Horen en zien Misdaad om een iW^ w Panda en de meester* Avonturen van een hond Ydo en de Draak '"Hoe is het ontstaan 9 Dubbele opbrengst radio televisie AANKONDIGINGEN EN NABESCHOUWINGEN Stereofonisch hoorspel A nastasia Oost-Eurovisie De radio geeft donderdag Fotowedstrijd van de Unie van Personeelsverenigingen Grote l ier op carnaval Vijand van lawaai Bloedverwant Geschil over de opvoeding van prins Juan Carlos ROMAN VAN JANE ENGLAND Examens Dit woord: ANGSTVALLIG WOENSDAG 2 7 JANUARI I960 47. Nauwelijks stond het vliegtuig op de grond, of Ali Bin Oli en zijn krijgers storm den er met wilde kreten op af. „Ze vallen ons aan!" riep Panda verschrikt, „we moeten vluchten!" „Blijf bedaard," sprak Smurk. „Het is duidelijk, dat deze eenvou dige lieden tegen ons zijn opgestookt. Vrees niet; ik zal ze toespreken en met en kele welgekozen woorden de stemming doen keren." Hij opende de cabine en be groette met een vriendelijke diplomaten- glimlach de tandenknarsende menigte. In spanning wachtte Panda af, wat Smurk zou zeggen. Hij had zo langzamerhand groot vertrouwen gekregen in de diploma tieke handigheid, waarmee Smurk steeds weer tegenslagen in voordeel had doen verkeren, maar ditmaal leek het hem geen gemakkelijke opgave. Maar toen gebeur de er iets, dat zelfs de meester-diplomaat niet had kunnen voorzien. Juist toen hij zijn mond opende om zijn toespraak te beginnen, snoerde een handig geworpen lus zijn kaken opeen. Dit was de grootste ramp, die Smurk had kunnen treffen, want hiermee was zijn machtigste wapen uitge schakeld. Een diplomaat wiens mond is gesnoerd, kan even weinig uitrichten als een worstelaar met gebonden armen. Het zag er dan ook niet zo best uit voor Panda en Archibald Smurk, toen zij, stevig ge bonden, door de joelende menigte werden meegesleurd WARSCHAU (UPI) Drie employé's van de Poolse spoorwegen hebben de af gelopen drie jaar een grote „bijverdien ste" gehad door het verkopen van gebruik te kaartjes voor het traject Lodz-War- schau. Zij haalden ruim 242.000 zlotys (on geveer 38.000 gulden) binnen Reizigers, die uit Lodz in Warschau in de morgen arriveerden gaven bij aankomst hun kaartjes af aan een vrouwelijke em ployé. Deze stuurde de kaartjes terug naar Lodz met de eerstvolgende trein, waar de kaartjesverkoper ze weer verkocht aan reizigers met bestemming Warschau. Daar de kaartjes op dezelfde dag wer den gebruikt kon dit spelletje zonder ont dekking drie jaar duren. Het traject Lodz- Warschau is het drukste in Polen. DIANA BARRYMORE OVERLEDEN De actrice Diana Barrymore, een dochter van de beroemde acteur en filmspeler John Barrymore, is maandag dood in haar wo ning te New York aangetroffen. Zij was 38 jaar. In een autobiografie, die twee jaar geleden onder de titel „Too much, too soon" verscheen, heeft zij verteld hoe de vrees, dat zij niet een even goede toneelspeler als de overige Barrymores zou zijn, haar had verlamd en haar tot alcoholisme had gebracht Vanaf 't eerste ogenblik van een draag lijke ontvangst van radio-telefonische uitzendingen op toestellen met honing raatspoelen en moeilijk tot zwijgen te brengen „Mexicaanse honden" zijn techni ci en akoestici doende geweest om de klanken, die uit de luidspreker tot de luisteraars kwamen in overeenstemming te brengen met de auditieve verhouding, die in concertzaal en schouwburg als rea liteit wordt ervaren tussen toehoorders en uitvoerenden. Men zocht de verbetering vooral in het bereiken van een maximale nauwkeurigheid voor de klank-kleuren der instrumenten en van zang- en spreekstem men en door dit streven zijn er inderdaad verbazingwekkende resultaten verkregen Men is met het experimenteren in de laatste tijd nog een stapje verder gegaan. Ook de ruimte-werking in concertzalen en theaters is men bij de radiouitzendin gen als factor gaan inschakelen, althans er wordt getracht deze zo goed mogelijk te imiteren. Mocht deze nabootsing een even hoge graad van vervolmaking kun nen verkrijgen als nu reeds voor het ge luid bereikt is, dan zou aan de medewer king vooral van hoorspelen een nog gro ter suggestieve macht kunnen worden gegeven. Bij de uitzending op dinsdagavond van het detective-spel „Even schuilen" van Aileen Burke en Leone Stewart, tegelij kertijd door de AVRO over de zender Hil versum I en door de KRO over de zender Hilversum II in prima samenwerking verzorgd, hebben de luisteraars een in veel opzichten goede indruk kunnen krij gen van wat men op het gebied van radio- sterofonie al heeft weten tot stand te brengen. Het was de eerste stereofonische hoorspeluitzending, die men in ons land ondernam en uiteraard was het te ver wachten, dat deze nog niet geheel aan het experimentele stadium ontgroeid zou zijn. Maar het kan gezegd worden: men is op de goede weg. De luisteraars die over twee radio ont vangtoestellen konden beschikken, (hoe veel zouden er geweest zijn?) kregen van de oproeper enkele aanwijzingen over de opstelling en afstemming daarvan. Naar ons gevoel werd te weinig tijd genomen om aan dat advies met voldoende nauw keurigheid gevolg te kunnen geven. Hoe wel bij deze uitzending nog niet elke klanksituatie tot een „ruimtelijke" wer kelijkheid werd, is de werking van dit „thriller-hoorspel door de toepassing der stereofonie in veel opzichten bijzonder spannend en beklemmend geweest. Voor al het effect van de geluids-beweging was frappant. Het stimuleerde de fantasie van de luisteraar zelve en riep beelden op van wegvarende schepen, druk stadsverkeer, van een ruimte vervuld met piano-muziek- op-de-achtergrond en het fixeerde de ge dachten op de plaats van de obsederend tikkende klok in de kamer van de komisch tragische onthulling van een drama. Het is bij deze uitzending wel duidelijk geworden, dat de radio-stereofonie voor hoorspelen een uiterst kwetsbare regie aangelegenheid is met talrijke mogelijk heden en onmogelijkheden. Men mag ho pen, dat zij steeds meer beheerst zal wor den en dat het met het oog op het aantal luisteraars, dat hiervan getuige kan zijn, inderdaad zin heeft om hiermede door te gaan. Golfbreker Het filmprogramma, dat de NCRV ons dinsdagavond presenteerde ving aan met de Amerikaanse bijdrage aan de serie „Wetenschappelijke curiositeiten". Dit maal was het onderwerp „De denkende machine". Men kreeg alle gelegenheid zich over de technische wonderen te verbazen. In zoverre beantwoordde het filmpje dan ook aan de instructieve opzet. Toch zien wij liever zo'n hoofdfilm als „De laatste dochter van de Tsaar". Deze Duitse speel film munt uit door haar documentaire kracht. Ze is gebaseerd op feiten, die sober en overtuigend worden verteld. De kijkers moet het niet zwaar zijn gevallen zich in het lot te verdiepen van de ongelukkige Anastasia. Stof tot praten bleef er genoeg over toen de beeldbuis koud was. Beeldschermer De communistische landen van Oost- Europa zullen zich uit politieke en econo mische overwegingen niet aansluiten bij de bestaande „Eurovisie", maar in 1965 een eigen Eurovisie vormen. Dit heeft het Hongaarse blad „Magyar Ifjusag" mede gedeeld. De Sovjet-Unie, Oost-Duitsland, Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië en Hongarije zullen op dit net worden aange sloten. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8 00—24 00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gymnastiek. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Gymn. voor de vrouw. 9.10 De groen teman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Sopraan en piano. 11.35 Gram. 11.45 Boekbespr. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade-ork. en soliste. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voor de vrouw. 14.50 Gram. 15.10 Anna Karenina. hoorsp. 15.45 Strijktrio. 16.15 Voordr. 16.35 Orgelspel. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Jazzmuz. 18.00 Nieuws. 18.15 Lichte muz. 18.30 Voor de jeugd. 18.45 Sportpraat- je. 18.55 Gesproken brief. 19.00 Voor de kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.15 Concertgebouwork. en sol. In de pauze (plm. 21.15 —21.401 Meer werk en meer welvaart, klankb. 22.30 Nieuws en beurber. van New York. 22.40 Act. 22.55 Sportact. 23 05 Uit de wereld van het Amusement, praatie. 23.55 —24.00 Nieuws. HILVERSUM II 298 m 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7 15 Gram. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Orgelspel. 7.45 Morgengebed en over weging. 8.00 Nieuws. 8 18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 De zingende kerk 12.00 Middagklok - noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Voor de boeren. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Vijftien jaar geleden, praatje. 13.20 Piano spel. 13.55 Lichte muz. NCRV: 14.00 Gram. 15.00 Lichte muziek. 15.30 Gram 16.00 Verkenningen in de Bijbel, lezing 16.20 Pro en contra, muzikale discussie. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Amus.muziek. 18.15 Sportrubr 18.30 Muzik. lezing. 18.50 Sociaal pers pectief. 19.00 Nieuws en weerber 19.10 Op de man af praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.50 Polit. praatje. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Periodie kenparade 22 10 Vocaal ens. 22.30 Nieuws. 22.40 Zaalsportuitslagen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Orgelconcert. 23.30 Gram. 23.55 —24.00 Nieuws. BRUSSEL. 324 m. 12.00 Amus.muz.. 12.30 Weerber. 12.35 Gram. 12.52 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Kamermuziek. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.06 Franse les. 16.21 Gram. 17.00 Nieuws. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.20 Voor de soldaten. 18.50 Sportkroniek. 19.00 Nieuws. 19.45 Lit progr. 20.00 Hoorsp. 21.30 Gram. 22.00 Nieuws. 22.15 Radio-universiteit. 22.55 —23.00 Nieuws. VOOR DONDERDAG NTS: 20 00 Journ. en weeroverzicht. KRO: 20.20 Gesprekken. 20.45 TV-spel. Nietftv werk van Landré. Guillaume Landré heeft in opdracht van de Südwest- funk te Baden-Baden een werk geschre ven voor een hier te lande nog weinig be kend instrument, de contrabas-klarinet. Het werk is getiteld Concertante voor con trabasklarinet en orkest. De Unie van Personeelsverenigingen voor Kennemerland heeft onlangs, in sa menwerking met de Stichting ter Bevor dering van de Amateurfotografie, een foto wedstrijd georganiseerd voor de leden van de 26 bij de unie aangesloten personeels verenigingen. Deze wedstrijd is een succes geworden, want er kwamen meer dan honderd merendeels zeer goede inzendin gen binnen. De jury, bestaande uit de heren Stumpel van de Stichting ter Bevor dering van de Amateurfotografie, Hoest van de Kennemer Fotokring, en Flentrop van de Unie van Personeelsverenigingen, t kende de eerste prijs toe aan de heer S. Romeyn van de P.W.N.-personeelsvereni ging, de tweede prijs aan de h"eer A. Jan sen van „Nautamix". De derde prijs ging naar de heren J. M. Frederiks en J. G. de Vries (P.W.N.), de vierde naar de heren C. W. N. Smeeman (personeelsver. ge meente Haarlemmermeer) en A. Dibbets („De Gieteling"). De vijfde prijs werd toe- In de carnavalsoptocht van Viareggio in Italië zal een wagen meerijden, waarop de caricaturen van de grote vier, onder het motto „Vermindering van de spanning" een kluchtige confe rentie gaan houden. Tussen de lachen de koppen van Eisenhower en Kroesj- tsjev in werkt Silvano Avanzini aan de kop van Charles De Gaulle. Mac- millan wacht nog op zijn carnavaleske schepping. gekend aan de heren P. Wijker (P.W.N.), D. F. Goudriaan (Ned. Handel Mij.), W. Paap ontspanningsvereniging „Neder land") en P. B. J. Kramer van „Nautamix". De heer A. Dibbets verwierf bovendien de plaquette, die beschikbaar was gesteld door de Stichting ter bevordering van de Amateurfotografie. Vijf inzenders kregen een eervolle vermelding. if^ HERTFORD (UPI) Voor de bezoe kers van Sir Walter Hannay te Hertford in Engeland is het zaak op de tenen te lo pen en niet luid te spreken. Sir Walter is de rustigste man van het Verenigd Ko ninkrijk. Als voorzitter van de Nationale raad tot bestrijding van het lawaai, zit hij mo menteel te broeden op een nieuwe, ge luidloze aanval op de herrieschoppers van Groot-Brittannië. Met zijn vrouw, een schrijfster van historische romans, woont Sir Walter in een afgelegen landhuis. De woning is voorzien van allerlei technische foefjes om elk lawaai te vermijden. Stootkussentjes voorkomen dat de deuren met een klap in het slot vallen. De vloe ren zijn over de gehele oppervlakte be dekt met tapijten en de bel naast de voor deur en die in de telefoon zijn omwikkeld met lappen. De raamkozijnen zijn dichtgestopt met doek om de geluiden van buiten niet in de kamers te laten doordringen en op de koelkast zit een geluiddemper om het ge zoem van de motor te smoren. Lady Hanny schrijft met de hand. „Ik zou het geratel van een schrijfmachine niet kunnen verdragen", zegt ze. Sir Walters Rolls-Royce loopt zo rustig, dat, zegt hij, „ik niet zelden vergeet de motor af te zetten". Zijn vrouw vertelde dat zij tijdens een luchtaanval in de tweede wereldoorlog op een nacht met een flacon slaaptabletten rammelde en haar man tegen haar uitviel met een: „in vredesnaam, schei uit met dat lawaai." Zelfs Henry, de hond van de Hannay's, laat geen geluid horen. Televi sie is er niet, alleen een heel klein radio- ontvangertje „voor het nieuws." Sir Walter, een befaamd neuroloog, meent dat Londen met het jaar lawaaieri ger wordt. Zijn vereniging bereidt daar een nieuwe aanval op voor via een parle mentslid. Hij moet een aanvullende para graaf gehecht zien te krijgen aan de, in middels verouderde, wetsvoorschriften op het gebied van het lawaai. NAPELS (UPI) Giovanna Granato is dezer dagen gehuwd met de blinde, wiens bloed haar het leven heeft gered. Giovan na, 27, die van welgestelde familie is, trad in het huwelijk met steenzetter Luigi Cu- tolo, 23. Cutolo werd in 1957 blind door een ont ploffing van een granaat uit de Tweede Wereldoorlog die in een klooster lag. waar hij werkte. Hij verloor ook zijn rechter hand. De steenzetter liep in de gang van de kli niek, waar hij werd behandeld, toen hij dokters hoorden zeggen, dat zij geen ge schikt bloed konden vinden om het leven te redden van een jong meisje dat een blindedarmontsteking had. Onmiddellijk bood de blinde jongeman zich als donor aan. Zijn bloed redde het leven van het meisje. Daarna zijn zij dikke vrienden ge worden en nu zijn ze een echtpaar. Advertentie WAMl is beslist beter! fdeaai voor ruwe handen en schrale huid Onmisbaar In leder gezin! grote doos f 1.25 - gezinsdoos f 2.25 MADRID (UPI) Het Spaanse staats hoofd generaal Franco heeft een bijzon dere commissie ingesteld die zal moeten beslissen over de verdere opvoeding van zijn mogelijke opvolger, prins Juan Car los van Bourbon. Naar verluidt is de com missie het gevolg van verschil van mening over de opvoeding van de prins, als ge volg waarvan diens gouverneur, de hertog De La Torre is afgetreden. De commissie zal zich moeten verstaan met de in Portugal wonende vader van Juan Carlos, Don Juan, zelf pretendent naar de Spaanse troon. Tot voorzitter van de commissie is be noemd de markies van Luca De Tena, uit gever van het Madrileense monarchisti sche dagblad „ABC" en succesvol toneel schrijver. Volgens dezelfde bron hebben Franco en Don Juan nog geen overeenstemming kun nen bereiken over een civiele vorming van de prins, wiens militaire opvoeding aan de drie Spaanse legeracademies is vol tooid. De commissie moet nu trachten de standpunten van de Caudillo en de vader van de tweeëntwintigjarige prins nader tot elkaar te brengen. Aangenomen wordt dat de leden van de commissie daartoe binnenkort naar Esto- ril in Portugal zullen reizen, om zich met Don Juan te verstaan. Deze erfde de rech ten op de Spaanse troon van zijn vader, koning Alfons XIII die in ballingschap te Rome stierf. De hertog De La Torre en Franco zou den voorstanders zijn van inschrijving van Juan Carlos aan de universiteit van Sala manca. Don Juan zou daar bezwaar tegen hebben omdat de geest er te „liberaal" zou zijn. 3031. Ydo werd wakker. Hij geeuwde, wreef z'n ogen uit en rekte zich eens flink uit. Oeiik heb een lekker dutje gedaan, mompelde hij. Zou het al laat geworden zijn Hij had nu wel een beetje honger gekregen. Uit z'n mars haalde Ydo z'n brood, dat hij meegenomen had. Terwijl hij dat opat, dacht hij na over z'n plannen. Als hij hier niets aantrof, zou hij nog verder trekken. En als hij dan nergens een teken van leven van de draak vond, zou hij terug gaan naar een stad en daar vertellen, dat het alles maar een verzinsel was en dat de mensen rustig naar hun dorp terug konden gaan. Maar opeens daar schrok Ydo geweldig! Ik denk zo, dat er tegen die tijd geen farm en geen geld meer zullen zijn, zei Menzies. Hij heeft de helft van het vee verkocht en onder ons gezegd is er van de tweede helft nog heel wat dood gegaan. Peters zegt, dat het een soort maagkwaal is, die gemakkelijk genezen kon worden. Maar dat weet je welof liever dat vertel ik je bij deze, dat hij zich nooit ergens druk over maakt. Hij jaagt een beetje en komt hierheen en drinkten heeft ongeveer vier maanden verdaan door bij de Ferndales rond te hangen, toen hij achter dat meisje Julie aanzat Wentworth wreef opnieuw zijn neus. Je hebt mij misschien wel eens horen zeggen, dat ik er een hekel aan heb, als er vrouwen op het „veld" zijn, zei hij. Dat heb ik, zei Menzies zuur. Ik heb er een hevige hekel aan, ging Wentworth voort, om er op uitgestuurd te worden om met vrou wen te maken te krijgen. Speciaal oude vrouwen, die in hutten zitten en webben spinnen. Ik maak me ongerust, zei Menzies plotseling. We moeten wat doen. Wentworth gaf geen antwoord. Denk je, zei hij na enige tijd, dat Rob Timball er enig idee van heeft, dat de halve farm aan zijn nicht toebehoort? Neenik geloof niet. dat hij dat doet, zei Menzies aarzelend. Maar wat ik wel geloof, voegde hij er aan toe met een inzicht, dat door zijn liefde voor Isabelle werd veroorzaakt, is, dat zij het zeer goed weetalleen wil zij dat niet toegeven, omdat zij niets wil doen. dat Rob Timball zou kunnen benadelen. Ik ben er bijna zeker van, dat zij het weet. Ze kon het wel eens bij het rechte eind hebben, zei Wentworth nadenkend, ik bedoel door net te doen als of zij het niet weet. En ook om de oude vrouw niet te la ten merken, dat zij het weet. Hij gromde even en ging toen gapend rechtop zitten. Ik heb een hekel aan psychologie, zei hij, en ik heb zo'n idee, dat ik in deze kwestie een stukje psycho logisch werk zal moeten doen. Menzies, timmer dit goed in je hoofd. Je hebt te maken met een kwaadaardige oude vrouw, wier man jaren geleden gestorven is en die zijn farm naliet aan zijn zoon en zijn nicht samen, in de gebruikelijke dwaze hoop, dat ze wel eens verliefd op elkaar zouden kunnen worden en zouden trouwen, denk ik. Bekijk de volgende feiten eens, m'n jeugdige Sher lock Holmes. We hebben hier een oude vrouw, die een hekel aan haar nicht heeft en er geweldig op tegen is, dat die ook maar iets zal krijgen, zodat ze haar opvoedt als een kind, dat van weldadigheid leeft en naar ik ze ker geloof, stiekum hoopt, dat het kind gauw zal ster ven. Het meisje heeft echter een van die taaie constitu ties, die vrijwel alles kunnen overleven. Omdat de oude vrouw niet wil, dat het meisje haar rechtmatige plaats in het leven inneemt, of als mede-eigenares wordt er kend, begint zij een isolatieplan, waardoor ze haar zoon volkomen bederft. Als die jongen een normaal leven had gehad, zou hij heel anders zijn geweest. En al die tijd vloeit het geld geleidelijk aan weg; de farm gaat naar de maan en het meisje werkt niet mee door niet dood te gaan. Ieder jaar komt het mo ment, dat men zal moeten delen, dichterbij. De oude vrouw zal de vernedering moeten ondergaan aan haar nicht te moeten bekennen wat voor een rommeltje de erfenis eigenlijk geworden is. Zie je Menzies, het werd in haar handen gelaten tot het meisje meerderjarig werd. De oude man vertrouwde zijn vrouw en niemand heeft het recht inmiddels tussenbeide te komen. En nu verder. Baxter krijgt er de lucht van en maakt zich eveneens ongerust. Hij begint zich voor hen allen te in teresseren en de oude vrouw begint gevaar te ruiken. Met dat tweetal (Isabelle en Rob) zou ze het alleen nog wel klaar spelen, maar als er zo iemand als Baxter in de buurt is, begrijpt ze heel goed. dat zij die er niet tus sen kan nemen. En nu zit ze in de narigheid. Ze heeft altijd voorgegeven, dat alles van haar was en ze zal een tamelijk gek figuur slaan, als ze moet toegeven, hoe de zaak werkelijk in elkaar zit Zij kent haar eigen zoon en is er vrijwel zeker van overtuigd, dat een dergelijke schok hem helemaal naar de maan zou helpen. Ze is niet helemaal bij haar verstand, zou ik zeggen en je weet nooit wat ze waarschijnlijk zal gaan doen. Maar wat wij moeten doen, beste jongen, is een andere zaak en daar voel ik me niet helemaal zeker van. Ik weet niet, of ik wel het recht heb, de jonge Timball van de situatie op de hoogte te stellen. Maar ik zal er morgen heengaan en dan krijg ik er misschien wel enig idee van. Het is al zo lang zo voort gegaan, Menzies en je weet nooit, wat voor uitwerking dergelijke onthullingen zouden kunnen hebben. Bovendien ga je dan ingrijpen in iets wat strikt ge nomen je eigenlijk niet aangaat. Baxter heeft in Sa lisbury aan de magistraat voorgehouden, dat hij meen de, dat Isabelle nu niet precies in een gunstige positie verkeerde en dat hij zelfs dacht, dat zij wel eens in gevaar kon verkeren. Hij gaf redenen op. die Sinclair uit een psychologisch oogpunt als juist beschouwde. Dus is het enige, wat wij doen kunnen, een oogje op haar houden. Het is weer net als altijd, we kunnen niets voorkomen, maar als er wat met haar gebeurt, kun nen we de schuldige op zijn nek springen. Erg verve lend, maar zo is het nu eenmaal. Maar je moet toch wat doen, zei Menzies. Wentworth wreef zijn neus en zag er melancholieker uit dan ooit. M'n arme jonge recruut, zei hij vriendelijk, je bent verliefd en die situatie hindert je opmerkingsga ve. Morgen komt Farthing hierheen. Hij is niet ver liefd. Hij is een taaie en helemaal geen sentimentele vent en veel beter in staat om die Timball-affaire ter hand te nemen. Menzies ..het spijt me voor jou, maar ik ga je op een mooie lange controletocht door het reservaat zenden. Ik heb zo'n vermoeden, dat ons nieu we stamhoofd N'Subi, met zijn aardige Engelse opvoe ding allerlei vreemde ideeën koestert. Menzies gaf geen antwoord. Hij dacht aan Isabelle en het leek hem, dat Wentworth een dwaas was en he lemaal niet de schrandere kerel, waarvoor men hem hield. Het voornaamste was ten slotte Isabelle daar weg te krijgen. Nu moest hij naar de kraal van N'Subi en mocht hij luisteren naar de brutale opmerkingen van die kaffer met zijn gladde tong. Hij stond op en wenste zijn chef welterusten. Wentworth keek hem aan O, ja, zei hij toen Menzies bijna de deur had bereikt, wat is die Julie voor een meisje? Menzies keerde zich om en zette een onschuldig ge zicht. Och, niets bijzonders, zei hij. Wat kun je ver wachten van een zottin, die zo stom is om op Rob Tim ball verliefd te worden? Zeer interessant, zei Wentworth, Welterusten. DERTIENDE HOOFDSTUK Toen Julie wakker werd, merkte zij, dat de regen had opgehouden en tevens, dat zij erg hongerig was. Ze stond op, kleedde zich aan en ging een wereld in, die heerlijk geurde. De kok was bezig het vuur aan te maken. Zij ging er heen en zette er een ketel op, ter wijl hij neerknielde en het vuur aanblies, waarbij zijn wangen op een blaasbalg geleken. Zij zou voor zich zelf pap maken, besloot zij en die in de open lucht ge bruiken. Dan konden Isabelle en mevrouw Timball doen wat ze wilden en haar slecht verzorgde maaltijd in de hut met het smerige tafellaken gebruiken. (Wordt vervolgd) Advertentie Amsterdam Vrije Univ. Kandidaatsexamen theologie: P. van der Loo Sneek. Het woord angstvallig is eigenaar dig, zowel door zijn vorm als door zijn betekenis. Het enige woord dat ermee i vergeleken kan worden is schroomval lig, dat waarschijnlijk op voorbeeld van angstvallig is gevormd. In het Middelnederlands luidt het woord: anxtvoudich. Ook anxtveldich komt voor. Men denkt dadelijk aan veelvou dig en veelvuldig, menigvoudig en me nigvuldig, maar het is niet duidelijk hoe dit achtervoegsel, dat samenhangt met het werkwoord vouwen en dat dus bij telwoorden past, achter een woord als angst terechtgekomen is. Ook de betekenis heeft iets merkwaardigs. Men gebruikt het woord angstvallig nl. niet in de zin van: angstig, zoals in de 17e eeuw, naar in die van: be hoedzaam, met grote voorzichtigheid en stipte nauwgezetheid tot het kin derachtige toe. Men copieert een schil derij angstvallig of vermijdt angstval lig aanstoot gevende woorden j

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 9