SCHEEPVAART NIEUWE FRANSE BEPALINGEN VOOR DEVIEZENVERKEER Schatkist stond er slecht voor, banken des te beter DE ACHTERGRONDEN VAN DE ER V OERSPROBLEM ATIEK De beurs voor verkoudheid Het sociaal wenselijke en het economisch mogelijke 11 Bontekoning en Aukes naar Dordrecht Kort economisch nieuws uit binnen- en buitenland Oprichting n.v. Het Parool Faillissementen DE WEEKSTAAT De sttperschepen Verolme enthousiast voor Detwiler plan Utermöhlen lost Conv. obligatielening af Na tariefsverhoging Minder passagiers bij Haagse Tram Kas-Associatie 7 dividend Beneluxberaad uitgesteld WOENSDAG 27 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het Franse ministerie van Financiën heeft nieuwe deviezenbepalingen afge kondigd. die ten doel hebben de bestaan de bepalingen te verzachten en de proce dure te vereenvoudigen. De voornaam ste bepalingen, die in het Staatsblad zijn gepubliceerd, zijn: 1) Export- en invoertransacties, waar van de waarde niet boven 5000 nieuwe frank uitgaat zijn voortaan aan geen en kele formaliteit meer onderworpen en kunnen over het algemeen zonder eniger lei beperking worden uitgevoerd. Voor wat de invoer betreft heeft deze faciliteit echter alleen betrekking op goederen, waarvan de invoer werd geliberaliseerd. Tot nu toe was er een grens van 3500 nieuwe franken. 2) Contante transacties op de wissel markt zullen gebaseerd zijn op een door de bank van Frankrijk vast te stellen mi nimum- en maximumgrens voor de dol lar, gebaseerd op de officiële pariteit van de frank met deze munt. 3) Wat termijntransacties in buiten landse valuta aangaat zullen de impor teurs voortaan niet alleen hun aankopen mogen dekken doch ook bijkomende uit gaven als verzekerings- en vervoerskos ten. 4) Franse toeristen zullen de vrije beschikking mogen houden over 250 nieu we franken van hun reisdeviezen-toewij- ding van 1.500 nieuwe franken. 5) De geldigheid van invoercertifica- ten, die tot nu toe tot 3 maanden beperkt was, zal tot zes maanden verlengd wor den. 6) Invoer van bankbiljetten, uitgege ven door een centrale bank in de frank- zone zal voortaan zonder beperkingen mo gen geschieden. De uitvoer van bankbil jetten zal beperkt worden tot 250 nieuwe franken. Buitenlandse bankbiljetten kun nen zonder enige beperking worden inge voerd. 7) Fransen, die meer dan vier jaar buiten het frankgebied wonen zullen re keningen voor converteerbare franken mogen openen en aldus ten volle kunnen profiteren van de externe convertibiliteit van de frank. Tot dusverre was dit niet toegestaan. 8) In Frankrijk wonende personen van (Van onze Amsterdamse redacteur) De n.v. Houthandel voorheen Bonteko ning en Aukes, een van de leidinggevende en grootste importbedrijven van hout in Nederland, zal in de toekomst een deel van haar activiteiten verleggen van Am sterdam naar Dordrecht. De situatie van het bedrijf aan de Gevleweg in de hoofd stedelijke houthaven is van dien aard dat de grotere kustvaarders niet aan de werf kunnen lossen. Het treffen van voorzie ningen bleek zo kostbaar dat men heeft moeten besluiten naar een natuurlijke ha ven om te zien. Deze werd in Dordrecht gevonden. Bontekoning en Aukes viert maandag aanstaande het 250-jarig be staan. Het jubileum wordt gevierd met een speciaal concert van het concertge bouworkest onder leiding van Bernard Haitink, dat door het gehele personeel wordt bezocht. Het hoofdbedrijf van Bontekoning en Aukes wordt gevormd 'door de importhan- del van Noordeuropees gezaagd naald hout. De onderneming beschikt hierbij over zeer oude relaties met gerenom meerde Zweedse en Finse exporthuizen; zij behoort eveneens tot de traditionele importeurs van Russisch hout. De afzet in Nederland lag in 1959 onge veer 19 percent boven de afzet in 1958 en bereikte daarmede een nieuw na-oorlogs hoogtepunt. De Nederlandse import beliep in 1959 circa 2 miljoen kubieke meter, een cijfer dat eveneens sinds 1951 (het Korea- jaar) niet meer werd bereikt. De import- waarde van deze hoeveelheid kan gesteld worden op ongeveer 280 miljoen gulden. Advertentie neem tijdig doosje met 60 tabletten KEELTABLETTEN N.V. PHILIPS-DUPHAR G.A.T.T. over kleine vrijhandelszone Te Genève is medegedeeld, dat de bésprekin- gen over de Kleine Vrijhandelszone de voor naamste aandacht zullen hebben op de voorjaars zitting der organisatie voor de algemene over eenkomst voor tarieven en handel (G.A.T.T.). De secretaris van het G.A.T.T. Eric Wyndham White deelde op een persconferentie mede, dat alle 41 aangesloten landen van het G.A.T.T. verzocht is eventuele vragen over de vrijhandels associatie tegen eind februari in te zenden. Directie ordeningsvraagstukken In de plaats van de heer J. F. H. Wijsen, die onlangs met de leiding van het directoraat-gene raal voor de middenstand is belast, is de heer mr. J. C. van Alphen de Veer aangewezen als hoofd \an de directie ordeningsvraagstukken. Als zijn plaatsvervanger zal optreden de heer G. Lasseur. tot dusver hoofd van de hoofdafdeling industrie politiek van het directoraat-generaal voor handel en nijverheid. Discontoverhoging in Denemarken Het Deense disconto is met ingang van 25 jan. verhoogd van 5 percent tot 51,, percent. Franse nationaliteit zullen niet langer bij de bank van Frankrijk hun in het buitenland aangehouden bezit aan devie zen, goud of effecten behoeven aan te ge ven, mits dit bezit bij een door de bank van Frankrijk goedgekeurde bank wordt gedeponeerd. 9) Opbrengsten van verkopen van bui tenlandse effecten behoeven niet langer naar Frankrijk te worden overgemaakt, wanneer deze minder dan 500 nieuwe franken belopen. Tot nu toe gold deze concessie slechts tot bedragen beneden 100 nieuwe franken. Inkomsten uit divi denden behoeven niet langer binnen veer tien dagen te worden geïncasseerd, wan neer het bedrag daarvan niet hoger is dan 500 nieuwe franken. Officiële kringen verklaarden, dat deze maatregelen een verdere stap zijn in de richting van convertibiliteit. Advertentie De oprichting heeft plaats gevonden van de n.v. Het Parool, waarin door de stich ting Het Parool is ingebracht het bedrijf van het dagblad Het Parool. Sedert de le gale verschijning in 1945 van Het Parool heeft het bestuur der stichting nagestreefd de feitelijke bedrijfsvoering, dus alle eco nomische en commerciële activiteiten van de dagblad-uitgeverij, te doen plaats vin den in de rechtsvorm van de naamloze vennootschap. Mede door het in werking treden van de wet op stichtingen 1955 is men thans overgegaan tot deze wijziging. Het maatschappelijk kapitaal van de n.v. Het Parool bedraagt 6 miljoen, waarvan geplaatst en volgestort 3 mil joen. Alle aandelen in de n.v. zijn eigen dom van de stichting Het Parool. Tot di recteur van de n.v. is benoemd de heer W. van Norden. Commissarissen van de nieu we n.v. zijn de heren: prof. mr. P. San ders, voorzitter, H. Korte jr., J. Meijer drs., ir. H. Vos en mr. J. C. S. Warendorf, allen leden van het bestuur van de stich ting Het Parool. Voorts telt het bestuur van de stichting nog de volgende leden: S. J. Carmiggelt, F. J. Goedhart, W. van Norden drs., en prof. dr. I. Samkalden. Tevens is opgericht de n.v. Rotatiedruk kerij Impres met een maatschappelijk ka pitaal van 5 miljoen, waarvan geplaatst en volgestort 1.170.000. Deze laatste n.v. is een dochteronderneming van de n.v. Het Parool, die alle aandelen bezit. Direc teur van de n.v. Rotatiedrukkerij Impres is de heer W. van Norden. Commissaris sen zijn prof. mr. P. Sanders, H. Korte jr. en mr. J. C. S. Warendorf. In deze doch termaatschappij zullen het te zijner tijd te stichten gebouw en technische bedrijf van het dagblad Het Parool worden onderge bracht. De Haarlemse rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard: mevrouw R. van Amerongen-Ensel, winkelierster, Kerkstraat 2 f, Zandvoort. Rechter-com- missaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. H. Luijken, Ged. Oude Gracht 65, Haarlem en H. A. van Beem, fouragehan- delaar, Sloterweg 662, te Hoofddorp. Rech- ter-commissaris: mr. L. W. M. M. Drabbe. Curator: mr. H. Jonker, Nieuwe Gracht 51 te Haarlem. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is geëindigd het fail lissement van J. S. van Jelgerhuis, koop man. Laan van Kanaan 62, te Beverwijk. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. A. A. M. Leesberg, advocaat en procureur te Beverwijk, Von dellaan 20. Het saldo van de schatkist is in de af gelopen week. blijkens de verkorte ba lans van de Nederlar.dsche Bank, gezakt met niet minder dan 291 miljoen tot 147 miljoen. Dit is een gevolg van de kwartaalbetaling door.^iet«^jk.a»n - do ge- meenten ad circa 300 miljoen. Deze be taling komt in een periode dat het rijk betrekkelijk weinig inkomsten heeft. In de afgelopen week namelijk is het voldoen van de kohierbelasting nog niet op gang gekomen, terwijl de niet kohierbelasting in de eerste 14 dagen van de maand be taald moet worden. Vandaar de zware val van het saldo schatkist, dat bovendien nog niét de gunstige uitwerking kon laten zien van de storting uit hoofde van de inschrij ving op schatkistpapier. Deze storting is vandaag geschied, zodat het saldo inmid dels met 125 miljoen is verbeterd. Het tegenbeeld van deze daling vindt men in de stijging van het saldo der ban ken. Immers de uitkering aan de ge meenten is via de Bank voor Nederland- sche Gemeenten bij de handelsbanken te recht gekomen. Hun saldo is daardoor toegenomen met 250 miljoen. De ban ken bevinden zich hierdoor in een voor treffelijke positie en hun saldo ligt ver boven het vereiste gemiddelde in de nieu we kasreserveperiode. Dit gemiddelde raamt men op circa 450 miljoen. Geheel volgens de verwachtingen is de biljettencirculatie gestegen, aangezien het rijk meestal reeds op de 25ste van de maand geld begint op te vragen voor de salarisbetalingen. Ook van de kant van het particuliere bedrijfsleven beginnen dan reeds de opvragingen. De circulatie is toegenomen met 19 miljoen. Aan de actiefzijde van de balans ziet men een verdere inkrimping van de post „wissels in disconto" als gevolg van aflossing van wissels na de vervaltermijn. De voor schotten zijn met een kleinigheid vermin derd. NEW YORK (Reuter) De heer C. Verolme, eigenaar van de Verolme Scheepswerven te Rotterdam, heeft te New York verklaard dat hij zeer enthou siast is over een plan om twee supersche pen te bouwen die op de Atlantische route elk 8.000 passagiers kunnen vervoeren. Op een persconferentie zei hij dat hij binnen drie tot vier maanden een beslissing zal nemen aangaande het plan. Hij overweegt de superschepen te Rot terdam te bouwen als een „geheel Neder lands project". Hij is bereid twintig per cent van de kosten, naar schatting een klei ne 400 miljoen gulden per schip, te dragen. De schepen zouden met een snelheid van 35 knopen in vier dagen de Atlantische Oceaan kunnen oversteken. De directie van de n.v. Koninklijke Fabriek van Verbandstoffen. v./h. Uter möhlen en Co. deelt mede da' ie ten laste der vennootschap uitstaande converteer bare obligatielening, pro resto groot f 861.000. per 2 mei geheel aflosbaar zal worden gesteld tegen de koers van 101 percent. Tot en met 29 april kunnen de obligaties ter conversie worden ingeleverd, waarbij twee obligates van f 700 recht geven op *én aand^i vp« f 700. ten volle delende in de resultaten van 1 januari 1960 af. Nauwelijks enige verandering valt te bespeuren in de deviezensituatie. Het dek kingspercentage blijft zeer hoog op 93,33. D~ stijging van „andere ingezetenen" met 23 miljoen is de sluitpost, betrekking hebbende op die lichamen, welke een eigen rekening bij de centralë bank. on-, derhouden. De geldmarkt wordt steeds ruimer, temeer daar er geen zware ulti mo komt. Daggeld is IV» zowel officieel als werkelijk, hetgeen in geruime tijd niet is gebeurd. Aagtedijk 26 v. Suez n. Aden. Aalsdijk 26 v. Djibouti n. Singapore. Abbedijk 27 te Norfolk. Achilles 26 590 m. n.o. Guadeloupe n. I.e Havre Acmaea 26 60 m. z. Colombo n. Bandar Mashur. Aegis 26 te Puerto Cabello. Agamemnon 26 te Curacao verw. v. Georgetown. Akkrumdijk 27 te Antwerpen verwacht. Alamak 26 te Melbourne. Albireo 26 180 m. n. Massawah n. Aden. Alblasserdijk 26 510 m. z.w. Fayal n. Miami. Alca 26 in Kielerkanaal n. Rotterdam. Alchiba 27 te Rio de Janeiro. Alcor 26 te Santos verwacht v. Montevideo. Aldabi 27 te Buenos Aires. Algorab 27 v. Rotterdam (proeftocht). Alhena 26 v. Rotterdam nê Buenos Aires. Almdijk 26 400 m. w. Le Havre n. Le Havre. Almkerk pass. 26 Beachyhead n. Antwerpen. Alphacca 26 dw. Gibraltar n. Cyracuse. Ameland 26 420 m. n.n.o. Trinidad n. P. La Cruz. Annenkerk 27 v. Genua n. Marseille. Appingedijk 27 te Newport. Argos 26 62 m. w. Cadiz n. Oran. Arkeldijk 26 te Boston. Artemis 26 te Bremen verwacht v. Hamburg. Asmidiske 26 250 m. n.n.o. Horta n. Hpt. Roads Asterope 26 670 m. n.w. Azoren n. Nederlanl. Astrid Naess 26 436 m. z.w. Bermuda n. Aruba. Attis 26 te New York verwacht. Averdijk 26 v. Rangoon n. Calcutta. Bali 26 50 m. z. Kreta n. Genua. Banggai 26 rede Madras. Bantam 26 te Antwerpen v. Gravesend. Batu 26 430 m. w. Sabang n. Belawan. Bengalen 26 te Akaba. Bengkalis 27 te Cebu. Beninkust pass. 26 Las Palmas n. Freetown. Billiton 26 610 m. w.n.w. Bombay n Bombay. Bonita 26 v. Puerto Barrios n. New Orleans. Borneo pass. 26 Kp. St. Vincent n. Port Said. Breda 26 180 m. n.n.w. Finisterre n. Pto. La Cruz. Bussum 26 240 m. n. Kp. Villano n. Curagao. Calamares 26 240 m. o. Mouchoir Passage naar Puerto Libertador. Caltex Arnhem 26 te Lorenco Marques. Caltex Delft 26 80 m. n.o. Kuria Muria n. Stockh Caltex Delfzijl pass. 26 Weser n. Pernis. Caltex Eindhoven 26 v. Port Said n. Savona. Calt. Leiden 26 520 m. n o. Sokotra n. L. Marques. Caltex Pernis 26 te Bahrein. Calt. Rotterd. 26 250 m. n.n.o. Singap. n. Batangas. Camerounkust 26 220 m. z.z.w. L. Palm. n. A'dam. Carrillo 26 v. Armuelles n. Los Angeles. Cartago 25 720 m. z.o. Bermuda n Rotterdam. Casamance 26 100 m. z.z.w. Fisisterre n. Dakar. Castor 26 15 m. w. Casquets n. Rotterdam. Celebes 27 dw. Guardafui n. Aden. Ceres 27 te Tocopilla verwacht. Ceronia 26 te Singapore. Charis 25 325 m. z.z.w. Azoren n. Willemstad. Cinulia 26 v. Curagao n. New Orleans. Cleodora 2/2 te Geelong verwacht. Colytto 26 v. Curagao n. Landsend. Concepcion 26 540 m. z.w. Ascuncion n. Takoradi. Cradle of Lib. 26 120 m. z.o. L. Marq. n. Ph.delph Crania 26 180 m. n.n.w. Paramaribo n. Curagao. Dahomeykust 26 300 m. z.w K. St. Vine. n. A dam. Daphnis 26 550 m. w. Teneriffe n. Santa Cruz. Dinteldijk 27 te Cristobal. Dorestad 26 v. Punta Cardon n. Curagao. Elizabeth B 26 1600 m. o. Honolulu n Tokio. Esso Nederland 26 dw. Terceira n. Fawley. Esso Rotterd. 26 215 m. n.w. Perim n. Rastanura Fravizo 26 v. Hernosand n. Amsterdam. Geertje Buisman 26 v. Tunis n. Granville. Giessenkerk 27 te Alexandrië. Graveland 25 dw. Fern. Noronha n. Las Palmas Groote Beer 26 280 m. n. Diego Garcia n. Aden. Guineekust 26 175 m. n.o. Madeira n. Lekhaven Haarlem 28 te Puerto Cortes verw. v. Kingston. Hathor 27 v. Rotterdam n. Tunis. Hector 26 180 m. w.z.w. Kreta n. Alexandrië. Hecuba 26 v. San Juan n. Port Au Prince. Heemskerk 27 te Beira verwacht. Helicon 25 te Paramaribo n. Georgetown. Hera 27 v. Rotterdam n. Bremen. Hispania 26 te Terneuzen. Houtman 26 v. Melbourne n. Sydney. Hydra 26 v. Rotterdam te Amsierdam. Ivoorkust pass. 26 Vlissingen n. Bremen. Jacob Verolme 27 te Cristobal verwacht v. Aruba. Jason 27 te Barranquilla. Jch. v. Oldenbarnev. 26 160 m. n.w Perim n. Aden. Jupiter 26 50 m. n.o. Villano n. Rotterdam. Kabylia 26 v. Curagao n. Punta Cardon. Kalinga 7/2 te Rotterdam verwacht. Kamperdijk 26 te Brake v. Hamburg. Karimata 27 te Port Sweltenham. Katelvsia 26 165 m. o. Ceylon n. Rotterdam. Kelletia 26 90 m. z.w Ouessant n. Rotterdam Kenia 26 te East-London. Kennemerland 26 v. Rio de Janeiro n. Santos. Kerkedijk pass. 26 Wight n New York. Kertosono 26 190 m. w. Bcnkoelen n. Surabaja Kloosterdijk 26 te Hamburg. Koningswaard 26 v. Can Lorenzo h PhHBdelphia Korenia 26 v. Cabjmas n. Shellhaveri. Kosfcia 26 ten anFéf Sflurnhead n. Saltend. Kp. Hoorn 26 1200 m. z.w. Galapagos n. Curagao. Kylix 26 dw. Lissabon n. Gibraltar. Lrertes 26 v. Port Said n. Liverpool. Larenberg 26 240 m. o.n.o. Martinique. Lrurenskerk 25 120 m. w. Gibraltar n. Marseille. Leeuwarden 27 te Laceiba Lekhaven 26 540 m. z. St. Vincent n. Las Palmas. (Van onze redacteur voor economie) Wanneer de welvaart toeneemt komen gemotoriseerde vervoermiddelen binnen het bereik van steeds meer mensen. Toch zal er waarschijnlijk altijd wel een groep blijven, die aangewezen is op openbare vervoermiddelen, zoals autobussen, trams en treinen. Voor het internationale ver keer geldt dit natuurlijk nog in veel ster ker mate. Het is een oud probleem of het vervoer nu in handen van de overheid moet liggen, of dat het particulier initia tief deze sector moet beheersen. Ten tijde van de grote liberaal Thorbecke in de vo rige eeuw was deze kwestie al actueel, en hij nam het eerst een stukje wetgeving ter hand, waardoor de overheid een rol in het spoorwegvervoer ging spelen. Het vervoer is uitermate belangrijk, niet alleen economisch, maar ook sociaal. Door gebrek aan goede verbindingen raken be paalde streken geïsoleerd en de daar le vende bevolking kan „achter" raken. Goed vervoer is in de moderne maatschap pij zeker een levensbelang. Juist daarom zal men in het algemeen een vervoer wensen, dat wordt verzorgd door economisch renderende ondernemin gen of dit nu overheidsondernemingen zijn of niet. Men kan echter ook het sociaal belang vooropstellen en er van uitgaan, dat het vervoer voor ieder betaalbaar moet zijn, m.a.w. de tarieven zo laag te stellen, dat deze voor niemand een belet sel behoeven te vormen. Dit is de oude te genstelling tussen het economisch moge lijke en het sociaal wenselijke. Gaat men van het eerste gezichtspunt het strikt economische uit, dan wenst men ondernemingen die goed ge leid worden, met goed geschoold perso neel en met degelijk materieel. De prijzen mogen niet te hoog zijn en er zal dus een behoorlijke concurrentie moeten zijn. An derzijds en daar ligt de kern van het ge hele vervoersvraagstuk mag de concur rentie ook weer niet zodanig zijn, dat het publiek aan allerlei risico's bloot staat, omdat tal van weinig of niet renderende onderneminkjes ook een stukje van de vervoersmarkt trachten te veroveren en daarmee de grote ondernemingen die hun bedrijf op een economisch verant woorde basis trachten te voeren een moordende concurrentie aandoen. De „wilde" bussen en taxi's, de zogenaamde „snorders" van voor de oorlog waren daar goede voorbeelden van. (Overigens ook voorbeelden van de nieuwe mogelijkheden die de machine aan het kleinbedrijf bood, maar dat is een andere zaak.) Wanneer voor een vervoersonderneming die aan dezelfde economische wetten is onderwor pen als ieder ander dienstverleningsbe- drijf de kosten stijgen, dan zal dit be drijf moeten kiezen tussen tariefsverho ging of drukken van de kosten, door bij voorbeeld vermindering van het aantal diensten, hetgeen voor het bedrijf weer leidt tot een geringere omzet en lagere winsten, en voor het publiek tot een ge ringere service. Ook tariefsverhoging kan tot een gerin gere omzet leiden, hoewel de menselijke luiheid het op dit stuk in de regel toch weer wint van de beurs Maar enige in vloed is er zeker, uiteraard in een tijd waar fnen op een bromfiets die soms nog harder gaat dan een autobus kan overstappen. Overigens is ook dit weer een vraagstuk waarvoor ieder bedrijf komt te staan, het is niet typisch des ver- voers. Alleen, het vervoerbedrijf vervult een bij uitstek sociaal dienerde functie. De oude professor Alfred Marshall heeft er aan het begin van deze eeuw al op gewe zen, dat het belang van de consumenten soms gediend kan zijn met lage tarieven tot beneden de kostprijs terwijl het verlies dan door de overheid met een sub sidie wordt gecompenseerd. De gemeen schap zou op die manier het grootste pro fijt genieten. Daarmee zijn we dan tevens op het tweede standpunt dat van de sociale taak van het vervoerbedrijf ge komen. Het ligt voor de hand, dat een volledige aanvaarding van dit standpunt zou leiden tot volkomen socialisatie van de openbare vervoermaatschappijen, het geen trouwens al voor een belangrijk deel het geval is vele busvervoermaat schappijen en uiteraard de spoorwegen zijn al in handen van de overheid. Wij stelden al, dit maakt het niet noodzake lijk dat het bedrijf met tarieven zal gaan werken die onder de kostprijs liggen, daar dit een sociaal-ethische aangele genheid is, waarover de beslissingen in politieke lichamen worden genomen. Maar wel is het duidelijk, dat een parti culier bedrijf een dergelijke situatie niet zal wensen. Overigens werken onze vervoersonder nemingen bij voorbeeld de dochteron dernemingen van de N.S. ook als zij overheidsbedrijven zijn op winstbasis. Zij zouden dat om sociaal-ethische rede nen eventueel niet behoeven te doen, maar dit heeft bij de huidige structuur van het vervoerbedrijf meestal geen aan trekkelijke gevolgen. Wat dat betreft spre ken de financiële situatie en de efficiency van de vervoersondernemingen in enige grote steden boekdelen. Het spreekt vanzelf dat een particuliere onderneming nimmer gedurende langere tijd beneden de kostprijs zal willen wer ken. ook al krijgt zij subsidie. Men zal deze laatste dan moeten toestaan de tarie ven te verhogen, wanneer de kosten dooi loonsverhogingen bij voorbeeld Lelykerk 26 v. Muscat n. Dubal. Lissekcrk pass. 26 Gibraltar n. Le Havre. Lombok 27 te Tanga. Loosdrecht 26 60 m. z.z.w. Finisterre n. Marseille Maas 27 te Amsterdam. Maashaven 25 v. Buenos Aires n. Las Palmas Maaskerk 26 te Rangoon v. Chalna. Maaslloyd 26 v. Bugo n. Balboa. Mariekerk 26 v. Aden n. Cochin. Markelo 26 te Rotterdam. Maron 25 v. Charleston n. La Guaira. Mataram 26 te Hamburg. Medon 26 v Kp. Haiticn n. Port Liberte. Meerdrecht 26 v. Hamburg n. Norfolk. Merak N 25 150 m. n.o. Martinvaz n. Rio de Jan Merseylloyd 27 te Rotterdam verwacht. Merwede 26 te Sapele. Merwelloyd 25 v. Genua n. Hamburg Mississippilloyd pass. 26 Kp. Bon n. Port Said. Mohamed Reza Shah 27 te Bandar Mashur. Moordrecht 26 230 m. n.w. Ushant n. Amuaybay Munttoren 26 40 m. o. Startpoint n. Stanlow. Naess Commander 26 te Banias. Naess Lion 26 v. Banias n. Antwerpen. Naess Tiger 26 v. Mena Al Ahmadi n. Suez. Nanusa 26 v. Singapore n. Semarang. Neder-Elbe 27 te Kohsichang. Nestor 27 te Curagao. Nias 25 te San Francisco. Nieuw Amsterdam 26 v. Kingston n. Nassau. Oostkerk 27 te Genua. Ootmarsum 25 v. Jacksonville n. Le Havre. Oranje 26 dw. Aden n. Suez. Oranjefontein 26 te Port Elisabeth verwacht. Or. Nassau 26 410 m. w.z.w. Fayal n. Plymouth. Orestes 27 te Le Havre. Ouwerkerk 26 240 m. n.w. Freetown n. Kaapstad. Overijsel 26 600 m. z.w. Cocos eil. n. Fremantle. Papenarecht 26 5 m. n. Skagen n. Rotterdam. Pendrecht pass. 26 Straat Messina n Banias. Peperkust 26 90 m. w.n.w. Lissabon n. Dakar. Philine 26 v. Suez n. Mena Al Ahmadi. Philippia 26 23 m. n. Kp. Villano n. Mena. Polydorus 25 v. Birkenhead n. Rotterdam. Pr. Fred. Willem 26 760 m o. Halifax n. Halifax Pr. Irene 26 500 m. w.z.w. Bermuda n. Plymouth Pr. Willem v Oranje 25 v. Le Havre n. Halifax. Prins Alexander 26 v. Rotterdam n. Londen. Prins der Nederlanden 26 te Barbados verwacht. Prins Fred. Hendrik pass. 26 Ushant n. Alicante. Prins Willem III 26 te Acajutla. Prins Willem IV 26 20 m. o.z.o. Rhodos n. Izmir Prins Johan Willem Friso 26 ten anker monding Thames naar Londen. Pygmalion 27 te Tunis. Radja 25 v. Hamburg n. Middlesborough. Ridderkerk 26 dw. Aden n. Bahrein. Riouw 26 v Djibouti n. Port Said. Roggeveen 27 te Mombasa. Rotterdam 26 v. St. Thomas n. New York. Rottl 26 150 m. o. Phlppijnen n. Los Angeles. Rijnkerk 26 te Amsterdam. Saloum 26 155 m. w.z.w. Oporto n. Bordeaux. Samarinda pass. 26 Azoren n. New York. Sanana 26 v. Singapore n. Pnompenh Saroena 27 te Sambu. Sarpedon 27 te New York. Schie 26 v. Malta n. Piraeus. Schouten 26 600 m. w. N. Plymouth n. Melbourne Stad Alkmaar 26 te Sapele. Stad Arnhem 26 140 m. z. Monrovia n. Kaapstad Stad Leiden 7/2 op Weser verwacht. Stanvac Adventure 25 120 m. w.n.w. Gibraltar n Stanvac Malacca 26 te Bangkok verwacht. Rastanura. Stanvac Pendopo 26 v Sungeigerong n. Saigon. Stanvac Sumba 27 te Sungeigerong v. Buatan. Stanvac Sunda 27 te Buatan Stanvac Talangakar 27 te Sungeigerong. Statue of Liberty 26 720 m z.w Kaap Verdische eilanden r.aar Philadelphia. Steven 26 v. Tunis n. Cartagena. Straat Clement 27 te Kaapstad. Straat Cook 26 dw. Goa n Cochin. Straat Maegelhaen 26 te Rio de Janeiro verw. Straat Mozambique 28 te Kaapstad verwacht. Str. Lombok 26 1100 m. w.n.w. Fremantle n. Maur. Str. van Diemen 26 v. Pt. Swettenh. n. Singapore Sumatra 26 v. Port Sudan n. Suez. Tabinta 26 300 m. w.n.w. Point de Galle n. Penang. Tahama 26 90 m. o. Gibraltar n. Banias. Talisse 26 180 m. o. Dondrahead n. Djibouti. Tawali 27 te Aleppey. Tegelberg 26 250 m. n.n.o. Kp. Padaran n Singap. Iclamon 25 v. Maracaibo n. Guanta. T inegara 26 230 m. n.o. Mauritius n Mauritius. Tjipanas 26 v. Lor. Marques n. Dar Es Salaam. Tjisadane 27 te Lorenzo Marques. Tutarum 26 130 m. o. Zanzibar n. Singapore. Tiitjalengka 27 v Shanghai n. Hongkong. Van der Hagen 26 rede Cotonou. Van I.inschoten 2" te Port Harcourt. Van Neck 29 te Brisbane verwacht v. Sydney. Van Spi'bergen 26 175 m. z.z.w H kong n Singap. Vasum 26 te Anacortes verwacht V. Pta. Cardon. Vivipara pass 26 Aden n. Genua. Vlist f6 v. Nor|blk_jjrHbtter<lam. n. Surabaja. 'alm. n. L. Palm V est-rtoren 25 540 m. z.o Kp. Leeuwin n. Mena. Wieldrecht 26 230 m. w.z.w Kp. Finist n R'dam. Woersdrecht 25 150 m. o. Madeira n. Le Havre Zaankerk 27 v. Port Said n. Djibouti. Zeeland 27 te Tandjong Priok. KLEINE VAART Alcetas 26 20 m. z.w. Almeria n. Lissabon. Areas 24 10 m. z.w. Ouessant n. Philinpeville. Atlas 25 te Amsterdam n. Gothenburg. Rab T 25 te Zaandam v. Domsjö. Boreas 26 v. Haifa n. Famagusta. Zlsa 25 te Vestervik v. Aarhus. roost 26 in noordelijk deel Oostzee n Kalmar. Caap St. Vincent 24 te Kolding v. KraUngseveer. Msnto 26 70 m. Finisterre n. Tanger. Mare Liberum 22 v. Dakar r. Kaolack. Plato 25 v Kopenhagen n. Odense. "-onza 25 Brunsbüttel eepass. n. Zaandam Quo Vadis 6 m. van Hoek v. Holl. n. Rotterdam. Strabo 25 v. Gothenburg n. Delfzijl. Tilly 24 te Bergkvara v. Oxelosund. SLEEPVAART Tgus 26 te Scheveningen v. Maassluis. Barentsz Zee en Zwarte Zee 25 300 m. n.n.o. Haiti met W. Alton Jones n. NewPort News. Cycloop 26 te Ardrossan verwacht. Elbe 25 960 m. z.o Hirao n. Hirao (Japan). Maas 25 v. Brunsbüttelkoog n. Zeebrugge. Mared 25 v. Rotterdam (proefvaart)- Nestor 25 v. Wallsend n. Cardiff Oceaan 25 480 m. o. Bermuda's n. Bermuda's. Oostzee 25 te Osaka v. Honolulu. T'oolzee 25 v. Rotterdam n. Aruba. Rode Zee 23 v. Cadiz. Schelde 25 180 m. z.o. Kuwait n. Perzische Golf. Simson verm. 26 v. IJmuiden bij H.D. 79 (Texel). Stentor 25 25 v. Wallsend n. Cardiff. Thames 25 te Cristobal (Panama) n. Japan. Titan 26 te Plymouth. Tyne 25 170 m. z.w. Brest n. Terneuzen. Witte Zee 25 te Kiel v. Rotterdam. *v iij.» m j ifj.wx'.r. i«. uvi vi'ia. i Waterman 26 320 m. w. N.W.-Kaap Weltevreden 24*400 ra". Rjj.o L Palm stijgen. Doet men dit niet. dan zal men dergelijke bedrijven moeten gaan subsi diëren waardoor ze waarschijnlijk op den duur wel gesocialiseerd zullen worden. Men kan zich natuurlijk ook afvragen of de redenen tot tariefsverhoging wel aan wezig zijn. Men kan dan bij voorbeeld eisen dat loonsverhogingen alleen mogen voortkomen uit een stijging van de pro- duktiviteit waardoor dan de tarieven niet behoeven te stijgen! Alleen is de be rekening van de produktiviteit in een dienstverlemngsbedrijf een uiterst hache lijke onderneming Wanneer nu echter uit dergelijke berekeningen tevens blijkt dat de produktiviteit aldaar bijna niet meer is op te voeren, dan staat men voor een moeilijke keuze, die men echter op den duur om sociale en economische redenen niet uit de wee zal kunnen gaan. Het lijkt erop of dit moment thans in Nederland is gekomen. Gebleken is dat de H.T.M. na invoering van de tariefsverhoging op 1 mei 1939 vergeleken met 1958 acht percent minder passagiersvervoer heeft gehad. Naar wij vernemen zal aan de algemene vergadering der aandeelhouders van de Kas-Associatie n.v. te Amsterdam worden voorgesteld het dividend over het boekjaar 1959 vast te stellen op zeven percent (zes percent). Een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft desgevraagd medegedeeld, dat de Neder landse regering akkoord gaat met het Bel gische voorstel de Benelux-ministerscon- ferentie uit te stellen van 6 tot 19 februari De Belgische regering heeft uitstel van deze te Brussel te houden conferentie ver zocht wegens ziekte van de Belgische mi nister van Landbouw, De Vleeschauwer. Flauwe markt Het Damrak was gisteren over de ge hele linie, bij een minimale affaire, aan de lage kant. Ook de staatsfondsenmarkt was zwak. Aanwijsbare factoren voor de steeds lagere koersen in New York zijn niet te vinden. Gering aanbod van lokale zijde was reeds voldoende om lagere koersen op het noteringsbord te brengen. Op het la gere niveau werd door het buitenland enige steun geboden. Londen kocht wat aandelen Kon. Olie, terwijl West-Duits- land Unilever en AKU uit de markt nam. Mede daardoor was de ondertoon, ondanks de koersverliezen, aanvankelijk goed te noemen. In het laatste beurshalfuur brok kelden de koersen voor Unilever en AKU verder af. De scheepvaartwaarden vielen 2 tot 4 punten terug. Delimij. was bijna 2 gulden lager. Op de lokale markt werden aandelen Van Vlissingen Katoen circa 10 punten lager geadviseerd. Ook de bier-aandelen kregen een iets lagere advieskoers. Bank aandelen ondergingen slechts geringe wij zigingen. Claims Vereenigde Glas werden op 380 (f 375) geadviseerd. Prolongatie 3'/ï percent (ANP). Boeke en Huidekoper kwam van 162 op 164. Figée moest 2'/, punt prijsgeven op 191. VERHANDELDE FONDSEN 25 januari 26 januari Totaal 477 453 Hoger 206 (43 2*/o) 75 (16.5°/o) Lager 163 (34.2*/o) 287 (63.4«/e) Gelijk 108 (226*/.) 91 (20.1*/.) AVONDVERKEER VAN GISTEREN slot A.K.U502—511 510 Kon. Olie 162.00—163.80 163.70 Philips 777—785 785 Unilever 756—764 764 VOORBEURS VAN HEDEN lste tijdv. 2de tijdv slot A.K.U508—511 gl. 510'/, Kon. Olie 163.40—163.50 163.80 Philips 782784gl. 784 Unilever 762—764 764 DE STEMMING BIJ DE OPENING VAN HEDEN Omdat Wall Street gunstig reageerde op het bericht dat het Amerikaans disconto niet voor 15 februari zal worden verhoogd trad hier gisteren een flink herstel in. Het Damrak had gistermiddag op een verdere afbrokkeling gerekend. De overweging dat de onzekerheid over de verhoging van het disconto in de Verenigde Staten blijft be staan had verder in Amsterdam geen in vloed. Vanmorgen was de stemming even eens vast en vanmiddag bij de opening van de officiële handel kon het koerspeil zich op het verhoogde niveau handhaven. De belangstelling was groter en de handel ruimer. Kon. Olie verloor een gulden en kwam pari New York. A.K.U. won vier ounten. Philips 11 a 12 en Unilever 8. Voor Philips bestond Amerikaanse belangstel ling en ook de andere afdelingen waren overwegend gunstiger gedisponeerd. Van Westduitse zijde kwam enige belangstel ling mede door de vaste stemming aldaar. Sdjpepvaartwaarden licht in herstel. De staatsfondsenmarkt werd weinig beroerd door de aankondiging van de nieuwe staatslening waaroD de inschrijving on middellijk open staat. Het rendement is vrijwel aangepast aan de huidige markt situatie. De meeste staatsleningen waren bti ODening vanmiddag prijshoudend, daar na hier en daar licht afbrokkelend De handel was rustig en het aanbod niet groot. Vorige slotkoer. advieskoers leden 13.45 u Amsterd. Bank 340 337'/, Ned. Handel Mij. 260 260 Rotterd. Bank 299% 299% Twentsche Bank. 279 279 A K.U 503% 508% Albert Heijn 398 398 Amstel Bier 511 510 Billiton Mij. II 379% 380 Bols 528 528 Bührmann Papier 450 450 Deli-Mij 192.50 192 Dordtsche Olie 761% 776 Fokker 327% 325 Heineken's 500 500 Hoogenbosch Sch. 222 225 795 800 H.V.A 169% 169 375 375 Ketjen 428 425 KLM 112.80 113 Kon. Ned. Zout 671 675 Kon. Olie 162.50 163 40 Müller Nat. Bezit 376% 375 Nederl. Ford 404 404 Ned. Gist. en Sp. 315 315 Ned. Kabelfabr... 443 442 phUios Gem. Bez. 776% 787 Philips Pref 290 290 A'dam Rubber. 127 127 Sikkens Lak 590 592 Stokvis R.S 225 1. 223 Thomassen Dr. 665 664 Unilever 757 765 Van B^rkel's Pat. 300 300 Van Geiler Pap. 260% 261 Van dor Hoem 228 228 Ver. M^chinefabr 225 225 Wessanen 964", 282 Wilton Feijonoord 227 227 Zwanen berg-Org. 550 548 Tnterunie 197 197.50 224.50 225 Unitas 531 535 Ver. Bezit v. 1894 117.50 117.50 HAL 171 172% K N SM 192% 193 N. Scheepv. Unie 161'/, 161", Ommeren v 264 264 Stoomv. Mij. Ned. 180 181 Anaconda 63% 63% Kennecott Conner 94% 94 Aluminium Ltd.. 32", 33 Rothlohem Steel.. 52% 52", U.S. Steel 91 92% Republic Steel 67^ 67% American Motors 82 83 General Motors.. 51 51 Cities Service.... 47% 47'/, Shell Oil 1 77 76 Gedane noteringen. (Verstrekt door de Amsterdamsche Bank New York, betere ondertoon De aandelenmarkt eindigde gisteren met een krachtige ondertoon. De totale omzet was 3.060.000 aandelen. Van een totaal van 1201 verhandelde fondsen waren 476 hoger en 495 lager. Het indu striegemiddelde kwam van 639.07 op 639.34, dat van spoorwegen van 154.28 op 154.19 en dat van openbare nutsbedrijven van 86.21 op 86.45 (UPI).

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 11