecht 24 100 m. o. Gibraltar n. Huelva Stad Gouda verm. 1/2 v. Luanda n. Emden. Stad Maassluis 24 60 m. n.n.w. Dakar n. Pepel. Stanvac Alor 24 v. Sungeigerong n. Belawan. Steenwijk 24 te Cardiff. Steven pass. 24 Kp. Malea n. Tunis. Straat Bali 20 v. Nagoya n. Yokohama. Straat Clement 25 tc Port Elisabeth. Straat Singapore 24 te Beira. Sumatra 24 v. Assab n. Port Sudan. Sunetta 24 100 m. z. Okinawa n. Singapore. Tabinta 24 500 m. n.w. Minicoy n. Belawan. Tahama pass. 24 Finisterre n. Banias. Tara 24 te Bahia. Tero 23 v. Santos n. Montevideo. Teucer 23 te Manilla Texel 23 v. Tokio n. Inchon. Themis 23 v. Amsterdam n. West-Indië. Tiba 25 te Santos. Tibia 25 te Chittagong. Tjibodas 26 te Kobe verwacht. Tjikampek 24 te Manilla. Togokust 24 te Port Amboin v. Novoredondo Tomocyclus 24 te Curacao Towa 23 v. Rotterdam n. Hamburg. Tweelingen 25 te Narvik Utrecht 24 275 m. z.w. Bombay n. Belawan. Van Cloon 24 v. Singapore n. Lautoka. Van Heemskerk 24 260 m. n o. Maurit. n. Pen Van Noort 23 v. Hongkong n. Shanghai. Van Riebeeck 27 te Antwerpen verwacht. Van Waerwijck 23 te Suva verwacht. Vlist 24 te Norfolk verwacht v. Rotterdam. Waikelo 24 v. Mukalla n. Muscat. Waterman 24 dw. Kp. Leeuwin n. Surabaja Westland 24 te Amsterdam. Wieldrecht 24 85 m. o.n.o Terceira n. Rotterdam. Willemstad 24 te Paramaribo. Witmarsum 24 te Le Havre. Woensdrecht 24 400 m. z. Kanar. eil. n. Le Havre, Woltersum 24 te Hamburg v. Bremen. Wonorato 24 te San Francisco. Wonosobo 24 te Singapore. IJssel 24 te Amsterdam. Zaankerk 24 in Straat Messina n. Port Said. Zeeland 24 v. Bangkok n. Tandjong Priok. Zuiderkerk 24 te Rotterdam. SLEEPVAART Cycloop 22 v. Hoek van Holland n. Ardrossan. Hector 22 v. zee te IJmuiden. Maas 25 te Brunsbüttel. Simson 22 te IJmuiden. Tasmanzee 25 v. zee te Hoek van Holland. Titan 22 n Plymouth. Witte Zee 25 v. Rotterdam n. Kiel. KLEINE VAART Ank T 21 v. Stugsund te Skutskaer. Areas 2430 m. z.w. Ouesant n. Phtlippeville. Ardeas 24 IJmuiden gepass. n. Rotterdam. Bab T pass. 24 ET-12 v. Domsjö n Zaandam. Bloemgracht 24 in Finse Golf n. Hamina. Drac- 22 10 m. n.w. Leixous n. Leixous. Elsa 21 v. Aarhus n. Vestervik. Flevo 24 dw. Texel n. Harlingen. Joost 20 v. Raumo n. Norrsundet. Julia Mary 23 150 m. z.w. Ouessant n. Lissabon. Kaap Falga 20 v. Zaandam te Rotterdam. Kaap St. Vincent 21 v Kral.veer n. Kolding. Looiersgracht 23 in Kielerkanaal n. Abö. Lijnbaansgracht 24 dw. Texel n. Helsinki. Midas 24 20 m. n.w. Kp. Finisterre n. Barcelona. Tavo 18 v. Ostrand te Tunadal. Ponza 20 v. Bergkvara te Karlshamn. Thaletas 24 20 m. z.w. Goeree n. Rotterdam. Tilly 20 v. Amsterdam te Oxelosund. Westerdok 24 te Haisbrogh n. Rotterdam. Een delegatie van studenten van de Landbouwhogeschool te Wageningen heeft te Den Haag de Amerikaanse ambassa deur, de heer Philip E. Young, een petitie ding ten opzichte /an dc landingsrechten ding ten opzichte van del andingsrechten van de K.L.M. in Californië. De petitie, die een pleidooi bevat voor het recht van vrije concurrentie in het luchtverkeer was door 100 studenten ondertekend. De studenten noemen ondermeer de hou ding van de Amerikaanse regering tegen- ver de K.L M. strijdig met haar eigen streven op ander gebied. De Amerikaanse Senator Styles Bridges heeft verklaard dat er geen rechtvaardi ging is om de KLM nog meer rechten in de Verenigde Staten te geven. VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv. slot A.K.U518%—522 521 Kon. Olie 164.50—165.20 164.90 Philips 787'/t—788 787V» Unilever 768—772 769 H.V.A172%—173 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN. In het internationale verkeer is men nog steeds bevreesd voor een discontoverho ging en de internationale handel houdt daar dan ook rekening mee. Koersstijgin gen worden er door belemerd. Het animo om zaken te doen is niet groot. Vrijdag kwam er nabeurs bij een enigszins ver deelde tendens weinig verandering en ook op de voorbeurs ziet men geen grote af wijkingen. Bij opening nam men vanmid dag een afwachtende houding aan. De koersen van de internationals toonden neiging tot afbrokkeling bij gering animo. Onder invloed van een stijging van Royal Dutch in Wall Street met H dollar ver beterde Kon. met 30 a 40 cent, bleef ech ter 40 cent beneden pariteit New York. De 14 percent winst voor Shell Oil was bij de opening voor de handel in de oliehoek nog van weinig betekenis. AKU, Philips en Unilever 1 a 2 punten lager. Scheepvaart waarden vrij goed en tamelijk vast, met 1 a 3 punten voor de hoofdfondsen. De afaire was niet erg groot. Delimij vaster op f 197.Staatsfondsen herstelden zich enigszins en waren ffactioneel hoger. Vorige Advieskoers slotkoers heden 13.45 u Amsterd. Bank 349 342 Ned. Handel Mij 260 260 Rotterd. Bank 301 300 Twentsche Bank. 279 280 A.K.U 519% 518'/2 Albert Heijn 400 400 Amstel Bier 510 510 Billiton Mij. II 383 3R3 530 530 Bührmann Papier 452 453 Deli-Mij 194.90 196 Dordtsche Olie 772% 774 3111 320 Heineken's 507 508 Hoogenbosch Sch. 234 234 Hoogovens v 812 815 H.V.A 173'/, 172% 3R8 388 Ketjen 430 425 K.L.M 112 113.50 677 680 Kon. Olie 164 50 164.70 Müller Nat. Bez. 384% 385 Nederl. Ford 411 411 Ned. Gist. en Sp. 326 326 Ned. Kabelfabr... 450 448 Philips Gerft. Bez. 788% 787 Philips Pref 290 290 A'dam Rubber 126% 127% Sïkkens Lak 588 588 Stokvis R.S 2^6 227 Thomassen Dr. 670 665 Unilever 765% 767 Van Berkei's Pat. 309 309 Van Gelder Pap. 264 264 Van der Heem 232 233 Ver. Machinefabr. 227'/, 227 Wessanen 291 292 Wilton Feijenoord 228 230 Zwanenberg-Org. 563 565 Tnterunie 198 198. 225.— 225.— Unitas 530.— 535 Ver. Bezit v. 1894 119. 119. H.A.L 172 175 K.N.S.M. 193*/, 197", N. Scheepv. Unie 164 164 Ommeren, v 266 267 Stoomv. Mij. Ned. 181 184 Anaconda «4% 64'/» Kennecott Copper 95% 95 Aluminium Ltd.. 34% 34 Bethlehem Steel. 53% 53% U.S. Steel 93 93 Republic Steel 69% 89 American Motors 86% 85 General Motors. 52 52 Cities Service 48 47% Shell Oil 79% 80% Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank)

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 8