Macmillan begint nu aan de zwaarste etappe: Zuid-Afrika Staking der socialisten in België was niet algemeen r WERELDNIEUWS Het voorjaar tegemoet met Van dag tot dag Wie betaalt? Besprekingen over Cyprus in Londen opgeschort SLOT DEFECT? Hij zal zwijgen over apartheid maar wel een Brits alternatief tonen Tegenstrijdige berichten over omvang Rusland weigert Japanse eilanden terug te geven Amerika voelt voor verbod in fasen 3 j de volautomatische Standaarduitvoering Op de C^raatótoel AFRIKAANSE VERKENNINGEN Mende voorzitter van de Westduitse liberalen Communisten confereren in Moskou over de landbouw Reactie op pact met VS Ondergrondse kernproeven ZATERDAG 30 JANUARI 1960 Er blijkt nogal wat misverstand te be staan over de mededeling van de regering, dat zij het gebeurde in de Amsterdamse tuinstad Oostzaan niet als een nationale ramp beschouwt, zodat de schadevergoe ding niet voor rekening van 's Rijks kas kan worden genomen. Het mag zeker niet worden veronder steld. dat de regering door deze medede ling de gebeurtenis heeft willen kleineren. Zij heeft zich ietwat formeel uitgedrukt, doch enkel willen zeggen dat de overstro ming niet valt onder de termen die men heeft vastgesteld om de financiële proce dure der rijksmiddelen op gang te bren gen zonder dat daarover enige discussie kan bestaan. Dit laatste was wél het geval bij de fe- bruari-ramp in 1953, toen er geen enkele twijfel over kon bestaan dat een direct in grijpen van de rijksfinancier noodzakelijk was om de gevolgen van die nationale ramp te boven te komen. Thans is dus de situatie zo, dat de rege ring pas in actie komt met financiële bij stand, wanneer de „overige middelen" ontoereikend blijken te zijn. In de Tweede Kamer zijn daarover tamelijk scherpe vragen gesteld, die critiek op deze afwach tende houding uitoefenden en aandrongen op een positiever geluid. Desondanks schijnt de houding van de regering nog steeds vaag en aarzelend. Men zou kunnen spreken van een laakbaar opportunisme, ware het niet dat een krachtdadig en on middellijk initiatief van de regering in de ze kwestie het gevaar zou oproepen, dat de „overige middelen" plotseling veel minder mogelijkheden zouden bieden om te helpen. Want de inzameling van het Rampenfonds, dat een dringend beroep op de particuliere milddadigheid heeft ge daan, zou in dat geval ongetwijfeld veel minder resultaat hebben gehad. Nu kan men twisten over de vraag of in een dergelijk geval hulp van de overheid niet te verkiezen en veel plausibeler zou zijn dan die van particulieren, doch men moet daarbij bedenken dat de geldmidde len der overheid eveneens door particulie ren worden bijeengebracht en dat de las ten, die voor het rijk ontstaan uit onvoor ziene, grote uitgaven, onvermijdelijk op de bevolking zullen moeten worden afge wenteld, zij het langs de indirecte wegen van het „verkrijgen der rijksmiddelen". Wanneer een ramp als die van Tuindorp Oostzaan kan worden opgevangen door vrijwillige bijdragen van degenen, die „het missen kunnen", is er een winst van gebleken burgergezin en bovendien een meer voor de hand liggende verdeling der kosten. De schuldvraag in dit geval is eigenlijk van minder belang. Gesteld dat het depar tement van Defensie aansprakelijk zou kunnen worden gesteld voor de dijkver- zwakking, dan zou een eventuele financië le aderlating toch via de bekende hevels worden aangelegd op 's Rijks kas, en ze ker niet leiden tot vermindering van de de fensie-uitgaven. Ofschoon formalisme in deze aangele genheid waarbij zoveel menselijk leed in het geding was niet kan worden ver dedigd, mogen sentimenten toch ook niet een overheersende rol gaan spelen. Een breed, spontaan gebaar van hulp van het Rijk zou prachtig spectaculair zijn ge weest, doch in feite niets meer dan een ge baar. De realiteit is, dat bij rampen als de onderhavige het gehele volk schade lijdt. Hoe dan ook. Advertentie LONDEN (Reuter-AFP) De bespre kingen over Cyprus in Londen met aarts bisschop Makarios en de Turkse leider dr. Kutchuk zijn geëindigd. Een gemengde Brits-Grieks-Turkse commissie gaat ver der met de redactie van het verdrag dat voorziet in de stichting van een republiek Cyprus op 19 maart. De Cyprische leiders zijn naar hun eiland teruggekeerd. Er is nog geen overeenstemming bereikt over de omvang van de Britse bases. In Britse kringen zegt men dat er geen sprake is van een afbreken der onderhandelingen. Er moeten nog verscheidene kwesties worden geregeld, maar men acht in Britse kringen de kans op overeenstemming redelijk. Makarios heeft het jongste Britse voor stel ten aanzien van de omvang der bases niet verworpen. Hij zal het op Cyprus nader overwegen en de Britse regering dan op de hoogte stellen van zijn besluit, zo verklaarde men. Advertentie „DE SLEUTELSPECIALISr Lange Veeratraat 10 - Tel. 11493 - Haarlem Advertentie DP 135 NU In weer en wind beschut en comfortabel naar Uw bestemming STRAKS zorgenvrij genieten van zon en zomer. Steeds zult U «net de Daf, dank zij de volautomatische bediening, volmaakt ontspannen ea daarom veilig rijden. Spoedige levering is NU mogelijk. Binnenkort door toenemende export en voorjaarsorders langere levertijden. r ^^#™inclusief verwarming Af fabriek zeer gunstige financieringsvoorwaardên 140 dealers in het gehele land VAN DOORNE'S AUTOMOBIELFABRIEK N.V 1 EINDHOVEN - TEL 04900 -62062 (Van onze correspondent in Londen) Premier Macmillan is begonnen aan de laatste en waarschijnlijk moeilijkste etappe van zijn Afrikaanse reis. In Zuid- Afrika, evenals in Ghana het geval was, is hij de gaSt van een volkomen soeverei ne regering van een mede-lid van het Britse gemenebest, een club van landen, welke slechts door een losse historische band worden bijeengehouden en waar van het kenmerk is, dat zij wat hun bin nenlandse aangelegenheden betreft, el kaar zoveel mogelijk ontzien. In tijden van nood is dit typisch Britse verbond juist daarom zo hecht gebleken. Niemand tracht een ander zijn wil op te leggen. Zo ontstaat de best denkbare vrijwillige sa menwerking tussen geheel uiteenlopende staten. Het Gemenebest is in de woelige zee van de wereldpolitiek een reddings gordel van rubber, taai en tegelijkertijd rekbaar. Bij de tegenstellingen in Afrika heerst er geen twijfel, waar de sympa thie van Macmillan en het Engelse volk ligt, namelijk aan de zijde van de snel opgroeiende, ontwakende inheemsen. Het Britse ideaal is dat blank en zwart elkaar vinden in een eerlijk politiek deelgenoot schap, waarin echter voorlopig het blan ke element een zekere leidende rol zal dienen te behouden, zij het met de wil zichzelf op de duur overbodig te maken. In de zuiver Afrikaanse gebieden, waar slechts een handjevol blanken woont, zal het accent, wat de politieke leiding be treft, vanzelfsprekend op de inheemsen komen te vallen, zoals in Ghana, Nigeria, Kenya en Tanganyika. Dit zou ook het geval zijn in Noord-Rhodesia en üyassa- land, indien deze niet reeds gestrikt wa ren in het net van de Centraal Afrikaan se Federatie, welke zo sterk door Zuid- Rhodesia met zijn vrij groot aantal blan ke kolonisten (wier opvattingen soms niet zo heel veel verschillen met die van het blanke Zuid-Afrika) wordt beheerst. Men mag echter Zuid-Rhodesia niet he lemaal over één kam scheren met de Unie van Zuid-Afrika. De Europeanen zijn bereid de politieke ontwikkeling van de Afrikanen te verhaasten en hun sociale achterstelling te verminderen, al is hier mee sinds 1953 niet veel meer dan een begin gemaakt! De Britse regering moet, hoe dan ook, trachten tussen de klippen door te zeilen, hetgeen ook duidelijk is gebleken uit de tijdens zijn reis door Mac millan uitgesproken redevoeringen. Ny- assaland en Noord-Rhodesia willen zich losscheuren van de federatie, eerder nog dan van de koloniale verhouding met En geland, omdat Londen de inheemsen steeds de hand boven het hoofd houdt, hoewel in de praktijk deze vorm van principiële bescherming nog al eens te kort schiet. Maar in elk geval heeft Mac millan beide gebieden de verzekering gegeven, dat de federatie geen algehele onafhankelijkheid zal ontvangen, zonder de toestemming van de beide genoemde, noordelijke protectoraten, door middel van een op een of andere wijze gekozen regering. Op deze manier heeft Macmil lan de weerspannigheid van Sir Roy Welensky, de premier van de federatie, die met spoed naar onafhankelijkheid van het gehele gebied streeft, het hoofd geboden. De prijs, welke Nyassaland en Noord-Rhodesia echter voor deze Britse inschikkelijkheid moeten betalen, is dat zij niet het recht zullen krijgen uit de nog onvoltooide federatie te treden. Op deze, volgens sommigen, vernuftige maar vol gens anderen halfslachtige wijze, is Mac millan Welensky tegemoet gekomen, hoe wel het inderdaad de vraag is, of door dit alles geen verwarring is gewekt en de spanning niet eerder zal toenemen dan verminderen, omdat een tussentoestand is geschapen, welke niemand zal bevre digen. Heeft het zin? Velen hebben zich afgevraagd wat het voor zin heeft voor Macmillan om naar Zuid-Afrika te gaan, indien hij geen open lijke critiek op de apartheidspolitiek kan uitoefenen zonder zijn gastheren in ver legenheid te brengen. Het bezoek kan echter toch heilzaam zijn, omdat Mac millan zonder twijfel het doel van zijn Afrikaanse politiek zal uiteenzetten, zo als hij reeds met enig succes gedaan heeft in Lagos en Salisbury. Het is aan de bevolking van Zuid-Afrika te beoorde len of er iets in Macmillans afwijkende ideeën zit. Misschien zullen zij zichzelf in een ander daglicht zien. Veel zal af hangen van de rede, welke Macmillan volgende week woensdag voor het Zuid- afrikaanse parlement in Kaapstad zal hou den. De politiek van apartheid is groten deels ingegeven door angst voor zwart Afrika De eerste vraag welke Macmillan op zijn persconferentie in Pretoria werd gesteld was veelbetekenend, namelijk of uit hetgeen hij elders in Afrika had ge zien, kon worden opgemaakt dat de toe komst van de blanken op de zuidelijke punt van het continent veilig was. Mac millan gaf toen een filosofisch antwoord door te verklaren, dat hij er niet zeker van was, dat de toekomst van de mens heid veilig was in deze gevaarlijke we reld. Maar, zo voegde hij er, zinspelend op zijn reis naar Moskou, aan toe, hij bad enkele pogingen gedaan om de wereld veiliger te maken. Macmillans reis naar Afrika kan dezelfde uitwerking hebben. Snelle consolidatie elders kan mogelijk een heilzame invloed uitoefenen op de al gemene atmosfeer in de Zuid-Afrikaanse Unie. Macmillan maakte alvast duide lijk, dat er geen verandering was in de Britse politiek tegenover de drie Zuid- afrikaanse protectoraten Beetsjoea- naland, Swaziland en Basoetoland die buiten de unie zullen blijven, juist wegens de algemene Engelse afkeer van de apartheidspolitiek. Sir Winston Churchill herinnerde er in 1950 aan, dat volgens de Zuid-Afrikawet van 1909 Engeland ge bonden is deze gebieden niet over te dra gen totdat de bewoners zijn geraadpleegd en het Britse parlement zijn standpunt hierover zal hebben bepaald. Dat blijft de veiligheidsklep. Met het tragische voor beeld van het Algerijnse drama voor ogen, neemt Macmillan zo weinig mogelijk ri sico's. De Britse premier Harold Macmillan, die op zijn Afrikaanse reis in Johan nesburg is aangekomen,, heeft te West Driefontein een goudmijn bezocht. Ge kleed in mijnwerkerskostuum bewon dert hij hier in een van de gangen van de mijn een goudader. STUTTGART (AFP) De 44-jarige Erich Mende is tot voorzitter van de Westduitse liberale partij (F.D.P.) geko zen ter vervanging van dr. Reinhold Maier die ere-voorzitter is geworden. Mende, sedert 1949 lid van de Bondsdag, is lid van het bestuur van de Duitse afde ling der Europese beweging. Mende is voorstander van een samen gaan van de liberalen met de christen democraten, wanneer bondskanselier Adenauer niet meer aan de macht is. WARSCHAU (UPI) Het Pools pers bureau PAP meldt dat dinsdag vertegen woordigers van de communistische partijen van Polen, Oost-Duitsland, Tsjechoslowa- kije, Hongarije, Roemenië, Bulgarije en Albanië in Moskou zullen samenkomen om met leiders van de Sovjet-Unie te confe reren over de problemen van de ontwikke ling van de landbouw. De landen van het communistisch blok zijn zwaar getroffen door de droogte van de vorige zomer, met als gevolg een agra rische crisis die zal duren tot de nieuwe oogst wordt binnengehaald in september. (Van onze correspondent in Brussel) De door de socialistische arbeidersvak bonden van België georganiseerde alge mene staking van 24 uur is vrijdag, naar de meeste waarnemers in Brussel mel den. niet geslaagd. In Vlaanderen is 90 tot 95 percent van de arbeiders aan het werk gebleven, in de Waalse grote in dustriecentra Luik. Charleroi en Namen werd het werk, zoals verwacht, neerge legd, maar in andere Waalse centra en in Brussel was de staking verre van alge meen. De actie is voor de socialistische vakbonden en voor de socialistische par tij, die de staking tot een algemene „mo bilisatie van de socialistische krachten van België", had uitgeroepen, een pijn lijke nederlaag geworden, al werd een niet onbelangrijk deel van het economi sche leven stilgelegd als gevolg van de staking, waaraan naar schatting tussen de zes- en zevenhonderdduizend werkne mers hebben deelgenomen. In de haven van Antwerpen was de sta king vrijwel volledig en liepen de onge veer 125 schepen een dag vertraging op. In vele plaatsen ondervonden ook de openbare transportdiensten de terugslag van de staking. Het treinverkeer kwam op vele plaatsen vrijwel geheel tot stilstand en waar de treinen reden, gebeurde dit met veel vertraging. Naar schatting de helft van het treinverkeer uit en naar Brussel viel uit. In vele steden werd geen post bezorgd. In Brussel trokken groepen stakers door de straten en hier en daar werden enkele spiegelruiten van twee grote magazijnen stuk geslagen. De politie en de rijks wacht moesten op verschillende plaatsen hardhandig ingrijpen. In Antwerpen ging het wat rumoerig toe. Eerst moesten de trams het ontgel den, die de remise verlieten. Stakers sne den de koorden van de beugels door en maakten de wissels onklaar. Het verkeer in de binnenstad werd daardoor volledig geblokkeerd. Later kwam het tot scher mutselingen tussen stakers en werkwilli gen bij het assemblagebedrijf van Gene ral Motors. Uit de menigte werd een oefen granaat geworpen, waardoor drie perso nen, onder wie een politieagent, licht wer den gewond. Behalve dat het werk in de haven vol ledig stillag, was ook de scheepswerf in Hoboken gesloten. Bij alle grote bedrijven in de stad stonden postende stakers. Groepen stakers beletten in enkele Brus selse bedrijven de werkwillige arbeiders aan het werk te gaan. De neutrale Brusselse „Soir" laat duide lijk doorschemeren, dat de socialistische bonden het gevecht tegen de regering hebben verloren. De socialistische „Peu- ple" had een oproep geplaatst tot de ouders opdat zij hun kinderen niet naar de openbare scholen zouden sturen, zo dat ook de onderwijzers en leraren aan de staking zouden kunnen deelnemen. Maar geen enkele onderwijzer of leraar is, naar het Brussels stadsbestuur mede deelde, van de school weggebleven. In Brussel, waar de grote meerderheid van de arbeiders van het trambedrijf socialis tisch zijn georganiseerd, reed dertig tot veertig percent van de trams, wat even- ?ens aanleiding gaf tot incidenten. Daaren tegen staakte in Brussel ongeveer tachtig percent van de postbeamotec. Eerste minister Eyskens ontving de legatie van stakers, die hem een resolu tie overhandigde met hun eisen: Een we kelijkse vergoeding van tenminste 700 frank of 54.— voor de werklozen, verho ging van het nationaal minimumloon tot 25 frank per uur, een dubbel betaalde tweede vakantieweek en het intrekken v^n het ontwerp van wet betreffende de sanering van de ziekteverzekering. De spoorverbindingen waren vrij nor maal, aldus meldde de Belgische spoor wegmaatschappij vrijdagavond laat, of schoon enkele internationale treinen, naar de maatschappij toegaf, met vertraging zijn vertrokken. Volgens officiële mededelingen heeft slechts een klein deel van het overheids personeel aan de stakingsoproep gehoor gegeven. Eerder deze week was het de ambtenaren formeel verboden aan de sta king deel te nemen. Volgens inlichtingen van het Belgische Vakverbond legden alleen al in Brussel honderdduizend arbeiders en administra tieve krachten van particuliere bedrijven en in overheidsdienst het werk neer, on der wie vierduizend gemeenteambtena ren. Volgens een communiqué van het A. B.V.V. verscheen voorts zeventig percent van de leerkrachten der openbare scholen niet in de leslokalen. In Gent was het aan tal stakers in de openbare nutsbedrijven zo groot, dat de elektriciteitscentrale de produktie aanmerkelijk moest verminde ren en verscheidene stadswijken vrijdag avond in het donker het einde van de sta king moesten afwachten. MOSKOU (AFP) Uit Japanse kringen in Moskou verluidt, dat de regering van de Sovjet-Unie de Japanse ambassade een memorandum heeft overhandigd, waarin zij verklaart in de huidige omstandighe den zich niet meer te kunnen houden aan de letter van de overeenkomsten van 1958, volgens welke de eilanden Habomai en Sjikotan aan Japan teruggegeven zouden kunnen worden, wanneer een vredesver drag zou zijn getekend. In het memorandum, aldus is van de zelfde zijde medegedeeld, stelt de Russische regering behalve de eis, dat een vre desverdrag moet worden getekend alvo- vorens van teruggave der eilanden sprake kan zijn, nog de voorwaarde van de terug trekking van alle buitenlandse troepen uit Japan. In diplomatieke kringen te Moskou legt men verband tussen het nieuwe Russische standpunt en het onlangs in Washington getekende Japans-Amerikaanse veilig heidsverdrag, waarop in de Sovjet-Unie sterke critiek is geoefend. „De Russische regering kan haar belof te wat betreft de teruggave aan Japan van de eilanden Habomai en Sjikotan niet hou den, want zij kan niet toestaan dat het ge bied dat door buitenlandse troepen kan worden gebruikt, groter wordt" aldus het memorandum. WASHINGTON (Reuter) De V.S. zijn bezig hun politiek ten aanzien van een ver bod van proeven met kernwapens te her zien, omdat zij geloven, dat er wellicht enige wijzigingen of concessies nodig zul len zijn om tot een akkoord te komen met de Russen, aldus verluidt in welingelichte kringen te Washington. De V.S., Engeland en Rusland zij nhet eens over de methoden voor het ontdek ken van kernexplosies in de ruimte en in de dampkring, maar wat ondergrondse ontploffingen betreft delen de Russen niet de opvattingen van de Amerikanen, die zeggen dat men dergelijke explosies moeilijker van aardbevingen kan onder scheiden dan men aanvankelijk had ge dacht Met het oog op dit meningsverschil overwegen de V.S. of zij zullen trachten te komen tot een verbod in fasen of tot een beperkte overeenkomst inzake onder grondse kernproeven. Volgens genoemde kringen zou gedacht worden aan de moge lijkheid van een verbod van zeer grote on dergrondse proeven, die men redelijk nauwkeurig zou kunnen constateren. Klei nere proeven, die men met de bestaande apparaten niet precies zou kunnen onder kennen, zouden buiten het verbod vallen Tip voor NS. Een Deens Socialistisch Kamerlid, die ongetwijfeld niet tot uw verwondering Lars P. Jensen heet (voor mij had hij ook Jens P. Larsen mogen heten), heeft in het parlement voorgesteld het personenver voer per trein helemaal gratis te maken. Afgezien nog van het door hem naar vo ren gebrachte voordeel, dat daardoor meer mensen zouden gaan reizen in treinen in plaats van autootjes, wat de veiligheid op de weg ten goede zou komen, voel ik alles voor zijn opvatting. Er zou een heleboel bezuinigd kunnen worden, vooral op de controle, omdat de lichtelijk infantiele bezigheid van het gaat jesknippen niet meer nodig zou zijn en on ze vriendelijke conducteurs zich dan met nuttiger werk zouden kunnen gaan bezig houden, maar bovendien: waarom zouden dit soort overheidsdiensten niet allemaal om niet kunnen geleverd worden? Of lie ver kwasie-om-niet? Wij zouden dit ver voer dan immers toch via ons belasting biljet betalen? Dat mensen die niet met de trein doch met hun auto reizen op deze wijze aan mijn vervoer zouden meebetalen acht ik geenszins onbillijk. Zij reizen veel gemak kelijker dan ik en is het dan niet logisch dat zij voor dit gemak betalen? Gemeen schapszin is gemeenschapszin en boven dien betaal ik, als belastingbetaler, ook voor hun autowegen. Het ligt voor de hand dat zij dan ook iets voor mij doen. De ene dienst is de andere waard. Ik zie bovendien niet de minste reden om niet alles gratis te maken: staatsres- taurants, staatskleermakerijen noemt u maar op. Gratis wonen. Gratis licht. Gra tis verwarming. Alles door de staat te be talen en de staat die zijn kosten bestrijdt uit de belastingen. Het is helemaal niet no dig dat de een lekkerder eet dan de an der, of dat de een groter woont dan de ander, of dat hij meer pakken en schoe nen bezit. Daardoor wordt alles ook veel efficiën ter: één soort kleren, één soort schoenen en iedere dag iedereen hetzelfde menu Niemand zal er lichamelijk nadeel uan on dervinden als hij precies dezelfde bal ge hakt met dezelfde warme bietjes eet als alle andere elf-miljoen-zoveel-honderddui- zend Nederlanders. Dit is nu mijn communistische ideaal, dat de Russische heren altijd hebben ver zaakt. Met één argument van Lars P. Jensen ben ik het niet eens. Hij heeft gezegd: „Gratis of niet, de mensen reizen toch alleen als ze ergens heen moeten en niet zo maar." Dat is natuurlijk onjuist. Er zijn honderdduizenden Nederlanders die dolgraag eens naar Eenrum of Hellevoet- sluis zouden willen, maar die opzien tegen de kosten. Er zijn miljoenen Nederlanders die er eerder toe zullen komen de bloe men in Amsterdam of Den Haag buiten te gaan zetten als ze voor niets erheen kunnen komen. Maar dit is nu juist een ran de sterkste argumenten voor het voorstel Jensen, want daardoor zou het interne vreemde lingenverkeer immers enorm toenemen en dat betekent aan alle kanten verhoog de welstand. Weet u, ik zit daar nu maar grapjes over te maken, maar ik heb de stellige overtuiging dat het ooit zover zal komen, met allemaal alles gratis en alles voor al lemaal hetzelfde. Dat kan nog wel even duren maar het komt stellig. Al hoop ik het eerlijk gezegd niet te beleven. Elias Advertentie VERKOUDHEIDSBACflLEN VLUCHTEN voor de beroemde, dejinfectereode Potter Catarrh Pastilles. Zo'n rode bacillendodende pastillj m de mond zeeft U onmiddellijke verruiminz Bij apotheken en drogisten a f. 1.10 Geleerde. Op 25 januari is in Alma-Ata overleden de Russische astronoom Gavril Tikhov, die de theorie was toegedaan dat op Mars leven is. Voor zijn meer dan tweehonderd weten schappelijke werken op het gebied van de astrophysica en zijn Mars-theo rieën, was professor Tikhov onder scheiden met de orden van Lenin en de Rode Banier. Tienduizenden. In 1959 zijn 37.800 perso nen in de Verenigde Staten bij ver keersongelukken om het leven geko men een toeneming van 800 vergele ken bij het cijfer van 1958, aldus de na tionale veiligheidsraad. Ruim 1.400.000 personen werden invalide door ver keersongelukken. Instorting. Twaalf arbeiders, onder wie een vrouw, zijn bij een instorting in een mijn om het leven gekomen. Het onge luk gebeurde in een mijn in Ayon, in de provincie Anatolian. Vier andere mijnwerkers werden ernstig gewond. Uitgeroeid. Robert Sarnoff, president commissaris van de Amerikaanse ra dio- en televisiemaatschappij N.B.S. heeft op een bijeenkomst van de fede rale commissie voor verbindingen (F.C.C.) te Washington verklaard dat de misbruiken bij de Amerikaanse ra dio- en televisiestations met wortel en tak zijn uitgeroeid. Het gaat hier om de gevallen van omkoperij bij de quizpro grams. Atoomban. De oba (koning) van Ayere heeft op alle medicijnmannen in heel Nigeria het beroep gedaan een tover ban te leggen op de voorgenomen proe ven met atoombommen in de Franse Sahara. De koning zeide niet wat de juju's moesten doen. maar hij was ken nelijk van mening, dat als de juju's ef fectieve vervloekingen kunnen uitspre ken. boze geesten uit zieke lichamen verdrijven, enzovoort een ban leggen op atoombommen een peuleschilletje voor hen moet zijn. Ervaring. Giovanni Bertocchi, 28 jaar oud heeft gisteren zijn gestreept uniform van de gevangenis verwisseld voor het uniform van nachtwaker van de maat schappij die hij veertig maal bestolen had. De directie achtte niemand beter geschikt dan Bartocchi om een oogje in het zeil te houden. Geen belangstelling. Een commentator van radio-Moskou heeft in een uitzen ding voor Noord-Amerika verklaard, dat men in Rusland geen statistieken bijhoudt van het aantal kerkgangers. „Wij hebben doodgewoon geen belang stelling voor zulk soort statistieken. Maar naar mijn persoonlijke waarne mingen geloof ik veilig te kunnen stel len dat de meerderheid van het volk atheïstisch is," aldus de commenta tor. Meisjes uit de lucht. De Verenigde Ara bische Republiek heeft de eerste divi sie vrouwelijke parachutisten in het Nabije Oosten opgericht, zo meldt de commandant van de Alfutuwa volks verzetsgroep, brigade-generaal Gamal Nazim. Nazim deelde gisteren mede dat de divisie is opgericht in samen werking met de geregelde strijdkrach ten. Riicksichtlos. Elf Duitse soldaten hebben er vandaag over geklaagd, dat zij be vroren ledematen hebben gekregen toen zij een mars van ruim 19 km. moesten maken in een temperatuur van -12 gra den. De soldaten deden hun beklag bij een leger-inspecteur. Mechanisch verhoor. Een aantal politie mannen van Chicago heeft verdenking op zich geladen. Een leugendetector werd gebruikt bij hun verhoor inzake de corruptie bij de politie. De proef was het gevolg van de verklaring van de inbreker Richard Morrison, dat hij „op bestelling leverde" aan tenminste acht agenten, die op de uitkijk ston den. wanneer hij roofde in winkels en opslagplaatsen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 3