Produktschap voor Siergewassen wil vestigingseisen handhaven Nederlands Ballet herdacht Anna Pavlova s Nijhoff-prijs uitgereikt aan Francisco Carrasquer Agenda voor Haarlem en de IJmond In Haarlem-Oost komt muziekfestival Voortreffelijke muziekavond van NPhO onder gastdirigent Edmond Appia Bollensmokkel via grenslanderijen Prof. dr. M. A. Beek sprak over Israel WOENSDAG 27 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Velsen-IJ muiden Beverwijk Drie jeugdige Haarlemmers gearresteerd Haarlemse esperantisten hadden zeer goed jaar Met Ida Haendel als soliste Elisabeth Bergncr in Holland Festival Nederlandse Cotnedie met stuk van George Nevetix Concert van Koninklijk Mannenkoor Caecilia ATA X-TA XI 1.2.3.4.5 De 44-jarige Spaanse publicist en mede werker van Radio-Nederland Wereldom roep Francisco Carrasquer heeft in de Raadzaal in Den Haag de Martinus Nij- hoffprijs 1960 voor zyn vertalingen van moderne Nederlandse poëzie ontvangen. De voorzitter van het Prins Rernhard- Fonds de donateur van de prtfs prof. mr. G. J. Wiardi overhandigde de onder scheiding aan dc heer Carrasquer tijdens de bijeenkomst, waar onder de diplomatieke belangstellenden zich nok de ambassadeur van Spanje, de hertog van Raena. en de ambassadeur van Relgië, baron F. X. J. M. G. van der Straten-Waillet bevonden, cn verder de burgemeester van Den Haag. mr. H. A. M. T. Kolfschoten en vooraan staanden uit het Nederlandse letterkun dige leven. Antoon Coolen, voorzitter van de jury die eenstemmig en met lof Carrasquer's „Antologia de poetas Holandeses Contem- poraneos" (uitg. Rialp Madrid, en wellicht binnenkort ook Losada. Buenos Aires) uit verkoos voor de vertaling-prijs, motiveerde in het juryrapport deze beslissing. Zowel met deze bundel (met verzen van Mars man, Nijhoff, Remco Campert, Achterberg, I.odei/.en, Lucebert, Gomperts) als met voordrachten voor de wereldomroep en pu- blikaties over het Nederlandse artistieke leven, zei hij, heeft Francisco Carrasquer pioniersarbeid verricht voor een omvang rijk taalgebied als het Spaanse. Hij sprak van een verrassende toeneming van bui tenlandse aandacht voor de, wat bekend heid van de taal betreft, eng behuisde Ne derlandse literatuur. Reden waarom de jury besloten heeft niet zonder meer vast te houden aan het schema, waarin om de twee jaar vertalingen uit het Nederlands voor bekroning in aanmerking komen. De bekroonde bloemlezing is volgens Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: Rot terdams Toneel met ,,'n Hete zomeravond". Concertgebouw: Donderdag 20 uur: Con cert Koor Katholiek Haarlem en Kon. Mannenkoor „Caecilia". BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Hunde wollt Ihr ewig leben", 14 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en donder dag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petti coat", 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Dodende liefde", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag 20 uur: „Her cules en de koningin van Lydië" (tweede deel), 14 j. Donderdag 14 en 20 uur: „De man in het donkergrijze pak", 18 jaar. Rembrandt Theater: Vandaag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „De naakte Maja", 18 jaar. Roxy Theater: Vandaag 19 en 21.15 uur en donderdag 14.30 uur: 'Gokkers en gangsters", 18 jaar. Donderdagavond be sloten voorstelling. Studio Theater: Vandaag en donderdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Bachelor of hearts" 14 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag en donderdag 20 uur: „The Bravados", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat41): Tot 1 februari dagelijks van 1117 uur: Expositie van werken van J. J. van Oost. „In 't Goede Uur" (Korte Houtstraat 1): Tot 1 februari dagelijks van 10—22 uur: Expositie van tekeningen van Anje Zijl stra. (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 22 januari.) WOENSDAG 27 JANUARI Thalia, 20 uur: „De moordenaar met de zachte stem". Rex, 20 uur: „Jack Slade, de wreker". Raadhuis, 20 uur Raadsvergadering. Heidestraat 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, 1416.30 uur. Raadhuis 1012 uur wethouder van so ciale zaken. DONDERDAG 28 JANUARI Thalia. 20 uur: „Modern Times". Rcx, 20 uur: „Jack Slade de wreker". Heidestraat 45, 19—21 uur expositie Dirk en Jaap Oudes. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum, 14—16.30 uur. Zaal Abelenstraat van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. Raadhuis, 9.30—12 uur spreekuur wet houder van openbare werken. WOENSDAG 27 JANUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur From here to eternity" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Vrou wen verdwijnen". Kerk. Regina Caeli Kuenenplcin. 70 uur Vergadering Katholieke Arbeiders Vrou wen. DONDERDAG 28 JANUARI Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „In einen kleinen Konditorei". De Spaanse letterkundige Carrasquer, na het in ontvangst nemen van de Nijhoffprijs van 2000.met links Anton Coolen, de hertog van Baena en recht van hem de voorzitter van het Prins Bernhardfonds, prof, mr. G. J. Wiarda. Dolf Verspoor (jurylid tezamen met Antoon Coolen. prof. dr. Minderaa, mr. J. Kalff en Bert Voeten) „pionierwerk", waarin de vertaler het zich in elk geval niet gemak kelijk heeft gemaakt. Hij brengt toon en inhoud over van zowel metrisch strenge als experimenteel vrije verzen, en zelfs de compactheid van Nühoff en Roland Holst. Carrasquer zelf zei in zijn toespraak, dat hij met deze vertalingen gepoogd heeft althans gedeeltelijk een schuld in te lossen, die de Spaanse letteren bij het zoveel aan dachtiger Nederlandse litteraire leven hebben. De thans bekroonde bundel verscheen inl958 in de verzenreeks „Adonais (Rialp, Madrid). Daarin werden naast Spaanse vertalingen van onder anderen Rilke, Yeats, Dylan Thomas, Valéry. Holderlin en Rimbaud, de Nederlanders Kloos, Gor ter. Roland Holst, Buning, M. Nijhoff. Hen drik de Vries, Slauerhoff, Vestdijk, Mars man, Engelman, Achterberg. Halbo Knol, Vasalis, Hoornik, Gabriel Smit, Aaf'es, Gomperts, L. Th. Lehman. Lucebe-t. Lo- deizen. Hans Andreus en Remco Camoert geplaatst. Carrasquer leidde zijn Neder landse keuze in met de opmerking, dat het beste wat Nederland thans te bieden heeft, poëzie is. zoals schilderkunst weleer. Toen Francisco Carrasquer (in 1915 in Albalate de Cinca in de provincie Huesca geboren) in 1953 in Nederland bij de We reldomroep kwam. had hij reeds een lange geestelijke en geografische omzwerving gemaakt. Na een afgebroken seminarie tijd verdiende hij zelf zijn middelbare schoolopleiding in Barcelona, werkte hij tussen 1939 en 1943 als houthakker en fruitkoopman in Frankrijk en studeerde hij in zijn land teruggekeerd aan de facüHè'iV'van Letteren erv Wijsbegeerte ih Madrid. Hij voltooide, onder ^leiding van Merleau-Ponty zijn psychologische studies in Parijs en was daarna psychologisch tester bij de Renaultfabrieken tot hij naar Nederland kwam. Ongeveer een jaar was hij verslaggever bij de Spaanse sectie van Radio-Nederland Wereldomroep. Hij ves tigde zich daarna als privé-leraar Spaans in Amsterdam, bediende tussentijds een warenhuislift in de hoofdstad, en werd in 1955 als assistent Spaanse taal- en letter kunde aan de rijksuniversiteit in Gronin gen verbonden. In 1958 kwam hij weer, nu in vaste dienst, bij de Wereldomroep. Comité Oost nationale feesten .viert gouden jubileum Het Haarlemse. Comité voor nationale feesten afdeling Oost is van plan dit jaar de Koninginnedag op bijzondere wijze te vieren. Het ls namelijk een gouden jaar voor do vereniging. Vijftig jaar geleden op 24 april, werd in. het Amsterdamse kwartier opgericht de Kinder-Oranjebond „Prinses Juliana". Later werd deze bond een oranjevereniging, dus ook voor vol wassenen, en na de Tweede Wereldoor log groeide hieruit de afdeling Oost van het Haarlemse Comité voor nationale fees ten. Op het programma voor de viering van Koninginnedag voor dit jaar staat on der meer een groots muziekfestival, waar aan ongeveer veertien korpsen zullen deel nemen. Dit is voor de eerste keer dat in het oostelijk stadsdeel een dergelijk eve nement plaats heeft. Vanavond zullen tij dens een bijeenkomst ten huize van de voorzitter van de vereniging, de heer G. F. van Dijk, de plannen voor deze gou den viering nader besproken worden. De Kinderbond „Prinses Juliana" werd in 1910 opgericht, en hij stelde zich ten doel „opwekking der liefde voor ons Vor stenhuis en van belangstelling in belangrij ke gebeurtenissen van ons land. en meer in het bijzonder de viering van den ge boortedag van Prinses Juliana". In het oprichtingsjaar telde de bond 300 leden, hoofden van gezinnen, die ongeveer 550 kinderen vertegenwoordigden. De leden waren verplicht tot een maandelijkse bij drage van 10 cent. doch zij mochten de ze verhogen. De vergaderingen werden ge houden in een lokaal aan het Teijlerplein. Op 24 april 1935 vierde de vereniging, die allengs een oranjevereniging was gewor den, op grootse wijze het zilveren jubi leum. Het bestuur bestond toen onder meer uit de heren J. H. van Engelen. 1ste voorzitter; J. E. Mansvelder, 2e voorzit ter; G. F. van Dijk, 1ste secretaris (de huidige voorzitter), H. Leuven 2e secre taris; P. J. Dekker, 1ste penningmeester en M. Baasten 2de penningmeester. Na de bezetting besloot het bestuur de vereniging om te zetten in een afdeling Oost van het Haarlemse Comité voor Na tionale feesten. Vorig jaar achtte het be stuur het wenselijk Koninginnedag en het bevrijdingsfeest op bescheiden schaal te vieren en op deze wijze zoveel mogelijk te reserveren voor de "iering van het vijf tigjarig bestaan in 1960. Verdacht van elf inbraken en zestien fietsdiefstallen De Haarlemse politie heeft drie 19-jari- ge Haarlemmers gearresteerd, verdacht van elf inbraken en diefstallen met braak in Haarlem. Heemstede, Bloemendaal en Velsen en diefstal van zestien fietsen en bromfietsen. Het zijn twee broers, een tweeling, beiden betonwerker en een vor mer. De fietsen en brommers verkochten zij en van de opbrengst kochten zij eetwaren en rookartikelen. De kopers van de fiet sen en bromfietsen hebben deze ter be schikking van de eigenaars gesteld, zodra zij hoorden dat zij van diefstal afkomstig waren. Wat de inbraken en diefstallen met braak betreft had het drietal het onder meer gemunt op consumptiekiosken in Haarlem. Bloemendaal en Velsen, op bol lenschuren in Heemstede en op sigaret tenautomaten. Bi j een inbraak in een hout zagerij in Heemstede sloegen zij op de vlucht toen de alarminstallatie in werking trad. De Haarlemse politie kon de drie Haarlemmers aanhouden, nadat zij over een diefstal van een bromfiets een signa lement had gekregen. Dezer dagen hield de Haarlemse Espe rantisten Vereniging „Komprenado faras Pacon" haar jaarvergadering. Het ver slag, dat uitgebracht werd over het afge lopen jaar, waarin de honderdste geboor tedag van Zamenhof herdacht werd, gaf reden tot optimisme. Dank zij de uitste kende samenwerking met de andere es perantistenverenigingen in Haarlem wer den belangrijke vorderingen geboekt, zo wel naar binnen als naar buiten. Het belangrijkste succes, dat behaald werd, was de plaatsing van een wekelijk se esperantocursus in het Haarlems Dag blad. Voor deze cursus, die nu over en kele weken ten einde loopt, bleek een over weldigende belangstelling te bestaan; meer dan vijftienhonderd deelnemers meldden zich. Een contactavond, die half december voor de cursisten georganiseerd werd, was eveneens een groot succes. Voor de esperantisten zelf werd een groot aantal bijzondere bijeenkomsten be legd, waar onder meer sprekers uit of over China, Engeland. Japan, Polen en de Sov jet-Unie optraden. Op 23 januari 1956 heeft het Nederlands Ballet met een bijzondere voorstelling in de Koninklijke Schouwburg te 's Graven- hage de danskunstenares Anna Pavlova herdacht, op die dag vijfentwintig jaar ge leden na een longziekte in het Hotel des Indes overleden. Gisteren was er in het zelfde theater wederom een herdenkings avond. Gaat men hier een jaarlijkse tra- dlijg..van maken? Hoe dHh ook. in dq, hal 4-aft hét uitverkochte thqate.r Jiing,.,neen hardkleurig affiche. - uit het door impre sario Ernst Krauss nagelaten archief, voor het programma waarin zij in 1931 zou zijn opgetreden, als de dood haar glorieuze loopbaan niet voortijdig had afgesloten. Blijkens de afbeelding zou onder meer „Giselle" daarin zijn voorgekomen. De tweede akte van dit uit 1841 daterende bal let kwam thans met een fraai bestudeerde titelrol van Joan Cadzow voor het voet licht. Men kan terecht beweren, dat in dit gedeelte de dans hoofdzaak is, het wordt niettemin een vreemde geschiedenis bij HET NOORDHOLLANDS Philharmonisch Orkest stond dinsdagavond onder leiding van de Italiaanse gastdirigent Edmond Appia, die als orkestleider vast verbonden is aan Radio Genève. Appia is een dirigent die weet wat hij wil: het moet voor de musici een genoegen zijn om onder hem te werken, hij kan een orkest zó laten spelen dat het resultaat tot in details aan zijn voorstellingen beantwoordt. Zijn directiegebaren zijn bijzonder duidelijk en uitsluitend gericht op de plastiek van de fraze en de nuancering van de klank; het effect is navenant en er ontstaat een geslotenheid in de wisselwerking tussen dirigent en orkest die zich zonder meer aan de muziek en aldus aan de toehoorder mededeelt. Men dient trouwens ook ons orkest een compliment te maken om de soepele aanpassing waarmee het zich naar de intenties van de dirigent richtte. Dc vijf stukjes uit Rameau's Indes Ga- lantes: lieftallige arcadisch-feestelijke mu ziek, kregen direct al kleur en contour; geboeid werd men door het wisselspel van de vier houtblazers en de strijkers. De melodieën werden werkelijk afgerond, aan de waarde van nevenstemmen en begelei ding was alle aandacht besteed en het ge heel verloor daardoor niets van zijn in getogen plechtigheid. Met een symfonie van Haydn (no. 70 in C) werden deze indrukken nog sterker bevestigd. Reeds de langzame inleiding deed net beste vermoeden: een akkoord „staat", een fraze houdt spanning tot het eind. Appia is een dirigent met een echt muzikaal vormgevoel, dat wil zeggen voor hem hebben de kleinste formele elementen nog een grote kwalitatieve betekenis. Op merkelijk was de dramatische noot in het „minore" van de variaties uit deel II, en ook de geestige exactheid van de finale. Een compositie van de Zwitser Jean Bi- net opende de tweede helft van het pro gramma; hoewel dit niet vermeld werd, meen ;k dat het een eerste uitvoering voor Haarlem betrof. De symfonische prelude tot „Antigone" is, in overeenstemming met het gegeven, een ernstig werk met een klagende ondertoon. Harmonisch beweegt het zich in een taal die verwant is aan twee andere van huis uit Zwitserse com ponisten: Honegger en Frank Martin, maar met een onmiskenbaar persoonlijk cachet. Het getuigt van gevoel voor orkestrale kleur, maar deze komt toch in de eerste plaats voort uit de concentratie op melo dische spanningen. Een componist van wie men nog wel eens meer zou willen horen. Diametraal tegenovergesteld was daarna het ouderwetse exotisme van Lalo's Sym phonic Espagnole voor viool en orkest die zich eerder onder de palmen van een negentiende-eeuwse Parijse salon dan onder die van een boulevard in Sevilla afspeelt. Des te meer kan men bewonde ring nebben voor de bezielde voordracht van de violiste Ida Haendel, prachtig van toon, zonder enig routine sentiment, beur telings pathetisch en dartel, waarbij het orkest, in „begeleid-toon" gehouden, zich onder Appia's leiding zeer goed aansloot. Het succes was groot en verdiend. Een levenskrachtige uitvoering van de „Ballade en Hongaarse Boerenliederen" van Béla Bartók orkestzettingen van pianostukken besloot de avond. Aan Edmond Appia had men een voortreffe lijke muziekavond te danken en men zal hem graag in Haarlem terugzien. Sas Bunge In het komende Holland Festival zal het Duitse toneelgezelschap „Der grüne Wa gen" een aantal voorstellingen geven van Jerome Kilty's „Geliebter Lügner". Hoofd rollen in dit stuk zullen worden gespeeld door Elisabeth Bergner en O. E. Hasse. Behalve de voorstellingen van het Ame rican Ballet Theater, het Nederlands Bal let en het Spaanse Ballet Pilar Lopez, zal het dansprogramma van het Holland Fes tival nog een optreden van de Little Ballet Troupe uit Bombay (India) omvatten. Zeer kort nadat in Parijs de wereldpre mière is gegeven, zal de Nederlandse Co- medie de première brengen van La Voleu- se de Londres, een stuk van George Ne- veux. Het stuk wordt op het ogenblik dooi de Nederlandse Comedie ingestudeerd on der regie van Johan de Meester. Men hoopt het binnenkort op te voeren. De Ne derlandse vertaling is van Ferd. Sterne- berg. In Frankrijk wordt het stuk ingestu deerd door het Théatre de France in Pa rijs, onder regie van Jean Louis Barrault. een uitvoering zonder decor. Deze apotheo se der romantiek vraagt om een passende achtergrond. Men kan niet verwachten, dat een sinds de vorige vertoningen voor ten minste de helft vernieuwd corps de ballet zonder andere dan muzikale hulp de gewenste sfeer oproept. Uiteraard waren er ook veranderingen in de rolbezetting. In de gedaante van Al- brecht liet Pet**-Appel-zieh vooral als cegi goede partner waarderen. Hij zal er zic^i vÓöf 'aiënén te 'hoeden technische tekort komingen, die zich nog voordeden, met Joan Cadzow in „De stervende zwaan" van Fokine. geaffecteerde manieren te overwinnen. Leonie Kramer heeft alle mogelijkheden weinigen springen zo strak en zuiver als zij om de in de zetting van Anton Do- lin zeer moeilijke maar dankbare partij van de Koningin van de Willis tot een in teressante aangelegenheid van pure dans te maken. Voor doeltreffende plastische typering verkeert haar talent misschien nog in een te pril stadium. Het is wel dui delijk, dat het Nederlands Ballet door het uittreden van veelzijdig geschoolde verte genwoordigers van een volwassen genera tie voor niet zo eenvoudig op te lossen moeilijkheden staat. Met bezorgde span ning moet men afwachten of de enigszins voortijdig gepromoveerde solisten de mid delen weten te verwerven om zich te hand haven. Als de beide aanvoersters der reien van nachtelijke geestverschijningen be vestigden de nóg-jongeren Astrid Liefting en Maria Bovet ook in deze stijl het veel belovende van hun capaciteiten. Als Hila- rion maakte Jan Arntz dat men hem ook wel eens in de eerste akte zou willen zien. Joan Cadzow slaagde er niet helemaal in „De stervende zwaan" van Michael Fo kine aan de door Anna Pavlova tot in het legendarische verheven reputatie te laten beantwoorden. Misschien schuilt de ver klaring daarvan mede in het te nadrukke lijk uitlokken van bewondering voor de schoonheid der golvende armbewegingen. Tussen deze beide nummers stond de Ne derlandse première van „Othello" door Serge Li far, over welk werk ik uit Monte Carlo reeds heb geschreven. Met voldoe ning mocht worden vastgesteld dat de rol van Desdcmona door Sonja van Beers thans aanmerkelijk beter werd vervuld, al is er nog steeds te weinig verschil van expressiviteit in de verschillende scènes. Tijdens een zware storm zyn in de nacht van zondag op maandag de A'oorse tanker „Gorm" en het Ameri kaanse s.s. „Santa Alicia" by Ports mouth met elkaar in aanvaring ge komen. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar de schade was vooral aan boord van de tanker groot. De scherpe boeg van de Amerikaan heeft het voorschip van de Noor bijna gespleten.. Aan het concert dat het Koninklijk Man nenkoor „Caecilia" donderdagavond 28 januari om kwart over acht in het gemeen telijk Concertgebouw in Haarlem geeft, verleent het Koor Katholiek Haarlem zijn medewerking. Verder werken aan het con cert mee als solisten Annette de la Bye sopraan, Aafje Heijnis, alt en David Hol- lestelle, bas, alsmede het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Het produktschap voor siergewassen zal de aandacht van de regering vragen voor het gevaar van frauduleuze uitvoer van plantgoed van bloembollen via grenslan derijen. Onder grenslanderijen worden verstaan de zogenaamde tractaatbedrij- ven, dat zijn landbouwbedrijven, die door de grens worden doorsneden, en vlak bij de grens gelegen bedrijven. Pootgoed, dat voor die landerijen bestemd is, mag vrij over de grens gebracht worden. Gaat er echter meer de grens over dan nodig is voor opplant op een aan de andere zijde van de grens gelegen grenslanderij of ge deelte daarvan, dan is er sprake van frau duleuze uitvoer. Bij besprekingen over de plantgoedaffaire met de algemene inspec tiedienst is, naar in een nota van het pro duktschap wordt meegedeeld, wel geble- kén^dafcdeze'difertfet 'dftlgent IS" e'ri'niët'zal aarzelen om in te grijpen wanneer frau duleuze- uitvoer wordt geconstateerd. In de nota wordt verder onder meer mee gedeeld, wat in de periode van 9 april tot 14 oktober 1959 via het grenskantoor Wij- meer door één exploitant is uitgevoerd. Daarbij waren 27 manden bloembollen, 600 zakken bloembollen, 5000 kg. bloem bollen, 2000 gaasbakken, een olietank, een verwarmingsapparaat, een sorteer- machine, een motor en meer dan een mil joen kg. schuimaarde. Aan de Belgische grens kunnen geen nieuwe grenslanderijen meer ontstaan, doordat het tractaatareaal daar in 1947 is gefixeerd. Aan de Duitse grens kan het nog dagelijks gebeuren. In de vergadering van het produktschap werd dinsdag ge vraagd of de regering met Duitsland niet een soortgelijke regeling als met België zou kunnen treffen. De voorzitter achtte het verstandiger dat onderwerp pas aan te snijden als de hoofdonderhandelingen, die nu tussen Nederland en Duitsland gaande zijn, tot resultaten hebben geleid. In de „Wereldreizigersserie", een reeks van lezingen, die jaarlijks door de direc tie van het Minervatheater in Heemste de wordt georganiseerd, heeft dinsdag avond prof. dr. M. A. Beek, hoogleraar in Amsterdam, een causerie gehouden over Israel. Het onderwerp van professor Beek had betrekking op de diverse reizen, welke hij in de loop der jaren door Israel heeft ondernomen. Het Israel, dat door hem één der oudste en tevens één der jongste na ties werd genoemd, waarvan de verrich tingen door het grootste deel van de we reld met aandacht, bewondering en ver wondering worden gadegeslagen. De ba sis van deze natie is volgens spreker het Zionisme, dat op zijn beurt weer berust op een oerverlangen in de Joodse ziel. Na melijk het heimwee terug te keren naar het land, dat eenmaal door de vaderen werd beloofd. Tot de oorzaken van de trek der Joden naar Palestina behoren ook de pogroms, zoals deze onder meer tegen het einde der vorige eeuw in Rusland en Po len hebben plaatsgehad. Daarnaast was spreker ervan overtuigd, dat het Zionis me ook zou zijn ontstaan zonder wrede vervolgingen en andere anti-semitische uitspattingen. Want heeft niet reeds in de middeleeuwen een Joods dichter verzucht, dat het stof van Jeruzalem hem liever was dan al het goud van Spanje! Profes sor Beek behandelde hierna voorname lijk de recente historie van Israel. David Ben-Goerion kon op 14 mei 1948 eindelijk de onafhankelijke staat Israel proclameren: het einde der zwerftocht van de Wandelende Jood was aangebroken. Doch in dezelfde nacht, dat deze procla matie door de radio was afgekondigd, vie len op Tel-Aviv de eerste Eypgtische bom men. Gelijk met de geboorte, was ook de oorlog begonnen. De Arabieren werden echter vernietigend verslagen en moesten op bijzonder vernederende voorwaarden een wapenstilstand aanvaarden. David had opnieuw Goliath overwonnen! In het resterende deel van zijn betoog hield professor Beek zich bezig met de verrassende ontwikkeling van deze jonge natie, waar onder meer met succes de strijd werd aangebonden tegen erosie, het water en de droogte. Even verwonderlijk noemde hij het, dat uit een dergelijk „ratjetoe van mensen", immers zowel af komstig uit Europa, als uit Marokko en China, toch een natie kon ontstaan met een stevige geestelijke ruggegraat. Een achtergrond, die moet worden gezocht in de wet van Mozes, die voor Israel de wet telijke en godsdienstige basis betekent Na deze uitvoerige inleiding werd de causerie door professor Beek voortgezet met het vertonen van een groot aantal kleurendia's; alle fraaie opnamen van landschap- en stedenschoon in Israel. Voor de aandachtige toeschouwers mede bijzon der interessant omdat deze ook betrek king hadden op uit de bijbel bekende plaat sen, zoals Nazareth en het meer van Ga- liléa. (Van onze medewerker voor bloembollencultuur) Tijdens de bespreking van de nota van het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen heeft de heer Roelofs dins dagmiddag verklaard, dat de beweegre denen van de Sociaal Economische Raad om de minister van Landbouw te advise ren ook voor de tuinbouw geen vestigings eisen in te stellen, meer van gevoelsma tige dan van zakelijke aard waren. De mening van de S.E.R. kon ontstaan door dat de siergewassensector het beleid op het gebied van de erkenningen zelf heeft uitgehold door ontheffingen in te stellen. Tevens is de kwalijke handel in teeltver gunningen velen een doorn in het oog. Ver der was een meerderheid van de S.E.R. van mening, dat de siergewassensector van zichzelf een gesloten groep heeft ge- Advertentie Billy Wilson was voortreffelijk gedispo neerd. Het grote succes kwam vooral hem toe. Peter William Reilly hier als een sublieme Jago is met zijn sterke toneel persoonlijkheid een uiterst welkome aan winst voor het gezelschap. De nogal pathe tische choreografie werd uitgevoerd in de kostuums van het „wonderkind" Patrice, die enkele weken geleden door diens Franse beschermheren naar mijn mening terecht ongeschikt werden bevonden. Een aanwinst van grote waarde is deze lang durige aaneenschakeling van dramatische duetten met edelfiguratie in mijn ogen niet. maar het publiek dat zijn Shakespeare kent vindt er blijkens de reacties veel boeiends in. Met „Petroesjka" dankzij de medewerking van het Kunstmaandor- kest onder leiding van Anton Kersjes nu volledig werd de vertoning besloten. David Koning maakt. Het belangrijkste is echter, dat een invloedrijke landbouworganisatie tracht de sector open te breken voor de land bouw. Men laakte, dat de S.E.R. land- en tuinbouw niet voldoende gescheiden heeft behandeld. Uit tactische overwegingen raadde de heer Roelofs aan de toestand voorlopig te bezien en in die tijd te trach ten de „geesten om te vormen". Hij bleef van mening, dat het noodzakelijk is er- kenningseisen te stellen. De andere bestuursleden hebben niet veel goeds kunnen vinden in de argumen ten van de S.E.R. Zij stonden er op, dat de adspirant-kwekers moeten voldoen aan theoretische en praktische vakkennis. De heer Sterringa was van mening dat er een reactie is op de gebondenheid sinds 1933, toen de crisismaatregelen werden in gesteld. Op voorstel van dc voorzitter, dr. A. J. Verhage, zal aan de minister van Land bouw worden verzocht een Tuinbouwves- tigingswet voor te bereiden of de wet op de P.B.O. dusdanig te veranderen, dat het P.V.S. zelf de erkenningen ter hand kan nemen. Speciaal zal daarbij de na druk worden gelegd op de noodzaak om kwaliteitsprodukten te leveren. Alleen hierdoor, zei dr. Verhage, zal Nederland zich kunnen handhaven, met of zonder Euromarkt. Deze kwaliteit kan alleen be reikt worden als de producenten een ge degen opleiding krijgen. Veel minder druk heeft men zich gemaakt over de nota betreffende het beleid in de Euromarkt, dat eigenlijk het beleid van de voorzitter is. De heren konden zich hiermede verenigen. De heer Van Dam kreeg geen definitief uitsluitsel over de vraag of het teeltrecht blijft gehandhaafd of niet Dr. Verhage zei, dat het verdrag van Rome. dit niet uitsluit. Het is echter een kwestie van nationaal belang. Wel mag men zich afvragen of Nederland zijn teel ten kan blijven beheersen als het buiten land het niet doet. Ook zal men in internationaal verband trachten door het instellen van erkennings- eisen te grote schommelingen in de pro- duktie te voorkomen. De bestuursleden verklaarden zich met dit beleid akkoord.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5