TWEE ZIEKEN Engelse lilleratu TUINEN PLANTEN IN DE RUIMTE Q Q E T RI E, °e wetenschap van 6e structuur der groepen WESTDUITSE NOTITIES Erbij ur Het zoeken naar vereenvoudiging en versnelling van het aardse systeem Uitstapje Voorkeur Nieuwe boeken voor de jeugd ZATERDAG 30 JANUARI 1960 PAGINA TWEE zijn, hoe planten zullen reageren op de lange perioden van duisternis en licht op de maan, of op de kosmische stralingen. „Wij leren dagelijks van de aardè" ver telde dr. Romney Lowry, „de aarde is een gesloten systeem en een volmaakt systeem in elk opzicht, waarin mensen, dieren en planten, zonlicht, aarde, nacht en dag, ge holpen door gistingsprodukten, bacteriën, schimmels en andere stoffen, een gesloten omloop verzekeren; wij proberen een ge sloten systeem van groter eenvoud te vin den dat niet alleen in een veel kleinere ruimte functioneert, maar ook veel snel ler dan op aarde DE RUIMTEVAARDERS van morgen zullen hun eigen groentetuintje meenemen en ergens in de wereldruimte of zelfs op een andere planeet kunnen genieten van een maaltje gekookte vis, paddestoelsoep, of sla van waterkers en tomaten, alles in de wereldruimte en onderweg gegroeid. En zoals vele gewezen militairen weten, smaakt dat beslist allemaal veel beter dan eipoeder. Onze tuin- en kamerplanten EEN JAVAANSE VIS met een brede bek zal mogelijk binnenkort een reis naar de maan ondernemen of tenminste een deel van die reis maken. Deze vis en simpele planten als algen en paddestoelen genieten in het ruimtevaartlaboratorium van de Boeing vliegtuigfabriek bijzondere zorg; een handvol geleerden is daar bezig met de ontwikkeling van metho des om de ruimtevaarders van morgen geschikte lucht voor de ademhaling en gezond voedsel mee te geven. Elke kilogram gewicht vereist een grote hoeveelheid brandstof om mede op gang gebracht te worden in het startende ruimtevaarttoestelhoe minder „dood gewicht" (ook als het leeft) er aan boord is, des te beter kan men het ruimtevaartuig inrichten. De vis in kwestie is de Tilapia, afkom stig van de Javaanse visvijvers en de algen waarmee hij de eer van ruim- tewetenschappelijke belangstelling deelt, zijn een soort die in vrijwel alles kan groeien. Daarnaast onderzoekt men paddestoelen op hun geschikt heid om alcohol te vormen en tal van andere planten van minder belang. Links: Zijn algen een van de antwoor den op het probleem van de voeding van ruimtevaarders? Dr. Liston met zijn proefflesjes met algen die leven zoals zij zouden doen in een ruimte vaartuig. Rechts: Tal van planten en dieren behalve algen en vissen worden onderzocht op hun geschiktheid voor de ruimtevaart. Een bioloog houdt zich hier bezig met oesters, van wie men overigens niet al te veel verwacht, om dat de oester hoge eisen stelt aan zijn omgeving. DE BEDOELING is om een gesloten oecologisch systeem te scheppen, dat voedsel en zuurstof fabriceert in een be sloten ruimte die met onbestemde snel heid door de wereldruimte snelt. De oecologie is de wetenschap die zich bezig houdt met de verhouding van dieren of planten tot hun levende of levenloze om geving en tussen dieren en planten onder ling. Het is deze wetenschap, die te hulp wordt geroepen om de mens de reis in de wereldruimte mogelijk te maken. Op de achtergrond staat de overweging, dat er een enorme energie nodig is om wat dan ook omhoog te brengen en dat voedsel en water voor ruimtevaarders zo weinig mogelijk dienen te wegen. Voor reizen in de wereldruimte moet men bovendien met een tijdsduur van maanden en in bepaal de gevallen zelfs van jaren rekenen. Iede re opvarende heeft ongeveer vijfentwin tighonderd gram water en zevenhonderd vijftig gram zuurstof per etmaal nodig. Zelfs de meest zorgvuldig gecondenseer de voedingsmiddelen vormen een trans portprobleem, terwijl het een bewezen feit is, dat de mens na een maand op ge concentreerd voedsel te hebben geleefd, alle belangstelling daarvoor verliest en zelfs ondervoed raakt door gebrek aan eetlust HET ANTWOORD op al die problemen wordt gezocht in een systeem, waarin wa ter, zuurstof en voedingsstoffen in een ge sloten ruimte en in een snel tempo de hele natuurlijke kringloop volbrengen: water en menselijke afvalprodukten voor plan tenvoeding, planten die zuurstof leveren en als voedsel dienen voor de mens, die de ingeademde zuurstof teruggeeft als car- bon-dioxyde, die de planten nodig hebben, planten die ook kunnen dienen om dieren te voeden, die dan op hun beurt weer men sen voeden. De Tilapia past goed in dit beeld, al is hij geen schoonheid om te zien. Deze vis heeft zich de laatste twintig jaar met grote snelheid in de tropen ver breid vanuit de visvijvers van Java. De vis is smakelijk en stelt weinig eisen aan het leven: warm stilstaand water en kalmte. Hij groeit snel, schiet kuit na acht weken en leeft voornamelijk van al gen met nu en dan een worm als een lek ker hapje. EEN GROEP GELEERDEN is nu bezig te onderzoeken of deze vis „ruimtevaar der" kan worden. Andere geleerden expe rimenten met algen, eetbaar voor men sen en een lekker hapje voor vissen, of met paddestoelen, die niet alleen snel groeien, maar ook zeer smakelijk zijn in allerlei vormen. Een van de onopgeloste problemen in de plantensector is, of deze hun wortels omlaag zenden in de grond en niet omgekeerd, als de plant moet groeien in een ruimte zonder zwaarte kracht. De vakterm voor het normale ef fect van de zwaartekracht op planten is geotropisme. Men hoopt erin te slagen dit effect te vervangen door fototropisme (het naar het licht toegroeien van plan ten), want anders loopt men kans dat de kunstmaan of het ruimtevaartuig van morgen gaat lijken op een krankzinnige broeikas met omlaaghangende planten en omhoog groeiende wortels. De man nen die een belangrijke rol vervullen in deze experimenten zijn dr. John Liston en dr. Albert Sparks. Hun specialiteit is het bestuderen van algen. Met behulp van fotosynthese, en wat zij uit verwerkte ademhalingslucht weten te halen, telen die algen welig in een voedende vloeistof. Het eerste succes was dat de op deze wijze gekweekte algen een bijzondere lekkernij vormen voor de Tilapia, die met open bekken zitten te wachten op de voedings beurten. DE SPECIALIST voor deze tropische vissen is dr. Joseph Stern. „Ik kan mij voorstellen dat een eenzame ruimtevaar der zijn lege uren vult met het gadeslaan van deze vissen of zelfs met het leren van kunstjes in afwachting van algenhapjes; ik heb ontdekt dat de Tilapia een grote intelligentie bezit en in staat is om veel te leren, als er maar eten aan verbonden is..zegt hij. In elk geval heeft deze stu die ook zijn vrolijke kant, zoals toen een paddestoelkweek prima opkwam, maar twintig procent alcohol bleek te bevatten als gevolg van het niet steriliseren van door het niet steriliseren van de glazen! VERDER HEEFT men ontdekt dat plan ten niet bepaald aarde nodig hebben om te tieren; zij groeien op vermiculite stof fen en op verpoederd kunstrubber, als men maar de nodige voedende stoffen toe voert Dat ook is een belangrijke aanwij zing, want niet overal zal men geschikte teelgrond aantreffen. Ruimtevaarders zul len mogelijk op planeten landen, waar geen teelgrond aanwezig is; als zij in staat zijn die kunstmatig te scheppen, kunnen zij een basis vormen, waaruit een nieuwe wereld voedsel kan putten. Open vragen Aphelandra wordt tegenwoordig veel als kamerplant gekweekt; er zijn verschillen de soorten, maar de soort met mooie bonte bladeren zien men het meest. Deze plant moet in deze tijd van het jaar beslist in een normaal verwarmde kamer gekweekt worden en ze heeft bovendien een zeer vochtige atmosfeer nodig; er zal dus veel met lauw water gesproeid moeten worden. Aphelandra's die men verleden jaar in bloei gekregen heeft zullen nu wel enkele van de onderste bladeren verliezen; dat is haast niet te voorkomen. Vroeg in het voorjaar zal er echter nieuwe groei komen en te hoog gegroeide planten kan men eind februari-begin maart al wel een weinig te rug snoeien. Dan kan men ook verpotten. Gebruik er dan de bekende bloemisten- grond voor en vergeet niet dat onder in de pot ook wat scherven moeten komen; het afvoergaatje mag in geen geval verstopt raken Het is een zeer mooie sierbladplant waarvan men lang plezier kan hebben, maar dan dient men haar ook goed te ver zorgen. Als ze flink groeit zal ze ook weke lijks een beetje opgeloste kamerplanten- kunstmest moeten hebben. G. Kromdijk John Braine, The Vodi Eyre and Spottiswoode. London Morris West, The Devil's Advocate Heinemann, London. JOHN BRAINE, door zijn eerste ro man „Room at the top" bekend geworden bij vele lezers en bioscoopbezoekers, ge bruikt in zijn tweede roman opnieuw de wil-om-er-te-komen als hoofdmotief. Dick Corvey heeft tuberculose en ligt in een sa natorium, zonder enige wil, zelfs om te leven; het gaat slecht met hem, maar dan wordt hij verliefd op een van de zusters, en een paar maanden later is hij weer op de been. hoewel de zuster na enige aarze ling besloten heeft met een ander te trou wen. Misschien, denkt Dick op de laatste pagina, zal hij haar nog van plan doen veranderen. Het aardigst in dit verhaal is de vondst van de Vodi en Nelly, wezens die door Dick en zijn vriend Tom in hun schooltijd verzonnen zijn. De Vodi zijn kleine monsters, handlangers van Nelly, een angstaanjagende vrouw die wanneer het haar invalt zonder opgaaf van reden onschuldige mensen tot hun verderf voert. Dick beschouwt zichzelf als een slachtof fer van Nelly, en neemt lange tijd aan dat er niets aan te doen is; hij wordt er overheen geholpen door de zuster, de eer ste buitenstaander die hij er ooit van vertelt. IN SOMMIGE PASSAGES over de mon sters schrijft Braine op zijn best, vandaar dat men met genoegen aan hen terug denkt; maar het is hem niet goed gelukt om ze aan te passen aan de verbeelding van een volwassen man als zijn hoofdper soon, en het ziet er ook niet uit of hij zich daarvoor veel moeite heeft gegeven. De manier waarop hij zijn motieven uit gewerkt heeft geeft de lezer de indruk dat hij tezeer bezeten was door zijn eigen wil- om-er-te-komen dan dat hij zich tijd kon gunnen om er over na te denken en zich het verhaal voor te stellen. Door de sa menvatting aan het begin van het boek al ingelicht over wat er ongeveer gaat ge beuren, zoekt men tevergeefs naar ont wikkelingen die men niet voorzien had. Pas tegen het eind gebeurt er zoiets: het leek alsof Dick de verpleegster zomaar zou krijgen met zijn beterschap, en dat gaat toch anders. Een kleine verrassing is er dus, maar ook die wordt niet met ge noeg zorg behandeld om de roman voor de futiliteit te redden. Met zijn huidige manier van doen, is John Braine het aan gewezen slachtoffer voor de kritiek. Soms lijkt het een beetje gemeen, om het werk van iemand af te breken die kennelijk ern stig zijn best heeft gedaan en alleen geen geluk heeft gehad. Braine heeft al meer dan genoeg geluk gehad, en hij doet hele maal niet ernstig zijn best. Hij probeert het publiek te vangen met alleen echt Noordengels te zijn, behoorlijk te vertel len en een banale moraal bij verrassing als een originele te verkopen; dit boek geeft een goede aanleiding om hem voor te houden dat in de litteratuur de wil-om- er-te-komen langere omwegen moet ma ken dan in de handel. OOK DE HOOFDPERSOON in The De vil's Advocate van Morris West, een boek dat in Engeland veel bewondering geniet van recensenten, wordt door de liefde ge- „WIJ HEBBEN IN DEZE afdeling nooit moeilijk heden", zegt de bedrijfsleider, „en het is een van de meest produktieve in de gehele fabriek". „Deze klas is hopeloos", zegt een hoofdonderwijzer, „de houding is geheel verkeerd en dat weerspiegelt zich in het werk van de kinderen Iedereen weet dat de menselijke verhoudingen be langrijk zijn, maar toch wordt er niet veel aandacht aan besteed. We accepteren dat er anti- en sympathieën in iedere menselijke groep bestaan, zonder dat we ons realiseren dat het mogelijk is aan deze toestand iets te veranderen. In een fabriek kunnen hieruit bij voorbeeld openlijke geweldplegingen voortkomen, voordat een baas tussen beiden komt om twee arbeiders te scheiden die niet met elkaar kunnen opschieten. Veel factoren worden bestudeerd om de produktiviteit in de industrie op te voeren, maar er wordt niet genoeg aandacht be steed aan de essentiële factor der groepspsychologie. Werkteams worden klakkeloos samengesteld, alsof men sen voorwerpen zijn. „Als we ons zorgen moesten ma ken over wat de mensen wel van elkaar denken zouden we nooit iets voor elkaar krijgen", zeggen vele onder nemers. Maar de wetenschap toont aan dat juist het tegenovergestelde waar is. In 1946 loog de toen zestienjarige Franz Kraus zijn moeder voor hij vreesde straf en vluchtte. Te voet ging hij naar Oost-Duitsland, waar hij zich de wees Hans Schulze noemde en opgenomen werd in een kindertehuis. In 1953 trouwde hij onder zijn valse naam. Uit angst voor de rechter durfde hij daarna geen contact op te nemen met zijn ouders, die er na vele jaren wachten en bang zoeken van overtuigd waren dat hun zoon dood was. In 1954 vluchtte Frans Kraus alias Hans Schulze naar West-Duitsland maar nog had hij niet de moed zijn echte naam bekend te maken en zijn ouders op te zoe ken. In het voorjaar van 1959 liep zijn hu welijk op een echtscheiding uit en pas toen ging hij terug naar zijn moeder. Prompt daarop werd een aanklacht tegen hem in gediend wegens het voeren van een-valse naam. De politie berekende inmiddels dat het zoeken naar Franz Kraus haar twin tigduizend mark had gekost en daarbij had de politie zelf niets bereikt. 's Morgens, zo is uit een opinieonder zoek gebleken, drinkt de gemiddelde West duitser zowel bij zijn ontbijt als wat later, een kop koffie. Maar 's avonds houdt hij het bij thee en bier. De Noordduitsers ge ven de voorkeur aan thee in de avond en de Müncheners en andere Beieren hebben dan het liefst bier DE PSYCHOLOGIE houdt zich bezig met de mens, en sociologie met de sa menleving. Maar er is een belangrijke eenheid tussen deze twee: de groep. Rei zigers in een treincoupé vormen een groep. De leerlingen in een klas vor men een groep. Hetzelfde kan men zeg gen van de arbeiders op een boerderij, de groep bergbeklimmers die een moeilijke helling neemt, of de voetballers in een elftal. Als je er bij stil staat realiseer je je dat de groep enorm belangrijk is en dat hij de mensen kan veranderen die er deel van uitmaken. NIEMAND HAD WERKELIJK groe pen bestudeerd voor dr. J. L. Moreno de sociometrie schiep. Deze wetenschap zou een theorie gebleven zijn als een Ameri kaans generaal, die enige squadrons bom menwerpers onder zijn bevel had in de Pacific, gedurende de laatste oorlog niet een bewonderaar van Moreno's ideeën was geweest. Was er een manier om de verliezen te reduceren? Hoe zou het gaan als men sociometrie gebruikte? Eerst was er geen poging gedaan om de bemanning van de bommenwerpers op de juiste wijze samen te stellen, maar wel had men de positie van ieder toestel in de strijdformatie bestudeerd. Aan de vliegers was gevraagd wiens toestel zij naast het hunne wensten te hebben. Spoe dig werden bommenwerpersformaties ge organiseerd volgens de sociometrische ideeën. De verliezen daalden 25 tot 50 per cent. Van die tijd af wist iedere vlieger, dat hij naast zich niet alleen een betrouw bare piloot had, maar een vlieger van wie hij zelf overtuigd was dat hij betrouw baar was omdat hij hem had gekozen. Hij vertrouwde de man, en hij wist dat zijn vriend hem te hulp zou komen in een moeilijke situatie evenals hijzelf de an der zou helpen. Men kan het bezwaar uiten dat dit imponderabilia zijn, maar deze onweegbare factoren wogen zwaar in de schalen van het noodlot, omdat zij het mogelijk maakten dat de Amerikaanse luchtmacht 25 tot 50 percent aan verliezen van mensen spaarde. Onder de indruk van deze resultaten werd president Roosevelt ook een aanhanger van Moreno's ideeën en hij deed veel voor de doorvoering van sociometrie in alle Amerikaanse strijd krachten. WAT IS DEZE SOCIOMETRISCHE we tenschap precies? Eenvoudige meetkunde speelt er een belangrijke rol bij. De ba sis van alles is de sociometrische test, het sociometrisch overzicht. Ieder lid van een bepaalde groep wordt een serie vra gen voorgelegd: „Met wie prefereert u dit of dat werk te doen? Wie zou u als assis tent-piloot in uw bommenwerper willen hebben?als buurman in de klas? als kameraad van een commando-een heid met een gevaarlijke opdracht?" De ze vragenlijst, die uiteraard geheim Is, stelt de mensen ook in staat om een twee de naam te noemen, voor het geval dat Een slecht en een goed geïntegreerde groep. Deze sociogrammen geven een beeld van twee eenheden van de Amerikaanse luchtmacht ieder van 17 man. Criterium: „Met wie wilt u vliegen". A is een voor beeld van een goed geïntegreerde groep. De interne contacten zijn relatief dicht, de groep is gesloten en er zijn slechts af wijzende externe keuzen, die „naar binnen toe" zeldzaam zijn. De beide officieren C. en X. genieten het vertrouwen van hun ondergeschikten. In groep B zijn ze juist geïsoleerd en genieten ze de algemene af wijzing. Drie buitenstaanders ontvangen sympathie. De groep zelf is in twee kliekjes gesplitst met negatieve betrekkingen on derling. De afwijzingen zijn talrijker dan de positieve relaties. de eerst gekozen persoon er niet is. Een grote hoeveelheid belangrijk mate riaal wordt op deze wijze verkregen wan neer de antwoorden geanalyseerd wor den. BEPAALDE INDIVIDUEN worden door een meerderheid der groepsleden gekozen: deze mensen zijn polen van aan trekkingskracht; zij zijn voorbestemd om leiders te worden. Anderen vormen ty pische vriendenparen; als niemand an ders zo'n vriendenpaar kiest, bewijst dit dat hun vriendschap hun integratie met het team in de weg staat. Sommige keu zen vormen een keten: A kiest B, die C kiest, die op zijn beurt D kiest enzovoorts; of kettingen worden kringen als D weer A kiest. Ongelukkigerwijs zijn er ook individuen die door niemand gekozen worden, om dat zij niet in de groep zijn opgenomen. Het is moeilijk hen in een groep te ge bruiken. Wat kan je ten slotte doen met een man in een squadron bommenwer pers, hoe ter zake kundig hij ook is, die niemand als assistent-piloot wenst. Aan de andere kant is te veel afhankelijkheid van een enkele persoon die iedereen tot vriend wenst eveneens schadelijk voor de groep. De ideale situatie is als het sociogram dit is het diagram waarop pijlen de keuzen aangeven van de groeps leden een wirwar van lijnen toont. Dan Voorbeeld van een sociogram van een schoolklas. De dikke zwarte lijnen duiden op wederzijdse keuzen. De vraag was: „Naast wie wil je zitten". De cijfers bij de pijltjes geven de eerste, tweede of derde keuze aan. De centrale figuur in de klas is duidelijk Janet, die stevig is verbonden met Saul en Michael in een zogenaamde „driehoek". Janet vormt met Gale en John een „ketting". Mary Jokin en Bill Lane zijn duidelijk geïsoleerd evenals Joe Stoton en Tom Marrow. Joan Cristy en Joe Brown behoren niet tot de klas, maar werden wel gekozen. kan men zeggen dat de groep zeer sa menhangend is. EEN SOCIOGRAM kan ook uitwijzen dat een groep gespleten is, met weder zijdse keuzen aan de ene kant en aan de andere, zonder een keuze, die de kloof tus sen de beide kliekjes overbrugt. Dit wijst eveneens op „ziekte" van de groep. Er zijn studies gemaakt van de produk tiviteit van fabrieksarbieders of van leer lingen in een klas en er zijn uiterst inte ressante ontdekkingen gedaan. De meest samenhangende teams zijn het die de hoogste produktiviteit halen en geïsoleer de leerlingen zijn in de regel kinderen die hun schoolwerk niet aan kunnen. Dit al les wijst erop dat een groep een eigen le ven heeft en dat dit leven een belangrijke invloed heeft op zijn leden, zowel als in dividuen als wel als groep. DIT LIJKT voor de hand liggend, maar vóór dr. Moreno dacht niemand eraan de kwestie wetenschappelijk te bestuderen. Hij heeft remedies en methoden ter voor koming. \oor behandeling en genezing van groeps,.ziekten" bedacht, en thans onderwijst hij deze nieuwe wetenschap aan de Universiteit van New York. Hij is zo juist teruggekeerd van een rondreis door de U.S.S.R. In dat land, waar groe pen een belangrijke rol spelen, hebben zijn theorieën een wijd toepassingsveld. (Unesco). Pierre de Latil red. maar niet van de dood. Blaise Mere dith, een Engelse priester die een post heeft aan het Vaticaan, is ongeneeslijk ziek wanneer hij naar Calabrië wordt ge stuurd om de aanspraken op heiligverkla ring te onderzoeken van Giacomo Nero- ne. Hij is altijd een wat droge theoloog geweest, maar de ontdekkingen die hij doet in het bergdorpje geven hem een be sef van de grootheid van de liefde; als hij sterft na een voorlopig rapport voltooid te hebben, is dat een vervulling die hem het afscheid van het leven verlicht. Morris West heeft het zich zo moeilijk mogelijk gemaakt. Bij hem geen triom fantelijke overwinningen met uitzicht op een welbestede toekomst, maar een onbe wijsbare ervaring die ten slotte aan het verloop van de gebeurtenissen niets veran dert. Al is de lezer er misschien gauw van onder de indruk, er wordt een geniaal ro mancierschap vereist om hem te overtui gen dat wat hier verteld wordt inderdaad waar is. Morris West benadert het doel tot ongeveer halverwege: hij overtuigt ons alleen dat het in het algemeen waar moet zijn, niet dat wij in het bijzondere ge val van Merédith gezien hebben hoe het werkt. DAT IS NIET te verwonderen, want Morris West is een romancier die zijn per sonen behandelt als principiële situaties, en niet als complexen van unieke onder vindingen. Hij kan daardoor makkelijk le den van verschillende nationaliteiten bij een brengen zonder de natuur van zijn dia logen geweld aan te doen. Het gaat hem om de morele conflicten waarin zij le ven, en die zijn universeel, onverschillig of ze zich bij Engelsen of bij Italianen voordoen. Er is de Engelse weduwe van een Italiaanse graaf, Meredith's eerste gastvrouw, die te kampen heeft met de eenzaamheid van haar middelbare leef tijd; de Engelse schilder die bij haar lo geert, in zijn vrijheid belemmerd door ge brek aan talent en door homosexualiteit; de Italiaanse vrouw die kort na de dood van Nerone zijn zoon ter wereld heeft ge bracht, en die gesterkt door de herinne ring van haar liefde voortleeft; de Joodse dorpsdokter, die het ongeloof en het ge voel van uitsluiting uit de gemeenschap vertegenwoordigt. Geen van deze of de andere personen eist in de roman onze aandacht voor zichzelf op; pas allen teza men drukken zij het begrip van het leven uit dat de auteur op het oog heeft. Er zou een ingewikkeld uitziende analyse van hun relaties en de betekenissen ervan kunnen worden opgesteld, maar in de roman zelf is alles duidelijk genoeg. The Devil's Ad vocate is het werk van een bijzonder on dernemende en intelligente auteur; al be reikt hij nog niet precies wat hij wil, hij beheerst zijn middelen en zal geen lezer ongeïnteresseerd laten. S.M. Onlangs verschenen bij uitgeverij De Kern in Amsterdam de volgende Kern pockets voor de jeugd „Eens komt het geluk" van Emma A. Jacobs, uit het En gels in het Nederlands vertaald door Her- mien Manger, „Corrie, een herteleven in de Schotse hooglanden" van H. Mortimer Batten uit het Engels in het Nederlands vertaald door Hermien Manger, „De avon turen van Koen Scheepsbeschuit" door Manuel van Loggem en „Koerier in de nacht" door Mary Evans Andrews, uit het Engels in het Nederlands vertaald door A. J. Gaastra. Al deze pockets zijn geschikt voor jon gens en meisjes van twaalf jaar en ouder, behalve „Eens komt het geluk", dat uit sluitend voor meisjes geschikt is. „Eens komt het geluk" is een nogal zoetig ver haal over een meisje dat het aanvankelijk erg moeilijk heeft haar vader is vroeg gestorven, en zij moet nu de financiën van het nogal ongeregelde huishouden leiden, want haar moeder heeft er geen snars verstand van maar die aan het einde van het boek ineens enorm gelukkig wordt doordat haar vroegere schoolvriend Dean haar een huwelijksaanzoek doet, waar door alle zorgen van haar afglijden. De tekeningen erg aardig zijn van J. Nieuwenhuis. „De avonturen van Koen Scheepsbe schuit" van Manuel van Loggem, gaat terug naar de tijd van 1595, naar Amster dam. Daar leefde toen Koen Houdtcooper, als knechtje van een scheepsvictualiën- handel. Koentje verveelt zich en besluit als verstekeling met schipper De Hout man mee te gaan. die zonder hulp van de Portugezen naar Java wil varen. En Koen tje heeft er nooit spijt van gehad, want al die avonturen die hij op zee beleeft zijn haast niet te geloven! „De avonturen van Koen Scheepsbeschuit" is een fijn boek, vlot en boeiend geschreven en gebaseerd op historische feiten. Pim van Boxel zorg de op een grappige wijze voor de omslag en de tekeningen. „Koerier in de nacht" van Mary Evans Andrews is al niet minder spannend dan het hier boven genoemde, al speelt het in een heel andere tijd, namelijk tijdens de bezetting van de Duitsers en de Italianen van het Griekse eiland Rhodos. „Tasso" ls een jongen, die er naar hunkert mee te kunnen helpen in het verzet. En hij krijgt zijn grote kans als er een codebericht naar de kust moet worden gebracht door iemand die snel ter been is, vastberaden, en slim. „Tasso" wordt namelijk voor die gevaarlijke boodschap uitgezonden. Wat Tasso allemaal beleeft is geweldig en dit boek heeft ook het voordeel, dat het niet alleen maar prettig is om te lezen, maar dat men er bovendien nog wat van leert, want het geeft tevens een goed beeld van het leven en de gewoonte van de Rhoden- sers. De tekeningen en de kleurige omslag zijn van Bert Bouman. „Teddy Robinson" en „Mary-Mary" van Joan Robinson, zijn beide heel aardige boekjes voor jonge kinderen. In „Teddy Robinson" wordt in een vlot geschreven verhaal verteld over Teddy, het beertje, dat samen met Debora de gekste avon turen beleeft, en in „Mary-Mary" kan men lezen wat er allemaal gebeurt als Mary, het jongste „spruitje" door haar zusjes Mervijn, Meggie en Martien wordt opge voed. Eveneens voor jonge kinderen zijn de boekjes van Jos Reder „Het hondje dat een vriendje zocht" en „Het meisje met de grote schoenen", van deze twee is voor al het eerste een ontroerend verhaal, dat door de goede woordkeus en stijl toch nooit sentimenteel wordt.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 14