Gillette FOTOGRAFEREN 2 Jongens, 1 gitaar Werkelijk glad 75 Haarlemmerweg dit jaar verbreed Agenda voor Haarlem en de IJmond W E B E R Ministeries betreuren bouw op „Hartekamp" Hoofdstad Operette met „Sissi" in Haarlem POSTZEGELS WEER EEN Bridgen voor Reumafonds Verkeerstafel MISS BRILL Lorilleux en Van Dijk gaat uitbreiden VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Brandje in magazijn van auto-onderdelen elsen-lJmuiden Santpoort Blauwe Ds. Barger over Israel Finale tweede klasse Beverwijk Heemskerk Olympische marathon loop in Zandvoort ATAX-TAXÏ 1.2.3.4.5 Youth for Christ-rally Eindstanden tafelvoetbal Twee renners van De Kampioen naar Engeland Van Mensen en Dingen De verbreding van de drukke Haarlem merweg tussen Amsterdam en Haarlem van een driebaans- tot een vierbaansweg zal in de loop van dit jaar ter hand wor den genomen door de Rijkswaterstaat. Tegelijk met deze verbreding zullen de definitieve uitmondingen van de Burge meester de Vlugtlaan en de Abraham Kuy- perlaan in Amsterdam op deze weg wor den aangelegd. Dit delen B. en W. van Amsterdam mede in de memorie van be antwoording der gemeentebegroting. Donderdagmiddag omstreeks halfvier is brand uitgebroken in een onderdelenma- gazijn van een autohandel aan het Zuider Buiten Spaarne in Haarlem. De brand ontstond doordat een loswerkman verhit te spuitstukken in een bak met petroleum had gelegd, teneinde ze schoon te maken. De brand is door personeelsleden van het bedrijf met behulp van handblusappara- ten bestreden. De brandweer heeft het vuur later met behulp van een nevelspuit geblust. Er is voor een bedrag van twee honderd gulden aan schade ontstaan. Advertentie Stadsschouwburg: Zaterdag en zondag 20 uur: Hoofdstad Operette met „Sissi". Concertgebouw: Vandaag 20.15 uur: Concert N.Ph.O. Minerva Theater: Zaterdag 20.15 uur: Toneelgroep Theater met „De zomer van de zeventiende pop" (Heemsteedse Kunst kring). Cinema Palace: Vandaag en zaterdag 14. 19'en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur, maandag tot en met woensdag 14. 19 en 21.15 uur en donderdag 14 uur: „Val strik", 18 jaar. Frans Halstheater: Vandaag en zaterdag 14. 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.30. 19 en 21.15 uur. maandag 14, 19 en 21.15 uur, dinsdag 14 en 20 uur en woensdag en don derdag 14, 19 en 21.15 uur: „Operatie Pet ticoat". 14 jaar. Lido Theater: Vandaag en zaterdag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De Indische graftempel". 18 jaar. Zondag 11 uur: „Vrijheren van net woud", alle leeftijden. Luxor Theater: Vandaag 20 uur, zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met woens dag 14 en 20 uur: „Het meisje der zonde" 18 jaar. Minerva Theater: Vandaag, zondag en maandag 20.15 uur: „Sayonara", 18 jaar. Zondag 14 en 16.15 uur: „Tom en Jerry festival", alle leeftijden. Rembrandt Theater: Vandaag en zater dag 14, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur. zondag 14. 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met donderdag 14. 19 en 21.15 uur: „De moordzaak L.L.", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Wen die Götter lie- ben", alle leeftijden. Roxy Theater: Vandaag en zaterdag 14.30, 19 en 21.15 uur en zondag 14, 16.15. 19 en 21.15 uur: „Hinderlaag in Wyoming" 14 jaar. Studio Theater: Vandaag en zaterdag 14.15, 19 en 21.15 uur, zondag 14, 16.15, 19 en 21.15 uur en maandag tot en met don derdag 14.15, 19 en 21.15 uur: „Les quatre cents coups", 18 jaar. Zondag 11 uur: „Het laatste paradijs", alle leeftijden. Theater Monopole (Zandvoort): Vandaag zaterdag en zondag 20 uur: „Rio Bravo" 14 jaar. Zondag 14.30 uur: „Bliksemflitsen" alle leeftijden. TENTOONSTELLINGEN „Galerie Uittenhout" (KI. Houtstraat 41) Tot 8 februari dagelijks van 1117 uur Expositie van werken van J. J. van Oost „In 't Goede Uur** (Korte Houtstraat 1) Tot 1 maart dagelijks van 1022 uur Expositie van tekeningen v. Hans Mulder VRIJDAG 5 FEBRUARI Thalia. 20 uur: „Terreur over Dublin". Rex, 20 uur: „Schaduwen van het Derde Rijk". Cultureel Centrum, 20 uur: lezing over Israel voor Volksuniversiteit. Cultureel Centrum. 20 uur: beginners avond Fotokring Velsen. Heidestraat 45, 19 tot 21 uur: expositie Dirk en Jaap Oudes. Hervormd Jeugdgcbouw, 20 uur: toneel voorstelling „Gruno". Bellevue, van 14 tot 23 uur: bazaar N.V.V.-vrouwen. Cultureel Centrum, van 14 tot 16.30 uur: Pieter Vermeulenmuseum. ZATERDAG 6 FEBRUARI Thalia, 19 en 21.15 uur: „Terreur over Dublin". Rex, 20 uur: „Schaduwen van het Derde Rijk". Hervormd Jeugdhuis, 20 uur: toneel Gro ninger vereniging. Snelliusstraat 41, 19.30 uur: feestavond N.V.V.-jongeren. Als u dat wilt... probeer dan eens Blauwe Gillette! U voelt het verschil meteen en u voelt zich bovepdien heerlijk fris en schoon I per 5 stuks En voor Het beste resultaat: Gillette scheercrème De vroegere Heemsteedse predikant ds. G. A. Barger zal op donderdagavond 18 februari in de kapel Nieuw Vredenhof aan de Van Oldenbarneveldtlaan in Haarlem spreken over „De jonge staat Israel en zijn achtergronden". Ds. Barger zal zijn lezing met kleurendia's illustreren. Als in termezzo zingt Alida Rebeira, begeleid door Miep van Luin, de Poèmes juifs van Darius Milhaud. Deze avond van het Heemsteedse Bijzonder Kerkewerk komt in de plaats van de aan de Chassidische legenden gewijde bijeenkomst, welke door ziekte van ds. F. R. A. Henkels is ver vallen. De finalestrijd van de tweede klasse libre klein biljart, district Haarlem KNBB heeft een verrassing opgeleverd. De nog ongeslagen Nieuwenhuis namelijk leed een nederlaag tegen Van Leeuwen. De uitslagen waren: K. v."Leeuwen T50 "W lT 3.71 H. Nieuwenhuis 147 40 15 3.67 J. Dreyer 150 32 24 4.68 J. Winnubst 98 32 17 3.06 Hekelaar 116 26 18 4.46 W. Geerts 150 26 23 5.76 H. v. Wonderen 150 36 21 4.16 L. v. d. Mey 138 36 15 3.83 Advertentie De bekende MARWITZ herenbril. met doublé ƒ45- ~~vvox- 6 tore Hoursrr k*. houtbbuo VRIJDAG 5 EN ZATERDAG 6 FEBR. Musis Sacrum (Prov. Ziekenhuis), van 19 tot 21 uur: expositie teken- en schilder werk van patiënten. VELSEN-NOORD: ZATERDAG 6 FEBRUARI Concordia. 20 uur: feestavond harmonie kapel „De Eendracht". Buurthuis Kennemerstaten, 20 uur: buurthiÜ^avond. VRIJDAG 5 FEBRUARI Kennemer Theater, 19 en 21.15 uur: „Pa rachutisten". Luxor Theater, 19 en 21.15 uur: „Ta- mango". W.B. Theater, 20 uur: „Maracaibo". Deken Waarestraat 50a, 20 uur: „Alcoho lics Anonymous". Kennemer Theater, 20 uur: Toneeluit voering Stichting Arbeiders Toneelfonds ZATERDAG 6 FEBRUARI Bioscopen: als vrijdag. ZATERDAG 6 EN ZONDAG 7 FEBR. Marquette-theater, zaterdag 20 uur, zon dag 14.30 en 20 uur: „Hier bin ich, hier bleib' ich". De minister van Volkshuisvesting en de staatssecretaris van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen hebben verklaard af te zien van het maken van bezwaar tegen plannen van de Congregatie der broeders Penitenten om op het Heemsteedse land goed „De Hartekamp" paviljoens bij te bouwen voor de verpleging van zwakzinni ge kinderen. Dit landgoed maakt deel uit van het gebied „buitens langs de duin voet", dat is aangewezen als een '„mel- dingsgebied" op grond van zijn van natio nale betekenis te achten landschappelijke en natuurwetenschappelijke waarde. De minister en de staatssecretaris ant woordden dit op desbetreffende schrifte lijke vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Van der Goes van Naters (P.v.d.A.). Zij zeggen inderdaad van oordeel te zijn, dat deze bebouwingsplannen moeten wor den betreurd. Dit gevoel leeft ook bij de congregatie. Men bleek dan ook bereid een eventueel aan te bieden alternatief te willen overwegen doch dit kon op korte termijn niet worden aangewezen. De minister en de staatssecretaris me nen niet, dat deze incidentele toestem ming zal veroorzaken dat het publiek gaat speculeren op gebrek aan bestuurskracht, omdat in dit geval reeds een uitbreidings plan bestond, dat in 1933 was goedge keurd. Dat dit nooit werd uitgevoerd (het plan was voor de bouw van villa's of land huizen) zal in hoofdzaak zijn te verklaren uit bezwaren bij Rijkswaterstaat, aldus de bewindslieden. Als voorbereiding en selectie voor de Olympische Spelen in Rome, is de Haar lemse Athletiek Vereniging door de KNAU belast met de organisatie van een natio nale marathonloop op 't circuit van Zand voort. Deze marathon zal op zondag 3 april worden gehouden over een afstand van vijf circuitronden (21 km). Men ver wacht ongeveer honderd lopers aan de start. Voorafgaande aan deze selectie-marathon loop, waarmee om drie uur wordt begon nen. zal de Haarlemse wielerclub „De Kampien" het lange-gfstandkampioen- schap laten verrijden over honderd kilo meter. Bovendien ligt het in de bedoeling om de marathonloop te omlijsten met een veldloop voor junioren. Advertentie De „Hoofdstad Operette", een voortzet ting van de Fritz Hirsch Operette, heeft lang twee werken per jaar uitgevoerd. Sinds enige jaren echter speelt deze groep één operette gedurende het hele jaar wat mogelijk is geworden door de toenemen de belangstelling van het Nederlandse pu bliek voor de Weense operette. Anderzijds heeft het feit dat men eenzelfde werk een jaar lang op het repertoire kan houden, de mogelijkheid geschapen, de montering te verbeteren, hetgeen een trekpleister voor het publiek is. De „Hoofdstad Operette" prolongeert nu dus ook voor de tweede helft van het sei zoen „Sissi" (G'schichten aus dem Wie- nerwald), het werk van Ernst en Hubert Marischka met muziek van Fritz Kreisler en Johann Strauss. In Haarlem kan men deze voorstelling zien op zaterdag 6 en zon dag 7 februari in de Stadsschouwburg. Bei de voorstellingen beginnen om acht uur 's avonds. Otto Aurich als Baron Toast in de operette Sissi. Otto Aurich, die bij de vorige voorstel lingen in Haarlem wegens ziekte niet aan wezig was, treedt nu op in de rol van Baron Toast. Verder is de rolbezetting onveran derd gebleven, met o.a. Fritz Steiner, Liz- zi Schöffmann, Jan Handerson, Hilde Jaeger (als gast), Herman Valsner, Loui se Maertens, Hedy Rapp en Claire Clairy. De muzikale leiding berust bij Wilhelm Rettich, .de regie bij Otto Voert, terwijl Meyer Hamel belast is met de zakelijke leiding. „Ach het is zo moeilijk om een eigen stijl te ontwikke len. Sommige mensen zeggen wel eens als ze m'n foto's zien, dat mijn werk niet origineel is. Natuurlijk weet ik wel, dat Ed van der Els- ken me voor is geweest, maar ik probeer toch m'n eigen ideeën uit te werken". Hans Böhme knikt eens na drukkelijk en vertelt ver volgens alsof het de gewoon ste zaak van de wereld is, dat hij elke keer als er een nachtelijk jazz-concert in 't Concertgebouw in Amster dam is op de fiets stapt en van zijn woning aan de Am sterdamsevaart 266 in Haar lem naar de hoofdstad ped delt. Zijn praktica-klein- beeldcamera en de telelens bij zich. Een uurtje later kruipt hij als een tijger over 't podium in het Concertgebouw rond om zijn favoriete jazz musici van alle kanten te fotograferen. Hans Böhme, die vroeger zelf trombone speelde in de Rotterdamse Toonkunst Ora toriumvereniging en in een jazzbandje van studenten, houdt bepaald niet van ge wone kiekjes. „Er moet leven in zitten, ik hou van het leven". Daar om juist is de nu 29-jarige Hans Böhme in 1950 als politieke vluchteling uit Oost-Duitsland naar het westen gekomen en in 1953 belandde hij in ons land. Drie jaar werkte hij in Rot terdam, daarna een jaartje in Oostenrijk en nu al weer bijna drie jaar bij de Neder landse fotolitho-inrichting in Haarlem. Hij is getrouwd met een lieve vrouw en is sinds vier weken vader van een zo mogelijk nog liever dochtertje. „Vroeger trok Nederland me al aan", vertelt hij nog, „in boeken van m'n vader heb ik er toen al over ge lezen. En nu ik hier ben zou ik het liefst ao snel mogelijk de Nederlandse nationaliteit krijgen. Maar ik moet nog ruim twee jaar wachten voordat het zover is". Dat wachten duurt Hans Böhme bijzonder lang, maar intussen fotografeert hij door en boven op de zolder in zijn donkere kamer vergeet hij soms alles even en dan be staat er alleen nog maar een vergrotingstoestel en een ontwikkelbak waaruit steeds nieuwe foto's tevoorschijn komen. Hans Böhme in zijn donkere kamer. „The Loema's", twee jongens en één gitaar. Anderhalf jaar geleden zijn ze er mee begonnen en vooral de laatste tijd krijgen ze het steeds drukker: de heren Ph. van Loenen, in het gewone leven winkelbedien de-chauffeur, en E. Mande- maker, technisch tekenaar. Ze treden namelijk geregeld op als parodistisch duo onder de naam „The Loema's", waarbij Mandemaker voor de gitaristische begeleiding zorgt en Van Loenen de con ference voor zijn rekening neemt. In het woonhuis van de heer Mandemaker aan de Plataanstraat in Haarlem- Noord hebben we even met ze gepraat en daarbij heb- In het vluchtelingenkamp „Ohmstede" in Duitsland, een van de projecten van het Nederlandse Vluchtelingen comité, is men bezig met een „postzegeltherapie". Onbe schadigde, gestempelde zo wel als ongebruikte post zegels (ook Nederlandse) kunnen daarvoor gestuurd worden naar de heer B. Ai> deweg, Zaanenstraat 72 te Haarlem. Enkele maanden geleden publiceerden we in deze ru briek een berichtje over een gymnastiekvereniging, die ergens in Haarlem een nieu we zaal in gebruik genomen had. En sindsdien willen de andere clubs en clubjes be slist niet achterblijven. Deze keer kregen we een briefje van de gymnastiek- en vol leybalvereniging „Eclecta"', waarin de voorzitter per soonlijk schrijft, dat zijn ver eniging, die aanvankelijk al leen in Haarlem-Zuid-West haar domicilie had, verleden jaar startte in Haarlem-Oost en wel in de zaal van de Mr. Thielschool. We waren daar de eerste vereniging, zo schrijft de praeses, de heer F. Boukes trots. De zaal werd echter spoe dig te klein, zo vertelt de heer Boukes verder, maar dit probleem werd opgelost door het ingebruiknemen van Tot 10 februari kan men zich opgeven voor de grote bridge-drive die op zaterdag 13 februari des avonds om half acht in „Dreefzieht" te Haarlem zal beginnen en waarvan de baten ten goede zullen komen .aan de stich ting „Het Nationaal Reuma fonds". Er wordt gespeeld volgens het Hmvellsysteem 'onder leiding van de heer H. de Vries. De door de winke lierscombinatie Heemstede- de zaal aan het Van Zegge- lenplein.. en wel op woensdag van 2 tot 10 uur in de na middag. Er wordt daar ach tereenvolgens gymnastiekles gegeven aan kleuters, meis jes van 8 tot 10 jaar, jongens van 8 tot 10 jaar, meisjes van 11 tot 14 jaar, jongens van 11 tot 14 jaar, heren en dames. De volleybal-afdeling is in voorbereiding. Centrum beschikbaar gestel de wisselbeker komt in be zit van de bridgeclub, die met tenminste vier paren het hoogste resultaat bereikt. Verder ontvangt het hoogst geplaatste drietal per lijn een prijs. De drive staat onder auspiciën van het district Kennemerland van de NBB en de bridgeclub Boeken- roode. Men kan zich voor een rijksdaalder per persoon opgeven bij de volgende adressen: L. R. Dijkhuizen, Dolfijn straat 20. Haarlem, tel. 55033; H. de Vries, Pr. Mauritslaan 88, Overveen. tel. 60107; M. A. J. Daniëls, Heemst. Dreef 159, Heemstede, tel. 35246; mevrouw J. H. Kirschbaum- zur Kleinsmiede, L. van Ro zenburg 17H, Heemstede, tel. 36212 en mevrouw E. Wem- pe-Versteeg, „Dreefzieht" te Haarlem, tel. 10670. ben we gehoord, dat beide Haarlemmers de laatste maanden zijn opgetreden voor het Haarlems Klein- kunsttheater, voor Eiken- gaarde en Unicum, voor ouden van dagen en voor militairen. „We blijven voorlopig amateurs", zegt Van Loenen nog als we ql bijna buiten staan. „Later zien we nog wel eens". En daar houden we het dan rfiaar op. Naar aanleiding van ons stukje over de verkeerstafel van de heer Joh. Flaskamp in „Van mensen en dingen" van verleden week, hebben wij schriftelijk en telefonisch diverse reacties ontvangen. De heer M. de R. bijvoor beeld meent, „dat het speci fiek iets voor de gemeente Haarlem is om de verkeers tafel te laten vertrekken". „Wat zou het niet zeer leerzaam zijn," zo vervolgt hij. „als onze schooljeugd aanschouwelijk onderwijs op verkeersgebied zou kunnen krijgen." De heer (of mevrouw?) L. Mast schrijft het eveneens zo treurig te vinden, dat een kleine gemeente als Oos- terwolde wel een verkeers tafel krijgt en Haarlem niet. En daar zijn we het vol komen mee eens. De provinciale voorronde in de Miss Bril-verkiezing 1960 zal voor Noordholland plaatshebben in de Vleeshal te Haarlem en wel op dins dag 9 februari. In de onge twijfeld zeer bekwame jury hebben zitting genomen de actrices Sigrid Koetse en Mimi Kok, de Haarlemse journalisten Jan van de Ven (met bril) en Fr. Dekker (met bril), alsmede de beeldend kunstenaar Poppe Damave (met motorbril). Per provincie zullen drie dames deelnemen aan de halve eindstrijd in Utrecht op 22 februari. De finale heeft plaats in het televisie programma van de K.R.O. op zaterdag 12 maart in de Sin ger concertzaal in Laren. De thans in de Gonnetstraat in Haarlem gevestigde Nederlandse drukinktfabriek Lorilleux en Van Dijk n.v. heeft plannen voor een nieuw fabrieksgebouw, dat tot stand zal komen op een deel van het in dustrieterrein aan de Claes Tillyweg, dat woensdag door de Haarlemse gemeente raad in erfpacht aan Lorilleux en Van Dijk is uitgegeven. In het nieuwe fabrieksge bouw. dat onder meer een eigen labora torium van ongeveer tachtig vierkante me ter zal bevatten, hoopt men tot een aan zienlijk grotere produktie van inkten voor boekdruk- en offsetprocédé's te komen dan thans in de Gonnetstraat het geval is. Het bouwplan voor de nieuwe fabriek moet nog worden gemaakt, maar de di rectie hoopt in ieder geval in juni of juli te kunnen gaan bouwen, zodat het nieuwe complex in juli of augustus 1961 zal kun nen worden betrokken. Het Haarlemse bedrijf behoort tot het Franse concern Charles Lorilleux, dat een grote fabriek met laboratorium heeft in Puteaux bij Parijs. Dit concern, dat zich bezighoudt met de fabricage van drukink ten, is in 1818 opgericht. Het heeft in twdalf landen vestigingen. In 1895 werd een verkoopsorganisatie in Amsterdam opgericht in samenwerking met de n.v. grafische machinehandel v. h. P. van Dijk, Advertentie De ROTEL COMBI, het enige apparaat compleet met mixer, sapcentrifuge en groentesnijder op één motor I. 195,- 2 jaar schrift, garantie gratis receptenboek ROTEL SUPER (nog meer mogelijkheden)!. 246, Rotel (Holland) N.V., Amsterdamse Veerkade 6 A, Den Haag. Alleenverkoop voor Haarlem: Fa. Keiler Macdonald Zijlstraat 56 Advertentie die zich geleidelijk aan op de produktie van inkten ging toeleggen. In 1941 ver huisde het bedrijf naar Haarlem, waar het vooral na 1953 een flinke groei doormaak te tengevolge van de ontwikkeling in de inktfabricagetechniek. Tot dusverre hebben de fabrieken in Haarlem en Brussel alleen voor de binnen landse markt gewerkt. Thans heeft men het plan opgevat om in Nederland gedeel telijk voor de Euromarkt te gaan produ ceren, waarbij onder meer export naar Duitsland wordt overwogen. Deze ontwik keling gaat gepaard met een gedeeltelij ke opheffing van de fabriek in Brussel en het overbrengen van de installaties ervan naar het Haarlemse bedrijf. Aanvankelijk had men het plan deze nieuwe fabriek in Breda te gaan bouwen, maar door de te gemoetkomende houding van de gemeen te Haarlem heeft men besloten in de Spaarnestad te blijven. Zaterdagavond om acht uur houdt „Youth for Christ" een rally in Brinkmann waarin de heer Eppo Andriessen dia's zal vertonen en toelichten over de versprei ding van bijbels in Kongo en in andere landen van Afrika. Er zal ook een zang groep optreden ter afwisseling van de samenzang. De eindstanden tafelvoetbal van de af deling Haarlem van de NTVB luiden als volgt: Eerste klasse: 1. Dizzy Sport 16-26, 2. HFC 16-23, 3. HVS 16-21, 4. Scarabé 16-18, 5. Spaarnestad 16-17, 6. EDO 16-13, 7. Spurs 16-9, 8. HVD 16-9, 9. Preston 16-8. Tweede klasse: 1. Young Boys 5-9, 2. Oosthoek 5-9, 3. Mentawi Boys 5-5, 4. Een dracht 5-4, 5. Victoria 5-2, 6. KHFC 5-1. Het bestuur van de Haarlemse wieler club „De Kampioen" heeft van de „Archer Road Club" in Engeland een uitnodiging ontvangen om zondag 27 maart met twee amateurs deel te nemen aan de 135 kilo meter lange wegwedstrijd om „The Archer Grand Prix". Een der belangrijkste koer sen voor amateurs in Engeland. Voor de Engelse rijders geldt deze wed strijd als selectie voor de Olympische Spelen in Rome en de wereldkampioen schappen in Leipzig. Er zullen ook Franse en Belgische renners aan deelnemen. De twee amateurs van „De Kampioen" zullen enkele dagen vóór de strijd worden aan gewezen.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 5