mm Zorgwekkend tekort aan personeel Rijkspolitie 0 verkouden? en bondig T emperatuurtegenstelling Anti-lawaaivloeren voor flatgebouwen Begrotingstekort van Den Haag ruim acht miljoen N.V. NIEUWE AUTOMOBIEL MY. 2 Ingrijpende maatregelen' op til JnieXtvQ Proefneming van TNO Vader veroordeeld voor poging tot kindermoord Kerkelijk Nieuws Kort nieuws Prinses Irene op het hal Nieuw voor Schiphol Vereniging van Raden van Arbeid jubileerde Doctoraal examen in de prehistorie Yogeldief pleegde zeventien inbraken Vrouw stond op uitkijk Nederlandse astmakliniek in Davos uitgebreid Green Spot begon in Haarlem produktie Nationale actie voor de spijtoptanten Comité opgericht Eigenaar verliest proces om woning JVerkgevers in vervoer: Overleg alleen met erkende vakbonden Schuur met vee in Putten uitgebrand Hogere wedde voor Utrechtse wethouders Voorschot van drie percent voor gemeentepersoneel ZATERDAG 30 JANUARI 196 0 99J De minister van Justitie zegt in zijn Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer inzake de begroting van zijn departe ment dat hij het personeelstekort bij het Korps Rijkspolitie bijzonder zorgwekkend acht. Voor het inlopen van het huidige per soneelstekort, voor het kweken van een re serve voor de in de jaren 1973 tot 1980 te vervullen extra vacatures, alsmede met het oog op de zich steeds uitbreidende po litietaak, is de eerstvolgende 15 jaar een jaarlijkse aanvulling van tenminste 350 jonge wachtmeesters noodzakelijk. Aan gezien het ondanks zeer intensieve wer vingscampagnes tot dusver niet gelukt is, meer dan gemiddeld 140 jonge personeels leden per jaar voor het Korps Rijkspolitie aan te werven, wil de minister in over leg met zijn ambtgenoten welk overleg eerstdaags zal geschieden ingrijpende maatregelen in overweging nemen om een jaarlijkse aanvulling met 350 jonge wacht meesters te verzekeren. De reserve-R.P. De mening, dat ln sommige gemeenten de Reserve-Rijkspolitie gebruikt zou wor den ter aanvulling van het tekort aan ge meentepolitie kan, naar de minister meent slechts op een misverstand berusten. Ge let op de bepalingen van de verbandakte der reservisten is het niet mogelijk, dezen in gemeenten met gemeentepolitie te doen optreden. Hieraan kan nog worden toege voegd. dat in de gemeenten met Rijkspoli tie de leden van de reserve-Rijkspolitie nimmer opgeroepen worden voor het ver richten van werkelijke dienst, doch uitslui tend voor het deelnemen aan oefeningen, aangezien het Besluit Reservepolitie 1958 bepaalt, dat de vrijwilligers worden aange nomen om onder bijzondere omstandighe den diensten te verlenen bij de uitoefening van de algemene taak van het korps Rijks politie. De minister kan de zienswijze niet on derschrijven, dat het personeelsverloop bij de reserve-Rijkspolitie zeer veel geld kost en dat de effectieve waarde gering zou Advertentie maand tampons het vertrouwde merk geen verband - geen gordel. Veilig - hygiënisch. 10 timpons 1 f. 1.20 Zonder inbreng systeem f.1.- Het Instituut voor Gezondheidstechniek T.N.O. te Delft neemt uitgebreide proeven om te komen tot een beperking van het la waai in de flatgebouwen. Daartoe heeft men in het laboratorium twee verschil lende soorten isolatievloeren beproefd, die een aanmerkelijke geluidsisolatie hebben opgeleverd. Deze twee vloeren verschil len van elkaar omdat voor de nieuwbouw een andere constructie gewenst bleek dan voor de bestaande bouw. De vloer voor nieuwe complexen bestaat uit een isolatielaag van een centimeter, gevormd uit vlasvezel, steenwol, glaswol en dergelijke materialen, waarop een laag van vier centimeter beton wordt gestort. Het aanbrengen hiervan op de woonvloer is een nauwkeurig werk, omdat bij ieder rechtstreeks contact tussen de woonvloer en de „zwevende" betonlaag het nuttig effect vrijwel verloren gaat. Voor de bestaande bouw is een ander systeem ontwikkeld, dat ook eenvoudiger is. Op de woonvloer wordt een laag van tien millimeter schuimplastic gelegd. Daarop komen platen van acht millimeter dikte, bestaande uit samengeperste vlas scheven. Aan de Ranonkelstraat in Den Haag is thans ln een woning een proefvloer van dit type gelegd en hiermee is reeds veel bereikt. Men hoopt, op deze weg voort gaande, een voldoende verbetering van de contactgeluidisolatie te bereiken. Om het „lawaai-verschil" tussen de wel en niet op deze wijze behandelde vloer te kunnen meten, wordt gebruik gemaakt van een apparaat, dat is uitgerust met vijf mechanische hamers, die in een tem po van tien slagen per seconden beurte lings met kracht op de vloer neerkomen. De extra-kosten van de vloer voor de nieuwbouw bedragen ongeveer acht tot ne gen gulden per vierkante meter en die voor de bestaande bouw vier gulden. Deze be dragen zijn uiteraard afhankelijk van spe ciale eisen en omstandigheden. In ons land is er van overheidswege nog geen normalisatie gegeven van de ge luidshinder, die in woningen toelaatbaar is. In Duitsland kent men die wel. Wanneer daar bij nieuwbouw de constructie niet voldoet aan de normalisatie-eisen voor de geluidshinder, komt men niet in aanmer king voor overheidssubsidie. Voor de bestaande woningen is aldaar een bepaling gemaakt, volgens welke de bewoners in aanmerking komen voor huurverlaging Indien de geluidshinder de grenzen van het toelaatbare overschrijdt. De 27-jarige chauffeur G. K. uit 's He>-- togenbosch, die op 19 januari voor de rechtbank aldaar terecht gestaan heeft omdat hij getracht zou hebben zijn beide kinderen om het leven te brengen door de gaskraan open te zetten, is thans door de rechtbank veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf met aftrek van voorarrest. De officier had twee jaar met aftrek geëist. zijn. Het personeelsverloop acht hij ver houdingsgewijs niet te groot. Gemengd verkeerstoezicht Het ligt in de bedoeling, het verkeers toezicht door de Rijkspolitie ook op wegen te doen plaatsvinden die liggen binnen ge meenten met gemeentepolitie en omge keerd het verkeerstoezicht door gemeente politie te doen uitoefenen op wegen "liggen de binnen gemeenten met rijkspolitie of andere gemeenten met gemeentepolitie als dit gewenst zou zijn. De aanwijzing van bedoelde wegen, welke zich in de praktijk zal beperken tot de wegen voor intercommunaal verkeer geschiedt door de minister van Justitie en de minister van Binnenlandse Zaken gezamenlijk. Deze aangelegenheid vormt nog een onderwerp van studie bij beide departementen. De ontwerp-begroting voor 1960 van Den Haag vertoont een tekort van 8.350.000. Dit bedrag achten B. en W., mede gezien het nadelig saldo van de dienst 1958 ad 5.344.746 en het tekort op de begroting voor 1959. dat kon worden teruggebracht tot 6.200.000, voor 1960 aanvaardbaar. Na dekking van het netto nadelig saldo van de dienst 1958 was aan reserves nog beschikbaar rond 8.960.000. Daarvan is inmiddels 6.200.000 gebruikt voor voorlopige dekking van het begro tingstekort 1959, zodat thans nog slechts 2.760.000 beschikbaar is. Gezien deze cijfers kunnen B. en W. over de financiële aspecten uiteraard niet optimistisch zijn. Het voor 1960 geraamde verlies voor de Haagse tram bedraagt 4.230.000. Hiervan komt ongeveer 607.000 voor rekening van de Haagse Buurtspoorwegen en 3.623.000 ten laste van de gemeente. Voor 1960 is voor het gemeentelijk elek triciteitsbedrijf een batig saldo geraamd van 5.273.000. rond 400.000 meer dan het in de begroting voor 1959 opgenomen winstcijfer. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Gorinchem J. Moer land te Amsterdam-West Geref. Gemeenten Beroepen te Apeldoorn M. Blok te Rijs- sen te Leerdam Chr van Dam te Rot terdam-Zuid te Nunsoeet P. Honkoop te Yerseke te Nieuw-Beijerland A. F. Hon koop te Goes te Waardenburg C. Mole naar te Leiden. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Burgh op Schouwen F. Don te Nisse. Geref. Kerken (Vrijgemaakt) Aangenomen naar Ruinerwold-Koekange J. van Bruggen, kand. te Assen. Geref. Kerken Ds. C. van der Woude te Leeuwarden heeft de benoeming tot hoogleraar aan de Theologische Hogeschool te Kampen als opvolger van wijlen prof. dr. G. M. den Hartogh, om onderwijs te geven in het kerkrecht, aangenomen. Prinses opent benzinestation. Prinses Irene zal op woensdag 17 februari het ben zineservice-station ..Kriterion" te Amster dam officieel in werking stellen. Dit ser vice-station is gelegen aan de Zeeburger- dijk aan de oprit van de brug bij Schelling- woude. Het wordt geëxploiteeerd door de stichting Onderlinge Studentensteun als project voor werkstudenten. Tijdent haar verblijf in Wenen was Prinses Irene (rechts) een der ere gasten op een bal van de Oostenrijkse „Campagnereiter". Foto onder: Voor de brandstofvoor ziening van de DC 8-straalvliegtuigen, die de K.L.M. heeft aangekocht, zijn door een grote oliemaatschappij nieuwe tankauto's aangeschaft, waarvan de eerste op Schiphol is afgeleverd. De tanks van de DC 8 kunnen meer dan 80.000 liter brandstof bevatten, welke hoeveelheid tijdens een vlucht van Amsterdam naar New York groten deels wordt verbruikt. Met de nieuwe tankwagen kan per minuut 2500 liter in de reservoirs van het vliegtuig wor den gepompt. De veertig jaar bestaande Vereniging van Raden van Arbeid heeft ter afsluiting van haar te Amsterdam gehouden congres voor sociale verzekering vanmiddag een jubileumzitting gehouden, waarop de con gresvoorzitter, mr. G. A. A. M. Boot (voorzitter van de Raad van Arbeid in Den Haag) een herdenkingsrede uitsprak. Hij releveerde daarin dat de oprichting der vereniging een gevolg was van het par ticulier initiatief van publiekrechtelijke lichamen, de Raden van Arbeid. De ge schiedenis van bijna 60 jaar sociale ver zekering in Nederland overziende, zei hij onder meer: ,.De al te grote vlotheid waarmede de principes voor de totstand koming van de sociale verzekeringswet ten zijn gehanteerd, hebben ongetwijfeld onnodig vertragend gewerkt. Daarnaast werkte de zucht naar perfectionisme al even belemmerend. Het is maar goed, al dus de voorzitter, dat men niet met de invoering van de Algemene Ouderdoms wet heeft gewacht tot men het geheel eens zou zijn geworden omtrent het begrip ver- zekeririg. Ondanks de grootst-mogelijke inspannin gen van de Raden van Arbeid, de vereni ging en de Sociale Verzekeringsbank, zo zeide spreker, is de medewerking ook van de direct belanghebbenden nog veelal beneden de maat. Het gaat bij de uitvoering der sociale verzekering niet, en met name niet bij de opbouw van de uit voeringsorganisatie, om de logica; het gaat er om dat tegen de laagst mogelijke kosten op de meest vlotte wijze de hoogst- mogelijke uitkeringen worden verleend. Mr. Boot was van mening, dat de Raden van Arbeid en de vereniging in nauwe samenwerking met de Sociale Verzeke ringsbank in alleszins bevredigende mate hebben voldaan. De secretaris-generaal van het ministe rie van Sociale Zaken en Volksgezondheid mr. J. H. Klatte, vertolkte de dank en waardering der regering voor het werk der vereniging, „wier taak het als het wa re bij geboorterecht is, oog en oor te zijn bij de uitvoering van de sociale verzeke- riPSl'^jyPiyts «voerde nog j^en negental vertegenwoordigers van organisaties en lichamen op het gebied der sociale verze- kttnrtg "het woord. Na afloop recipieerde het bestuur. Bij Koninklijk Besluit is in de verenigde faculteiten der wis- en natuurkunde en der letteren en wijsbegeerte een doctoraal examen in de prehistorie (ook wel aange duid als prehistorische archeologie) inge steld. Het is gebaseerd op een aantal reeds bestaand kanidaatsexamens, deels van die der wis- en natuurkunde. Het doctoraal examen culturele prehis torie geeft toegang tot de promotie in de letteren en wijsbegeerte, het doctoraal examen oecologische prehistorie tot de promotie in de wis- en natuurkunde. Advertentie Voelt u het aanko men? Bent u rillerig? U kunt gerust zijn, Melissegeest helpt. Dat goede betrouw bare kruidenmiddel komt altijd van pas, óók bij griep. Wees daarom verstandig en haal direct Melisse geest in huis. In Melisse geest zijn vele heilzamekrui- den verwerkt tot een krach tig kruidendistïllaat Mil joenen gebruiken het reeds jaren lang tot volle tevre denheid. Nu is Melissegeest ook in Nederland verkrijg baar. Flacons v.a. 1.90. EEN PRODUCT VAN KLOOSTER VROUW N.V. De politie te Amersfoort heeft de 39-ja- rige G. P. M. van M. aldaar aangehouden. Hij wordt ervan verdacht, de laatste maanden vele tientallen kostbare zang- en andere vogels uit volières te hebben ont vreemd in plaatsen van de Gelderse Val lei en in een gedeelte van de provincie Utrecht. De vogels verkochj hij aan groothandelaren in vogels. De man heeft bekend, zeventien inbraken te hebben ge pleegd, onder meer twee te Barneveld. Gewoonlijk ging hij 's nachts op zijn fiets op pad. Hij werd dan vergezeld door zijn echtgenote die op de uitkijk stond. Zij vervoerde later de gestolen vogels, als de man zijn slag had geslagen door de deu ren van de volières te forceren. Van M. is voor de officier van justitie te Utrecht geleid. Vanmiddag heeft de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid dr. H. J. Dijkhuis, de uitbreiding van de astmakliniek „Eugenia" te Davos (Zwit serland), een zuster-instelling van het Ne derlands sanatorium, in gebruik gesteld. Thans kunnen er in deze kliniek vijfen tachtig patiënten worden verpleegd. De behandeling in deze kliniek richt zich ook op de lichamelijke ontwikkeling en op de sociaal-psychologische omstandighe den der patiënten. Naast ademhalings- gymnastiek wordt grote aandacht aan ar beid en sport besteed. Een groot aantal genodigden heeft vrij dagmiddag gebruik gemaakt van de ge legenheid om de moderne installaties te bezichtigen in de bottelarij van de on langs opgerichte n.v. Green Spot (Hol land) Bottling Co., die ondergebracht is in de gebouwen van de voormalige melk inrichting „De Landbouw" in de Beek- steeg in Haarlem. Men beschikt in deze bottelarij over een geheel nieuwe apparatuur voor het vullen en spoelen van de flessen, waarbij men een capaciteit kan bereiken van circa 80.000 flesjes per dag. Bij de vervaardi ging van de Green Spot, een niet-koolzuur- houdende sinaasappellimonade worden nieuwe methodes toegepast De suikersi roop. die per tankwagen is aangevoerd, wordt geleid naar voorraadtanks, die voorzien zijn van micro-biologische fil ters. Vervolgens worden de afgepaste hoe veelheden naar de mengtanks geleid waar water wordt toegevoegd, dat door middel van ionenwisselaars van zouten en minera len is ontdaan. Vervolgens voegt men uit gesterilliseerde containers het zuivere concentraat toe, waarvan het recept ove rigens geheim is. Dit mengsel wordt naar de vulmachines geleid, die de gesteriliseerde flessen vul len, waarna ze met kroonkurken worden gesloten. Aan Green Spot wordt geen con serveermiddel toegevoegd. De leiding van het bedrijf verklaarde de toekomst bijzonder optimistisch tege moet te zien, daar Green Spot in vijftien landen in Noord- en Zuid-Amerika, het Verre en Nabije Oosten reeds een groot succes is geworden. Men hoopt in de toe komst honderden Nederlanders werk te kunnen verschaffen. In Den Haag is op een bijeenkomst on der auspiciën van het „Indische tijd schrift „Tong Tong" een voorlopig comité gevormd, dat voorbereidend werk zal ver richten voor een nationale actie om alle nog in Indonesië verblijvende „spijtoptan ten" naar Nederland te doen komen. In dit comité werden benoemd tot voorzitter prof. mr. dr. W. L. E. Lemaire, hoogle raar te Leiden, vice-voorzitter de uitge ver C. J. Stolk, penningmeester de heer S. L. F. Catalani, oud-directeur van het hoofdpostkantoor in het voormalige Bata via en de auteurs Hein Buitenweg en Tjalie Robinson. Het comité draagt de naam „Nationale actie spijtoptanten". Tot de voorlopige plannen van het comi té behoort een geldinzameling die de ac tie mogelijk moet maken. Over deze in zameling wordt gezegd, dat het niet zozeer gaat om het geld zelf, als wel om de moge lijkheid .«het madeleven van het Neder landse volk te peilen. Voorts wil men con tact opnemen met de vaste commissie uit fwéede Kèmer voor de' gerepatrieer- den. Op 1 februari zal in de Haagse dieren tuin een openbare bijeenkomst worden ge houden. De heer Buitenweg verklaarde dat het in Nederland nog zo is, dat men „Indo's of Indische Nederlanders dik wijls beschouwd als Indonesiërs". Voorts werd er nog de nadruk op gelegd, dat het geld dat men wil inzamelen niet bestemd is voor een geschenkpakket of een andere vorm van tijdelijke hulp. doch dienen moet om de overkomst naar Nederland van de spiitoptanten mogelijk te maken. De heer Stolk herinnerde er aan, dat de actie 14.000 gezinshoofden betreft. Op de bijeenkomst waren ook aanwezig de auteur Johan Fabricius, de heer J. A. van Helsdingen, voorzitter van de Vereni ging Indische Nederlanders en van „Peli- ta" en dr. H. A. Colijn, voorzitter van de Stichting Hulp aan landgenoten in Indo nesië. De president van de Haagse rechtbank heeft afwijzend beschikt op de eis tot ver nietiging van het besluit tot woningvorde ring, dat een woningeigenaar te Leiden had ingesteld tegen B. en W. van Noord wij kerhout, teneinde weer de beschikking te krijgen over een van zijn woningen in die gemeente. Nadat de huiseigenaar van de Leidse kantonrechter een ontruimings bevel had verkregen tegen het gezin dat onrechtmatig van zijn huis bezit genomen had, vorderde de gemeente Noordwijker- hout deze woning ten behoeve van het zelf de gezin. De huiseigenaar eiste vernieti ging van het vorderingsbesluit, onder meer omdat de gemeente, door de woning te vorderen, de tenuitvoerlegging van een gerechtelijk vonnis doorkruist en onrecht matige bewoning sanctioneert. De president zei in zijn vonnis, dat de taken van de rechter en B. en W. geheel verschillende zijn: de rechter oordeelt in geschillen en B. en W. moeten woonruimte verdelen. Weliswaar behoren B. en W. bij hun beleid met het gerechtelijk vonnis re kening te houden, maar dit vonnis op zich zelf is niet bepalend voor de bevoegdheden van B. en W. De huiseigenaar had ver klaard geen bezwaar te hebben tegen een eventuele vordering, mits de gemeente zich garant stelde voor de huur. Aangezien de gemeente hiermede akkoord ging en het huis overigens netjes bewoond wordt, meent de president dat de gemeente, ook al kwam de huiseigenaar later op zijn be sluit terug, door te vorderen geen daad van willekeur heeft gepleegd. Rotterdams Toneel helpt Leden van het Rotterdams Toneel zul len zaterdag als standwerker optreden ten behoeve van de slachtoffers in Tuindorp Oostzaan en wel in een groot warenhuis in Rotterdam. Men heeft van de „nieuw jaarsmusical 1960" een viertal liedjes op de grommofoonplaat laten vastleggen. De liedjes op deze platen zijn gezongen door Lia Dorana, Ina van Faassen, Steye van Brandenberg en Ton van Duinhoven. De platen zijn aanvankelijk verkocht ten be hoeve van de actie „Redt een Kind". De netto opbrengst van de resterende exem plaren zal nu zijn voor Tuindorp Oostzaan. Buit van 10.000. Bij een inbraak in een Haags warenhuis zijn 200 horloges en een tiental fotocamera's met een totale waarde van 10.000 gestolen. Op een buitengewone ledenvergadering heeft de Koninklijke Nederlandse Vereni ging van Transportondernemingen vrij dag haar standpunt bepaald in de loon- en tariefkwesties welke vanmorgen met de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Economische Zaken en met de staats secretaris van Sociale Zaken zullen wor den besproken. Uit hoffelijkheid jegens de partners in overleg werd de inhoud van dat standpunt nog niet bekend gemaakt. Wel heeft de K.N.V.T.O. laten weten, dat de loonvraag- stukken uitsluitend zullen worden behan deld met de vertegenwoordigers van de erkende vakverenigingen en niet met sta- kings- en actiecomités. In Huinen, gemeente Putten, is brand uitgebroken doordat stro, verhit door een elektrische straallamp die was opgehan gen boven een twintigtal biggen, vlam had gevat. De brandweer kon niet verhinderen dat de schuur grotendeels uitbrandde. In het verbrande gedeelte bevonden zich een varken, twintig biggen en een koe, die alle in de vlammen omkwamen. Advertentie Aanbesteding. De bouw van het nieuwe Diaconessenziekenhuis-complex te Hilversum is na onderhandse aanbesteding opgedragen aan de n.v. aannemingsmaat schappij v.h. J. M. Strijland te Uithoorn voor 6.265.400. I.K.O.R. De heer J. W. de Haan te Bussum, thans chef van de Nederlandse afdeling der Wereldomroep, is benoemd tot directeur van het I.K.O.R. (Interkerke lijk Overleg in Radio-Aangelegenheden), met de bedoeling, dat hij in het bijzonder de radio-kwesties zal gaan behandelen. De televisiepredikant ds. C. M. de Vries zal zich dan meer in het bijzonder met de tele visie in I.K.O.R.-verband gaan bezig houden. Voet afgekneld. De 25-jarige Duitse matroos H. Wouter uit Frankenthal, ma troos aan boord van 't sleepship „Flandre" van de scheepvaartmaatschappij C.N.F.R. uit Straatsburg kwam vrijdag bij verhalen van het schip in de Westsluis te Terneuzen in de lus van een staalkabel te staan. Toen de sleepboot de kabel aantrok, werd de voet van de matroos afgekneld. Honderdste caisson. Bij de enorrtie caissonfabriek die ter hoogte van Veere langs het kanaal door Walcheren werd gebouwd is de honderdste caisson gegoten. Niet minder dan 42 caissons staan er nu reeds in lange rij langs het kanaal opge steld om dit voorjaar bij de aanleg van de dijk door het Veersegat gebruikt te wor den. Aan het Walcherse landhoofd werden vorig jaar reeds 38 caissons geplaatst. In de Zandkreek, die nu ook al voor het grootste deel afgesloten is, werden er 20 op de zeebodem gezet. Aanwinsten Rijtuigmuseum. Het na tionaal rijtuigmuseum op het landgoed Nienoord te Leek (Gr.) heeft de beschik king gekregen over een fraaie gele staat- sie-barouche, die heeft toebehoord aan prins Alexander van Oranje (18511884>. Verder is een Hansom-cab uit 1870 het Verder is een hansom-cab uit 1870 het museum aangekocht. Het Stedelijk Mu seum te Amsterdam stond in bruikleen een spijkerarreslee uit 1890 af. Nieuw is verder een kleine arreslee van het Franse type, alsmede een Amsterdams sleepkoetsje (begin 19de eeuw). Op 10 april wordt het museum heropend. Onderscheiding. De heer F. J. C. Beaujon, gewezen minister van Verkeer en Volksgezondheid in de Nederlandse Antil len, is benoemd tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Advertentie Dealer voor Haarlem en Omgeving Houtplein 21 - Haarlem - Tel. 10338 De Utrechtse gemeenteraad heeft be sloten een voorschot van 3 percent uit te keren over het eerste kwartaal van 1960 voor het gemeentepersoneel. Met algeme ne stemmen is bovendien in overeenstem ming met het standpunt van B. en W. door de raad een motie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op een salarisver hoging van ten minste 5 percent. Tevens besloot de raad de wedde van de wethou ders te verhogen van 15.500 tot 17.500. Ook in Ryswyk 3 percent De gemeenteraad van Rijswijk (Z.-H.) heeft met 15 tegen 8 stemmen besloten het gemeentepersoneel een salarisvoorschot te geven van drie percent over de periode januarimaart 190. Deze uitkering wordt verstrekt vooruitlopend op een nog vast te stellen salarisverhoging. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven West-Europa zijn op het ogenblik drie verschillende luchtsoorten te onder scheiden. Eén ervan kenmerkt zich door betrekkelijk hoge temperaturen. Deze lucht stroomde over Frankrijk en Enge land naar het noordoosten en drong van ochtend het zuiden van ons land binnen. De zachte zuidwestelijke luchtstroming werd in stand gehouden door een hoge- drukgebied boven Frankrijk, dat zich naar de Alpen verplaatst enerzijds, en een lage drukgebied op de oceaan anderzijds. De koudste lucht bevindt zich boven Scandi navië en het noorden van Denemarken, waar matige tot strenge vorst voorkomt. Een derde luchtsoort ten slotte heeft een temperatuur om het vriespunt en deze trok vandaag over het midden en noorden van ons land. Langs de grenslijn boven ons land, waar vandaag temperatuurverschil len van 8 graden werden aangetroffen, kwam een groot neerslaggebied voor, dat in het zuiden regen, elders ook sneeuw bracht. Hoewel een hogedrukgebied boven Scan dinavië op het ogenblik in betekenis toe neemt, zal door de aanwezigheid van het hogedrukgebied bij de Alpen de grenslijn van de zachte en de koudere lucht morgen waarschijnlijk boven Nederland blijven, zodat er dan opnieuw een flinke tempera- tuurtegenstelling tussen het noordoosten en het zuidwesten van het land zal voor komen. WEERRAPPORTEN Zondag 31 januari Zon op 8.24 uur, onder 17.24 uur. Maan op 9.46 uur, onder 21.47 uur. Maandag 1 februari Zon op 8.22 uur, onder 17.26 uur. Maan op 10.12 uur, onder 22.57 uur. Hoog en laag water ln IJmuiden Zaterdag 30 januari Hoog water 5.06 en 17.22 uur. Laag water 0.50 en 13.11 uur. Zondag 31 januari Hoog water 5.52 en 18.07 uur. Laag water 1.34 en 13.55 uur. Maandag 1 februari Hoog water 6.36 en 18.53 uur. Laag water 2.14 en 14.35 uur. Maximum-temperaturen M s ■SE binnen- en buitenland ■o— d - E Neerslag: laatste 24 uur. SÜ E S 'cM Den Helder geheel bew. ono 5 8 Ypenburg regen no 6 18 Vlissingen regen wzw 6 11 Eel de geheel bew. windst 5 2 De Bilt regen no 5 14 Twente sneeuw windst. 5 11 Eindhoven regen wzw 5 8 Zd-Limburg regen zw 5 8 Helsinki onbewolkt n -16 0 Oslo licht bew. n 3 1 Stockholm half bew. nno -3 0 Kopenhagen sneeuw ono 2 4 Aberdeen sneeuw o 4 0,1 Londen zwaar bew. wzw 8 1 Amsterdam regen ono 5 15 Brussel zwaar bew zw 6 1 Luxemburg geheel bew. wzw 4 0,4 Parijs onbewolkt wzw 9 0 Bordeaux mist windst. 11 0.6 Grenoble onbewolkt zw 8 0.5 Nice onbewolkt n 15 0 Berlijn zwaar bew. w 8 1 Frankfort regen zw 8 0.2 München onbewolkt wzw 5 0 Zürich half bew. zo 7 1 Genève onbewolkt windst. 8 0.5 Locarno onbewolkt 0 10 0 Wenen zwaar bev w 7 2 Innsbruck onbewolkt windst. 4 5 Athene lichl bew w 19 Rome half bt-w 0 18 0 Ajaccio onbewolkt no 15 0 Madrid onbewolkt windst. 12 0 Mallorca licht bew. nw 14 0 Lissabon zwaar bew. nno 15 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2