DE GAULLE WIL VAN GEEN WIJKEN WETEN Welke wijn bij wat? WERELDNIEUWS) Uw baby Datum der onafhankelijkheid in Brussel aan de orde <~Praatótoel ABDIJSIROOP Koop nu IVOROL 3 Publieke opinie zou op zijn hand zijn Griepepidemie breidt zich uit Proces tegen een beul van het kamp Auschwitz Frankrijk houdt vast aan Tunesische basis Bizerta Deutsche Reichspartei in Rijnland-Palts verboden 'shmc VOORNAAM EN AANGENAAM Verrassend gematigde verklaringen van Loemoemba Geen vervolging na opvol gen van Adenauers advies 0p de Dubbele tuben: Voordeliger prijs. Uw tanden vragen het beste. WOENSDAG 27 JANUARI 1960 PARIJS (Reuter) In kringen die nau we betrekkingen met president De Gaul le onderhouden, verklaarde men dat De Gaulle zijn plannen gereed heeft en klaar staat om speciale bevoegdheden op zieh te nemen teneinde zelf de crisis het hoofd te kunnen bieden. Zijn plan zou de volgen de vier punten omvatten: 1. Bijeenroe ping van het parlement in speciale zitting om goedkeuring te krijgen voor zijn po litiek van zelfbeschikking voor Algerije. Hij zou rekenen op een grote meerder heid. 2. Een beroep op het Franse volk via de radio op vrijdag 20 uur. 3. Een volksstemming om de Fransen te vragen of zij zijn poging om tot een „vrede met eer" in Algerije te komen, steunen. De Gaulles adviseurs menen dat zijn politiek met overweldigende meerderheid van stemmen bekrachtigd zal worden. 4. Het uitroepen van de noodtoestand op basis van de grondwet, waardoor alle macht in handen van de president komt. Maurice Schumann, voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van de Nationa le Vergadering, verklaarde na een be zoek aan de president: „De Gaulle zal noch toegeven, noch opgeven." De inwoners van Algiers zouden zo lang zamerhand gewend raken aan het bestaan van een bewapend fort in het hart van de stad. De verklaring van premier Debré, dat de politiek van zelfbeschikking zal wor den uitgevoerd doch dat er rechtstreeks met Algiers onderhandeld zal worden, is, wat de bevolking van de stad betreft, voor dovemansoren afgelegd. De mensen heb ben al hun hoop gesteld op de afvaardi ging van Algerijnse parlementsleden, die dinsdagavond in Parijs aankwam met de boodschap: „Wij zullen vechten en ster ven opdat Algerije Frans blijft." De elf afgevaardigden hebben in de wandelgan gen van de Nationale Vergadering hun zaak bepleit, maar de belangstelling van de andere afgevaardigden was niet erg groot. Niet meer dan een veertig van de vijfhonderd afgevaardigden luisterden naar hun pleidooi. Het staat nu wel vast dat het leger in Algerije niet geneigd is om de orde met geweld te stellen. Maar alles wijst er ook op dat De Gaulle vastbesloten is zelf de gehele verantwoordelijkheid te dragen als de regering geen oplossing kan vinden voor de crisis. Er is gemeld dat er grote verdeeldheid in het Franse kabinet zou heersen over de vraag hoe men in Alge rije moet optreden. De minister van Ver voer, Robert Buron, heeft echter ver klaard dat het kabinet, op drie of vier uitzonderingen na, eensgezind achter De Gaulle staat. Ook de publieke opinie lijkt vrijwel ge heel op de hand van De Gaulle te zijn. De brieven, waarin hem steun wordt toege zegd, beginnen het Elysée binnen te stro men. Vele organisaties in het moederland hebben in resoluties de opstand afgekeurd en zich akkoord verklaard met De Gaul les politiek van zelfbeschikking. De stu denten in Parijs en andere steden hebbep zich eveneens voor De Gaulle uitgespro ken. Er wordt op het ogenblik een comité gevormd voor steun aan de president en ter verdediging van de republiek. De raad van het verbond van protestantse kerken in Frankrijk heeft zijn vertrouwen in De Gaulle uitgesproken. De communis ten hebben besloten tot oprichting van een anti-fascistisch comité. Een verslaggever van AFP meldt dat on der invloed van de oud-parachutist La- gaillarde de oproerlingen achter de bar ricaden te Algiers zich militair organise ren. Langzamerhand komt een ijzeren Advertentie Modeshow-causerie voor a.s. moeders op woensdag 3 februari, van 2.30-4 uur in ons gebouw Grote Houtstr. 54, Haarlem. Het laatste leuke nieuws voor baby's uitzet... de nieuvrste mode voor a.s. moeders... het wordt u getoond in een gezellige sfeer, met koffie of thee en gebakt Gratis toegangsbewijzen verkrijgbaar aan de cassa. 0 Haarlem LONDEN (Reuter) De griepepidemie in West-Europa breidt zich langzaam uit. Gezondheidsautoriteiten in Oost-Frankrijk noemden de epidemie dinsdag „ernstig". In Toulouse zijn 10.000 griepgevallen. In München liggen de ziekenhuizen vol, 200 patiënten moesten daar dinsdag gewei gerd worden. De ziekte heeft ook opper- Oostenrijk bereikt De omvang van de epidemie in Bonn laat zich aflezen uit het feit dat een derde van de parlementsleden der C.D.U ziek is. De socialisten staan er beter voor: zij tellen één zieke per tien afgevaardigden. FRANKFORT (UPI) In de staat Beie ren schijnt het zwaartepunt van de griep epidemie te liggen: verscheidene grote be drijven meldden dinsdag een groot aantal ziekmeldingen, soms bijna de helft van hun personeel betreffende. Ook op de scholen is de griep zeer goed merkbaar. De over heid heeft de bevolking van Beieren ver zocht zoveel mogelijk te doen om de ziek te tot staan te brengen. discipline in de plaats van de wanorde die er aanvankelijk heerste. Lagaillarde geeft aanhangers militaire rangen. Twee jour nalisten die een vraaggesprek met hem wilden hebben, hoorden hem zeggen: „Geen vraaggesprek. Schildwachten, breng deze heren terug naar de barrica den". De universiteitsgebouwen waarin de aan hangers van Lagaillarde zich hebben ver schanst, zijn tot een sterkte gemaakt die de omgeving beheerst. Met blokken beton zijn kazematten ingericht waarin mitrail leurs zijn geplaatst. De deuren, gangen en trappen zijn versperd. Om bij de com mandopost van Lagaillarde te komen moet men ten minste tien versperringen passe ren en over twintig hindernissen klimmen. Reuter beschrijft de stemming van de oproerlingen als steeds opgewekter en vol vertrouwen. Algemeen meent men op de barricaden dat een overwinning niet ver meer is en het nog slechts een kwestie van tijd is voordat Parijs onderhandelin gen aanbiedt. Naar verluidt scharen steeds meer Algierse burgers zich achter de op roerlingen. Nu er zo weinig feitelijks ge beurt gonst het van geruchten en de mel ding dat de regering-Debré „binnen en kele uren" zal aftreden is een van de op vallendste. De correspondent van Reuter vertelde in zijn gecensureerde berichtgeving dat dinsdag de hele dag vrachtwagens levens middelen en andere voorraden bij het hoofdkwartier van de oproerlingen losten. Doordat twee gewonden in een ziekenhuis aan hun letsel bezweken, is het dodencij fer van zondag tot 27 gestegen. In de avonduren verdrong zich een gro te menigte mensen bij de barricaden on der wie vele inwoners van de voorsteden en dorpen in de omgeving die naar de hoofdstad waren gelift. De troepen hand haafden hun wacht bij de Kasbah, de oude Arabische stadswijk, waar tachtigduizend mohammedanen wonen. Volgens de op roerlingen zou verwijdering van die wacht tengevolge hebben dat duizenden moham medanen hun te hulp komen. Passagiers die dinsdag uit Algiers in Pa rijs aankwamen, zeiden ervan overtuigd te zijn dat het oproer tot verandering van Frankrijks Algerijnse politiek zal leiden. Een industrieel verklaarde: „Als het le ger de barricaden aanvalt, zal 99 percent van de bevolking in opstand komen". „L'écho d'Alger" is vandaag zonder hoofdartikel verschenen. Dit was door de censuur geschrapt. De rebellen in Algiers versterken op het ogenblik hun organisa tie. Zij beschikken thans over een zender, die vanmiddag voor het eerst boodschap pen zou uitzenden. In de vroege morgen uren hebben parachutisten de barricade afgebroken, die dinsdag voor het stadhuis was opgeworpen. De Parijse politie heeft de wacht betrok ken in de universiteitswijk van Parijs, het Quartier Latin, om botsingen tussen recht se en linkse studenten te voorkomen. HECHINGEN (UPI) —De 53-jarige voormalige commandant van het concen tratiekamp Auschwitz Franz Johann Hoff mann zal binnenkort terechtstaan op be schuldiging honderden ingezetenen van het kamp te hebben vermoord. De voor malige S.S.-officier Hoffmann, die ook commandant van Dachau, Bisingen, Schönberg, Dautmergen en Schörzingen is geweest, wordt van moord beschuldigd door de hoven van Hechingen, München en Frankfort. De drie beschuldigingen zullen worden samengevoegd tot een gro te aanklacht. Hoffmann is in april van het vorige jaar in Kirchberg aangehou den. PARIJS (AFP) Een woordvoerder van de Franse regering heeft te Parijs over de eis van president Bourguiba van Tunesië inzake ontruiming van Bizerta gezegd dat op 17 juni 1958 een akkoord tussen Frankrijk en Tunesië is gete kend waarin de voorwaarden zijn vastge legd voor het opstellen van een statuut voor deze vlootbasis. Volgens deze voorwaarden dient het voortbestaan van de strategische basis Bizerta verzekerd te zijn. Dit is, aldus de woordvoerder, een internationale af spraak waaraan beide partijen zich moe ten houden. De Tunesische regering is niet gerechtigd zich eraan te onttrekken. Duitse critiek LONDEN (Reuter) Verscheidene Britse kranten leveren critiek op de ver klaring van Bourguiba. Zowel de „Times" als de „Daily Telegraph" meent dat de toestand in Algerije slechter is geworden door de Tunesische eis dat de Fransen Bizerta ontruimen. Beide bladen zeggen dat tegenstanders van zelfbeschikking nu zullen zeggen dat hier opnieuw het be wijs wordt geleverd dat het nationalisme waaraan wordt toegegeven, niet rust voor het alles heeft gekregen wat het ver langt. MAINZ (Reuter) In de Westduitse staat Ri.inland-Palts is vandaag de uiterst rechtse Duitse Rijkspartij verboden. Van morgen is een huiszoeking verricht bij vooraanstaande leden van de D.R.P. in Rijnland-Palts. (UPI) Een rechtbank in Koblenz heeft maandag een aanklacht tegen premier Altmeier van Rijnland-Palts, afkomstig van D.R.P. ongegrond verklaarcf. De D.R.P.-afgevaardigde Heinz Schikora had hpt hof verzocht de premier te verbieden hem tegen de democratie gerichte uit spraken in de mond te leggen. Volgens premier Altmeier had Schikora tegen een partijgenoot ondermeer opge merkt. dat democratie de belichaming is van alle ideologische huichelarij. Schikora ontkende zulke uitlatingen gedaan te hebben, maar het hof was van oordeel, dat er voldoehde bewijzen aanwezig zijn, dat hij ze wel gedaan heeft. Advertentie OVER DE GOEDE TOON EN GLADSTONE Als U bij Uw dinertje thuis eens leuk „officieel" wilt doen, dan moet U natuurlijk ook weten bij welk gerecht welke wijn hoort. En weet U het nog? Even repeteren. Bij hors d'oeuvre: moezelwijn.champagne of madeira. Bij vis: witte bordeaux. Bij rood vlees: rode tafelwijn of petit bourgogne. Bij gevogelte of wild: rode bourgogne. Bij koude vis schotels of kreeft: witte bourgogne of rijnwijn. En na het dinertje, welke sigaretten presenteert U dan? Natuurlijk Gladstone. Want Gladstone is - met of zonder Silk Filter - een milde sigaret die iedereen voldoening schenkt. KING SIZE 20 STUKS F U (Van onze correspondent in Brussel) De rondetafelconferentie is gisteren begonnen met de bespreking van het eer ste punt van de agenda: vaststelling van de datum waarop Kongo onafhanke lijk ïal worden. Er was algemeen eenL strfHudg waar te rterrfeir mn rfege voör Kongo historische dag op 1 juni vast te stellen. Het wordt echter, zoals minister De Schrijver zei, een wedloop tegen de klok. In de eerste plaats moet de R.T.C. worden beëindigd met het aanvaarden van resoluties, die de bouwstenen vor men van de wetsontwerpen, welke bij het Belgische parlement aanhangig moeten worden gemaakt, ter vervanging van de koloniale wet van 1908. In Kongo moeten voorts provinciale en wetgevende ver kiezingen voor een Kongolees parlement worden gehouden en daarna moet de centraal Kongolese regering tot stand komen. Ter vergadering sprak Kalondji, de leider van de Nationale Kongolese bewe ging tegen, dat het in de bedoeling van het „kartel" zou liggen in Brussel een voorlopige regering op te richten. Advertentie Vlug ccn (lekkere) lepel Ab dijsiroop (Akker-Siroop). De 23 genezende bestanddelen werken kalmerend en verjagen de gevaarlijke ziektekiemen. Patrice Loemoemba, de vrijgelaten lei der van de Nationale Kongolese Be weging werd na zijn .aankomst in Brussel omringd door zijn aanhangers. Men ziet hem hier zittend in zijn hotel tussen (ran links naar rechts R. Jean Jomba, M. C. Ekatou en B. Boekasa. Loemoemba's polsen zijn verbonden als gevolg van verwondin gen opgelopen door handboeien. Hij vertelde, dat men hem gedurende drie dagen en nachten de handboeien had laten aanhouden en dat hij overdekt was met wonden. Later was de be handeling goed geweest. Pas maandag had h\j bericht gekregen dat hij in vrijheid zou worden gesteld. Intussen werd de tot vier punten herlei de agenda in een recordtempo door de plenaire vergadering aanvaard. 1. Datum der onafhankelijkheid. 2. Structuur van de staalden van de pro- ■fnfci%£" "Wftfjevencïb, uitvoèrenffié en juri dische macht van de instellingen, en hun bevoegdheid. 3. Verkiezingen voor de vorming van provinciale staten en een parlement. 4. Overgangsmaatregelen met garan ties voor de veiligheid van de personen en goederen, speciale situatie van de tradi tionele stamhoofden. De leider van de Nationale Kongolese Beweging van Stanleystad, Patrice Loe moemba, die gisteren in Brussel is aan gekomen, verkoos te gaan rusten van de vermoeienissen der jongste dagen. Hij zal vandaag ter R.T.C. verschijnen. Joseph Kasavoeboe liet weten dat hij een lichte griep had. welke men beschouwt als een diplomatieke ziekte. De voltallige delegaties van de kartel partijen waren echter aanwezig en na men actief deel aan de besprekingen. Ka londji vestigde de aandacht van de Bel gische autoriteiten op de stijgende span ning in Kongo. Minister De Schrijver vroeg de partijleider verklaringen af te leggen om de Kongolese openbare me ning gerust te stellen. Er is geen sprake van de onafhankelijkheid van Kongo uit te stellen zo zei hij. Mr. Henri Rolin. de socialistische woordvoerder van de Bel gische parlementsleden ter conferentie, onderstreepte in een persgesprek het feit dat de R.T.C. tot nu toe in een voortreffe lijke geest verloopt. Ook de meest onge duldige Kongolese leiders willen de onaf hankelijkheid in rust en orde totstand- brengen. Ieder was opgetogen toen besloten werd dat de verkiezingen eventueel op 24 april zouden kunnen worden gehouden. Hier voor bleken de Kongolezen bereid om het stemrecht van de vrouwen uit te stellen tot een volgende verkiezing en de leeftij den, zoals eerst was gedacht, niet te ver lagen tot 18 jaar. Hoe dan ook de datum tussen 1 juni en 15 juli speelt geen rol aldus zeiden de Belgische waarnemers, nu de onafhankelijkheid door minister De Schrijver nogmaals formeel is beloofd. De voornaamste vraagstukken zijn ech ter nog niet besproken. Wat betekent on afhankelijkheid? Zal de nieuwe staat met een het leger van Kongo overnemen en zullen de Belgische officieren worden vér- vangen door Afrikanen? Men acht het technisch onmogelijk. Zullen de blanke ambtenaren in dienst blijven van de Kon golese regering? Zullen de goederen van de Europeanen, hun investeringen en hun persoonlijke veiligheid door de nieuwe regering doelmatig kunnen worden be- beschermd in deze moeilijke overgangs periode? Zal België in de overgangspe riode de buitenlandse diplomatieke be trekkingen van Kongo verzorgen? Het zijn vele delicate punten en de bereidheid van de Kongolese delegatie om in deze zaken met België samen te werken wordt in Belgische kringen beschouwd als de toets steen van de kansen om in de toekomst een vorm van Belgisch Kongolese ge meenschap tot stand te brengen. In Leo- poldstad is een Belgisch diplomaat be gonnen met de vorming van een twintig tal Kongolese kandidaat-diplomaten. Men is nogal gerustgesteld over de zeer gematigde verklaringen van Loemoemba bij zijn vertrek in Elisabethstad. Loe moemba zei dat hij tijdens de R.T.C. de eenheid van Kongo zou verdedigen, maar zich eventueel zou neerleggen bij een Kon golese meerderheid, die de voorkeur zou geven aan een federale staat. De Kongo lese republiek, aldus Loemoemba, zal een economische unie met België moeten vor men. De Brusselse Soir schrijft dat er naast de officiële Belgische raadsmannen van de Kongolese delegaties buitenlandse agen ten achter de schermen ageren. Sommige van die agenten zouden Kasavoeboe de raad hebben gegeven in Kongo een nieuwe opstand te organiseren en de macht door een revolutionair optreden aan zich te trekken HEILBRONN (Reuter-AFP-UPI) De rechtbank van Heilbronn (West-Duits- land) heeft dinsdag besloten geen vervol ging in te stellen tegen een dertigjarige .rngggtes&.dte..SW.. jongetje van tien jaar, een pak slaag had gegeven omdat hij be zig "fcmTftjëën Qerleggmonument haken kruisen te kladden. De vader van het jon getje had een aanklacht ingediend, doch de metselaar beriep zich op de oproep van bondskanselier Adenauer. De openbare aanklager te Heilbronn oordeelde dat de man het recht had gehad de jongen een pak slaag te geven. In het ergste geval had hij een vergeeflijke vergissing be gaan. Te Darmstad zijn dinsdag twee Hon gaarse studenten wegens antisemitische uitlatingen tot twee maanden gevangenis straf veroordeeld. In Wuppertal kreeg een man wegens belediging van Joden zes we ken gevangenisstraf. Bij hem gold als verzachtende omstandigheid dat hij dron ken was geweest. Een arbeider te Nort hern! bij Göttingen is veroordeeld tot acht maanden wegens het kladden van ha kenkruisen. Een taxi-chauffeur in Ham burg kreeg wegens een antisemitische uitlating zes maanden. De vorige week zijn veertien gevallen van anti-Joodse excessen gerapporteerd. Meer grapjes! Het plan heeft bij mij post gevat want dat is wat plannen doen: post vatten om een kruistocht te beginnen. Dat lijkt mij een mooi ambitieus plan, zelfs als het voorlopig gespeend is van het religieuze vuur dat mijn voorgangers bezielde. Op de keper beschouwd, is het ook eigenlijk meer een campagne dan een kruistocht. Maar zoiets is het dan toch Goed, een campagne-tocht dan. Deze tocht heeft bovendien een volstrekt posi tief doel, hetgeen meer is, dan van een aan tal soortgelijke initiatieven kan worden gezegd. De meeste van dergelijke onder nemingen zijn voornamelijk tégen het een of ander gericht. Tegen drankmisbruik, of tegen vloeken, tegen hard rijden of tegen hard voetbal, tegen de pool of contra spe ciale groepen van de bevolking. Sommige van die doelen verdienen lof, hoe negatief ze ook zijn andere zijn uitsluitend af keuring waard. Maar iets opbouwends hebben ze zelden. De mijne nu is apart. Zij is vóór, uitslui tend voor en pro en ter bevordering van, meer humor in de politiek. Ik heb de laat ste tijd een aantal politieke vergaderingen moeten bijwonen en bovendien kan ik op mijn radio de uitingen van ons heerlijk zuilenstelsel horen en dat verschilt meest al niet zoveel van een politieke vergade ring. Net zo min als de politieke overzicht schrijvers in de kranten. Dit alles nu is helaas volledig los ge maakt van het idee van humor. Waar het de regering van het land betreft (en ook die van de stad en van de provincie en van iedere specifieke partij) is, om een goed- Amsterdamse uitdrukking te gebruiken, ongein troef. Men is dodelijk benauwd voor een grapje en als er al eens gelachen wordt of zelfs maar geglimlacht, is dat om een persoonlijke flauwiteit van de laagste orde, deze dan zonder uitzondering gericht tegen de politieke tegenstander. In parle mentaire overzichten en politieke praatjes worden opmerkingen als „olijk" of „ko misch" gekwalificeerd, die geen van ons met de geringste hoop op succes in de vriendenkring zou durven plaatsen. Als u het deed, zouden de anderen denken dat u kwaad-wou of ruzie zocht. Waar ik naar zoek en wat ik zo graag zou willen propageren, is dit: de politicus die bereid is, om zichzelf te lachen, het ka merlid dat een kleine glimlach kan op brengen voor zijn eigen streven, de radio spreker met een begrip voor relativiteit, de commentator die zijn tegenstander kan aanvallen en daarbij tegelijkertijd durft te impliceren, dat hij ook zelf wel eens een stupide beslissing heeft genomen en dat hij daarom begrip heeft voor zijn tegen stander. Er is in het recente verleden één Neder landse minister geweest, die goede grap jes maakte in de Tweede Kamer. Hij werd met argwaan bejegend. Kort geleden heeft een partij-voorzitter over een andere partij gezegd, dat daar tijdens de vergaderingen nooit grapjes worden gemaakt. Hij had gelijk. Maar men zou hem willen aanraden de hand in eigen overhemd te steken. Het lijkt alsof grapjes over politici hier mogenicorden gemaakt door de groep Kan-Sonneveld-Pola. Daar zijn die grapjes leuk en daar kan het publiek ze botwndien zorgvuldig gescheiden houden van de bittere ernst van de échte politiek. Die verdraagt geen lachen tenzij het ha telijk lachen is om de opponent, pardon de geachte opponent. Dit lijkt mij een triest verschijnsel. Zijn wij dan dermate ernstig en verbitterd? Vermindert een lach of een grinnik het prestige van de politicus bij zijn kiezers? Ik weiger het te geloven. Het lijkt me al leen, dat de betrokken politici en menings vormers wat bevreesd zijn geraakt voor het succes van hun humor. Daar moet wat aan te doen zijn. Van daar deze campagne-tocht. E. Romayn Advertentie Met alle geweld. Dinsdag zijn kort voor middernacht 31 personen om het leven gekomen en 49 gewond toen een menig te reizigers zich verdrong op een spoor wegstation in de Zuidkoreaanse hoofd stad Seoel. De haastige reizigers wil den met alle geweld een trein halen die, aan de vooravond van 't Chinese nieuw jaar, uit Seoel naar Mokpo, in Zuid-Ko- rea, vertrok. Telefoontjes. De Amerikaanse autoritei ten zijn maandag weer geplaagd met vier loze alarmtelefoontjes over bom men, waardoor drie straalvliegtuigen met 300 mensen aan boord en een schip met 350 passagiers enige tijd werden op gehouden. In geen van de vier geval len werd een bom gevonden. Vis. Professor A. Piccard, de Zwitserse ontwerper van de duikgondel Trieste, die zaterdag in de Stille Oceaan een diepterecord heeft gevestigd, heeft van daag in Lausanne verklaard, dat zijn zoon Jacques, die aan de duik van za terdag heeft deelgenomen, op 11.500 meter diepte een vis van ongeveer 30 centimeter heeft waargenomen. Profes sor Piccard is daarom van oordeel, dat de mening dat op deze diepte geen le ven mogelijk is door de ontzaglijke druk Van het water, verkeerd is. Bombardement. Communistisch-Chinese artillerie heeft maandag een zwaar bombardement uitgevoerd op de in na tionalistisch bezit zijnde Quemoy-eilan- den, aldus is in Taipeh medegedeeld. Redder. Eén man, Luis Fernandes, heeft dinsdag in de Portugese plaats Elvas veertien mensen gered, die na een over stroming dertig uur lang opgesloten ge weest waren boven in een molen. De man zwom naar hen toe met een kabel, waarlangs de veertien uitgehongerde mensen zich in veiligheid konden bren gen. Nieuw commando. Engeland heeft een nieuw commando voor het Nabije Oos ten ingesteld met Cyprus als hoofd kwartier, zo is officieel door het minis terie van defensie meegedeeld. Onder dit nieuwe commando vallen alle strijd krachten te land en in de lucht op Cy prus. Malta en in Libië. Het vormt een aanvulling op het commando voor Oman, Aden en de Perzische Golf. Lid. De Veiligheidsraad van de UNO heeft met algemene stemmen een mo tie aanvaard, waarin de Assemblee der UNO wordt geadviseerd de Westafri- kaanse staat Kameroen toe te laten tot het lidmaatschap. Kameroen is op 1 januari onafhankelijk geworden. Bruidprijzen. Onder de jonge mohamme danen in Israel is, onder leiding van een 24-jarige student en met medewerking van een aantal vooraanstaanden, een beweging gaande tegen „bruidsschat inflatie". Zij willen dat de bruidschat tot de symbolische omvang als omschre ven in de koran wordt teruggebracht en niet gebruikt als bron van inkomsten voor schoonouders. Bescherming. President Eisenhower heeft dinsdag aan het Congres voorgesteld, dat de federale rechtbanken arbiters aanwijzen, die belast worden met de bescherming van de burgerrechten der negers tijdens alle verkiezingen. Ingesloten. De nationalistische congres partij van Basoetoland, een geheel door Zuid-Afrika ingesloten Brits gebied is als grootste partij uit de bus gekomen bij de eerste verkiezingen in dit ge bied. De Congrespartij steunt het Afri kaanse nationalisme maar erkent de noodzaak van voortzetting van Euro pese hulp. Tegenbezoek. Vrijdag worden in New York twaalf vooraanstaande Russen, verwacht voor een rondreis van 24 da gen door Amerika. Het zijn vijf premiers van Sovjet-republieken en zeven voor zitters van provinciale raden, die hier mee het bezoek beantwoorden, dat een aantal gouverneurs van Amerikaanse staten in de zomer van het vorig jaar brachten aan Rusland. Vaag. In vage berichten die dinsdag Ka- ratsji bereikten wordt gezegd, dat Rus sische vliegtuigen de buitenwijken van steden in de provincie Kandahar in Af ghanistan hebben gebombardeerd. An dere berichten luiden, dat de toestellen alleen maar laag vlogen „in een po ging de bevolking te intimideren". De bewoners van de „aangevallen" ste den zijn vorige maand in opstand ge komen tegen wat zij beschouwden als de pro-Russische politiek van het Af ghaanse regering.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3