AFLUKIN-C Drie percent salarisverhoging voor gemeentepersoneel Wegverbetering tussen Delftlaan en tunnel nadert voltooiing i VRIJDAG 5 FEBRUARI 1960 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 RAAD HAARLEMMERMEER Motie-Lanser om voorschot te verhogen tot vijf percent werd verworpen Hervormde Jeugdbraderie in „Treslong" Blijf slank, dus gezond! Toestand van de dijken in Haarlemmermeer B. en IV. plegen overleg met polderbestuur Gemeenteraad bekeek modelwoning J. W. Wichers overleden Leraar Kennemer lyceum en raadslid van Bloemendaal Rode Kruis viert zilveren jubileum Westfriese Flora toont duizenden bolbloemen mm Zwarte hummel als eenzaam toeschouwer SALAMANDER- Verkrijgbaar bij de boekhandel Degelijke fundering bijzonder kostbaar Marine houwt boten van kunststof Burgerlijke Stand van Haarlem „Thalia" speelde volksstuk en beging vergissing Citosa krijgt weer wat armslag UIT STAD EN STREEK De gemeenteraad van Haarlemmermeer heeft in zyn donderdag gehouden ver gadering na uitvoerige discussie besloten het gemeentepersoneel met ingang van 1 januari 1960 een voorschot te geven van drie percent op de nader te regelen salaris verhoging. Een motie van de heer Lanser (Comm.) waarin werd verklaard dat het voorschot van drie percent weliswaar wordt aanvaard maar te weinig wordt geacht en waarbij B. en W. worden uitgenodigd by de regering aan te dringen om op korte termijn een salarisverhoging van ten minste vijf percent met ingang van 1 augustus 1959 toe te staan, werd met vijftien, tegen elf stemmen verworpen. De heer Lanser (Comm.) was van me ning dat Haarlemmermeer het voorbeeld moest volgen van andere gemeenten die besloten hadden hun gemeentepersoneel een salarisverhoging van vijf percent te geven. Spreker vreesde dat een geringere salarisverhoging het voor de gemeente nog moeilijker zal maken personeel aan te trekken dan thans reeds het geval is. De neren J o n g e 1 i e (Arb.), K e i s e r s (V.V.D.), T a m m e s (C.H.U.) en S u i d - geest (K.V.P.) konden zich er niet mee verenigen dat de plaatselijke commissie van georganiseerd overleg niet was ge hoord. De heer Jongelie wilde dat B. en W. zich alsnog zouden uitspreken voor een salarisverhoging van vijf percent en dit aan de regering zouden meedelen. De heer K e i s e r s (V.V.D.) zei dat zijn fractie niet tegen een salarisverhoging voor de gemeenteambtenaren was. Hij achtte het echter voorbarig en ongewenst als de raad zich hangende het overleg zou vast leggen op een definitieve salarisver hoging. Volgens spreker kon de raad daar geen uitspraak over doen. De V.V.D.- fractie ging daarom akkoord met het geven van drie percent voorschot op de komende definitieve salarisverhoging. Ongewenst De voorzitter, burgemeester mr. G. C. van der Willigen, merkte op dat de plaatselijke commissie van georganiseerd overleg voor deze kwestie niet bijeen was geroepen omdat het hier slechts het geven van een voorschot betrof. Het voorstel van B. en W. tot het verlenen van drie percent wil nog niet zeggen dat zij dit als vol doende beschouwen. Spreker achtte het ongewenst indien de raad zou besluiten vijf percent salarisverhoging te geven. Bij de definitieve salarisregeling kan deze ver hoging misschien wel zeven percent zijn. De voorzitter wees er op dat het besluit van een der grote gemeenten om haar ge meentepersoneel vijf percent salarisver hoging te geven inmidels door de Kroon is vernietigd. „Wij hebben er geen behoefte aan de ambtenaren blij te maken met een besluit dat later toch niet gerealiseerd zal kunnen worden", aldus mr. Van der Wil ligen. De heer Lanser diende hierna zijn motie in. De heer Vissers (A.R.) zag het nut van de motie niet in. Hij wilde liever het overleg in Den Haag afwachten. Hij had vertrouwen in de goede afloop. Vol gens spreker was deze salariskwestie te veel in het emotionele en politieke vlak getrokken. Tegen de motie stemden in hoofdzaak de fracties van de C.H.U., de A.R. en de V.V.D. Uitbreiding lyceum Bij de behandeling van het voorstel tot het beschikbaar stellen van een krediet van 240.000 voor de uitbreiding van het gemeentelijk lyceum in Badhoevedorp vroeg de heer Van Stam (A.R.) zich af of niet het gevaar bestond dat deze school zo kort na haar stichting te groot wordt opgezet. Zo was hij niet helemaal over tuigd van de noodzaak van een gymna sium-afdeling. Voorts wilde de heer Van Stam het gerucht tegenspreken als zou het bestuur van de stichting van een prot.- christelijk lyceum in Hoofddorp te weinig activiteit hebben getoond. Het bestuur heeft nu eenmaal geen kans gekregen zijn plannen uit te voeren daar de minister de aanvraag om een urgentieverklaring heeft afgewezen. „Wij lopen stuk tegen het re geringsbeleid in deze zaak", aldus spreker. De heren Grimbergen (K.V.P.) en Van B e e m (C.H.U.) verwonderden er zich enigszins over dat voor de uitbrei ding van het lyceum in Badhoevedorp op de begroting 50.000 was uitgetrokken en dat thans een krediet van bijna het vijfvoudige werd gevraagd. Wethouder Van der Zwaard ant woordde dat de ontwikkeling van het ge meentelijk lyceum alle voorspellingen en verwachtingen had overtroffen. Hij vond de aanwezigheid van een gymnasium afdeling op het lyceum een natuurlijk ge volg van de doelstelling van dit school type. De wethouder zegde zijn medewer king toe bij de stichting van een prot. christelijk lyceum in Hoofddorp wanneer in de toekomst de mogelijkheid van ver wezenlijking zich alsnog zou voordoen. De ïaad hechtte hierna zonder hoofde lijke stemming zijn goedkeuring aan het voorstel tot verlening van het gevraagde krediet. Hoofdvaart dempen? Bij bet voorstel tot het verstrekken van een aanvullend krediet van 29.200 voor de bouw van een brug over de Hoofdvaart in Hoofddorp informeerde de heer Trom petter (V.V.D.) naar de mogelijkheid van demping van de Hoofdvaart. Wethouder Bos merkte naar aanlei ding van deze suggestie op dat, afgezien van de miljoenen die een dergelijk object zouden kosten, het polderbestuur zijn toe stemming voor het dempen van de Hoofd vaart zeker zal weigeren. Met uitzondering van het voorstel tot vaststelling van een verordening voor de subsidiëring van het jeugdwerk, welk voorstel werd aangehouden, kon de raad zich met alle overige voorstellen verenigen. Hillegom Donderdagavond hield de Hervormde Jeugdraad van Hillegom in „Treslong" een jeugdbraderie. De voorzitter van de Jeugdraad, de heer G. Klootwijk, richtte zich met een inleidend woord tot de ruim driehonderd aanwezigen en gaf een opsomming van de vele medewerkenden aan deze braderie. Het Hervormd Meisjeskoor en de jonge- renclub „De Vriendenschaar" zongen een speciaal welkomstlied, waarna een bandje onder leiding van de heer Cock Veldhuis de stemming verhoogde met nummers als „Marina" en „In the Mood". Met grote aandacht luisterde jong en oud naar .het Baldwinorgel, waarop de heer Joop de Vries „De tinnen soldaten" van George Wessel speelde. De jongeren- club bracht hierna een éénakter voor het voetlicht; „Ridder Arnoud". De aanwezi gen zongen met begeleiding van het Bald- win-orgel een potpourri. „The Loco's" bestaande uit de heren Look Hul en Cock Veldhuis „praatten" daarna de verschillende onderdelen van het programma met een vlotte conferen ce aan elkaar. Een quiz bracht vier deel nemers uit de zaal op het toneel; de heer Look Hul fungeerde als spelleider. Het jeugdorkest van de Hillegomse Harmonie, onder leiding van de heer P. Drost bracht na de pauze enkele marsen ten gehore. Het Hervormd Meisjeskoor, in kledij naar ontwerp van mej. Truus Huys- soon en onder directie van de heer Gosse Kroezen zong een cocktail van „Sweet Sixteen-melodieën". Na het optreden van de Loco's, en de leerlingen van de plaatselijke Hervorm de Zondagsschool, sloot een vocaal ensem ble deze avond af. «iAdvertentie 't ideale slankheidsmiddel voor dames en heren BURGERLIJKE STAND VAN HAARLEMMERMEER GEBOREN: Henricus Nicolaas Josephus, z. van H. H. Meiman en J. M. G. Stokman. Cornelis Alfons, z. van J. B. d'Hane en M. C. van Bruggen. Lisette Johanna Maria, d. van W. J. Witteman en M. F. M. Bosma. Ronald Frederik, z. van J. Stigter en W. A. van der Sloot. Christina Martina Maria, d van C. van Beek en W. M. van der Laan. Peter Cornelis Jan, z. van P. C. J. van •Vliet en H. E. Bosman. Hilda, d. van H. Kremer en T. Schuurman. Karla Lena, d. van L. H. van Veen en H. Vledder. Geer- truida Adriana, d. van T. van Veen en G. van Deenen. Maria, d. van C. A. de Rooij en M. E. Breedijk. Alijda Maria, d. van J. P. van Oostveen en G. A. Groenestein. Paul, z. v. F. J. C Conrad en L. A. Schaaf. Renée, z. van J. M. Jöris en E. J. Poort man. Johannes Jacobus Maria, z. van J. C. Biemans en C. Schönhage. Sylvia, d. van W. H. Klootwijk en B. Langhout. Theodora Cornelia Maria, d. van C. Spaan en M. Kuibers. Rudolf, z. van B. van Groeningen en M. W. Honcoop. Matthias Luite, z. van J. Bos en G. van Hemert. Jacqueline Anna Cornelia, d. van F S. A. Rettich en H. Ull rich. ONDERTROUWD: P. T. de Jong en L. J. Bronhorst. H. Resoort en L. Oussoren. GEHUWD: J. H. Evers en D. M. van Loon. A. den Braber en E. Timmer. H. P. Imanse en G. M. van Snippenberg. A. T. Veltman en T. G. Been. G. de Moor en G. T. Buchner. Zandvoort Filmavond Chr. besturenbond De Christelijke Besturenbond „Zand- voqrt" geeft op vrijdagavond 19 februari in de grote zaal van „Zomerlust" een filmavond met als hoofdfilm de kleuren film „De echo der bergen". Dezelfde dag zal 's middags, eveneens in „Zomerlust" voor de kinderen de kinderfilm „Kalle leeft in spanning" worden vertoond. Njf. Advertentie In de raadsvergadering van donderdag middag is aan B. en W. van Haarlemmer meer een door alle fracties ondergeteken de brief overhandigd, waarin het college wordt uitgenodigd zo spoedig mogelijk overleg te plegen met het polderbestuur over de toestand van de dyken in de Haar lemmermeer. Hoewel hij van oordeel was dat het on derhoud van en het toezicht op de dijken uitsluitend r?n zaak is van het polderbe stuur zegde burgemeester Van der Willi- een namens het college van B en W. toe deze aangelegenheid op korte termijn met het polderbestuur te zullen opnemen. Na afloop van de raadsvergadering van donderdagmiddag heeft de gemeenteraad van Haarlemmermeer een officieel bezoek gebracht aan de modelwoning die onder auspiciën van de gemeente door de stich ting Goed Wonen aan de Van Gennepstraat in Hoofddorp is ingericht. Het gezelschap toonde veel belangstel ling voor het interieur zoals dit door de binnenhuisarchitecte mejuffrouw Ineke Boks is verzorgd De modelwoning mag zich tot nu toe in een druk bezoek verheu gen. Reeds meer dan 1700 personen heb ben het huis bezichtigd en lieten zich op deskundige wijze voorlichten. Zoals bekend is kan men de modelwoning bezoeken tot 17 februari op werkdagen van een tot vier uur 's middags en van zeven tot ne gen uui 's avonds, 's Zondags uitsluitend van epr tot vier uur 's middags. Na een ernstige ziekte is op vijfenzes tigjarige leeftyd overleden de heer J. W. Wichers. leraar biologie aan het Kennemer Lyceum te Qverveen en lid van de ge meenteraad van Bloemendaal. Zijn heen gaan zal in brede kring betreurd worden, niet alleen op school, maar ook in diverse instellingen, waaraan hij zijn krachten heeft gegeven, speciaal in de gemeente Bloemendaal. De heer Wichers is in 1894 in Winschoten geboren en studeerde na zijn hbs-tijd in Dordrecht aan de Landbouw Hogeschool te Wageningen. Daar deed hij met goed gevolg het kandidaatsexamen; vervolgens studeerde hij nog biologie te Leiden. De thans overledene koos het leraar schap; hij begon zijn loopbaan bij het onderwijs in Alkmaar en vervolgens do ceerde hij in Haar lem, Dordrecht en Utrecht. Sinds 1936 is de heer Wichers als leraar biologie ver bonden aan het Ken nemer Lyceum te Overveen; hij trad f van 1953 af op als plaatsvervangend rector en leider van de hbs B-afdeling van het lyceum. De heer Wichers neeft de schoolge meenschap van het Kennemer Lyceum vele diensten bewe zen. Hij was zeer gezien bij zijn collega's, maar ook bij zijn leerlingen die hij op bij zondere wijze de liefde voor de natuur bijbracht. Zijn belangstelling voor de jeugd toonde hij ook voor de leerlingenvereni ging, waarvoor hij vele revue's schreef. De liefde voor de natuur bleek niet al leen op school, maar ook daar buiten. De heer Wichers was voorzitter en vroeger geruime tijd secretaris van de Stichting Thysse's hof. Vele malen leidde hij excur sies. Voor diverse verenigingen, onder meer voor de Natuurhistorische Vereni ging, nield hij lezingen; hij maakte ook deel uit van de Natuurbeschermingscom missie voor Zuid-Kennemerland. Verder hadden de belangen van het onderwijs zijn belangstelling. Dat bleek uit zijn voorzitterschap van de Commissie van toezicht op het lager onderwijs: sinds kort vervulde hij het voorzitterschap van de door de gemeente ingestelde onderwijs raad. In september 1958 deed de heer Wichers zijn ;ntrede als lid van de gemeenteraad van Bloemendaal als vertegenwoordiger van ie V.V.D. Hij had in enkele commis sies zitting, onder meer in die van de onderwijszaken. Ook trad hij als voorzitter op van de commissie die de Tinholtver- zameling beheert. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte op de begraafplaats te Bloemendaal teraardebesteld. De leden van de gemeenteraad van Bloe mendaal komen vanmiddag om kwart over vijf in een bijzondere raadsvergadering bijeen om de heer Wichers te herdenken. De afdeling Zandvoort van het Neder landse Rode Kruis zal op zaterdag 5 maart haar vijf en twintig jarig bestaan vieren. Ter gelegenheid daarvan zal men het nieuwe Rode Kruis gebouw aan de Ka- naalweg officieel in gebruik nemen. In hotel Keur zal het bestuur een receptie houden. De jaarlijkse bloedafname-avond zal dit jaar worden georganiseerd op maandag 7 maart, eveneens in hotel Keur. In de veilinghallen te Bovenkarspel zal van 16 tot en met 21 februari de „West- friese Flora" worden gehouden. Deze ten toonstelling zal op dinsdag 16 februari om twee uur door de secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Vis serij, dr. D. J. H. Patijn, worden geopend. Op een oppervlakte van 4000 vierkante meter zal een bloementuin van getrokken bolbloemen worden aangelegd. Er worden circa 5000 kisten tulpen, 400 kisten nar cissen, 300 kisten hyacinten en 1100 kisten met kleine bolgewassen getoond. Voor decoratie zal gebruik gemaakt worden van ruim 350 naaldbomen, 75 berkebomen en een aantal bloeiende heesters, zoals se ringen en forsytia's. Vele soorten tulpen zullen ten toon worden gesteld. De tulpentuin zal worden aangevuld met rotsnarcissen, anemoon, krokus, en andere kleine bolgewasjes. De tulpenschat is afkomstig van 120 kwekers. Behalve de blóementuin omvat de „West- friese Flora" ondermeer een aantal stands op het gebied van de landbouwmechani satie. BURGERLIJKE STAND ZANDVOORT GEBOREN: Son ja, d. van C. Zwaag en M. C. de Boer; Yvonne, d. van K. C. Visser en A. B. M. van Dissel. Geboren buiten de gemeente: Robert J. J., z. van N. Seijffert en J. C. Lahneman; George Herman, z. van G. H. Kaars Sijpe- steijn en E. L. Keeman. ONDERTROUWD: W. Groenendijk en A. W. Carels, H. B. M. Baars en G. Schweinsbergen. GEHUWD: B. A. C. van Rooden en M. M. C. S. van Eijk. OVERLEDEN: A. A. Hillebrand. 88 j., geh. gew. met G. Schuddeboom; Chr. J. van Vliet, 2 jaar. Advertentie Over het Donkerste Afrika raast de storm. Feodale neger koningen worden de V.I.P. 's van nu. Geen macht ter wereld stuit de snelle politieke evolutie van 120 miljoen negers. Roeanda-Oeroendi, Congonamen van de voorpagina! Namen waarachter dat hele avontuurlijke, primitieve, dikwijls wrede, maar altijd fascinerende leven van de negerstammen schuil gaaf. Dr. H. Wouters vertelt U er alles over in zijn actuele boek „Zwart Afrika". Een Salamanderpcckef,met honderden foto's van de mannen en vrouwen zoals ze er leven, van ongemeen-grote betekenis. geïllustreerd Bij een wegverbetering in het alge meen is het een eerste vereiste, dat het verkeer zo veilig mogelijk doorgaat en zo weinig mogelijk overlast ondervindt. Ook i Santpoort heeft men bij de bouw van het nieuwe viadukt rekening dienen te houden met enkele verkeersstromen, zo als het verkeer naar Haarlem via de Rijksweg zn de Delftlaan vice versa en het lokale verkeer via de Hoofdstraat en de Slaperdijk naar de oude Rijksweg en terug. Bij de uitvoering is men begonnen met het opvangen van de lokale verkeersstro men door de aanleg van de verbindings weg tussen He Slaperdijk en de Verlengde Hoofdstraat, de verbetering van de Hoofdstraat tussen het Broekbergenplein e het in aanbouw zijnde viaduct, de aan leg van het verkeersplein met de aanslui tende spruiten en de aansluiting aan de Delftlaan van de autoweg met de zuide lijke in- en uitvoegweg. Tot dusverre kon al het verkeer plaats hebben via de oude rijksweg, alleen de Hoofdstraat tuisen Wüstelaan en het via dukt en de Delfflaan zijn een tijdlang al- gesloten geweest. Door de oostelijke helft van de oude rijksweg van de Muiderslot- weg af tot 1 et oude Delftplein af te slui ten kon de halve aansluiting aan de zui delijke spruit van het verkeersplein ge maakt worden. Toen was men zo ver dat men de oude rijksweg kon gaan afsluiten voor het ver keer. De Hoofdstraat werd voorrangsweg en het verkeer werd geleid via verkeers plein, Hoofdstraat en Broekbergenplein. De Slaperdijk was na het gereed komen van de verbindingsweg al afgesloten en daar werd een begin gemaakt met de aan- le,c van de rijwiel- en voetgangerstunnel. Nadat na de omlegging het verkeer enige weken via een tamelijk benauwde flessenhals over de oostzijde van de Mui- derslotweg af naar het plein was geleid, kwam de aansluiting van de nieuwe weg aan de oude rijksweg in zijn geheel ge reed. Deze situatie zal in totaal zeven a acht maanden blijven bestaan. In deze tijd wordt de oude rijksweg opgebroken de beide opritten naar het viadukt en de noordelijke in- en uitvoegweg worden aangelegd. De tweede helft van het tun neltje in de Slaperdijk wordt nu ook ge maakt. Wanneer een en ander gereed is geko men dan blijft nog de moeilijkheid om de aansluiting van de hoofdweg aan de dub- belsbaan bestaande weg bij het Broek bergenplein in orde te maken. Hiervoor zal men alle verkeer leiden over de wes telijke rijbaan en gedeeltelijk over de Pa rallelweg welke voor de huizen aldaar langs loopt. De oostelijke rijbaan kan dan in zijn geheel aangesloten worden even als de oostelijke parallelweg welke laatste van de Slaperdijk af evenwijdig blijft lo pen tot de Hofgeest en waarop ook de Westlaan aangesloten wordt. Hierna zal alle verkeer via enkele over steekplaatsen in de middenberm over de oostelijke rijbaah gaan. De Hoofdstraat krijgt dan zijn lokale functie terug- en de autoweg is in gebruik genomen. Na het aansluiten van de westelijke rijbaan blij ven alleen het afwerken en enige bijkom stige werken over. Dan is er ook ee.. einde gekomen aan de op sommige plaatsen minder ideale overgangssituatie welke nu nog wel eens a. -ïleiding geeft tot moeilijkheden vooral bij mensen die niet zo best in het verkeer thuis zijn. Het niet verlenen van voor rang komt ieder ogenblik voor, wielrij ders rijden vrolijk over de autoweg, men slaat af waar dat verboden is enz. In verband met de verkeerssituatie is het wel aardig om te weten dat toen de overgangssituatie in gebruik werd geno men het verkeer door zegge en schrijve IPö verkeersborden geregeld werd. Het belangrijkste va- wat er op dit werk boven de grond te zien is, is nu on geveer besproken. Het grootste deel van de aannemingssom echter gaat onder de g ond en daar ziet men nooit meer iets van terug, alleen als het er niet zou zijn merk te men het pas. Onder het asfalt waarover wij rijden, is een zeer degelijke constructie aange bracht die in wezen de ruggegraat van de weg vormt. Voor de aanleg van een weg wordt eerst de aanwezige veen- of kleilaag wegge- graven tot aan de vaste zandlaag, deze be staat in Santpoort uit een blauw gekleurd zand met schelpachtige verontreinigingen. Boven deze vaste ondergrond wordt een zandbaan aangelegd zo hoog als voor de hoogteligging van de nieuwe weg nodig is. Op dit werk wordt het zand in vracht wagens aangereden. Met behulp van een bulldozer wordt het zand in lagen van on geveer 50 cm uitgeschoven. Door het heen en weer rijden van de bulldozer tij dens dit schui /en worden de zandlagen zo ver verdicht dat de nazakking na het ge reed komen van de weg niet hinderlijk zal zijn. Boven de aldus gereed gemaakte zand baan komt de eigenlijke wegfundering. Boven de vrij ingewikkeld samengestelde funderingsconstructie komen twee druk- verdelende lagen, de eerste daarvan is een zes cm. dikke laag grove steenslag welke met zand wordt ingewassen, daarboven komt een vier cm. dikke laag iets fijnere steenslag die besproeid wordt met heet as- faltbitumen. De gehele constructie boven de funde ring wordt aan de zijkanten opgesloten door een 50 cm. brede betonband bij de aan het plein aansluitende wegen. Voor de verbindingsweg en de secundaire we gen bestaat de rijbaan opsluiting uit een keienrand die ongeveer 45 cm. breed is. Ook deze keien zijn afkomstig uit de oude weg. Langs de hoofdweg en de in- en uit- voegwegen bestaat de opsluiting uit een op de fundering' gemetselde rollaag van klinkers welke om het wegwalsen bij de vóïgéhde werkzaamheden tegen te gaan, door een rand beton wordt opgesloten. Langs de gehele hoofdrijbaan worden ten slotte parkeerverhardingen aange bracht. Deze worden gevormd door een puinfundering waarvan het materiaal al weer afkomstig is uit de oude weg, met daarop een laagje.hoogovenslakken. De bo venlaag wordt gestabiliseerd door een met zeer fijn steenslag afgestrooid laagje we- genteer. Op de rijkswerf te Den Helder zal een speciale werkplaats worden ingericht waar met de bouw van boten en sloepen, vervaardigd uit polyester, begonnen zal worden Er zullen schepen met een maxi male lengte van 25 meter gebouwd wor den. Het eerste is een landingsvaartuig van 14 meter lengte. De bouwkosten zullen slechts, weinig hoger zijn dan die van een stalen of houten landingsvaartuig met het zelfde draagvermogen. Kunststoffen, in hoofdzaak glasvezel-po lyester, hebben al geruime tijd geleden hun intrede bij de marine gedaan. Tenein de de kunststoffen op hun bruikbaarheid te onderzoeken, werd in 1956 door het T.N.O. in samenwerking met het Bureau Scheepsbouw van het ministerie van Ma rine en de rijkswerf te Den Helder een ge wapende polyester motorloodsjol ge bouwd. Beproevingen in Hoek van Holland waar de jol de bijzondere zware belasting van het loodsbedrijf zeer goed heeft door staan, hebben de bruikbaarheid van het materiaal voor de marine bewezen. BEVALLEN van een zoon: 2 febr.: O. M. NijdamHolswilder. 4 febr.: K. Hilhts^t— Struiksma. BEVALLEN van een dochter: 1 febr.: I C. KnaapVan der Woord; 3 febr.: C. J. SchelvisVan der Aar. M. Hellingman— Wehnes. C. C. M. Meihuizen—Jansen, P. HaakmanVan Thiel. OVERLEDEN: 1 febr.: A. M. Paauwe. 62 j., Alexanderstraat. 3 fobr.: M. H. E. Ser- néPlanije, 85 j., Mentawistraat. A. W. ErinkTen Dam, 100 j., Hoofmanstraat. A. Kool, 88 j„ Westerhoutpark. GEHUWD: 4 febr.: C. van Amstel en J. van der Linden. BURGERLIJKE STAND VAN LISSE. GEBOREN: Adrianus Wilhelmus, zn. v A. W. v. d. Lans en A. M. v. d. Zwet, Ka naalstraat 141; Ingrid Maria Christina Bri- gita, dr. v. J. P. C. v. d. Drift en B. M. J. v. Kampenhout, Hereweg 272; Petrus Nico laas, zn. v. N. J. v. d. Voort en M. M. Mes kers, 3roekweg 56; Mijntje, dr. v. T. Sta ring en H. Bliek, Stationsweg 136; Johan nes Leonardus Petrus, zn. v. J. A. W. Per soon en A. M. Stokman. Laan v. Rijcke- vorsel 13a; Hendrikus Arie, zn. v. H. Stol- ker en C. A. v. Waveren, 1ste Poellaan 68 Frank, zn. v. J. Knook en M. v. d. Leij. Wilhelminastr. 22. ONDERTROUWD: J. D. Heijns te Sas- senheim en H. K. van 't Wout; J. A. A. Lieverse te Woubrugge en G. W. v. d. Berg OVERLEDEN: Swiherta Zeinstra. wed v. J. J. M. v. Giezen, oud 81 jr., Here weg 275. In Cees Lau's komedie „Marjolijn zoekt het avontuur", merkt mevrouw Van Swie- ten op. dat kinderen toch zulke rare dingen kunnen bedenken. Welnu, deze uitspraak is ook op de auteur zelf van toepassing, want in zijn stuk moet eveneens onder de zonderlinge bedenksels worden gerubri ceerd. Gelet op het milieu, waarin deze on geloofwaardige historie zich afspeelt, zijn wij geneigd te veronderstellen dat Cees Lau heeft getracht een zogenaamd „volks stuk" te schrijven. Hij heeft daarvoor een aantal cliché-figuren, bestaande uit de tra ditioneel aan lager wal geraakte intellec tueel en enige straatslijpers in café „Het Anker" bijeengebracht, van wie de kaste lein onverwacht zijn in een pensionaat op gevoede dochter Marjolein op visite krijgt. Van haar kant door een weddenschap, ten einde sensationele kopij te verzamelen voor de schoolkrant. Deze sensatie blijft haar allerminst bespaard, want prompt wordt zij verwikkeld in een juwelendief- stal, waarbij een onguur individu haar dwingt de buit naar Rotterdam over te brengen. En dan wordt het verdere ver haal tamelijk onsamenhangend, om ab rupt te worden beëindigd met de arresta tie van de zo laf gebleken inbreker. O ja, Marjolijn leert ook de liefde nog kennen, waarna het verhaal wordt afgesloten met de verzoening tussen haar vader en zijn schoonmoeder," die al vele jaren met el kaar in opmin leefden. Geen enkele figuur in dit stuk bezit een eigen karakter en tot overmaat van ramp is ook de constructie bijzonder zwak. Zo beginnen maar liefst drie taferelen met het voorlezen van een lange brief voor Marjo lijn, gericht aan een vriendin, op welke wijze het publiek dan moet worden inge licht over de inmiddels voortgeschreden handeling. En als voorbeeld van de humor zij vermeld, dat een der figuren wordt aan gesproken met de „originele" naam „Poe- pie". De r.-k. Haarlemse toneelvereniging „Thalia" heeft woensdag en donderdag de vergissing begaan dit zwakke stuk in de Stadsschouwburg voor het voetlicht te brengen. Het is regisseur Jan de Jong niet kwalijk te nemen, dat het geen boeiende voorstelling is geworden, want om 'n vuist te maken moet men nu eenmaal de be schikking hebben over een hand. En deze werd hem door de auteur niet toegestoken. Zelf speelde hij een rustige advocaat, die in de juiste verhouding con trasteerde met de triviale omgeving. Al was zijn rolkennis verre van onberispelijk. De zelfkant werd met uitstekende type ringen vertegenwoordigd door Jan Over toom en Han Koek; in tegenstelling tot Rie Turk en Aly Duits, die als Sjaan en Zwarte Nel voortdurend te agressief van toon zijn geweest om een geloofwaardige persoon lijkheid te zijn. Coby Overtoom was Mar jolijn, welke vertolking redelijk kan wor den genoemd, evenals die van Piet Braam, Cees Sens en Wim Moolenaar. Ans Sens toonde zich in de kleinere rol van de hau taine mevrouw Van Swieten opnieuw een betrouwbare kracht. Doch veel" enthou- siasme>over het geheel hebben wij tot on ze spijt niet kunnen opbrengen. Het pu bliek. dat dikwijls geamuseerd en hartelijk reageerde, dacht er kennelijk weer an ders over. Mede door het resultaat van het loon- overleg is de directie van de autobus onderneming Citosa te Boskoop erin ge slaagd enig nieuw personeel aan te trek ken. De directie hoopt met deze chauf feurs en met personeel dat „geleend" is van andere bedrijven, iver veertien dagen mondjesmaat te kunnen beginnen met het herstel van de diensten in de avonduren, die sinds enkele weken in het gebied van de Citosa een deel van Zuid-Holland en Utrecht zijn gestaakt in verband met het gebrek aan personeel. Nieuws in het kort r Collecte. Zaterdag zal in Lisse een collecte worden gehouden ten bate van de getroffen bewoners in Tuindorp-Oostzaan. Het initiatief daartoe gaat uit van de af deling Lisse van het Rode Kruis. Uitverkoop afgelopen. Vandaag is de laatste dag van de uitverkoop. De Haar lemse politie maakt de winkeliers er op attent dat morgen alle aanduidingen van „opruiming" en „uitverkoop" moeten zijn weggehaald. Koninklijke onderscheiding. Bij Ko ninklijk Besluit is aan mevrouw A. P. de Ridder-Verdam te Haarlem, secretaresse van de Vereniging Amsterdamse Graan- beurs de eremedaille in goud. verbondon aan de orde van Oranje-Nassau verleend.

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 7