107. Uw Kunstgebit Plan voor bouw tegen redelijke prijzen in Heemstede MAAT- OCTERNO Rusthuishouders bespraken de Haarlemse verordening Belangstelling voor aantrekkelijke woningen wordt gepeild Agenda voor Haarlem en de IJmond Critiek op geringe vergoeding voor vanwege gemeente verpleegden Gestolen papegaai teruggevonden Mag een kruidenier boeken verkopen? DINSDAG 2 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 PARTICULIER INITIATIEF Velsen-lJ muiden Beverwijk BRILLEN n FEBRUARI CORSETTEN BUSTEHOUDERS Bouw r.-k. meisjeslyceum „Sancta Maria" begonnen Corrigeer uw figuur M. NIESSEN UIT STAD EN STREEK Raadslid interpelleert over salarisverhogingen van overheidspersoneel Fietser viel door winkelruit Roger kampioen op de home-trainer Verlichtingsinstallatie in schouwburg kost ƒ31.000,- meer dan geraamd was Spreekuren wijkcomité „Oud Schoten" Mevrouw Hessen-Heek hartelijk gehuldigd Bromfietser lag bloedend op straat Examens Bloedtransfusiedienst in Haarlem heeft 1000 donors nodig L. David zon 25 jaar bij de politie Nieuwjaarsbijeenkomst Werkgroep A.A. Huldiging en afscheid PTT in Haarlem bij ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 Veel omstreden kwestie voor de Hoge Raad Kerkelijk Nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem Het Heemsteedse gemeenteraadslid P. Zegwaart heeft het initiatief genomen tot het oprichten van een stichting, die zal trachten woningen te gaan bouwen tegen een niet al te hoge prijs. Het gaat hier om woningen, waaraan in Heemstede drin gend behoefte is. namelijk die in een huurklasse of annuïteit van honderd gul den per maand. Deze woningen zouden dan in de particuliere sector met behulp van een premieverlening tot stand kun nen komen. Verwacht wordt dat voor de ze bouw een ruime belangstelling zal be staan. Het bestuur van de stichting-in-oprich- ting is nog niet geheel samengesteld. Wel hebben enige personen uit verschillende groeperingen in Heemstede zich bereid verklaard in het stichtingsbestuur zitting te nemen. Het bestuur zal vermoedelijk volgende week voltallig zijn, waarna de stichtingsacte zal worden opgemaakt. Zoals bekend is, zullen in de toekomst voor de woningwetwoningen de minst draagkrachtigen in aanmerking komen. Er blijft dan nog een grote groep inwo ners over voor wie de meeste huren van in de particuliere sector gebouwde huizen een te zware financiële belasting beteke nen. Voor deze mensen zou men willen trachten huizen tegen een aanvaardbare huur neer te zetten. Hierbij wordt gedacht aan onderwijzers, ambtenaren en hoog ge-- classificeerd technisch personeel. In vele gevallen zijn deze mensen in de laatste ja ren in woningwetwoningen geplaatst, ter wijl zij daarin eigenlijk niet horen. Zou den deze mensen een woning met een iets hogere huur betrekken, dan komen weer woningwetwoningen vrij voor personen die niet anders dan een lage huur kun nen opbrengen. De initiatiefnemer en zijn medestanders hebben een architect een voorlopig bouw plan laten ontwerpen, dat is gebaseerd op de bouw van koopwoningen. Zou onvol doende belangstelling hiervoor bestaan, dan zouden cok huurwoningen kunnen wor den neergezet. Er zijn twee types huizen ontworpen, met een inhoud van 325 en 300 kubieke meter. Deze woningen hebben gelijkvloers een royale woonkamer en een keuken, op de bovenverdieping twee grote slaapkamers, een kleine slaapkamer en een douchecel. Daarboven ligt een zolder met een slaap kamer. Op elke verdieping is een ruime berggelegenheid gedacht. Het ene type heeft een iets grotere woonkamer dan het andere. De maandelijkse rente en aflos sing van deze huizen zijn geraamd op res pectievelijk 89,66 en 98,66 met een af lossingstermijn van dertig jaar. Bij deze berekeningen is uitgegaan van de premie regeling 1953, verminderd met twintig per cent premie. De heer Zegwaart is er van overtuigd dat het bouwplan, zoals het voorlopig is opgesteld, kan worden verwezenlijkt en dat deze bouwwijze voor vele woningzoe kenden een oplossing kan betekenen. In eerste instantie is gedacht aan de bouw van vijftig tot zestig woningen. Deze zou den in het uitbreidingsplan „Iepenrode" kunnen verrijzen. Uiteraard zijn de plan nen voorlopig en kunnen deze, mede in overleg met gegadigden, worden gewij zigd. Het gaat de heer Zegwaart er thans om de belangstelling voor zijn plan te peilen. Daarom zou hij graag zien dat belangstel lenden zich met hem in verbinding stellen. Is de interesse groot genoeg, dan zal het stichtingsbestuur zo spoedig mogelijk met de gegadigden bijeenkomen en de bouw plannen gaan bespreken. Inlichtingen over de geprojecteerde bouw van deze huizen geeft de heer P. Zegwaart, Koediefslaan 10 in Heemstede. Bij hem kan men zich ook als gegadigde opgeven. Concertgebouw: Vandaag 19.30 uur: Con cert Interscholair jeugdtoernooi. Stadsschouwburg: Vandaag 20 uur: To neelgroep Ensemble met: „Het Tuinfeest" BIOSCOPEN Cinema Palace: Vandaag en woensdag 14, 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „In de greep der spionage". 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag 20 uur en woensdag en donderdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Petticoat" 14 jaar. Lido Theater: Vandaag tot en met don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Schwarze Ny lons, heisse Nachte", 18 jaar. Luxor Theater: Vandaag en woensdag 14 en 20 uur: „Rio Bravo" 14 jaar. Minerva Theater: Vandaag 20.15 uur: „Aparte tafels", 18 jaar. Woensdag 14.30 en 20.15 uur en donderdag 20.15 uur: „Mou- tarde van Sonaansee" alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „Salem Alei- kum". alle leeftijden. Roxy Theater: Maandag tot en met don derdag 14.30, 19 en 21.15 uur: „Razzia in de onderwereld". 18 jaar. Studio Theater: Vandaag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups" 18 jaar. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag er woensdag 20 uur: „Een vrouw wist te veel", 14 jaar. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41) Tot 8 februari dagelijks van 11 tot 17 uur Expositie van werken van J. J. van Oost „In t Goede Uur" (Korte Houtstraat 1) Tot 1 maart dagelijks van 10 tot 22 uur' Exnositie van tekeningen van Hans Mulder (Verder raadplege men de rubriek „Uit gaan in Haarlem" van vrijdag 30 januari) DINSDAG 2 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Het beest in mensenge daante". Heidestraat 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Heidestraat 45, 20 uur: Lezing „Het naakt in de kunst" Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel avond Palvu. Zaal Abelenstraat, van 20 uur af spreek uur Alcoholics Anonymous. WOENSDAG 3 FEBRUARI Thalia, 20 uur: „Het beest in mensenge daante". Rex, 20 uur: „French Cancan". Heidestraat 45, 19—21 uur: Expositie Dirk en Jaap Oudes. Cultureel Centrum, 20 uur: Jaarvergade ring I.v.A.O. Hervormd Jeugdgebouw, 20 uur: Toneel avond Palvu. Raadhuis, 10—12 uur spreekuur wethou der van sociale zaken. DINSDAG 2 FEBRUARI. Kennemer Theater. 19 en 21.15 uur: „Ver vaderlijke voetstappen" Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Trom melvuur op Monte Carino". Kennemer Theater. 20 uur: Lezing doo de heer A. B. Wigman voor de Maatschap pij tot Nut van het Algemeen. Prinsessenlaankerk, 20 uur: Lezing vooi Vrijzinnig Hervormden. WOENSDAG 3 FEBRUARI Bioscopen, als dinsdag. Advertentie ZIJLSTRAAT97- HAARfcE TELEFOON 1 2 7 .2 6 Advertentie GEDURENDE KORTING OP en Filiaal Houtplein hk. Raamsingel M Telefoon 14S84 AMSTERDAM: H v. Baerlestr. 156 - Tel. 712054 M Een dezer dagen is men begonnen met de bouw van het roomskatholiek lyceum voor meisjes „Sancta Maria", dat zal ver rijzen op het terrein tussen de Wagenweg de Van Hogendorpstraat, Leidsevaart en Van Oldenbarneveltlaan in Haarlem. Zoals wij reeds geruime tijd geleden be richtten zal deze school plaats bieden aan 600 leerlingen. Het scholencomplex dat omgeven zal worden door veel groen om vat naast een groot aantal klas- en vak lokalen, een tweetal gymnastiekzalen, een groot sportveld, een overblijflokaal en een bibliotheek. Alle lokalen zijn geprojec teerd rondom een grote hal die ruimte biedt aan 1200 personen. De bouw van het nieuwe lyceum zal on geveer twee jaar duren. Het werk is voor omstreeks I1/» miljoen gulden aangenomen door het aannemersbedrijf H. W. Sebregts en Zoon uit Bloemendaal. Tijdens een openbare vergadering, die maandagavond in restaurant Brinkmann in Haarlem door de afdeling Haarlem van de Nederlandse Bond van Pension-, Rusthuis- en Kamerverhuurbedrijf is ge houden, is enige critiek geoefend op de geringe vergoedingen, die de gemeente Haarlem naar het oordeel van de sprekers geeft voor de verzorging van de vanwege haaf ver pleegde 'paflëtttén 'in 'partïcultere rust- cn verpleeghuizen. De voorzitter van de 'Pèrbk'a Fedèrafliy dè^Tieèt' H. Smit Vit Utrecht, hield een inleiding over de Haar lemse gemeentelijke verordening op de rust- en verpleeghuizen, waarbij hij be- aar maakte tegen het feit, dat elk pen sion dat méér dan twee gasten heeft, die „op grond van hun leeftijd of lichamelij ke of geestelijke gesteldheid bijzondere verzorging behoeven," onder deze veror dening valt. Het ging hem daarbij voor namelijk om de term „op grond van hun leeftijd" Wat is die leeftijd? zo vroeg hij zich af. Er zijn hoogbejaarde mensen, die nog volkomen zelfstandig zijn en velen, die jonger zijn. hebben bijzondere hulp no dig. In de oude verordening werd een leef tijdsgrens van 65 jaar gesteld. Ieder pen sion dat meer dan twee mensen had. die ouder waren dan 65 jaar, werd automa tisch een verzorgingshuis en viel onder de verordening. De heer Smit meende, dat door een te stringente toepassing van deze bepaling de persoonlijke vrijheid van de pension houder gevaar liep. Overigens was hij van mening, dat een gemeentelijke verorde ning en gemeentelijk toezicht zeker nodig zijn. Om een rust- of verpleeghuis te ex ploiteren moet men vakbekwaam zijn en voor de materie voelen, aldus de heer Smit die tevens instemde met de eis om gedi plomeerd personeel in dienst te hebben. De andere bepalingen van de verorde ning, zoals toezicht van brandweer en G.G.D., zijn eveneens nodig, aldus de heer Smit. Verscheidene aanwezigen maakten be zwaar tegen het inzien van de verlies- en winstrekening door gemeentelijke diens- Advertentie door een perfect passende GAINE GORDEL of CORSET CORSETIèRE MEVROUW Floraplein 18 - Telefoon 13796 Nieuws in het kort Koninklijke onderscheidingen. Bij K.B. zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau de heren J. A. van Benthem te Bloemendaal, hoofdamtenaar- chef van dienst en C. Wijker te Haarlem, waterstaalkundig hoofdambtenaar le kl. bij de Rijkswaterstaat. Benoeming. Bij Koninklijk Besluit is benoemd in de provincie Noordholland tot heemraad van de polder Westzaan, de heer A. Honig te Bennebroek. Kunst. Donderdag 4 februari om acht uur houdt de Theosofische Vereniging een bijeenkomst in het gebouw Nassauplein 8 in Haarlem. De heer P. Rueter spreekt over „De kunst door alle eeuwen heen". Verbouwing. B. en W. van Haarlem stellen de gemeenteraad voor om voor het verbouwen van de dienstwoning van de bewaarder van het Lorentzlyceum aan het Santpoorterplein in Haarlem een bedrag beschikbaar te stellen van ten hoogste 6195.—. ten in geval van verpleging van patiënten vanwege de gemeente. De heer Smit meen de, dat hiertoe geen verplichting bestaat. Als de gemeente alleen in het geval van inzage verpleegden wil toewijzen, dan mag men van dergelijke gasten afzien, meende hij. Eén der aanwezigen beklaag de zich bitter over de vergoeding, die de gemeente Haarlem geeft voor verpleging vaw 'geestelijk gestbordën. Hij 'achtte 4,10 per dag te weinig. Hiermee stemden 'alle ëan%èzi'gèn Min of méér'Veront waardigd in. Ook de heer Smit achtte een dergelijke vergoeding te gering. Als men er echter niet akkoord mee kan gaan kan men van de verpleging van dergelij ke mensen afzien. Over het voorstel van één der aanwezigen de gemeente te ver zoeken een minimumprijs per categorie verpleegden vast te stellen, merkte de heer Smit op. dat hier bepaalde moeilijk heden aan verbonden zijn. Hij zegde toe dat de Peruka eventueel bereid was een sectie rust- en verpleeghuizen op te rich ten en dan in gezamenlijk overleg trach ten tot iets te komen. Van de zijde van de bestuurstafel en ook door enkele aanwezigen werd ten slotte een pleidooi ten gunste van een grotere eensgezindheid gehouden. Het Haarlemse raadslid de heer P. W Voskuilen (Arb.) heeft de gemeenteraad verlof gevraagd het college van B. en W mondeling de volgende vragen te stellen 1. Nu het rijksoverleg en het overleg met de vereniging van Nederlandse gemeen ten over de salarisverhogingen van het overheidspersoneel nog geen resultaat hebben opgeleverd zijn B. en W. niet van mening, dat zij hun teleurstelling dienen uit te spreken over het feit, dat de sala rissen van het overheidspersoneel nog niet verhoogd zijn en dat zij deze teleurstel ling ter kennis van de regering dienen te brengen. 2. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat naar aanleiding van het gestelde in vraag 1 het voorschot van 3 pet. verhoogd moet worden tot 5 pet. Maandagmorgen om tien uur is een 48- jarige Haarlemse poelier, die in de Gier straat in Haarlem fietste, door de winkel ruit van een bloemenmagazijn gevallen Hij werd slechts licht gewond. Het ongeluk gebeurde, doordat een plot seling van achter een geparkeerde auto overstekende 18-jarige winkelbediende tegen de fiets van de poelier liep. Deze ging met het hoofd door de ruit van 3.60 bij 1.80, doch hij kreeg slechts een onbe duidende snijwond boven het linkeroog. De man wilde zich niet onder doktersbehan deling stellen en vervolgde zijn weg. Het clubkampioenschap op de home trainers van de Haarlemse wielerclub „De Kampioen", dat maandagavond in het clublokaal „Kennemerland" aan de Rijks straatweg werd gehouden, is op overtui gende wijze gewonnen door Hein Koger Er was niemand die het Koger in deze specialiteit werkelijk lastig kon maken Hij reed de twee ritten van duizend meter precies 13 seconden sneller dan zijn naaste concurrent Coen Visser. Deze werd op de voet gevolgd door Straver, Riethoff en Vaars. De uitslag luidde: 1. en kampioen, Ko ger, de 2x 1 kilometer in 1 minuut en 18,6 sec.; 2. Visser in 1.31.6; 3. Straver in 1.32.2 4. Riethoff in 1.33.2; 5. F. Vaars In 1.33.6 6. Koonings in 1.37.2; 7. Deinum in 1.38; 8 Assema in 1.39; 9. Blommaert in 1.39; 10 Geusebroek in 1.41.8; 11. Bogaard in 1.42.2 12. R. Vaars in 1.43.4. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor om het reeds beschik baar gestelde krediet van 205.000 voor het aankopen van een nieuwe verlichtings- installatie voor de stadsschouwburg en voor het aanbrengen van de noodzakelijke voorzieningen te verhogen met 31.000 en dus te brengen op 236.000. Tijdens de uitvoering van de installatie- en verbou wingswerkzaamheden hebben zich ver schillende kostenverhogende factoren voorgedaan waardoor het toegestane kre diet is overschreden. De voornaamste oorzaak van deze kos- tenvermeerdering is gelegen in de om standigheid, dat als gevolg van de voor bereiding van het raadsbesluit en het wachten op de goedkeuring van Gedepu teerde Staten niet op tijd kon worden over gegaan tot de bestelling. Daardoor ging de mogelijkheid verloren om een voor af levering aan de fabriek gereedliggende in stallatie aan te kopen. Deze was inmid dels aan een afnemer in West-Duitsland geleverd, zodat men moest wachten op een nieuw te bouwen installatie. Deze kon pas in februari 1959 worden geleverd. Midden in het schouwburgseizoen dus en di. leidde tot '*e noodzaak om tijdens de montage ook de oude installatie nog in ge bruik te houden, hetgeen een veel kost baarder werkwijze inhield. Een andere reden was, dat de fabriek in de installatie enkele verbeteringen aan bracht, overigens zonder daarvoor een ho gere prijs te berekenen, als gevolg waar van echter veel meer leidingen moesten worden gelegd dan waarop was gerekend B. en W. schrijven in het raadsvoorstel verder nog, dat het wellicht gunstig zou zijn geweest indien de kredietoverschrij ding eerder bij de gemeenteraad aanhan gig gemaakt zou zijn, maar zij ontstond geleidelijk, waardoor de overschrijding niet in de volle omvang was te voorzien ter wijl aanvankelijk de verwachting bestond dat de meevallers de tegenvallers zouden opvangen. Deze verwachting is echter niet in vervulling gegaan. Advertentie de gehele dag onwrikbaar op zijn plaats! Als U wilt. dót L'w kunstgebit de gehele dag door gemakkelijk, stevig en zeker zit, neem dan DENTOFIX een nieuw, beproefd, anti septisch poeder en strooi een weinig op de gebitsplaat. U zult meer dan tevreden zijn en alle ongemakken van Uw kunstgebit ver geten, want U kunt lachen, spreken en eten zoals U wiltl DENTOFIX is daarbij verfris send, voorkomt onaangename reuk uit de mond en is een weldaad voor Uw gehemelte. Wij garanderen, dat U tevreden zult zijn. Verkrijgbaar m discrete, neutrale plastic flacons, prijs f. 2,35, bij apotheken en dro gisterijen. Het wijkcomité „Oud-Schoten" zal vool'ta&ft ièdeVe donderdég'Spmektiöï hou-! den in het zaaltje van de Nutsspaarbank aan hét Tessélschadeplëirt' hoek Rijks straatweg en wel 's morgens van negen tot tien uur en 's avonds van zeven uur tot kwart voor acht. Bewoners van het stadsdeel ten noorden van de Jan Gijzenvaart kunnen op deze spreekuren hun wensen of klachten ken baar maken. Vijfentwintig jaar in gemeentedienst Maandag is mevrouw H. G. Hessen-Heek woninginspectrice bij de Haarlemse dienst voor de volkshuisvesting, gehuldigd wegens het feit dat zij een kwart eeuw in gemeentedienst was. Tijdens een in de ochtenduren gehouden bijeenkomst van het personeel van de dienst in het kantoor aan de Wagenweg werd mevrouw Hessen in waarderende be woordingen toegesproken door de direc teur, de heer G. B. F. Hoes. Deze wees er op dat het werk van de woninginspectrice in de loop der jaren steeds meer een maatschappeli4k karakter heeft gekregen De heer Hoes sprak de wens uit dat me vrouw Hessen nog lang haar waardevolle arbeid zal mogen voortzetten. Vervolgens bood hij haar de gebruikelijke enveloppe rret inhoud aan en als geschenken van het personeel een pianolamp en een avond tasje. Als voorzitter van de groep gemeen- tepersoneel van de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel sprak de heer H. Noort een woord van erkente lijkheid. Vele collega's en oud-collega's van mevrouw Hessen hebben daarna van de gelegenheid gebruik gemaakt haar met haar ambtsjubileum geluk te wensen. Drukke receptie 's Middags bleek het zaaltje in het Re monstrantenhuis aan de Wilhelminastraat veel te klein om plaats te bieden aan de zeer velen die mevrouw Hessen kwamen feliciteren. Het grootste deel van bezoe kers bestond uit bejaarden die zichtbaar meeleefden met het jubileum van „hun mevrouw Hessen. Menigeen liet zijn of haar hartelijke woorden vergezeld gaan van een geschenk. Op deze geanimeerde receptie kwam duidelijk tot uiting hoeveel sympathie en waardering mevrouw Hes sen en haar werk in brede kring ontmoet I«. de hulde lie men haar bracht werd ook meer dan eens de bejaarde moeder van mevrouw Hessen betrokken. Hevig bloedend uit verscheidene hoofd winden werd maandagmiddag om vier uur bij het viaduct over de Oudeweg in Haar lem een man aangetroffen die bij een bromfiets lag. Het was een 53-jarige chef-slager uit Haarlem die naar hij zei om kwart over twee zijn werk had geëindigd, in een café drie borrels had gedronken en tegen vier uur op weg naar huis was gevallen. Een verbandlegger van de Nederlandse Spoor wegen verleende de eerste hulp. De slager die behalve de hoofdwonden een hersenschudding had, werd opgeno- en in de Mariastichting. Amsterdam Vrije Univ. Bevorderd tot arts: H. Steenhuis, Haarlem. Opnieuw doet de Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Rode Kruis een drin gend beroep op de burgerij zich als bloed gever of bloedgeefster beschikbaar te stellen. Zowel door het nog steeds toenemende aantal bloedtransfusies, als door de nor male afvloeiing van oudere donors, moet er een geregelde toevloed van nieuwe vrij willigers zijn. De mensen hebben niet allen dezelfde bloedgroep. Enkele bloedgroepen komen veelvuldig voor, terwijl er enkele groepen zijn, die zeer weinig voorkomen Wanneer nu toevalligerwijze één of meer personen, behorende tot deze weinig voor komende bloedgroepen, bloedtransfusies nodig hebben, ontstaat er een tekort aan corresponderende bloedgroepen. Dit deed zich onlangs in Haarlem voor toen derge lijk bloed moest worden toegediend; zo zelfs, dat reeds enkele malen de hulp van gevers uit andere steden moest worden in geroepen. Het in zulke gevallen onvermijdelijke oponthoud stelt de doktoren voor ernstige moeilijkheden. Om deze te voorkomen is een aanmerkelijke vergroting nodig van de reserve aan beschikbare gekeurde gevers Weliswaar zal hiervan het gevolg zijn, dat voor donors van de veel voorkomende bloedgroepen de wachttijd onvermijdelijk langer zal worden. Melden er zich thans in Haarlem ten minste duizend aan, dan bestaat de kans, dat ook de voorziening van bloed, van groepen die minder veelvuldig voorkomen in alle aanvragen kan worden voldaan Enkele cijfers over 1959 tonen aan, tot welke omvang dit werk in en voor de Haarlemse ziekenhuizen zich ontwikkeld heeft. Aantal transfusies 7604 (in 1958 7265); keuring van nieuwe gevers 957; her keuringen 6985; uitgereikte Landsteiner plaquettes (voor 20 maal bloed geven) 77 Landsteiner medailles (voor 5 maal) 574 Hoeveel levens door transfusies alleen in Haarlem en omgeving behouden zijn ge bleven, is niet te schatten. Maar wel is duidelijk, dat het resultaat ook zonder nauwkeurig cijfer indrukwekkend genoeg is, om zeer velen te bewegen hun mede werking toe te zeggen. Inwoners van Haarlem, Bloemendaal Heemstede en Bennebroek van 18 tot 65 jaar (van 18 tot 21 jaar met toestemming ouders) wordt verzocht zich schriftelijk of telefonisch op te geven bij de Bloedtrans fusiedienst van de afdeling Haarlem en Omstreken van het Nederlandse Rode Kruis, Paviljoenslaan 3, Haarlem, tel. 21988 Maandag is hoofdinspecteur L. David- zon bij de Haarlemse politie in het hoofd bureau aan het Florapark gehuldigd, om dat hij vijfentwintig jaar geleden zijn po litieloopbaan begon. Op 1 februari 1935 trad hij namelijk als inspecteur van politie in dienst van het gouvernement van Suriname. Precies vier jaar later ging hij als adjunct-inspec teur over naar de politie in Den Helder Op 11 mei 1940 werd hij bevorderd tot in specteur en werd zijn standplaats Apël doorn. Hier was hij werkzaam tot 1 juli 1946:- Daarna' 1cwam trij naar Haarlem. Op 1 augustus 1950 werd de heer Davidzon be vorderd tot hoofdinspecteur, ambtenaar tweede klas en op 15 januari 1958 tot amb tenaar eerste klas. Tijdens de bijeenkomst op het hoofdbu reau sprak hoofdcommissaris J. Fontijne de jubilaris in het bijzijn van de hogere politieambtenaren toe en overhandigde hem namens het gemeentebestuur een ge schenk in envelop en namens het hogere politiepersoneel een vulpen. Namens het korpsfonds bood de hoofdinspecteur Sandijck de heer Davidzon een balpen en een boekenbon aan. Tenslotte sprak de jubilaris een dank woord. Een dezer dagen hield de afdeling Haar lem van de stichting werkgroepen A.A haar jaarlijkse nieuwjaarsbijeenkomst Enkele sprekers voerden op deze middag bijeenkomst het woord, waarbij zij ieder hun visie gaven op de alcoholist en de me dische geneeswijze die er gevolgd wordt om de alcoholist te laten herstellen. De sprekers, dr. P. H. Esser, zenuwarts en hoofd Sociaal Psychiatrische dienst, dr F. Hartsuiker, 'zenuwarts en districtspsy chiater en de heer H. Kruweel, directeur van het Medisch Consultatiebureau in Am sterdam zeiden het werk van de A A. groepen op hoge prijs te stellen, en zagen het als een belangrijke schakel in de be strijding van het alcoholisme. Enige leden van de groep spraken hier na nog over het werk van de A.A. De middag werd bijgewoond door sociale werkers en leden van de politionele en rechterlijke macht. Maandag is de heer A. P. Nederstigt besteller 1 bij P.T.T. in Haarlem, gehul digd, omdat hij veertig jaar geleden bij het staatsbedrijf in dienst trad. Als eerste sprak de directeur van het postdistrict Haarlem, de heer P. J. Waa le, de jubilaris hartelijk toe en overhan digde hem de oorkonde voor veertig jaar trouwe dienst met het gouden draagin signe .alsmede een gratificatie. De chef van de telegraafafdeling, de heer P. J. v.d. Laan, wees op de prettige samenwerking tussen de heer Nederstigt en het personeel op deze afdeling en hij bood hem timmergereedschap aan. De voorzitter van het jubileumfonds, de heer H. Plant, memoreerde enige voorvallen uit de veertigjarige loopbaan van de ju bilaris en schonk hem een pendule en me vrouw Nederstigt een boeket bloemen. De heer Nederstigt dankte voor de geschen ken en de hartelijke woorden. Op deze dag nam tevens de besteller chauffer J. Holwerda, wonende Midden Tuindorplaan 4 in Haarlem, na een veer tigjarige loopbaan bij P.T.T. afscheid. De adjunct-directeur van het postdis trict, de heer L. W. M. van Beeck schet ste de grote plichtsbetrachting van de scheidende ambtenaar en reikte de af scheidspenning aan hem uit, een onder scheiding die slechts bij hoge uitzondering wordt gegeven. Verder voerden het woord en boden geschenken aan de heren Ch A. L. Trommelen, chef van het postge bouw Baljuwslaan, B. Heimig, chef expe ditie aan de Baljuwslaan en H. Plant na mens het jubileumfonds. Mevrouw Hol werda kreeg een bloemenhulde. Advertentie Na anoniem telefoontje Als u die vogel uit Avifauna zoekt hij staat in het toilet van de laatste trein, die op het staatsspoorstation in Den Haag is binnengekomen". Aldus een anoniem telefoontje, dat de Haagse politie ontving. Men wist over welke vogel het ging. Op passers van Avifauna in Alphen aan de Rijn misten, zoals gemeld is, een zeldzame kleine papegaai ter waarde van circa f 350. De verdenking viel op twee man nen, wier gedrag tijdens hun bezoek aan het vogelpark zoveel argwaan had opge wekt, dat men het nummer van hun auto had genoteerd. De politie volgde het spoor en belandde in Den Haag bij een 29-jarige monteur en een 22-jarige straatmaker. De papegaai werd echter niet in hun woningen gevonden. Totdat het anonieme telefoontje kwam. De politie ging naar het Staatsspoorstation, doorzocht de om half één uit Utrecht binnengekomen trein en vond de vogel interdaad op één der toiletten. De vogel zat in een blikken bus met luchtgaatjes. Het bleek, dat de monteur de papegaai bij zijn schoonouders had ondergebracht. Toen hij werd aangehouden, begrepen deze, dat het om de vogel ging. Zij wilden de papegaai naar Avifauna terugbrengen, maar omdat dat te duur uitkwam, kozen zij deze oplossing. Onder politiële zorgen is de papegaai naar Avifauna teruggebracht. Vandaag heeft de Hoge Raad behandeld de veelomstreden kwestie van de al of niet wettigheid van het Vestigingsbesluit Boekverkopersbedrijf, dat uitgevaardigd i9 in 1958. Op twee plaatsen in Nederland werden vervolgingen ingesteld tegen per sonen, die krachtens dit besluit geen boeken mochten verkopen. Het Pocketboek speelt hierbij een be langrijke rol. In Zutphen werd een kruide nier geverbaliseerd, in Den Haag een si garenwinkelier. In beide gevallen hebben de gerechtshoven uitgemaakt, dat het be sluit van 1958 in strijd is met artikel 7 der Grondwet, dat vrijheid van drukpers waarborgt. In beide zaken was door de nrocureurs-generaal cassatie aangetekend. Tegen deze beroepen pleitte mr. Pels Rijcker uit Den Haag. die onder meer be toogde, dat men zich in 1958. toen het be sluit tot stand kwam, niet heeft gereali seerd welke consequenties het besluit, tot stand gekomen op verzoek van de boek handel, zou hébben. Allerlei verspreidings wijzen, die tot dat ogenblik gebruikelijk warén, werden onmogelijk gemaakt. Voóris betoogde hij, dat artikel 7 der Grondwet niet alleen het doen drukken, maar ook de vrijheid van het verspreiden der stuk ken waarborgt. Volgens hem valt hier onder ook de niet-bedrijfsmatige verkoop. De Hoge Raad heeft dit zijns inziens her haaldelijk uitgemaakt. De advocaat-generaal zal op 16 februari conclusie nemen. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Slochteren J. Feu- nekes te Zandeweer. Bedankt voor Stavenisse (toez.) A. Breu- re te Oud-Vossemeer. Advertentie thans nog veiliger in onze nieuwe gepatenteerde box Geen scharnieren en geen scherpe sluitingen meer lus geen vingertjes meer knel en geen truitjes meer kapot. Uitvoering: blank wit en gestoomd, in maten 80/100 en 100/100. Prijzen: 34.50, 36.50. 38.50 Alleen in uw Speciaal- 'aak BEVALLEN van een zoon, 29 januari: W. M. Garritsen—Van den Eijkhoff; 30 januari: T. J. de Groot—Van Beek; 31 januari: H. C. W. Pelkman--Boering; E. r. M. ten WoldeVan Dam; M. J. L. Pa- larczykBudding: 31 januari: F. E. Weber —Schaap; 1 februari: C. M. SedersDe Bruin; G. van der MeijVan Meekeren; C. G. RaaphorstVan der Voort. BEVALLEN van een dochter. 30 januari: G. M. WittemanGilein; J. J. van Leeu wenVan Eerden; 31 januari: A. Groene- veltRoskam; E. van Zwam—Van Dijk; H. A. M. van EimerenBlom. OVERLEDEN, 2' januari: C. B. W. van Huët, 56 j„ Barrevoetestraat; 29 januari: M. C. van GeldorpMolenkamp, 69 jaar, Planetenlaan; C. M. Sabelis, 80 j., Hooi- markt; M. J. Fortgens—Van Waard, 73 j., Caninefatenstraat; 30 januari: A. M. Bou- ma—Geerling, 71 j„ Amsterdamsevaart: M. C. Worst, 74 j„ Tempeliersstraat: Y. Spijk- stra, 77 j„ Tempeliersstraat; J. van Schoo- ten. 65 j., L. Wijngaardstraat: 31 januari: H. Buseman, 70 j„ Roemer Visserstraat: W C. Dikkeboom, 61 j.. Herculesstraat: M. Geerlings, 58 j., Leidsevaart. ONDERTROUWD. 1 februari: J. H. van der Valk en E. M. Krook; A. W. Bersee en H. F. Meulenbroek; C. van Veen en C. H. Postma. GEHUWD, 1 februari: P. J. Reijnen en B. L. G. Comans; P. Wechgelaar en H. P. Vijlbrief.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5