RENAULT_ verkouden? Moeder AUTOMOBIELEN Kort en bondig Invallende vorst Geuzenvelders mogen niet met NZHYM-bus naar Amsterdam Werkgevers in vervoer spraken over lonen Aanval op Souburgse politieman berecht Militairen ontdekten dijkbreuk bij Tuindorp Rode Kruis antwoordt op verwijten inzake de hulpverlening BABYDERMSMf Beslissing verwacht over percentage en datum „Wetenschap zij geen heerseres, maar dienares" Op 24 februari wordt het overleg voortgezet Tanden van jonge hond afgeknipt Vreemde praktijken in Ootmarsumse raad? Oudbeierlandse kwestie voor gerechtshof Vrees voor inkrimping van douanediensten Zegelringen AUTOHUREN? ATLAS 'SÉiOi» Student uit de West lichtte winkeliers op 2 AMSTERDAMS ALLERLEI Voor goodo on duurxame vloeren EDELHOUT vloeren Dinsdag overleg met erkende vakbonden Voor hel here Baby-huidje De ambtenarensalarissen Minister Cals in Genève: Lerarensalarissen Vragen over verordening van Landbouwschap Bel 55946 ZATERDAG 6 FEBRUARI 1960 (Van onze Amsterdamse redacteur) Geuzenveld is de meest westelijk gele gen tuinstad van Amsterdam en de grote afstand tot de eigenlijke stad heeft van deze 20.000 inwoners tellende buurt een soort provincieplaats gemaakt. Er heerst daar een gemeenschapszin, die men in een grote stad tevergeefs zoekt, maar die bij voorbeeld ook te vinden is in Amsterdam- Noord, dat, door het IJ gescheiden, even eens is uitgegroeid tot een stadsdeel met een eigen sociaal en cultureel leven. Het lag voor de hand, dat Geuzenveld een wijk raad kreeg, die als een soort gemeente raadje over het wel en wee van de wijk waakt en de wensen van de bewoners ken baar maakt bij het echte stadsbestuur. Eén van die wensen is die voor een betere verbinding met Amsterdam. Men heeft twee jaar geleden naast de gewone bus dienst een „snelbus" gekregen naar Am sterdam. Maar wat de bewoners nog maar steeds niet kunnen begrijpen is, dat de bussen van de N.Z.H.V.M. die de ver binding tussen Amsterdam en Kennemer- land onderhouden geen Geuzenvelders mogen opnemen naar Amsterdam. De op een steenworp afstand wonende bevolking van Halfweg mag wèl mee. Misschien, dat een samenwerking tussen streekvervoer en plaatselijk vervoer spoedig mogelijk wordt. Pionier Voorzitter van de wijkraad is de arts H. J. Tuntler. Hij was de eerste bewoner van deze tuinstad. Hij kwam er wonen in april 1955, in een woestenij met halfafge- bouwde huizen. Patiënten waren er nog niet en de kraan in de dokterswoning was nog niet op de waterleiding aangesloten. Zijn enige aanloop bestond uit af en toe een bouwvakarbeider, die bij zijn werk letsel had opgelopen. Een jaar later richt te dokter Tuntler met zeven andere bewo ners het wijkcentrum op, dat het sluime rende verenigingsleven op gang bracht. Een geluk was, dat juist vóór de beste dingsbeperking een school, compleet met aula en gymnastieklokaal, gereed kwam, waardoor sport en jeugdwerk een onder dak hadden. Sindsdien heeft deze stad met twintigduizend inwoners nog slechts die éne gymnastiekzaal. Sport en lichamelij ke opvoeding bevinden zich hierdoor in een hopeloze situatie. Sommige verenigin gen hebben lange wachtlijsten. Op ander terrein groeit Geuzenveld echter langzaam naar de volwaardigheid, met een open bare leeszaal, een postkantoor, een gere formeerde kerk, de Sionskerk („de Duik boot" zeggen de Amsterdammers) en de bijna voltooide r.k. kerk. De Geuzenvel ders hopen nu maar, dat er spoedig een tweede gymnastiekzaal en een gemeen schapshuis bij zullen komen. Wensen Zo'n wijkraad in een bevolkingskern als Geuzenveld heeft handen vol werk. Vaak blijkt, dat het kleine werk zeer belangrijk is het vragen om het maken van een dijkje, een speelplaats, een lantaarnpaal hier, een boompje daar. Dan zijn er de wensen ter verbreding van de soms smal le trottoirs, waar man en vrouw nog niet samen gearmd kunnen lopen en waar de weg soms nog wordt versperd door een brandmelder of iets dergelijks. En ten slotte zijn er de aanvragen voor subsidies aan de in opkomst zijnde verenigingen. De wijkraad van Amsterdam-^Noord heeft op die van Geuzenveld voor, dat in Noord vaak een beroep op de vele indus trieën kan worden gedaan. Die mogelijk- Advertentie r HAARLEM ZIJLSTRAAT 96 TflTT. 20340 De directies van de in de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transporton dernemingen (K.N.V.T.O.) georganiseer de vervoerbedrijven hebben vrijdag weer over de lonen in hun bedrijfstak ver gaderd. Dit gebeurde mede ter voorbereiding van de bespreking welke aanstaande dins dag met de drie erkende vakbonden plaats heeft over de zes percents loonsverhoging welke bij het permanent overleg aanhan gig is gemaakt Bij vele ondernemingen staat men niet onwelwillend tegenover dat verlangen een en ander uiteraard voor zover de bedrijfsuitkomsten daartoe de mogelijkheid bieden maar de moeilijk heid schuilt vooral in de door de rege ring verlangde overeenstemming met de „trend", de gemiddelde landelijke loon stijging. Men kan aannemen, dat de „trend" wel lager zal liggen dan de ge vraagde zes percent en dichter in de buurt van vijf percent zal komen. Daar staat te genover dat een loonsverbetering van zes percent door het lagere loonniveau in de vervoerbedrijven zeker niet ongerecht vaardigd kan worden genoemd. De Middelburgse rechtbank heeft uit spraak gedaan tegen de Souburgse clas sificeerder J. A. en zijn dorpsgenoot de loswerkman W. A. G. die in de avond van 6 december vorig jaar in een dronken bui geprobeerd hadden de Souburgse wacht meester van de rijkspolitie A. W. over de leuning van 4e brug over het Kanaal door Walcheren te duwen. Zij zijn door de recht bank schuldig bevonden aan „sterke be dreigingen tegen het leven van de wacht meester". Beiden werden veroordeeld tot zes maanden, waarvan drie voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar en aftrek van voorarrest. heid ontbreekt in de tuinstad, die alleen woonhuizen telt Tot welke grootse zaken een wijkraad in staat kan zijn is wel in Amsterdam-Noord gebleken, waar uit de burgerij een studiecommissie werd inge steld, die een groot uitbreidingsplan voor dit stadsdeel opstelde. Later is dit plan, althans wat de hoofdzaken betreft, door de gemeente Amsterdam overgenomen. Weldra zal een begin met de uitvoering worden gemaakt. Tegels Er wordt wel eens gezegd, dat de uit breiding van Amsterdam stilstaat. Men wijst daarbij op het feit, dat het bevol kingsaantal vrijwel constant blijft. Het te gendeel is waar: er komen steeds meer Amsterdammers, maar velen vestigen zich na verloop van tijd in de randgemeenten, waar de huisvestingsproblemen vaak min der groot zijn. Bij het bevolkingsregister is men echter dag-in-dag-uit druk doende met nieuw-geboren Amsterdammertjes in te schrijven. Een zekere meneer Abbink werd zo getroffen door die stroom van geboorte-aangiften, dat hij op het idee kwam geboortetegels te verkopen. Tegen een gering bedrag per maand kreeg hij een uittreksel uit het bevolkingsregister en hij bezocht trouw alle adressen waar een baby in de wieg lag, om de ouders te be wegen ter gelegenheid van deze gezins uitbreiding een herdenkingstegel te kopen. Er zat lange tijd een goede boterham in. Totdat iemand, die nog schranderder dan meneer Abbink was, vergunning vroeg en kreeg om een karretje met geboortetegels te mogen plaatsen voor de ingang van het bevolkingsregister. Hij ving de gelukkige vaders daar op om, gebruik makend van de feestelijke stemming waarin dezen verkeerden, zaken te doen. De heer Ab bink is hierover zeer ontstemd, want hij ziet zich nu de klanten afgesnoept. Hij hoopt op een Salomo's oordeel van de ge meente, die de standplaats heeft gegeven, welke hem het brood uit de mond stoot. Advertentie Onder de gasten van het gemeentebe stuur van Amsterdam, dat gisteravond in theater Carré een voorstelling van het cir cus Strassburger aanbood aan al degenen, die op enigerlei wijze hebben medege werkt aan de hulpverlening voor de slacht offers van cfè overstroming in Tumcfórp- Oostzaan, bevonden zich vier militairen van het Regiment Vaq_-.Heutsz, je .weten de. korporaal A. J. Böei*s uit Amsterdam en drie dienstplichtige soldaten, de Volen- dammer H. V. J. Tol en twee Amsterdam mers J. Molenaar en E. Bles. Dit viertal reed op donderdagochtend 14 januari in een combiwagen omstreeks half zeven over de smalle dijk langs het Zij kanaal H naar het verst gelegen munitiedepot. Zij waren het die de dijkbreuk ontdekten Bijna waren zij met auto en al pardoes in het water gereden. De soldaat Bles, die achter het stuur zat, remde plotseling scherp en stond met de voorwielen al op de afgebrokkelde dijk. Voor hem stroomde het water uit het Noordzeekanaal met een woeste kracht de polder binnen. „Wij keerden haastig om, reden enkele tientallen meters terug, verlieten toen de auto en liepen door de reeds drassige mod der over een zijweggetje naar het eerste munitiemagazijn om er de politie te waar schuwen", vertelde gisteravond korporaal Boers, In het magazijn, dat reeds in het water stond, troffen zij de bewaker en diens familie nog in bed aan. De telefoon bleek reeds door het water onklaar geraakt te zijn. De vier militairen keerden terug naar de auto en reden ijlings in de richting van de Oostzanerdijk. Daar troffen zij een boerderij aan, waar de telefoon nog in tact was. Zij belden daar de politie. Daarna waren zij het, die bij het Garner- gat alarm sloegen In deze omgeving slie pen nog vele mensen in hun noodwonin gen. Bovendien heeft het water hier het hoogst gestaan, omdat dit het diepste ge deelte van het overstroomde gebied was. De korporaal A. J. Boers woonde er zelf ook. Het Nederlandse Rode Kruis deelt in verband met de kritische opmerkin gen van het Amsterdamse K.v.K.-lid de heer T. de Waal over de hulpverlening van het Rode Kruis mede, dat de snel heid waarmee de hulp moest worden ver leend, de onmiddellijke inschakeling van de middenstand onmogelijk heeft gemaakt. Diverse goederen zijn op de snelst moge lijke wijze door enkele warenhuizen (zon der winst) geleverd. Ongetwijfeld zou de middenstand om advies zijn gevraagd (zo als naderhand inderdaad is geschied) als een ruimere tijd van voorbereiding be schikbaar was geweest. Het Rode Kruis wijst er intussen op dat de waarde van het door het Rode Kruis verstrekte nood- pakket niet wordt afgetrokken van de schade-uitkering van het Rampenfonds. „De moeilijkheden bij de inrichting van het wijkcentrum Amsterdam Noord als of ficiële uitdeelpost lagen niet op het ter rein van het Rode Kruis". „Op grond van inlichtingen die de com mandant der Amsterdamse Rode Kruis colonne daaromtrent heeft verstrekt wordt voorts meegedeeld dat van een onheuse bejegening van een ijverig hulpbiedende huisvrouw uit Tuindorp-Oostzaan niet mag worden gesproken". Advertentie (Van onze Haagse redacteur) De ministerraad heeft zich vrijdag on der meer beziggehouden met de ambtena rensalarissen, waarover dinsdag een be spreking plaatsvindt in het Centraal or gaan voor het georganiseerd overleg. Bo vendien zullen de ministers die in engere zin bij de lonen van het overheidsperso neel betrokken zijn maandagmiddag nog bijeenkomen, onder meer ter bestude ring van het door het Centraal bureau voor de statistiek over te leggen cijfermateriaal over de loonbeweging in ons land. De vergadering van het toporgaan voor het georganiseerd overleg zal worden bijgewoond door de minister van Binnen landse Zaken, mr. E. H. Toxopeus. Dit feit doet de ambtenarenorganisaties de hoop koesteren, dat er dinsdag „zaken" gedaan kunnen worden: voor een routine vergadering behoeft de minister zich uiter aard niet vrij te maken. Men verwacht dus, dat de regering de beslissing over de verbetering der ambtenarensalarissen niet tot maart zal uitstellen. Met name de A.B.V.A., de Algemene bond van amb tenaren, welke de grootste organisatie van overheidspersoneel is, meent dat daar wel aanleiding voor is nu staatssecretaris Roolvink in een interview voor de tele visie onder de 1,2 miljoen Nederlandse werknemers die van de vrijere loonvor ming hebben geprofiteerd ook het bijna half miljoen ambtenaren heeft gerekend. Bovendien meent men, dat er van de „trend" met welke term het algemene getij in de loonbeweging wordt bedoeld nu wel voldoende bekend is om tot een verantwoord percentage te komen. Daarover verwacht men dan ook weinig moeilijkheden, vijf percent schijnt binnen de bereikbare mogelijkheden te liggen. Ook over de datum van ingang zal men het betrekkelijk gauw eens kunnen wor den, wanneer men aanneemt dat beide par tijen niet star op hun uitgangspunt zullen blijven staan. De ambtenaren wensten aan vankelijk 1 augustus, de regering 1 janua ri. Men kan redelijkerwijs veronderstellen, dat het wel op 1 oktober of I november zal uitdraaien. Wel verwacht men nog een kleine scher mutseling over de toepassing van een mi nimum in de loonbedragen waarover de verhoging van toepassing zal zijn. Voor de voorschotregeling van drie percent heeft men immers de lonen van 96 gulden per week of 416 gulden per maand als mi nimabedragen beschouwd. Degenen die lager bezoldigd werden kregen toch een voorschot over de genoemde bedragen, dus in feite meer dan drie percent. Deze methode werd niet toegepast om bijvoor beeld tot een afgerond bedrag te komen. De ambtenaren menen nu, dat de rege ring om consequent te blijven deze mini mumbedragen moet handhaven, waar door tevens aan de wens wordt tegemoet gekomen om voor de laagste bezoldigden een relatief grotere verbetering te berei ken. Advertentie Automobielbedrijf HARDEBELT Rijksstraatweg 249 - Haarlem-Noord Telefoon 57455 In Genève is gisteren het protoncyclo tron van de Europese organisatie voor kernonderzoek (C.E.R.N.) in gebruik ge nomen. Daarbij waren van Nederlandse zijde aanwezig de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals, mr. C. L. W. Fock, secretaris-generaal van het ministerie van Algemene Zaken en voorzitter van de commissie voor atoom energie, J. H. Bannier, voorzitter van het financiële comité van de C.E.R.N., prof. dr. J. de Boer, voorzitter van de Stichting Instituut voor Kernfysisch Onderzoek, prof. dr. J. H. de Boer, adviseur voor atoomzaken van de Nederlandse regering, prof. dr. H. Brinkman, lid van de studie groep van C.E.R.N., prof. dr. H. B. G. Ca- simir, lid van de raad van bestuur van de Philips' Gloeilampenfabrieken, prof. dr. P. M. Endt, hoogleraar te Utrecht, prof. dr. G. J. Gorter, vertegenwoordiger van de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen en voorzitter van de stich ting voor fundamenteel onderzoek der ma terie, prof. dr. S. R. de Groot, hoogleraar te Leiden, prof. dr. H. W. Julius, voorzit ter van de Nederlandse Centrale Organi satie voor Toegepast Natuurwetenschap pelijk Onderzoek, prof. dr. H. Wagen voort, voorzitter van de Nederlandse Or ganisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek (Z.W.O.) en prof. dr. S. A. Wouthuysen, die als gasthoogleraar aan de C.E.R.N. is verbonden. Bij de ingebruikstelling spraken o.m. de president van de C.E.R.N., de heer Fran cois de Rose, de Nobelprijswinnaar prof. Niels Bohr en minister Cals. De minister zei o.m., dat thans de weten schappelijke werkers met de eigenlijke ar beid kunnen beginnen, die misschien af en toe beperkt zal moeten worden door de financiële mogelijkheden. Zowel op het nationale, als op het internationale vlak moet de wetenschappelijke ontwikkeling rekening houden met de materiële om standigheden. Mr. Cals merkte op dat de wetenschap thans meer dan ooit de we reld en speciaal het oude Europa dienen kan. Hij waarschuwde echter voor het ge vaar, dat ook aan deze zijde van het IJze ren Gordijn bestaat, dat men de weten schap en de techniek niet meer als een dienaressen maar als heerseressen be schouwt. „De wetenschap ligt mij na aan het hart", aldus de bewindsman, „maar ik keer mij tegen haar overschatting. Wij moeten ook hier het juiste evenwicht be waren en de klassieke harmonie, waarvan Griekenland het symbool is en dat aan de westerse beschaving niet alleen een Plato en een Aristoteles, maar ook een Archimedes en een Euclides heeft ge schonken." Mr. Cals eindigde zijn rede met de over tuiging uit te spreken, dat men in Genè ve dit juiste evenwicht zou weten te be waren. Advertentie Voelt u het aanko men? Bent u rillerig? U kunt gerust zijn, Melissegeest helpt. Dat goede betrouw bare kruidenmiddel komt altijd van pas, óók bij griep. Wees daarom verstandig en haal direct Melisse geest in huis. In Melisse geest zijn vele heilzamekrui- den verwerkt tot een krach tig kruidendistillaat. Mil joenen gebruiken het reeds jaren lang tot volle tevre denheid. Nu is Melissegeest ook in Nederland verkrijg baar. Flacons v.a. 1.90. EEN PRODUCT VAN KLOOSTER VROUW N.V. Op 24 februari zal het overleg over de lerarensalarissen worden voortgezet in een gecombineerde vergadering van de bijzondere commissies voor georganiseerd overleg voor het v.h.m.o., het kweek- schoolonderwijs en het nijverheidsonder wijs (sectie m.n.o.) onder voorzitterschap van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, mr. Cals. De officier van Justitie bij de Haagse politierechter eiste voor wat hij noemde „een weerzinwekkende direnmishande- ling" een gevangenisstraf van twee we ken, waarvan de helft voorwaardelijk te gen een 25-jarige chauffeur uit Boskoop, die met een combinatietang de tanden van zijn jonge hond had afgeknipt. „Het waren alleen de uiterste puntjes en de hond voelde er niets van", ver klaarde de verdachte. „Het dier had al voor honderd gulden aan kleedjes en kou sen van bezoeksters vernield en mijn broer in de lip gebeten". Uit de verklaring van een dierenarts bleek, dat niet alleen het afknippen van de snijtanden een tegengesteld effect heeft (de afgeknipte tanden hebben vlijm scherpe randen) maar dat bovendien de hond erge pijn moet hebben gehad, aan gezien de zenuwen ook waren geraakt. „Als ik geweten had, dat het pijn deed, zou ik het niet hebben gedaan", ver klaarde de verdachte. De politierechter vond het weliswaar een heel ergerlijk ge val van dierenmishandeling, maar hij ge loofde dat het uit pure domheid was be gaan. Hij veroordeelde de chauffeur tot een boete van 25.-. Het P. v.d. A. Tweede Kamerlid Scheps heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of het waar is dat de ge meenteraad van Ootmarsum zogenaamde „vóórvergaderingen" houdt, die als beslo ten vergaderingen kunnen worden be schouwd en die geleid hebben „tot welis waar nog officieel geheten raadszittingen, die door het „doorhameren" van voorstel len, zonder enige openbare bespreking, tot een leeg formeel gebaar zijn gewor den?" De heer Scheps vraagt voorts of het eni ge protestantse lid, dat de raad van Oot marsum telt, deze z.g. „voorvergaderin gen" bijwoont of dat deze vegraderingen slechts toegankelijk zijn voor de leden van de fractie van de K.V.P. en van de groep Gemeentebelangen? Dreigt de burgemeester, aldus de heer Scheps, door de in Ootmarsum gevolgde methode niet algeheel buiten de beraad slagingen te geraken, die nodig zijn om de aanhangige voorstellen een zo goed mo gelijke behandeling te verzekeren? Het Kamerlid besluit met de vraag of de mi nister de in Ootmarsum gevolgde metho de niet in strijd acht met de geest van ar tikel 49 van de gemeentewet. Procureur-generaal keurt zondagssluiting café goed Voor het gerechtshof te Den Haag had zich dezer dagen een 59-jarige café houder te verantwoorden wegens overtre ding van de algemene politieverordening van de gemeente Oud-Beijerland, volgens welke het verboden is binnen deze ge meente op zondag een café geopend te hebben. Na een vrijsprekend vonnis van de kantonrechter was deze zaak ten slot te doorgedrongen tot de hoge raad, die haar weer terug verwees naar het Haag se gerechtshof. De procureur-generaal bij dit hof, mr. J. Zaaijer, eiste, dat het vrijsprekende vonnis van de kantonrechter zou worden vernietigd en dat de caféhouder zou wor den veroordeeld tot een boete van 5. De procureur-generaal wees erop, dat een al gemene politieverordening geen bepalin gen mag inhouden ten aanzien van sport beoefening of andere vormen van ont spanning op zondag. Het gaat er dus al leen maar om of cafébezoek in het alge meen een vorm van ontspanning is. Het enkele vertoeven in een cafetaria valt daar niet onder, zegt de hoge raad in het zo genaamde „arrest Van Putten". Mr. Zaaijer meende dat het enkele vertoeven in een café er evenmin onder valt en dat de gemeente Oud-Beijerland dus gerech tigd is op zondag haar café's te sluiten. Er zijn uitzonderingen mogelijk, bijvoor beeld wanneer het een café op een sport veld of iets dergelijks zou betreffen, maar het café waar het hier om gaat is een ge woon d-^pscafé, aldus mr. Zaaijer. De verdediger, mr. M. J. Broekhuijsen uit Den Haag, stelde dat élk café in Ne derland een ontspanningsgelegenheid is en dat de gemeentelijke zondagsbepalin gen niet op café's van toepassing kunnen zijn. Het open zijn op zondag van café's in Oud-Beijerland is ook van belang voor het toerisme, het toerisme is ook een vorm van ontspanning. Voor de stelling dat het café in kwestie een ontspannings gelegenheid is, pleit ook de inrichting van het café: er staan een televisie, een juke box, een biljart enzovoort. Pleiter meen de dat de caféhouder moet worden ontsla gen van rechtsvervolging. Het Haagse hof zal op 17 februari arrest wijzen. De Amsterdamse Kamer van Koophan del heeft onlangs aan de Directeur-gene raal der Belastingen een brief gezonden over de bij geruchte vernomen centralisa tie van de douanesecties in de grote zeeha venplaatsen teneinde een inkrimping van het aantal verificateurs te bewerkstelli gen. De Kamer sprak daarin de vrees uit, dat als gevolg van deze centralisatie en in krimping de daardoor optredende tijdver liezen voor het bedrijfsleven een onaan vaardbare situatie zouden scheppen, voor al in een langgerekt complex als dat van de Amsterdamse haven. De directeur-generaal antwoordde, dat bij herziening van de organisatie en de werkwijze van de bureaus en posten der invoerrechten en accijnzen steeds de be langen van het bedrijfsleven in het oog worden gehouden, met name een zo snel mogelijke douanebehandeling van de in-, uit- of doorgevoerd wordende goederen. De Kamer van Koophandel constateert, dat de bezorgdheid door dit antwoord niet is weggenomen. „Het ministerie zou het paard achter de wagen spannen, indien het ter bereiking van enige bezuinigingen in de organisatie van de douanedienst, het ook voor haar veel grotere belang van de ontwikkeling der havenbedrijven zou beperken en belemmeren". Het Tweede-Kamerlid de heer Daams (P. v.d. A.) heeft aan de minister van Landbouw en Visserij schriftelijke vragen gesteld naar aanleiding van de bekendma king in het „mededelingenblad bedrijfsor ganisatie" van 26 januari door het bestuur van het Landbouwschap van twee ont- werp-verordeningen inzake de arbeids- en rusttijden in de landbouw. De heer Daams vraagt of de minister heeft gezien dat daarbij wordt meegedeeld, dat bezwaren tegen deze ontwerpen tot uiterlijk 16 fe bruari bij het bestuur ingezonden kunnen worden, hetgeen betekent dat de bij alge mene maatregel van bestuur krachtens artikel 100 van de wet op de bedrijfsorga nisatie vastgestelde termijn van vier we ken zonder enige motivering met een week wordt bekort. Is het juist, aldus de vragen, dat er in dit geval van verontschuldigbare tijdnood geen sprake is, nu het bestuur van het landbouwschap: a. zeer ruime tijd geno men heeft de ontwerpverordeningen voor te bereiden, b. zelf beoogt, dat deze eerst op 1 mei in werking zullen treden, en c. zonder bezwaar deze verordeningen een week later kan vaststellen? Wil de minister ter voorkoming van ver dere willekeur op dit punt het Land bouwschap op zijn onjuiste handelwijze in deze wijzen, wanneer de minister hierin tenminste geen aanleiding ziet, aan be doelde verordeningen wegens strijd met het algemeen belang zijn goedkeuring te onthouden? vraagt de heer Daams. Advertentie Gasontploffing. In de woning van de familie Gruppe in Zuidwolde (Dr.) heeft zich een aardgasontploffing voorgedaan, waardoor de benedenverdieping van het huis grotendeels werd vernield. Daar deze van de bovenverdieping is gescheiden door een betonnen zoldering, bleef de familie, die boven te bed lag, ongedeerd. Gasverstikking. In Amsterdam is een 59-jarige Chinees door gasverstikking om het leven gekomen in zijn woning aan de Koestraat. Een in de kamer staande gas kachel was met een vijf meter lange gummislang met de gaskraan in de keu ken verbonden. Deze slang is losgeschoten. Verdronken. Een 5(Ljarige koopman uit Hilversum is verdronken, toen hij 'snachts met zijn auto op het terrein van de Centrale Markthallen te Amsterdam in een der zijkanalen van het marktkanaal was geraakt. Een bij hem zittende 20-jarige leerling-verpleegster slaagde er in zich te redden. Bij de aanlegsteiger van de Valkenweg- pont te Amsterdam is een 66-jarige nacht waker 's morgens vroeg met zijn fiets in het IJ gereden. Een uur later werd hij levenloos opgehaald. Na 24 glazen bierEen 35-jarige grossier uit Katwijk aan Zee had zich voor het Haagse gerechtshof te verantwoorden, omdat hij na het drinken van 24 glazen bier en vijf glazen jenever achter het stuur van zijn auto was gekropen en in Den Haag door een rood verkeerslicht was ge reden. De Haagse rechtbank had hem 4 weken voorwaardelijk, 200 boete en 14 weken ontzegging van de rijbevoegdheid opgelegd. De procureur-generaal vorderde een week gevangenisstraf en een jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. Advertentie Rijksstraatweg 145 - H.-Noord Ostadestraat 7 - (Kleverpark) Binnenweg 97 - Heemstede ƒ6.per dag en 6 ct. per km. De officier van Justitie bij de Haagse rechtbank heeft een gevangenisstraf van een half jaar en terbeschikkingstelling van de regering geëist tegen een 20-jarige Aru baanse student die zich heeft schuldig ge maakt aan het plegen van een reeks op lichtingen ten nadele van Haagse winke liers. De jongeman placht de winkeliers eerst op te bellen namens de vereniging „Oost en West" zeggende dat een van de onder haar hoede hier te lande studeren de Antillaanse pupillen met een schrifte- lijke machtiging zou komen om enige ar tikelen uit te zoeken. De rekening zou naar de vereniging gestuurd moeten worden. La ter kwam dan de student in de winkel, voorzien van een getypte en valselijk on dertekende machtiging, om de artikelen te halen. Hij pleegde de oplichtingen altijd op zaterdagmiddag, zodat de winkeliers niet naar het kantoor van de vereniging zouden kunnen opbellen om te vragen of alles inderdaad in orde was. Op zaterdag middag was er namelijk niemand aanwe zig op het kantoor. Voor de zekerheid con troleerde de verdachte dit altijd door even het kantoor op te bellen. Eén keer vergat hij dit echter en juist die keer belde een winkelier, die hij tot slachtoffer had bestemd, naar het kantoor op. Men vertelde hem dat de „gemachtig de" een oplichter was. De student, die voor enige honderden guldens aan fotoappara tuur uitgezocht had, werd door de politie meegenomen. Uit een psychiatrisch rap port bleek dat de student ernstige geeste lijke afwijkingen heeft. De psychiater ad viseerde terbeschikkingstelling van de re gering. De officier van Justitie nam dit advies op in zijn eis tegen de student, die voor het eerst terechtstond. Op 18 februari zal de rechtbank uitspraak doen. Het K.N.M.I. deelt mede: De wijzigingen in de algemene circulatie welke zich gisteren manifesteerden door aanzienlijke drukstijgingen boven de Brit se eilanden en de zeegebieden daarom heen, hadden de afgelopen 24 uur verder voortgang. In de omgeving van Schotland steeg de luchtdruk nogmaals ongeveer 24 millibar en plaatselijk is de druk daar in 48 uur tijds ongeveer 50 millibar hoger geworden. Daar de luchtdruk ook in Zuid- Scandinavië steeg strekt zich nu een zeer groot hogedrukgebied uit van Midden-Rus land naar de omgeving van Schotland. In het Middellandse Zeegebied bleef de lucht druk echter relatief laag en daardoor wor den de winden boven West-Europa nu oos telijk. Van belang hierbij is dat zaterdag morgen om 7 uur de vorstlijn zich uit strekte van München tot bij Bremen. Ver wacht mag worden dat de vorst zich ge durende het weekeinde langzaam in wes telijke richting over ons land zal uitbreiden In het vorstgebied komt in Duitsland, Po len, de Balkan en Rusland strenge tot zeer strenge vorst voor. Temperaturen tot min 10 graden traden op tot aan de Elbe.tf Het feit dat in ons land geen sneeuw aan-jb wezig is zal de vorst enigszins temperen, maar voor de oostelijke provincies moet toch voor maandagmorgen reeds op een temperatuur van even beneden min 5 gra den worden gerekend. WEERRAPPORTEN Maximum-temperaturen binnen- en buitenland. -a-j Neerslag: laatste 24 uur. is "5 Zondag 7 februari Zon op 8.13 uur, onder 17.37 uur. Maan op 13.13 uur, onder 4.07 uur. Maandag 8 februari Zon op 8.11 uur, onder 17.39 uur. Maan op 13.58 uur, onder 4.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 6 februari Hoog water 10.38 en 23.21 uur. Laag water 5.49 en 18.30 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 minuten vroeger dan te IJmuiden. Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zd Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam iBrussel 'Luxemburg Parijs Bordeaux Nice Berlijn Frankfort München Zurich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Ajaccio Madrid Mallorca Lissabon geheel bew. ono zwaar bew. windst. mist n mist no geheel bew. verand. mist windst. geheel bew windst. motregen n geheel bew. onbewolkt geheel bew. licht bew. regenbui geheel bew geheel bew. geheel bew. geheel bew. geheel bew. mist weerlicht half bew. poolsneeuw sneeuw mist onbewolkt geheel bew. licht bew. sneeuw geheel bew zwaar bew. onbewolkt weerlicht geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zw -8 zzw -1 windst. -2 zo nno wnw n n nno nno nno n o no nno zo windst. o ozo windst. ozo windst. ono ono windst. windst. 18 zw -3 9 -1 7 8 4 9 10 12 -3 4 3 5 7 4 -4 5 -5 7 10 14 7 SA 1 1 0,2 5 0,3 0 0 0,2 0,1 0 4 0 0,1 0 0,1 1 6 0 0 0 0 1 1 2 0 0 0 3 0 10 13 0 10 0

Haarlem's Dagblad | 1960 | | pagina 2