Vorig seizoen in badplaats voor meer dan tien miljoen omgezet grt v.Empelen Zandvoortse raad akkoord met villabouw in Bentveld Eerste Kamer akkoord met begroting van Binnenlandse Zaken Middenstandsbond heeft op tal van punten scherpe critiek Onderhandelingen op dood punt Drie doden in het verkeer Heeft u plannen HOOFDPIJN? OPSTANDIGE MAAG? Stijging in bus- en treinvervoer WOENSDAG 27 JANUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Nieuwjaarsrede Zandvoorts burgemeester Meer en betere recreatie gewenst Sbewj Va&ov*<\. Burgerlijke Stand van Haarlem Winthrop n.v. gaat nieuwe medische preparaten op de markt brengen Critiek op standpunt van buurtschap UIT STAD EN STREEK Onuitbreekbaar Receptie van jubilerende Bond v. Schilderspatroons DE MIDDENSTANDSNOTA 1959 Stakingswet gevraagd DE KLM-RECHTEN neem De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema, heeft aan het begin van de dinsdagavond gehouden raadsvergadering nog eens een terugblik ge- woq">en op het vorige zonnige zomerseizoen en daarbij gezegd dat veilig aan genomen mag worden dat het bezoek van de badgasten vorig jaar aan Zandvoort voor een bedrag tussen tien en vijftien miljoen gulden heeft opgeleverd. Wil de badplaats aantrekkelijk blijven, dan zullen voldoende recreatiemogelijkheden moeten worden geboden, juist achtte mr. Van Fenema de opmerking dat Zandvoort zo weinig amusement heeft te bieden. Er bestaat vooral behoefte aan een grotere verscheidenheid in de ontspanningsmogelijkheden; tevens moet aan het gehalte ervan aandacht worden geschonken. „Voorkomen moet worden dat door een ononderbroken soort kermis op den duur het gedifferentieerde peil van de gasten vervlakt tot één, weinig kieskeurige, massa. Het is trouwens de vraag of alle gasten er wel opgesteld zijn door een reeks van „pretjes"' te worden achtervolgd", zei de burgemeester. Het moest mr. Van Fenema van het hart dat de plaatselijke gebeurtenissen vorig jaar over het algemeen zo weinig spectaculair zijn geweest. Wat er tot stand is gekomen, is alles goed en dege lijk gebleven, maar heeft niet geleid tot een niveauverhoging van de badplaats. Spr. had de indruk dat dit „malaise"-ver- schijnsel in ons land iets algemeens was. Hij vroeg zich af of deze malaise een ge- voig is van welvaart en maatschappelijke zekerheid. „Wij hebben het risico leren haten en lopen o ironie daardoor het risico van de middelmatigheid". De burgemeester zag voor het gemeen tebestuur de plicht om bij voortduring bedacht te zijn op een beleid dat de ge meentelijke ontwikkeling stimuleert en de outillage van het gemeentelijk appa raat daar mee laat groeien. Vooral nu wordt van de bestuurders een brede vise op de toekomstige mogelijkheden en een krachtig, positief beleid geëist. Door een moderne administratie en tel lingen wordt een inzicht verkregen in de grootte van het bezoek aan de badplaats. Volgens voorlopige ramingen waren vo rig jaar twintigduizend badgasten in Zandvoort ondergebracht. Als men re kent dat alle inrichtingen gedurende zes weken in het seizoen geheel bezet waren, dan zou het aantal overnachtingen dus 840.000 moeten bedragen. Het dagbezoek heeft vermoedelijk vijf miljoen opgele verd. Urgent vraagstuk Nadat spr. verscheidene wegverbete- ringen had aangekondigd, wees hij nog eens met kracht op de noodzaak van ver bindingen van de badplaats met IJmuiden en Noordwijk. Een directe verbinding met Amsterdam blijft eveneens urgent. Het blijft verbazingwekkend dat de pro vinciale verkeersdeskundigen de half slachtige traverse door Haarlem en Aer- denhout met de onaanvaardbare aanslui ting op de Zandvoortselaan Ijij de voor malige manége nog steeds de voor keur blijven geven boven de ook door Haarlem en Bloemendaal met tal van reële argumenten bepleite zuidelijke ver binding, zei mr. Van Fenema. Een urgentieprogramma voor de we gen achtte hij gewenst. De verkeersstroom wordt ieder jaar groter en moeilijker te kanaliseren. De twee toegangswegen naar de badplaats zijn in de zomer vol komen ontoereikend. Verheugd was de burgemeester over de in beginsel aanvaarde intergemeentelij ke samenwerking in Zuid-Kennemerland. Tussen de burgemeesters is met betrek king hiertoe overleg gaande. Te zijner tijd zal het overleg een bredere basis kunnen krijgen. Spr. vroeg zich af of in de nabije toekomst met het gemeentebe stuur van Bloemendaal geen besprekin gen moeten worden gevoerd, opdat men van eikaars plannen kennis zal kunnen nemen en tot een gezonde, harmonische ontwikkeling van het gemeenschappelij ke kustgebied zal kunnen komen. De burgemeester kon een goede mede deling doen. Zijn pogingen om het gemeen telijke politiekorps weer van 41 op 48 man te brengen zijn thans geslaagd. Tegen het einde van dit jaar zal het korps weer Advertentie IMP. OUD - HAARLEM BEVALLEN van een zoon, 21 jan.: D. G. VerheijVan der Erf; E. J. M. Kuenen De Reus; 25 jan.: A. van BrakelVan Buuren; J. A. SikkingRonde; W. H. GroeneveldJansen; E. L. Kaars Sijpe- steijn—Keeman; 26 jan.: H. Bruijns—Kehl; A. G. BahlenWijker; J. E. H. Wegman Hirs; M. M. van der Hulst—Sewalt; H. T. BonekampMölder. BEVALLEN van een dochter, 25 jan.: A. G. de BosWielinga; 26 jan.: M. M. SchilpzandVan Drenth; C. KoekHak- kenhaar; M. A. T. Verver—Spee. OVERLEDEN, 23 jan.: A. Oosterdijk. 80 j., Bloemhofstraat; 24 jan.: T. A. Ter PoortenVermeulen, 71 j., Schalkwijker straat; A. Staphorst, 68 j., Zoetestraat; A. Vercruijsse, 4 j., Marsmanplein; J. D. P. Vuijk, 67 j., Koudenhorn; 25 jan.: A. P. Maarschall—Kroegman, 68 j., Zaanenlaan; C. M. KokVan Zutphen, 66 j., Lange Herenstraat; C. van der KortKuipers, 75 j., Roggestraat; C. Giebels—Dijt, 87 j., Leidsestraat; G. van Nijkerk, 69 j., Gast- huisvest. ONDERTROUWD. 26 jan.: W. E. van Duuren en D. van Kempen. GEHUWD. 26 jan.: H. A. J. van Kim- menaede en M. A. Lammers; J. J. M. Smo- lenaers en J. Schipper: N. A. Groen en J. M. Uitendaal; D. van Dijk en J. S. Idzinga. Burgemeester Van Fenema op de sterkte van 1948 worden gebracht. Een verdere uitbreiding van het korps als gevolg van de ontwikkeling van de bad plaats is niet uitgesloten. Het huidige politiebureau biedt echter te weinig ruimte. Dit ruimtegebrek zal in de nabije toekomst nog nijpender worden. Binnenkort zullen voorstellen voor een tijdelijke oplossing worden gedaan. Krachtig beleid nodig Gezien de noodzaak van een fors en van visie getuigend bestuursbeleid gaf mr. Van Fenema de raad in overweging de stichting van een nieuw politicbureau en van een moderne brandweerkazerne op de plaats van het huidige politiebureau aan de Hogeweg te doen bestuderen. Voor het nieuwe politicbureau gaan de gedachten van mr. Van Fenema uit naar een plaats nabij het geprojecteerde zo- mercentrum. Volgens een gisteren van de P.T.T. ont vangen toezegging zal in het vierde kwar taal var; jaar bij de Herenstraat met de bouw van het nieuwe postkantoor wor den begonnen. Met de bouw is een jaar gemoeid. Onvoorziene omstandigheden deden de prognoses van mr. Van Fenema vorig jaar te niet. Ir. Friedhoff kwam in december gereed met de eerste schemati sche opzet van de uitbreiding van het raadhuis. Geprojecteerd is een nieuw ad ministratiegebouw op de plaats van het huidige postkantoor en het perceel Halte straat 4. De plannen worden momenteel uitgewerkt. Gelijk met de uitvoering zal een aanzienlijke verfraaiing van het Raad huisplein tot stand kunnen komen. De burgemeester zei te vrezen dat het huisvestingsbeleid in het komende jaar veel moeilijkheden zal opleveren. De wo- ningwetbouw stagneert dermate ernstig dat veelal zelfs de ergste noodgevallen niet kunnen worden opgelost. Van een ge- In Maarssen is de 22-jarige ongehuwde monteur T. van Dam met zijn auto op een weinig gebruikte onbeveiligde overweg vlak bij de ouderlijke woning door een sneltrein aangereden. De auto werd ruim honderd meter meegesleurd. De monteur kwam om het leven. Op een kruispunt te Tollebeek (Noord oostpolder) heeft zich een ongeluk voor gedaan dat het leven heeft gekost aan de 52-jarige landarbeider B. Balkema uit Tollebeek. B., die een bromfiets bereed, gaf op de kruising geen voorrang aan een personenauto. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij vrijwel terstond dood was. In de buurtschap De Pollen te Vriezen- veen is de 4-jarige Bertus Webbink, toen hij plotseling de provinciale weg overstak, door een auto aangereden. Het knaapje was vrijwel onmiddellijk dood. Twee Nederlanders uit Boskoop, de 50- jarige J. van Kolbergen en de 38-jarige J. Kalkman, zijn te Greve in Denemarken gewond geraakt bij een auto-ongeluk. Zij botsten met een vaart van zeventig kilo meter tegen een Deens autobusje, dat plotseling een lekke band kreeg. De 24- jarige chauffeur van de Deense wagen werd in kritieke toestand in een zieken huis opgenomen. De Nederlanders kwamen er goed af. Hun wagen was echter aan de voorkant geheel ingedrukt. De aan het begin van dit jaar in Haar lem gevestigde Winthrop n.v., een Neder landse dochteronderneming van Winthrop Products ltd., Kingston, Engeland, gaat voorlopig zes nieuwe medische prepara ten, die in bulk worden ingevoerd en in Haarlem worden verpakt, op de Neder landse markt brengen. Deze artikelen om vatten een maagpreparaat, een pijnstil lend middel, een neus-„spray" tegen ver koudheid, een Röntgen-contrastmiddel een anti-malariamiddel dat tevens van belang is bij de behandeling van reuma en een middel voor het oplossen van slijm. Winthrop behoort tot het Sterling Drug Concern, dat over een wetenschappelijk laboratorium in Renselaer (Verenigde Sta ten) beschikt. Het volledige aandelenkapi taal van Winthrop n.v. 200.000 is in handen van de Engelse maatschappij, die in Newcastle over een fabriek be schikt, waarin circa 1200 man werken. In Haarlem zijn voorlopig negen man werk zaam. Advertentie om uw tuin te laten aanleggen of te veranderen Nu is het de beste tijd voor planten en ver planten. Tuinbouwbedrijf Heemstede - Telefoon 3-80-80 leidelijke vermindering van de woning nood is daarom thans geen sprake meer. Spr. deelde mee dat dit jaar zal wor den begonnen met de bouw van ongeveer honderd woningen aan de boulevard, in zuid, aan de Noorderduinweg en in Bent veld. Sinds 1947 is in de badplaats voor rond 46 miljoen gebouwd. Verwacht wordt dat dit jaar wordt begonnen met de bouw van de noodzakelijke rioolzuive ringsinstallatie. Gehoopt wordt dat het aantrekkelijke plan „Westerduinweg" spoedig kan worden gerealiseerd. Er is een mogelijkheid voor de vestiging van twee industriële bedrijven. Met het oog hierop wordt het bouwrijp maken van een deel van het industrieterrein urgent. Na aan diverse projecten zijn aandacht te hebben besteed toonde mr. Van Fene ma zijn waardering voor al hetgeen amb tenaren en particulieren in het belang van de gemeente, de gemeenschap en de bad gasten doen. Ten slotte toonde hij zich dankbaar voor de medewerking, die de gouden padvindersbeweging dit jaar zal g ven bij de aanleg van plantsoenen rond het Duintjesveld. In de dinsdagavond gehouden vergade ring van de Zandvoortse gemeenteraad is weer een wijziging van het uitbreidings- plan-in-onderdelen voor het terrein langs de Duinrooslaan in Bentveld aan de orde gekomen. Vorig jaar februari heeft de raad een bouwplan voor dit gebied niet aanvaard. Dit plan behelsde de bouw van twaalf villa's. Later is weer een plan inge diend. nu voor de bouw van negen villa's terwijl deze op een groter gebied waren ontworpen en op dit gebied voorts moge lijkheden voor actieve recreatie zijn ge schapen. De gemeenteraad heeft zijn standpunt gewijzigd en het aan de orde zijnde bouwplan wel geaccepteerd. Dc heren Tates, Hose en Breure (VVD), P e t r o v i t c h (Alg. Zandv. Bel.) en D i e m e r (Arb.) waren tegen aanvaar ding van het plan; enige van hen omdat zij niet tegen bebouwing waren, maar meenden dat de raad zijn vorig jaar fe bruari ingenomen standpunt thans niet kon gaan wijzigen De heer G o s e n (A.R.) noemde het standpunt van de stichting „Buurtschap Bentveld", die tegen het plan heeft ge ageerd. vrij negatief. „Als de stichting de betreffende grond voor recreatie wil, waarom koopt zij die dan niet?" Beden kelijk vond spr. het dat de eigenaar van de grond niet als lid van de stichting is geac cepteerd en ook geen mogelijkheid heeft gehad zijn plan voor de stichting toe te lichten. Het voorstel was naar het oordeel van de heer Gosen alleszins acceptabel. Ook de heer Van Duin (Arb.) vond het plan aantrekkelijk; met uitvoering ervan wordt de woningbouw gediend. De heren Lindeman (KVP) en Koning (Alg. Zandv. Bel.) gaven ongeveer een zelfde mening. Zij vonden dit plan een goede af sluiting van de bebouwing in Bentveld. Een geheel ander geluid liet de heer Breure (VVD) horen. De motieven waarop vorig jaar februari het toen aan de orde zijnde bouwplan is afgewezen, zijn niet gewijzigd. Daarom moet ook dit plan worden verworpen. Dit standpunt na men ook de heren Petrovitch (Alg. Zandv.Bel.) en D i e m e r (Arb.) in. Om dezelfde reden wilde wethouder Ta t e s te gen het plan stemmen. Hij had geen be zwaar tegen de villabouw, maar meende dat een zeker rechtlijnig beleid gewenst is. De voorzitter was echter van oordeel dat het huidige plan zeer duidelijk afwijkt van hetgeen vorig jaar februari aan de or de was. Voor een groot deel is thans aan de bezwaren van de omwonenden tegemoet gekomen. bijv. gezien de geprojecteerde mogelijkheden voor actieve recreatie. Soort dictatuur Ontstemd was mr. Van Fenema over de houding van de stichting „Buurtschap Bentveld." Dc stichting achtte hü niet re presentatief voor de bevolking van Bent veld. „Deze stichting bedrijft een soort dictatuur, dit is onplezierig en niet correct. Hier is sprake van een harteloos egoïs me". De voorzitter deelde mee dat al door iemand uit Bentveld is gezegd: als de raad met het bouwplan akkoord gaat, heb ik wel een vriendje bij een hogere instantie, dan zullen we het raadsbesluit wel torpe deren. „De tegenwerking is ronduit onbehoor lijk. Als het voorstel niet zou worden aan genomen en ik was de eigenaar van de grond, dan zou ik het terrein hermetisch afsluiten en er geen enkele bewoner van Bentveld toelaten" zei de voorzitter. Tenslotte werd de wijziging van het uit- breidingsplan-in-onderdelen aanvaard, zo dat het bouwplan vermoedelijk zal kunnen worden uitgevoerd. Nieuws in het kort Met het oog op enige in het verleden voorgekomen spectaculaire ontsnap pingen uit de „koepelgevangenis" in Haarlem, heeft men besloten de om muurde beveiliging te verhogen. De muur is met anderhalve meter ver hoogd, zodat hij thans in totaal zes meter hoog is. Deskundigen zijn het erover eens, dat de muur in de toe komst niet meer te „nemen" is. De „koepel" is thans een „onuitbreekbare" vesting, hoopt men. Rampenfonds. De zaterdag in Zand voort gehouden collecte voor het Rampen fonds ten bate van de slachtoffers van de overstroming in Tuindorp-Oostzaan heeft 1211,80 opgebracht. Kappersfeest. Op 1 februari is het zestig jaar geleden, dat de afdeling Haar lem en omstreken van de Nederlandsche Kappersbond werd opgericht. Van de on geveer tweehonderd leden in het rayon der vereniging zijn er 140 bij de jubile rende vereniging aangesloten. Mede met het oog op dit jubileum houdt op 9 en 10 mei de Nederlandsche Kappersbond zijn congres in Haarlem. Jubileum. Op 5 februari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. Bas in dienst trad bij het Provinciaal Ziekenhuis nabij Santpoort. De heer Bas, die als directiechauffeur bij het ziekenhuis in dienst is, zal op die dag om 10.30 uur in het theehuis „Meerzicht" op het terrein van het ziekenhuis, door directie en per soneel gehuldigd worden. Op 24 januari bestond de Vereniging van Schilderspatroons van Haarlem en omstreken, aangesloten bij de Bond van Nederlandse Schilderspatroons, zestig jaar. Dinsdagmiddag is in restaurant Brink- mann te Haarlem een drukbezochte re ceptie gehouden. Ruim tweehonderd men sen kwamen het bestuur gelukwensen met dit jubileum. Onder de aanwezigen bevond zich onder meer de erevoorzitter van de vereniging, de negentigjarige heer C. van Willigenburg. Na de receptie volgde een diner, waar na de leden, eveneens in restaurant Brinkmann, een cabaretavond werd aan geboden, die werd verzorgd door het ge zelschap van Harrie Meyer. De Eerste Kamer heeft gisteren onder voorzitterschap van de heer Jonkman de behandeling van de begroting van Binnen landse Zaken voor 1960 voortgezet. De minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, besprak de overstroming in Tuindorp-Oostzaan. „Wij hebben hier te maken met een zeer ernstige ramp, die veel schade cn verdriet heeft gebracht, maar niet met een nationale ramp", aldus de minister. Het initiatief, hoe nu verder te handelen, is in de eerste plaats aan de stad Amsterdam. De schade aan funda menten en riolen valt niet mee. Over de Binnenlandse Veiligheidsdienst zei de minister dat een apparaat als de B.V.D. een noodzakelijk kwaad is. De lei ding van de B.V.D. vindt dit ook. Als iemand voor een functie als ambtenaar solliciteert, worden aan de B.V.D. inlichtin gen gevraagd. De beoordeling van deze in lichtingen is niet aan de B.V.D., maar aan de minister. De B.V.D. heeft geen enkele executieve bevoegdheid. Over de autonomie van de gemeenten zei de minister dat naarmate de admini stratie ingewikkelder wordt, het moeilij ker wordt de zaak in handen te houden. De materie is verscholen achter ingewikkelde taal en cijfers. Grote deskundigheid en be langstelling zijn tegenwoordig nodig. Het (Van onze Haagse redacteur) Op een vanmorgen in Scheveningen ge houden persconferentie heeft nu ook dc Koninklijke Nederlandse Middenstands bond zijn mening over de Middenstands nota 1959 ten beste gegeven. Men is het in die kring wel eens met de algemene lijn van dc nota, maar ten aanzien van de uitwerking van tal van punten luidt het oordeel niet overdeeld gunstig en soms is het zelfs scherp critisch. De Middenstandsnota gaat uit van de in tegratie van de middenstand met het wel en wee van de nationale samenleving en dat heeft zeker de instemming van de Mid denstandsbond, maar ten aanzien van de belastingen vindt hij de integratie slechts in zeer geringe mate voortgeschreden, on danks het in de nota weerspiegelde „en thousiasme over de successen van het eigen beleid". De K.N.M.B. stelt, dat het fiscale beleid de honorering van het risi codragend element in het bestaan van de zelfstandige moet opvangen. Hij herinnert nog eens aan zijn wensen naar de bereke ning van een jaarwinst zonder de inflatie winsten, naar afschaffing van de grens van drieduizend gulden voor de investe ringsaftrek en het onbelast laten van het winstgedeelte dat in het bedrijf blijft en verhoging van' de aftrek van het bedrag voor huishoudelijke hulp. De K.N.M.B. meent, dat er te weinig aan dacht is geschonken aan de bezitsvorming en staat afwijzend tegenover inschake ling van de zelfstandige in het stelsel van collectieve sociale verzekeringen, zij het dan dat een kinderbijslagregeling beneden een bepaalde inkomensgrens voor hem acceptabel zal zijn. Helft randbedrijven Wat de inkomenspositie van de midden stand aangaat, wijst de Middenstandsbond erop, dat ondanks het niet te loochenen delen van het midden- en kleinbedrijf in de welvaart, het randbedrijf nog altijd bijna de helft van het totaal uitmaakt. De vergroting van het nominale inkomen dient echter tevens gezien te worden in het licht van de inflatoire ontwikkeling, welke met name de positie der kleine be drijven tegenover het grootwinkelbedrijf ondermijnt. Het is de K.N.M.B. opgeval len, dat er in de nota over de loonpolitiek niets wordt gezegd, hoewel die voor de middenstand van eminent belang is en „zelfs vele gevaren inhoudt". Voorts heeft de Middenstandsbond een vraagteken gezet bij de passages in de Middenstandsnota 1959 over'de uitbreiding van de publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie. De taak van de vrije centrale or ganisaties spreken als beleidsorganen na mens hun achterban en die taak wordt in de nota totaal voorbij gezien, aldus de Mid denstandsbond. In de sector van de middenstandswetge ving blijkt het vertrouwen in het rege ringsbeleid met name wat de vestigings wet betreft ernstig geschokt na de diep vrieskip-affaire. Evenzeer vindt men, dat de wet op de uitverkopen en de wet op het cadeaustelsel nauwelijks voldoen, onder meer door het te lang uitblijven van een uitgebreide regeling op het gebied van de oneerlijke concurrentie. De aan de internationale zaken gewijde passages in de Middenstandsnota worden zeer onvoldoende geacht, terwijl ten slot te van de overheid een regionaal midden- standsbeleid wordt gevraagd, dat tezamen met de middenstandsbonden en hun fede raties wordt gevoerd en aangepast wordt aan de aard van de verschillende ontwik kelingsgebieden. is noodzakelijk dat de gemeenteraden eigen financiële verantwoordelijkheid dragen en dat de gemeenten een zo groot mogelijke zelfstandigheid moet worden gegeven of hergeven, aldus de mi nister. Hij zal blijven hameren op het aambeeld van de decentralisatie. Het is zaak goed uit te kijken welke taken werke lijk in aanmerking komen voor decentrali satie. Als er een keus is of een taak moet geschieden door het rijk of door de provin cie, dan zou de minister, als voorstander van de decentralisatie, de provincie kie zen. Over de politie zei de minister, dat het bij de werving van politiemannen niet al leen een kwestie van salariëring is. De minister heeft een rapport over het uni form gekregen. „Een goed, aantrekkelijk uniform heeft grote waarde voor de poli tie". Hij kon echter nog geen mededelin gen uit het rapport doen. De kwestie van de waardevastheid van de pensioenen van het overheidspersoneel kan op dit moment bezwaarlijk aan de or de worden gesteld, zei de minister. Dezè zaak moet in groter verband worden beke ken met name in verband met de toe stand in het bedrijfsleven en verder ook in verband met de wijziging van de Pen sioenwet De minister zei teleurgesteld te zijn over het feit dat de verbetering van de C.A.O.'s in het bedrijfsleven niet sneller is gegaan. Bij de replieken zei de heer R e ij e r s (CHU) over de overstroming in Tuindorp- Oostzaan, dat naar zijn mening het be trokken polderbestuur in de eerste plaats aansprakelijk is voor de geleden schade. De heer De L o o r (P.v.d.A.) vroeg of de minister het ermee eens is dat de schade integraal wordt vergoed. Hij opperde het denkbeeld dat de schade betaald moet worden uit een algemen supplementaire begrotingspost en dus uit de algemene middelen. De minister antwoordde, dat het nog te vroeg is om te kunnen zeggen of de schade in zijn geheel vergoed zal worden. Over de schuldvraag zei de minister dat hij niet weet of er een schuldige aan te wijzen zal zün. Mochten er zeer zware lasten komen drukken op het polderbestuur of Amster dam dan zal nagegaan moeten worden welke maatregelen genomen moeten wor den. De minister wilde nog geen enkele toezegging doen. De begroting van Binnenlandse Zaken voor 1960 werd hierna zonder hoofdelijke stemming aanvaard, met aantekening dat de communisten geacht worden te hebben tegengestemd. Het P.v.d.A.-Tweede-Kamerlid, oud-mi nister Samkalden heeft aan de minister van Justitie gevraagd, of deze nu het recente arrest van de Hoge Raad inzake de boycot van de „goedkope vlaggen'-scheepvaart de reeds meer dan een jaar bestaande span ning rondom het stakingsrecht geenszins heeft kunnen opheffen van plan is de indiening te bevorderen van een wets voorstel, ten einde de betekenis van het stakingsrecht voor onze rechtsorde te ver duidelijken en te versterken? Advertentie en voel U weer kiplekker I Ondanks de ernstige pogingen van de Nederlandse staatssecretaris Stijkel is er dinsdag in het geheel geen schot gekomen in de luchtvaartonderhandelingen met de Amerikanen over de landingsrechten van de K.L.M. in Los Angeles. Stijkel, die re kening moest houden met de kans dat de Amerikanen in de plenaire bijeenkomst van dinsdagochtend in feite een punt zou den zetten achter de onderhandelingen, heeft voorgesteld deze zitting te laten ver vallen en dat in plaats daarvan alleen Lau rence Vass en hijzelf aan de lunch de si tuatie zouden bespreken. Vass, op het State Department directeur van de afde ling transport luchtvaart, is de leider van de Amerikaanse delegatie waarmee de Nederlanders nu reeds drie weken onder handelen. De lunch met Vass heeft de par tijen echter niet nader tot elkaar gebracht. Het lijkt niet overdreven te zeggen dat de onderhandelingen althans op dit mo ment nagenoeg zijn vastgelopen Zoals men weet heeft de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns, Dillon ook reeds over deze zaak be naderd. Dillon is nu met vakantie naar Ja maica en hij komt pas de tweede week van februari terug. Het is mogelijk dat Stijkel nu met Dillon wil praten. De gangbare theorie is, dat de leden van de Amerikaan se onderhandelingscommissie meer onder druk van de Amerikaanse luchtvaart maatschappijen staan dan de hogere Amerikaanse functionarissen tot wie Stijkel zich alsnog zou kunnen wen den. Hoe dit zij, ook voor de hoogste func- WASHINOTON (UPI) Dinsdag zijn te Washington de Italiaans-Amerikaanse luchtvaartonderhandelingen hervat die in december 1958 opgeschort waren. Onder andere zal de Italiaanse delegatie verzoe ken om een route voor „Alitalia" van Ro me via Montreal naar Chicago en Los An geles, met het recht deze lijn door te trek ken naar Latijns Amerika. Het Italiaanse verzoek is ondermeer gebaseerd op 't recht dat de Italiaanse regering aan Ameri kaanse maatschappijen heeft verleend om vanaf Rome door te vliegen naar het Na bije en het Verre Oosten, tionarissen is het in het verkiezingsjaar niet zo gemakkelijk enige soepelheid te betrachten. De oppositie in het Congres pleegt in zo'n jaar extra critisch ten aan zien van de regering te zijn. Figuren die, zoals Dillon, bij een voortgezet republi keins bewind op een belangrijke functie kunnen hopen, zullen daarom begrijpelij kerwijs op hun hoede zijn de eigen car rière niet te schaden. Sinds de vervanging op 31 augustus 1957 van de tramverbinding Amsterdam—Haar lemZandvoort door een busdienst, ver toont het reizigersvervoer een kleine terug gang. Van 1949 tot 1956 lag het aantal per tram vervoerde personen steeds ruim bo ven de zeven miljoen. In 1957 werd dit 6.624.122 personen. In 1958 en 1959 steeg het aantal reizigers echter weer. Men verkoos dus blijkbaar het vervoer per tram boven dat van de bus. Op andere naar Zandvoort voerende N.Z.H.-lijnen valt in de laatste drie jaar een sterke stijging waar te nemen. Op de lijn HaarlemBloemendaalse strand—Zandvoort waren de cijfers: 1957: 258.542 personen; 1958: 293.659 personen en 1959: 398.377 personen. Op de lijn HeemstedeZandvoort: 1957: 24.200 personen; 1958: 32.883 personen en in 1959: 37.258 personen. In 1957 kwamen op het station Zand voort 790.000 personen aan, in de eerste drie kwartalen van 1958 665.000 personen en in de eerste drie kwartalen van 195!- 719.000 personen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7