DEiFIA CALVE Het Oosten nadert, door vrijwel zekere zege op Heemstede, VVV Meningsverschil tussen KNMV en organiserende motorclubs beroemde geneesmiddelen in 1 tablet doen wonderen! Joyrider die dodelijk ongeluk veroorzaakte, gepakt Carol Heiss legt Olympische eed af 100% plantaardig TVOENSDAG 27 JANUARI 1960 13 VHS herstelde zich door winst op Zaandam De Pierre en Deenen naar seheidsrechterscursus In Australië staat weer „nieuwe lichting" klaar Agnes Simon derde op de Europese ranglijst Om de Nederlandse titels gewichtheffen Russische dravers in Prix d'Amérique HET BAK- EN BRAADVET I VAN 100% zuiver Nationale titelstrijd ereklasse bandstoten Haarlem (dames) en DWT (heren) uitgeschakeld voor de beker Vrijdagavond speelt Flamingo's tegen Argus Nederlandse zwemsters naar Bremen Soldaten verdwaalden op alarmoefening Vijf dagen door Drente gezworven Stichtte Groesbeker brand in zijn eigen fabriek? Getuigen-deskundigen zijn het oneens STILLE GETUIGE: EEN ZOOLAFDRUK LAATSTE WEEK K O O P 3 E S 10% KORTING RCH sterk gewijzigd Na een periode van geringe activiteit is* in de competitie van de Noordholland se Schaakbond weer volop hervat. Daar bij is gebleken dat de stryd in de over gangsklasse zich gunstig blijft ontwikke len voor Het Oosten terwijl de reserves van VHS nu eindelijk de weg naar her stel zijn ingeslagen. De spanning in de onderste regionen is hierdoor aanzienlijk toegenomen. In Heemstede heeft de schaakclub Het Oosten een lastige klip omzeild tegen de plaatselijke club aldaar. Gewoonlijk vor men de Heemsteedse schakers voor de volgelingen van Rothert een onneembare barrière maar ditmaal hebben de Haar lemmers zich dan toch de sterkeren ge toond. Bij de stand 35 in hun voordeel staat de eindzege vrijwel vast. Voor het Alkmaarse VVV zit er dus geen kans in ditmaal iets van de achterstand weg te werken. De kaasstedelingen bleven Sant poort met 6Vt3'/» de baas, waardoor Sterk c.s. in de hoek zijn gebleven waar de klappen worden uitgedeeld. Schaken In deze gevaa'rlijke zone heeft VHS 2 zich van de beste zijde laten zien door in Zaandam de reserves van deze ver eniging met liefst 2—8 te verslaan. De ontmoeting Kijk UitPat Mat vond geen doorgang omdat de Beverwijkers niet in strat bleken een representatief tiental op de been te brengen als gevolg van inter nationaal schaakcontact bij De Hoog ovens. Pat Mat stond voor dit doel een aantal spelers af. De ranglijst in de overgangsklasse luidt nu als volgt: 1. VVV Alkmaar 6 9 2. Het Oosten, Haarlem (2) 4 8 3. Heemstede (1) 5 6 4. Pat Mat, Beverwijk 5 6 5. Kijk Uit, IJmuiden (1) 4 3 6. Santpoort (1) 5 3 7. VHS 2, Haarlem 6 3 8. Zaandam 2 (1) 5 2 geeft het aantal onbesliste wed strijden aan. Het programma voor de zevende ronde luidt: 1 februari: HeemstedeKijk Uit en VWZaandam 2, 2 februari VHS 2 Santpoort en 3 februari Pat MatHet Oosten. Een nieuwe speeldatum voor de wedstrijd Kijk UitPat Mat moet nog worden vastgesteld. Belangrijke resultaten zijn er ook uit de tweede klasse te melden. In afdeling A kwam Caïssa voor de vierde maal tot winst en staat daardoor op de drempel van het kampioenschap. Slechts Zaanstreek-Noord mag in het gunstigste geval nog op een be slissingswedstrijd hopen. In de B-afdeling kwam het Beverwijker Weenink nog ste viger aan de kop en zal zich zelfs al voor de laatste speelronde kampioen kunnen noemen als De Pion van Steende zou ver liezen. En dat is bij de stand 31/»4'/» lang niet denkbeeldig. Het Haarlemse HWP kwam in de C- afdeling opnieuw tot winst en zal bij een overwinning in de laatste ronde tegen ro delantaarndrager Kijk Uit de kampioens- vlag kunnen hijsen. In de derde klasse A bleef VVV 3 aan de leiding. Voor de derde maal werd met slechts 5'/i41/* gewonnen....! Rolland 3 wist in de vierde klasse B ook de derde wedstrijd te winnen en behield zodoende aan fraaie promotiekans. De uitslagen zijn: Overgangsklasse: Zaandam 2—VHS 2. K. H. ten Geuzendam—A. C. v. d. Tak 0—1; D. van Hoorn R. Mol remise: H. C. Siebeling—W. Mazee 1—0; J. D. Mordhorst—G. Kool 0—1: D. Dekker—F W. Meulenbeld 0—1< A. C. van Hinte—mr. G. Snoeck Henkemans 0—1; W. Veersma-W. Krijnen 0—1; A. GeytenbeekI. Marinus remise; J. Valkenier— P. Verdonck 01; J. Veenis—J. Nijman 01. Totaal 2-8. Heemstede—Het Oosten. Mr. E. Santen—C. Ho- vingh afgebroken; K. Altena-A. Herfst 0—1: mr. E. de Blécourt—R. Faase 0—1; G. van Keulen— Wolff 1—0: H. v. d.Berge—C. Koster 0—1; H. Muusze—S. Herfst 1—0; W. de Laat—J. J. van Kampen 0—1; E. Cashoek—H. C. Honsbeek 0—1; C. SantifortJ. Rothert afgebr.; J. SteenkenC. Rothert 1—0. Totaal 3—5 voorlopig. VVVSantpoort. F. Hildama—G. Kroone remi se; P. SeewaldC. Pels 0—1; E. G. Kayser—C. Pieterse 1-0; J. Bos—J. Wolters l—O; D. Appel— J. Oosterling 1—0; C. Schaaps—P. Sterk remise; R. PijningH. Haanappel 01; H. J. MostertJ. W. Brugman 10; J. de Waal—G. J. Geus remise; BoonJ. Stolvoort 10. Totaal 6'/&—3V6- Eerste klasse, afd. A: VVV 2—Schaakmat 4%— 4Vjt voorl.; Oppositie MSC 3>/a2>/j voorlopig. Tweede klasse, afd. A: PurmerendCaïssa 3'^6%. Afd B: De Pion—Sacnde 3'44>/£ voorl; Pat Mat 3—Weenink 2-8. Afd. C: KSC-Kijk Uit 3 44 voorl.; Het Oosten 2—Rolland 2 73; HWP Zandvoort 7—3. Derde klasse, afd. A: VVV 3Schaakmat 2 5'4 4"4: Schaaklust 2—Aartswoud 73; Schaakmat 2Aartswoud 73. Afd. C: DOS—Schoorl 5—4 voorlopig. Vierde klasse, afd. B: AssendelftWestzaan 5'-j 414: De Pion 2Purmerend 3 5—5. Afd. C: Weenink 3- VVV 4 1U—8>4; HWP 3—Het Oosten IV uitgesteld tot 28 jan. Afd. D: SSCH—Heem stede 3 3'/j4'4; Rolland 3Halfweg 3 714—214; Aalsmeer 2Het Oude Slot 2 uitgest. tot 5 febr. het volgende beeld: 4 B: Bergen 36 Assendclft 3—4 Saende 2 34 Prm.end 3 33 De Pion 2 3—1 Westzaan 3—0 Enkele ranglijsten geven 2 C: HWP Oosten 2 Rolland 2 KSC Zandvoort Kijk Uit 3 4-8 4-6 4—4 3—2 4—2 3-0 3 A: VVV 3 MSC 2 Sch.lust 2 Sch.mat 2 KTV 2 Aartsw. 4—7 34 3-4 3—2 2—1 3—0 De competitie wordt deze week voortgezet. Bondswedstrijd Het tweede tiental van de Haarlemse schaakclub Het Oosten heeft de vierde bondswedstrijd tot een goed einde ge bracht. Het Overvener Rolland 2 werd voor de tweede klasse C van de N.H.S.B. met 73 verslagen en daarmee voor de kampioenstitel uitgeschakeld. Het Oosten heeft nog steeds een kleine kans. De vol ledige uitslag luidt: De volledige uitslag luidt: Het Oosten 2—Rol'and 2: L. KensenJ. Schip pers 10: J. Vlug—M. P. van Overbeeke 1 0; J. v. d. MootD, Wielenga 10; J. RothertR. P. v. d. Kasteele remise: A. Herfst—C. Brink remise; H de JagerC. H. Kamperman remise: L. Beyer J. Timmer 10: J. J. A. Jonckbloedt—M. de Rijk 1—0; J. D. RavensbergenG. J. Sarlet remi se; W. de MarinussenC. S. G. Noordhoff 01. Totaal 7—3. Olympische Spelen Carol Heiss, de viervoudige wereldkam pioene kunstrijden, zal tijdens de Olympi sche Winterspelen van Squaw Valley de Olympische eed afleggen. Tijdens de ope ningsplechtigheid van donderdag 18 fe bruari zal zij, namens alle deelnemers, de woorden spreken: „Wij zweren dat wij op eerlijke wijze bij deze Spelen zullen mee dingen met inachtneming van de bestaan de voorschriften en in de geest van ware sportiviteit, tot eer van ons land en tot roem van de sport". Het is de tweede maal in de geschiede nis van de moderne Olympische Spelen dat een vrouw de Olympische eed aflegt. Voor de eerste maal gebeurde dit in 1956 bij de Winterspelen van Cortina d'Ampez zo, nl. door de Italiaanse ski-ster Giuliana Chenal-Minuzzo. Honkbal Van 1 tot en met 5 februari wordt in Garmisch-Partenkirchen een zg. honk- balclinic gehouden, een cursus voor in Europa gelegerde Amerikanen, waar vooraanstaande Amerikaanse honkbalex perts als docenten zullen optreden. De Ko ninklijke Nederlandse Honkbalbond zal, hiertoe door de Amerikanen in de gelegen heid gesteld, naar deze cursus afvaardi gen J. F. de Pierre als coach en P. van Deenen als scheidsrechter. Het is de be doeling, dat beiden de vergaarde kennis aan de Nederlandse coaches en scheids rechters zullen overdragen. Een verschil van mening tussen de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging (K.N.M.V.) enerzijds en de clubs die motorwedstrijden organiseren anderzijds, dreigt het op handen zijnde wedstrijdseizoen te beïnvloeden. Nadat de clubs vorig jaar zoals gewoonlijk een datum voor hun wcdstriid(en) in 1960 hadden aangevraagd, ontvingen zij eind november 1959 van het secretariaat van de KNMV een brief, waarin werd mede gedeeld dat de KNMV zich met het oog op haar financiële positie genoodzaakt zag de z.g. retributie van vijf percent op tien per cent te brengen. Motorsport Er ontstond bij de clubs tegen dit on verwachte besluit algemene tegenstand. Zij waren namelijk van mening toch reeds moeite genoeg te hebben om het hoofd te bieden aan de steeds stijgende financiële lasten, te meer daar de belangstelling zich eerder in dalende dan in stijgende lijn be vond. De afgevaardigden van de clubs zijn in Utrecht bijeen geweest om zich te bera den over de te nemen maatregelen. Vrij wel alle clubs, die wegraces, motocrosses, speedwaygrasbaan- en bromfietsraces enz. organiseren, alsmede de VOIT (Vereni ging van Organisatoren van Internationa le Terreinwedstrijden) en de motorclub Assen en omstreken waren vertegenwoor digd. Eenparig werd besloten dat onder geen enkele voorwaarde genoegen zou worden genomen met de geprojecteerde verhoging der retributies. Dezer dagen ontvingen de clubs als ant woord op een gezamenlijk protest bericht van de KNMV dat het niet mogelijk was op zeer korte termijn een vergadering van het hoofdbestuur waarom verzocht was Advertentie Zwemmen De kampioenschappen van Nieuw Zuid- Wales zijn ten einde. Zoals verwacht heb ben Ilsa en John Konrads weer aller aan dacht tot zich getrokken. Dc eerste met een wereldrecord op de 400 meter en 440 yards vrije slag (4.45.4), de laatste met een record op de 220 yards vrije slag (2.01.9). Toch is deze oogst aan topprestaties aanmerkelijk minder groot geweest dan in voorafgaande jaren. Tijdens de kampioen schappen van 1959 verbeterde John Kon- rads alleen bij voorbeeld al vier wereld records. Maar ondanks dat was het peil van de wedstrijden dit jaar zeer hoog. Vooral viel het op dat de grote „azen": Devitt, Konrads, Lorraine Crapp en Ilsa Konrads het aanzienlijk moeilijker hebben gehad zich te handhaven. Vlak achter hen staat een „nieuwe lich ting" klaar de ere-plaatsen over te nemen. Geoff Shipton bij voorbeeld, een vrije slag zwemmer van 18 jaar, werd tweede op de 110 yards vrije slag in 55.9 sec. Hij was daarmee de vijfde zwemmer ter wereld die beneden de 56 seconden kwam. Op de 220 yards vrije slag werd Devitt door Konrads en de nieuwe ontdekking, Robert Day (17 jaar), zelfs naar de derde plaats verwezen. Day noteerde 2 min. 7,1 sec. en een andere Robert, Robert Windle, een schooljongen van 14 jaar, maakte op de 1650 yards een tijd van 18 min. 29 sec. En dan niet te vergeten de nieuwe pu pillen van trainer Don Talbott: de vlinder slagspecialisten Neville Hayes (15 jaar) en Kevin Bcrry. Vooral de laatste is een troef voor de Olympische Spelen. Hij is pas 14 iaar. is 1 meter 78. weegt 72 kg en zwom ''e 230 yards vlinderslag in 2 min 23.9 sec., slechts 3.9 sec. boven de limiet voor het weroiH record. Voor de meisjes viel vooral op Ruth Sveruss (15 jaar), die slechts vierde werd np de 440 yards vrije slag. met Ilsa Kon rads, Lorraine Crapn en Sandra Morgan als concurrenten: zij bleven allen onder de vijf minuten. Ruth Everuss maakte 5 min. 0.8 sec. Bij pijn, griep ol „landerig" gevoel zorgt een enkel tablet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen 20 tabl. f. 0.80. Voordelige gezinsverpakking 100 tabl. f. 3.50 Tafeltennis De Joegoslaaf Zlatko Vajler, secretaris van de Europese Tafeltennisfederatie, heeft een lijst van de beste Europese tafelten nissers samengesteld. Het klassement is samengesteld op grond van de behaalde resultaten van de Europese kampioen schappen 1958 in Boedapest, de wereld kampioenschappen 1959 in Dortmund en de wedstryden tussen verschillende landen. Onze landgenote, de ex-Hongaarse, Ag nes Simon neemt bij de dames de derde plaats in. Het klassement ziet er als volgt uit: 1. dames: 1. Koczian (Hongarije), 2. Haydon (G.B.), 3. Agnes Simon (Ned.), Lan- ton (Hongarije), Mossoczy (Hong.), 6. Diane Rowe (G.B.), 7. Mathe (Hong.), Koerekoes Hong.), 9. Kroupova (Tsj.), 10. Golopenca (Roemenië). Heren: 1. Berczik (Hong.), 2. Sido (Hong.) 3. Harangozo (Joegosl.), 4. Markovic (Joe- gosl.), 5. Larsson (Zweden). 6. Stipek (Tsj.), 7. Freundorfer (W -Did.). 8. Vunhanovsky (Tsj.), 9. Mellström (Zweden), 10. Nagu- lescu (Roemenië). Landenklassement: 1. Hongarije, 2. Zwe den. 3 Joegoslavië. 4 Tsjechoslowakije, 5 VVest-Dutisland. 6. Roemenië. 7. Rusland 8. Oostenrijk, 9 Engeland, 10. Frankrijk over de retributie te beleggen. De clubs blijven van mening, dat de verhoging ongemotiveerd is, zulks in tegenstelling tot de KNMV, die in haar brief van no vember jl. de noodzakelijkheid van de maatregel met klem van argumenten meent te hebben aangetoond. De beide partijen in dit geschil zullen elkaar dienen te vinden omdat het een voudig onvoorstelbaar is dat dit seizoen geen motorwedstrijden zouden worden ge houden. Zo'n vaart zal het dan ook wel niet lopen. Misschien dat de zaterdag in Utrecht te houden kalendervergadering gelegenheid zal bieden zich met elkander te verstaan. Gewichtheffen Zondagmiddag 31 januari zullen in de Stadsgehoorzaal in Leiden zeven en twin tig sterke mannen strijden om de zeven nationale gewichtheftitels. In het bantamgewicht heeft als enige deelnemer Arie van der Wiel ingeschre ven, zodat wanneer zijn prestaties aan de eisen voldoen de Waalwijker in deze gewichtklasse zijn kampioenschap zal pro longeren. Een geheel open strijd It te verwach ten in de lichtgewichtklasse De Hage naars Eddy Karstens en Seyen zullen het tegen een lid van de organiserende vereni ging A. J. Koppen van de Spartaan uit Leiden, die voor het eerst in de eerste klasse uitkomt, moeten opnemen. In de overige klassen zijn de kampioe nen van verleden jaar, de vedergewicht Jan Nolten, middengewicht Arie van der Toorn, zwaarmiddengewicht Jan Smee- kens, lichtzwaargewicht Joe van Dorp en zwaargewicht Siem Stokkel, de grootste kanshebbers. Met prestaties van internationaal gehal te kan de vedergewicht Jan Nolten te voorschijn komen, want hij zal ongetwij feld de Nederlandse records voor de drie Olympische oefeningen scherper willen stellen Jndien de 39-jarige Jan Smeekens uit Breda zijn titel prolongeert dan bete kent dat zijn 17de in successie en dat is, wanneer men bedenkt dat hij op zijn 22ste jaar zijn eerste kampioenschap verover de, verscheidene Nederlandse records verbeterde en in 1951 in Milaan Europees kampioen werd, een prestatie van for maat. Paardesport Voor de 39ste Prix d'Amérique, die op zondag 31 januari op de Parijse baan Vin- cennes wordt gehouden, zijn 28 paarden afkomstig uit vijf landen ingeschreven Hieronder bevindt zich de aan de heer A Voordouw te Oegstgeest toebehorende Franse hengst Haïros II. Duitsland is vertegenwoordigd met Is- kander F. Italië met niet minder dan acht paarden, waaronder de vermaarde dravers Icare IV. Jariolain, Tornese en Crevalcore Ook de Russen gaan weer een poging on dernemen dit belangrijkste drafnummer in Europa te winnen, waartoe de Russische stal Koultoura de paarden Vichka, Priatel en Zga heeft ingeschreven. Uiteraard is Frankrijk kwantitatief het sterkst vertegenwoordigd, onder andere met Luth Grandchamps, Honoré II. Infante I, Jour de Veine, Liebelei en Jamin, die echter door zijn twee achtereenvolgende overwinningen in deze draverij aan al zijn tegenstanders een voorgift moet geven van 50 meter. In verband hiermede is het niet zeker of de officieuze wereldkampioen wel aan de start zal verschijnen, waardoor het vermaarde record van Uranie van drie op eenvolgende overwinningen nog wel met Qnkele iaren zal worden geprolongeerd. De 2600 meter lanen Prix d'Amérique is de eerste iraverij in het Circuit om het Kampioenschap van Europa, dat vorig jaar werd gewonnen door Jamin. Het totale bedrag aan prijzen in deze mon- sterkoers" he*4*"zngt non n>euwn cranes, waarvan bijna fr. 100 000,— voor de win naar wordt bestemd. Advertentie i Biljarten Twaalf biljarters hebben ingeschreven voor het ereklassekampioenschap van Ne derland bandstoten, dat van 17 tot en met 20 maart in Breda wordt gehouden. Van deze twaalf hebben er vier zich pas het afgelopen weekeinde geklassificeerd. Dat waren Hans Vultink met een algemeen gemiddelde van 3,59, Piet van de Pol met 3,50, Jaap Ligthart met 3,33 en Jacobs met 3,12. Alleen Flip Beekman (2,53) haalde de minimumgrens van 3,00 niet. Er zullen voorwedstrijden gespeeld moe ten worden, waarvan titelhouder Bert Teegelaar (Rotterdam) vrijgesteld is. In Amsterdam spelen: Jan Sweering, Toon Mol, Janus Jacobs (allen Amsterdam), Jaap Ligthart (Alkmaar), Henk de Kleine (Kam pen) en Henk Scholte (Eindhoven). De groep in Rotterdam bestaat uit Henk Metz (Den Haag), Herman Popeyus (Rotterdam), Cees van Oosterhout (Breda), Piet van de Pol (Rotterdam) en Hans Vultink (Aalten). De waterpolocompetitie Voor de eerste afvalronde van de beker competitie KNZB werd dinsdagavond in het Sportfondsenbad in Haarlem gespeeld de dameswedstrijd Haarlem-De Vest en heren-match DWT-Het IJ 2; de beide Haarlemse ploegen werden uitgeschakeld. In de dameswedstrijd Haarlem-De Vest heeft Haarlem verzaakt de kansen uit te buiten door slordig naast of over te schie ten. Direct na de aanvang scoorde Ineke Wildeman met een schot van de rechter vleugel, waarna een vrije worp, genomen door Corry Holm, door Nel Goedhart in een Haarlem-doelpunt werd omgezet. De zelfde speelster bracht kort daarna de stand in het voordeel van Haarlem. Een snelle uitval van Inneke Wildeman bete kende 2-2 en Bep van Berkel bracht nog voor het ingaan van de rust de stand op 2-3. Na de hervatting ging het er in de Vest- verdediging zwaar aan toe. Ineke Wilde man speelde eigen rechter en werd het wa ter uitgezonden, maar toch moest Haar lem nog alle zeilen bijzetten om de stand op 3-3 te breng^R 'doof tlorrjT'Holm. Toen mocht Ineke WilBË&fiB weer aan dé strijd deelnemen en deed dat meteen goed door er 3-4 van te maken. Toen schoot Nel Goedhart nog raak, maar het bleef 4-4, en dat was voor Haarlem niet voldoende voor het bereiken van de volgende ronde. De herenwedstrijd DWT-Het IJ 2 gaf snel spel te zien, waarbij het technisch be ter spelend IJ met de eer ging strijken. Met een ver schot van Westerman ver kreeg DWT de leiding. Met Tholen (DWT) op de kant werd het 1-1 door Steehouwer. DWT bleef daarna steeds maar proberen om met verre schoten het IJ-doel te door boren, maar dat lukte niet. Bij de Amster dammers ging het beter: Vera, Steenhou wer en nogmaals Vera scoorden (1-4) en schakelden DWT uit. Voor de tweede afval-ronde moet HPC thuis spelen tegen Meeuwen 2 op dinsdag 9 februari. Basketbal Donderdag zijn er geen hoofklassewed- strijden basketbal. Wel treden om acht uur de spelers van CIOS aan tegen Fla mingo's 2. Om kwart over negen volgt de eerste klasse wedstrijd HOCAurora. HOC heeft nog een kansje, indien White Stars enkele malen zou verliezen. Het moet voor HOC niet moeilijk zijn van Aurora te winnen. Vrijdag is het programma veel interes santer. De favoriete ploeg van Flamingo's komt om acht uur uit tegen Argus. Het kan een boeiende strijd worden. Om kwart over negen speelt leider White Stars te gen SC Haarlem. Dit is de laatste kans die de sportclub krijgt. Wordt er verloren, dan zijn de kampioensillusies van de baan dit seizoen, wordt er gewonnen, dan is de puntenachterstand tot vier gereduceerd. Wij houden het echter op White Stars. Het programma luidt: Donderdag: Heren: eerste klasse: Si- baba—Flamingo's 2, HOC—Aurora. Twee de klasse: RapiditasExcersitia, The Ty phoons 4SC Haarlem 3. Dames: over gangsklasse: Antilopen 2Aurora. Twee de klasse: Aurora 2—SC Haarlem 2, Ex cersitia 2Excersitia. Vrijdag: Heren: Hoofdklasse: Flamin go'sArgus. Eerste klasse: White Stars— SC Haarlem. Tweede klasse: White Stars 2HOC 2, HOC 3The Typhoons 3, Anti lopen 3—SC Haarlem 2. Dames: over gangsklasse: SC Haarlem—HOC 2. Twee de klasse: SC Haarlem 3HOC 3. Nederlandse zwemsters zullen dit week einde deelnemen aan een internationaal zwemtoernooi in Bremen. De deelnemers komen uit West-Duitsland, Oostenrijk, Ne derland, België, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Uit Nederland komen Corrie Schimmel (400 m. vrije slag), die het zal opnemen tegen de Duitse Ursel Brunner, Cockie Gastelaars, favoriet op de 100 meter vrije slag met de Duitse meisjes Ursel Brunner en Hartha Haase als haar beste tegen standers. Ada den Haan (schoolslag) te gen de Duitse Wiltrud Urselmann. en Ri- ni D' bber en Leni de Nijs tegen de re cordhoudster rugslag, Helga Schmidt. (Van onze Haagse redacteur) „Door onze fout is het voor hen een goede oefening geworden", zei voor het Hoog Militair Gerechtshof de verdediger van vijf soldaten, die tijdens een oefening het contact met hun onderdeel hadden verloren en vijf dagen in Drente hadden rondgezworven. Dat betekende ongeoor loofde afwezigheid, waarvoor de krijgs raad te Arnhem de soldaten echter had vrijgesproken. Het gebeurde op 21 augustus bij een oefening gelast door de kazernecomman dant te Steenwijk. De oorlogsomstandig heden zouden zo veel mogelijk geïmi teerd worden. „Kleine Oorlog" heette de oefening en het werd de soldaten inge prent, dat zij in dit geval eigen initiatief mochten tonen. Zonder eten moesten de militairen een dag lang door wild terrein trekken, met volle oorlogsbepakking. Zelfs de meest ge harde beroepsmilitairen, die in Korea een zware praktijk hadden meegemaakt, werd het bijna te erg. De honger knaag de, de zon brandde, en met gloeiende voe ten trokken de soldaten in kleine groepjes door het moeilijke, onoverzichtelijke ter rein. Er was een vaag bevel gegeven, dat de tocht op een gegeven ogenblik bij een bepaalde weg zou eindigen. De vijf solda ten verloren onderweg echter de anderen uit het oog en verdwaalden. Bij het dorp van Ansen gingen twee hunner een boerderij in, waar zij gast vrij werden opgenomen, een overvloedi ge maaltijd kregen en op een divan moch ten uitrusten. De drie andere soldaten ontmoetten el kaar in de buurt van de Drentse Hoofd vaart. die zij hadden moeten overzwem men. Ook zij waren met doorgelopen voe ten doodmoe in een boerderij terechtge komen, waar ze gastvrij werden ontvan gen. Het vijftal was na een dag rust weer op pad gegaan, om de troep te zoeken. Hun commandant had echter vergeten te zeggen, waarheen men moest gaan als men het contact verloor. De kazerne waar de soldaten thuishoorden mocht niet ge beld worden, want deze stond buiten de oefening. ruim twee maal lopen als de mi- II I Hl ung vervofgden. meende de advocaat fiscaal toch, dat zij niet voldoende initiatief hadden getoond Vooral het uitrusten op zondag nam hij hen erg kwalijk. Hij eiste tegen twee hun ner drie weken hechtenis en tegen de drie overigen twee weken. Uitspraak over veertien dagen. (Speciale berichtgeving) De vraag of de Groesbeker D. K. (51 jaar) zijn eigen schoenenfabriek in brand heeft gestoken is de Arnhemse rechtbank ter beantwoording voorgelegd. Volgens de officier staat het onloochenbaar vast dat de man zelf brand stichtte. Hij zag zo weinig ruimte voor twijfel dat hij niet kon begrijpen dat de verdachte hardnekkig bleef ontkennen, daarmee het recht op cle mentie verspelend. Een jaar en drie maan den gevangenisstraf luidde zijn eis. Dc raadsman mr. F. K R. C. Sassen, stelde de vraag waarom deze fabrikant zijn bloeiend bedrijf aan de vlammen zou prijsgeven. „Het kan zijn dat hij vreemd heeft gedaan na nogal achteloos een luci fer in de buurt van een bus brandbare cementlijm te hebben geworpen, maar het is algemeen bekend dat mensen vreemd doen als ze de vlammen op zich af zien komen". De officier grondde zijn oordeel mede op een deskundigenrapport van het gerechtelijk laboratorium. De toedracht was als volgt: Op 6 september fietste de verdachte 's avonds naar zijn fabriek ter wijl in Groesbeek de kermisvreugde hoog tij vierde De fabrikant wilde zien of de zaak gereed was om het personeel de vol gende dag te ontvangen. Vier dagen had het bedrijf stilgelegen wegens de kermis. Hij manipuleerde met een bus cementlijm en met een bus kurkvulling, beide brand baar materiaal. Terwijl hij de bussen die volgens de voorschriften met gesloten deksel moeten worden bewaard, behandel de, stak de fabrikant een sigaar op. Waar kwam zijn lucifer terecht? Het zal nooit bekend worden. Plotseling zag de fabri kant zich bedreigd door een felle steek vlam. De schrik sloeg hem „in de benen" hij vluchtte en fietste via een grote omweg naar huis. Aan de brandweer dacht hij niet verklaarde hij. Thuisgekomen nodigde hij zijn vrouw uit mee naar de kermis te gaan. Daarna schikte hij zich tussen de kijkers bij de brand in zijn eigen fabriek. Hef rapport van de deskundige concludeerde dat er sprake was van brandstichting. Proeven hadden uitgewezen dat aangesto ken cementlijm eerst een felle steekvlam veroorzaakt doch vervolgens een beschei den lekkend vlammetje, dat gemakkelijk te doven is. De brandhaard moest volgens het rapport elders geweest zijn: het rieten dak. Andere mening De raadsman mr. Sassen had ook de steun van een deskundige: een oud-brand weercommandant van Arnhem. Vier dagen had het bedrijf stilgelegen, zei deze ex pert en al die tijd hadden zich gassen kun nen ontwikkelen uit zeer brandbare vloei stoffen. De steekvlamontwikkeling was dus heus niet zo onschuldig: het was een ex plosie, reikend tot het dak. De fabrikant had natuurlijk de brand weer moeten waarschuwen, gaf mr. Sas sen toe, maar hij was nu eenmaal geen mens die normaal reageerde. Deze man heeft tijd nodig om iets uit te werken. Hij mi$tTiet vermogen een situatie ogenblik kelijk te overzien. Dushij nam be denktijd door via een omweg naar huis te fietsen en thuisgekomen durfde hij zijn vrouw niets te vertellen want zij is ze nuwpatiënte. Bovendien had deze fabri kant vele orders in het vooruitzicht. Mr. Sassen concludeerde dat vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. Uitstekend speurwerk van de Rotter damse politie heeft ertoe geleid dat gis teravond omstreeks negen uur de joy rider kon worden aangehouden die in de nacht van zaterdag op zondag op de 's-Gravendi,ikwal te Rotterdam met een gestolen vrachtauto een 21-jarige winke- lierszoon uit Dordrecht heeft doodgere den. Het is de 19-,jarige bouwvakarbeider V.A. die bij een getrouwde zuster in Over- schie woont. Advertentie in alle afdelingen. De laatste OVERHEMDEN 7.5H JONGENS OVERHEMDEN 6— JACKS 10— Bovendien t/m zaterdag op alle voorradige courante goederen GEN. CRONJéSTRAAT 40 - 44 HAARLEM - TELEFOON 54679 Voetbal Het elftal van RCH is na de nederlaag tegen Limburgia sterk gewijzigd. Onder andere is, zo meldden wij gisteren reeds, Biesbrouck jr. in het team opgenomen dat zondag aanstaande in het Heemsteedse Sportpark tegen Hermes DVS speelt. De opstelling is dan als volgt: Van der Voort; Honout en Van der Brink; Van der Klugt, Rooders en Biesbrouck sr.; Brouwer, Kruyer, Nanai, Biesbrouck jr. en Van der Lippe. Spor' 'otowedstrijd Het subcomité jeugdzaken van de West- europese Unie heeft een internationale sportfotowedstrijd voor amateurfotogra fen uitgeschreven. De foto's moete be trekking hebben op de activiteiten van die takken van sport, waarbij de lichamelijke actie op de voorgrond staat. De inzendin gen zullen worden beoordeeld door een ju ry, bestaande uit de heren J. E. Lioni. voorzitter. H. Braggaar, J. Hofman, J. No tenboom, T. Peters. Toen rechercheurs het huis binnengin gen lag A. op bed en deed alsof hij sliep. Aanvankelijk ontkende hij, de vracht auto aan de Everdijk in Rotterdam-Zuid te hebben weggenomen, maar later gaf hij toe, de dader te zijn. Een der aanwijzingen van de politie was de afdruk van een schoenzool in de vracht auto waarmee de aanrijding werd ver oorzaakt. Het bleek dat het een schoen betrof die in een fabriek in Valkenswaard was vervaardigd. In deze fabriek kwam men te weten, dat dit soort schoenen niet zoveel werd verkocht. Dat was gunstig want daardoor behoefde de politie slechts een beperkt aantal winkels in Rotterdam af te gaan. Inmiddels waren allerlei ge tuigenverklaringen binnengekomen. Een van deze wees in de richting van voor malig Overschie. De politie die reeds een aantal schoenwinkels had bezocht, stelde iuist op het moment van het verkrijgen van die aanwijzing een onderzoek bij een handelaar in Overschie in. De winkelier wist zich nog goed te herinneren aan wie hij de laatste tijd een paar had ver kocht Zo werd het net rond de jonge bouwvakarbeider dichtgehaald. Men was zijn voornaam op het spoor gekomen en bovendien het feit dat hij bij zijn zuster inwoonde. De jongeman had bij zijn aanhouding enkele lichte verwondingen aan het gelaat, die door de botsing met de personenauto van de gedode Dordtenaar waren ver oorzaakt. Hij beweerde eerst dat een tweejarig neefie hem had gekrabbeld toen hij met het kereltje aan het stoeien was. Nadat hii meegenomen was naar de nlaats van de botsing bekende hij volle dig. Hij was zaterdagavond via een café in Overschie naar een dancing gegaan. Tegen vier uur 's morgens was hij in een taxi naar Rotterdam-Zuid gereden waar hij in de Everdijkstra at de vrachtauto aantrof. De eigenaar had vergeten het contactsleuteltje mee te nemen A., die wel bier had gedronken, reed met de wa gen weg en op de 's-Gravendiikwal ge beurde kort daarna het ongeluk. Hij was uit de vrachtauto gesprongen zonder zich om het slachtoffer te bekommeren. Vol gens zijn verklaring zou hij pas maandag morgen hebben gehoord dat de inzitten de van de personenauto dood was. A. is reeds eerder veroordeeld voor joyriding. Hakenkruisen in Delft. Op de muur van een gebouw aan de Westvest te Delft en in de aangrenzende Poopesteeg zijn op onbeholpen manier hakenkruisen en voor het Israëlische volksdeel beledigende opschriften aangebracht. De politie, die de zaak in onderzoek heeft, neemt vooralsnog aan. dat het hier het werk van kwajongens- betreft.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 13